Jump to content

Moto Zajednica

Ciscenje pogonskog lanca

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 134 postova
  • Lokacija: Srbobran
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV

U pravu si @Bojan82 ti nisi 'improvizator' pa da plaćaš skuplje na kraju.  :lol2:Mi što koristimo petrolej menjamo lanac na početku svake sezone, zajedno sa servisom :rolleyes:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2344 postova
  • Motocikl: Umočiću...

A bsg motul. Na njega misliš. 

Ma meni motor ekstra, više sati ima gedora rada nego agregat,od kad sam kupio motor. 

Meni će ovaj lanac da potraje doživotno. Nedeljom mu odradim tretman zbog slikanja za insta. 

Jel neko koristio guščju mast za lanac? 

Promenio član Bojan82
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2344 postova
  • Motocikl: Umočiću...

Ja ću da probam, a vi se smejte. 

Razmišljam da japanac nije nikad za to čuo, pa je napisao ulje. A mi kao čitamo uputstvo i niko ne koristi sopstveni mozak. 

Znači, prelazim na guščju mast!

 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1913 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600S

Deluje smešno,ali ako se malo razmisli.Pogotovo ako se malo rastopi i time premažeš.Dušu dalo za Instagram.

Promenio član gebee&co

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1621 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

Kao neko ko se godinama patio sa raznoraznim sprejevim, tvrdim da lanac više km izgura ako se redovno maže uljem.

 

Ali, ne budite lenji, posle svake duže vožnje četkicu u ruke i nauljite lanac (obzirom da imam centralni štender na motoru, za ovaj posao mi treba oko 3 minuta), pranje nije obavezno ukoliko nije bilo kiše ili neke velike prašine (zemljani put) i naviknite se na umazanu deklu i lancobran, felna onako, baš kad se pretera.

 

Sa sprejevima, lanac mi je gurao max 40 000km, sa uljem ide preko 60 000 km.

 

Nauljen lanac sa uljem za zupčanike, kada se predje običnom krpom, bude kao nov, krpu u kantu i nauljiš opet, ona sredstva za čišćenje (sva, neka više, neka manje) oštećuju lanac.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Slow rider, 911 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750X 2021, Yamaha Virago XV125, Peugeot Django, Tomos automatik A35 ML 1987
On 16. 4. 2023. at 17:38, BSG je napisao:

Sa Motulom iskljucivo cistim a podmazujem sa Castrolom ili sa Motulom.Lanac i lancanike menjam svake sezone i to vise zbog preventive nego zbog potrebe.

Džaba ti što menjaš lanac i lančanike sezonski, ako motor ne farbaš svake sezone, tako ćeš preventivno sprečiti koroziju. I čuo sam da valja svakog proleća pretapacirati sedište. Sve sijalice, iako rade, menjaj mesečno, nemoj da se zajebeš da preskočiš neki mesec (čak i zimi kada ga ne voziš), jer vakuum u sijalicama može da se isposti. Celu instalaciju menjaš svake jeseni, nadam se da to znaš, to su neke bazne stvari ;)

  • Sviđa mi se 3
  • Haha 2
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2133 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow
On 16.4.2023. at 19:30, gebee&co je napisao:

@Bojan82pa novog člana što nas šalje u biciliste,pošto ne čistimo lanac na njegov način.A i ne menjamo lanac i lančanike na početku sezone.

Patak perje menja...al ćud nikada...:lol:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 2133 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 ABS aka Black Widow
Upravo sada, gebee&co je napisao:

Mišljenja sam da je ,,onaj" drugi.

...ili su se smuvali pa otvorili zajednicki profil...:jee:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3175 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie
On 16. 4. 2023. at 23:51, milomir22 je napisao:

Kao neko ko se godinama patio sa raznoraznim sprejevim, tvrdim da lanac više km izgura ako se redovno maže uljem.

 

Ali, ne budite lenji, posle svake duže vožnje četkicu u ruke i nauljite lanac (obzirom da imam centralni štender na motoru, za ovaj posao mi treba oko 3 minuta), pranje nije obavezno ukoliko nije bilo kiše ili neke velike prašine (zemljani put) i naviknite se na umazanu deklu i lancobran, felna onako, baš kad se pretera.

 

Sa sprejevima, lanac mi je gurao max 40 000km, sa uljem ide preko 60 000 km.

 

Nauljen lanac sa uljem za zupčanike, kada se predje običnom krpom, bude kao nov, krpu u kantu i nauljiš opet, ona sredstva za čišćenje (sva, neka više, neka manje) oštećuju lanac.

 

 

Sprej...čisto pozadi,upitno kol'ko podmazuje...ulje zakon,prska neka,lako se čisti, samo što pršti i po gumi,nezaboravite,to je ono što zeza?!Čik zalegni u levo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2613 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
50 minutes ago, shoyyka said:

Sprej...čisto pozadi,upitno kol'ko podmazuje...ulje zakon,prska neka,lako se čisti, samo što pršti i po gumi,nezaboravite,to je ono što zeza?!Čik zalegni u levo...

Te probleme (krivine) imate samo vi južno od Dunava... Mi furamo Vojvođanske šare na gumama :P

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2344 postova
  • Motocikl: Umočiću...
On 16.4.2023. at 18:42, Bojan82 je napisao:

Sipam petroleja u lavor. Skinem lanac sa motora, šta mi teško. Naručim novu šnalu, dok ona stigne lanac se kiseli u petroleju. Onda ga izvadim:)I vitlam njime po dvorištu, da izadje sve. Do kraja. Onda ga operem  WD-om. To je isto jeftino, 500 din ,petrolej izadje 15e,da popunim lavor. Posle toga SAE90,al Motul mora da bude. Ne može tu neki SAE šnj. Onda ostavim lanac na štrik da se ocedi ulje do sutra. 

Tako ja za samo 5 dana i 40e očistim lanac. 

Evo da ne bude da je Bojan neki lažov. Ja kroz šalu ali evo dokaza

Prvo se kupa u petroleju.

Posle odstoji u SAE90. 

Cedjenje  i montaža. 

Zlatni DID izgleda iz Turske, opralo se tozla

20230501_123922.jpg

20230501_124737.jpg

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2872 postova
On 1. 5. 2023. at 13:00, Bojan82 je napisao:

Evo da ne bude da je Bojan neki lažov. Ja kroz šalu ali evo dokaza

Prvo se kupa u petroleju.

Posle odstoji u SAE90. 

Cedjenje  i montaža. 

Zlatni DID izgleda iz Turske, opralo se tozla

20230501_123922.jpg

20230501_124737.jpg

ovo nije po eu ekološkim standrdima,zato i netreba da uđemo u eu

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1691 postova
  • Motocikl: /
On 1.5.2023. at 13:00, Bojan82 je napisao:

I vitlam njime po dvorištu, da izadje sve.

 

Kad ti se bude izvitlao iz ruke jedan dan i odleteo u Dunav neces vise da mlatis sa njim po dvoristu :D

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2344 postova
  • Motocikl: Umočiću...

Ma zamalo da razbijem prozor na garaži sad. 

Više ne vitlam, okačim na drvo i cedi se u lavor. Posle to iz lavora recikliram, tj. vratim odakle sam sipao. Eto, sporija metoda ali radi. 

Posle nema po felnama i gumama ulja, provereno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3175 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Blackie

Uvek se pitam da li će ih biti dovoljno...?:jee:

...i krpica...

OzeDdse.jpg

 

U Nedelju pređoh 500km.,namazan lanac Testerolom (nestalo spreja)...Testerol sa NISa... NISOTEC.Dobar,gust,lepljiv...

adDZFbD.png

...namazao sa unutrašnje strane,potom nenatopivši četkicu sa spoljne,drzeći četkicu,motajući točak,pa opet unutrašnja strana...znači nije mnogo natopljen lanac,samo dobro "utrljan".Tako je prenoćio...ujutru,pre vožnje sam ga dobro obrisao,dobro...Zašto ovo pišem?Kao prvo,na poslu sam:),drugo nastaviću ovako.Kao što rekoh,pređoh 500km,nije mi u startu nigde prsnuo,a pod prstom je masan.

E sad...stavio na Suzy trakice,sad ih treba zašititi,kad se pere lanac...to je problem...smišljam,sad sekao karton sa rupom na sredini,pa na točak...služi ali se vremenom natopi,pa curi na felnu tj. na trakicu...prošla mi izbledela,pojeo je Petrolej...Da pomerim mesto sipanja Petroleja?Ja ga perem na zadnjem lančaniku,ujedno i njega perem...Hm...

Promenio član shoyyka
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1325 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600

Kao zaštitu od prskanja po felni koristim neki karton već drugu sezonu i ništa mu ne fali. Crn je i prljav ali radi posao. Dovoljno ti je da uglaviš komad kartona od zadnjeg lančanika do fuzastera. U toj zoni tretiraš lanac...

Što se tiče podmazivanja, kada krene hladno vreme lanac mažem menjačkim uljem pošto manje vozim, dani su kraći, ture kraće a ulje je dobro za vožnje od 250-300 km. U tom periodu ga i ne perem pošto se lanac skoro i ne prlja kada se maže uljem. Centriguga sve izbaci. Po točku ništa ali centralni šteder bude upropašćen. Lako se obriše i to je to. Ulje je bolje i zbog korozije u periodu kada se manje vozi.

Ovih dana, posle detaljnog pranja, sam prešao na sprej pošto je postojaniji. Počinje sezona intenzivnije vožnje. Ture su duže, a glupo mi da nosim ulje, čučim pored motora i podmazujem lanac prilikom predaha kraj puta. Sprej je za leto praktičniji ali se lanac mnogo više prlja i potrebno je češće ga prati. Otprilike svako drugo podmazivanje ili na 1000-1200 km. 

Nego jel' čuo neko, šta se priča, hoće li leto ove godine?  :lud:

 

Promenio član bajker71
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja