Jump to content

Moto Zajednica

Enduro kaciga

Recommended Posts

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

E to sam i ja mislio.Jel ima ta varijanta da uzmem kakvu enduro kros kacigu bez vizira, mogu one naocare , i bog da me vidi?Vec mi je muka od podignutog vizira zbog magljenja,i ckiljenja ociju.Jel radi ta kombinacija?

 

Na SHOEI Hornetu mozes da skines vizir i da koristis naocare. Uz kacigu dobijes "cepove" za mehanizam

Kros kacige su dosta jeftinije od enduro kaciga sa vizirom ,ali su dosta prozracne i namijenjene za sport a ne svakodnevnu upotrebu i nisu za hladnije dane. Mislim da ti je ipak bolja mogucnost enduro kaciga , moze koristiti i bez vizira sa naocarima pa biraj.

 

Druze, pri brzinama 100-130 km/h jel kacket pravi neke turbulencije koje  bacaju glavu gore, dole, levo, desno.

Mozda gresim jer ima one usmerivace, al koliko to pomaze?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 554 postova
  • Lokacija: Banatsko Novo Selo

 

      Ja imam AGV AX-7 kacigu za motokros sa Smith naocarima i Arai Tour-X2 sa vizirom, obe su mi mnogo drage ali AGV nosim leti i na krace ture a Arai za 'ladnocu i duzi put.

 

   

E tako nesto meni i treba, jer ja za duzi put imam ovu moju punu AGV, al mi treba neslo po lokalu do desetak km, kad se desava da mi magli ,pa ja dignem vizir, pa mi duva ladno i prasina u oci,ili vizir do pola ali je opet slicno,probavao razne karafeke sa maramom preko usta, a onda mi bolje da tu kros uzmem, kad mi ionako duva ladno,a brzine su tu nesto sitno. Koliko ja kontam naocare nema leba da magle(jel?), a i za leto je kroska k dobra jer ima fino mesta da mi pirka odozdo( a i za sendvic ;)  ).Izvinte za enduro/kros off ali sta sad kad je tako. 

      Svrati do mene pa probaj i jednu i drugu, mozda ti se svidi a mozda ti bude mnogo pirkanja... ;D

E to sam i ja mislio.Jel ima ta varijanta da uzmem kakvu enduro kros kacigu bez vizira, mogu one naocare , i bog da me vidi?Vec mi je muka od podignutog vizira zbog magljenja,i ckiljenja ociju.Jel radi ta kombinacija?

 

Na SHOEI Hornetu mozes da skines vizir i da koristis naocare. Uz kacigu dobijes "cepove" za mehanizam

Kros kacige su dosta jeftinije od enduro kaciga sa vizirom ,ali su dosta prozracne i namijenjene za sport a ne svakodnevnu upotrebu i nisu za hladnije dane. Mislim da ti je ipak bolja mogucnost enduro kaciga , moze koristiti i bez vizira sa naocarima pa biraj.

 

Druze, pri brzinama 100-130 km/h jel kacket pravi neke turbulencije koje  bacaju glavu gore, dole, levo, desno.

Mozda gresim jer ima one usmerivace, al koliko to pomaze?

    Zavisi od motora, na africi ne pravi smetnje sve do 150 km/h zbog solidnog vetrobrana, na drugim motorima ne znam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1898 postova
  • Lokacija: Sumadija GM
  • Motocikl: BMW F650

 

      Ja imam AGV AX-7 kacigu za motokros sa Smith naocarima i Arai Tour-X2 sa vizirom, obe su mi mnogo drage ali AGV nosim leti i na krace ture a Arai za 'ladnocu i duzi put.

   

   

E tako nesto meni i treba, jer ja za duzi put imam ovu moju punu AGV, al mi treba neslo po lokalu do desetak km, kad se desava da mi magli ,pa ja dignem vizir, pa mi duva ladno i prasina u oci,ili vizir do pola ali je opet slicno,probavao razne karafeke sa maramom preko usta, a onda mi bolje da tu kros uzmem, kad mi ionako duva ladno,a brzine su tu nesto sitno. Koliko ja kontam naocare nema leba da magle(jel?), a i za leto je kroska k dobra jer ima fino mesta da mi pirka odozdo( a i za sendvic ;)  ).Izvinte za enduro/kros off ali sta sad kad je tako. 

      Svrati do mene pa probaj i jednu i drugu, mozda ti se svidi a mozda ti bude mnogo pirkanja... ;D

E to sam i ja mislio.Jel ima ta varijanta da uzmem kakvu enduro kros kacigu bez vizira, mogu one naocare , i bog da me vidi?Vec mi je muka od podignutog vizira zbog magljenja,i ckiljenja ociju.Jel radi ta kombinacija?

 

Na SHOEI Hornetu mozes da skines vizir i da koristis naocare. Uz kacigu dobijes "cepove" za mehanizam

Kros kacige su dosta jeftinije od enduro kaciga sa vizirom ,ali su dosta prozracne i namijenjene za sport a ne svakodnevnu upotrebu i nisu za hladnije dane. Mislim da ti je ipak bolja mogucnost enduro kaciga , moze koristiti i bez vizira sa naocarima pa biraj.

 

Druze, pri brzinama 100-130 km/h jel kacket pravi neke turbulencije koje  bacaju glavu gore, dole, levo, desno.

Mozda gresim jer ima one usmerivace, al koliko to pomaze?

     Zavisi od motora, na africi ne pravi smetnje sve do 150 km/h zbog solidnog vetrobrana, na drugim motorima ne znam.

 

A na ST?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 554 postova
  • Lokacija: Banatsko Novo Selo

 

    Verujem da je slicna stvar i na Super Tenere, ne znam tvoj tempo voznje ali ja retko kad prelazim 130,  putna brzina mi je 90, 110, 130 zavisno od toga kako sam ustao tog jutra. Pri tim brzinama stvarno nema nikakvih problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

 

Druze, pri brzinama 100-130 km/h jel kacket pravi neke turbulencije koje  bacaju glavu gore, dole, levo, desno.

Mozda gresim jer ima one usmerivace, al koliko to pomaze?

Imam na africi turing vizir i stvarno ne osjecam nikakve turbulencije , probao sam i na kle-u,prakticno brz vizira i nisam osjetio nista sto bi smetalo . Vozio sam sa ovom kacigom 180 i nista strasno se ne desava. Sa druge strane dobra strana silda je u nocnoj voznji ,kada vam smetaju svijetla vozila iz drugog pravca samo sagnete glavu tako da ih pokrijete sildom i nema problema. Isti princip je i za voznju po kisi sa otvorenim vizirom, kapi ne upadaju u oci nego u visini brade,to moze biti vrlo korisno.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IRON WILL, 972 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Voleo bih da imam motor

Mene je Airoh S4 spasao mnogo neprilika pri suncu i kisi sa svojiom malom "nadstresnicom", a kod njega je malo glupavo sto je taj sild malo spicast. Kapiram da je Arai i BMW zakon, al' lova bato.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1898 postova
  • Lokacija: Sumadija GM
  • Motocikl: BMW F650

Posto se jos uvek dvoumim oko kupovine kacige kakva je ova?  Pre par dana sam je video u Zagrebu i jako mi se dopala. U pitanju su Nolan 102 i 103.

Koja joj je cena kod nas?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Lokacija: Zagreb

Dosta teska kaciga, i starija i nova verzija i bučna za p...it  ;D . Sve u svemu ako se dosta vozis i volis ici van asfalta s vremena na vrijeme onda bi ih definitvno prekrizio. Medjutim ako radis godisnje malu kilometrazu onda mogu niti ok, al su bučneeeeee  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Meni je kaciga za "kacketom zakon".

 

GS je dobro naveo prednosti a ja cu samo potvrditi neke od tih...

 

Zastita od sunca, mozda i najkorisnija stvar... Kada se dugo vozi u pravac zapadu i kada je sunce nisko, puno znaci. Verujte, kukali su oni sa obicnim kacigama.

 

Jakooo, bitno. Prilikom pada sa motora, prilikom stajanja, cuva vizir od pucanja. Nema cenu kada ste negde u pizdi materini. Moj kum je nosio obicnu kacigu, stavio je na retrovizor, puno ljudi, bap, pade kaciga, puce vizir...

 

Sto se tice turbulencija, i smetnji pri velikim brzinama, ja ih nisam osetio...

 

Problem je sto su bucne i sto prilicno duvaju... Jebi ga, to je cena, ali je smesna u poredjenju sa onim sto "kacket"moze da ti pruzi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Samo da razjasnimo nesto, sta se podrazumeva pod " bucna kaciga"?

Svaka kaciga osim Schuberta. Svaka bolja kaciga je bucna, a skoro svaka i zvizducka. To je kaciga, prvenstveno sluzi bezbjednosti pa tek onda komforu. Meni licno ni buka ni zvizdanje vise ne smetaju, to su stvari koje ljudi malo previse potenciraju u raspravama, a to je ipak sastavni dio ovog dijela moto opreme kome su to glavne karakteristike i vise ih nebi trebalo pominjati u poredjenjima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Pa sto da ne potenciramo? Bavimo se motorima na razne nacine, neko zbog brze voznje, nekome je motor samo alat za putovanje, nekome nesto sasvim trece. To znaci da su nam potrebe razlicite a prema tome i kriterijumi za kacigu. Meni recimo smeta buka jer volim da putujem. Moj ZF9 je po meni previse bucan i ako mi po ostalim karakteristikama odgovara.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Ali poenta je da je SVAKA kaciga bucna!!! To vise nema poente ponavljati, pricajte o magljenju vizira, o lezanju na glavi, kvalitetu zavrsne obrade, kvalitetu unutrasnjosti, materijalima... ALI NE VISE I O BUCI I ZVIZDANJU! Za ljude koji putuju, kao i za ljude koji se trkaju, postoji nesto sto se zove "cepici za usi", ostalim kategorijama oni ne trebaju tj. kaciga samo po sebi, takva kakva jeste (bucna i zvizdi kao i svaka druga) im ne smeta...

Schubert je nesto sto se zove apsolutni izuzetak, a ne pravilo i on sa sobom nosi i dosta mana zbog svog principa izrade. SVE ostale kacige su po pitanju buke i zvizdanja slicne (da ne kazem iste!).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Schubert je nesto sto se zove apsolutni izuzetak, a ne pravilo i on sa sobom nosi i dosta mana zbog svog principa izrade.

 

Evil_Zo,

koje su to mane?

Bitno mi je, jer uprevo razmisljam o kupovini iste.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Kaciga jeste tiha i prakticno besumna, ali, da li je to bas uvijek dobro? Naravno da nije dobro, u gradu i prigradskim voznjama (generalno do 100-120 km/h) je to velika mana, ne cujete vozila koja vam se priblizavaju, koja trube iz daleka itd. Meni je kada sam prvi put stavio Schubert-a na glavu bilo jako neprijatno, nisam cuo ljude oko sebe sta mi govore :o  Sa "normalnom" kacigom, u svim uslovima sve cujete, a kada se uputite na put, svakako cete nositi cepice za usi. To i jeste poenta, da vam kaciga radi posao svuda (ako je jedina). Schubert je nesto sto je izuzetak i dobra je stvar za imati pored jedne kacige pa da sluzi samo za put. Sta znam, nekome ovo sto sam naveo ne smeta, ja sam navikao da cujem i buka mi ne mseta dok god znam tacno sta se desava oko mene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

mislim da ipak ima razlike i u aerodinamici, nevezano za smanjenje zvukova okoline

 

jedno je zvuk koji pravi strujanje vazduha oko kacige a drugo su zvukovi okoline

 

 

ako je aerodinamika bolja, kaciga manje sisti i zvizdi u voznji

 

ako se ne varam, jedno je izolacija a drugo aerodinamika :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Tako je, evo primjera odmah, moja Suomy je izuzetno aerodinamicna kaciga, na +220 km/h stoji mirna kao zakucana, ali susti za medalju ako potrefis neki ugao sa vizirom motora. A ako se samo malko okrense u stranu, to je haos od zvizdanja. Ali to vazi za svaku kacigu, taj aerodinamicni dio je jako slican od kacige do kacige. I strujanje koje dovodi do zvizdanja se ne pravi oko kacige vec kroz kacigu ;)

 

E sad, Schubert je poznat po toj "izolaciji" od svih (vecine) zvukova i zvizduka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 755 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Multistrada 950S

probao sam nekoliko kaciga, elem, moja AGV GT open, flip up kaciga susti ko nenormalna iako ne pravi probleme pri okretanju na vecim brzinama [mada ja nisam isao preko 200 a i vrat mi ne spada u elegantne  ;D]

 

meni ne smeta buka recimo preko 150 ali bih voleo da do 100 bude mirnije nego sto je sada

 

 

naravno, kome kao meni smeta buka, neka gleda da izbegava flip-up resenja, sto cu i ja u sledecoj epizodi svakako uciniti [pre svega zbog cvrstine ali i zbog buke]

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1898 postova
  • Lokacija: Sumadija GM
  • Motocikl: BMW F650

Kaciga jeste tiha i prakticno besumna, ali, da li je to bas uvijek dobro? Naravno da nije dobro, u gradu i prigradskim voznjama (generalno do 100-120 km/h) je to velika mana, ne cujete vozila koja vam se priblizavaju, koja trube iz daleka itd. Meni je kada sam prvi put stavio Schubert-a na glavu bilo jako neprijatno, nisam cuo ljude oko sebe sta mi govore :o  Sa "normalnom" kacigom, u svim uslovima sve cujete, a kada se uputite na put, svakako cete nositi cepice za usi. To i jeste poenta, da vam kaciga radi posao svuda (ako je jedina). Schubert je nesto sto je izuzetak i dobra je stvar za imati pored jedne kacige pa da sluzi samo za put. Sta znam, nekome ovo sto sam naveo ne smeta, ja sam navikao da cujem i buka mi ne mseta dok god znam tacno sta se desava oko mene.

 

Sa ovim se potpuno slazem. Sta ce mi kaciga u kojoj ne cujem nista. To kao prvo nije prirodno, a kao drugo mislim da je potpuno nebezbedno. Vise volim da cujem sta se desava oko mene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Kad se vozim kolima na otvorenom putu, uzivanje mi je da odvrnem muziku i blejim.

Probao sam sa motorom isto, mnogo je dobro. Sporije i opustenije vozim, pogledi su mi drugaciji, vreme je lepse ........

Tako da bi taj Schubert legao na moju glavu, ko dupe na nošu.  Jos kad bi imao i neki montazno-demontazni kacket! :o

E sad u naseljenom mestu gde je potrebna veca opreznost, malo dignes vizir i cujes.

Ne mora da znaci da je ovo ispravno, samo naglas razmisljam. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja