Jump to content

Moto Zajednica

Zadnji amortizer FJR-a 2018god

Recommended Posts

  • Ne silazi, 1092 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600
Pre 4 sati, đunta je napisao:

, to znači da je lager proširen, znači otišo zazor, tolersncija, mera u plus. Šta tu ima nejasno? 

Evo meni je nejasno otkud tu sad lager (arhaični naziv za kuglični ležaj)?

Ako osovina klizi kroz njega, pre bih to nazvao vodećom čaurom.

Pre 4 sati, đunta je napisao:

Tolerancije koje stoje kao dozvoljene, -0,04 za osovinu i +0, 04 za ležaj, ukupono 0,08

Te tolerancije su ili za osovinu ili za čauru. Ne ukupno. Znači da bi jedno trebalo da bude na meri.

Pre 4 sati, đunta je napisao:

Smanjiti zazor između osovine i lagera je vrlo malo moguće, jedini način je da se osovina brusi, nanovo osloji i onda brušenjem napaše ležaj da kliza lako a da nema klaćenja, to se radi prelaskom oštrog tocila bez smanjeja prečnika, znači na istu meru, ali se ipak brusi nemrljivo malo dok se ne zaključi da je dosta, ostavi se malo kao tvrdo pa se posle uradi poliranje sa finom mrežom,

Osovina se svakako brusi, a prelaskom tocila na "prazno" duž osovine se ne dobija ništa.

Brusilice važe za najpreciznije alatne mašine i lako se dobija željena mera pa i u 0,001 mm. Imam je na poslu.

 

Ovo za finu mrežu mi je potpuno nepoznato?

 

Pre 5 sati, đunta je napisao:

Tako fino upasovan spoj ima toleranciju koja je evidentna ali teško merljiva, možda Mitotoya ili neki savremeni merni alat može da premeri, zato se u žargonu među majstorima upotrebljava izraz +0, znači, ultra precizna obrada i pasovanje nekog spoja. Tako napakovan spoj jednostavno produži radni interval servisa

Opet da se osvrnem da ne postoji nemerljiva mera. NE POSTOJI!

 

Mitutoyo je samo jedan od proizvođača mernih instrumenata, što znači da i drugi sa zadatim opsegom tačnosti mogu sve precizno izmeriti.

 

Habanje sklopova izraženo u mikronima kod drumskih vozila je apsolutno beznačajno. 

Nisu u pitanju letelice ni kosmički program.

  • Sviđa mi se 6
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1740 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Samo bih dodao za one koji bi sami da se bave ovakvim i slicnom stvarima.Vise puta je pomenuta tolerancija 0,04 na osovini i isto toliko na lezaju,sto je ukupno 0,08 mm zazora tolerancije.Ta tolerancija ne znaci uvek nuzno zazor od 0,08mm.Tolerancija je DO 0,04,sto znaci da je dozvoljeno i 0,02 recimo ,pa ukupna moze da bude od 0,01-0,08.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4052 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue, 1985 Honda XLV750-RD01

Malo prije me nazvaše oni iz NASA-e, vele pomagaj.
Reko ljudi pomalo, kažu guglo im izbacilo neviđenu koncentraciju brainstorma, svese crvene lampice popalile, njaki alarmi pište i ne prestaju..
Sludilise neznaju štaće.

Reka san im neka se ništa ne sekiraju, toje sve zbog jednog moto foruma koji obiluje naučnom fantastikom i daje alarm lažni.
Dao sam im garancije. Vele, ljudinasi ti, baš smo ti zahvalni.
Onda sam im reko neka malo obuzdaju odbrambeni savez kojeg konstantno GPS prca, stalno ih goni na istok umjesto na zapad.
Preporučio san jednog dokazanog stručnjaka precizne atomskonuklearne bravarije da im napokon sredi taj GPS.
Evo dok ovo tipkam još se zahvaljuju, potrajaće ti izlivi zahvalnosti garant do kasno u noć.


Poslato priko Ténéré

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2583 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance
5 hours ago, Jupiter said:

 

 

Nego, je li nego čuo pesmu za Evroviziju?

Uz male izmene teksta vazi i za ovaj forum

Majstor mora biti zdrav

  • Sviđa mi se 4
  • Haha 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 998 postova
  • Lokacija: Beograd

Spominjanje Merkel u prvom stihu, vizuelna asocijacija sa virusom korona i tekst o zdravlju... Puca se visoko, traži se podrška. Kampanja. Ali ne smemo o tome... :Mina:

 

A majstor mora biti zdrav, i fizički i mentalno. 

 

Citat: Najčešći poremećaji su anksiozni poremećaj (14%), nesanica (7%), depresija (6,9%), somatoformni poremećaj (6,3%), alkoholizam i zloupotreba supstanci (4%), poremećaj pažnje (5%) i demencija (1-30%, zavisno od životnog doba).

 

Podaci se odnose na EU i relativno su sveži. Precizno, poput zazora. Da ne ulazimo u ono što neki nazivaju mehanizmima odbrane, a neki poremećajima strukture ličnosti. Neki daju i farmakoterapiju.

 

A majstor, ako želi da ostane fin i precizan, u ovim nezahvalnim vremenima, mora s vremena na vreme naštelovati i svoju dušu. 

 

36 minutes ago, Mikulanac said:

Uz male izmene teksta vazi i za ovaj forum

Majstor mora biti zdrav

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4298 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Видим да се овде негде спомињу месингане или тако неке биксне или чауре. У предњим виљушкама које имају улошке или задњим амортизерима нема тих биксни. Шта има то је челична биксна која је обложена са тефлоном изнутра (можда неко то зове лежај). Тај тефлон је толико осетљив да и навој саме осовине може да оштети површину истог. Ја сервисирам огибљење од 2012 кад сам завршио један од курсева у Олинсу и још никада нисам видео да се тефлом или та биксна толико потрошила да оштети осовину. Све што је @Due навео 100% је тачно, нисам машинац или стругар али имам веома добре стругаре око себе и знам много тога, али знати и радити су две различитне ствари.

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1632 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: triumph tiger 1050
8 hours ago, Jupiter said:

Nego, je li neko čuo pesmu za Evroviziju?

Stekao sam utisak da je Evrovizija postala takmičenje ko će najveći šit da prezentuje. Pritom, čitam komentare po novinama i vidim da kome god se ne svidja pesma, biva prozivan da je glup, ne konta dublju poruku, gleda Grand, Pink, Zadrugu i sl.

 

Skontao sam poruku, nije baš da je potreban neki naročiti intelekt za to, ali Evrovizija bi trebalo da bude, pre svega, takmičenje pesama, a ne satire, komedije, nakaza i sl. Ono nije pesma, ono je neka nakaradna recitacija u kojoj glavna protagonistkinja maže ruke vodom i meni, poprilično izaziva gadjenje. Da, skontao sam, rekoše nam u koroni da peremo ruke, ali svejedno mi je gadno. I ne, ne gledam ni pink, ni zadrugu ni grand, a opet mi se pesma ne svidja, valjda sam i obrazovan, maturirao sam u jednoj od najjačih srednjih škola u Srbiji sa odličnim uspehom i završio fakultet. 

 

Apropo amortizera, ok slažem se da je i to važan deo bezbednosti, ali mene lično će uvek više brinuti rupe i pesak na kolovozu, blato, nafta ili odron, nego to da li će moj amortizer biti na visini zadatka. Da vozim stazu ili trke, to bi već bilo drugačije.

 

Vozio sam Avalu jednom sa likom na varaderu 1000 kome je skroz iscureo amortizer, bukvalno nije mogao da udje u krivinu preko 20km/h od njihanja repa. Čovek je iskusan vozač i kaže da odvratniji osećaj u vožnji u životu nije imao. Ali, jbg, ako dotle dodje, svi ćemo znati da uskladimo vožnju takvoj situaciji. Da ga servisiram svakih 20 000km (u mom slučaju na nepune 2 sezone), pazi da neću. 

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition

Meni samo nije jasno da niko od vas ne zna da preskoči ono što mu ne leži, a u krajnjoj liniji ako je već toliko pogubno po moždane vijuge ima i opcija ignore na forumu, pa možete i da ignorišete nekoga dok ne naučite da preskočite.

Neću da branim nikoga, jer ni sam se ne razumijem u tematiku, ali brate slatki ako vam ne odgovara sadržaj - produžite, šta ulazite u raspravu i ispravljanje krivih Drina kad je to nemoguće... Odavno ustanovljeno da se kriva Drina na ispravlja.

Svi su u pravu i niko nije u pravu, pravilo potvrđeno zilion puta, samo je pitanje ko iz kog ugla gleda i da li želi da promijeni ugao da shvati da li je/zašto je ona druga/treča/peta/... strana u pravu/krivu.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1538 postova
Meni samo nije jasno da niko od vas ne zna da preskoči ono što mu ne leži, a u krajnjoj liniji ako je već toliko pogubno po moždane vijuge ima i opcija ignore na forumu, pa možete i da ignorišete nekoga dok ne naučite da preskočite.
Neću da branim nikoga, jer ni sam se ne razumijem u tematiku, ali brate slatki ako vam ne odgovara sadržaj - produžite, šta ulazite u raspravu i ispravljanje krivih Drina kad je to nemoguće... Odavno ustanovljeno da se kriva Drina na ispravlja.
Svi su u pravu i niko nije u pravu, pravilo potvrđeno zilion puta, samo je pitanje ko iz kog ugla gleda i da li želi da promijeni ugao da shvati da li je/zašto je ona druga/treča/peta/... strana u pravu/krivu.
Pusti ih, šta ti je? Vidiš da uživaju u ovome. Doći će se i do zajedničkog zaključka, u nekom nepoznatom vremenskom periodu. Ili će prvo administratorska čaša da se napuni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 704 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Versys vel'ki, onaj zeleni. HULK!

Meni je nakon ovih 8 strana jedino jasno zašto Ameri toliko forsiraju one čopere sa krutom vezom.  Oni kad pročitaju ove tolerancije u milimetrima, u mikronima, pa krenu to da prebacuju u njihove fite, paunde i inče... za*ebi taj amortizer i vari krutu vezu.

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja