Jump to content

Moto Zajednica

Lanac, menjac ili nesto trece?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 542 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: GS

Pojavio mi se problem na KLE-u koji je 2007 god i presao je skoro 8000 km, pri saltanju cujem bas glasno "klak" pogotovo kad saltam u visim obrtajima. Takodje i kad ubacujem u prvu motor malo trzne unapred uz glasan metalni zvuk. Lanac podmazujem redovno Motul sprejem, uradjeni svi redovni servisi, na 5500 km zamenjeno ulje Motul 10w40 i filter itd... Da li je moguce da ulje izgubi viskozitet na tako maloj kilometrazi i to stvara problem kako mi Pit rece ili je nesto trece u pitanju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 216 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo.

Nisam mnogo kompetentan, al' koliko znam to za trzaj i "klik" prilikom ubacivanja u prvu je reltivno normalno - barem je bilo prisutno na svim mojim motorima. A sto se tice "lupanja " prilikom saltanja u visu/nizu, kod mene se desavalo na Fazeru i R6 da nekad klikne prilikom prebacivanja iz prve u drugu (ali samo ponekad).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Dotegni sajlu, ne odvaja ti kvačilo dovoljno.

Kad ubaciš u prvu normalno je da se čuje menjač ali ne treba i da trzne napred, a to se dešava kad kvačilo ne odvaja.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF 1000

I meni se isto desava da trzne kad se ubacuje u prvu ali samo kada je hladan motor tj, kad ga prvi put upalim. Zasto?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2846 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Jer je ulje jos gusto, pa ne odvoje lamele kako treba. Kad se ugreje, ve je ok. Znaci, prvo lepo zagrej motor, pa u voznju :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

  To je i meni bilo cudno sto se cuje kad se ubacuje u prvu  ???pa kad sam nekog pito on mi se smejao  ;D ;D ;D nije nista poslusaj savet da malo zagrejes motor i da pritisnes kvacilo na prazno par puta bice bolje, za ostale brzine malo nasteluj kvacilo sigurno ce i ovo prvo biti neprimetnije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 430 postova
  • Lokacija: MLADENOVAC

Ulje si menjao prosle godine naravno da treba da ga promenis 8000 je mnogo za ulje,trebalo bi verovatno i da se dotegne lanac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ulje si menjao prosle godine naravno da treba da ga promenis 8000 je mnogo za ulje,trebalo bi verovatno i da se dotegne lanac.

 

na 5500 km zamenjeno ulje Motul 10w40 i filter itd..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 453 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: imao Kawasaki KLE 500

Brate Gorane, kod mene se tako cuje od kada imam KLE-a.Ovo trzanje kada ubacis u prvu dok je hladan je normalna pojava.I ja se nekad najezim kako se cuje ali su ljudi u pravu,to je samo dok je hladan motor.

Kada ga nekad isforsiram i saltujem na 7-8ooo obrtaja u visu brzinu,isto hoce da se cuje jak,tup udarac.Kod spustanja u nizu nemam ovakvih problema jer uvek malo "smirim" obrtaje dok ga ne presaltujem.

Moguce je da ti se malo kvacilo rastelovalo,pa pokusaj da ga dotegnes (imas u uputstvu kako se to radi).

Po meni,mislim da ti je sve u redu oko menjaca i ulja.Tebi se jos razradjuje motor,trebalo bi on da predje bar 50.000 bez problema. Uostalom,dacu ti moj KLE da probas kako se saltuje pa ces videti da radi kao "dresh",ali tako on radi,takvi su menjaci kod kawasakija,malo neprecizni (citao sam o ovome na dosta foruma od vlasnika KLE-a)

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 317 postova
  • Lokacija: Topola
  • Motocikl: Honda vfr 750

Odlicno!

I ja imam iste probleme na Hondi VFR.Sad vidim da je to manje vise svim motorima.To sam cak primetio i kod drugara koji imaju R1.Koliko sam cuo najbolje menjace ima Suzuki pa i kod njih se to cuje kad su hladni.

P.S.Bez sukiracije,vozi dok ne stane! ;D

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 216 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo.

Koliko sam cuo najbolje menjace ima Suzuki pa i kod njih se to cuje kad su hladni.

 

Pogresno si cuo. Najbolje i najpreciznije menjace ima Honda. Suzukijevi menjaci su prilicno grubi za razliku od Hondinih gde ide ko kroz sir.

 

Niam probao Hondu, ali na Suzukiju kao puter...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Proveri koliki ti je prazan hod na rucici kvacila. Definitivno bi trebalo da bude oko oko 1-2mm hoda sajle. To bi moglo

da objasni naglo povecanje buke menjaca. Da bi bio siguran, menjaj brzine bez kvacila u visokim obrtajim, ne bi nista trebalo da se cuje.

U svakom slucaju, pokusaj da brzine menjas brze i u jednom dahu (ono: kvacilo, gas, menjac u jednom trenutku). Kada spustas u nizu, nemoj smirivati motor, nego dodaj medju-gasa da ujednacis brzinu kretanja i obrtaje motora. Kada ubacujes u prvu, ako imas priliku, gurni motor malo u napred(nikako u nazad, to je maler ;D)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: TT600R

A sta bi rekli onda za Yamahu TDM 850 normalno u prvu malo trzne samo kad je hladan, ali kad idem iz druge u trecu nebitno hladan ili vruc on lupi ja pomislim da mi je radilica ostala na putu to mi se isto desava kad ga saltam dole.Znaci samo 2-3 i 3-2 u 4 i 5 se nista necuje.Vozio sam i drugarov godinu dana stariji 94 i isto lupa. Zna li neko nesto o tome, kakva mu je to mana?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 296 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Y-A-M-A-H-A TDM 850 4tx Fazer fz6s

Pozdrav Gorane.. hajde da se menjamo, da ti dam Yamahu za Kawasaki.. ;D ;D kod mene se ne cuje nista :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 542 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: GS

Problem resen, sad radi kao DOXA ali neznam sta je bilo u pitanju. Zategao sam lanac, podesio sajlu kvacila i zamenio ulje u motoru tako da pojma nemam sta je bilo mada po misljenju mog druga majstora, samo sajla kvacila.

 

Pozdrav Gorane.. hajde da se menjamo, da ti dam Yamahu za Kawasaki.. ;D ;D kod mene se ne cuje nista :D

 

Bih ja Bobane nego sta ce mi Yamaha? Imam kosilicu, freza i krunjac mi ne trebaju a motornu testeru ne koristim, a i ne mogu da je prodam! ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1261 postova
  • Lokacija: Beograd

A sta bi rekli onda za Yamahu TDM 850 normalno u prvu malo trzne samo kad je hladan, ali kad idem iz druge u trecu nebitno hladan ili vruc on lupi ja pomislim da mi je radilica ostala na putu to mi se isto desava kad ga saltam dole.Znaci samo 2-3 i 3-2 u 4 i 5 se nista necuje.Vozio sam i drugarov godinu dana stariji 94 i isto lupa. Zna li neko nesto o tome, kakva mu je to mana?

To je mana od predjenih kilometara. Pošto vlasnici TDMa imaju želju da pokazuju kako im motor ide, onda stradaju opruge odn. ublaživači u korpi kvačila. Realno nije mana ali se pojavljuje kod većine motorcikala sa tim sistemom, a jako često na TDM, YZF, FZR i 900RR, TL, DL i motorciklima koji se forsiraju iz niskih  obrtaja i točkiraju (naročito ko nezna)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 296 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Y-A-M-A-H-A TDM 850 4tx Fazer fz6s

ipak Yamaha je to......a po potrebi i Motor,Freza,kosacica ili Motorna testera ,sto znaci imas sve kada imas Yamahu ;D ;D ;) Veliki  Pozdrav ..

 

  hvala Pit

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja