Jump to content

Moto Zajednica

Hrvatska 2021 – Dah detinjstva (na najlepši način)

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 220 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KTM 890 Adv, BMW R1250RT

19.08.2021.

Novi dan, nova avantura. Malo smo produžili spavanje (a dogovorili smo se da nećemo ustajati posle 8), jer smo ostali duže sinoć, a kada smo se vratili na terasu, uz priču i sumiranje utisaka smazali smo sve voće i povrće što je teta Marija ostavila…

Uz kafu smislismo plan da odemo do nekog od ostrva. Relativno blizu su i Cres i Krk.

Međutim ubrzo smo shvatili, po ko zna koji put, da planovi postoje da bi se menjali i korigovali…

Da bi video vreme, pogledam u telefon, kad tamo propušten poziv. I to sa Hrvatskog područja???

Ja pomislih, pošto smo prethodno veče dali domaćinima naše podatke da nas prijave, verovatno je to to. Neka provera.

Ne ne, nije provera niti policija.

To se javlja Mile fazer. Zoran mu je rekao da sam izrazio želju da ga upoznam i dao mu broj telefona. I Mile se javlja i poziva nas na piće…

Prihvatamo i brzinski se spremamo da idemo da se vidimo. Ja razmišljam, par minuta kasnije i mi bi već bili u vožnji i verovatno mnogo kasnije bih video da se Mile javio.

Čim smo krenuli, na izlazu iz ulice smo ugledali Mileta. Došao je po nas da se ne bi tražili po gradu. Prvo nam je pokazao gde nam je lepo mesto za parking motocikla.

Pazite ne pričam o bezbednosti. To je bilo neupitno sve vreme, koliko nisam brinuo o motociklu.

Pod lepo mesto se podrazumeva da je relativno blizu šetališta, jer u Puli ima ne mali milion,  nego mala milijarda dvotočkaša svih vrsta i namena.

Odlazimo na kafu, i kreće priča i priča i priča…

U jednom trenutku Mile ustade da pozdravi nekog, a ja tiho u poverenju, upitah Marijanu: Da nismo mi upali u zonu sumraka, ili šta god??? Ovakvi srdačni, kulturni, pažljivi ljudi! Sve mi to čudno, a java je. Nije san. Sto posto sam budan.

Vraća se Mile i predlaže da pođemo da nam pokaže nešto novo u Puli. Tu gde smo parkirali motore tu je Zerostrasse, to jest ulaz u sistem podzemnih tunela i galerija koji su građeni kao ratna skloništa.

Objasni nam Mile da je inače veliki deo Pule prokopan podzemnim tunelima i da se stotinama godina to radilo…A ovo je deo koji je restauriran i tih dana pušten u upotrebu.

IMG-20220323-WA0074.thumb.jpg.a1bb89602eabb3249b799ec11c7fc8c6.jpg

IMG-20220323-WA0082.thumb.jpg.011de2b6c02a97e249bbbc668a5edb9f.jpgTerasa.jpg.77aeca5a3703c3d4d405621054928ee4.jpg

i saznasmo da je povodom smrti Đorđa Balaševića danima, bez prestanka pustana njegova muzika..

Ovo je mesto iz čuvene Đoletove pesme: Oprosti mi Katrin i stihovi, Na stanici u Puli, pod vrelim suncem leta, sam čekao autobus i svirao gitaru…

1818589763_StanicauPuli.jpg.e42fc8c9e346341d7ab844034a376938.jpg

Nastavak druženja sa preljubaznim domaćinom je bio u jednom od restorana u ulici Sergijevaca…

U sada već duboko popodnevnim časovima, počinjem da razmišljam da nam je Mile posvetio, bukvalno, čitav dan. Tada njegova ljubaznost, pažnja ili nazovite to kakogod, prevazilaze sva moja znanja, očekivanja (ili pre će biti totalno neznanje)… Samo je rekao tonom gde nije bilo ostavljeno mesto za razmišljanje: A sada idemo do mene doma, još na po jedno piće!!!

Razumem sve i smatram sebe, da zbog posla kojim se bavim (svirka) preko 30 godina, da sam dosta dobro upoznao ljude. I jesam, ali ovi ljudi koje upoznajemo na ovom putovanju do sada. Oni su van svih merila, stereotipa i standarda!!! I razumem i to da je hobi koji nas zajednički veže, bio uzrok našeg upoznavanja, ali to svakako ne umanjuje njihovu veličinu. Pa verujte da u svim razgovorima, i sa Zoranom i sa Miletom, uopšte nije bio fokus na motociklizmu. Priča je o životu, uopšteno…

Posle posete Miletovom domu i upoznavanja sa njegovom suprugom, rastadosmo se i siguran sam da kao što je ovo bio prvi put da se vidimo, još sam ubeđeniji i sigurniji, da će tih susreta i druženja biti još…Kada…Nije bitno, niti određeno…Biće sigurno!!!

Na brzinu donosimo odluku da posle ovakvo kvalitetno provedenog dana, bogatiji za poznanstvo sa ovakvim ljudima, nema svrhe ići negde, osim na plažu…

Pa red je i da se brčnemo. More, plaže lepota svuda oko nas, i svega ima koliko hoćeš…Čak i naša energija kao da je neiscrpna….Samo pusto vreme, njega izgleda ima premalo, prekratak nam je dan, još kraća noć…A od želje da svega vidimo i upijemo što više, prosto gorimo…I tako dan za danom strast je sve veća…

Zbog toga je današnji kupanjac i hlađenje usijanih glava na plaži Stoja prijao itekako. U smiraj dana, među zadnjima kretosmo sa Stoje put kuće.

Naši dragi domaćini, porodica Bukarica, su bili zaslužni za to. Marijana i ja smo u priči koristili, idemo kući, vraćamo se u kući itd…Složićete se da se to ne dešava baš na svakom mestu gde otputujete turistički. Za to mora da se poređa mnogo, mnogo bitnih činilaca. Makar kada smo mi u pitanju.

A onda spremanje za večerašnji izlazak i šetnju…

Parking kod Zerostrasse nas je čekao slobodan…Mile stari vuk, zna znanje…

Sa gašenjem motocikla čujemo muziku, ali ne bilo kakvu, niti onu na koju smo navikli zadnjih godina.

Ne, ovo je muzika iz 80-ih godina prošloga veka, muzika uz koju se igralo, udvaralo, i što šta drugo… Ali sve smisleno i logično. Kancone, šansone, evergrin…I taman kada smo krenuli u potragu za mestom sa koga dopire taj zvuk, čusmo najavu kratke pauze. E jbg, doći ćemo kasnije…

Na šetalištu, veče kao iz bajke:

Slavoluk Sergijevaca

1822009099_SlavolukSergijevaca1.thumb.jpg.bc2b142b0ec4b270284500b72d7ff8f2.jpg

Forum

104201848_Forum1.thumb.jpg.c66cccb0461e0d22c24e9010dc887aaa.jpg

A na Forumu svira orkestar grada Pule, i ovo veče sviraju obrade hitova grupe ABBA. Na svoj način i u svom aranžmanu, ali nimalo umanjene lepote niti prepoznatljivosti… Štaviše…

Malo je rečeno da su od nas dvoje ostale dve barice koliko smo se rastopili…

85782631_Forum22.thumb.jpg.d356daab4914f1fa5faa4a6fe7bd5469.jpg

Rešismo da u povratku potražimo ono mesto sa lepom muzikom, i pronađosmo. Jedna terasa u blizini Zerostrasse gde smo parkirani.

A terasa u duhu muzike, kao da si seo u vremeplov i vratio se 40-ak godina u prošlost…

A tamo i takva publika… Ljudi od 45-te pa naviše… I provode se do besvesti, uživaju svim čulima…

I mada sam bio mali kada je taj posao bio aktuelan na moru, i o njemu sam više slušao od starijih, mislim da sam primetio dvojicu majstora tog zanata… GALEBARI. I oni krckaju sedmu deceniju, ali im izgleda ostalo od prošlih vremena, pa se trude da budu u trendu…

Još jedan predivan dan prolete u treptaju oka…

Valjda se to tako čini uvek kada ti, u životu, bude mnogo lepo!!!

Nastaviće se…

 

  • Sviđa mi se 25
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1216 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno

Pula je jedan od gradova gde bih mogao da živim.... toliko me je oduševio.... iako sam se više bazirao na plažu, more i uživanje...

Hvala @Andrej_Hotstepperšto si me navukao na Lungo marre ... svake godine se vraćam i ponovo oduševljavam.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3966 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
Ja uvek kažem, meni je Pula najlepši grad u ovom delu Univerzuma..




Definitvno mi se grad i njegova vibra sviđaju, ima taj ugodan mix kojeg jako volin.




„Poslato“ iz dijaspore sa novog „ajpeda“

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 220 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KTM 890 Adv, BMW R1250RT

20.08.2021.

Ustajemo u 7 sati, alarm jasno i glasno to objavljuje.

Danas je planirano da se obiđe ostrvo Krk, a pošto smo u dolasku, silom prilika, došli auto-putem, u meni sve igra i trepti od upoznavanja sa Plominkom.

Uobičajena rutina i već oko 8.30 smo na putu. Negde ispred Barbana stajem na INA pumpu da malo doduvam gume. Dok obavljam to, čujem zvuk motora koji prilaze. Dižem glavu iznad točka i u tom trenutku uz sviranje i pozdravljanje, projezdiše Mile, Zoran i još jedan član ekipe. Odoše na moto skup u Banjaluku…Prethodni dan, kada smo bili kod Mileta, već mi je pričao o tom putu a i zvao ga je kolega @Mikulanac, oko dogovora, druženja itd…

Mahnu im, poželeh sreću i bezbedne kilometre, i lagano nastavismo svojim putem…

Vreme za vožnju idealno, evo par fotki da dočaram:

 

0e7y63ev o

 

Neqzsw4k o

 

Kako po avgustovskim žegama izgleda kružni tok!!! Kod Labina.

Sve je jasno, zar ne???

Kgcqm9cs o

 

Čuvena (prelepa) Plominka

Rgwdhf9m o

 

Plomin

Tgxzvani o

 

A onda mesto gde je Bog pokazao, u punom značenju, svu raskoš ovozemaljske lepote i mesto koje je po mojim shvatanjima najbliže nečemu što se zove RAJ.

Vidik i slike sa terasa hotela Flanona:

Ayoexdvz o

 

Sqfhzvgl o

 

Nkmkykqy o

 

Ag8w8pfv o

 

K4purs9f o

 

Prepuni utisaka, opsednuti nesvakidašnjom lepotom produžismo dalje, i pogled na Kvarnerski zaliv

8q5v8x5w o

Da bi izbegli gradsku vrevu i gužvu u Rijeci (Zoranova preporuka), iznad Opatije smo se izvukli na auto put i brzinski se sjurili prema Krku.

Pogled na Kvarnerski zaliv, ali sada sa druge strane zaliva

N51blfqy o

Kolega iz Ljubljane koji takođe ide prema Krku

Uihmktms o

 

A ovo je pogled sa Krčkog mosta. U pozadini je Rijeka

Pfqn2um9 o

Ovu sliku kačim kao sećanje na prerano preminulog kolegu Džigoriusa. Mnogi se sećaju njegovog putopisa: Samostalni odlazak na Hr. Jadran.....a tamo???? Riba zvana Vanda !!!!!!!!!!

Mene je ovo skretanje za Omišalj, podsetilo na njega…

Lztr3fxc o

A ubrzo stižemo u Malinsku. Pošto je Sunce već odskočilo visoko, takva je temperatura, pa sedamo na malo osveženje u restoran na samoj obali…

Mhexbrqx o

A tu vrlo zanimljiv enterijer, ljudska mašta u zamahu…

0mj8rvdh o

Selfić sa marinom u pozadini

Umfghyyg o

I na drugu stranu

Qfu1pobj o

Neki odmor i kupanje doživljavaju doslovno…

Nxtsw8zf o

Mi produžavamo napred, i jedna fotka na mesto Krk. U prolazu…

Ygafeftl o

Prelep pogled sa morem u pozadini…

Ejlmhspt o

A onda Baška. Malo mestašce gde smo prošetali, malo razgledali i lepo ručali…Nismo mnogo fotkali, čisto da imamo uspomenu

Epzov6pn o

Ugcg6vxl o

U povratku, još jedan pogled sa Krčkog mosta

Din6bpd9 o

Malo kasnije stižemo u Opatiju.

A šta reći o Opatiji, da je nepoznato ili neizrečeno???

Malo šetnje, slika, kafica i ponovo konstatacija: ŽIVOT JE LEEEPPP!!!

V0tcllk5 o

I4fvqxqc o

Dsja8cn6 o

6xzt1v5l o

Anzrnj5g o

Qccyj9ub o

Y1dzjgf8 o

Lxvsqrsd o

Xoyeupgp o

Xbq02i6w o

32jqmnmg o

Šta reći???

 

Mi polako krećemo ka Puli i još užitaka na Plominci

Tikuo56j o

Gpknrtab o

Da ne dužim bespotrebno, bio je ovo dan u kome smo bili da vidimo i obiđemo nešto novo i lepo. Do sada neviđeno za nas. Kao i sve uostalom, bio je veliki doživljaj sa predivnim utiscima…

Posle osveženja kući, spustili smo se do šetališta i Foruma, hodali, razgledali, rezimirali utiske, i to bi otprilike bilo to za ovaj dan…

Ruta za 20.08. Bez večernjeg izlaska…

U2dvyham o

Nastaviće se…

  • Sviđa mi se 13
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Fazer 600

Svak cast @Tumbe....odlicne slike i odlican tekst.Definitivno posle tvog pisanja mnogi ce imati zelju da obidju ova mesta....:sampion:

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 220 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KTM 890 Adv, BMW R1250RT

Pošto sam se nešto igrao, jer sam imao problem sa kačenjem slika, nekako sam uspeo.

To je ovaj zadnji nastavak, a kačio sam preko imgbox.com

Pokušaću i jedan video vezan za epizodu 19.08. Čisto da čujete i osetite deo atmosfere...

 

SENDVID.COM

Upload and share videos instantly. It's free and simple. No signup required.

 

Malo više vremena (barem kod mene) učitava, ali ko ima strpljenja, biće nagrađen. :jee1:

Promenio član Tumbe

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 220 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KTM 890 Adv, BMW R1250RT

21.08.2021.

Prethodno veče kada smo se vratili iz večernje šetnje, konstatovali smo da umor počinje da uzima ozbiljan danak. Pazite, u kontinuitetu danima već, vožnje, pa šetnje, pa obilasci itd, itd…

Nismo više u cvetu mladosti i to osećamo. Jes da se borimo kao lavovi, ali se vidi umor na svakom koraku.

Već su nas već ljubazni Bukarice zamolili da ove večeri posedimo malo i sa njima, naprosto da pričamo, pijemo kafu, upoznamo se malo bolje…A mi svaki dan kako ustanemo, odmah odosmo negde, tako da nismo maltene ni upoznali ove divne ljude…

Sve skupa je uticalo da se donese odluka da današnji dan provedemo opušteno, sunčanje, kupanje i kuliranje…Odmaranje i mozga i tela. Ionako smo svesni da bi upoznali Istru, moramo još mnogo puta doći (neće nam pasti teško), jer ovoga puta smo samo zagrebali lepote primorja, a i unutrašnjost takođe je bogata i duhom i lepotama.

Zato posle kafe i laganog doručka, kretosmo put Fažane, to jest na plažu Hidrobaza. Tamo oko 10h već poprilična gužva što se tiče automobila, ali pošto smo mi sa užim i za parking lakšim prevoznim sredstvom, nađosmo mesto u hladovini jednog bora.

I dok sam ja tražio proširenje za ćopavu (neku poveću kamenčinu) jer je zemlja baš mekana i rastresita, uz srdačan pozdrav, ponudi mi pomoć jedan Slovenac, uz molbu da se fotografiše pored RT-a.

Naravno da može, i nije nikakva pomoć potrebna odgovorih Marjanu, međutim on već nosi kamen i samo smo ga podmetnuli. Tako je legao ispod ćopave, da mi došlo da ga ubacim u kofer na polasku…

Kao da su ga Bavarci projektovali…:lol3::lol3:

Zwjwbrdz o

Vpa7vkli o

Marjan nas je pozvao na piće i uz upoznavanje sa njegovom suprugom družili se sa raznoraznim pričama o koječemu. Zanimljivi i opušteni ljudi…

Gpfn7t63 o

A na plaži, pa kao da sam u nekom drugom vremenu. U hladovini borova se nalaze čitave porodice, tu su dušeci na naduvavanje, ćebad, rasklopne stolice, mobilni frižideri sa hranom i pićem…

Ma baš kako smo i mi letovali pre 4-5 decenija. I to što vidim me toliko ganulo i nagnalo na neke misli…Uh Uh, teške misli…A gde, kako i zbog čega prođoše tih 4-5 decenija i zašto sebe liših toga???

I gde god da smo letovali (da ne grešim dušu bilo je manje ili više lepo), ja sam uvek tražio taj jedan mali delić koji mi je nedostajao za potpuni ugođaj. I već sam i zaboravio i šta ja to uopšte tražim, ustvari izbledelo je vremenom to što mi je nedostajalo. Ali kada videh tu sliku u hladovini borova u meni se zaori neki unutrašnji glas TO JE TO, TO JE TO, TO JE TO…

I nepogrešivo znate da nema mesta sumnji, ili možda mi se čini, ili nisam siguran, jednostavno ste sigurni TO JE TO…

I to nema veze konkretno sa mestom ili regijom na HR primorju, ali ima itekako veze sa HR primorjem, jer taj izmešani miris mora i četinara, začinjen zvukom zrikavaca tako budi čula i ima efekat kakav se ne može pronaći nigde drugde…

I svi ti dušeci, frižideri i ostali inventar pod krošnjama borova nemaju nikakve veze sa finansijama niti materijalnom situacijom uživalaca. Ovde su na delu neke druge vrednosti koje se sasvim drugačije mere, i koje imaju ponaosob ličnu vrednost koja je nemerljiva.

Ovo je kod ovih ljudi već već prešlo u KULTURU I STIL ŽIVOTA!!!

Pošto Marijana i ja nismo bili spremni za hladovinu, a nije bilo ni mesta morali smo potražiti klasičniji način smeštaja, ležaljke i suncobran. Kada mi mlad momak reče da to sve košta 10E, i da izaberemo gde da nam postavi, setih se kako to izgleda a i koliko košta na nekim drugim mestima, pogotovo 20.08. kada je top-sezona…

2pby3obm o

Veći dan sam proveo u ovom položaju, i u pokušaju spavanja…Mislim pokušaju, jer me Mara non-stop cimala, kaže da dopiru neki čudni zvuci od mene (hrk hrk). Ma hebe mi se, lepo mi je a i prija mi spavanjac posle svih kilometara (i nogama i motorom) koje smo napravili zadnjih dana.

 

Malo slikica

Uwul7xpn o

 

Egl4ltgb o

A u tom opuštanju dočekasmo i veče, Sunce polako nestaje iza Briona i stvara prizor…MMM

Ma opišite i doživite po ličnom nahođenju, ja ću samo postaviti fotke:

Yekzfv8n o

Xst0tkr6 o

Tbvho86d o

A kod kuće, posle sređivanja otišli smo na pićence sa porodicom Bukarica…Mi smo mislili da je pićence u pitanju, kad tamo kompletan mezetluk na primorski način. Od više vrsta pršuta, sireva, maslinki, minijaturne krofnice sa povrćem u sebi koje su taman jedan zalogaj, a sve ukusnoooo da ne možeš da se zaustaviš sve i da hoćeš. Pošto mi ne prijaju i ne pijem (na moju veliku žalost) vina, moje druženje je ostalo tokom cele večeri sa domaćom Lozom.

U neko već kasno doba rastadosmo se sa ovim divnim LJUDIMA i preljubaznim domaćinima sa iskrenim obećanjem da ćemo se opet sresti i videti…

Laku noć…

A nas sutra čeka sledeća etapa ovog putešestvija: Jadrankom do Splita i Dalmacije…WOW

 

Nastaviće se…

 

 

  • Sviđa mi se 21
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 220 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KTM 890 Adv, BMW R1250RT

Ovaj dan i put koji je bio pred nama, je nešto o čemu razmišljam, sanjarim, priželjkujem može se reći ceo svoj moto-život. Kao neko ko korača 6-om decenijom života, moja sećanja sežu na svetski kup i trke koje su vožene na Grobniku. A posle Grobnika ne mali broj njih se spustao Jadrankom pri povratku…Među njima je bilo i mojih drugara i imao sam priliku da info i dogodovštine slušam iz prve ruke. Tako da još tih 80-ih godina 20-og veka počinje moja tiha čežnja za Jadrankom, koja se zadnjih godina samo i sve više pojačava!

Kako opisati ovu deonicu, kako to decenijama čekano, istovremeno i iskustvo i zadovoljstvo, pretočiti na papir u tekst, a da ima snagu emocije koja me je obuzela i nesmanjenom snagom, držala sve vreme puta…

Meni je to nerešiva enigma. Ja nisam pisac niti književnik, već jedan (može se reći) matorac koji se sada vratio u dečačke snove kada je na APN-cu sanjao da će jezditi ovim drumom. I sada živim taj san… Na Jadranci!!!!

Zato ću uz neke smernice ili kratke opise, uglavnom staviti naše slike…

Kolege koje su prošle ovaj put da se podsete u ove martovske dane, a oni koji nisu bili da im budu podstrek i motiv da prevezu…

Jer Hrvatsko primorje i Jadranka kao njen deo, su ipak toliko specifično iskustvo koje treba proći i iskusiti…

22.08.2022.

 

Ruta sa pauzama, načelno već napravljena, motor sa koferima spreman, pozitivna energija prisutna. Doduše ima i mala senka sete na licima jer odlazimo iz Istre, koja nas je dočekala i pružila nam mnogo iznad i najvećih očekivanja.

Najavljena je visoka temperatura za danas, tako da smo već pre 8 sati krenuli put Splita.

Pošto sam već kačio slike prilikom pretodnog dela putopisa, otprilike od prve pauze posle 150-ak kilometara koje smo napravili u Crikvenici krećemo sa novim fotkama…

Restoran DIDA Crikvenica

Exw688o3 o

 

Motorin na parkingu a mi na osveženje…

 

5owmp98v o

 

Da napomenem nešto što nas je pratilo, duž cele etape. To je komunikacija, najpozitivnija na svetu. Gde god da smo stali, sa kime god da smo se sreli…

Moram vam priznati da je naš  ekavski govor i akcenat, uglavnom bio povod da nam se ljudi obrate, da nas pozdrave itd…

Ponavljam već sto puta, ali ovo su naša iskustva i takva kakva su bila ja ću ih preneti ovde.

 

 

Posle kratkog razgovora sa ljudima za susednim stolom, rešavamo da krenemo dalje.

Konobar nam saopštava da su naš račun platili naše komšije, i na naše zahvaljivanje, od tih ljudi dobili smo osmeh i SRITNO…

Do Splita Jadrankom ima još oko 300km. Ali 300km za mene čistog zadovoljstva…

IDEMOOO

Qkhhq6em o

Rt3g6izk o

 

Neki uživaju na drugi način

 

Tpxaiyqi o

 

Nbz4ftge o

 

Tlsyuesx o

 

Ceuwbpqn o

 

Mgvezv5u o

 

Okjrdw3b o

 

Vu6ns9p2 o

 

U5yjcffx o

 

51piiyxe o

 

Posle nekih 100-ak km, nova pauza. Već je oko podneva i Sunce prži.

Izbor je pao na Carlito's caffe bar u Karlobagu.

P84uefvu o

 

Etor8skm o

 

Dok smo sedeli i sumirali utiske, prilazi nam momci u moto-opremi. Oni su sedeli u kafeu kada smo mi stigli, ali kada su krenuli videli su našu tablicu i vratili se da nas pozdrave i naravno požele: SRITAN PUT. Ne treba da naglašavam da je kolega koji vozi Hayabusu, regulisao naše piće…

Hvala još jednom i veliki pozzz ukoliko se prepozna u uvom događaju…

 

 

A mi…Pa idemooo dalje…

 

7j6o1muj o

 

L37stsef o

 

Wxw2j7dx o

 

Sry8jhbg o

 

Pogled na Maslenički most

6acgtqla o

 

Maslenica

F4s3r1ia o

 

Posedarje i pogled na Karinsko ili Novigradsko more

 

Jyms6tte o

 

E sad mala pažnja, ovde se već nalazimo relativno blizu Zadra. Međutim meni je navigacija nacrtala rutu da u mestu Poličnik skrenem levo i da izbegnem Zadar, t.j. spustim se u Sukošan. Meni to beše logično i prođosmo tuda, ali bih ipak preporučio da je bolje ići kroz Zadar, jer ovo je kao neka zaobilaznica pored njiva, i osim aerodroma Zemunik, doslovno se nema šta videti.

Pošto smo ponovo uz more, a oko 15h je popodne, i oko 37oC je, pauza je neizbežna.

 

 

Mesto Sveti Petar na moru, restoran FER

 

Bi6uwvn2 o

 

M7xipdsi o

 

Idemo dalje… Uveliko smo u Dalmaciji…

Yahyrsro o

 

Q24vdihs o

 

Gusoumfx o

 

E kada smo prošli kraj Biograda na moru, tu sam se raspršio sa emocijama…

Neke davne 1979. sam zadnji put bio. Imao 11 godina. Od tada prisutnih ljudi na tom porodičnom letovanju, neki nisu među živima. Uključujući i moje. Majku i oca…Šta ti je život…Zadnji put kada sam bio, prvi put sam se onako odistinski zatreskao u kćer ljudi kod kojih smo stanovali. Sećam se i imena, Nataša Vilić. Neke osobe i događaji se doživotno urežu…A srce hoće da mi iskoči iz grudi…

Svestan da tim dragim osobama, a i sebi dugujem više od brzinskog svraćanja u Biograd, produžismo dalje, sa čvrstom verom da ću doći tu ponovo i biti malo duže… Čarobni Biograd na moru.

 

 

Znak da smo blizu Vodica a i Šibenika je katolička Crkva Okit na brdašcetu sa leve strane Jadranke

9igxvvv0 o

 

Šibenik bridge

 

Qlfijzc2 o

 

Šibenik

Szjkxo0g o

 

Pogled na otok Krapanj

7hwrewmt o

 

Uvala kod Grebaštice

 

Xkc6jrlm o

 

Pa Marina

Zc8jdski o

 

Prilaz Trogiru

Fhuhlwvp o

 

I pauza u Cafe F1, kod Plana, neposredno pre aerodroma Split.

Dogovor sa Forumašem @Zog (Željan) je da se javimo kad sednemo u F1 da nam objasni gde će nas čekati na ulazu u Split. Sa Željanom smo isplanirali u tri reči i već skuvani od vrućine rekoh Mari, samo da se brzinski osvežimo pa da nastavimo.

Tu počinje još naših iznenađenja. Nasmejani devojčurak odškrinu stakleni zid-vrata i požele nam dobrodošlicu uz konstataciju da je danas previše vruće i za plažu a kamoli za našu moto-garderobu…

Nije valjda da sad putujete iz Beograda, upita nas?

M ne ne, mi iz Pule. Kada poručismo piće meni se upali lampica da već 3-4 pesme koje se čuju iz kafića su iz naših krajeva… Adil, Nino Džej, Ceca…Ma samo puca… Kažem ja Mari, sto posto smo upali u Skrivenu kameru. Nema realno šanse da nam se ovako ovde to dešava…Marijana smoždena od puta želi samo hladnu vodu i kafu. Hebe joj se i za muziku i za skrivenu kameru…

Donese nam curica piće i ja ne mogu da izdržim, nego onako izokola, mi očekujemo Klape i glazbu a vi nam puštate narodnjake. Ona crče od smeha i kaže srpsku muziku ćete čuti bilo gde da sednete u kraju, a za klape ne znam što bih vam rekla… Ode ona, a ja ostah u rebusu???

 

 

Posle kratkotrajne stajanke, žurimo u susret Splitu i Željanu.

 

Ouado6ac o

 

Po po dogovoru on nas već čeka kod isključenja i kako bi on rekao: Velikog križanja.

Videvši na šta ličimo od puta, Željan nas vodi ka smeštaju u Splitu.

 

Kvkkbkvi o

 

Vlasnik apartmana je tu, Željan je tu, mi smo tu, upadamo i odmah se stavlja kafa i počinje razgovor.

Zvuči otprilika, kao kad se školski drugari posle godina neviđanja nađu na obeležavanju mature…

Samo što se sa ovim ljudima vidimo prvi put…

Pošto je 22.08. nedelja i kraj njegovog godišnjeg odmora, Željan nam usput reče da je uzeo još dva dana slobodno, da nam se nađe na usluzi i da nas upozna sa Splitom (koliko to može za kratko vreme).

Mislim da je o gostoprimstvu, ljubaznosti, pažnji, suvišno bilo šta reći, ili bar ja ne umem dovoljno dobro da se izrazim da bih dočarao sve što mislim ili osećam u tom trenutku…

Ali ovo je tek početak našeg boravka…

Željan nas ljubazno ostavlja u stanu, da se odmorimo, i odlazi…

A mi smo još skočili do velikog tržnog centra MALL OF SPLIT

 

8iajlh9n o

da bi se snabdeli sa nekim sitnica i potrepštinama za naredne dane…

 

 

I to bi bilo to za današnji dan…Toliko slika, emocija, ljudi, pozitivne energije, Jadranka, Dalmacija…

Bio je ovo jedan vrlo vrlo bogat i specifičan dan. Koji se pamti za ceo život!!!

 

Ruta kojom smo prošli. Oko 480km

 

2ok6hyjs o

 

 

Nastaviće se…

 

 

Promenio član Tumbe
  • Sviđa mi se 20
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1248 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y
Pre 7 sati, Tumbe je napisao:

Ja nisam pisac niti književnik, već jedan (može se reći) matorac koji se sada vratio u dečačke snove kada je na APN-cu sanjao da će jezditi ovim drumom.

Nisi pisac niti knjizevnik ali pišeš srcem i to te izjednačava sa njima.

Prva ljubav zaborava nema i ništa lepše nego kad se pod stare dane ispunjavaju dečački snovi.

....

Pre 7 sati, Tumbe je napisao:

E kada smo prošli kraj Biograda na moru, tu sam se raspršio sa emocijama…

Neke davne 1979. sam zadnji put bio.

Eh, koliko sličnosti jbt. Čitam tvoj putopis, uživeo se u njega i imam utisak kao da mi citas misli.

 

Biograd n/m je mesto koje je obelezilo moje detinjstvo, ćaletova firma je imala odmaraliste tamo, na zadnjoj krivini desno pa sa leve strane u borovoj šumici. Bukvalno nekih 100m od ulaza u kamp, mislim da se zvao soline. Mi smo se kupali i suncali na onom pravcu koji uz more i obalu vodi ka gradu.

 

Danas biograd n/m nije ni B od onog kakvim ga pamtimo ti i ja al to prepustam tebi da se uveris,

 

Svaka čast za stil pisanja, znači naježio sam od emocija dok opisujes predele :takoje:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 220 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KTM 890 Adv, BMW R1250RT
pre 19 minuta, travelman je napisao:

Biograd n/m je mesto koje je obelezilo moje detinjstvo, ćaletova firma je imala odmaraliste tamo, na zadnjoj krivini desno pa sa leve strane u borovoj šumici. Bukvalno nekih 100m od ulaza u kamp, mislim da se zvao soline. Mi smo se kupali i suncali na onom pravcu koji uz more i obalu vodi ka gradu.

Još ako mi kažeš da su u okviru odmarališta u toj šumici bili i drveni bungalovi, onda je to definitivno to...

Mi smo nekoliko puta letovali tu, a nekoliko puta u privatnom aranžmanu. 

Svakako da se sve izmenilo, ali Ti i ja, u našim glavama, ćemo uvek pamtiti onaj naš Biograd...

 

Hvalaaa punooo na rečima podrške. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1248 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

Bravo, drveni bungalovi a sa druge strane, tamo iza je bilo odmaraliste INA.

Secam se kao juce kako su nasi matorci igrali fudbal protiv njih.

Bioskop na otvorenom, trajekt za tkon ...

 

Lepo si rekao, to je taj nas Biograd n/m ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 220 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KTM 890 Adv, BMW R1250RT

Mali uvod na predstojeći dan u Splitu.

Drugi put u životu sam u Splitu, 2021. godine. Prvi put sam bio davne 1981. ali toga se ne sećam i kao da nisam ni bio. Naime, sa školom sam letovao u Promajni kod Makarske, a prevoz je bio avionski. Pa tako moj susret sa Splitom je bio kroz prozor, ili BUS-a ili aviona.

Međutim moja povezanost sa Splitom odnosno FK HAJDUK seže mnogo dalje, na neki vrlo čudan i specifičan način… Kako, zašto, zbog čega??? Ta pitanja su bez odgovora do dana današnjeg, čak i kada sam sa ocem, davnih dana pričao i pitao ga o tome, ali ni on nije imao odgovor.

Da kažem o čemu se radi, ustvari. Stariji Forumaši će znati o čemu pišem, ali ima možda i mlađih čitalaca, pa da probam da im dočaram… Tih 70-ih i 80-ih godina sport u onoj JUGI, je bio vrlo omiljen i popularan, i to na jedan sasvim drugačiji način od ovog danas. I to mnogo različitih sportova, mada su ipak fudbal i košarka bili najpopularniji. A tek na totalno drugačiji način (u odnosu na današnje vreme) se navijalo i dokazivala se ljubav prema svom klubu. U Srbiji su bez premca bili Crvena zvezda i Partizan, i ja sam bio navijač Crvena zvezde. I tu nema ništa spektakularno.

Ali, sa istim žarom i ljubavlju ja sam navijao i za Hajduk iz Splita. To su ona pitanja s početka teksta, kako zašto??? Jedino u međusobnim duelima, uvek je prednost imala Zvezda, ali sam zato, kada sa bilo kojim drugim klubom igra Hajduk, srcem i dušom bio uz BILE…

Tu ima i mala anegdota. 2007. godine sa dobrim drugarom sam bio u poseti Zagrebu. Kod njegovog prijatelja. I tako dok smo ručali na Kaptolu, povede se reč o fudbalu. I ja ispričam ovu priču o mojoj ljubavi prema Hajduku iz dečačkih dana, ali tako srčano i sa emocijama da je Zagrepčanin bio fasciniran. Izgubi se on iz restorana i posle 20-ak minuta se vraća i nosi mi na poklon dres FK Hajduk.

Ja u neverivci, zahvaljujem se a on dodade opasku: Ništa, samo ti ne bih preporučio da isprobaš dres ili šetaš Zagrebom s njim... U Zvezdinom ti je puno sigurnije...

Ismejasmo se od srca, a ja postadoh ponosni vlasnik dresa. I dan danas ga čuvam…

 

 

96gps2oj o

 

 

23.08.2021.

 

Dan prelep, jutarnja kafica, i pogled na motorin, čisto da se vidi kako je…

 

Wiati8az o

 

Ovo je pogled sa 1. sprata iz naše spavaće sobe. Gazda apatmana Željko je pomerio svoj automobil, da bi mogli mi parkirati motor…

Sve je idealno, opušteno, ali onda telefon zvr zvr…Iz nekih (za Forum nebitnih, ali nama važnih) razloga moramo da skratimo odmor za jedan dan. I umesto da se vraćamo 29. u nedelju, mi moramo povratak da pomerimo za 28. A Kanađani nas već čekaju u Tivtu. Mene počinje da radi nervoza i to ozbiljno. U Split smo tek stigli, čekam na to decenijama, s druge strane i mog jarana Bola i njegovu porodicu jedva čekamo da vidimo…Da se kloniramo, pa ne može sve da uklopimo…Volšebno rešenje, ostaćemo samo danas 23. u Splitu, 24. putujemo za Tivat i dole smo 25, 26 i 27. a 28. idemo kući i gotovo. Jer što se budemo duže premišljali šta nam je bolje, veća je šansa (skoro uvek u životu kada vagaš) da ćemo izabrati lošije rešenje. To je to i tačka. Jbg, kad se namestilo sve u jednom kratkom periodu.

Čujemo se sa Željanom i on stiže za par minuta. Izložismo mu promene koje su nastale i sad Želja zbunjen. ,,Pa ljudi da guštate Split triba mnogo vrimena, a ne jedan dan“. Znamo to i mi, ali…

Ma idemooo. Želja već sklapa sliku, kako za što manje vremena videti i obići makar neka lepa mesta, kojih u Splitu ima nebrojeno…

Krećemo prvo do Klisa, da nam pokaže tvrđavu a i panoramu Splita. Da bi mogli da doživimo i obuhvatimo pogledom grad iz druge perspektive…

Dh82renm o

 

Xyqbmaov o

 

Curpmxgd o

 

Bhbyyzne o

 

37jchrp6 o

 

7w0yj32e o

 

Rlcpqs7z o

 

Ppviga0g o

 

Željan nam je ispričao info o tvrđavi, ali ja sam vam rekao da vam neću o tome pisati, nego svako može sam istražiti ako ima interesovanja…

A onda se preko Solina spustamo u grad, i mo vozimo za njim i potpuno se prepuštamo tempu i ritmu grada, t.j. hvatamo ga usput…

Dalmatia tower

 

Nnos8acp o

 

Fitnes bazeni – Poljud

 

Pgwmhdjd o

 

Fudbalski stadion Poljud

 

Qzega12d o

 

2nwd62yo o

 

To je ono mesto gde su braća Vujović, Krstičević, Primorac, Rožić, sa jedne a Pižon, Šestić, Savić, Đurovski, zagrljeni plakali povodom objave vesti o smrti Tita. I ceo Poljud je kao jedan pevao ,,Druže Tito mi ti s kunemo“.

Mi stariji smo svedoci istorije, ma iz kojih uglova je gledali sada….

Željan nas blago ubrzava, jer vidi da se ja topim od emocija (i ponovo proživljavam taj 4.maj) kao Sneško Belić na prolećnom Suncu…

Idemooo…

Marjan

Zhbqtaiq o

 

Pa ulaz u tunel pod Marjanom

 

Wxvrheqc o

 

Nema Babaroge…

 

Jjpcdpzu o

 

Zatim idemo do Sustipana

 

Buwocwiv o

 

Pa do ACI-MARINE

Adzskpti o

 

Restoran ADRIATIC, Petar Grašo vlasnik

 

I8bhl3ax o

I iz drugog ugla

 

Cf8lnzdf o

 

Zapadna obala

 

Xxsy0hhy o

 

Pa pored crkve i samostana Sv. Frane, mislim da je poznat i po TV seriji NAŠE MALO MISTO

 

Pw1grbsz o

 

A kad se okreneš za 180 stepeni, pokloni se pred tobom Ona, u punom sjaju i lepoti…RIVA!!!

 

Bk0sbmyy o

 

Wpakyuhi o

 

I mada zadnjih godina su nam preko svih vrsta medija pokušali ,,uterati u glavu“ da najbolje što vam se može desiti na Rivi, to je da Vas hebu i bace u more, mi smo dvoje matoraca Neverne Tome…

Ne verujemo dok ne vidimo i iskusimo…

Kad tamo na RIVI…Prosto neverovatno, ali sve potpuno suprotno od svega što smo čuli ili pročitali…

 

 

 

No o tome ćemo u rezimeu, sada idemo dalje da uživamo u ovom predivnom gradu i njegovim preljubaznim žiteljima…Samo laganica…

Trg Prokurative

 

Ilgmxc0a o

 

 

Xwzb2qok o

 

Pa na istom trgu mala pauzica i kafica…Ne gasimo se od jutros

 

9rlsepx5 o

 

Posle osveženja, i sređivanja utisaka, ma kakvo sređivanje, u glavi je haos…

Split je po svemu, ozbiljan grad, još kada se na to doda bogato kulturno-istorijsko nasleđe i spomenici kulture, sasvim je logično kada se sa svim tim obiljem svega, susretneš prvi put, da će se sve to uskomešati i trenutno napraviti veliku zbrku u glavi… Na svu sreću Željan je vrlo strpljiv u pojašnjavanju, a osim što je tu rođen i poznaje svaki delić grada, moram nešto da napomenem. Odavno nisam sreo osobu koja toliko voli, ma prikladniji izraz je obožava, grad u kome je rođen i u kome živi.

E onda shvatite kakvi smo srećnici bili Mara i ja da baš njega kontaktiramo preko Foruma….

Jer svako od nas može strancu nešto ispričati (neko manje, neko više) o svom mestu življenja…Ali kada se u to unesu emocije i ljubav, u neizmernim količinama, koje je Željo upotrebio kada nam je približavao Split, onda se deo te ljubavi primio i kod nas. Kao pelcer…

Posle stajanke i okrepljenja a i utvrđivanja gradiva, nastavljamo dalje…

Gradskim uličicama

Ihqsm4bk o

 

Do Hrvatskog narodnog kazališta

 

Dqdjnndn o

 

Tamo nam, u ime dobrodošlice, mahnu šeširom Gajo Filomen Bulat, prvak Hrvatskog narodnog preporoda…

 

J4pizfme o

 

Pozdravismo i mi njega sa istim poštovanjem, pa polako dalje, do crkve Gospe od zdravlja

 

Eyolrfeb o

 

A onda Mari (više od fascinacije gradom nego od vrućine) pade šećer i pita Željana gde ima dobar sladoled. Tu je prvi put na ispitu Željino poznavanje, apsolutno svega. Ali iskusno kao u kvizu koristi pomoć prijatelja i od supruge Melite dobija traženu informaciju.

 

La8ndppv o

 

Ljudi, ne da je dobar sladoled, nego je to savršenstvo ukusa…

I ovog puta se zahvaljujemo gospođi Meliti na izboru mesta i na istančanom ukusu…

 

 

Idemooo dalje…

Grgur Ninski postojano i strpljivo dočekuje i ispraća putnike namernike…

 

Olhnixpn o

 

I deli sreću kome god je potrebna i ko je voljan da je dosegne dodirivanjem njegovog prsta na nozi…

 

T7lupqdm o

 

A osmotrismo i Benediktinski samostan sv. Arnira, u blizini

Ptjtjzbo o

 

A onda lagano prolazima i uličicama iz nekog drugog vremena

 

78f5rbbx o

 

I stižemo do ulaza gde kao glasnici nekih davnih vremena stoje Oni…

Wsw52npz o

 

Verujem da su pre više vekova stražari bili mnogo stroži i ozbiljniji, ali ovi momci su uz osmeh i razgovor uspeli da dočaraju slike tih davnih vremena…

 

 

Ulazimo u palatu i dok šetamo posmatrajući grandioznost katedrale Sv. Duje

 

Irn0gauj o

 

Stižemo i do Peristila

 

Eyljtysn o

 

Turista ima koliko hoćeš, ali osmeha i pozitivne energije i atmosfere još više…

 

Uf8ka9c7 o

 

Kako zaobići sfingu? Kako???

 

8htxdunx o

 

A kako Dioklecijanove podrume?

 

Zhhqt8be o

 

Doduše tada je Dioklecijan tu čuvao sasvim drugu vrstu robe, ali svako vreme nosi svoje breme…

 

Trmcihb3 o

 

Kada izađosmo na svetlost dana, pogledasmo i kako to, putem izlivenog dela, izgleda iz ptičje perspektive…

 

Yazq6mjz o

 

A onda lagano opet preko Rive do motorina na parkingu

 

Zcqroofw o

 

Vožnjica i lepote

 

Bcfiwbe0 o

 

Stigosmo i do mesta gde turisti a bogami i Slićani rado provode slobodno vreme

Plaža Bačvice

 

Uutxls0y o

 

Željan nam je objasnio da je Split rešio probleme čistoće i otpadnih voda, tako da su sada gradske plaže perfektno čiste i ponovo omiljeno mesto kupanja i šetanja…

 

 

Plaža Firule

 

0iawisl9 o

 

Fcejc787 o

 

Već stvarno umorni od tempa, svraćamo sa Željom na piće i da dogovorimo, kuda, šta, kako dalje…

Marijana je posle sladoleda otkrila još jedan nektar prirode, i vrlo se pozabavila uživanjem, dok smo Željan i ja razrađivali“ večernju taktiku…

 

Fcupbocz o

 

Prilikom povratka, spazim da je bukvalno prekoputa u odnosu na naše mesto stanovanja moto-servis i radnja MOTOBOX. Skrećemo i parkiramo se ispred radnje i idemo da vidimo šta sve ima i kakva je ponuda. Kupimo za uspomenu a i za upotrebu dve lepe, tanke pamučne potkape i krenemo napolje.

A ispred odbor za doček“. Lokalni bajkeri koji su dovezli motore na servis i sede ispred, su snimili našu tablicu, i da su stigli gosti iz BGD. Ljudi moji kakvo je to druženje i zezanje bilo. Ma kakav odmor, ne daju nam da idemo u stan, kažu odmarajte se kad se vratite kući, ovde ste u provodu… Daj pivo, coca colu, jeste gladni, ma obrušili se na nas tolikom pozitivom da mi vidimo da nemamo kud nego da se prepustimo…I  provedosmo neplanirano lepo popodne, toliko lepo da zaboravismo i da napravimo makar jednu fotku…

 

 

Posle razlaza sa kolegama, na brzinu tuširanje, presvlačenje pa ponovo se nalazimo sa Željom i nastavlja se naša Splitska odiseja“…

Večernje švrljanje i vozikanje gradom je stvarno pravo zadovoljstvo, i čini mi se da se uveče još više oseća taj duh grada, taj puls kojim udara i živi…

Željo nas vodi na Marjan na jedan od vidikovaca ili kako bi On rekao vidilica i mi gledamo kao skamenjeni, jer tu lepotu i taj osećaj…

Ma evo slika, ionako ne mogu pisanjem dočarati…

 

Gyaaw5yq o

 

B1zu3gqb o

 

Ekr6comb o

 

Na tom mestu poželite ostati zauvek…

Svesni nemogućnosti misije ostajanja, krećemo dalje i prepuštamo se ritmu letnje noći u prelepom gradu…

 

 

9gkumqjz o

 

Usled velike gužve na parkingu, ostavlajamo motorine na nedozvoljenom mestu (parking je do bele linije) i zaklanjamo deo pešačkog prelaza, ali sada bez ikakve brige ili straha.

Jer ako smo nešto osetili za ovo vreme boravka i u Istri i u Dalmaciji, to je opuštenost i ljubaznost, koje vam dozvoljavaju apsolutni mir i uživanje po svakom pitanju.

 

 

Riva u večernjem izdanju

 

Redmttqj o

 

Eq56yavj o

 

I dok sedimo u jednom od lokala, zamolismo konobara da nas slika, a on odgovori: Može, ali slikat ću i sebe. Kako ćete rići da ste bili u Splitu, a niste mene upoznali…

Mi tu popadamo od smeha i sačuvasmo njegov selfi. Vala zaslužio je, kako nas je nasmejao…

 

 

1qgxjsny o

 

A ja pijem kolicu i šmrc šmrc, dok Željo i Mara ubijaju pivce…Sreća što se putovanje bliži kraju, jer kako mi izgleda, da se Mara opasno navukla“ na Ožujsko.

 

L8zqfhtd o

 

I da ne bude baš sve idealno pobrinula se sitna kišica. Posle par meseci prve kapi. I to ne bi bio nikakav problem jer je količina i intenzitet kiše zanemarljiv. Ali Željan nas upozorava da je nepojmljivo koliko su Splitske ulice klizave. Pogotovo sada kada ih je kiša samo orosila.

Postali smo svesni novonastale situacije posle samo par koraka…

Doklizasmo se nekako do motora, stanemo i kreće dilema, ozbiljna vrlo, šta sad uraditi…Ovo nije klizavo, ovo je bukvalno kao na ledu, samo što je toplo napolju…Čak se razmatra i opcija da ostavimo motor na Rivi a da mi lepo odemo taxi-jem do stana. Međutim planirali smo ujutro da krenemo dalje, put C.G. tako da rešismo da ipak krenemo motorom polako do stana. Marijani sam rekao da se  udrveni“ pozadi da se ne mrda ma šta da se dešava, da me ne izbaci iz ravnoteže. Stvarno ne mogu da vam objasnim koliko je zajebano. Na jednom semaforu gde je maltene zanemarljiv nagib, kada sam spustao noge, samo kretoše i leva i desna u špagu…Ma preživesmo nekako i dovukosmo se posle nekih 40-ak minuta do stana, a oko 8km je relacija. Čak je Mara sišla i zadnjih par stotina metara prepešačila, lakše joj bilo tako…

No svejedno, kako tako smo stigli i odosmo na počinak.

Beše ovo jedan od najživopisnijih dana u našim životima…I to je jedino bitnooo…Život je leppp…

 

 

 

Nastaviće se…

 

 

 

Promenio član Tumbe
  • Sviđa mi se 19
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 220 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KTM 890 Adv, BMW R1250RT

Zbog kiše prethodne večeri, nismo znali kakvo će nas vreme i uslovi dočekati kada smo ustali. Pogledom kroz prozor ustanovljeno je da je osvežilo, ima oblaka ali nema vode po ulicama, što znači da je vreme za polazak i rastanak sa Splitom.

Ne bih da zvučim njakavo (tužno), još manje patetično, ali skupilo se nešto u meni, ma ruke kao tuđe, noge od olova…Sav nikakav…Ne mogu da namestim kofer, neće da klikne da je zabravljen, pa to ti je…

Mislim se Je..m ti život. Za sve ove godine koliko nisam dolazio u HR i njeno primorje, bilo je mali milion razloga raznoraznih priroda (često i neopravdanih), da me spreče da je posetim, ali sada kada sam napokon tu, i što je još bitnije nisam SAM, nego SMO TU, mi moramo da skratimo boravak i da krenemo.

To me asocira na jedan savet koji sam davno čuo: ŽIVI SE USPUT. Ne možeš samo raditi, ili samo ležati, ili zaokruživati tačke (kako koju ispuniš) iz svog dugoročno zacrtanog životnog plana. A onda kad sve to završiš i ispuniš, e onda planiraš da se opustiš i uživaš u životu…:grr:

E, ne ide to tako u životu prijatelju moj, uvek će se namestiti nešto da remeti planove. Zato se i ŽIVI USPUT. Kada se pojavi trenutak, hvataj ga oberučke, svom snagom, jer ne znaš koliko će trajati…Zagarantovano je  ubrzo sledi nešto što će to stanje izmeniti…:care:

 

Da se vratimo na temu. Kako tako spakovasmo se i kretosmo put C.G. odnosno Tivta.

Da se ne lažemo, zatvoreni svi lufteri na jaknama, podkape, i dignuta šajbna na max. Nema potrebe za grejačima, ali stvarno je lepo sveže…

Vreme kao i mi, kiselo Sunce se provlači kroz oblake. Ali put je sasvim suv i OK za vožnju, ionako nema potrebe da žurimo…

 

Par fotki da dočaramo

Vb5i8prt o

 

Ltmtyqxg o

 

Kat8nleh o

 

Tb7qwh2b o

 

Kako smo odmicali vreme se prolepšavalo

 

Omiš

Vsslulzw o

 

A ubrzo stižemo i do

Exe4yuc6 o

E tu već emocije da rade Marijanu, jer ona je ovde odrastala, dolazila sa porodicom, dragim ljudima. Koliko meni znači Biograd n/m, toliko njoj znači Makarska…

Mesta se nižu, i nema mnogo fotki, jer se Mara kao glavni fotograf i kamerman ovog putovanja, prepustila emocijama i upijanju svega onoga za čime je decenijama čeznula…

Rkhrc5x0 o

 

Promajna

D9bp5jjv o

A sa leve strane Biokovo

4gus8rty o

 

Ju5u3e4w o

 

Pogled na Brač iz našeg ugla

Awsy3ruq o

 

A na pojedinim mestima izgledalo je pre da smo na Alpima nego pored mora…Priroda zna da napravi čarobne slike i utiske

 

Va26jkk8 o

 

Nc9f4dg8 o

 

Kliknusmo i jezero Brina

Yjjkqtbd o

 

Pa dalje niz drum

Eepw2f7d o

Pogled sa mosta na Neretvu

Qdjqewd1 o

 

Ubrzo posle toga, prelazimo granicu sa BiH i stižemo u…

Mbt7yzhu o

 

Xj30isko o

 

Tu smo napravili prvu i jedinu pauzu tokom današnje relacije…Kafica i da osetimo atmosferu.

Krećemo dalje…

Intoshfe o

 

 

Tankiramo se na INA pumpi i stižemo na granični prelaz…

Zadržali smo se taman toliko da prenesemo utiske, jer jedino pitanje koje nam je postavio HR službenik je bilo u vezi toga kako nam se dopalo?

Fotka iz zaliva Doli

99mfzkg7 o

 

A onda pred nama se ukaza…

Ybhzihwa o

 

Uživamo u pogledu i lepoti…

Stadosmo koliko da ovekovečimo…

 

Xwu3ncm9 o

 

Vqez3x7w o

 

Idemooo dalje…

Otok Lokrum

Apafkcki o

 

Kupari

Cn3p6kvm o

 

Cavtat

Tv03juse o

 

I ubrzo prolazimo pored aerodroma Ćilipi

 

Oewbwltx o

 

Neposredno zatim, stižemo na granicu i ulazimo u C.G.

Time bi ovo naše putešestvije po Hrvatskom primorju bilo završeno…

Ruta 24.08.

 

Td4giitx o

 

Možda ovo izgleda suviše brzo, ali kratka je relacija, a mnogo približnije i tačnije je da je na ovoj ruti, kod oboje, preovladavala tiha seta što se naš put po HR završava. Ovo je iskreno…

 

E sad treba pokušati rezimirati utiske celokupnog boravka u HR…To je teže od svega…Mnogo široko i kompleksno…

Ali hajde da pokušamo…

Prvo o opštim utiscima…

Ni u najluđim optimističnim snovima nismo očekivali ovakav doček i provod, kao i osećaj pripadnosti tu…Kao da nikada nismo ni odlazili sa HR primorja. Da li smo uspeli da vidimo nešto? Daaa, mnogo toga, neuporedivo više nego što smo i maštali. Nasuprot tome svesni smo, da je to samo delić onoga što se nudi!!!

Da li radom prirode ili ljudi kroz vekove, nastala je lepota neviđenih razmera…

Da li ta lepota zauzima svoje mesto na svetskoj lestvici turizma, svakako da zauzima, ali mnogo mnogo niže, u odnosu na ono gde joj je mesto koje joj pristaje…

 

Ovaj pasus dole odvajam, tako da se može i preskočiti, nije nužno povezan sa našim putopisom.

(((Jer tu lestvicu ipak kroje svi Oni dobrotvori“, uglavnom sa Zapada (za mene ni sa Istoka nisu ništa bolji).

Zapadni umovi“ koji u daljem tekstu i pored svih nedaća koje su nam podarili, i dalje nas sve skupa i dalje tretiraju kao Balkance. Za nas smo svi rastavljeni u svojim državama i svetovima, a za njih rastavljače smo (po tome kako postupaju), ipak samo svi jednoznačno BALKANCI!!!

Pa ko će dozvoliti:

da Dalmacija ili Istra…. (ispred HR), ili Alpi, Bled i Bohinj….(ispred SLO), Sarajevo sa okolnim planinama, kanjon Neretve, Mostar….(ispred BiH), Tara, Zlatibor, Nac. Park Đerdap….

(ispred SRB), Ohrid, Dojran, Vardar… .(Ispred Sev. Makedonije),

budu na svetskoj lestvici prirodnih lepota ispred njihovih zapadnih predela…

Malo možda ima previše sarkazma ovih dana kod mene, jer da sam pisao 2-3 meseca ranije, bilo bi pre nekih događaja koji se dešavaju ovih dana i gde je na delu puna kreativnost i Zapadnih i Istočnih dobrotvora“!!! Dobro je da su bar nakratko sjahali“ sa Balkana!)))

 

Pitanje, zašto nam je trebalo ovoliko godina da dođemo ponovo u HR se prožimalo sve vreme. A ni sada ne možemo ponuditi neki smislen odgovor. Ja lično znam reći: Čudni su putevi Gospodnji. Verovatno je iz nekog razloga, nama nepoznatog, Neko složio kockice, i možemo da kažemo BILI SMO I DIVNO NAM JE BILO!!!

LIČNI UTISCI:

Pečat celokupnom putu ne daju ni obala, ni more, ni gradjevine…Da, bilo je lepo uživati u njima, i svim zrikavcima koji se čuju, i svom ONOM mirisu primorskih četinara, koji opija…

Sve su to sitnice“, naspram LJUDI KOJE SMO SRELI I IMALI PRILIKU UPOZNATI!!!

TO JE SRŽ. NAJBITNIJI I NAJLEPŠI DEO OVOGA PUTOVANJA!!!

 

Počevši (kao najmlađeg) od malog petogodišnjeg Roka, koji je na Rivi poklonio Mari magnete koje je htela kupiti za uspomenu, uz poziv da navrati opet,

preko svih onih neznanih ljudi koji su nas čašćavali pićem na svakom koraku,

svih vozača koji su nam mahali i pokazivali palčeve podrške,

do naših Domaćina kod kojih smo boravili (i u Puli i u Splitu),

a tek KOLEGE MOTORAŠI!!!

I oni sa kojima smo se družili, isto tako i oni koje smo slučajno sretali i upoznavali.

 

FASCINACIJA!!!

 

Kao Forumašima i ovde na Forumu JAVNO SE ZAHVALJUJEM kolegama Zoranu i Miletu iz Pule, i Željanu iz Splita na svemu što su učinili za nas…

 

I to bi bilo to…I rezime je se previše emocija, kao uostalom i celokupno putovanje…

 

Ovo je bilo naše putovanje sa našim ličnim utiscima, koje podelismo sa Vama baš, i samo onako, kako ga mi doživesmo…

 

Motoraši, sretno Vam bilo, bezbedni kilometri, pa se vidimo na drumu…

 

K R A J   ! ! !

  • Sviđa mi se 30
  • Hvala 5
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 897 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650

Bravo :)  sta drugo reci :) 

 

Malo ko ima da je bio u Puli da se nije vratio pun utisaka :) @mile fazer i @e-mayl su i meni pomogli da mi Pula ostane zauvijek u sjecanju :) 

 

Pozdrav za sve, pa Boze zdravlja da se vidimo :)

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 733 postova
  • Lokacija: Split
  • Motocikl: Honda CRF 250 L

Odlično putovanje i odličan putopis, Milan(Tumbe) i Marijana su napravili veliku kilometražu po onoj vručini i kad smo se našli u Splitu na njima se nije moga primjetit neki umor(neka je to BMW krstarica ali ipak je to motor) ni nervoza, samo pozitiva i ogromna energija.:care:

Drago mi je šta san upozna te ljude, doduše kratko ali bit će još prilike pa ću im pokazat još zanimljivosti u Splitu i okolici.

Dugo putovanje bez padova, kvarova i neugodnih situacija, di ćeš bolje.:jee1:.

 

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 121 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: GSR 600, APN 4

Odlican putopis. Sa punom paznjom i uzivanjem sam ga procitao, jer i ja planiram istu takvu pustolovinu. Odavno planiram da prodjem Jadrankom, ali kako kazu, treba da se sloze sve kockice. Mozda sledece godine. Znam sigurno da ce mi ovo vase iskustvo mnogo pomoci u planiranju.
Zelim vam mnogo ovakvih bezbednih kilometara.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3966 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Kompliment za pisanje, prenošenje emocija, dočaravanja lipote trenutka..

Odlično sve.


Poslato priko Ténéré

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • prisutan, 958 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: keeway cruiser 250,KLE 500,BMW K75, ZEPHYR 750,CBF 1000 BENELLI TRK 702

Sta da se kaze,a da ne potvrdim sve receno. Ja sam rodjen u Puli i proveo djetinstvo tamo... I bez obzira na sva desavnja devedesetih,u Puli su me,poslije dugo godina izbivanja docekali ljubazni,susretljivi i prijateljski nastrojeni ljudi. Kao da nikad nisam  ni otisao iz Pule. Mileta sam imao srecu upoznati,covjek koji ce ti uvjek pomoci,veoma dobar covjek i domacin. a i vecina ljudi je takva,svako je ljubazan,kulturan i spreman pomoci,posebno ako si u problemu. Pula sa svojim mirisima,morem,istorijom i ljudima je jednostavno za mene neponovljiva. Nikad iz mene nije izasla,iz moje duse i mentalnog sklopa. Svake godine me uhvati depresija i moram otici do iste,inace se ne osjecam dobro. Korona tj. lockdown, me ubio.... 

Mada matematicki sad zivim duze u Banja Luci no sto sam zivjeo u Puli,sa ponosom mogu reci za sebe da sam Pulezan. Ako se kockice posloze,ove godine sam tamo opet,krajem osmog mjeseca,nadam se pijem kafu sa Miletom,a i da popijem sa Zoranom. Nadam se da ce i Twin Horn ove godine organizovati skup.

U Splitu sam bio,i odusevljen sam gradom,a i lijepim iskustvom,kad nas je potpuni stranac,naravno motociklista,napojio i nahranio nicim izazvan!! Ali o tom drugi put!! Jadranska magistrala je prica za sebe,jos kad nema guzve,ljepota!!

 

Drago mi je sto je ovaj putopis napisan sa srcem i iskrenoscu,i sa mnostvom fotografija, 

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja