Jump to content

Moto Zajednica

Aprilia Atlantic 500i.e classic užarena izduvna grana

Recommended Posts

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500

Zdravo svima.

 

Ne mogu a da za uvod ne bude poduže. Februara meseca sam kupio rasklopljenu Apriliu Atlantic 500i.e classic i plan mi je bio da je sredim za sebe i da maja meseca izadje na put.

Motor je imao havariju u smislu da je zbog loše uljne pumpe stradala radilica. Nabavio sam drugu ispravnu, kao i uljnu pumpu. Cilindar i klip su bili u redu pa sam samo iz predostrožnosti nosio glavu na obradu (ravnao, zamenio gumice i šlajfovao ventile). Zamenio sam lanac bregaste jer je španer hvatao na poslednjem zubu. Ventile podesio po fabričkoj specifikaciji usis/izduv 0.20/0.20mm. Prilikom prvog paljenja motor je relativno lako upalio. Anomalije koje sada ima su užarena izduvna grana ( 1 minut rada) i rad u leru nestabilan (gasi se). Može biti svašta, ono što sam ja probao drugo su bobina i namotaji koje sam zamenio jer su postojeći bili pred otkazivanjem (već namotavani i faze ogoljene) i stanje je isto. Primetio sam da varnica na svećici nije plavičaste boje kao što sam se do sad susretao na drugim agregatima, već narandzaste-crvene i regler je sumnjiv - punjenje varira u leru je ispod 13v(12.4 do 12.8) a na nekih 4000-5000 rpm-a 14v. Ako neko ima bilo kakvu ideju, unapred hvala. 

IMG_20220416_183643400.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8376 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Grana se usijava ili od malo goriva (zapusena dizna), kasnog paljenja (lose uzubljen) ili od zapusenog auspuha/katalizatora...

Sent from my EML-L09 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500

Veliko hvala, sutra ću probati drugu diznu, motor je uzubljen kako treba na oznakama je. Lonac mi je bio sumnjiv jer nije fabrički, mislim da je od atlantica 250. Ako ne bude bilo promene potražiću drugi lonac za probu, jer sam u naseljenom delu grada pa zbog projektila iz solitera ne bih smeo da ga upalim na izduvnoj grani samo.

Promenio član nickbike

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6301 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Vrlo je verovatno da motor nije u fazi.

Da bi se ovaj motor ispravno uzubio, potrebno je uvek obrtati ga u smeru u kojem se inače vrti...jer bi zajeb mogao da napravi teg dekompresora, koji se nalazi tu ispod tog, da kažem, zvona...na koji ide lanac. U tom smislu,  trebalo bi dobro proveriti i zazor ventila...kada se recimo nakon sklapanja motor zavergla da bi dobio pritisak ulja. Drugo, problem može da bude električne (elektronske) prirode, gde neka od komponenti (ne) pomera paljenje, u zavisnosti od broja obrtaja. Za to može da bude kriv...pick-up, senzor pozicije gasa ili recimo lambda sonda....i još koješta

A može da bude i do goriva. Prisustvovao sam situaciji kada se dogodila ista stvar, nakon pogrešno sipanog goriva.....dizel u rez u kojem je bilo još benzina. Tada doduše ima i dima...ali se auspuh crveni kao da je sveže izliven u železari.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia Srv 850

Landa sonda  je pravila problem kod mene, dizna je nalivala previse goriva pa je gorivo spaljivano u samom izduvu koji se usijao. Isto sam pomislio da je zagusen katalizator ali je problem bio u lsnda sondi!:neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: srbobran
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500

Pozdrav. Na mom Atlanticu takodje bude uzaren auspuh posle svake voznje, nocu se najbolje vidi. Isto sam primetio kod dosta tih agregata. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • You tube / Drandigo .., 619 postova
  • Lokacija: Sokobanja
  • Motocikl: Yamaha Fz6

Mozda tako i treba, moj je isto znao da usija granu, nocu u garazi pri radu u leru, pri dodavanju gasa grana prosto svetli, toliko se usija i zacrveni da je cudo.. 2002 godiste, 500cc , bez sonde..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4331 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750
On 5.5.2022. at 17:21, Vule Gilera je napisao:

Landa sonda  je pravila problem kod mene, dizna je nalivala previse goriva pa je gorivo spaljivano u samom izduvu koji se usijao. Isto sam pomislio da je zagusen katalizator ali je problem bio u lsnda sondi!:neznam:

Šta ti je LANDA? :lol2:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500

Ja i dalje nisam rešio problem,  pali, radi, ali greje osetiš u nogama i kroz plastike, nije za vožnju svakako. Mnogo toga sam probao. Kao da mu naliva dizna previše goriva. Stvari koje sam probao:

Drugi auspuh,

Druga dizna,

Našao drugu bobinu i to probao. 

Drugi e.c.u

Nisam probao:

Senzor temperature,

Rpm senzor (on mu je pick up),

I torque senzor. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 469 postova

Izmeri kompresiju i reci nam kolika je. Ukoliko je previsoka verovatno su na masinskoj obradi previse skinuli pa dolazi do samozapaljenja smese.

Jesi li proverio zupcenje kako su ti kolege iznad navele?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 7 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500

Kompresiju ću proveriti pa javljam. A zupčenje sam više puta proveravao po tim uputstvima na oznakama je u milimetar (i lanac bregaste je nov).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja