Jump to content

Moto Zajednica

BMW R 1100 GS 1998. Šta mislite?!

Recommended Posts

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Evo konacno i ja da guknem nesto, sinoc doputovah kuci. Ma taj R1100 GS je motorcina, ima zacas da ga zavolis. Eto zarad nekih drugih (bitnih) ciljeva morao sam da se oprostim od njega, ali siguran sam da ce biti mazen i pazen i u novom domu :) Ajd da te sluzi fino i da se jednog dana provozas i do Atine ;)

 

I naravno, lancia88 zasluzuje moju ogromnu zahvalnost za svu nesebicnu pomoc koju mi je pruzio u subotu. Ευχαριστώ πολύ! ;D

 

Drago mi je da se javljas da si stigao domu svom. Ali bas je bio red da posle godinu dana napises neko slovce...  mislim stvaaaatno...

Bice motora, ne brini.  ;)

 

Markone,

Prvog Maja, pitam ja Micka: Sto si smoren tako?  I tada sam saznao za kombinaciju. Cuvaj tu Bekicu, zasluzuje !  ;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Nemaš brige ;)

 

Nakon 277km se upalila lampica rezerve... 18,79l bezolovnog. Što daje rezultat 6,78l/100km.

Nije loše. Oko litar više od starog ako se ne varam (davno mu nisam kontrolisao potrošnju). Negde oko 200km po otvorenom (uglavnom do 120km/h ali i jedna deonica od 160km/h za test sa dvoje). Ostalo po gradu uz "malko" jače startovanje i duže čekićanje na semaforima jer nije bicikl da ga provlačim kroz gužvu. Kad smo kod gužve, nema razlike u odnosu na F 650 ST jer nije mnogo širi. Samo je startniji (ili mi se čini) pa lakše motam između automobila kada mi daju prostora za to. Mislim da sam se brzo prilagodio, a sada ostaju finese...

 

To bi bio ukratko prvi raport...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 38 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Aprilia Caponord

Ja sam imao r1100gs i mogu da kazem da je to jedan od najboljih motora koje sam vozio, a probao sam svasta. Ako je dobro odrzavan treba ga svakako uzeti. Inace kad je sve ok onda nema nigde nikakvu rupu i vice ko sprican a krivine se voze duplo bolje od r-ova.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1125 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-blok 61
  • Motocikl: MV Agusta 800 Brutale

Pa ima ga markone, ali ne posećuje više forum  :( , ali možeš ga kontaktirati preko mejla verujem da će ti odgovoriti na pitanja, ali nemoj baš ni da preteruješ  :D :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Znam da ga ima Markone, znam i za Bojana. Zanima me ima li jos nekog, zeleo bih da cujem iskustva u vezi pojedinih sklopova motocikla, nesto o odrzavanju, nabavci delova i slicno. Sve se vise zagrevam za ovaj motocikl, pa bih hteo sto bolje da se pripremm za eventualne probleme, a to je lakse kad imas nekog za konsultacije. Do duse, i Afriku sam "ucio" sam, snaci cu se i sa ovim, pa ipak...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Nemam ga, ali se razumem u tematiku, nisu toliko različiti...

 

640978876_k6Yqu-M.jpg

 

640978852_yb8MW-M.jpg

 

Znam da ga ima Markone, znam i za Bojana. Zanima me ima li jos nekog, zeleo bih da cujem iskustva u vezi pojedinih sklopova motocikla, nesto o odrzavanju, nabavci delova i slicno. Sve se vise zagrevam za ovaj motocikl, pa bih hteo sto bolje da se pripremm za eventualne probleme, a to je lakse kad imas nekog za konsultacije. Do duse, i Afriku sam "ucio" sam, snaci cu se i sa ovim, pa ipak...

 

Mogu da pomognem u vezi ovog podebljanog. :) A možda i u vezi ovog trećeg ako zatreba.  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Eh Bane, hvala ti :) Ovih dana sam vise http://www.ukgser.com ovde nego na BJB i svasta moze da se procita.

 

Evo da pocnemo od FD, ti znas sta je to. Vidim da je bar 20% svih problema na ovom moticklu, a i na 1150GS vezano za njega. Postoji interesantna tema da li menjati lezaj i semering na FD ukoliko nema lufta ili bilo kakvih problema. Mnogi kazu If It's Not Broken, Don't Fix It ali kako (i da li) poci na duzi put, ako nista nije menjano 50000-60000km? Imali smo ovde putopis tvog poznanika cini mi se, sa 1100GS kome se bas to desilo na putovanju u Mexico. Desilo se i nasem clanu na putu po Tajlandu, kao i Markoneu.

 

Kakva su tvoja iskustva sa odrzavanjem FD?

Kako da ga proverim na motociklu koji nameravam da kupim?

Kakav je postupak zamene lezaja i semeringa? Vidim da pominju lose odradjen shimming, sta je to u konkretnom slucaju?

Kako da dodjem do onog BMW znaka kakav imas u garazi? :)

 

PS. Odlicna ti je hoklica!

PS2. If it isn't broken - fix it until it is....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

Ja sam ga vozio dvije sezone i oko 40 000 km ,nisam imao za to vrijeme ni jedno lose iskustvo sa njim (osim sto sam ga u praonici naduvao vodom da nije mogao upaliti dok se nije potpuno osusio :)),moje misljenje da je R1100gs pored AT najbolji putni enduro do 5 000e.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Za uvod da ti saopštim moj Prvi Moto Postulat: Što više čitaš o određenom motoru na forumima, sve više ćeš čitati kako je sranje i sve više će te plašiti posedovanje istog.  Iz ovog možeš da izvučeš zaključke kakvegod. ;)

 

...

Evo da pocnemo od FD, ti znas sta je to. Vidim da je bar 20% svih problema na ovom moticklu, a i na 1150GS vezano za njega. Postoji interesantna tema da li menjati lezaj i semering na FD ukoliko nema lufta ili bilo kakvih problema. Mnogi kazu If It's Not Broken, Don't Fix It ali kako (i da li) poci na duzi put, ako nista nije menjano 50000-60000km? Imali smo ovde putopis tvog poznanika cini mi se, sa 1100GS kome se bas to desilo na putovanju u Mexico. Desilo se i nasem clanu na putu po Tajlandu, kao i Markoneu.

...

 

If it's not broken, don't fix it je odlično pravilo kojeg se i sam pridržavam.  Zašto bi menjao ležaj i semeringe ako je s' njima sve u redu?  Ako semering curi, zameni ga; ako ne curi što bi se zahebavao s'tim?  Ako si otvorio Final Drive (FD) i izvadio semering, pregledaj i ležaj.  Jel' oštećen?  Nije?  Ostavi ga na miru.  Po svemu sudeći kilometraža nije od presudnog značaja za riknjavanje ove komponente; i nov novcat ležaj može da rikne brzo i iznenada, tako da ako je stari OK, ostavi ga na miru. (Napomena: ako si već izvadio semering da proveriš ležaj, onda stavi novi semering, nemoj da vraćaš stari nazad.)

 

Ako ćeš da putuješ u Namibiju, ponesi sa sobom rezervni semering, a i ležaj ako te baš sekira (ovo je odlično osiguranje da ti to što poneseš neće riknuti – redak pozitivan Marfijev zakon  ::) ).

 

 

Kakva su tvoja iskustva sa odrzavanjem FD?

 

Prvo bad news: moj je riknuo posle 44.000 milja, odnosno ~77.000 km.  Nije motor bio kriv 100%; naknadno sam saznao da ulje u kardanu nije bilo promenjeno posle prvih 1.000 km od kupovine (ovlašćeni servis koji je radio taj moj prvi servis nije uradio tu zamenu, jebo ih otac), a delimično sam i sam kriv jer sam se jedno vreme ložio da ga dižem na zadnji (a to se sa motorom koji ima kardan ne radi).  Sad kompletno servisiranje radim sam i ne ložim se na točkiranje, pa će valjda i novi FD duže trajati.

 

E sad good news:

 

1. Model koji tebe interesuje (1100) nema taj problem toliko izražen kao 1150 i 1200.

 

2. Problem, iako o njemu možeš da pročitaš kilometre teksta na internetu, i iako se i meni desio, nije toliko rasprostranjen kao što izgleda.  BMW neće da kaže koliki je procenat u pitanju, al' sam na nekoliko mesta pročitao da se pominje 7%.  Ako je to tačno, znači imaš 93% šanse da se tebi taj kvar ne desi.  U stvari bolje šanse; 7% se odnosi na 1200  i 1150. (Ovde govorim o prevremenom riknjavanju; ništa ne traje večno.)

 

3. FD obično ne rikne ceo, već mu rikne ili semering (koji pusti ulje, pa zbog nedostatka podmazivanja ostatak sklopa posle ode u k...) ili ležaj (koji počne da se raspada, pa njegovi delići (kuglice, zavrtnji, itd.) krenu da plutaju po ulju i ostalim metalnim komponentama, pa onda sve komplet ode u k...).  Dakle, ako primetiš na vreme da je semering ili ležaj otišao, popravka će biti lakša i znatno jeftinija.

 

4. Redovno održavanje se sastoji od menjanja ulja na svakih 20.000 km (vrlo prosto za izvesti), i podmazivanja spleens (ne znam na srpskom, to su ovi duguljasti zupčanici na kardanu na ovoj drugoj slici gore; i to je prosto za izvesti).  Takođe ćeš rutinski gledati dal' curi ulje iz njega.

 

 

Kako da ga proverim na motociklu koji nameravam da kupim?

 

Uh, nema 100% sigurnog metoda.  U najmanju ruku:

 

1. Proveri da li ima tragova ulja oko prstena gde se nalazi semering.  Dakle, onaj "bušni" deo zadnjeg točka.  Ako ima malešan trag koji ne deluje nov, možda je malo cureo kad je bio nov pa prestao.  Ako je ulje sveže, onda semering curi i treba pregledati ceo sklop.

 

2.  Uhvati točak na poziciji 9 sati i 3 sata i probaj da ga promrdaš po vertikali.  Jel' ima lufta?  Treba da nema.  Onda ga uhvati na 12 i 6 sati, pa opet promrdaj.  Jel' ima lufta?

 

3. Provozaj motor 10-15 minuta, pa pipni FD.  Jel' vruć?  Može da bude malo topao, ali nikako vruć kao agregat.  Ako je vruć, znači da unutra ima previše trenja, odnosno da je nivo ulja prenizak ili je sklop već počeo da crkava.

 

4. Stavi motor na centralni štender, pa zavrti zadnji točak.  Onda ga zavrti unazad.  Jel' zvuk drugačiji?  Jel' se čuje da nešto grebe (osim kočionih klešta)?  Ako nešto grebe, onda verovatno metalni opiljci već plutaju unutra i prave ršum.

 

5. Provozaj motor polako; počni da skrećeš pri maloj brzini (na parkingu) ali uhvati kvačilo da se utiša agregat, pa oslušni... Jel' se čuje nešto iz zadnjeg točka kad je motor pod uglom?  Imaj u vidu da ako su gume loše mogu i one da se čuju pri sporom skretanju.  Ovo možeš da uradiš i pri većoj brzini, ali naravno pažljivo, jerbo po pravilima pametne vožnje ne treba stiskati kvačilo u krivini.

 

 

Kakav je postupak zamene lezaja i semeringa? Vidim da pominju lose odradjen shimming, sta je to u konkretnom slucaju?

 

Semering je prost za zamenu; ležaj je neznatno komplikovaniji od zamene bilo kog ležaja točka. 

 

Reč shimming se odnosi na to kako ležaj pasuje u rupu gde treba da pasuje.  Ne znam tačan prevod na Srpski za tu reč, al' odprilike znači ovo: kad stavljaš valjak u okruglu rupu, treba da rupa bude dovoljno tesna ali ne pretesna.  Shimming se odnosi konkretno na stepen "tesnoće" da se tako izrazim; ako nije dovoljno tesno, onda valjak počne da landara u rupi i eto problema.  Ako je pretesno, onda valjak može da pukne od pritiska i opet eto problema.  Preporučujem da pitaš Malog Ćaću za preciznije objašnjenje, on je vrstan mehaničar i zna sve izraze i na Srpskom i na Engleskom; meni terminologija na Srpskom nije jača strana, ko što već znaš. ;)

 

Da je shimming krivac za prevremeno riknjavanje FD-a je samo jedna o teorija, kojih ima koliko i teorija o tome ko je ubio Kenedija.  Neki kažu da ima veze i način vožnje i natovarenost motora, neki kažu broj kuglica u ležaju, neki da je loš BMW-ov dizajn tog sklopa.  Ja se lično ne opterećujem time; vodim računa o onome što je do mene, a ono što nije šta da mu radim.

 

 

Kako da dodjem do onog BMW znaka kakav imas u garazi? :)

 

Pošalješ mi svoju adresu na PP i čekaš jedno mesec dana. ;)

 

 

PS. Odlicna ti je hoklica!

 

Kupio sam je specijalno po tvojoj preporuci. ;D

 

 

PS2. If it isn't broken - fix it until it is....

 

Ahahahahaa, najjače pravilo!  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Bane, ti si genije! Napisao si mnogo vise nego sto sam ocekivao i napravio slagvort za sledece pitanje: na sta treba obratiti paznju prilikom kupovine polovnog GS-a?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Danas vozikao jednog 1100GS-a. Prepun utisaka, ali zasmetala mi je najvise jedna stvar: vrlo je tesko podvuci nogu pod rucicu (nozicu?) menjaca - odmah ispod nje je onaj dodatak na copaku za lakse izvlacenje.  Izmedju rucice menjaca i copaka je prakticno 5-6cm rastojanja. Moze li se ovo nekako regulisati, moze li da se podesava polozaj fuzastera il poluge menjaca?

 

Inace, namucio sam se, svojom krivicom. Motoru je stradao akumulator, upalio sam ga na kablove (motor stoji dosta dugo a verglao je 3-4 sekunde do pokretanja!), isterao na put i izbacio copak dok se pripremim. On se odmah ugasio, izgleda da nije predvidjeno da radi na copaku. Sad ga je trebalo dogurati nazad do kablova :( Sva sreca te je jako podvozan, lakse se gura od Afrike! :) Zato se nisam ni udaljavao previse, da se ne blamiram ako se ugasi. Motor odlicno vuce (oseca se ogroman obrtni momenat), jos bolje koci, lepo pada u krivine, sediste neuporedivo udobnije od Afrikinog. Motor i uzduv skoro besumni, zastita od vetra odlicna, menjac malo grub ali precizan. Polozaj tela na motoru fenomenalan, korman nesto visi i siri od Afrikinog, ali su zato noge malo vise savijene u kolenima. Da'l zbog onog iscrpljujuceg guranja, ali par puta sam prilikom sporog manevrisanja dobio grceve u kukovima (!) Zbog tih grceva sam neko vreme vozio stojeci i zakljucio da se tako lakse vozii zbog viseg kormana. Instrumenti odlicni i pregledni, polozaj im je dosta visoko, pa ulasci u krivine iz polozaja vozaca izgledaju daleko spektakularnije! :) Konkretan primerak je na zalost spolja jako zapusten, pa ne verujem da cu ga uzimati, previse tu treba posla da se dovede u red...

 

Smesno je kako se lako podize na centralni stalak!! Navikao na podizanje Afrike, umalo ga nisam izvuk'o iz garaze kad sam cimnuo u nazad, a bilo je dovoljno samo malo povuci ruku...  Sjajno reseno skidanje sedista uz pomoc kljuca, sav alat je tu. Ispod sedista i rezervoara se nalazi inace sva elektronika i elektrika i tako je postavljena da ne postoji sansa da se pokvasi ili da je nagnjeci sediste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 375 postova
  • Lokacija: Mačvanska Mitrovica

ako je samo vizuelno zapusten tj,plastike,prekidaci...obori cenu za toliko koliko bi iznosilo lickanje... ;)cak mala prednost..mozes da mu das svoj licni pecat i sredis ga po svom ukusu ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Lalajko dodji do mene pa pitaj a mozes i da se provozas pa ce mo o utiscima lako.

 

Vazi Sale, hvala!

 

ako je samo vizuelno zapusten tj,plastike,prekidaci...obori cenu za toliko koliko bi iznosilo lickanje... ;)cak mala prednost..mozes da mu das svoj licni pecat i sredis ga po svom ukusu ::)

 

Mnogo zavrtnjeva je je korodiralo, ne puno ali se i te kako vidi. Narocito imbus zavrtnji, ne znam kako bih sve ono ocistio... Nedostaje mu i ona mala plastika sa leve strane ispod rezervoara, sa cilindara se nesto ljusti... Sa elektro i mehanicke strane je OK. Ne znam, mislim da je cena koja se trazi za njega, i pored godista (1999) visoka. Nisam ja neko ko ce da se cenjka i ucenjuje, rekao mi je cenu i to je to.

 

Ma nasao sam sjajnog u Nemackoj, (1999 - 3900e) pa ako se sklope neke kockice...

 

jJ611_q2lfpqcg0kgrhgooki0ejll.jpgES9FL_q2lfq20kgrhgohd0ejlllt1.jpg

 

5538J_q2lfiwbg0kgrhgookkiejll.jpglY7Ts_q2legm0kgrhgohdiejlllve.jpg

 

...bice u mojoj garazi do zime! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

bogami Lalajko puj puj... nek bude kao sto kazes, ova ti je exxxtra,

samo da znas da ti super cuci (one slike s pocetka posta) ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

... na sta treba obratiti paznju prilikom kupovine polovnog GS-a?

 

Uh, zaboravih da ti odgovorim na ovo...

 

- Najbitnija stvar koja te interesuje je da je motor redovno održavan.  Čak i primerci sa velikom kilometražom će imati još dosta upotrebnog života ako su održavani kako treba.  Pod "održavani kako treba" podrazumevam da su sve servisne radnje rađene na vreme, po fabričkom uputstvu.  Vlasnici ovih motora su često fanatični po pitanju čuvanja svih papirića vezanih za održavanje i popravke, tako da gledaj da kupiš motor od nekog fanatika.  U najmanju ruku vlasnik mora da ima knjižicu sa pečatima ovlašćenog servisa za svaki servis koji je rađen na motoru, sa datumom i kilometražom.  Ako ga je vlasnik održavao, onda treba da ima isto nekakvu knjižicu ili papire gde je beležio šta je i kada rađeno, sa računima za delove i potrošni materijal.  Detaljno vođenje evidencije o svemu možda nije uobičajeno za druge motore, ali za BMW jeste, pa se ne ustručavaj da tražiš.  Ako vlasnik kaže da nema nikakve papire, račune, itd, nego da je navodno sam sve radio ali nije vodio evidenciju, pali od toga – verovatno laže.  Još da napomenem – da li je ovlašćeni servis održavao motor ili vlasnik (koji je vodio evidenciju) nema veze.  Nemoj da misliš da serviseri bolje rade posao od fanatičnog vlasnika koji zna šta radi – često je obrnuto slučaj.

 

- Redovni servis se radi na svakih 10.000 kilometara.  Evo ti ispod moja čeklista (na engleskom doduše) sa spiskom servisnih radnji.  Obrati pažnju na radnje koje se ne obavljaju često, pa pitaj kad su/da li su rađene:

     - Menjanje ulja u kardanu i podmazivanje splines na svakih 20.000 km

     - Menjanje ulja menjača na svakih 40.000

     - Menjanje kaiša alternatora (jel' se tako kaže i na srpskom?) svakih 60.000 km

     - Menjanje kočione tečnosti jednom godišnje

 

- Što se tiče opšteg stanja motora, znaš i sam šta da gledaš pa da ne duljim ovde.  Par karakterističnih stvari:

     - Pogledaj izduv da nema rupa ili oštećenja (to što je čudne boje nema veze);

     - Pogledaj rezervoar: jel' metalni ili plastični?  Plastični (rani modeli) nisu tako dobri kao metalni (kasniji modeli). Ako je plastični, probaj da ga podigneš odnosno "iščupaš" – ako si uspeo da ga podigneš za više od centimetar, zahebi to. (Ovo se odnosi samo na 1100)

     - Pogledaj telelever deo rama (ispod kljuna, vodoravni metalni deo u obliku ćiriličnog slova L, koji drži prednji amortizer) da li je iskrivljen ili oštećen.  Ako jeste, onda je sa motora žešće padano.

     - Pogledaj poklopce cilindara da li su oštećeni, oguljeni, da li curi ulje?

     - Dobro pregledaj točkove.  Imaju unikatan dizajn i nisu laki za popravku.  Gledaš da nema polomljenih žica i da točak nije iskrivljen/oštećen.  Ako fale 1-2 žičice, nije neki veliki problem, al' ne valja da je više.  Takođe, nije loše da poneseš mali šrafciger, pa jednu po jednu žicu čukni i slušaj da sve "zvone" približno isto.  Ako ima dosta koje zvuče tupo, onda su olabavljene i točak verovatno treba da se rekonstruiše (ne znam koliko ljudi u Srbiji zna da radi na ovim točkovima).

     - Pri probnoj vožnji proveri da ABS radi kako treba.  Kad upališ motor, dok još stojiš, upaliće se crvena lampica koja prijavljuje grešku u kočnicama.  To je normalno.  Čim kreneš, u roku od 3 sekunde ta lampica treba da se ugasi.  Ako ne, onda motor stvarno ima problem sa kočnicama.  Proveravanje ABS-a znaš i sam: voziš jedno 50-60 na sat, naglo zabodeš kočnicu, i ABS treba da se oseti/čuje.  Naravno, ne testiraš obe kočnice u isto vreme, nego prvo zadnju pa onda prednju.  Polako sa prednjom.

 

Za kardan sam ti već rekao; ostalo gledaš isto što i kod drugih motora.

R1200GS Service Checklists.pdf

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja