Jump to content

Moto Zajednica

Put na istok: Pamir, Mongolija, Sibir, ka izlasku Sunca!

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 289 postova
  • Lokacija: Zemun / Žarkovo
  • Motocikl: Versys 650

predeli na pamiru izgledaju kao da je u pitanju mars, a ne zemlja. čitam ovo već mesec dana i oduševljavam se svakog dana nakon što se probudim.

svaka čast vama dvojici, ali onaj par biciklista sa kučetom na vrhu prevoja mi je utisak dana. voleo bi da pročitam njihov izveštaj na njihovom forumu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 997 postova
  • Lokacija: Svud po malo..
  • Motocikl: Brdo i šuma..

Evo kako to izgleda na biciklama:

 

http://blog.b92.net/text/3562/Mirpa%20Tebra%200820./

 

predeli na pamiru izgledaju kao da je u pitanju mars, a ne zemlja. čitam ovo već mesec dana i oduševljavam se svakog dana nakon što se probudim.

svaka čast vama dvojici, ali onaj par biciklista sa kučetom na vrhu prevoja mi je utisak dana. voleo bi da pročitam njihov izveštaj na njihovom forumu.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Avtomoto, šteta zaista!

 

Braća Slovenci u ovim daljinama, pa to bi mi bilo kao da smo sreli rod rođeni. Zaželi se čovek ovih slovenskih jezika... A nema nam više Ljussa, ostao u Kirgistanu... :lol:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Prebold
  • Motocikl: GS

Res škoda, da se nismo srečali. :-(

 

Moj timing v tek krajih je bil:

Hiva UZ 6-7. 6

Samarkand UZ 8-9. 6.

Dushanbe TJ 10. 6.

Khorog TJ 11. 6,

Murgob TJ 12-13. 6

Prelaz AkBaital TJ 14. 6.

Oš KG 14. 6.

Aral KZ 17-18. 6

Grozni, Beslan 22. 6.

 

Leta 2010 na poti do Vladivostoka sem se za 2 dni zgrešil z Blazom (MNE) Put oko sveta v Krasnojarskem.

Tudi z vami 2014 sem se zrešil le za kakšen dan . . . ????

 

post-13841-0-15755800-1404752520_thumb.jpg

 

post-13841-0-31736900-1404752564_thumb.jpg

 

Imeli smo skoraj isti "problem" na tem prehodu vode in ceste.

V Aralu smo spali v istem hotelu pri železniški postaji

:-)

 

Srečno vrnitev.

 

 

p.s. Se moramo enkrat srečati, da se pogovorimo o turi. :-))

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12242 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ćuti druže, čuće te a onda smo nagrabusili da im pomognemo da se i Marsa dočepaju :jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Crveni...opet!!!
E, svaka vam čast ! Još Mars niste osvojili...

Provalio si sledeću destinaciju a držali su plan u strogoj tajnosti... ;););)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

***

U Ošu i Džalal-Abadu provodimo sledeća četiri dana.

 

Još dok smo bili u Uzbekistanu, na njegovu inicijativu, stupili smo u kontakt sa tada još uvek samo virtuelnim poznanikom, Ljubišom. Naš čovek, koji u Kirgistanu, u gradu čudnog imena: Džalal-Abadu, radi za veliku međunarodnu organizaciju. Ponudio nam je, a mi u veselju prihvatili, da u prolazu kroz Kirgistan budemo njegovi gosti. Kasniji događaji, komplikacije oko prolaza kroz Pamir i ona nezgodna, tvrda blokada puta od strane Ata-Žurt partije južno od Oša, učinili su da često budemo na vezi, da nam prenosi najnovije vesti i zajedno sa nama bira alternativne puteve. Da se raspituje kod svojih kolega dugo i predano za proverene informacije i da nam ih potom dostavlja.

 

Sve to učinilo je da ono jutro u Ošu, kada i fizički, u stvarnosti, upoznajemo Ljubišu, ja imam snažan osećaj da čoveka već dugo znam. Uostalom, razmenili smo onoliko elektornske pošte.

 

No, Ljubiša ne dolazi sam. Sa njim je i Sintija, Latvijka po mestu stanovanja, a polu Gruzinka po krvi, tu činjenicu, a ova mnogo objašnjava, doznaćemo o njoj tek kasnije. Sintija razume srpski jezik, makar dovoljno dobro, možemo dakle opušteno da ćaskamo na srpskom lišeni one specifične griže savesti kada znate da vas neko u društvu ne razume.

 

Maternji jezik u tuđini uvek mi prija.

 

***

 

Prvo smo posetili jedan fensi bazen, eto, već to mi je prijalo jako. Onda je Ljubiša organizovao ispijanje kafice sa njegovim kolegama, solidan espresso u Kirgistanu, to ne može biti loše. A gde je espresso, tu je i pizza, sve bolje i bolje.

 

Na tom mestu upoznajemo, pored ostalih Ljussovih kolega i Dušana, još jednog našeg čoveka i sjajnog tipa, ispostaviće se i mog komšiju sa Novog Beograda.

 

Naravno, gde su domaćini dva Srbina, čak i kada je to u Ošu, južnom Kirgistanu, ne postoji verovatnoća da kao gost platite račun.

 

Sintija, Dušan i Ljubiša su proveli ceo dan sa nama i na tome im hvala!

 

Prvo nam je Sintija ne fenomenalan način pokazala bazar, znam da su svi osim mene uvenuli tih dva sata, šta da se radi, ja volim takva mesta, a Sintija izgleda voli da ih predstavlja. Onda smo kupili nož, tačnije pet noževa nas četvoro, od kovača koji ih kuje tu, na pijaci. Smešno je bilo gledati razočarenje na njegovom licu i pored dobrog pazara. U trenutku kada je čuo da noževe nećemo koristiti za komadanje ovčetine, ne – ni za govedinu, da čak ni nekom piletu neće biti sudnja kamdžija, već da ih kupujemo kao suvenir - pogledao nas je nekim urnebesno zabavnim pogledom, mešavinom iznenađenja i jetkog, specifičnog prezira. Nekako je još najbolje prihvatio da se odvoji od dva komada koje je uzela Sintija, ni ona neće čerečiti meso, vegetarijanka je, ali je izgleda i komadanje cvekle i zelene salate časnija sudbina za jedan kirgiski nož, nego da bude okačen o zid u kojekakvoj sobi ovih uvrnutih zapadnjaka.

 

Posle smo išli u kanjon reke Ak-Bure, ah kakvo mesto (!), pa kod Sintije na uzbečki bostan, onda nam se pridružila Kristin (Nemica udata za Avganistanca, pa da ne znate ništa drugo o njoj, zar već to ne zvuči sjajno?). Šetali smo svi zajedno, onako kao mala ekskurzija, noću po Sulejman planini, najvećoj znamenitosti Oša (Sintija je opet bila vodič, a za kukanje oko kilometraže i umora bili su zaduženi Mimi i Dušan!).

 

Ovu savršenu noć okončali smo na ponoćnoj večeri u tom internacionalnom društvu, u sred Oša, među lokalnim ljudima koji su gledali svetsko prvenstvo u fudbalu.

 

Ništa lepše nego kada vreme koje imate podelite sa toliko različitih ljudi, sa različitih krajeva sveta.

 

Bilo mi je lepo.

 

***

Na ovom mestu neću i ne mogu da pišem o onom drugom, realnom Ošu. Gradu gde je još 2010. godine bilo četiri stotine mrtvih, u etničkim sukobima između Kirgiza i Uzbeka. Neću da pričam o položaju žena u južnom Kirgistanu, o krađama devojaka, o korupciji u društvu.

 

To je neka druga, ozbiljna tema.

 

Za nas je Oš bio mesto odmora i u našoj intimnoj geografiji, ostao mi je u sećanju kao veselo i šareno mesto.

 

Kada ga ljudi tako oboje - i najstrašnije mesto, sa tamnim avetima ispod pločnika kojim gazite, sa potocima krvi i patnjom onoliko nedužnih, odjednom postaje mesto smeha i šale.

 

Ne znam da li su toga svesni, ali Sintija i Kristin, Dušan i Ljubiša, jako su dobri ambasadori Oša. I sami stranci, i sami sa željom da ih tamo prihvate i da obave svoj posao, na najlepši način čine čast gradu u kome žive i ljudima među kojim žive.

 

Mada, nisam sasvim siguran da im je to jasno, da su se neprimetno od stranaca premetnuli u gotovo domaće…

 

***

Još dva dana u Džalal-Abadu, kod Ljubiše, još dva dana druženja i odmora!

 

Iako, došli smo na jednu noć, brz predah, ali zna čovek da pritisne sve dugmiće i da nas zainteresuje. Ostadosmo duplo duže. Kasnimo već, produžili smo put na nekoliko mesta do sada, ali ne mari da dodamo još jedan dan. Ne, kada je razlog pravi.

 

A, evo ga i razlog: izlet na osamdeset kilometara udaljene planine. Aha, zvuči prozaično, slažem se.

 

Vožnja na te vodapade, prskanje ispod istih, stari ruski UAZ koji nas ljulja dok Mimi brine da se ne prevrnemo, drvored oraha (ne zezam vas, pravi drvored oraha uz put, dugačak više kilometara!), pivo, mnogo piva, svako veče, sve je to bilo sjajno zezanje i pravo uživanje.

 

No, pamtiću možda najviše i najjače roštilj koji smo pravili, na obali perfektne planinske reke, na engleski kratkoj, mekoj zelenoj travi.

 

Drva za potpalu tražim na sprudovima, preskačući rukavce reke. Mimi raspaljuje vatru i peče dimljenu piletinu (a Mimi je pravi majstor roštilja, inače!). Ljubiša pravi salatu i odnegde, kako i gde je to stvorio ne znam, vadi parče, pazi sad, parče slanine!!! A toga nema baš u ovim krajevima. Ljuks, što bi rekli braća Rusi!

 

Osećao sam se kao da sam u svojoj kući, ta četiri dana. Ljubiša nam je darovao odmor koji nam je trebao, kada nam je trebao!

 

Čili i čisti, servisirani, veseli, petog dana krećemo za Biškek. Prestonicu Kirgistana.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

***

Put od Džalal-Abada do Biškeka verovatno je najlepši deo Kirgistana. Tačnije, drugi deo puta, deonica koja počinje od velikog veštačkog jezera gde smo napravili pauzu za ručak (Toktogul rezervoar, na reci Narin).

 

Prvi deo ovog pravca neodoljivo podseća na ibarski put u Srbiji. Gradovi naslagani jedan na drugi, kao domine, život na putu, gužva i prašina.

 

Od polovine deonice, sve se menja. Planinske reke, zelenilo, ponovo se penjemo na tri hiljade metara visine, jurte i stada, lepota gde god da zabludi pogled.

 

Uživamo u toj premiji!

 

Ovo je jedna od onih deonica koje treba prevesti bar jednom u životu, savršen moto put u svakom pogledu.

 

***

Šezdeset kilometara pre nego ćemo stići u Biškek, silazimo sa planina i uključujemo se na glavnu (staru sovjetsku) magistralu. Onu istu koja od Šimkenta i Taraza u Kazahstanu, vodi kroz Biškek u Almati.

 

Zatvorili smo veliki krug po centralnoj Aziji, više hiljada kilometara po srcu azijskog kontinenta, kroz sve te planine i visine. I evo nas, vratili smo se na svega tri stotine (pišljivih!) kilometara od Šimkenta, od koga smo pre mnogo dana u poduhvat krenuli.

 

Da, zatvorili smo dugačak, značajan krug. I osećali smo se trijumfalno!

 

***

Biškek je veliki grad. Srce Kirgistana u svakom pogledu. Grad urbanih, modernih ljudi, u kome, za razliku od juga zemlje, ni u tragovima ne možete primetiti da se radi o glavnom gradu jedne islamske zemlje, u sred velikog ramazanskog posta.

 

Ljudi su slobodno obučeni, naročito devojke. Uopšte, moda se ne razlikuje ni po čemu od bilo kog evropskog grada. Navike ljudi još manje. Tako mi bar sve deluje, dok šetamo kroz grad i iznenađeno se osvrćemo okolo.

 

Biškek je i jeftin grad. Čak i za naše prilike, čak i za naš budžet.

 

Još nešto zapažamo: Kirgistan, a naročito Biškek, najslobodnije je mesto centralne Azije. Niko se ne osvrće na snimanja, još manje nam ista zabranjuje, uopšte, nema nelogičnih zabrana, prisustvo policije je manje primetno i nekako lakše nego u okolnim državama. Čak je i izbor tipova automobila na ulicama nekako divergentniji, slobodniji, prosto ličniji.

 

Sve nam to prija i u Biškeku uživamo puna tri dana!

 

***

Najednom shvatamo da imamo dan viška.

 

Nema svrhe da žurimo u Almati za vikend, ambasada Mongolije u kojoj treba da apliciramo za vizu preko vikenda ne radi.

 

Odlično! Imamo sjajan izgovor da odemo na Issyk-kul. Najveće izletište Kirgistana, slano jezero na 1.600m visine, njihovo more, najbolje koje imaju.

 

Za vikend nas eno tamo!

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Nasi domacini u Oshu

 

Domacini-u-Oshu.jpg

 

 

Bazen-u-Oshu.png

 

 

Ljubisa i Mimi

 

Ljubisa-i-Mimi.jpg

 

 

Ljubisa, Sintija i Severian na bazaru

 

Bazar-u-Oshu.png

 

 

Kovacka-radnja-na-bazaru-u-Oshu.png

 

 

Prici nikad kraja, Dusan, Mimi i Ljubisa

 

Prici-nikad-kraja.jpg

 

 

Ljubisa (na BJB forumu ljusso)

 

Ljubisa.jpg

 

 

Kanjon reke Ak-Bure

 

Kanjon-reke-Ak-Bure-4.jpg

 

 

Kanjon-reke-Ak-Bure-2.jpg

 

 

Sintija, Ljubisa i Dusan

 

Kanjon-reke-Ak-Bure-7.jpg

 

 

Kanjon-reke-Ak-Bure-6.jpg

 

 

Kanjon-reke-Ak-Bure-5.jpg

 

 

Dusan

Dal' na glavu, il' na noge???

 

Kanjon-reke-Ak-Bure-3.jpg

 

 

Srbi u Kirgistanu (Mimi, Ljubisa, Severian, Dusan)

 

Srbi-u-Kirgistanu.jpg

 

 

Druzenje kod Sintije u dvoristu

 

Druzenje-kod-Sintije-u-dvoristu.png

 

 

Osh nocu

 

Osh-nocu.jpg

 

  • Podržavam 13

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Dzalal-Abad, vecernje druzenje uz pivo

 

Druzenje-uz-pivo-1024x768.jpg

 

 

Drvored oraha

 

Drvored-oraha.png

 

 

Zadnji kilometri ka vodopadima, trauma u ruskom Gaz-u

 

Trauma-u-ruskom-Gaz-u-1.jpg

 

 

Trauma-u-ruskom-Gaz-u-3.jpg

 

 

Trauma-u-ruskom-Gaz-u-1.png

 

 

Ja se vracam peske

 

Trauma-u-ruskom-Gaz-u-2.jpg

 

 

Na-vodopadu-3.jpg

 

 

Vodopad-nedaleko-od-Dzalal-Abada-2.jpg

 

 

Na-vodopadu-1.jpg

 

 

Na-vodopadu-2.jpg

 

 

Vodopad-nedaleko-od-Dzalal-Abada-1.jpg

 

 

Pod vodopadom

 

Pod-vodopadom.png

 

 

Rostiljanje u blizini vodopada

 

Rostiljanje-sa-Ljubisom-2.png

 

 

Rostiljanje-sa-Ljubisom-1.png

 

  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Vestacko jezero na reci Narin

 

Vestacko-jezero-na-reci-Narin-1.jpg

 

Na putu ka Biskeku, izmedju dva planinska prevoja visine oko 3200m, prostire se spektakularna visoravan duzine blizu 100km, a na visini oko 2400m. Raj za oci i za dusu!

 

Planinski-venac-izmedju-Osha-i-Biskeka-12.jpg

 

Planinski-venac-izmedju-Osha-i-Biskeka-11.jpg

 

Planinski-venac-izmedju-Osha-i-Biskeka-10.jpg

 

Planinski-venac-izmedju-Osha-i-Biskeka-9.jpg

 

Planinski-venac-izmedju-Osha-i-Biskeka-8.jpg

 

Planinski-venac-izmedju-Osha-i-Biskeka-7.jpg

 

Planinski-venac-izmedju-Osha-i-Biskeka-6.jpg

 

Planinski-venac-izmedju-Osha-i-Biskeka-5.jpg

 

Planinski-venac-izmedju-Osha-i-Biskeka-4.png

 

Planinski-venac-izmedju-Osha-i-Biskeka-4.jpg

 

Planinski-venac-izmedju-Osha-i-Biskeka-3.png

 

Planinski-venac-izmedju-Osha-i-Biskeka-3.jpg

 

Planinski-venac-izmedju-Osha-i-Biskeka-2.png

 

Planinski-venac-izmedju-Osha-i-Biskeka-2.jpg

 

Planinski-venac-izmedju-Osha-i-Biskeka-1.png

 

Planinski-venac-izmedju-Osha-i-Biskeka-1.jpg

 

 

 

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Trg u Biskeku

 

Trg-u-Biskeku-3.jpg

 

 

Trg-u-Biskeku-2.jpg

 

 

Trg-u-Biskeku-1.jpg

 

 

Spomenik Lenjinu

 

Spomenik-Lenjinu.jpg

 

 

Pravoslavna crkva

 

Pravoslavna-crkva.jpg

 

 

Avenija sa pogledom na planine

 

Planine-na-jugu.jpg

 

 

Biskek je prepun parkova

 

Park.jpg

 

 

Park-u-Biskeku-5.jpg

 

 

Park-u-Biskeku-6.jpg

 

 

Park-u-Biskeku-4.jpg

 

 

Park-u-Biskeku-3.jpg

 

 

Park-u-Biskeku-1.jpg

 

 

Park-u-Biskeku-2.jpg

 

 

Zgrada teatra

 

Opera.jpg

 

 

Biskek-3.jpg

 

 

Biskek-1.jpg

 

 

Biskek-2.jpg

 

 

Avenija-u-Biskeku.jpg

 

 

Zeleznicka stanica

 

Zeleznicka-stanica.jpg

 

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Nemanja Stojanović, 1091 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC750X RH09

Zaslužen odmor. Drago mi je da sve ide ovako dobro :takoje:

Lepo pisanje, za očekivati, ali i lepe fotografije. Ona sa 4 konja priča priču. Kako se snalazite za prebacivanje i struju generalno? U Džalal-Abadu je rajski, ali jel bilo gusto u nekom trenutku? Nadam se da nije mnogo propušteno zbog tako nekih situacija.

Šteta za aveniju u Biškeku sa "pogledom" na planine. Izgleda kao lepa pozadina na desktopu koju su napali neki virusi. Kako ljudi ne vide da to nije mesto za bilborde?

Da li vam nedostaje već malo Beograd ili mislite da produžite dalje, pa kući preko Kanade :moto3:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Za struju nema problema, osim što je na Pamiru bilo snalaženje, ali to je bilo očekivano i normalno. Imamo dosta baterija ;).

 

Dugo smo već na putu, Beograd već nedostaje. Kući ima hiljadu problema, a mi smo daleko i ne možemo da ih rešavamo. To je cena ovakvog putovanja...

 

Opet ulazimo u pojačanu etapu, imamo oko 2300km koje ćemo izvesti u sledećih nekoliko (4-6) dana do Mongolije. Dosta smo se odmarali, u prethodnih desetak dana prešli smo ukupno ispod 1500km ;).

 

PS: inače, avenija sa pogledom na planine u Biškeku zove se "Prospekt Mira". Takve su SVE ulice, koje se pružaju u pravcu sever-jug. Biškek je direktno ispod Ala-too planina (obronci Tian-Shan lanca) i to daje gradu spektakularnu pozadinu kada se pogleda sa severa na jug!

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja