Jump to content

Moto Zajednica

Predlozi za izmene i dopune zakona vezane za motorcikliste

Zakon o sezonskoj registraciji motora  

87 članova je glasalo

  1. 1. Da li ste za sestomesecnu registraciju (April-Septembar)



Recommended Posts

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Otvaram (novu) temu kojom bi zeleo da podstaknem vasa razmisljanja I predloge o mogucim-prihvatljivim-racionalnim predlozima za izmene I dopune zakona koji na bilo kakav nacin mogu da ucine bezbedniji I svima prihvatljivije druzenje sa ljubimcima-dvotockasima.

Ukoliko zaista postoji dovoljno pristalica da se trazi odredjena izmena, vredi se I organizovati.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 192 postova
  • Lokacija: Paraćin
  • Motocikl: Hyosung GV 650 EFI 2010

Ne samo šestomesečna, već registracija po želji. Ako hoću da vozim dva meseca ili 10 meseci, ne treba to da bude problem. Koliki period, tolika i cena, takse, osiguranje itd.

  • Podržavam 17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ali neostvariv jer u racunici postoje fiksni troskovi, nezavisno o duzini trajanja registracije.

 

Ako cemo biti nerealni, nema nista od posla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT1200ZE World Traveler

Cikamiroslavjev predlog je najpametniji,da se osiguranje i registracija placaju po nedelju-mesec dana. Sta ako neko radi preko i hoce da se voza po Srbiji kada dodje na odmor,kako ce on,mora da registruje motor godinu dana da bi se provozao mesec dana ili koliko je vec na odmoru. To bi trebali napraviti,da se zadrzava stara tablica,a da se samo nalepnica dobije sa datumom pocetka i zavrsetka registracije. To je verovatno nemoguce jer je komplikovano za administraciju ali jbg. :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Tako je Lalajko, postoje I fiksni troskovi a to ne znaci da ce registracija za 30 dana biti 12 puta jeftinija. Ovakav zahtev povlaci izmene zakona o vaznosti tablice tj saobracajne dozvole, barem za dvotockase.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Treba traziti da se tehnicki pregled za motocikle izdaje na dve godine obzirom na mnogo manje sklopova sklonih habanju prilikom eksploatacije,stampati nalepnicu sa trajanjem teh. pregleda a polisu osiguranja uzimati samo za period u kojem bi se vozilo koristilo,fiksne troskove poput komunalnih taksi mogu naplacivati prilikom izdavanja nalepnice o vazenju teh. pregleda naravno uz korekcije da recimo budzet republike bude fiksni a (i manji naravno) ne da se naplacuje po ccm posto nema logike tako deliti motocikle,ako je vec podeljeno na vozackoj dozvoli po kw. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Meni bi i kvartalna registracija bila ok.. To je bar lako za podelu fiksnih troskova.. Ko zeli sva 4 kvartala dobije popust 10%. To bi bilo posteno. I da se vozila registriju po nosivosti, broju osovina, i kw agregata a ne ovako po kubikazi, registracija mi ko da vozim helikopter, za te pare 2x registrujem svoj dizel putnicki auto.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 192 postova
  • Lokacija: Paraćin
  • Motocikl: Hyosung GV 650 EFI 2010

Ne treba tu topla voda. Sve odavno postoji u evr. zemljama. Tablica i odjava samo kad se menja vlasnik, inače stoji ista bez obzira da li je vozilo u saobraćaju ili ne. Tehnički pregled zavisno od starosti vozila i namene, može češće ili ređe, ako je češće, onda je osiguranje jeftinije. Osiguranje ti zapravo izdaje nalepnicu sa rokom važenja, bez koje ne možeš u saobraćaj, oni su ti koji traže tehnički pregled periodično, tako da SUP te poslove i ne radi. Kod njih ideš samo jednom,  kad kupiš auto, da izvadiš saobraćajnu i tablice. Ne znam kako je sa onim raznoraznim taksama, valjda i to samo jednom plaćaš, a ostalo su vinjete. Period osiguranja može biti po želji, isto kao putno osiguranje.

To je važilo u Evropi još davnih 70-ih godina, a mi smo i danas daleko od toga. Ovde još hoće da uvedu zabranu registracije ako duguješ za porez, struju, vodu, prekršajne kazne itd.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ne treba tu topla voda. Sve odavno postoji u evr. zemljama. Tablica i odjava samo kad se menja vlasnik, inače stoji ista bez obzira da li je vozilo u saobraćaju ili ne. Tehnički pregled zavisno od starosti vozila i namene, može češće ili ređe, ako je češće, onda je osiguranje jeftinije. Osiguranje ti zapravo izdaje nalepnicu sa rokom važenja, bez koje ne možeš u saobraćaj, oni su ti koji traže tehnički pregled periodično, tako da SUP te poslove i ne radi. Kod njih ideš samo jednom,  kad kupiš auto, da izvadiš saobraćajnu i tablice. Ne znam kako je sa onim raznoraznim taksama, valjda i to samo jednom plaćaš, a ostalo su vinjete. Period osiguranja može biti po želji, isto kao putno osiguranje.

To je važilo u Evropi još davnih 70-ih godina, a mi smo i danas daleko od toga. Ovde još hoće da uvedu zabranu registracije ako duguješ za porez, struju, vodu, prekršajne kazne itd.

Eto, tako nesto bi bio kranji cilj, ali bi ovo, naravno, trazili i svi ostali ucesnici u saobracaju. Drzavi bi ovo znacio znacajan gubitak prihoda, pa ce se otimati rukama i nogama, uz razne demagoske razloge, da se to ne prihvati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Meni je motocikl jedino vozilo i vozim ga 9-10 meseci godišnje, od početka marta do kraja novembra, neki put i ceo decembar. Nisam jedini.

Žuta traka manje-više, mnogo više znači dupla zaustavna i filtering. Osiguranje je siledžijski preskuposkupo. I benzin. Tehnički na 2 godine ajd' nek je ok, godišnje nema poente, motor mi je ispravan zbog moje glave i onih koje vozim a ne zbog državnih harača.

Možda ima još, neka za kasnije...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Шестомесечна регистрација мислим да није паметна.

А у тему сам ушао због наслова, јер сам мислио да би то значило да као сви изнесу неки предлог, па ево мог

 

       Прво место на семафору
       "Филтеринг" (дозвољено провлачење)

       Јефтинија (реалнија) цена годишње регистрације - не возим целу годину али због колега који возе, а и због других категорија. И наравно, ако изненади неки сунчан дан у фебруару-марту, или јесен мало закорачи у зиму.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Nadao sam se da vam postavljeno glasanje nece odvuci paznju od teme. A tema "predlozi I izmene zakona vezane za motorcikliste." to bi trebalo da znaci da slobodno iznesete svoje predloge.

Glasanje za sestomesecnu registraciju sam postavio cisto informativno da bi se videlo ima li smisla ici u tom pravcu barem sto se tice brojnosti.

Svakako bi bilo dobro barem glasati I ako nemete komentar.

Zaustavna linija je ispred je dobar predlog kao I deljenje linije I provlacenje, mozemo da napravimo glasanje za bilo koji predlog, cisto radi upoznavanja sa brojnoscu zainteresovanih.

 

Ukoliko nas je malo, tesko da mozemo nesto da promenimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Beograd - London
  • Motocikl: Honda CBR 600FS, KTM Adventure 990, Suzuki GSX-R 1000

1. Vratiti stari nacin nanosenja belih linija, zebri i sve ostale horizontalne signalizacije

2. Zakonski dozvoliti "filtering" tj provlacenje izmedu kola. Bilo bi divno kad bi se uz to unela obaveza da kola u krajnje levoj traci  i prva desno od nje moraju da voze tako da ostavljaju sredinu slobodnu za prolaz motora.

3. Prvo mesto na semaforu za motore i bicikle. Nema teorije ali da napomenem da bi bilo odlicno kad bi se pred glavnim raskrsnicama pravio zaustavni grublji asvalt bar 20-30m dugacak.

4. Voznja u zutoj traci.

5. Ukinuti Seseljev porez na luksuz (kubikaza) pri registraciji

6. Uvesti godisnje osiguranje i za male skutere. (na danasnji dan mozes samo da ga poljubis i odes kod majstora na popravku u svom aranzmanu)

 

Za mene licno bile bi super da se dese stavke 1,2,4,7 ili bar neke .

Dali predlog za osiguranje na letnje mesece podrazumeva da mogu da odjavim osiguranje sa kola??? dok vozim motor. 

 

Pozdrav 

 

PS

Kako prode danasnji sastanak u 12h???? Ima li neko bilo kakav info

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Beograd - London
  • Motocikl: Honda CBR 600FS, KTM Adventure 990, Suzuki GSX-R 1000

Pade mi jos jedan predlog na pamet sa kojim ce policija biti odusevljena.

 Umesto da mi otvaramo neke sezone u pola sezone i sami sebe deklarisemo u rubriku "rebni ove oni se samo vozikaju uzivanja radi" mogli bi da podrzimo akciju policije koja vozi  motore, i pomognemo im da filtrirajuci izmedu kolona vozila zaustavljaju i naplacuju kazne svim onim koji drze telefon u ruci. 

Ako treba i pare da skupimo da im kupimo kamere za snimanje takvih prekrsaja.

Garantujem da posle akcije od 15 dana nece biti vise onih koji ne vide bajkere, ima da se strecaju na sami zvuk motora. 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Da dodam još nešto, milion puta mi se desilo da mi iskoči neki svepametni biciklista, što iz mraka s leđa pa ga ne vidim od farova u retrovizoru, što iz mrtvog ugla u momentu kad se meni pali zeleno a on hoće da 'pretrči' preko ulice...njih i pešake nešto slabo sankcionišu...

Kvalitet farbe je neko već pomenuo. Generalno stanje kolovoza u i van grada je katastrofalno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 192 postova
  • Lokacija: Paraćin
  • Motocikl: Hyosung GV 650 EFI 2010

Kod nas redovno i uredno farbaju tom belom farbom, ceo grad se beli od horizontalne signalizacije, a asfalt je rupa do rupe i džomba do džombe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: TA 99' Dominator 95' Keeway exceed 125ccm

Mislim da je primarno da se umanje haraci na "luksuz"!!! A zute trake, signalizacije, telefoni, prvo mesto na semaforu i ostalo moze tek kad se pocne sa necim i pokazu volju da nam pomognu i izadju u susret... Misljenja sam da je 90% ovih sitnica nerealno ako ne i preterivanje (ipak pricamo o nasoj drzavi)... Treba da se skupimo i kazemo necemo toliko da placamo bez razloga tj. zato sto je neko tamo rekao to je luksuz sisaj ovce a ne hocemo ovo hocemo ono... Najbolje da hocemo sad sve zivo a osnovne stvari nisu odradjene... Ajmo malo realnije i ostrije....

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Којекуде, 484 postova
  • Lokacija: Borča-Bgd

Podržavam godišnju opcionu registraciju od 6, 8 i 12 meseci, kao i vožnju motorciklista žutom trakom. Sve ostalo možda treba tražiti postepeno kako bi u opšte i bilo ispunjeno.. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Princ Sherwood-a, 2447 postova
  • Lokacija: Blokovi

Vi i dalje mislite da ćete državi da otmete pare?  :care: 

 

Možda može da se računa na menjanje propisa koji nemaju veze sa dažbinama ali smanjivanje novca koji država uzima? Pa ni u filmu...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1817 postova
  • Lokacija: Beograd

Kao i osnovno sredstvo diplomatije, a to je napredak malim koracima. Ovde vidim se ide na sve ili ništa i to silom ili nikako. Tako da sam ishod je ništa i nikako.

Fora je ući y interes jačeg a uz to ubediti ga da je ono što je tebi bitno i njegov interes.

A možeš da pokušaš da budeš jači od sveta, a svi znamo kakav je ishod toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Moj prvi predlog odnosi se na drugačiji način obračuna svih dažbina prilikom registracije motocikala. Naime, postoje dve vrste troškova:

 

1. Fiksni (npr., naknada za registracionu nalepnicu, tablicu itd.)

2. Varijabilni (takse, porezi, osiguranje)

 

Parametri za obračun varijabilnih troškova trebali bi biti vrednost kW/kg i starost motocikla kao faktor umanjenja. Kubikažu motocikla bih potpuno izbacio kao parametar za obračun bilo kakvih troškova registracije.

 

Takođe bih insistirao i na smanjenju cene obaveznog osiguranja i to srazmerno odnosu štetnih događaja u kojima su učestvovali motocikli kao uzročnici štetnog događaja i ukupnog broja štetnih događaja. Tražio bih da se utvrdi minimalna i maksimalna cena polise na osnovu ovog parametra i da se vrednosti između računaju prema odnosu kW/kg (naravno uz primenu bonus/malus sistema).

 

Na ovaj način država verovatno ne bi ostala bez svojih prihoda, a ukupna cena registracije motocikla bi se smanjila što nam je i cilj (osiguravajuće kuće bi "podnele" taj strahoviti gubitak ali evo plače mi se sad zbog toga...)

 

---------------------------------

 

Tražio bih da se zakonom precizira da je dozvoljeno filtriranje kao i preticanje i obilaženje u okviru iste kolovozne trake. Napominjem da je filtiranje trenutnim zakonom definisano kao nasilnička vožnja i da preticanje i obilaženje u okviru iste kolovozne trake uopšte nije definisano. Takođe, kada je preticanje u pitanju, postoji sledeća nelogičnost: Naime, svi znamo kako izgleda znak za zabranu preticanja... Na primer:

 

Obilazenje%20i%20preticanje_clip_image00

 

ALI - gornji znak kaže da vozač ne sme da pretiče drugo vozilo osim bicikla, bicikla sa motorom i motocikla bez bočne prikolice.  Znači, automobil opušteno može da pretekne motocikl na mestu gde je znakom zabranjeno preticanje dok je u istoj situaciji motociklista u prekršaju ako pretekne automobil - iako je stvar fundamentalno ista.

 

----------------------------------

 

Tražio bih da se dozvoli kretanje žutom trakom za motocikliste.

 

----------------------------------

 

Za prevoz dece na motociklu bih izmenio postojeću odredbu koja se bazira na godinama deteta (12 godina) i umesto toga uveo odredbu o obaveznoj opremi i uslovu za prevoz deteta (da motocikl mora imati naslon na koji se dete može nasloniti (to može biti i kofer sa naslonom) i da dete nogama može da se čvrsto odupre o fuzastere ili da na motociklu bude montirano specijalno sedište homologovano za ovu namenu).

 

----------------------------------

 

Pooštrio bih DRASTIČNO kaznenu politiku koja sa primenjuje na motocikliste za:

1. Nenošenje kacige (a duplo bih odrapio kaznu u slučaju da je na motociklu suvozač(ica) bez kacige)

2. Za prekoračenje brzine u naseljenom mestu preko 20 km/h i van naseljenog mesta preko 30 km/h

 

Toliko od mene :)

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Ako mene pitate (dakle sve je samo i iskljucivo moje misljenje), ja bih suprotno predlozio...posto se sve vise konja pakuje u sve manje kubika, mislim da je ccm faktor prevazidjen, a da bi se trebalo prilikom odredjivanja visine registracije ravnati prema kubikazi kao mnogo realnijem faktoru. Ovo je u krajnjem slucaju predmet rasprava u poslednje vreme i na drzavnom nivou.

 

Osiguranje nije varijabila. Vrlo je precizno odredjeno kao trosak.

 

Obavezno osiguranje ne moze biti jeftinije, a to sto smo bedni i siromasni, nazalost je nas problem. Steta ima ogroman broj, i ekonomska racunica im je jasna, natrocito sto obavezno osiguranje nije plus u imovini osiguravaca, posto sam jelte dugo pre advokature bio u osiguranju, a bogami i u NBS koja to osiguranje kontrolise. Mozemo da raspravljamo da li se radi o monopulu posto su iste cene svuda ali otom potom..... Verovatno vam je poznato da u USA npr nije isto obavezno osiguranje za gsxr i cbr 1000 f itd, jer postoji racunica udela u stetama.

 

Imam utisak da od filtriranja il kako ga vec zovete nema nista, jer logicki gledano time bi se moglo pogodovati agresivnijim vozacima, ili onima koji nisu toliko vrsni vozaci da iritiraju ostale ili im nehotice lome retrovizore i pricinjavaju stetu, tako da licno (dakle moje misljenje) mislim da od ovoga za sad nema nista, jer ovo predstavlj aopterecenje svima koji nisu mi da stalno voze pod nekakvom presijom.

 

 

 

Evp jos jednog detalja, uprkos jasnim resenjima, svedoci smo da pesacki prelazi jesu bojeni klizavom materijom. Tabelu u prilogu nemam, ali bi trebalo da se predlozi da se ovo resi jednom za svagda kako ne bismo proklizavali do besvesti, jer ce u krajnjem slucaju preduzece za puteve ili grad biti odgovoran za sve stete zbog proklizavanja. Ovo je ekonomskli jasno i trebalo bi biti prihvatljivo upravo sa ekonomskog razloga.

 

Pravilnik o saobraćajnoj signalizaciji
Pravilnik je objavljen u "Službenom glasniku RS", broj 26/2010 od 23.04.2010. godine

 

Član 61.
Oznake na kolovozu obeležavaju se na saobraćajnicama sa savremenim kolovoznim zastorom.
Primena materijala za njihovo izvođenje, zavisno od ranga puta, utvrđeni su u tabeli u Prilo
gu 1,
koji čini sastavni deo ovog pravilnika.
Oznake za obeležavanje mesta za parkiranje, kao i ostale oznake na parkiralištima i u garažama
mogu da se obeležavaju materijalima koji nemaju retroreflektujuća svojstva.
Član 62.
Oznake na kolovozu ucrtavaju s
e odnosno ugrađuju ili utiskuju u kolovozni zastor na putevima sa
savremenim kolovozom kao tankoslojni i debeloslojni materijali.
Oznake na kolovozu mogu da se izvode bojilima, toplom i hladnom plastikom, aplikativnim
trakama, klinovima i markerima.
Oznak
e na kolovozu ne smeju povećavati klizavost kolovoza, a njihova visina ne sme biti iznad
nivoa kolovoza više od 0,7 cm, a ako su kao oznake na kolovozu upotrebljene metalne glave, visina
oznaka ne sme biti viša od 1,5 cm iznad nivoa kolovoza.
 
Ja bih licno, kao sto rece kolega isao malim koracima - prvo ka najbitnijem.
1 Da se ukine porez na luksuz, da se obavezno osiguranje ne placa prema kubikazi jer motorcikli u sv slucaju olaksavaju i ubrzavaju saobracaj a voze se stare masine
2 Da se registracija motorcikala obavlja na 12 i 6 meseci, kao specificnog vozila, sa srazmernim umanjenjem troskova
3 Da se tabela pravilnika i pravilnik urede tako da se oznake na kolovozu boje ne ne klizajuucim materijalom vcec onim koji sprecava klizanje, za ovo ima dosta izvora u uporednom pravu evropskihg zemalja
 
Ostalo- zaustavne linije , filtriranje i slicno, ionako radimo neformalno, retko ko nas zbog toga drnda, tesko ce se prihvatiti i izvesti, nije nas bas toliko prevashodno mnogo u ukupnom saobracaju jos uvek, posebno u selima i manjim mestima, i rasipamo dragocenu energiju.
 
Eto toliko...i samo za kraj, mislim da ne treba kao sto neke kolege cine da se stavljamo u NJIHOVU ulogu, pa se raspisujemo o tome kako ce sta ce, odakle, ima li sredstava. Makar sam ja tako navikao. Ili smo ovde ili smo onde. Ako smo ovde, onda da predlozimo pa da pustimo njih nek se bakcu sa racunicama. zasto bi trosili energiju i predlagali i davali resenje i opravdanje. Neka nam odgovore. Na hiljade potpisa i nas predlog. Neak oni smisle kako ce da farbaju i cime. Primaju novaz za to. Mi ovo radimo besplatno radi nase i tudje bezbednosti a bogami i budzeta drzave odnosno opstine ili PPzp.
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja