Jump to content

Moto Zajednica

kako postupiti

Recommended Posts

  • Ne silazi, 8977 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Greska majstora koja nije toliko strasna, strasno moze biti ako se precuti bez obzira da li ce se promeniti majstor ili nece.

 

Nece pogresiti samo onaj koji nista u zivotu ne radi, tako da kulturno/normalnim razgovorom majstoru treba skrenuti paznju na to sto se desilo!

Od istog se ocekuje u najmanju ruku izvinjenje uz reci da ce u buduce vise paznje posvetiti poslu.

Valjalo bi stvarno da stavi prst na celo i razmisli za dalje.

 

 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2732 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ja problem resavam farbom koja se lako pere. Ono sto stegnem na "gotovo" obelezim. Generalno imam neke svoje redoslede pa se retko desi da nesto preskocim, ali ipak moze da se desi. Iz tog razloga obelezavanje smanjuje rizik na jako mali procenat. Naravno pricam o stvarima na vesanju, kocnicama i slicno, ne na sraficu koji drzi oplatu satova. :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6492 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da se nadovežem iako je ofovanje tematike. Osovina sa svojim navojem i pratećim šrafovima, od 1-4 komada, omogućava da se prednje oslanjanje iscentrira u pravugaonik čuje su stranice istovremeno u istoj ravni. Na osnovu osovine i pomenutih šrafova, može se zaključiti da li je sve leglo kako treba i da nema zakrivljenja. Osovina se stegne svojim navojem i navrtkom, kako koja šta ima, stegnu predmetni šrafovi do kraja pa otpuste svi tek malo, rukom mora osovina da se odvija i zavija i to na sasvim suvo, bez maziva, to je znak da je trap kako treba i da će neizbežno habanje biti ravnomerno i dugotrajnije.

 

  

Pre 6 sati, filipfg je napisao:

Veliki broj ljudi koji je i nesto vredeo je odavno otisao odavde... u svim sferama zivota.

 

Kontam ja pricu ljudski je gresiti, ali majku mu pa koliko srafa je bilo tu odvijeno pa zaboravio da vrati na mesto? 100? Ne, mozda je bilo 10 srafova sve ukupno...

 

Nego ljudi nemaju vise savest i odgovornost, ej bre radis na motorima gde svaki neki mali propust moze nekom glava da ode zbog tebe kako te nije sramota kamenu jedan kako god da se zove doticni...

 

Mi već imamo krvoliptanje neki period, uz to smo svi preostali postali smušeni, ubiveni,...svako različito reaguje na ovo što nam se dešava. Ko što rekoh, vrhunski mehaničari u F1 ne stegnu šraf na točku, malo li se puta to videlo.

 

U više tema se pričalo o aljkavom radu, ja sam pak bio izvrgnut poruzi zbog insistiranja na pedanteriji, tako da je teško zadovoljiti sopstvenu savest. Jedan je pristup da se nešto radi da bi se uradilo, a drugi, da se radi da bi se zaradilo. Bila je tema, "Zvonko kod Laste", žalio se pokretač teme opravdano, no ja sam ga priupitao kako to da od barem sto mesta u Beogradu je otišao kod najjeftinijeg. Zvonko je iz moranja spuštao cenu pa je prihvatao sve više posla, a objektivno nije bio u mogućnosti da izbaci  posla u tom obimu, a i vole mušterije da vide punu radionicu, zaboravljajući da se ne radi o šoferskoj kafani, gde ima kamiona, dobra je klopa.

 

Dva točka ne praštaju greške u glavnom,  svakako se ne može, ne sme, pristupati motoru pod opterećenjem, a mnogi su prinuđeni da to čine, možda i nesvesno. Ja sam zahvaljujući bavljenjem automibiluzmom naučio i istreniro sebe da sve što radim, ne samo u mehanici, mora da bude urađeno po ciklusima i iz jednog prolaza, nema vraćke i sve mora da bude sigurno inače ode glava. Kad radim, može telefon da zvoni, da neko lupa na vrata,...ne reagujem dok ne uradim operaciju do kraja. Kad se zapitam dal sam nešto zavrnuo, to mi je znak umora i pada koncentracije, momentalno prekidam i pauza, no na kraju ipak kontrola, nikad mi se nije desilo da se sumnja obistinila, a nemam ni reklamaciju. Zanimljivo je da sam jednoj mušteriji pre više godina, sada smo i jako dobri prijatelji, dozvolio da sam stegne zadnji točak na svom motoru, pitao ga da li je to učino i oslonio na njegovo "da"  bez da sam gledao ili proverio. Nije ga stegao i na sreću, primetio je nakon kretanja sa pauze u nekoj turi. Od tada, ne dozvoljavam da iko sam sebi išta steže, može ali kad radimo neku poduku elementranih stvari, ali kontrolišem. Eto, iz ovog primera se vidi da čovek može i sam sebi da napravi kiks, a vala i da ga profesionalac indirektno omogući.

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4711 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Desi se ovo ponekad. Zvoni ti telefon, ti se javiš, dođe još neko , nešto pita itd. Naravno najbolje je imati neki sistem provere.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4275 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
On 19.12.2020. at 13:38, srbac je napisao:

Desi se ovo ponekad. Zvoni ti telefon, ti se javiš, dođe još neko , nešto pita itd. Naravno najbolje je imati neki sistem provere.

Многи сервисери и сервиси овде практикују овако нешто. Управо због горе наведених разлога. Сваки сервисер у сервису има своју боју .

20200710_211807.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4275 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
On 13.12.2020. at 4:09, floyd032 je napisao:

Sta uraditi sa covekom

nazovi majstorom ili serviserom kako god

kada vam posle skidanja prednjeg tocka isporuci motor

I vi posle dve tri krace voznje u svojoj garazi primetite ovo

P.s.

I ovaj preostali sestougaoni imbus sraf sam dotegao prstima

 

20201213_123104.jpg

20201213_123412.jpg

Назовеш мајстора и лепо са смиреним гласом му скренеш пажњу на грешку. Ако је прави мајстор и држи до себе као човека и свог рада лепо ће да се извине и понуди нешто на следећем сервису. Нема потребе блатити никога свако има право да погреши, а исто тако да поправи ту грешку.  

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova

Mali caca 

Pratim tvoju temu redovno za koju sam izjavio da je numero uno na ovom sajtu i

Znam da si stao na stranu kolege majstora ali

Ovaj put moje misljenje je da nisi u pravu

Blatiti znaci da je napravio gresku na primer jednu samo koja se svakom moze desiti

Ali nisi pazljivo procitao post da je

Napravio tri greske a to vec spada u domen aljkavosti a ne blacenja

Tako da sam ovom objavom stao na stranu mojih kolega motorista na kog majstora da obrate paznju ako ih slucajno put navede

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4275 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

@floyd032 разумтм те у потпуности. Оно шта сам написао горе је моје лићно мишљење. Само да те питам дали си назвао дотичног мајстора да му укажеш на грешке, назвао не послао СМС? Комуникација је у 95% највећи проблем.  Извини ако сам употребио погрешну реч блатење

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 448 postova
  • Lokacija: Vozac je jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Cist motor je produkt bolesnog mozga ;)
  • Motocikl: x9 500

Cenim da bi osobi koja je ovo radila (zvacemo je majstor, ok, neka bude) trebalo reci sta se desilo - a majstor bi trebalo da uradi kako treba i vrati pare. E, al' ja za svog zivota nikad takvog nisam sreo - nevezano od motora, pricam uopste.

Meni je to neshvatljivo - ne da je pogresio; to se desava, mada ne bi trebalo - nego da niko, podvlacim i naglasavam niko - nije spreman da preuzme odgovornost za svoju gresku - na nacin za koji ja mislim da je korektan. Ok, mozda sam ja iscasen..

 

Inace, skidao sam prednji tocak puno puta, i pojma nisam imao da je fja tih imbus srafova ovo sto kaze NFS, hvala mu za pojasnjenje (koje sam dva puta citao i nisam siguran da sam shvatio). Ja mislio da je to dodatno osiguranje da se osovina ne odsrafi, i prosto sam uvek samo krvnicki dotezao. Ako su uopste to ti srafovi na koje ja mislim..

 

Uzgred, moje iskustvo je da - koji god da je posao u pitanju - ako si suvise opusten sa ljudima koji treba da ti isporuce neku robu ili usluge - i oni se opuste i onda se desavaju fejlovi. A ako se drzis distancirano, profesionalno (da ne kazem strogo ili cak napeto) - fejlovi su mnogo redji.

 

Za kraj - moje amatersko iskustvo me je naucilo da NE POSTOJI NEBITAN SRAF. Svaki moze da otpadne, udari nekog iza, taj neko padne.. Ovo kazem ja kome je dva puta spadala matica radilice na kinezu u voznji (lose sam zategao), kome je pukao sraf glave u dekli (pretegao sam)..

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Kao neko ko popravlja svoje motore (a često i drugima uradim servis ili nešto što treba), mogu da kažem da se greške mogu svima desiti. Naravno da ne bi smele da se dešavaju pogotovo na ovako delikatnim i potencijalno opasnim delovima motocikla, ali mislim da ne treba odmah razapinjati majstore na stub srama. Od majstora koji takvu grešku napravi se, u najmanju ruku, očekuje da se izvini i da dobro razmisli za sledeći put kako će raditi, a da mu bude opomena da mora da se drugačije organizuje da se takve greške ne bi dešavale.

Ono što ja radim je da nikako ne volim kad mi se neko mota po garaži dok radim. Ja sam naučio na svoj mir i svoj tempo, ne volim da mi iko pomaže, pogotovo ne vlasnik motocikla, jer ako ja moram za njim da proveravam šarafe ili nešto što je uradio (a da bi bio siguran da je sve odrađeno ok, onda i moram) tu se onda gubi puno vremena i na kraju opet ja sve to moram da proverim i uradim. Ako treba neko nešto da mi pomogne da pridrži motor ili slično, zovem isključivo svog ćaleta, jer on zna kakav sam, kako radim i on dođe, ne dira ništa osim onog što mu ja kažem i radi isključivo onako kako ja kažem. Pomogne to što treba i on izlazi iz garaže. Takođe, kad osetim da nešto ne ide, da gubim koncetraciju ili me savladava umor, momentalno sklanjam alat na mesto i ostavljam sve radove dok se ne odmorim i ponovo skoncetrišem na posao. Do sada mi se nijednom nije desilo da neki šraf ostavim nedotegnut, a nadam se i da neće...

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1032 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Kad imaš nešto što se servisira osudjen si na usluge drugih, kad tad. Navešću svoja dva slučaja, auto je u pitanju.
1. Dok sam vozio Fokusa benzinac, dodaje red na zamenu pumpe za gorivo. Odem u AutoStad u ČA, gde sam ga održavao, zamene mi pumpu, dodjem kući i parkiran.
Ujutru da krene na posao, upalim auto, osetim zamirisa benzin. Dignem haubi, njušim, ne oseća se ništa. Krenem i nakon 1 km, vidim skala za benzin sa pola kreće da pada (vozio na plin ali pumpa za benzin stalno radi).
Stane sa strane, i krenem indijanskom metodom njušenja, od motora pa nazad. Kod zadnjih vrata smrdi benzin (ili miriše). Sagnem se, ispod rezervoara barica. Izašlo sve. Dodjem na posao na plin najnormalnije, zovem servis, njihov šef ljubazan, pozove me da dodjem u servis, ali niko ne zna gde je osigurač koji gasi pumpu.
Nakon sat vremena, zove me dečko, predstavi se i kaže "Ja sam radio Vaš auto, šef mi je rekao za problem. Moram da Vas zamolim da umesto servisa dodjem ja do Vas i otkloni kvar. Jer ću ostati bez posla ako se utvrdi da je problem nastao zbog mene. Ako je moja greška ne košta ništa, ako nije platićete samo deo". Bi mi ga žao i pristanem. Bio je korektan.
Dodje on, Lego pod auto, i komentariše: "Popustila se brza spolja sama, mora da Vam je podleteo neki kamičak ili trun u vožnji". Vrati crevo i kaže Nije do mene ali ne dugujete ništa. Ja ga pitam a šta ćemo što je pumpa radila na suvo i što sam ostao bez pola rezervoara goriva?
Kaže, "pa ne znam, ja sa tim nemam ništa, mogu da Vam dam 1000 din za gorivo, nemam više"
Reko, nema potrebe, ja sam glup, ne treba mi ni ta hiljadarka slobodan si.
Više kod tog majstora NIKAD.

Nakon par godina, drugi auto (Fiat Stilo), vraćam se sa porodicom iz KG, 7h popodne, već mrak ( dvoje dece, od 6,5 god i 7 meseci u kolima). Počne da slabi grejanje, temperatura motora na normali. Stane sa strane, dignemo haubu i vidim spalo crevo za rashladnu tečnost koje ulazi u blok motora, šelna nije stegnuta i vidi se da je izbacivao antifriza. Vratim crevo, dolijem antifriz i dodjem kući normalno. Zovem majstora koji mi je radio servis par dana pre toga i kažem mu. Kaže, nemoguće da nisam stegao šelnu, Aj dodji čas (sad je privatna radionica u pitanju. Dobar majstor, nikad problem). Upalim kola, odem. Pregledao sve, i kaže "Sve je OK, jedina je opcija da nisam stegao šelnu. Moja greška, izvini. Napravio sam sranje, mogao si ostati sa porodicom na putu zbog gluposti". Sledeći servis te ne košta ništa".
Nije mi toliko stalo do novca, da se razumemo. Ali mi znači korektan odnos.
I dan danas održavam auto kod njega, sad već drugi. Svaki put se nasmejemo, kaže, "Jbt, kad ti dodješ hvata me trema. Po 2 puta proveravam i što sam dirao i što nisam.

Treba pažljivo birati usluge za svoj novac, ali ne treba nikom skidati glavu na prvu.

Namenski sam izneo oba slučaja da flojd ne pomisli da sam protiv njegovog stava, naprotiv.

Jednom možeš da pogrešiš i da budem čovek. Ali svako malo da napraviš gaf - izvini ali moja mirna glava nema cenu...

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova

Ne skida se glava zbog jedne selne to si u pravu u tvom slucaju

Ali moram da se ponovim jos samo jednom i necu vise jer

Izgleda ne gledamo isto na stvari

Jedan sraf je ispao

Drugi sam dotegao sa dva prsta znaci bio je pred ispadanje isto

Trece    sajla nije bila zavijena

Cetvrto   kolega @paparaco je opisao slican problem kod istog

Ako me sad razumes

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova
Pre 11 sati, Мали Ћаћа je napisao:

@floyd032 разумтм те у потпуности. Оно шта сам написао горе је моје лићно мишљење. Само да те питам дали си назвао дотичног мајстора да му укажеш на грешке, назвао не послао СМС? Комуникација је у 95% највећи проблем.  Извини ако сам употребио погрешну реч блатење

 

Nisam poslao sms niti zvao

Posto je r motor u pitanju otici cu u martu mesecu

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 138 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Gsx600f

Procitao sam sve komentare.. Ne znam kako pravilno odreagovati, stvarno, osecanja se pomesaju pa idem od onoga da bih mu se nacestitao mile nove godine, pa sve do toga da ako ispadne fer i posten, izvini se, izadje na teren ili me pozove da se vratim da to dotegne da mu oprostim... :stabre:

 

@N.F.S. Hvala na objasnjenju cemu zapravo sluze ti srafovi.. Obradovao si me time sto sam naucio nesto novo... Hvalaaaa... 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S
On 12/13/2020 at 2:09 PM, N.F.S. said:

Posto sam odobrenje dobio ja da kucnem :D

 

Kada se tocak iz nekog razloga skida stapovi se MORAJU nivelisati (a to se bas radi na srafovima o kojima diskutujemo)

Primetio sam kod dosta drugara gresku koja ugodjaj u voznji "ubija", vrate tocak, zaviju osovinu i odmah ova dva srafa (negde je jedan) odmah zategnu! Pa se onda montiraju koc. kljesta i resto...

Procedura je sledeca, tocak se vrati, osovina zavije na silu koja je propisana (ili na osecaj, ja tako radim), priviju se kljesta da ne landaraju...

Sada bitan deo, motor se uspravi i ako treba dok se drzi ZADNJA kocnica prednji kraj par puta optereti da stap koji "hapsi" osovinu nadje svoje mesto i poravna se sa trouglovima iznad!!!

Tek onda stezanje njih i svega resto!

Desava se (vrlooo cesto) da a ako se ne ispostuje opisano amortizacija ne radi lepo, bude koji mm manji ili veci razmak dole na osovini od onog u trokutima i eto muke!

 

Nadam se da sam pomogao savetom drustvo :D 

 

Neka mi ne zameri ni kolega Nenad a ni ostali, ja bih samo napisao svoje iskustvo sa ovom procedurom, verovatno ce oni koji se razumeju reci "decko ti si debil" ali ajd da napisem zbog nas "majstora" amatera koji smo i pride extra smotani. :)

 

Mislim da ja prilikom rada ove stvari nisam ispostovao ovo "motor se uspravi" meni je to znacilo mozda za nekoga ko nema centralni stender. 

Poenta koju je kolega Nenad ovde  rekao je da kad se vrate stapovi, nista se ne zavija do kraja(znaci ni sraf gore kao ni na sredini koji drze viljuske, ni donja dva srafa) vec se samo zavije osovina, i onda se optereti prednji kraj par puta. 

 

Ja sam tako uradio, i onda zavio sve resto sto je bilo ostalo. 

 

Odmah da kazem da sam pre zavijanja osovine namestio viljuske da vire gore 1.8mm kako je po upustvu(ali nisam ispratio ostale stvari iz manuala, prateci ovo sto je Nenad napisao). 

 

 

 

Medjutim ono sto desilo je da su viljuske, posle par opterecenja kako bi ih poravnao pre zavijanja, otisle na gore i to pa jedno 15cm. (ja to odmah nisam ni skontao, nego sam zatim pozavijao sve resto sto je bilo) 

 

E sad probao samda odvijem sve, i da ih vratim dole, medjutim nije bilo sanse. Morao sam ponovo da skidam tocak itd itd. 

 

Sada cu postaviti sta kaze u upustvu. I u upustvu stoji ovo o cemu je pricao Nenad, znaci treba se prednji kraj opteriti par puta kako bi se se sve poravnalo ali je postupak drugaciji. 

 

Svi srafovi koji drze viljusku se zaviju na propisane vrednosti, a sraf koji drzi tocak i dva srafa iznad se ne zatezu! vec se onda prednji kraj optereti par puta, i onda se i oni zaviju. 

 

 

 

Promenio član filipfg
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
Pre 9 sati, filipfg je napisao:

Kada se tocak iz nekog razloga skida stapovi se MORAJU nivelisati

Kada kucam racunam na razum onoga sto cita :D 

Kada se tocak skida podrazumeva se da su stapovi u trokutima ravni i stegnuti. Zasto bi se odvijalo bilo sta "gore" ako se tocak skida?

Nigde ne pomenuh "odvijanje svega" pa ni ogibljenja, vec sklopa koji tocak na mestu drzi.

Logika kaze da ako se sve poodvija da ce kroz trokute sve resto kliznuti na dole, apelujem da se porazmisli i pre ne promisljenog rada pogleda "sta ce se desiti ako ovo odvijem i sta to drzi".

 

P.S. Citirao sam sebe ali posto je iz Filipovog posta stoji njegov nick.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8486 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

I da!

Donjim srafovima na trokutu se nivelise nesto drugo, ovde smo govorili o srafovima koji osovinu stezu, tu se nivelise/ ujednaci razmak medju stapovima.

Ovom procedurom koju si postavio Filipe "ravnas" stapove u trouglovima i to nije ono o cemu sam pisao.

Toliko, ko hoce shvatice. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S
10 hours ago, N.F.S. said:

Kada kucam racunam na razum onoga sto cita :D 

Kada se tocak skida podrazumeva se da su stapovi u trokutima ravni i stegnuti. Zasto bi se odvijalo bilo sta "gore" ako se tocak skida?

Nigde ne pomenuh "odvijanje svega" pa ni ogibljenja, vec sklopa koji tocak na mestu drzi.

Logika kaze da ako se sve poodvija da ce kroz trokute sve resto kliznuti na dole, apelujem da se porazmisli i pre ne promisljenog rada pogleda "sta ce se desiti ako ovo odvijem i sta to drzi".

 

P.S. Citirao sam sebe ali posto je iz Filipovog posta stoji njegov nick.

Ja sam radio stapove inace, naravno morao da skidam tocak, ali posto si bio spomenuo "stapovi se moraju nivelisati" onda sam mislio kada kazes SAMO se glavna osovina zavije, pomislio cim naglasavas SAMO da ima vise stvari, ne kontajuci da ti mislis samo na jos ove srafove iznad, koji su i bili ovde tema.

Ali dobro i ja da radim na nacemu 20+ godina verovatno bih imao logiku, ovako sta ces nismo svi jednako inteligentni.

 

Svakako moj proces razmisljanja je bio pogresan

Promenio član filipfg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova
On 13.12.2020. at 14:09, N.F.S. je napisao:

Posto sam odobrenje dobio ja da kucnem :D

 

Kada se tocak iz nekog razloga skida stapovi se MORAJU nivelisati (a to se bas radi na srafovima o kojima diskutujemo)

Primetio sam kod dosta drugara gresku koja ugodjaj u voznji "ubija", vrate tocak, zaviju osovinu i odmah ova dva srafa (negde je jedan) odmah zategnu! Pa se onda montiraju koc. kljesta i resto...

Procedura je sledeca, tocak se vrati, osovina zavije na silu koja je propisana (ili na osecaj, ja tako radim), priviju se kljesta da ne landaraju...

Sada bitan deo, motor se uspravi i ako treba dok se drzi ZADNJA kocnica prednji kraj par puta optereti da stap koji "hapsi" osovinu nadje svoje mesto i poravna se sa trouglovima iznad!!!

Tek onda stezanje njih i svega resto!

Desava se (vrlooo cesto) da a ako se ne ispostuje opisano amortizacija ne radi lepo, bude koji mm manji ili veci razmak dole na osovini od onog u trokutima i eto muke!

 

Nadam se da sam pomogao savetom drustvo :D 

Nfs kolega mogu li u aprilu negde kada otopli da dodjem do tebe na centriranje stapova ne bih li opet kao nekada vozio bezbrizno bez ruku :care:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja