Jump to content

Moto Zajednica

Večeras na ARTE-u - "obični" građani i buka motora

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Emisija o protestima građana protiv bučnih motora sa ARTE kanala večeras.

 

Njemačka verzija:

 

https://www.arte.tv/de/videos/090637-047-A/re-streit-um-motorradlaerm/


Francuska verzija:

 

https://www.arte.tv/fr/videos/090637-047-A/arte-regards-les-bikers-contre-les-citadins/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3966 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Prika nisi u pravu, dapače, situacija je potpuno suprotna opisanoj.

Po mom skromnom mišljenju ovo je postalo velika politika, ono populizam, poput nekog aktivizma tipa green peace itd.


Poslato priko Ténéré

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 373 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Mnogi vole da cuju mocan zvuk dobre masine. Ali problem je sto su i skuterasi poceli da kace Akrapovice i sto su mnogi otisli u krajnost. To se vise ne cuje, to grmi. To se tera u obrtaje centrom grada. E, zbog tih najgorih se i donose strozi zakoni.

Evo primer zatamnjivanja stakala...dosli smo dotle da su ljudi stavljali najtamnije moguce folije, da su tamnili cak i sofersajbne i svetla! Licno znam takve. Sta se na kraju desilo....regulativa.

Da smo umereni, bilo bi ok. Al nismo.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
23 minutes ago, floyd032 said:

Neka se vrate na selo da zive u tisini

Dodju iz selendre

Dognam prodam krompir maline

kupe gajbu u soliteru u urbanoj sredini

I kukaju na komsijsku decu iznad dok se igraju

Pa ovdje se i zale oni koji zive na selu, uz puteve popularne medju bajkerima u Alpima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Najvise govore o zabrani za motore sa "Standgerausch" (bukom u staticnom stanju) visom od 95 dB u Tirolu, i da li ce se to prosiriti. Ako te uhvate da vozis s motorom koji ima visi nivo - 220 € kazne. Pa izvoli...

 

Ja licno nikad nisam osjecao potrebu da stavim ikakav auspuh mjesto fabrickog, ali problem je sto i moj motor (1993. g.) ima visu izmjerenu staticnu buku od te.
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
6 minutes ago, Slammer said:

Mnogi vole da cuju mocan zvuk dobre masine. Ali problem je sto su i skuterasi poceli da kace Akrapovice i sto su mnogi otisli u krajnost. To se vise ne cuje, to grmi. To se tera u obrtaje centrom grada. E, zbog tih najgorih se i donose strozi zakoni.

Evo primer zatamnjivanja stakala...dosli smo dotle da su ljudi stavljali najtamnije moguce folije, da su tamnili cak i sofersajbne i svetla! Licno znam takve. Sta se na kraju desilo....regulativa.

Da smo umereni, bilo bi ok. Al nismo.

Da smo umjereni, i da se ne vozi na normalnom putu sa auspusima predvidjenim za stazu, ili sa uklonjenim dB kilerima, i da se prilagodi voznja kroz naseljena mjesta (da se vozi sa manjim brojem obrtaja - visi stepen prijenosa), ne bi bilo problema...

 

Ovako, kaze u emisiji da sirom Europe namjeravaju uvesti ovakva ogranicenja - Njemacka, Svajcarska, Francuska, i na nivou EU. A to ce onda znaciti i malne sve oko Srbije - Madjarsku, Hrvatsku, Rumuniju, Bugarsku, Grcku, uskoro mozda i Crnu Goru (jer ce "djetici" najvjerovatnije prvi slijedeci uci).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova
Pre 2 sati, FFBikerSar je napisao:

Pa ovdje se i zale oni koji zive na selu, uz puteve popularne medju bajkerima u Alpima.

To su onda seljani i u pravu si

Ovde je pogresan naslov koji kaze gradjani te sam prebacio na ove nase pokondirene

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 896 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Tomos automatik A35 ML 1987

Najnelogičnija izjava ikada medju motociklistima: "Staviću aftermarket glasniji auspuh radi bezbednosti" Univerzalni izgovor kada želiš da budeš primećen po zvuku.

Inače, deliti ljude na seljane, došljake i gradjane je malo nerazumljivo... čemu ponižavanje ako je dognao kropir i maline i kupio gajbu u urbanoj sredini. Znači da je uspešan čim je zaradio za gajbu i kupio verovatno bez podizanja kredita. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2808 postova
Pre 4 sati, Slammer je napisao:

Ali problem je sto su i skuterasi poceli da kace Akrapovice

TO JE TAČNO grozan zvuk a ovi sa maxi skuterima se ispaljuju ko ludi sa semafora.Verovatno da pokažu ovima sa sportacima da im ne mogu ništa a dere se ko lud.Samo čekam kad će svoju dizel jaknu da zalepe  o šoferku nekog auta

Promenio član sasa ns 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2808 postova
Pre 4 sati, FFBikerSar je napisao:

(jer ce "djetici" najvjerovatnije prvi slijedeci uci).

ovo je extremni optimizam,realno nikad što zbog nesposobnosti što zbog parlamenata eu zemalja koji o tome odlučuju.Isto važi i za ostale.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
5 hours ago, sasa ns 1 said:

ovo je extremni optimizam,realno nikad što zbog nesposobnosti što zbog parlamenata eu zemalja koji o tome odlučuju.Isto važi i za ostale.

Ako su uspjeli odluciti da prime Bugare i Rumune koji ni po cemu nisu bili za ulazak (a mnogo vece su drzave i sa visestruko vecim brojem stanovnika), mogu i ono sake jada Crnogoraca - ima ih za osrednji njemacki ili francuski grad

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 142 postova
  • Motocikl: Himalajac

Kao neko ko živi do ulice u okolini gde ima dosta motora ja bih prvi uveo strogu kontrolu glasnosti vozila i masne kazne za sve koji se busaju u bušne auspuhe. Priče da glasne cevi spasavaju glave mogu da pričaju deci. Kazna plus vanredni tehnički pregled. 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova

@Yanconisam hteo nikoga da vredjam jer sam i sam kosmopolita i ne delim ljude ni na koji nacin samo sam pomenuo da se dosljaci prvi bune

A i supruga mi je sa sela :) 

Eto nisam najbolje objasnio ni ti ukapirao jer na kraju teksta stoji pokondiren

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2808 postova
pre 44 minuta, floyd032 je napisao:

dosljaci prvi bune

naravno da se bune kad im deca skaču po glavi.U Beču čim bi poskočila odma bi bila opomenuta ili kažnjena od vlasti.Ko pravi buku može na selu jer tamo niko ne čuje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 275 postova
  • Lokacija: Beograd
pre 24 minuta, sasa ns 1 je napisao:

naravno da se bune kad im deca skaču po glavi.U Beču čim bi poskočila odma bi bila opomenuta ili kažnjena od vlasti.Ko pravi buku može na selu jer tamo niko ne čuje.

Badava ovo tvoje objasnjenje. Dodju samozivi indijanci pa ti jos "namece" obavezu ili ti duznost da slusas raspustenu decurliju. Ne znaju ni da hodaju po stanu, tuku nogama  po podu ko konji. Zakon o kucnom redu, naucni pojam. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 299 postova

Nisu Rumunje i Bugare primili što su napredni već da popune rupu u zidu prema Rusiji.
95 dB je sasvim razumna buka a glasniji neka si turiraju u dvorištu dok im beba spava.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Sad su krenuli i Ameri zabranjivati...

 

https://www.motorradonline.de/ratgeber/gesetz-gegen-laerm-auspuff-new-york/

 

Njujork se mobilizuje protiv bučnih buntovnika


SAD se smatra zemljom neograničenih mogućnosti – i kada je u pitanju tjuning vozila. Američka država Njujork sada se bori protiv onih koji prouzrokuju previše buke i izriče prve kazne.

 

Američka država NJujork usvojila je 29. oktobra 2021. zakon protiv pretjerano glasnih izduvnih sistema na vozilima – bilo automobilima ili motociklima. Zakon o SLEEPu – SLEEP je skraćenica od Stop Loud and Ekcessive Polution izduvnih gasova – koji je primjenila guvernerka Kathi Hochul i odobrila oba pravna vijeća – strogo kažnjava manipulaciju izduvnim sistemima. Kažnjavaju se i konverzije sa dodatnim izduvnim sistemima koji su glasniji od originala. Svako ko je uhvaćen sa preglasnim auspuhom biće kažnjen sa 500 dolara. Do sada je za takav prekršaj predviđena kazna od samo 150 dolara. To će biti skuplje za one koji prodaju ili ugrađuju takve izduvne sisteme. Biće izrečena kazna od 1.000 dolara.

 

Svi objekti i radionice koje redovno pregledaju vozila posebno su zamoljene da pogledaju izduvne sisteme. Država prijeti da će im oduzeti dozvole za inspekciju ako inspektori budu previše opušteni. Svako ko je primjećen tri ili više puta sa suviše labavim testovima u roku od 18 meseci naći će se van unosnog posla. Isto važi i za radionice koje se često ističu po ugradnji takvog izduvnog sistema. Ovdje je u pitanju operativna dozvola.

Zakon izričito zabranjuje popularnu ugradnju cijevi za zamenu prigušivača, izduvnih sistema sa elementima prigušivača koji se mogu ukloniti i izduvnih sistema koji su glasniji od originalne opreme.

Sa Zakonom SLEEP, američka država reaguje na sve veće pritužbe stanovnika o noćnim trkama i zagađenju bukom. U početku je fokus bio samo na automobilima, ali se broj pritužbi na motocikliste povećao. Zakon koji je sada donijet pokriva sve preglasne učesnike u saobraćaju. Jedini izuzetak su vozila proizvedena prije 1979. godine.

 

U februaru 2022. njujorško Odjeljenje za zaštitu životne sredine (DEP) počelo je da izdaje kazne za prve zagađivače bukom. Vozač BMV-a M3 kojeg je uhvatila kamera za mjerenje buke suočio se sa kaznom od 875 dolara. On mora odmah da doveze svoje vozilo na DEP ispitnom mestu i da tamo pokaže odobrenu izduvnu cijev. U suprotnom će doći do kazne. Ukoliko se ogluši o poziv za pregled vozila, prijete dalje i još veće kazne. Sistem za praćenje kamere za buku biće u probnom radu do juna 2022. godine. Zatim se izvlači bilans. Ako je rezultat pozitivan, onda će cijela država vjerovatno biti pokrivena odgovarajućim kamerama za buku.

 

Screenshot_6.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Ali ga čuješ.

Generalno po gradu kad čujem nekog da grmi, ne mogu da ocenim odakle ide jer sve trešti, odjek svuda. Ako je poenta da će svi u krugu od 50 metara da se zaustave jer čuju glasan motor, neće. Dobit je tu jako mala.. Motore sa fabričkim izduvom ili blago tjuniranim mogu oceniti odakle dolazi u većini situacija. A ako ti treba glasan motor da bi te drugi videli, zar ne radiš nešto pogrešno?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4394 postova

Ne mora ni biti zvuk fena kao npr. na Fazeru 600 S1 ali ne mora ni da se dernja da probija usi. S obzirom da su u pitanju gusto naseljena mesta sa ko zna koliko vozila, nije ni cudo da donose takav zakon.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

Ko voli, podržavam, svako se bavi ovih hobijem iz raznih razloga. Ali samo promena boje zvuka, ne jačine.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 836 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Ja volim motore,volim i dobar zvuk,nisam sad neko zakeralo. Međutim pre par dana sam šetao sa dedom do Vidikovca išli po giros,raskrsnica Kneza Višeslava i Ratka Mitrovića. Dvojica kolega su se tu nešto vrtela,potezali i turirali dok čekaju semafor, dete mi se izbezumilo u kolicima. Još je spavala,nije znala šta je snašlo. Tako da sa te tačke gledišta ja sam za db kiler,ok buka,ali u granicama,a ne otvoren top pa da pali alarme po ulici.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
1 hour ago, slobasuper9 said:

Ja volim motore,volim i dobar zvuk,nisam sad neko zakeralo. Međutim pre par dana sam šetao sa dedom do Vidikovca išli po giros,raskrsnica Kneza Višeslava i Ratka Mitrovića. Dvojica kolega su se tu nešto vrtela,potezali i turirali dok čekaju semafor, dete mi se izbezumilo u kolicima. Još je spavala,nije znala šta je snašlo. Tako da sa te tačke gledišta ja sam za db kiler,ok buka,ali u granicama,a ne otvoren top pa da pali alarme po ulici.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 

Ili da prođe auto sa otvorenim prozorima, unutra drmaju zvučnici po 1000 W, da penzionerima ispadaju proteze iz usta? Kako prepoznati papka... (važi i za otvoren top)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja