Jump to content

Moto Zajednica

Motocikl na plin (TNG)

Recommended Posts

  • U prolazu, 44 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: BMW R 1150 R

Moguće da Vam ideja o ugradnji instalacije za plin (TNG) u motocikl do sada nije prolazila kroz glavu.

 

No, iskustva su, vrlo pozitivna. Servis "Mrvica-Gas" i njen vlasnik, inače vlasnik Aprillia Caponord 1200 već godinama vozi na plin i vrlo vrlo je zadovoljan.

 

U nekoliko godina on je na svom motociklu prešao nekih 45.000 km. Desetak hiljada prikazano je na mojim turama kroz Albaniju, Grčku i Makedoniju, te Rumuniju.

 

Dok mi točimo gorivo on sa osmehom sipa po desetak litara plina i prati nas u stopu.

 

Više detalja na www.mrvica-gas.biz . Vlasnik servisa i Caponord-a je Zoran Garača, Banja Luka. Slobono mu se obratite na kontakte na njegovoj stranici :)

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 44 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: BMW R 1150 R

Znam da moze da se ugradi u na motocikl, naravno, ali sam isto tako cuo da nije dozvoljeno za motocikle, koliko sam cuo 0stabre.gif

 

Moguće da grešim, no mislim ipak da zakon ne predvidja zabranu ugradnju plinske instalacije na motocikl. Koleg ima uredno atestiran uredjaj i redovno registrovan motocil sa istim, tako da ...

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6936 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Moze da radi bez ikakvih problema. Vise je pitanje resavanja boce.

 

Uglavnom, nije problem a ti gledaj da ne piskaras previse da ne navuces sebi i nama bedu na vrat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 44 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: BMW R 1150 R

Uglavnom, nije problem a ti gledaj da ne piskaras previse da ne navuces sebi i nama bedu na vrat.

 

Ok drug, ćutim!

Mogu i obrisati celu temu ako je problem!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3568 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Do pre par dana sam vozio Transalpa na plin (sada ga vozi moj drugar). Prešao sam na pogon plinom više od 30.000km, putovao i van Srbije, točio plin i nigde nisam imao problema. Prilikom udesa u Beogradu otvorio se zadnji kofer u kome je boc-rezervoar, policija vršila zuviđaj i niko nije pravio pitanje.

A da li je legalno? Pa jeste (ukoliko nisi nešto ukrao1lol.gif), a da je baš po tehničkim propisima, ne verujem.1neznam.gif.

Ima tu malo nekih nedoumica jer za motocikl ne postoji ni uputstvo ni propis kako treba da se ugradi plin, niti je predviđena moguđnost homologacije. A istovremenu nigde u zakonu ne piše da je ZABRANJENA upotreba plina na motociklu? A ako nešto nije zabranjeno .... . U svakom slučaju prilično nedefinisano stanje.

 

 

Napisao Danas, 20:21 PMMoze da radi bez ikakvih problema. Vise je pitanje resavanja boce.

Uglavnom, nije problem a ti gledaj da ne piskaras previse da ne navuces sebi i nama bedu na vrat.

Ne znam iz kog razloga bi ovakvim pisanjem sebi i drugima navukao bedu na vrat?
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 44 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: BMW R 1150 R

A da li je legalno? Pa jeste (ukoliko nisi nešto ukrao1lol.gif), a da je baš po tehničkim propisima, ne verujem.1neznam.gif.

Ima tu malo nekih nedoumica jer za motocikl ne postoji ni uputstvo ni propis kako treba da se ugradi plin, niti je predviđena moguđnost homologacije. A istovremenu nigde u zakonu ne piše da je ZABRANJENA upotreba plina na motociklu? A ako nešto nije zabranjeno .... . U svakom slučaju prilično nedefinisano stanje.

 

 

 

Ovo je suština! Potpisujem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6936 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Uglavnom, nije problem a ti gledaj da ne piskaras previse da ne navuces sebi i nama bedu na vrat.

 

Ok drug, ćutim!

Mogu i obrisati celu temu ako je problem!

 

Izrazio sam se kratko, deluje strogo.

 

Ne bi valjalo da se privlaci paznja jer ce Srbija odmah da te regulise oporezivanjem i "akcijama''.

 

Motocikl moze da ide na plin, samo cuti puni i vozi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4840 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Motocikli bez problema moze da radi na plin i to lepo ali NE postoji mogucnost atestiranja jer nasim zakonom nije predvidjena ugradnja tng uredjaja u motocikli.

 

Jedno vreme sam bio ozbiljno zagrejan za ugradnju i nasao potrebne delove (isparivac bas za motocikli) ali sam odustao iz dva razloga-

 

1. Zivim na granici sa Hrvatskom i cesto prelazim a kod njih uz kaznu za ne atestiran plin placas slep-sluzbu koja odvozi vozilo do granice,placas vatrogasce koji obezbedjuju vozilo do granice i placas policijsku pratnju kolone do granice... mnogo...

 

2. Uz gubitak prostora za prtljag zbog boce u koferu teziste se pomera gore i dosta je neprijatno za voznju,probao sa pp aparatom priblizne tezine kao napunjena boca.

 

Inace da vozim neki veci skuter ne bih razmisljao,postoje male boce koje idu ispod sedista na mesto predvidjeno za kacigu ili da imam neki manji motoric za svrckanje po lokalu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 763 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Prije par godina sam u Istočnom Sarajevu razgovarao sa čovjekom iz Banja Luke koji je bio vlasnik bijelog Caponorda na plin Bio je to stariji Capo od 1000 ccm. Da li je u pitanju isti čovjek sa novim Capom 1200?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 44 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: BMW R 1150 R

Prije par godina sam u Istočnom Sarajevu razgovarao sa čovjekom iz Banja Luke koji je bio vlasnik bijelog Caponorda na plin Bio je to stariji Capo od 1000 ccm. Da li je u pitanju isti čovjek sa novim Capom 1200?

 

Guliver, izvanjavam se, greška moja. Radi se o Capo 1000 i da to je taj čovek. Zoka Mrva. Jedini u BL koji ima takvu spravu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3568 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

U Srbiji je sve zabranjeno, ako ne pise da je dozvoljeno, a i jebes motor na plin, to je onda kultivator.:zdravo:

 

E bre Dane, pa gde ti vide kultivator na plin? Nego izgleda počelo da te izdaje pamćenje! Živ nisam šta li ćeš tek da pišeš (i mi da čitamo) za pedesetak-šesdesetak godina (kad omatoriš). Ima da bude smejurija!1nanana.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Do pre par dana sam vozio Transalpa na plin (sada ga vozi moj drugar). Prešao sam na pogon plinom više od 30.000km, putovao i van Srbije, točio plin i nigde nisam imao problema. Prilikom udesa u Beogradu otvorio se zadnji kofer u kome je boc-rezervoar, policija vršila zuviđaj i niko nije pravio pitanje.

A da li je legalno? Pa jeste (ukoliko nisi nešto ukrao1lol.gif), a da je baš po tehničkim propisima, ne verujem.1neznam.gif.

Ima tu malo nekih nedoumica jer za motocikl ne postoji ni uputstvo ni propis kako treba da se ugradi plin, niti je predviđena moguđnost homologacije. A istovremenu nigde u zakonu ne piše da je ZABRANJENA upotreba plina na motociklu? A ako nešto nije zabranjeno .... . U svakom slučaju prilično nedefinisano stanje.

 

 

Napisao Danas, 20:21 PMMoze da radi bez ikakvih problema. Vise je pitanje resavanja boce.

Uglavnom, nije problem a ti gledaj da ne piskaras previse da ne navuces sebi i nama bedu na vrat.

Ne znam iz kog razloga bi ovakvim pisanjem sebi i drugima navukao bedu na vrat?

 

Samo da te ispravim, ako smem..... SVI sklopovi ili delovi na motociklu MORAJU da budu hologisani za upotrebu na tom motociklu, u suprotnom motor nije tehnički ispravan. Barem tako je kod nas i to što nije do sada bilo problema ne znači da neče biti.Ako obični žmigavci nemaju homologacijsku oznaku i nisu upisani u homologacijski karton sledi kazna te šlep služba do tehničkog i do servisa, gde to prepravljaju nazad na original. Atest (ili homologaciju) za plinsku instalaciju za motor kao celinu je nemoguče dobiti, zato je kao takva nelegalna na motoru......

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3568 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Do pre par dana sam vozio Transalpa na plin (sada ga vozi moj drugar). Prešao sam na pogon plinom više od 30.000km, putovao i van Srbije, točio plin i nigde nisam imao problema. Prilikom udesa u Beogradu otvorio se zadnji kofer u kome je boc-rezervoar, policija vršila zuviđaj i niko nije pravio pitanje.

A da li je legalno? Pa jeste (ukoliko nisi nešto ukrao1lol.gif), a da je baš po tehničkim propisima, ne verujem.1neznam.gif.

Ima tu malo nekih nedoumica jer za motocikl ne postoji ni uputstvo ni propis kako treba da se ugradi plin, niti je predviđena moguđnost homologacije. A istovremenu nigde u zakonu ne piše da je ZABRANJENA upotreba plina na motociklu? A ako nešto nije zabranjeno .... . U svakom slučaju prilično nedefinisano stanje.

 

 

Napisao Danas, 20:21 PMMoze da radi bez ikakvih problema. Vise je pitanje resavanja boce.

Uglavnom, nije problem a ti gledaj da ne piskaras previse da ne navuces sebi i nama bedu na vrat.

Ne znam iz kog razloga bi ovakvim pisanjem sebi i drugima navukao bedu na vrat?

 

Samo da te ispravim, ako smem..... SVI sklopovi ili delovi na motociklu MORAJU da budu hologisani za upotrebu na tom motociklu, u suprotnom motor nije tehnički ispravan. Barem tako je kod nas i to što nije do sada bilo problema ne znači da neče biti.Ako obični žmigavci nemaju homologacijsku oznaku i nisu upisani u homologacijski karton sledi kazna te šlep služba do tehničkog i do servisa, gde to prepravljaju nazad na original. Atest (ili homologaciju) za plinsku instalaciju za motor kao celinu je nemoguče dobiti, zato je kao takva nelegalna na motoru......

Ma poznato mi je sve to što navodiš oko homologacije i tehničkih uslova (nedavno sam uvezao motor i prošao sam celu proceduru oko pregleda i homologacije. Bukvalno su gledali svaki sklop i tražili oznake, a za ono što je dograđeno na motoru tražili su, uz homologacijsku oznaku i račun ovlašćene radionice koja je sklop ugradila i ispitala), nego mi samo malo bilo neobično što neko smatra da ovakvim pisanjem sebi i drugima navlačimo bedu na vrat. A takođe i sam izraz "nelegalno" asocira na krivičnu radnju (što ne stoji), nego se radi o tehničkoj neispravnosti (što opet za posledicu ima neke sankcije).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1212 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

U Srbiji je sve zabranjeno, ako ne pise da je dozvoljeno, a i jebes motor na plin, to je onda kultivator.:zdravo:

 

E bre Dane, pa gde ti vide kultivator na plin? Nego izgleda počelo da te izdaje pamćenje! Živ nisam šta li ćeš tek da pišeš (i mi da čitamo) za pedesetak-šesdesetak godina (kad omatoriš). Ima da bude smejurija!1nanana.gif

 

Za pedesetak godina cu i ja da vozim motor na plin, a necu nista pisati.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 81 postova

Bas su mi pre neki dan u Brc-u pricali da ugradjuju gas i na motore, mozes njih da okrenes. Verovatno su malo skuplji od drugih, ali su profi i Brc spada u najkvaliternije. Ako oni ugradjuju, sigurno moze da se dobije atest i da budes po ps-u i legalan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

A atest ne moze predpostavljam. Koje su posledice ako te nahvataju sa istim? Kako se prolazi tehnicki?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Pa realno na tehnickom niko ne gleda bas nesto motor. Kapiram da imas nuklearni reaktor da niko ne bi izvalio. Ali sam siguran da ne postoji nikakav atest za to.

Jeste usteda ali mislim da je bas cimanje. Kapiram da nas je beda naterala. Ja imam na kolima isto plin. Mogu samo da kazem da je to budalastina.

Nafta za traktor, plin za sporet, benzin za kola i motor!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja