Jump to content

Moto Zajednica

Blic pitanja (u vezi motora)

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 832 postova
  • Lokacija: Montenegro - PG
  • Motocikl: Honda Varadero xl 1000 v
On 7/5/2024 at 10:38 PM, Arakis said:

Ima duplo veci medjufazni napon na ulazu :)

Duplo !!!

Kazao mi Je Vuk da ste stupili u komunikaciju. Nadam se da će se enigma riješiti. Ja sam se danas vozom vratio u Podgoricu. Nov regler na Yamahi, novi namotaji, akumulator ispravan... Pored svega ona daje previše  steuje u regler???

Vuše nisam mogao ostati u Bg, ostavio sam motor u sigurnin rukama.

Hvala svima koji su preko foruma dali informacije i pomogli mi !

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2915 postova

koja je poenta u grejanju ulja prilikom zamene.

Ako recimo ulje stoji 24 šasa u motoru bez paljenja mašine valda se spustilo skroz dole kolko je moglo.

Po toj logici je bolje na hladno ispuštati ulje i još bolje ostaviti par sati da se cedi .

Ili ja nešto grešim :zbunjen:

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 462 postova
  • Lokacija: BiH
  • Motocikl: -
Pre 8 sati, sasa ns 1 je napisao:

koja je poenta u grejanju ulja prilikom zamene.

Ako recimo ulje stoji 24 šasa u motoru bez paljenja mašine valda se spustilo skroz dole kolko je moglo.

Po toj logici je bolje na hladno ispuštati ulje i još bolje ostaviti par sati da se cedi .

Ili ja nešto grešim :zbunjen:

Kao što reče Sharky+kad upališ mašinu ulje povuče i sitne čestice koje se slegnu na dno i po raznim ćoškovima i to onda sve izađe napolje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Više taloga i prljavštine izađe napolje pri zameni kada je ulje vrelo, nego kada je hladno.

Ja sam poslednji put promenio ulje na Banditu posle vožnje po Rumuniji od 600 km u jednom danu. Kada sam stigao uveče, dok je još bila vrela mašina, odvrnuo čep da ulje iscuri a sutradan sam skinuo filter i završio ostatak posla.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 462 postova
  • Lokacija: BiH
  • Motocikl: -
Pre 4 sati, slave74 je napisao:

Da ali je ulje vec bilo vrelo i sleglo sve necistoce na dno, od prethodne voznje.

Ajd priznaj da nas zajebavaš?

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4728 postova
koja je poenta u grejanju ulja prilikom zamene.
Ako recimo ulje stoji 24 šasa u motoru bez paljenja mašine valda se spustilo skroz dole kolko je moglo.
Po toj logici je bolje na hladno ispuštati ulje i još bolje ostaviti par sati da se cedi .
Ili ja nešto grešim :zbunjen:
Цеџење уља из агрегата до задње капи није добро. Уљна пумпа теже повуче ново, а стари агрегат некад и уопште не повуче(не често али дешава се). Колико и да се цеди неки неопходни минимум од старог остане. Спас од прљавштине је мењање на ваздушњаке на 3 - 3500 а водењаке на 6000 километара(агрегате са филтром) и ништа више.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 450 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki
On 11. 7. 2024. at 22:40, Krokodilo je napisao:

Цеџење уља из агрегата до задње капи није добро. Уљна пумпа теже повуче ново, а стари агрегат некад и уопште не повуче(не често али дешава се). Колико и да се цеди неки неопходни минимум од старог остане. Спас од прљавштине је мењање на ваздушњаке на 3 - 3500 а водењаке на 6000 километара(агрегате са филтром) и ништа више.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Ispiranje u medjuvremenu sa nekim budget auto uljem?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4728 postova
Ispiranje u medjuvremenu sa nekim budget auto uljem?
Имате разне адитиве за испирање агрегата, убаците пре испуштања док греете агрегат 20/30 минута и испустите. Имате рецимо Манолов неки, користили смо га и нема проблема. За одржавање чистог агрегата само естер и промене на интервале које сам веч више пута поменуо. Агрегат без филтра или само са ситом, ништа више од 1500 км. И коришчење адитива за "прање" агрегата је више "чиста савест" него не знам какав учинак, реално

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha MT 07
On 19. 7. 2022. at 19:00, Zeksius je napisao:

Da li zna neko gde mogu da se kupe originalni izduvi za motore?
Yamaha platner radi distribuciju Akrapovica, gde moze da se naruci novi SC project, Yoshimura i ostali izduvi?
Prevrnuo sam sve i svasta ali ne mogu da nadjem, nasao sam informacije od starim distributerima ali nista trenutno aktuelno.

Originalni izduv po mojem shvatanju je fabrički sa kojim se motor isporučuje a ti tražiš aftermarket a ne originalni. SC, Yoshi i druge možeš lepo da naručiš preko neta. Kad stigne, pišeš izjavu koju ti da špediter, platiš carinu i porez i stigne ti na kuću. Moje iskustvo. Inače što se tiče SC Project-a, ti žabari samo kače pločicu, sve se radi u Kini. Da ne pocepaš džep lepo naručiš pravo od proizvođača i umesto soma evra platiš dve glave.

 

🍻

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha MT 07
On 11. 7. 2024. at 22:40, Krokodilo je napisao:

Цеџење уља из агрегата до задње капи није добро. Уљна пумпа теже повуче ново, а стари агрегат некад и уопште не повуче(не често али дешава се). Колико и да се цеди неки неопходни минимум од старог остане. Спас од прљавштине је мењање на ваздушњаке на 3 - 3500 а водењаке на 6000 километара(агрегате са филтром) и ништа више.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

Iskreno nema šanse da "iscediš" do poslednje kapi, uvek ostane malo što nije ni bitno. Uvek na toplo zbog viskoziteta ulja. Dok cediš ulje iz kartera ja skinem i filter i otuda se cedi takođe. Mnogo je bitnije koje novo ulje sipaš, da je zaista to što piše na boci a ne neka kopija smućkana na livadi. Aditivi nix! Ako hoćeš da budeš siguran, samo prepoloviš ono što piše, znači ako piče 3000km zamena, menjaš na 1500 i makina ima da te nadživi. Ne komplikujte jednostvanu stvar.

 

🍻

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4728 postova

Нема шансе да исцедиш све, али има шансе да се исцеди уљна пумпа и канал преко којег вуче из картера. Е то је лоше за агрегат. Колеге у сервису где радим имају обичај да из GSa цеде уље дуже време. Кад се упали после штраче 10 секунди ко дизел, кажем зашто није добро, муштерија нагласио, муштерија ако зна нека сам ради сервис.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk



Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2979 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Zato ja posle promene ulja uvek izanlasujem motor bez paljenja da nabije ulje u pumpu, ako može i u glavu. U svakom slučaju da ugasi lampicu za ulje. E, tek onda ga palim i ostavim da malčice proradi na leru. 

 

Probao sam isto si sa pameću, anlasujem sebe, nikako da dođe pamet iz dupeta u glavu :D :D:D 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4728 postova
Zato ja posle promene ulja uvek izanlasujem motor bez paljenja da nabije ulje u pumpu, ako može i u glavu. U svakom slučaju da ugasi lampicu za ulje. E, tek onda ga palim i ostavim da malčice proradi na leru. 
 
Probao sam isto si sa pameću, anlasujem sebe, nikako da dođe pamet iz dupeta u glavu   
Неки мотор може да вергла без да упали, али неки као BMW, TRIUMPH ......никако. Триумф гаси упозорење за уље тек кад га окренеш један круг на паркингу.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2979 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Poskidam lulice sa svećica, ako na run/stop neće da vergla. BMW i Triumph nisam nikad čačkao. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4728 postova

Највеча грешка за BMW је његово уље 5 - 30 које мора да се користи у гарантном року. То је осмишљено да му скрати век трајања.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4728 postova
Drugarica moja kupila nov BMW (auto), redovno održavan, zakucao motor čim je izašao iz garancije.
Опасни су, уље је означено нано честицама, и ако их нема при провери у гарантном року добијаш РАУС и гаранција не важи.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4728 postova
Sve sto ima ubrizgavanja, davanje gasa do kraja prekida dovod goriva i tako se moze verglati. 
 
Да али често завергла и после неколико "заверглаја" прекине.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2194 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Pitanje u vezi kormana na Vulkanu...

Na motoru je ovakav korman:

 

Screenshot_20240728_153509_Gallery.thumb.jpg.4d9abb288eacb7eb088b2a1a85e7279e.jpg

 

Menjao bih za ovakav, "zavrnut" nazad:

 

Screenshot_20240728_152752_Firefox.thumb.jpg.acd90cd145516d136fd570d8fa05da48.jpg

 

Nešto ih ne nalazim na KP, pa da pitam, da li je neko sekao postojeći i prevario kako mu odgovara ? Ne bih se baš igrao sa tim, ipak je volan u pitanju, a ako je izvodljivo, neka preporuka za majstora ?

 

Donju fotku sam pozajmio od kolege...

 

Hvala.

Promenio član Blaza

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: FZS 1000

Troši mi antifriz ko nenormalno a ne mogu da nadjem nikakvo curenje. Jedino sto sam našao je 3 pukotine na ovoj gumici od čepa hladnjaka. Da li tu može da isparava voda? 

IMG_20240728_201536.jpg

IMG_20240728_201452.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja