Jump to content

Moto Zajednica

Potvrde za registraciju skutera do 50ccm, potrebna pomoc

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@bigbad86

 

Nije to tesko ustanoviti, probaj sa nekim malim cvajom od 50cc. Recim sednes ti na motoru sa gasom do daske, a onda stavis nekog klinca koji ce da "legne" na motorce i isto ga tako pricepi do daske. 

 

Razlika u brzini moze da bude 5-10km/h, a to ti je taman toliko da ti oduzmi pravo na zute tablice i prebace te u A kategoriju, zar ne?

 

Cak sta vise, kod nas nijhe propisana ni tolerancija, pa ti je razlika od 1km/h dovoljna da izgubis zute tablice, a na motorima tako male snage cak i razlika izmedju podloge moze da bude par kilometara na sat (gruba podloga, "rosav asfalt" na primer, ili ravan nov tvrd asfalt). Cak i sa slabije napumpanim ili prepumpanim gumama dobijes par km/h razlike. 

 

... I klinja koji se mopedu radovao ko nicem u zivotu, moze da parkira motorce koje mu tata kupio za rodjendan u garazu, i da ceka dve godine da napuni 16. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS
Realno, merenja sa akcelerometra i valjaka se ne mogu porediti. Uslovi merenja su potpun drugaciji, a obe sprave imaju toliko ogranicenja da se ni ne mogu nazvati mernim uredjajima, To bi trebali da budu inidikatori, i da se i zakonski tretiraju kako indikatori, a ne kao merni uredjaji.  

 

Jedan meri SILU ismedju podloge (koja nije realna, valjci su okrugli a ne ravni kao podloga, nedefinisan koeficijen trenja, "ukljestenje" tocak izmedju valjaka, itd, itd...) pri brzini kretanja od 2,5 do 5km/h. Bez inercije vozila u kretanju u horizontalnom pravcu. 

 

Drugi meri MAKSIMALNO USPORENJE pri brzini kretanja od 25km/h, 40km/h, ili 80% maks. brzine,  na NEPOZNATOJ podlozi, pri nepoznatim i nedefinisanim uslovima zaustavljanja/kočenja. Kako si kocio pri ispitivanju?  "...pa stisno sam kocnicu..." A kakva je podloga? ... "pa ono, solidna..." I onda posle racunas rezultat u 1% ?

 

A onda oba preracunajvaju po najprimitivnijim formulama (jedan razlomak !) sve to u koeficijent kocenja. Nema tu sta da se poredi.

 

Radim u firmi koja proizvodi uredjaje za tehnicke preglede od 1991. Isporucili smo do sada preko 250 uredjaja za ispitivanje kocnica sa valjcima i oko 120-130 akcelerometara. Od 1991 do 2005, konstruisao sam nekoliko tipova uredjaja, i jedne i druge vrste (a i nekih trecih vrsta).

 

Naravno, is pocetka sam se trudio da savladam problematiku, a posle sam se ko magarac upinjao da usavrsim uredjaje i samu metodolgiju merenja, Tada to nije bilo tesko, ustvari 1991 sam bio prvi koji je prikljucio valjke na PC racunar, pa su se tu otvarale mnoge nove mogucnosti koje nisu bile dostupno u staroj tehnologiji merenja. 

 

Ne mogu da vam na opisem koliki je otpor kod nadleznih u MUP-u, od policajaca koji dovode vozila na tehnicki pregled, pa sve do nacelika na drzavnom (bilo se u medjuvremenu vise drzava u pitanju) nivou, nailazio svaki moj pokusaj da uvedem poboljsanja, metrolosku sistematizaciju, ili samo otklonim zablude i greske u radu sa ovakvim uredjajima ili u proveri, takozvanoj kalibraciji uredjaja. 

 

A da ne pominjem koliko sam problema zbog toga napravio sopstvenim korisnicima, ljudima koji su kupovali nase uredjaje. Devedesetih su oni imalu uredjaj koji otrkije neispravnos u kocnicama vozila i sa kompjutera odstampa dijagram na kojem se te neispravnosti vide. A oni koji su imali hidraulicne "olupine" iz sedamdeset i neke su ladno prstima gurali kazaljke na pisacu i na svakom mogucem krsu pravili ispravne dijagrame na zadovoljsto svojih musterija i uz zahvalnost iskazanu flasom radze...

 

Tih 15 godina, koliko sam se borio sa vetrenjacama, uspeo sam da uvedem i neke smislene stvari, ali sam na kraju odustao i prepustio taj posao mladjima u firmi. Jednostavno, nestalo mi snage i zivaca.

 

I konstatovao da je najbolje i najlakse da uredjaj pokazuje ono sto ljudi koji se klanjaju "pravilniku" iz 1964. godine i formulama sa jednom razlomackom crtom, ocekuju da pokazuje, a ne ono sto stvarno izmeri.

 

Potukle su me "vetrenjace"...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Znaci ti si nam zadao tolike glavobolje  :) sala naravno,kolika je samo razlika u kocinom koeficijentu na istom vozilu sa drugom vrstom guma,suvi ili vlazni valjci,zagrejane ili hladne gume (sve probavao na svom vozilu) i "nidje veze".

 

Mislim da bi teh. trebali imati zaposlenog psihijatra,zadovoljiti "one gore",musterije i sve to usaglasiti sa realnim stanjem u zemlji ...

Blizu sam i ja da dignem belu zastavu pred vetrenjacama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

"Znaci ti si nam zadao tolike glavobolje ..."

 

Jesam, da, i sebi i drugima... naivčina.

 

Za tehnicke preglede se rade "spori" merni uredjaji, da dijagrami ne bi bili "talasasti" i "krecavi", jer to inspektori ne vole. 

 

Ja sam radio ispitivanje tih razlicitih mehanizama, geometrija, dimenzija, obloga valjaka, itd, sa uredjajem koji radi 20.000 merenja u sekunci sa 20-bitnom rezolucijom , koji kosta 40.000 eur i programom koji kosta 5.000, da bi dokazao kako taj dijagram nije samo crta dole-gore i kako se na njemu mogu videti i ovalnosti diska, valjka, nepravilnost geometrije gume, i kako rezultati zavise od brzine pritiska na pedalu i jacine pritiska, itd.itd... Elaborate sam pravio, magarac!

 

Na kraju sam napravio da i moja elektronika radi isto tako sporo kao i druge i da "ubija" izmerene neravnomernosti. Nije vazno sta uredjaj realno meri, vazno je da dijagram izgleda na oko kao onaj nacrtan krivuljarem u prirucniku iz 1972. Lakse je za sve tako, pomirio sam se sa tim.

 

Ako radis na tehnickom, trebao bi ti beneficirani radni staz... A ako imas svoj tehnicki pregled, bezi u drugu bransu dok jos mozes. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ja cu da radim dok ne zazive licence, a tada vise ne planiram da se bakcem.

Mi isli dva puta na neka predavanja pre jedno tri godine,kao ko neide nece dobiti licencu,dva puta po 5000 nam uzeli,na predavanju Okanovic ispljuvao teh. preglede kao jedine krivce za saobracajne nesrece,pricali o predlozima izmene zakona i nikom nista,ni nekih potvrda da smo bili ni novaca >:(  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Kako radite tamo kod vas poluprikolice, kod nas moraju da se mere a opet retko koja moze da prodje, vidim da si iz Šida idem tamo imam brata od ujke sigurno ga znas, Sasa Radisavljević pravi alu stolariju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Sa tom fakturom na kojoj pise najveca dozvoljena brzina naravno da mozes da registrujes moped, gore sam stavio sluzbenu belesku iz mupa na kojoj jasno pise da je dozvoljeno sa fakturom da se registruje. A to sto te neki vracaju sa teh.pregleda, misle da je bolje da se ne bakcu oko tebe, vec da te otkace, sta da ti kazem takvi su nam zakoni totalno neuredjeni, otvorila se neka agencija za bezbednost saobracaja, i tu neki naucnici kroje sudbine svima, od atesta za plin, za stakla, zabranise ljudima prikolice da registruju, vozila koja je vojska prodala da bi uzela pare vise ne mogu da se registruju, kad uvezes auto moras da im platis da ti ga pregledaju, i sto je najgore ne zaustavljaju se samo smisljaju nove pakosti.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema

Kako radite tamo kod vas poluprikolice, kod nas moraju da se mere a opet retko koja moze da prodje, vidim da si iz Šida idem tamo imam brata od ujke sigurno ga znas, Sasa Radisavljević pravi alu stolariju.

 

jedino ispravno na valjcima i to dva merenja.

radno kocenje sa masom vozila od koje oduzmes masu koju nosi samo sedlo. ima taj podatak obicno na plocici kao podatak o tezinskom opterecenju po osovinama praznog vozila.

parkirno sa masom praznog vozila. iz saobracajne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

@brdy

 

jednsotavan i jednoznacan opsi situacije u Agenciji za bezbednosti i svim sluzbama vezanim za tehnicku ispravnost vozila... 

 

Doblili su od drzave "reket" i slobodne ruke da smisljaju kako da uzimaju narodu pare, naravno, uz odredjene "kamate" za drzavne i partijske blagajne. Naravno, tu sad nema kraja.. nece se zaustaviti i nece prestati da maltretiraju, dok god imaju vlast bez ogranicenja i zakone koji ne funkcionisu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Verovatno je brdy mislio na tezinu kada je rekao mere,zbir mase praznog vozila kada se uradi odvaga i nosivosti se uglavnom ne poklopi (nekada i bez odvage) sa naj vecom dozvoljenom masom,ali onda erik pojede bananu i ABS smisli resenje problema,cena prava sitnica oko 25000,oni sve to pregledaju izdaju vam potvrdu i reseno.

Prvo nismo smeli menjati nosivost (logicno) onda je stigla uredba da se od NDM oduzima masa vozila i po potrebi menjamo nosivost  :staa2: a sada zbog razlike od 4 kg ide kazna (50-60000) ... registrovane lake prikolice vise ne mogu produziti reg.,mopedi su motocikli (do skora je APN-4 bio "bicikl sa pomocnim motorom"),skuteri "jure 30",TNG uredjaji se svako malo atestiraju/reatestiraju,za pravu sitnicu od 200tinjak eura nasi eminentni strucnjaci potvrde da vase vozilo koje je bilo registrovano u EU podleze standardima iste.

Mislio sam da crne rupe ne postoje,o da itekako,zivimo u jednoj. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

"...Mislio sam da crne rupe ne postoje,o da itekako,zivimo u jednoj. ..."

 

HA, HA !!! ovo je pravi opis situacije.

 

Moj poznanik je tamo negde 2005-2006, ne secam se tacno, uvezao sa sajma automobila u NewYorku ganc novi model Lexus SC430, koji se jos nije ni prodavao u evropi. Umesto da je nakacio bilo kakve USA tablice i vozio se ko covek, hteo je da plati carinu, poreze, i da ga registuje redovno u Srbistanu

 

Dva meseca je stajao u Vinci, dok su nasi naucnici odgajani na Yugu i Stojadinu, proveravali sta su tu Japanci zajebali. Ma vec na prvi pogled se vidi da oni iz Lexusa nemaju pojma, evo:

 

lexus-sc-430-07.jpg

 

zanji put kad sam ga video, nudio mi ga je za sitne pare, posto je izgubio nadu da ce da se mu registracija "spasti" ispod 2000 eur.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8927 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Papir A4 formata.....izgleda kao neviđena glupost da ti bezveze izbije pare iz džepa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Pa ne bi ti vredela. Potvrda treba da glasi na tvoje motorce, sve sa seijskim brojem sasije i motora, koliko ja znam. Ja bar imam takvo.

 

To je jedino tipsko odobrenje koje se ne izdaje za odredjeni tip proizvoda, nego za pojedinacni proizvod.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2809 postova

cuo sam i Osetio na svojoj kozi da samo novi sad u potpunosti provodi propise i da od nekog odredjenog datuma prosle godine. Vise ta potvrda o brzini nepije vodu nego NISTA NEMOZE DA SE URADI BEZ COC OBRAZCA,sto znaci da ga je dobio prvi vlasnik kad je kupio motor.Recimo ti si prvi vlasnik imas zute table registrovo si normalno a od 2013 si donosio potvrdu o max brzini,i izgubio si coc obrazac- nemozes da ga registrujes.Cuo sam da tgb ,piadjo grupacija i jos poneko daje naknadno cocove i da je oko 15000, a sprint-najvise ima tih kineza nedaju nniti ce davaati cocove( zaboraite potvrde o brzini -kadtad ce i ostali supovi van ns poceti to da sprovode).Ja pre mesec dana isao da vidim u messsethnic-sprint,da uzmem potvrdu za jednog exsaktlija i dobijo odgovor i uz moje ranije raspitivanje odlucio da batalim polovno i kupim nov skuter.Po oglasima sam zvao desetak ljudi za skuter ,svi su imali bele table- u slucaju coca nevazno da li bele ili zute,svi su  drugi treci vlasnici,nikad culi za coc,voze motor ppar godina nemaju nikakav papir-ugovor,punomoc nego prodaju neciji tamo motor.JA NEZNAM KO MOZE BTI tOLKI DEBIL DA DA PARE ZA MOTOR BEZ IKAKVOG TRAGA a taj debil sto ga prodaje da rizikuje da ovaj naprevi neko sranje i da nemozes da dokazes da nisi ti.Sad po novom zakonu ako taj neko naprevi prekrsaj i neplati ga ti kao prvi i jedini zvanicni vlasnik nemozes vise da registrujes svoj auto---i jos mnoge druge stvari u administraciji.Onda zamisli da mo neki papan sa takvim skuterom se zabije u moju kawu a 99% nema osiguranje i josrecimo pobegne -sta ja treba da radim ,kako da dokazem  kad vecina pedesetica do 2010g nisu kod prvog vlasnika.Svima savetujem da nevoze i nekupuju takve motore a onima koji idu na vojnu vezbu da usput sa tenkom izgaze sto vise tih djubradi da neprave stetu postenom svetu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Da, takva je otprilike situacija u Novom Sadu. I koliko ja znam, samo u Novom Sadu i nigde vise. 

 

Nisu krivi vlasnici motora sto zakonodavci neznaju da napisu jasan i nedvosmislen pravilnik, i sto neko iz MUP-a u Novom Sadu pokusava da bude veci katoliko od pape. 

 

Ja sam overio kupoprodajni ugovor za motorce kad sam ga kupio u opstini u Slankamenu. Tip koji to radi u opstini mi je dobronamerno objasnjavao kako on to nikad nije radio za "bele table" i kako ne treba da bacam pare dzabe. A sa tim papirom, dakle regularnim overenim kupoprodajnim ugovorom, i originalnom izdatom potvrdom o max. brzini (koja nosi serijski broj mog motora i sasije) ne mogu da dobijem zute teble u NS. 

 

Zakonski NE POSTOJI prepreka za to. Ali ni jedan tehnicki u NS nece da izda na osnovu ovih dokumenata, posto im MUP-ovci prete zatvaranjem tahnickog ako izdaju zute table bez COC-a, STO NE STOJI U ZAKONU ! 

 

I sta je tu kriv, vlasnik motora? Tj. sta sam sad ja tu kriv?

 

Sve sam udario po propisima i uz postovanje zakona, i da zivim u Somobru na primer, ili bilo gde drugde u Srbiji, ne bih imao nikakvog problema. 

 

Zakon koji se ne provodi jednako na teritoriji na kojoj vazi nije zakon nego DISKRIMINACIJA, a za tu diskrininaciju su odgovorni ljudi koji ucestvuju u njegovom donosenju i sprovodjenju. 

 

Nisu odgovorni vlasnici motora. 

 

Ja sam pokusao da kupim osigruanje za motorce (nema zakonskih prepreka da platim osiguranje ni za bele table), ali ne mogum, posto saobracajna nije na moje ime. Ugovor mi ne pomaze kod osiguranja. 

 

A saobracajnu na svoje ime ne mogu da dobijem... 

 

Sah - mat !

 

I naravno, kao i u milion drugih situacija, onaj ko u Srbistanu pokusava da ispostuje zakon, ispdane budaletina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2809 postova

drzava je napravila najveci problem kad je doputila da moze i dalje da se vozi na bele table-petokraka a bili su doneli propis da o 1.1. 200.. vise nemoze.Da su se svi prirzavli toga i prebacili na zute verovatno drzava nebi trazila i ovaj coc,a ako ga a trazi mora da obezbedi neki lagani nacin da se to resi,ili nemora kao sto je sad,pa sad imamo gomilu motor  koji voze na bele table bez osiguranja jer svi hoce da ustede.A ja sam dobio odgovor u jednom velikom tehnickom pregledu,auto skoli i agencii za registrcuju u ns da nemoze na petokraku osiguranje-sto mi je dosta sumnjivo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Pa to je to, neki zakon postoji, a svako ga tumaci kako stigne. Meni su objasnili na tehnickom da mogu da mi urade osiguranje na petokraku, ali samo ako si vlasnik upisan u saobracajnu.

 

Da su MUP bio dosledan u sprovodjenju zakona 2012. ne bi nastao ovaj svinjac. Ovako su svi sto su presli na zute zable ispali budale i placaju dzabe registraciju, a oni koji NISU POSTOVALI ZAKON su ispali pametni, i njima se gleda kroz prste.

 

Zamisli cicu na selu koji je 01.01.2012. otisao po zute table za svoj APN iz 1974, i sad je za 4 godine "istresao" 4 x po 30 EUR za registraciju i osiguranje, sto je vise para nego sto njegov motor ukupno vredi. Zamisli samo kako mu se smeje ostatak sela koji vozi i dalje na komunisticke table.   

 

Budala je onaj ko redovno placa struju, onima koji je ne placaju SUDSKOM odlukom se otpisu dugovi. Isto i za gradjavinske dozvole, legalizaciju, poreze, itd, itd... 

 

Srbi ne postuju svoju drzavu, zato sto Srbija kaznjava sopstvene gradjane koji je postuju. Sasvim normalan sled dogadjaja.

 

@bdada

 

odgovorio sam ti na PP, pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Искомликоваше без преке потребе и почели да примењују законе ретроактивно.

 

Ништа не би променило ситуацију, безбедност на путевима и шта ти ја знам шта, да све до сада регистроване, (тј. имају неке таблице издате било када - значи, већ су у некој евиденцији), "бицикле са помоћним мотором" људи могу да региструју без посебних процедура.

 

Али не, мора да се додатно оглоби народ, да четврт века или више стари "Томос" постане пунокрвни мотоцикл са свим трошковима који произилазе из те промене његове категорије, да ти за пет-шес' или и десет година стари јефтини скутер, већ регистрован у евиденцији, додатно траже ту потврду о саобразности (СОС), која им ономад није требала. А то што за тај СОС увозници траже, како неко написа, и петнаес' 'иљада - то је циганчење.

 

И по овом случају видим да су на високим позицијама у овој држави или алави или глупи људи, мада и комбинација те две особине ми није немогућа варијанта.

 

Када оно беше долазе избори? Је л' се пријавила странка јогинских летача или она рокенрол странка?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja