Jump to content

Moto Zajednica

Kojekuda po Srbiji - sabrana dela

Recommended Posts

  • Drug član, 1948 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

@yogibear  Sjajne vožnje i najbitnije svaku sliku prati sjajna priča. Ja mogu da dodam pa ako nisi prošao tim delom Vršca nije loše. Obzirom da sam praktično odrastao u Vršcu, svaki vikend i raspust sam tu provodio i mogu da potvrdim svaku priču o Vršcu :) . Ne znam da li si prošao pored manastira Mesić?

 

U glavnom svi tu dođu napišu po neku reč, kako je lep manastir i to je to ali moje sećanje na Mesić je malo drugačije.

 

Moje sećanje na manastir Mesić je još iz 1993 godine (mislim da je ta godina)...tad sam bio klinac. Putujem šinobusom sa Dunav stanice ka Vršcu sa mojim ocem...dolazimo na stanicu kad ono nema više šinobusa već su ubačeni nekakvi vagoni sa drvenim klupama, skoro bez prozora i bez svetla.

 

Naravno gužva katastrofa, ćale me ubacuje kroz prozor kako bi uhvatio mesto za sedenje :D ... Tokom vožnje tmurna atmosfera, svako se negde grupisao..hladno u tri lepe, duva svuda. Ja sam nešto zadremao i po buđenju vidim svog oca kako priča sa nekim momkom u maskirnoj uniformi koji se sklupčao naslonjen na zid vagona. 

Po stizanju u Vršac, moj otac pozove tog momka da prespava kod nas. Kad smo došli kod bake i seli taj momak krene da nam priča...onako polupromrzao i sve mu se oči zaklapaju od umora jer je preko 30h budan ali priča.

 

On je došao sa ratišta iz sadašnje RS (mislim da je Doboj bio, ne sećam se više), tamo je živeo i po izbijanju rata nisu imali gde da se sklone. U prvim danima rata roditelji su mu ubijeni od strane komšija iz iste ulice (opisao je smrt roditelja pošto je bio u susednoj prostoriji).

 

Ostali su on i mlađi brat...obzirom da je on imao 19 godina i nikog od familije brat od 15 godina je ostao sa njim. Priključili su se dobrovoljcima i nastavili da žive na tom području unutar vojne jedinice.  Na pitanje mog oca šta će u Vršcu, momak počne drugu priču.

 

Dobili su neki zadatak od strane komande koji je bio baš opasan...čišćenje zaostalih mina. Kako je on bio najiskusniji to je palo na njega. Ali preduhitrio ga je rođeni brat koji je prvi izašao u polje. Pri kretanju njegov brat je zakačio minu, ona je detonirala i bukvalno rasturila noge njegovom bratu. 

 

''Video sam jedino što mi je ostalo kako leti 3 metra u vazduh i pada na minsko polje opet''... momak priča sa suzama u očima. Ja klinac sav drhtim a 12h uveče... Moja baka krene da kuka, ćale seče neko suvo meso i sprema da se jede, ćuti.

Nekako se momak prikupio i nastavio priču... ''hvala dragom Bogu sačuvao mi je brata, eno ga u manastiru Mesić...tamo se brinu o njemu''.

 

Nakon priče do kasno u noć, momak je otišao da spava, ujutru je ustao, zahvalio se na gostoprimstvu i nastavio peške prema manastiru. Pošto tad nije bilo prevoza a ni benzina za vozila generalno, moj otac ljutito krene po komšijskim kućama a ja sa njim. Nađe nekako par litara goriva, sipa ga u starog i neregistrovanog  Reno-a 4 ili poznatijeg Karate kid :D  nekako upali auto i krenemo za tim momkom (sad kad pišem kapiram da sam mu ime zaboravio). 

 

Pronađemo momka na izlazu iz Vršca, pokupimo ga  odvezemo u manastir Mesić. Po stizanju tamo...moja prva pomisao mir i tišina. Momak izlazi iz kola, kuca po nekim vratima, otvara neki čovek i pušta nas unutra. A unutar tih konaka...sve pod konac. Leži ogroman broj mladih ljudi, skoro svi do jednog bez nekog dela tela. Taj momak iz Doboja krene da potrči da pronađe brata a neki monah mu rukom pokaza polako, ne trči. Jedva je dočekao da ga odvedu do kreveta brata...Taj prizor nikad neću zaboraviti, taj zagrljaj i sreću. 

 

Mi se nismo zadržali...otac nije hteo da im smeta. Samo je mahnuo tom momku i izašli smo napolje. Još par trenutaka je moj otac pričao sa monasima napolju. Tu su nam objasnili da manastir neguje ranjenike koji nisu imali zdravstveno osiguranje tj.one koji su nastradali u bivšim republikama i nisu iz Srbije. 

Sednemo u kola...kad ono auto neće da upali...nema više benzina :D...ćale kaže idemo peške a ja katastrofa. To se meni činilo kao milion kilometara do kuće, baš sam se tad smorio. U sekundi nam prilazi onaj čovek koji nam je otvorio vrata manastira i pita šta se desilo. Nije prošlo minut jedan monah donosi flaču od koka kole, 2l...benzin. Daje mom ocu i zahvaljuje se što je dovezao brata...

 

I dan danas se setim te priče kad se pomene Mesić...nekako mi je žao što nismo ostali u kontaktu sa tim momkom iz Doboja. Nadam se da je ok...

 

Eto malo duža priča ali nekako sam želeo da dodam tvojoj priči o Vršcu...nadam se da mi neće ostali zameriti.

  • Sviđa mi se 8
  • Hvala 7
  • Tužan 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1564 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

@mick Vratilo me tvoje pisanje u prošlost, te nesrećne 1993. sam bio u vojsci... 

 

Za manastir Mesić sam čuo, znam i gde je ali ga nažalost nikada nisam posetio. Jedino što znam o njemu je da je baš star, da je iz 11. veka i da su ga Turci satrli kako prilikom dolaska u Banat, tako i 200 godina kasnije prilikom povlačenja kada su iz njega proterani. U oba slučaja su stariji kaluđeri poubijani a mlađi odvedeni u ropstvo... 

 

Zahvaljujući tvojoj priči, sada smo (ja bar) bogatiji za neka nova saznanja. 

 

Hvala ti :takoje:

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1948 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

@travelman hvala na informaciji za muzej...prvim toplijim vremenom se moram zaputiti tamo. Na slikama sam video sve što sam imao prilike u detinjstvu da vidim ili provozam :) 

 

Evo jednog malog predloga za posetiti u Beogradu... Ja sam krenuo sa manastirima, nekako me prate nenamerno...postave se stvari tako :) 

 

Za ovaj mali manastir sam saznao u Grčkoj pri poslovnom boravku na Hilandaru. Organizacija u kojoj sam ''Hilandarsko lekarsko društvo'' ima svoju ambulantu na Hilandaru u kojoj se smanjujemo na dežurstvima u cilju zdravstvene podrške monasima Hilandara i naravno svih ostalih na Svetoj Gori jer naši monasi nemaju zdravstvenu zaštitu ni u Srbiji ni u Grčkoj.

 

Tamo su monasi kad su čuli da sam iz Beograda i da živim u Višnjičkoj Banji (tad sam živeo) počeli da me ptaju za manastir Slanci...

Taj manastir je u stvari metoh Hilandara i Hilandarci su jako vezani za njih...po povratku kući sa dežurstva sednem na motor i krenem da vidim gde se nalazi.

 

Predstavu nisam imao da je potez od Višnjičke Banje pa prema Velikom Selu na Dunavu takva dolina sa ogromnim brojem plastenika...kao neki drugi svet na 8km od centra grada. 

Polako vsam vozio glavnim putem i posmatrao...na svakoj parceli je neko nešto radio. Pristigavši do manastira, vidim skromnu građevinu, staru, po malo oronolu. Uđem pozdravim monaha, i kažem ''imate pozdrave od oca Metodija( iguman Hilandara) i bratije sa Hilandara'' u tom trenutku monah prilazi zahvaljuje i vodi me do gostionice, iznosi sve što ima za okrepljenje i počinje priča.

 

Pita me za oca Domentijana (čovek koji je bio generalni direktor jedne velike strane kompanije koja je proizvodila kućnu hemiju), oca Jovana (Crnogorac, pomorac sa velikim dogodovštinama u životu), i posebno me je pitao za oca Kiru (najstariji monah Hilandara koji je bio prilično bolestan i o kome su se svi starali) ja ga na žalost nisam upoznao jer je preminuo 10 dana pre mog dolaska ali sam slušao toliko priča o njemu da imam utisak da sam ga poznavao.

 

U nekih sat vremena smo se prilično ispričali i video sam u razgovoru kako je monahova želja jaka da se vrati na Hilandar. Onako ljudski...

 

Inače ceo manastir se bavi najviše poljoprivredom i povrtarstvom...baš miran i pristojan manastir. A i bila je zanimljiva vožnja do tamo...malo finih krivina, dobar asfalt i nema gužve na putu.

 

 

IMG_2909.JPG

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1283 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Ovo je moja omiljena tema. Putopisi @yogibear-a su bez bez premca na sajtu. Kvalitetne fotografije, zanimljive istorijske činjenice koje nisu poznate većini ljudi, narodna verovanja i neka fina i pitka interpretacija svega toga. Postovi nisu predugački da guše. Posle čitanja svakog od njih ostanem duboko zamišljen.

Borise, hvala ti na ovim putopisima, stvarno zaslužuju da budu posebna tema na sajtu.  :care:

 

Žao mi je što išta pišem, izvini za OFF

 

 

 

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1948 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

@travelman :) da ja sam šinobusom od IV razreda osnovne išao sam za Vršac sa Dunav stanice, svaki vikend kod bake.   A kasnije iz Pančeva i pre nego je buvljak otvoren. 

Sećam se dođem na stanicu Vršac pa onda pešaka do bakine kuće...smorim se katastrofa što moram da pešačim toliko sa sve rancem na leđima i kesom stvari a ni bicikla mi nije tu :D . Realno kuća nije toliko daleko od stanice ali kad si mali sve ti je veliko :D 

Ali sve to padne u vodu kad uđem na kapiju a ono na pragu me čeka moje kuče...mešanka, avlijanerka, kudrava srednjeg rasta sa tolikom srećom da to nije bilo normalno. Baka na vratima sa povikom evo mog unuka! Neprocenjiva sećanja...

 

A muzej ću sigurno posetiti...možda da se okupi neka zainteresovana ekipa pa da odemo grupno.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1564 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
19 hours ago, travelman said:

 

Drugari, slobodno predstavite i opišite neku atrakciju ili zanimljivost vašeg kraja, najmanje je bitno šta je u pitanju ... bitno je samo imati dobar razlog provozati se do tamo :moto1: ...

 

Pozdrav drugari, molio bih Vas da ne brzate. :) Kao što sam napisao u prvom postu, temu sam otvorio na ideju (zahtev, molbu, podrušku...) mnogih koji su pratili moje opisivane kratke vožnje. Ideja je da sve iole zanimljive lokacije koje sam obišao i fotografisao, skupim na jednom mestu. ;)

 

Takođe, kao što sam napisao, svaki komentar, savet, pohvala, kritika... su naravno dobrodošli, ali bih Vas zamolio da oni budu vezani za lokacije koje opisujem ili za neposrednu okolinu istih. U suprotnom dobićemo samo još jednu temu nalik na one koje već postoje, a to su "Kratke vožnje", "Predlozi za izlete i putovanja" itd... 

 

U svakom slučaju, hvala Vam i idemo dalje! :takoje: 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1248 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

Podržavam :takoje: ...

 

Pogrešno sam protumačio tvoj poziv da i mi dopunjavamo  ovu temu, moja greška.

 

Molim admine da izbrisu ovaj post kada ga Yogi bude video.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1564 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
2 hours ago, travelman said:

Podržavam :takoje: ...

 

Pogrešno sam protumačio tvoj poziv da i mi dopunjavamo  ovu temu, moja greška.

 

Sve ok, samo si se onda u jednom trenutku odvojio i svojim putem otišao za Beograd :D

 

--------------------------------

 

Nakon kratkog obilaska severa zemlje krećemo lagano prema jugu. Ako sam dobro pregledao foldere sa fotografijama, prva na redu bi bila tvrđava u Baču.

 

Poslednji put sam tvrđavu Bač obišao baš, baš odavno i dopalo mi se mesto. Od prijatelja sam čuo da je dosta toga odrađeno na tvrđavi, zato i reših da je posetim ponovo a namerno sam "gađao" kraj dana. Na prvu sam primetio razliku i napredak ka boljem. Trava je pokošena, dosta restauratorskih poslova je odrađeno, postavljene su klupice, kiosk sa suvenirima... i mesto je zaista živnulo.

 

Međutim, samo malo kada bi se potrudili da sve tako skockano i ostane...  Dekorativna rasveta je lepo osmišljena ali verujem da bi mesto uveče bilo još atraktivnije kada bi sve postavljene svetiljke i radile, jer bar trećina ih ne radi. Ali ono što me uvek najviše iznervira je kada vidim ostavljeno đubre u vidu omota od sladoleda, paklica cigareta, papira, PVC kesa i flaša...

 

Zbog mojih poseta tvrđavi pred kraj dana, nažalost, još uvek nisam bio u prilici da uđem i da se popnem na kulu. Celokupni osećaj je ipak veoma pozitivan, moja topla preporuka svima koji vole da obilaze ovakvu vrstu lokaliteta.

 

Tvrđava u Baču predstavlja najznačajnije i najbolje očuvano srednjevekovno utvrđenje na području Vojvodine. Lokalitet, na kome je tvrđava izgrađena, svedoči o dugom nizu vekova korišćenja ovog prirodno odbranjivog terena, koji je svoju sudbinu vezao za reku Dunav, prirodnu granicu među narodima i civilizacijama.


Nastanak dela današnje tvrđave, vezuje se za period od 1338. do 1342. godine, kada je kralj Karlo Robert Anžujski ojačavao granice kraljevstva. Ovo je vreme uspona cara Dušana i međusobnih srpsko-ugarskih ratnih sukoba, što je kralj Karlo naveo u jednom pismu kao opasnost i razlog za preduzimanje radova na tvrđavi u Baču. Dograđivanje i ojačavanje tvrđave trajalo je nepuna dva veka.

 

Tvrđava je spolja izgledala dobro utvrđena, moćna, lepo oblikovana i dominirala je plodnom, bačkom ravnicom. Posebnu pažnju privlačila je kružna kula sa balkonima na kamenim konzolama. U unutrašnjosti se isticala kula sa gotičkom kapelom na spratu, donžon kula – najdominantniji objekat tvrđave, pravilne kvadratne osnove, orijentisan dijagonalama prema stranama sveta, sa izdvojenim spiralnim stepeništem na severozapadnoj i isturenim nužnicima na severoistočnoj fasadi. Palate su krasili elementi od terakote, izvedeni u duhu rane italijanske renesanse.

 

Posebno je značajna bila uloga Bača u odbrani zapadne Evrope od nadiranja Turaka. Upravo s ovog mesta, despot Stefan Lazarević organizovao je odbranu Ugarske od turske vojske, a jedno vreme, ovde je boravila i čitava krstaška vojska pod vođstvom Fridriha Barbarose, u trećem pohodu na Jerusalim. Bač je prvi put pao u turske ruke 1526. godine, nakon bitke na Mohaču, kada je vojsku predvodio sultan Sulejman Veličanstveni.

 

Zabeležena je uloga „cara“ Jovana Nenada, (pisao sam o njemu u prethodnom postu o Subotici) koji je 1527. godine povratio Bač, kao i to da se nakon njegove pogibije, srpski despot Stefan Berisavljević trudio da ojača sistem odbrane na ovom delu Dunava. Turci su konačno zaposeli bačku trvrđavu 1529. godine, a vlast su uspostavili tek nakon 14 godina. U dužem periodu turske dominacije tvrđava je bila u dubokoj pozadini, sa malobrojnom posadom.

 

Dragocene podatke o Baču, trvđavi i podgrađu ostavio je Evlija Čelebi. Tokom posete Bača 1665. godine, zapisao je, između ostalog: „To je divna tvrđava na jednom jezeru koje dobiva vodu iz Dunava, ima četvorougaoni oblik, a sva je sazidana od cigle... U ovom gradu nalazi se još jedna velika kula; to je prava kosmorama, koja je okrenuta prema jezeru. Na njoj se nalazi divno odmaralište poput carskog. To je dvorac lep kao Havernek; u njemu se sastaju svi prosvećeni i iskreni prijatelji iz grada da se odmore i razonode.“

 

Sudeći po dokumentima i starim gravirama grad nije značajno stradao tokom oslobađanja od Turaka 1686. godine. Tokom Rakocijevog ustanka Bač je pretrpeo velike gubitke, a tvrđava je više puta rušena i paljena. Nakon miniranja 1704. godine, trvđava je napuštena.

 

Onemogućena da ikoga više brani i odbrani počela je da živi novi život – slavne razvaline. Privlačila je pažnju tragača za blagom i onih koji su gotovo dva i po veka raznosili opeku i kamen.

 

Godine 1948. Tvrđava u Baču dobila je status spomenika kulture, čime je zaustavljeno dalje propadanje i raznošenje materijala, a otvoren put ka organizovanoj brizi za njeno očuvanje.

 

Capture.jpg

 

20200715-192359a.jpg

 

20200715-191728.jpg

 

20200715-192722.jpg

 

20200715-193223-edited-jpg-34301e2cfb027

 

20200715-200832-edited-jpg-6d48271d40315

 

20200715-192931.jpg

 

20200715-194105-edited-jpg-56eab75725f38

 

20200715-201251.jpg

 

20200715-201029-editedddddd-jpg-0d99b96d

 

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4395 postova

Odlicno, taman da se ukljucim :). Planirao sam za sledecu godinu neki djir prvi put na istok zemlje, mozda Golubac i dole Stara Planina, pa sve vise cesljam ove teme o putopisima kod nas.

 

Inace da se javim iz Baca :takoje:

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1564 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Vreme proteklo u čekanju da padne mrak da bih u Baču napravio i neku noćnu fotografiju tvrđave, iskoristih za obilazak Hamama - turskog kupatila u samom centru mesta.

 

U 14. veku su zabeleženi sve češći upadi Turaka. Mnogi pohodi na Turke su kretali iz Bača. U vreme Mohačke bitke i Bač je dao svoju konjicu međutim prodor Turaka nije zaustavljen pa Bač početkom 15. veka nakon Mohačke bitke i pada Beograda, biva osvojen 1529.godine. Posle Mohačke bitke Turci su opustošili Bač i ovaj grad u Bačkoj postaje kadiluk Segedinskog sandžaka i sedište Bačke nahije koja je brojala 70 sela.
 

Hamam, u centru Bača predstavlja vredno i retko svedočanstvo o vremenu osmanske dominacije na prostoru Vojvodine. Najverovatnije je izgrađen nakon 1578. godine, a beleži ga i Evlija Čelebi prilikom posete Baču 1665. godine. Na osnovu arheoloških nalaza poznato je da je u hamamu bilo šest prostorija (šadrvan-čekaonica i garderoba, halvat-prostorija za kupanje, hazna-rezervoar za vodu i đulhan-ložionica).

 

Hamam je delimično porušen, ali je sačuvan deo kubeta nad centralnom prostorijom.Tagođe su sačuvani zidovi nekoliko prostorija sa posudama iz tog doba, kao i još vidljivi ostaci keramičkoh cevi koje su služile za razvođenje tople i hladne vode.

 

turskokupatilo-sl2a.jpg

 

20200715-202657.jpg

 

20200715-202721a.jpg

 

20200715-203246.jpg

 

20200715-202947.jpg

 

20200715-202958.jpg

 

20200715-202905.jpg

 

Nastaviće se...

 

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1564 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Nakon posete hamamu pređoh most koji preko kanala Dunav-Tisa-Dunav vodi do gradske kapije. Neposredno iza kapije nalazi se i Bačka Kalvarija sa koje se pruža lep pogled, sa jedne strane na Bačko šetališe i kanal, dok se sa druge strane vidi kula Bačke tvrđave koja dominira okolinom.

 

Na kraju ulice Bačka tvrđava, kod kanala i gradske kapije se nalazi katoličko svetilište Kalvarija (isto što i Golgota) koje je u katoličoj religiji mesto hodočašća vernika na Veliki Petak i druge velike praznike. Ima 14 stajanki koje simbolišu događanja - muke, na Hristovom putu ka raspeću.

 

20200715-204438.jpg

 

20200715-203555a.jpg

 

20200715-203952b.jpg

 

20200715-203932.jpg

 

20200715-203959.jpg

 

  • Sviđa mi se 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1564 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Kako nastavljamo dalje prema jugu, tako se lagano približavamo i lokacijama koje sam obišao u okolini Novog Sada.

 

Na izlasku iz sela Banoštor, u smeru ka Novom Sadu, nalazi se Crkva Svetog Rudolfa, koju lokalni meštani nazivaju „švapska”. Katoličke crkve sa neoromaničkim stilom gradnje, puput ove, prava su retkost u fruškogorskim selima.

 

Sagrađena je 1912. godine na posedu grofa Rudolfa Choteka iz Futoga koji je i finansirao gradnju crkve za tadašnje većinsko nemačko stanovništvo. Visoki toranj je odvojen od centralnog dela crkve i svojevremeno je sadržao tri kitnjasta zvona.

 

Odlaskom Nemaca nakon završetka rata, crkva je ubrzano propadala jer niko više o njoj nije vodio računa, tako da su danas praktično ostali samo spoljni zidovi, bez svoda. Zapuštene stepenice vode ka ulazu iznad koga se nalazi kapitel u pletenoj ornamentici. Iznad ulaza je mermerna ploča sa datumom izgradnje i imenom sveca kome je posvećena.

 

Unutrašnje strane zidova su išarane brojnim grafitima i potpisima, a na suprotnom kraju naziru se tragovi oltara. Na vrhu tornja se naziru tragovi kupole koja je nekad postojala, a sada je tu sveo gnezdo jedan par roda.

 

Capture1.jpg

 

20200724-172748-editeda.jpg

 

20200724-172815.jpg

 

20200724-173050-edited.jpg

 

20200724-173405-edited.jpg

 

20200724-173519-edited.jpg

 

20200724-173655-edited.jpg

 

20200724-173854-edited.jpg

 

20200724-174128-edited1.jpg

 

20200724-174240.jpg

 

  • Sviđa mi se 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1564 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

S vremena na vreme u medijima osvane po koji članak koji opisuje i prepričava burnu istoriju jednog zdanja u Beočinu, nadomak Novog Sada. Ni manje ni više, reč je o dvorcu. Međutim, nije veliki broj ljudi koji je čuo za ovu građevinu, a još je manji broj onih koji su je posetili.

 

Priča koju pamte zidovi dvorca kao da polako vremenom iščezava zajedno sa samom građevinom. Rastinje oko dvorca je prilično zaraslo, te je pristup znatno otežan. Od prozora su ostali samo ramovi i poneki komadi raznobojnih stakala. Stepenice se urušavaju, a krov je na ivici opstanka. 

 

Nemačka porodica Špicer bila je jedan od vlasnika Beočinske cementare, i za izgradnju ovog dvorca je angažovala mađarskog arhitektu Irmea Štajndla, poznatog mađarskog arhitektu koji je projektovao zgradu parlamenta i crkvu svete Elizabete u Budimpešti.

 

Štajndl je spojivši elemente romanike, gotike, renesanse, baroka, jugendstila, art noveau-a i secesije, završio izgradnju 1898. godine. Unutrašnjost dvorca urađena je u duhu varijante mađarske secesije kitnjastih oblika i nastala je nešto kasnije. Najmonumentalniji deo unutrašnjosti ove građevine bio je centralni hol. Dekoracija objekta morala je da potvrdi ugledni ekonomski status porodice Špicer. Otprilike u isto vreme kada je napravljen dvorac, oko njega je obrazovan i veliki park.

 

U nekadašnjem vrtu se nalazi i imitacija bunara postavljena tokom snimanja filma Crna mačka, beli mačor. Inače, u beočinskom dvorcu su snimane i scene iz filma Ratnici u kome glavnu ulogu glumi Klint Istvud, a i čuveni pesnik Mika Antić je jedno vreme imao atelje ovde.

 

Pred početak Drugog svetskog rata, porodica Špicer napušta Beočin, i dvorac dobija nove funkcije. Naime, tokom Drugog svetskog rata, građevina je služila kao zgrada nemačke vojne komande, a po njegovom okončanju se nacionalizuje. Od tada, prostorije ovog objekta služile su kao gradska biblioteka, Dom kulture, sedište rukometnog kluba, radio stanica, dom za vojne invalide i na kraju ekskluzivan restoran sa prenoćištem. Nakon privatizacije preduzeća Podunavlje u čijem je sklopu funkcionisao, objekat je napušten i od tada je započelo njegovo naglo propadanje.

 

18. juna 1997. godine je proglašen spomenikom kulture i sada je pod zaštitom Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture Novi Sad.

 

Po nepisanom pravilu svaki objekat ovakve vrste ima neku svoju mračnu tajnu, neku legendu koja ga prati...

 

Zamak u Beočinu, jedan je od najlepših secesionističkih zamkova u ovom delu Evrope. Međutim, od prelepe fasade i unutrašnjosti sa mnogobrojnim vitražima odudaraju ukrasi na zamku. Zmajolike, žabolike i zmijolike glave kao da su ostale izvađene iz nekog ponoćnog vašara duhova, koji se s vremena na vreme odigrava oko zamka. Ime graditelja dugo nije bilo poznato. Kada je započeta restauracija zamka, u ohlađenom pepelu gipsane peći, pronađen je pergament, na kom je bilo zapisano sledeće:

 

„Po sjaju njegovih očiju bih rekao da dolazi sa Dalekog istoka. Zove se Nador. Otkad je stigao, nije progovorio ni jednu jedinu reč – samo ćuti i gnječi gips za fasadu i ukrase na zamku. Ono što me je zaprepastilo, to je da na svakoj ruci ima po sedam prstiju. Šake su mu toliko velike da prekrivaju hladom čitavu fontanu, kada ih ujutru diže uvis da se pomoli izlazećem suncu. Njegovom dolasku se izgleda raduju samo ptice. Verovatno misle da će u te velike šake stati puno više mrvica kada ih bude hranio.“

 

(Sledi jedan deo na pergamentu koji je nečitak)

 

Nastavak: „Nador još nijednom nije nahranio ptice. Još uvek samo gnječi gips, pravi ukrase na zamku i ćuti. Ti njegovi ukrasi su čudni.“ „Čini mi se da su gipsane glave tih životinja izašle iz glave nekog zlog čoveka koji u životu nikada nikoga nije voleo. Iz Nadorove izobličene mašte izlaze gipsane poruke mržnje i crnila. Krišom posmatram njegove ogromne ruke koje u tišini gnječe gips i moram da priznam da se malo divim tom sedmoprstom mračnjaku koji sa poslom prekida jedino kada se moli.“

 

(Ponovo sledi jedan nečitak deo na pergamentu, i nastavak koji sledi je jedva moguće identifikovati, kao da je autor svoj zapis završio smrtno zaplašen)

 

„Juče se dogodilo nešto užasno. Bio je poslednji dan Nadorovog rada. Negde oko podne završio je i lik istočnjačkog zmaja na gipsanoj peći. Pre no što je počeo da se pakuje, stao je pred fasadu da vidi svoje delo i za dovoljan je otvorio desnu šaku. Bila je puna mrvica hleba. Toga trenutka sam pomislio da sam se možda ogrešio o čudnog neimara. Prvo mu je u šaku sletela nežna bela golubica, ali Nador je nije nahranio, no je šaku stisnuo i grudvu krvavog perja hitnuo ka najvišem dimnjaku. Umorivši se od prevare i zla seo je na svoj divan u gornjoj sobi da se odmori pred put. U sumrak ga je stigla osveta. Dok je spavao, golubovi su ga sasvim pokrili svojim izmetom, tako da su ga potpuno zalepili za divan. Pre noći se i sam pretvorio u golubiji izmet… Nisam samo prestrašen, no sam i tužan. Više se niko neće klanjati izlazećem suncu ali neće biti ni bele golubice da leti ka svetlu“.

 

Capturea.jpg

 

20200409-130239.jpg

 

20200409-132902.jpg

 

20200409-130504.jpg

 

20200409-130612a.jpg

 

20200409-130647a.jpg

 

20200409-130727.jpg

 

20200409-130844.jpg

 

20200409-130920.jpg

 

20200409-131128.jpg

 

20200409-131337.jpg

 

  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1564 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Sledeća zanimljiva lokacija koja se nalazi nedaleko od dvorca Špicerovih a vredna je posete, bila bi pećina Beli majdan ili Rakovačka pećina kako je još zovu.

 

Pećinu nije stvorila priroda već čovek. Beli majdan je zapravo napušteni rudnik iz kojeg je vekovima vađen kamen - kaolinski granit. Nema pouzdanih podataka vezanih za starost ali se pretpostavlja da je rudnik bio aktivan još u XII veku. Na lokalitetu Gradina u Novom Rakovcu pronađeni su klesani blokovi koji po sastavu najverovatnije vode poreklo iz ovog rudnika. Pouzdano se zna da je rudnik bio aktivan u XVIII veku jer je kapela na groblju u Starom Rakovcu (1751) izgrađena od kamena koji je vađen iz Belog majdana.

 

Nakon viševekovne eksploatacije, rudnik je napušten 1937. godine.

 

Kao što sam napisao, nepunih 10 min. vožnje je potrebno od dvroca Špicerovih do majdana (ili obratno). Nakon što se prođe poznati manastir Rakovac nekih 150m dalje, odnosno na prvom skretanju levo počinje seoski makadamski put uzbrdo gde savetujem da se ostave motori. Oni uporniji mogu se tim makadamom popeti još nekoliko desetina metara uzbrdo i ostaviti motore na mestu odakle desno u šumu vodi put ka rudniku (na tom mestu sam ja ostavio motor i vidi se na fotografiji). Gde god ostavili motore ostaje još oko 250-300m uzbrdo da se pređe peške šumskom stazom.

 

Capturee.jpg

 

Capturegr.jpg

 

20200724-181659-edited.jpg

 

20200724-182053.jpg

 

20200724-182252-edited.jpg

 

20200724-182359-edited.jpg

 

20200724-182457-editeda.jpg

 

20200724-182616-edited.jpg

 

20200724-182601-edited.jpg

 

20200724-182734.jpg

 

20200724-183545-edited.jpg

 

20200724-183022-edited.jpg

 

20200724-183627-edited.jpg

 

20200724-183506.jpg

 

20200724-183400-edited.jpg

 

  • Sviđa mi se 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1564 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Malo je bilo porodica koje su imale tu privilegiju da jednim pogledom mogu obuhvatiti Petrovaradinsku tvrđavu i Novi Sad, ispijajući odlično vino iz vlastitih podruma u društvu evropske aristokratije. To je pošlo za rukom porodicama Marcibanji, a potom Karačonji, koje su tokom XVIII I XIX veka bile zaslužne za izgradnju velelepnog dvorca i parka, kao i za razvoj čitave Sremske Kamenice.

 

U Sremsku Kamenicu je septembra 1758. godine došao Ištvan Marcibanji (Lerinc Ištvan iz porodice Puho Marcibanji Livius poreklom iz Čoke), da preuzme vlasništvo nad Kamenicom od generala barona Ifelina. Grof Marcibanji je bio savetnik Marije Terezije, a dolazak u Kamenicu bio je motivisan željom da unapredi vinarstvo u Sremu. Već sledeće godine zasnovao je porodični majur.

 

Prvobitni oblik Kameničkog parka je nastao početkom izgradnje dvorca Marcibanji–Karačonji, 1758. godine. Dvorac je građen u klasicističkom stilu, sa idejom da se iza parka u blizini dvorca nađe velika zelena površina po uzoru na engleske pejzažne vrtove. U sklopu parka se nalazilo šetalište uz Dunav, jahačke staze, pet međusobno spojenih veštačkih jezera i potok, česme i kamene klupe, sadnice uvezene iz svih delova sveta, i nekoliko skulptura od kojih i dalje stoje Pet glava, Pompejski stub, Sfinga i Amor i Nimfa.

 

Menjanje vlasnika i ratovi samo su doprineli raskošnoj ponudi Kameničkog parka. Major američke vojske i pukovnik srpske vojske Džon Frotingem i njegova supruga Jelena Lozanić su 1919. godine ovde osnovali Dom srpsko-američkog prijateljstva.

 

Kamenički park i dvorac Marcibanji–Karačonji su nakon Drugog svetskog rata proglašeni društvenom svojinom, a dvorac Marcibanji–Karačonji je 1991. godine zaštićen kao kulturno dobro, dok je park proglašen za spomenik prirode III kategorije.

 

U sredini Kameničkog parka se nalazi brežuljak-vidikovac "Brežuljak ruža", gde stoji pet stubova nalik na pet rimskih vojnika (mada postoje teorije i da ta lica pripadaju članovima porodice Karačonji).

 

Park je danas omiljeno izletište Novosađana i najčešće se koristi kao šetalište, teren za planinski biciklizam i kao lokacija najposećenijeg prvomajskog uranka svake godine.

 

Park je do nedavno bio poprilično zapušten, međutim njegovom obnovom koja i dalje traje, ponovo dobija stari sjaj. U toku jedne vožnje ovim krajem, reših da pustim neki korak kroz park i da pronađem dve najpopularnije "preživele" skulpture: "Pet glava" i "Sfinga". Moja topla preporuka je da ukoliko se već nađeteu blizini, ne zaobiđete ovu oazu mira. 

 

Capturea.jpg

 

"Pet glava" na "Brežuljku ruža" - nekada i sad.

 

9449-4.jpg

 

20200724-163210-edited.jpg

 

20200724-163416.jpg

 

"Sfinga" - nekada i sad.

 

11019461-884406374957537-466050829343649

 

20200724-164526.jpg

 

20200724-164737.jpg

 

  • Sviđa mi se 11
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1564 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Još jedan biser naše istorije nalazi se skriven na obroncima Fruške gore u selu Ledinci (predgradju Novog Sada). 

 

Retki srednjovekovni zapisi iz fruškogorskih manastira kažu da se na tom mestu nalazio manastir Savinac, posvećen Svetom Savi, kojem se nakon turskih osvajanja gubi svaki istoriografski trag. Da li je ruševina zapravo crkva manastira Savinac, ili crkva Svetog Prokopija koja se takođe pominje u nekim izvorima, ne može se sa sigurnošću utvrditi iz istorijskih spisa, a za podrobnija arheološka ispitivanja naravno nema sredstava. Lokalno stanovništvo još koristi i nazive "Ledinačka kula" i "crkva Svetog Đorđa". Ono što se pouzdano zna jeste da je crkva pripadala pravoslavnoj tradiciji, jer je orijentisana u smeru istok-zapad sa oltarom na istočnoj strani.

 

Na crkvi se ne mogu uočiti bočni prozori već samo (verovatno naknadno) načinjeni otvori koji su po svemu sudeći služili kao puškarnice što svedoči o burnoj prošlosti ove građevine.

 

Ranije nije bila, međutim vidim da crkva danas postoji na Gugl mapi pa pronalaženje ne bi trebalo da bude problem. Samo je poslednjih nekoliko desetina metara uzbrdo pre crkve (kao po običaju) makadamski put, tako da ljudi sa nižim motorima mogu parkirati u podnožju i do lokacije doći peške.

 

a1.jpg

 

20200614-152422.jpg

 

2a.jpg

 

6a.jpg

 

3a.jpg

 

20200614-153838.jpg

 

4a.jpg

 

7a.jpg

 

8a.jpg

 

  • Sviđa mi se 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1564 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Bešenovačko jezero (kupalište Beli kamen) dragulj Fruške gore, nekadašnji je kop laporca koji je u vlasništvu beočinske fabrike cementa, a sada svojim kontrastom plavetnila vode i beline kamena na trenutak podseti na Mediteran.

 

Napušteno posle iscrpljivanja kopa, jezero je osamdesetih godina krenulo da se puni vodom, da bi posle dvadeset i više godina dostiglo dubinu od oko 50 metara. Nivo vode se i dalje povećava. Meštani kažu da je prilikom kopa presečena glavna vodena žila i da su zbog nastanka ovog jezera presušili okolni izvori. Voda je čista, prozirna, neobične tirkizne boje, a kažu i lekovita zbog svog mineralnog sastava. Vrlo često se mogu videti posetioci koji se kraj obale mažu blatom za koje se, takođe, smatra da je zdravo.

 

Ovo jezero je drugačije od ostalih akumulacionih jezera i po svom postanku slično je Ledinačkom jezeru. Retki pecaroši pamte da je bešenovačko jezero nekada obilovalo ribom koja je sad većim delom izlovljena, a od preostale ribe prisutni su primerci tostolobika, crvenperke i babuške. Jata sitnih riba se mogu opaziti u plićaku.

 

Onima koji reše da posete jezero, savetjem da se popnu na okolne kopove sa kojih se pruža lep pogled, kako na samo jezero, tako i na dobar deo okoline.

 

bj.jpg

 

20200614-184709.jpg

 

20200614-174441.jpg

 

20200614-174925.jpg

 

20200614-175138.jpg

 

20200614-175633.jpg

 

20200614-180825.jpg

 

20200614-182538.jpg

 

20200614-183128.jpg

 

  • Sviđa mi se 13

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1564 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Na južnim obroncima Fruške gore u blizini mesta Mala Remeta nalazi se istoimeni ženski manastir. Nazivaju ga još i Remetsko ili Remetica.

 

Manastir Mala Remeta samuje na južnim obroncima Fruške gore, ušuškan u dolini između dva brda, okružen šumom i manastirskim šljivikom. A, u manastirskom dvorištu samuju i igumanija Rafaila, koja je napunila 45 godina boravka u ovoj svetinji i jedina monahinja – Efrosinija, koja tu boravi petu godinu. Mala Remeta je ženski manastir sa najmanjim brojem sestrinstva na Fruškoj gori.

 

Oko manastirske crkve i konaka uvek ima zasađenog cveća, sve je uređeno i pod konac doterano. Oni koji dođu ne mogu da poveruju da to sve održavaju samo dve žene. Nedeljom ovde nema bogosluženja, pa one odlaze na liturgije u manastir Jazak.

 

Manastirska crkva je posvećena Bogorodičinom pokrovu. Tradicija osnivanje manastira vezuje za srpskog kralja Dragutina. U protokolu manastira Beočina, navodi se 1844. godine da je manastir Mala Remeta „star 601 godinu”, a što bi moglo da znači - 1243. godine.

 

Kratku istoriju manastira Mala Remeta, napisao je 23. novembra 1738. godine hopovski iguman Irinej Radić, u manastiru Beočinu. Pouzdane podatke pružaju jedino turski dokumenti, u kojima je manastir prvi put zabeležen 1546, ali je vrlo brzo posle toga spaljen.

 

U Drugom svetskom ratu stradao je konak kao i manastirska biblioteka.

 

Danas manastir čine crkva, jednokrilni konak, novi drveni zvonik i kapela. Danas je u manastiru samo monahinja Efrosinija. U manastiru su napisane i čuvaju se dve vredne rukopisne knjige iz XVII veka.

 

mr.jpg

 

20200614-171744.jpg

 

20200614-171928.jpg

 

20200614-172056.jpg

 

20200614-172707a.jpg

 

  • Sviđa mi se 10
  • Hvala 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1564 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Dok ne napustimo Frušku goru na neko vreme, skrenuću pažnju na još neka mesta koja možda treba obići (videti). Radi preglednosti, razdvojiću ih u nekoliko postova.

 

Repetitor Iriški venac je najveći TV toranj na Fruškoj gori, visok 170 metara. Konstrukcija od armiranog betona je sagrađena 1975. godine i osnovna namena mu je bila emisija radio i TV signala na teritoriji Vojvodine. Zbog svog položaja i visine, objekat je vidljiv sa većeg dela sremske i bačke strane, a i neizostavni je deo panorame Novog Sada.

 

Pretrpeo je veliko oštećenje tokom NATO bombardovanja 1999. godine i od tada je u privremenoj funkciji, a sanacija i dalje nije jasno definisana. Sam toranj ima veliki turistički potencijal, pogotovo u slučaju osposobljavanja opservacionog deka s upečatljivim pogledom na Novi Sad, Srem i Bačku.

 

Nalazi se u blizini najvažnije raskrsnice na Fruškoj gori, na vrhu Iriškog venca. U neposrednoj blizini se nalazi monumentalni spomenik NOB-a Sloboda.

 

20200409-123246.jpg

 

20200409-123246a.jpg

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1564 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Sloboda je naziv spomenika na Iriškom vencu. Podignut je u čast palih boraca i predstavlja simbol Narodnooslobodilčke borbe protiv fašizma u Drugom svetskom ratu.

 

Otkriven je 1951. godine, a autor je skulptor Sreten Stojanović. Spomenikom dominira visoki obelisk na čijem se vrhu nalazi predstava žene – oličenje slobode – sa visoko podignutim rukama kao gest kojim se poziva na ustanak. Na postolju iz koga se uzdiže obelisk nalazi se grupa naoružanih partizana. Na bočnim stranama spomenika nalaze se bronzani reljefi sa prikazima stradanja, otpora i borbe. Obelisk i prateći zidovi su izgrađeni od krečnjačkog kamena sa Fruške gore.

 

Najveći je spomenik na Fruškoj gori, a lokacija je sa razlogom odabrana kako bi se obelisk, simbol slobode i otpora, mogao videti sa prilaza Iriškom vencu.

 

20200409-123942.jpg

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   1 član



×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja