Jump to content

Moto Zajednica

Honda Forza 300/350

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 140 postova
  • Lokacija: Sremska Kamenica
  • Motocikl: Honda Forza 300

Pozdrav BalkanBikeru. Čestitam na izboru, stvarno je dobar skuter. Verujem da ćeš se slatko navozati sa njim. Ulje menjam na 5000 km. Do sada sam stavljao isključivo Hondino ulje, ali verujem da ima i drugih dobrih opcija. O tome ne mogu ti ništa bliže reći, neka ti odgovore bolje upućeni. To važi i za ulje u gear box. Do sada nisam menjao. Svega 1.5 litara staje ulja u motor, tako da ne treba štedeti. Kupi najbolje ulje. Živ bio i puno bezbednih km ti želim

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova

Pozdrav,dali neko zna kakvo ulje ide u diferencijal odnosno Gear Box ? 

Servisna kaze za forzu 300 10w30 motorno ulje,ali to motorno nema aditive za u prenosu,meni je to cudno.

Dali da koristim motul transoil 10w30 mineralan ili 80w90 koje isto mineralno,ili ima neka bolja opcija ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar... Novi Sad
  • Motocikl: Bev 250ie.
Pre 17 sati, boza_kg je napisao:

Postoji transmisiono ulje 10w30, mada mislim da mnogi po automatizmu stavljaju obično motorno ulje.

 

WWW.MOTUL.COM

MOTUL TRANSOIL 10W-30 - Motul

U manualu bas i stoji engine oil 10W30...

Pricam za SH300, ali posto su identicni agregati verujem da i za Forzu pise isto..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8945 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
On 28. 3. 2023. at 14:04, BalkanBiker je napisao:

Pozdrav,dali neko zna kakvo ulje ide u diferencijal odnosno Gear Box ? 

Servisna kaze za forzu 300 10w30 motorno ulje,ali to motorno nema aditive za u prenosu,meni je to cudno.

Dali da koristim motul transoil 10w30 mineralan ili 80w90 koje isto mineralno,ili ima neka bolja opcija ?

Motorno ulje menjaj na 6K (mnogo je 12K) 10w40, 2L ti treba, ide 1.4-1.5L

Ulje za finalni prenos menjaj na svakih 20K, 280-300mL 75w90.

 

Pre 11 sati, ForzaTorca je napisao:

Poštovanje svima

 

Zanima me ima li itko iskustva sa malossi ili polini variomatom na Forzi 300 2019?

Sta god stavio osetices razliku. Negde odradi bolje posao, negde i nema neke bitne razlike, negde potrošnja skoči za neki %, negde ostane ista maltene.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3050 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

@Loshmi82 Nisam opet siguran da li je tu neko možda napravio loš prevod sa originala na japanskom ili šta već. Nije mi dovoljno eksplicitno navedeno. Ide odeljak kako se proverava nivo ulja, što se odnosi na motorno ulje, pa onda specifikacija za ulje, pa onda se pominje prenos...

Ovde recimo sam gledao noviji manual za Hondu Sh, nigde ne možeš da uhvatiš šta su konkretno naveli za ulje za prenos:

https://ownersmanuals2.com/d/83031

 

U svakom slučaju, ja bih radio onako kako je rekao @Satelis, jer mi je to i logično. Motorno ulje ide u motor, a menjačko u menjač.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1040 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar... Novi Sad
  • Motocikl: Bev 250ie.

Ceo odeljak je vezan za ulje u prenosu...da ne bude zabune...

Cak sam i na netu nasao nekog Italijana koji svasta nesto radi na Hondi SH...i on je to naveo...

Zapravo je kao razliku naveo manju potrosnju goriva u odnosu na to kada je u prenosu 80w90 ulje...navodno zbog manjeg trenja..

Ja sam probao...i nisam video nikakvu razliku u potrosnji goriva..

Svakako mislim da je to sto je Darko napisao bolja opcija...jer maltene svi skuteri koriste to ulje za prenos...a sam sklop kod Honde verovatno nije nista drugaciji nego na nekom drugom skuteru..

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova

Honda je 2020 god,u servisnoj pise 10w30 motorno 100% (potvrdili su mi iz ovslasteni servis,e sad nasao sam servis starije honde 2014-2016 u nju kaze koristi 10w30 HONDA HP4M (With molybdenum aditive) to ulje ima moly unutra,dali je tu caka zbog aditiva ? Taj aditiv je dobro poznat da dobro podmazuje.

@Satelis Sta mislis na ovo druze ? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8945 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Taj italijan se baš zaludjuje a ostale sludjuje :jee:

Čak da je u reduktoru tovatna mast, potrosnja bi ostala ista.

 

A sad da vam kažem nešto iz iskustva, ko hoće nek posluša, ko neće nek radi kako misli da treba.

 

Nebitno za marku modela, gde fabrika preporuči 10w30/40 ulje za reduktor, isti će pre propevati.

Da bi trajala redukcija, valjalo bi sipati 75/80w90 menjačko jer bolje radi posao od 10wX.

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3050 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Treba slušati majstore sa iskustvom, koji iz prve ruke imaju uvid šta se dešava.

 

Uputstva sad često više ne pišu inženjeri, nego marketing službe. Recimo, neki fin. menadžer treba da nabavi flotu skutera za dostavu ili poštu, recimo. On baci specifikacije u neki Excel, uporedi - ovom modelu se ulje menja na 12.000 km, a ovom drugom na 5.000, i još plus mogu da iskoristim isto ulje za reduktor - super, uštedeo sam xxx para, mnogo sam pametan, to nabavljamo.

Ali ne pročita sitna slovca, gde je navedeno da je tih 12.000 km preporučeno u idealnim uslovima (koji u praksi ne postoje), a da kad je hladno, toplo, vlažno, prašnjavo, sa puno hladnih startova..., treba smanjiti period za zamenu i tako to. Sve je danas foliraža.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova
Pre 2 sati, Satelis je napisao:

Taj italijan se baš zaludjuje a ostale sludjuje :jee:

Čak da je u reduktoru tovatna mast, potrosnja bi ostala ista.

 

A sad da vam kažem nešto iz iskustva, ko hoće nek posluša, ko neće nek radi kako misli da treba.

 

Nebitno za marku modela, gde fabrika preporuči 10w30/40 ulje za reduktor, isti će pre propevati.

Da bi trajala redukcija, valjalo bi sipati 75/80w90 menjačko jer bolje radi posao od 10wX.

Hvala,postujem savet i odvojeno vreme,to cu i da sipam,motorno 10w40 motul,i 75w90 (dali da sipam malo moly ? Pomaze ? ) i zanima me razlika ima dosta trans ulja  75w80/90, 80/85w90,gl4,gl5 ? Sta upravo ovo sve znaci i koje sum im namene ? Imas neki predlog (brend) koje da koristim ?

Promenio član BalkanBiker

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova

Danas kontrolirao prenos,nakon pojavu nekog zvuka koj je minimalan ali zvuci kao da nesto grebe na vecoj brzini (kad je hladan motor nema zvuka).

1.Primetio da zadnji tocak ne uradi ni jedan celi krug kad ga okrenes rukom,tesko se okrece ili tako treba ?

2.Zvono lamele ima plavu boju,tu nesto mi ne stima..

 

20230328_144441.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8945 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 17 sati, BalkanBiker je napisao:

Danas kontrolirao prenos,nakon pojavu nekog zvuka koj je minimalan ali zvuci kao da nesto grebe na vecoj brzini (kad je hladan motor nema zvuka).

Ne znam o kakvom zvuku je rec i sa koje strane ali dam ti par smernica....

Ako zvuk dolazi sa leve strane, znaci da je u pitanju CVT.

Ako dolazi sa desne strane, tad problem moze biti u lezaju traverzne, zadnjoj kocnici (disk-plocice-klesta) ili reduktoru.

 

Pre 17 sati, BalkanBiker je napisao:

1.Primetio da zadnji tocak ne uradi ni jedan celi krug kad ga okrenes rukom,tesko se okrece ili tako treba ?

Da se okrene kao na bicikli tocak nemoj ocekivati, moras imati otpor neki koji je da kazemo minimalan.

Cim se tesko okrece rukom znaci da nesto glavi a to obicno bude zadnja kocnica....tu bi trazio problem.

 

Pre 18 sati, BalkanBiker je napisao:

2.Zvono lamele ima plavu boju,tu nesto mi ne stima..

Neko je kretao sa malim gasom....klasicno pregrevanje te je zato dobilo plavo-ljubicastu boju + postoji mogucnost deformiteta. Takodjer i lamele na kvacilu se tad prekale zbog povecane temperature, otvrdne feroda.

Posledice.... kad se ugreje hoce da skripi, pravi neprijatan zvuk pri kretanju, hoce da trese dok ne udje i vislje obrtaje.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova
On 7. 4. 2023. at 10:13, Satelis je napisao:

 

Ovo je zvuk,dolazi sa leve strane.

kad je motor hladan nema zvuka,0.

Kad ugreje solo vozac malo ima,kad smo dvoje onda je vise izrazen,nikad zvuk ispod 3500rpm.

Promenio član alexanto
Nema potrebe citirati 1. post iznad

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8945 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Vidi se trag na lamelama da pola ferode radi posao, druga polovina ne.

Zvono ako nije u srcu deformisano odnesi kod strugara da ga obradi.

Kvačilo takodje da vidiš gde su ti lamele pa i to na obradu.

Ako se skine dosta mesa..... mož ga je*at jer će ti podići br obrtaja pri kretanju a to nije nikako dobro po kvačilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova
Pre 2 sati, Satelis je napisao:

Vidi se trag na lamelama da pola ferode radi posao, druga polovina ne.

Zvono ako nije u srcu deformisano odnesi kod strugara da ga obradi.

Kvačilo takodje da vidiš gde su ti lamele pa i to na obradu.

Ako se skine dosta mesa..... mož ga je*at jer će ti podići br obrtaja pri kretanju a to nije nikako dobro po kvačilo.

A da ja uzmem malossi delta clutch sa zvonom i resim ovaj problem ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbea, 433 postova
  • Lokacija: Cukarica Beograd
  • Motocikl: Forza 350 ('22)
On 4/11/2023 at 11:06 AM, BalkanBiker said:

A da ja uzmem malossi delta clutch sa zvonom i resim ovaj problem ?

A da naspes pun rezervoar i teras to motorce? 

Nije ga Japanac pravio da menjas lamelu na 10000. 

Ni ulje nije tu jos za zamenu. 

Salim se malo. 

Ja sam imao taj zvuk i cak poručio novu lamelu oko 100 eur u Delti pa je vratio jer smo ustanovili da se moja potrošila 10% na 15000km.

Samo izduvaj zvono i kreči uvek sa punim gasom, problem ce se rešiti sam od sebe. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova
On 27. 4. 2023. at 0:42, SQTR je napisao:

A da naspes pun rezervoar i teras to motorce? 

Nije ga Japanac pravio da menjas lamelu na 10000. 

Ni ulje nije tu jos za zamenu. 

Salim se malo. 

Ja sam imao taj zvuk i cak poručio novu lamelu oko 100 eur u Delti pa je vratio jer smo ustanovili da se moja potrošila 10% na 15000km.

Samo izduvaj zvono i kreči uvek sa punim gasom, problem ce se rešiti sam od sebe. 

 

Samo zelim da sam siguran da je sve ok pa da mogu da krenem na put :)
Malossi lamelu sam uzeo jer moja lamela je bila svakako potrosena 80% tako da svakako bih to uradio (1mm ferode ostalo).Moram da kazem da malossi lamela je prelepa i stvarno kvalitetno izgleda,mnogo bolje od originala.
A zvuk jos uvek tu,Kad je motor hladan nema zvuka,kad se malo ugreje onda zvuk je tu.
Evo i drugi video klip sa istog zvuka:   https://www.youtube.com/watch?v=P0Tom3XeabA 
2.  https://www.youtube.com/shorts/EG-5LHXPdHU Ovde se cuje od sredinu pa na dalje
sta je ispalo kod tebe da je uzrok ? ili je to sasvim normalno ( to mogu da potvrde forza vlasnici tu ) 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja