Jump to content

Moto Zajednica

ČAKOR 2022

Recommended Posts

  • U prolazu, 41 postova

Zabranjenim putem/ilegalnim ulaskom u cg.

Jedna jako kratka ali vrlo zanimljiva 

i lepa tura.

Pre par dana sam resio spojiti malo planinarenja ili penjanja po stenama(via feratta Pec) i moto avanture sve u jednom danu.

Plan je bio polazak iz TT-a u 09h,preko Rozaja(napomena od granicnog prelaza u Cg pa sve do Rozaja radi se put i vreme proslaska je ograniceno)preko Kule stici do Peci.

A onda Rugovskom klisurom doci do mesta gde ce mo se popeti na najvece vrhove ovih planina.Blizu skretnice za Istok pocinje kratka kisa koja me prati do Peci,cini mi se da uvek kada dolazim u ovaj grad kisa me zakaci.

U Pec stizemo oko 12h gde nas ceka nas prijatelj Gzim koji ce ujedno biti i nas vodic na feratti.

Ekipa koja je danas posla je sastavljena od Planinara iz naseg cluba Beleg-Tutin.

Uspon je trajao skoro 5 satiii.

 

Nakon rucka i razgovora sa nasim domacinom on me upucuje na put Pec/Plav preko Cakora mesta i bivseg granicnog

Prelaza koji ne radi vise od 20god,vec me sprema i za prepreke na koje mogu naici kao sto su 4/5km makadama,granicnu policiju Kosova(koji su njegovi drugari i sa kojima kako on kaze ne mogu imati problema,u medjuvremenu je zvao jednog od tih sefova i najavio moj prolazak u tom predelu)takodje me upozorava i na barikade tj tri betonska trougla kao granicu izmedju Kosova i Cg koji su na putu ali smatra da se mogu provuci izmedju njih,kao i na granicnu policiju CRNE GORE koji bi bili vec moj problem ako ih sretnem.

Nakon razgovora sa njim odlucujem da se uputim put Plava,na google maps mi pokazuje nekih 60/70km i nesto preko 2h,u tom  trenutku je oko 18h i moj rezervoar je pokazivao da mogu proci celih 90km.Cim sam poceo da se udaljavam od Peci prvo mi je nestao signal onda nailzam na vec pomenuti makadam i nailazim na prvu prepreku a to su ti betonski trouglovi gde sam se jedva provukao sa koferima(cak sam u jednom trenutku krenuo da skinem kofer ali sam primetio da je jedan od ta dva prolaza veci za par cm i da mogu proci)Posle toga sam usao u Cg i putovao nekih 30/40 km bez ikakvih tragova civilizacije gde sam se malo i prepao jer je mrak polako vec poceo padati a i taj Cakor nikako da stignem viseee.Konacno u 19:15 sam se popeo na Cakor zastao par trenutaka da slikam tu lepotu od pejzaza i nastavio prema Plavu.Tu negde mi konacno dolazi i signal da se mogu javiti drugarima koji su otisli put Tutina istim putem kojim smo i dosli.Onda od Plava put Berana opet preko Rozaja do Tutinq.

52DCB0FC-B97D-4C86-BD88-074D523B7070.jpeg

0B2EE828-CC78-4F63-B3E0-813E69690B17.jpeg

7662497B-AFEC-40E8-90B2-1A523C3B9638.jpeg

67330E86-A1E6-45D5-9C8F-C6466BD019AA.jpeg

2D019103-66A6-42A9-8558-4411534CADFD.jpeg

CEC73BFE-4A49-4970-A637-F42B3331E13A.jpeg

3A13434C-39DB-4EEC-AFB9-4BBB377B8087.jpeg

B566BCCB-1B46-46B7-A5A4-53A4CB8E86DD.jpeg

0F17CFDB-1B4A-4BF1-9761-34247E00EF5F.jpeg

C70E60F8-926C-4314-8B20-0C8B342AF8F0.jpeg

D778B239-37D5-462A-9D72-53555C8525F0.jpeg

60231FB0-7E5E-4BCD-BD8B-A4140ACA2D6F.png

9A237136-2157-4F7B-98E8-A0A522EF7AC0.jpeg

D2DA1763-7061-4344-AB58-4195D7998DDE.jpeg

1AE0DA0A-EF91-406F-BB13-6EC28DA6E15B.png

  • Sviđa mi se 21
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Bravo  za Cakor, a i planinarenje.

Cakor je najvisi putni prevoj u bivsoj SFRJ, racunajuci magistralne puteve.

Crna Gora i tkz Kosovo se spore oko granice i prelaz je zbog toga van funkcije.

Tesko da ce resiti uskoro, jer je neko naviko da uzima i lapa, a medjunarodna zajednica nije zainteresovana da to resi.

Inace put za Cakor tj Pec se odvaja u mestu Murino CG, gde su nato pacenici ubili par ljudi , dece, a to su cini mi se i jedine zrtve na teritoriji CG u Nato bombardovanju.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 856 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Bravo Adnane,meni je kada sam poceo da vozim motor (da kazem ozbiljnije) ideja bila da spojim putovanje motorom i planinarenje u koje sam tih godina polako ulazio. Planinarenje sam odavno zapostavio,a motor nekako jos i stizem.

I ako kratak bas ti je lep i poseban putopis. Verujem da nema istog na forumu.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova

Pa eto godinama citam i gledam putopise i onda iz tog razloga iste kao drugi i ne objavljujem ovo je neka lepa prica imao sam potrebu objaviti,i sam sve vise planinarenje nazalost zapostavljam.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1581 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Ne znam da l' da kažem svaka čast za hrabrost, ili glupost :)

Ja se nikad ne bih usudio da krenem preko granice na divlje, a ti se hvališ time :)

 

Pre 19 sati, slave74 je napisao:

Cakor je najvisi putni prevoj u bivsoj SFRJ, racunajuci magistralne puteve.

 

Nadam se da ne misliš da je ovo (bio) magistralni put?

 

Taj put je običan planinski put. Ne sećam se kad se krenulo u (nikad završeno) asfaltiranje, ali pre bombardovanja, to je bio prilično nesretan makadam - 60km od Murine do Peći se putovalo 2 i po sata, i mogao si da prođeš ceo put a da ne sretneš nikog.

Autobuska linija je postojala nekad davno ali to je bio prevoz na nivou Krstić&Sin, i ukinuta je negde sedamdesetih, možda ranih osamdesetih.

Pre bombardovanja jedno vreme su vozili neki kombiji, ali neredovno.

U principu, samo za one iz Plava ili baš iz Murine je možda imalo smisla. Već iz Andrijevice se dosta brže stizalo preko Berana i Rožaja.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1581 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -
Pre sat vremena, Adnan1985 je napisao:

Ovaj put sada ima samo tih pocetnih 4/5 km makadama iz Mesta Boge do pocetka asfalta.Po njihovim recima oni ocekuju otvarnaje ovog prelaza uskoro.

 

Još da definišu to "uskoro"... :)

Kratko guglanje pokazuje članke iz 2010-te sa "očekivanjem skorog otvaranja".

Ilustracije radi - prelaz Cijevna, CG-Albanija, je stajao završen godinu dana dok ga nisu otvorili, a ovde, ne samo da nisu završili radove, nego sve stoji već godinama.

 

Kao i za mnogo toga kad su ove naše države u pitanju, voleo bih da grešim, ali mi optimizam baš i ne ide :)

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

To je magistralni put M-9 preko Cakora i verovao ili ne nekada dok je bio makadam se vise koristio nego danas.

Pouzdano se secam da u Auto-Magazin casopisu iz 70ih prevoj Cakor je uvrsten kao najvisi prevoj na magistralnim putevima.

Dosta je magistralnih puteva u to vreme bilo u losem stanju i makadama, pogotovo kroz planine.

Za siromasne krajeve, to zaista nije cudno, ni tesko poverovati.

Mnogi ljudi ne znaju za takve puteve, pa cak i granicne prelaze, koji se u nas nazivaju malogranicni.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5496 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Toliko je ovaj put izazivao znatiželju tokom prethodnih godina...dobro je da si ga prošao! 

Ako se dobro sećam,  u vreme SFRJ su tu vožene brdske trke. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1581 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -
Pre 4 sati, slave74 je napisao:

To je magistralni put M-9 preko Cakora i verovao ili ne nekada dok je bio makadam se vise koristio nego danas.

Pouzdano se secam da u Auto-Magazin casopisu iz 70ih prevoj Cakor je uvrsten kao najvisi prevoj na magistralnim putevima.

Dosta je magistralnih puteva u to vreme bilo u losem stanju i makadama, pogotovo kroz planine.

Za siromasne krajeve, to zaista nije cudno, ni tesko poverovati.

Mnogi ljudi ne znaju za takve puteve, pa cak i granicne prelaze, koji se u nas nazivaju malogranicni.

 

 

Gde ima ta kategorizacija? (Ozbiljno pitam)

 

A drugo, naravno da znam koliko se taj put koristio. Ako ti je to "74" godište, blizu smo (72), babina kuća je u Murini, u brdu, malo iznad tog puta :) (nisam nikad živeo tamo, ali redovno idem, poslednji put prošle nedelje :) )

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Ukucaj M-9 put , pa ce izbaciti nekoliko rezultata.

Sto se tice casopisa Auto-magazin, skoro sam citao o svim visokim prevojima u SFRJ. Cini mi se da je i tu pisalo o znacaju  tog pravca. To je nastavak pravca Kolasin-Matesevo-Tresnjevik-Andrijevica-Murino...

Inace 70ih koliko su putevi bili losi i makadami takodje sam citao u tim starim brojevima AM.

Za naseg vremena vec su glavniji pravci bili ok, dok se makadama secam na ponekim deonicama i ulicama.

 

Ima i dosta primera uskih puteva sa prevojima , koji su spajali vece gradove bivsih republika SFRJ.

Pogotovo u CG, BiH, verovatno Makedoniji i KiM.

Cak su postojali u saobracajnim kartama magistralni putevi sve sa brojem , a koji ne da nisu bili zavrseni tada, vec nisu ni danas.

Tako sam se jedared, koristeci ocevu saobracajnu kartu iz 78 obreo na putu Prijepolje-Sjenica preko Mileseve, a dogurao do drugog tunela u kojem je sniman film Lepa sela lepo gore. Dalje se nije moglo. Osim peske.

 

Izgradnjom autoputeva i novih brzih trasa sa tunelima, mnogi frekventni putevi ce pasti u zaborav i oronuce.

Nazalost sa njima ce se iseliti i stanovnistvo, i sve je to tuzno. Uteha je jedino da ce priroda tu odneti neku pobedicu.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 638 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZ6S na drumu, Suzuki GSX750F u srcu

Svaka cast i za voznju i za planinarenje, a i za hrabrost. Ti predeli su mi u secanju jos od detinjstva i izvestaja stanja na putevima. I tada je bio poduhvat voznja ovim putevima, a sada je to vec ludost, ali verujem i zestok izazov koji vuce.

 

Bravooo:takoje:

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Cini mi se da je neki kolega, ne tako davno hteo preci preko Cakora, ali da nije dobio dozvolu policije ili tako nesto.

Adnane, kakva su tvoja saznanja o prelasku motociklom ili peske preko tog prevoja.

Da li policija moze dati dozvolu za to, i mora li biti u pismenom formatu, ili moze da se najavi telefonom?

Koliko sam shvatio iz snimka, one betonske prepreku su na Kosovskoj strani!?

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 41 postova

Pa za sada sam cuo da stranci koji zalutaju(ili sa nekom namerom idu tim putem se vade na navigaciju da su kao zalutali)meni su licno rekli da Cg policija sve vraca kada sretne,ja sam imao srecu nisam ih nigde sreo.

Da onaj betonski trougao je granica a Cakor svakako pripada Cg a i sa strane Plava/Murine ljudi se vozaju do gore i nazad.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • munZe konZa, 761 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Varadero XL 1000 V
On 5.6.2022. at 19:40, zaludan je napisao:

 

 (nisam nikad živeo tamo, ali redovno idem, poslednji put prošle nedelje :) )

gajis  vutru tamo,priznaj? :na_glavi:

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 641 postova
  • Lokacija: Mataruska Banja-Klina Metohija
  • Motocikl: MZ ETZ150,Suzuki Bandit 650N

Uh mnogo lepih secanja i uspomena si mi probudio ovim putopisom i slikama.Setio me na momacke dane i ludovanja tim putem to nam je bilo omiljen put da ludujemo:sampion:

 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 641 postova
  • Lokacija: Mataruska Banja-Klina Metohija
  • Motocikl: MZ ETZ150,Suzuki Bandit 650N
On 6/7/2022 at 10:01 AM, Adnan1985 said:

Pa za sada sam cuo da stranci koji zalutaju(ili sa nekom namerom idu tim putem se vade na navigaciju da su kao zalutali)meni su licno rekli da Cg policija sve vraca kada sretne,ja sam imao srecu nisam ih nigde sreo.

Da onaj betonski trougao je granica a Cakor svakako pripada Cg a i sa strane Plava/Murine ljudi se vozaju do gore i nazad.

Sad mozda i zalutaju strnci mada ne verujem,jer nekad je to bila omiljena ruta stranim bajkerima da putuju,svrate u hotel Metohija osveze se i nastave dalje tim putevima a mi ko klinci obilazimo parking i gledamo ljute masine:)

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300
WWW.NOVOSTI.RS

NEKADA jedna od najprometnijih saobraćajnica u bivšoj SFRJ, put Murina - Čakor - Peć, zatvorena je više od 23 godine! Tačnije od samog početka NATO agresije.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1581 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -

Ove Novosti su stvarno na niovu Informera.

 

Elem, taj put nije "uništen" nikad.

U bombardovanju je srušen most u Murini (bilo je i žrtava, uključujući i decu).

 

Most je relativno brzo obnovljen, a i kao što se navodi u tekstu, put je obnovljen/asfaltiran - ali ne zbog posledica bombardovanja (sam put nije bio gađan), već zato što je to bio makadamski put u već poprilično lošem stanju.

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1299 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Unisten je nekoriscenjem, i neodrzavanjem. Bombardovanje naravno nema veze s putem, osim kao sto si rekao most.

Spor izmedju tkz Kosova i CG oko tog puta jos nije resen. Ko ce kome da popusti?

 

Pitanje je koliko ce se put i koristiti ako ga ne urede propisno.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja