Jump to content

Moto Zajednica

PAZITE kako vozite u koloni motora!

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 503 postova

Danas sam vozio auto iza turističkog autobusa iz pravca Kamenara ka Herceg Novom i u krivini kod Svete Neđelje (link) vidim par motora koji proleću u suprotnom smjeru, ka Kamenarima. U sledećem momentu bus se sklanja desno i panično koči, toliko da sam jedva ja uspeo da stanem da ga ne opaučim iza. Odmah iza toga vidim dva motora koji su nagnuti, skoro kolenima da dodiruju asfalt i proleću veoma blizu mog auta. Očigledno su se opustili i dali malo gasa na ravnici, ne računajući na oštru krivinu.

 

Da vozač autobusa nije bio pribran i da nije kočio i sklanjao se skoro u brdo, ova dvojca bi vjerovatno ne bi bili sa nama. Kada sam preticao autobus nekih 300tinjak metara iza krivine, vozač je bio fino voštane boje.

 

Jebiga, mislite o sebi malo. Puštite te glasiće koji kažu "mudonjo zavrni ga ovdje"

 

  • Podržavam 13

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 969 postova
  • Lokacija: Užička Republika
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Isti slučaj sam upravo imao nekoliko puta vraćajući se autom iz Beograda prema Čačku! Nekoliko puta sam se baš oduzeo. Sve namunjeni likovi, na R-ovima u kombinezonima umislili da su na stazi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS "13 LC

И треба да буду у комбинезонима,а сад што је неко луд то је друга ствар.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Nisu samo vozači R-ova problematični u tim grupnim vožnjama. Problem je u psihologiji grupe, kurčenju i dokazivanju ko je veći mužjak... Ja sam imao baš kritičan slučaj prošle sedmice na drinskoj magistrali - vozim auto nekih 80-90 km/h, prava deonica u dužini od skoro kilometar. Kod mene u automobilu žena i dvoje dece. U susret mi ide automobil i iza njega tri motora u koloni. Prva dvojica obilaze automobil koji je išao ispred njih na vreme, dok treći za trenutak okleva a onda, iako očigledno nema vremena da bezbedno obiđe, potpuno nerezonski kreće i to direkt  u mene. Kočio sam kao sivonja i pobegao desno skroz sa asfalta da ne dođe do direktnog sudara. Delić sekunde je falio da nastane kuršlus. Prosto sam ostao zatečen jer stvarno nisam očekivao da će mu uopšte pasti na pamet da krene u obilazak u tom trenutku... Da je on umesto motora u istoj situaciji bio sa autom, sudar bi bio neizbežan jer ja "desnije" nisam imao gde osim u njivu. Ovako se, hvala Bogu, provukao... Nisu bili u pitanju R-ovi... U grupnim vožnjama, uvek je neko izvan svoje zone komfora - ili zato što ne ume da vozi ili zato što ima slabiji motor pa ne može da prati dinamiku vožnje ostalih kako treba. Što je najgore, uglavnom ljudi nisu ni svesni da su izvan svoje zone komfora, dok ne bude kasno... U grču su, brže se umore, pod stalnom su presijom da održe priključak... Zalete se pa kasno koče pred krivinu, uleću u besmislena preticanja itd...

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5904 postova

Icatenej pravo u metu. Vise puta sam o tome pisao. Naravno da nema veze da li je R ili nije a veoma cesto se u grupi niko ne oseca komforno ali niko ni ne popusta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Juče mi se lik sa nekim endurom umalo nije pridružio u autu, spazio sam ga kada me je sustigao, dolazimo do pješačkog, ja počinjem da kočim da bih propustio pješaka i u retrovizoru vidim da on zvjera okolo i da će da se zabije u mene, te puštam kočnicu i prelazim malo u kontra traku da ne bih nakačio pješaka retrovizorom, on ga je jedva promašio, poslje 100m povukao sam se desno i mahnuo mu da me prođe. Aj se ti prijatelju sjebi neđe bez moje pomoći, nemam ti kad

 

A o vožnji u koloni neću uopšte da komentarišem, na svakom defileu vidite koliko njih nema ni vozačke sposobnosti ni kulture

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5904 postova

Cak i kada prijatelji voze u koloni ume da bude zajebano. Ja ne volim da idem sa vise od dva motora na put. Vise od tri je za mene previse

Pa dosta cesto je zajebanije sa prijateljima jer ide obavezno podjebavanje posle voznje ko je sisa ko nema muda...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 197 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: MaxSym 400i

Juce se vracam kolima,Budva-Andrijevica,prema moru je proslo mnogo grupa po 2-3-4-5 motora.Uglavnom ako ne i preko 50% su GS-ovi,svi stranci i svi voze aj da kazem normalno,uzivaju u putu, a jedna grupa cak i sporo po mojoj proceni.Ubilo me u pojam kada sam shvatio da 5 GS-ova u grupi vrede 100000 EUR i kakva smo mi u stvari beda !

 

Danas nastavak puta Andrijevica-BG,preko Pazara,Kraljevo-KG-autoput.

Opet mnostvo stranaca,opet svi voze pristojno e onda izmedju Gruze i KG,tacnije ispred Gruze nekih 5-10 napaljenih(malo su se razvukli pa nisam bas tacno izbrojao),svi na R-ovima i svi zalezu u krivine kao da su na trkama.Naravno domace tablice a brzina,odokativno, nije ispod 120,svakako prevelika i rizicna.

Samo sam prokomentarisao zeni daj Boze da stignu gde su krenuli.

 

Tacno je da i medju vozacima putnih endura,tj svih ostalih koji nemaju R u nazivu ima poneki ubica-samoubica ali po mom vidjenju isto tako je tacno da medju vozacima R-ova ima tek poneki koji nije takav !

A za grupe se slazem apsolutno,tek je tu voznja rizik na kvadrat za neiskusne.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

U voznji motora, vještina igra veliku ulogu. Vještiji biker je cesto manja opasnost pri vecoj brzini, od manje vještog koji tu prolazi sporije.

Vi kad to posmatrate iz auta ili sa trotara, nemate predstavu koji nivo ima kolega "samoubica" koji vam je podigao kosu na glavi.

Tako da je teoretski moguce da vas prepadne totalno bezopasna situacija, a da jedna opasna situacija prodje nezapazena.

Npr. Kad kolega kaze 120, to je za Miletovog susjeda brzina za pišanje u pokretu, a za moju staru majku brzina svjetlosti.

 

Mozda neka samodisciplina pomocu pravila "Ne mogu izvesti" = "Nisam kompetentan da (o)sudim", ne bi bila loša ideja?

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 763 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Za vožnju u grupi važno je da prvi vozač zna da je nemoguće da ga u istom tempu prati 5-6 motora iza njega, zbog ostalih učesnika u saobraćaju. 

Još važnije je da ostali vozači u grupi uvijek imaju na umu da ne zaostaju zato što su spori, loši vozači itd., nego zbog, već pomenutih, ostalih učesnika u saobraćaju.

 

Znam taj osjećaj kada dva drugara ispred mene obiđu autobus i odoše a dolazi puna linija ili nepregledne krivine a ja i dalje iza busa, kamiona udišem onaj dim i p.zdim k'o rovac.

Još uvijek radim na tome da se iskontrolišem i ne srljam da bih stigao one ispred.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 197 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: MaxSym 400i

 

 

Mozda neka samodisciplina pomocu pravila "Ne mogu izvesti" = "Nisam kompetentan da (o)sudim", ne bi bila loša ideja?

Vozim kola preko 30 godina,motore sam kao klinac provozao sve sto mi je bilo dostupno,sada sam sticajem okolnosti na skuteru.Mogu slobodno reci da imam i te kako iskustva u voznji i da mogu da procenim kada neko vozi OPASNO po sebe i druge.Da li je to tacno 120,100 ili 150 je manje bitno.Bitno je da su se ponasali kao na trkackoj stazi,pritom razvuceni a oni mucenici na zacelju ,lepo se vidi,pokusavaju da drze ritam i srljaju.

Da se razumemo,na tom putu moze i mnogo brze da se potera motor (eto cak i ja bi mogao) ali ne kada ima saobracaja u oba pravca i kada tuda voze ljudi sa decom u kolima.Jednostavno je van granice bezbednosti.

Skuterom sam isao na dosta grupnih voznji sa ozbiljnijim motorima i stekao neka iskustva.Znam kako je juriti prikljucak i zaleteti se u krivinu koju ne poznajes,ostati iza kolone kada su je ostali vec obisli,kako se osecas kada u voznju podje 11 ljudi a vrati se 10(iako je uzrok bio prirodna smrt na motoru).

Znam i da ovo sto pisemo nece pomoci i znaciti vecini takvih koji srljaju(ne samo na R-ovima)ali mozda nekome i pomogne da shvati opasnosti.

 

I da dodam,moj prvi post nije bio sa namerom da (opet) pljujem vozace R-motora vec da ukazem na razliku u pristupu i mentalitetu.Svi oni stranci koje sam sreo su krenuli na put,da uzivaju u voznji,prirodi,slobodi...ovi nasi sa R-ovima su krenuli da stignu sto pre,ili da se trkaju ili da tetki odnesu lek pa zure...jednostavno cim sednes na takvu masinu(dovoljno je da ti je polozaj oboren)povuce te da istrazujes svoje granice i mogucnosti motora  a ta prica nije za magistralne puteve.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1671 postova
  • Lokacija: Paracin

Ja volim voznju u grupi ali mahom vozim sa istom grupom i poredak se zna, kako formacijski krenemo tako hvala Bogu i stizemo na odrediste i posle pauze vracamo se na svoja mesta. Vozi se mahom polako jer ima i slabijih motora i nikoga ne ostavljamo. Inace ja licno najvise volim da vozim poslednji u grupi i da grupi sto vise olaksam voznju, tipa ako vidim da prvi krene u preticanje i ja predjem u levu traku da ovi izmenju nas mogu opusteno da preteknu itd, nekada masem i rukom ako nekog vidim iza da se zalece kao lud a neko iz grupe vec krenuo u preticanje ali u principu ja imam naviku da cesto gledam u retrovizor bilo sta da vozim jer nekako volim da znam sta se desava i iza mene bez obzira sto ne menjam brzinu, pravac itd. Mada cinjenica je da sve lepo funkcionise do 10tak motora, preko toga vec nastaju problemi. Imao sam slucajeve i da meni kao poslednjem trube vozaci automobila jer su oni brzi i namunjeni a ja vozim u levoj traci i pokayujem mu da uspori, nema veze sto on autom ulazi u preticanje a ne moze da pretekne recimo svih 6 motora nego moze tri pa da se ubaci izmenju nas dok prodje auto koji dolazi u susret pa da onda pretrekne ostale, ima svakvih na putu nego sto se vise pamte ispadi kada ih naprave ljudi na motorima...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 246 postova
  • Lokacija: CACAK
  • Motocikl: Suzuki GSXR

Ja volim voznju u grupi ali mahom vozim sa istom grupom i poredak se zna, kako formacijski krenemo tako hvala Bogu i stizemo na odrediste i posle pauze vracamo se na svoja mesta. Vozi se mahom polako jer ima i slabijih motora i nikoga ne ostavljamo. Inace ja licno najvise volim da vozim poslednji u grupi i da grupi sto vise olaksam voznju, tipa ako vidim da prvi krene u preticanje i ja predjem u levu traku da ovi izmenju nas mogu opusteno da preteknu itd, nekada masem i rukom ako nekog vidim iza da se zalece kao lud a neko iz grupe vec krenuo u preticanje ali u principu ja imam naviku da cesto gledam u retrovizor bilo sta da vozim jer nekako volim da znam sta se desava i iza mene bez obzira sto ne menjam brzinu, pravac itd. Mada cinjenica je da sve lepo funkcionise do 10tak motora, preko toga vec nastaju problemi. Imao sam slucajeve i da meni kao poslednjem trube vozaci automobila jer su oni brzi i namunjeni a ja vozim u levoj traci i pokayujem mu da uspori, nema veze sto on autom ulazi u preticanje a ne moze da pretekne recimo svih 6 motora nego moze tri pa da se ubaci izmenju nas dok prodje auto koji dolazi u susret pa da onda pretrekne ostale, ima svakvih na putu nego sto se vise pamte ispadi kada ih naprave ljudi na motorima...

Ako tako sporo vozite normalno je da vas vozac auta pretekne. Nzm odakle nekome pravo da tako usporava saobracaj. Ako vec vozite polako onda to radite u desnoj traci i ostavite prostora izmedju motora da onaj koji pretice moze da se vrati u svoju traku kada zatreba jer u suprotnom neko ce da nastrada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1277 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Ja uvek vozim zadnji u grupi iz nekoliko razloga.

1.Ne volim nikoga iza mene

2.Ako mi tempo ne odgovara, ne usporavam nikoga vec vozim svoju voznju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1671 postova
  • Lokacija: Paracin

 

Ja volim voznju u grupi ali mahom vozim sa istom grupom i poredak se zna, kako formacijski krenemo tako hvala Bogu i stizemo na odrediste i posle pauze vracamo se na svoja mesta. Vozi se mahom polako jer ima i slabijih motora i nikoga ne ostavljamo. Inace ja licno najvise volim da vozim poslednji u grupi i da grupi sto vise olaksam voznju, tipa ako vidim da prvi krene u preticanje i ja predjem u levu traku da ovi izmenju nas mogu opusteno da preteknu itd, nekada masem i rukom ako nekog vidim iza da se zalece kao lud a neko iz grupe vec krenuo u preticanje ali u principu ja imam naviku da cesto gledam u retrovizor bilo sta da vozim jer nekako volim da znam sta se desava i iza mene bez obzira sto ne menjam brzinu, pravac itd. Mada cinjenica je da sve lepo funkcionise do 10tak motora, preko toga vec nastaju problemi. Imao sam slucajeve i da meni kao poslednjem trube vozaci automobila jer su oni brzi i namunjeni a ja vozim u levoj traci i pokayujem mu da uspori, nema veze sto on autom ulazi u preticanje a ne moze da pretekne recimo svih 6 motora nego moze tri pa da se ubaci izmenju nas dok prodje auto koji dolazi u susret pa da onda pretrekne ostale, ima svakvih na putu nego sto se vise pamte ispadi kada ih naprave ljudi na motorima...

Ako tako sporo vozite normalno je da vas vozac auta pretekne. Nzm odakle nekome pravo da tako usporava saobracaj. Ako vec vozite polako onda to radite u desnoj traci i ostavite prostora izmedju motora da onaj koji pretice moze da se vrati u svoju traku kada zatreba jer u suprotnom neko ce da nastrada.

 

Vozi se u skladu sa ogranicenjima eventualno malo brze gde to uslovi dozvoljavaju, ne znam zasto bi to bilo usporavanje saobracaja, osim ako se podrazumeva da ako vozis R onda gde je recimo magistralni put i ogranicenje 80 ti vozis 180 onda se izvinjavam.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

 

.......
 

...jer u suprotnom neko ce da nastrada.

 

Vozi se u skladu sa ogranicenjima eventualno malo brze gde to uslovi dozvoljavaju, ne znam zasto bi to bilo usporavanje saobracaja, osim ako se podrazumeva da ako vozis R onda gde je recimo magistralni put i ogranicenje 80 ti vozis 180 onda se izvinjavam.

 

 

Postoje ogranicenja (na koja se pozivas), ali postoje i druga pravila saobracaja (koja ocigledno ignorises).

Ne smije on preko ogranicenja, ali jos manje ti smijes da ga u tome sprecis.

I jedno i drugo je smisljeno da se unapredi bezbjednost.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1671 postova
  • Lokacija: Paracin

Niste shvatili pricu, ne mogu sada da objasnjavam pisanjem, niko nikoga ne ugrozava, ne usporava i ne ometa i sve funkcionise dobro kad je grupa dobro organizovana.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1624 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: triumph tiger 1050

Prosle godine smo pisali o voznji u grupi i laznom osecaju sigurnosti, ali i pritisku da se odrzi celovitost grupe kod ucesnika. Nazalost, mnogi su nastradali prilikom forsiranja brze voznje, a mozda ne bi tako terali da su isli solo. 

@Deepdrunk dobro poznajem taj put i on prolazi kroz Ravni Gaj, mesto nadomak Kg-a gde itekako moze lepo da se potera (tu sam cesto skuter vozio 120), ali ako je opterecen saobracajem, tu nema mnogo zurbe.

Ja licno ne volim da vozim ni sa bratom u grupi, a kamoli nas 20, gde je jedan juce polozio za A, a drugi tera kao da ga furije ganjaju. Brat mi je pre par godina imao udes bas zbog ovog slucaja, srecom po njega, samo je motor lose prosao. Skoro sam vozio s jednim, em decko tera brze, em ima dosta jaci motor, a ja jos povezao druga iza, vrlo brzo sam ga "pustio" da ide.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • veseli stomatolog , 860 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: dl 650

da pohvalim veceras kolege iz Pozarevca....jesu bili rastrkani, u 2 ili 3 grupice(njih 10tak), ali su lepo i sa paznjom obilazili automobile na auto putu kod arene u pravcu gazele....bez jurcanja...obilazili samo na sigurno...svaka cast ekipi....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja