Jump to content

Moto Zajednica

Saveti za novajliju u svet motocikala

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Honda VFR800 FI

@mickTotalno si u pravu, hvala na savetima. I da, ja voznju iskreno smatram vise kao....Uzivanje, kao sto si rekao, zivim u prelepom delu Srbije i voznju bih iskoristio maksimalno da uzivam u njoj, ne volim da jurcam (vise me je strah nego sto ne volim) i mislim da je to dobro za mene:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Honda VFR800 FI

@Bole37Pozdrav, hvala ti na savetu, ti si malo, da kazem drugaciji, bolje si mi objasnio, da kazem, spustio si se na moj nivo (godina) i rekao si bukvalno sve sto sam ja mislio:takoje:. Ali tockaranje i pijenje za volanom.... To nikada se ne big usudio. Prvo sto imam star motor skoro 40 godina (Honda CM 125 83') Drugo sto me to plasi i da pokusam...

Sve u svemu hvala i tebi na savetima:)

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Kolege su uglavnom nabrojale stvari koje su bitne, ali dodao bih par.Uvek.Pre svega provera motora pre svake vožnje.Pre paljenja proveri vizuelno pritisak u gumama i  kočnice da nisu pustile ulje, ili da nema neka promena vidjiva na oko.Baci pogled na lanac i lančanik.Ukoliko je u redu upali motor, zagrej ako treba da drži ler.Možes po laganom startu probati ponovo kočnice dali hvataju dobro.Nikad ne forsiraj motor odmah, treba malo vremena da se i gume zagreju da bi prijanjale na podlogu kako treba.Bez obzira dali je toplo ili hladno vreme prvih desetak minuta vozi sa rezervom, malo sporije.Ukoliko se vreme promeni u toku vožnje i počne rominjati ili polako padati kiša obavezno smanji tempo, motoru i samoj podlozi na kojoj voziš, treba minimum pola sata da se adaptira na prelaz sa suvog na mokro.Ovih prvih pola sata su najkritičniji.U takvim sitacijama moraš jako paziti da izbegavaš bele oznake na putu.Sve što je belo, u slučaju kiše klizavo je jako.Na takvoj površini unapred računaj da nemožeš kočiti.Da bi se što pre navikao na ovo, probaj na mestima gde nikog ne ugrožavaš na maloj brzini probati lagano kočiti.Odmah ćeš shvatiti o čemu Ti tu pišem.Izbegavaj voziti po mraku.Ukoliko moraš, vozi samo brzinom koja omogućava da zakočiš sigurno do vidnog polja koji ti daje svetlo motora.

Želim Ti puno bezbednih kilometara.Pozdrav.   

Promenio član icecool
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Honda VFR800 FI

@icecoolPoz drugar, hvala i tebi na savetu, razumem, po kisi cisto sumnjam da cu da vozim, a po mraku tek manje. Kao sto si rekao, ja i kada vozim sad, uvek vozim sa povecanom opreznjoscu, kako za saobracaj, tako i za moj motor (pogotovo zato sto je stariji) nema diskove ali ima dobose, njih proveravam svakodnevno. Hvala na lepim zeljama sve najbolje, pozz:)

Promenio član DRCvetko

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 239 postova
  • Lokacija: München
  • Motocikl: XL750 Transalp, NC750XA 21
17 minutes ago, DRCvetko said:

@icecool...po kisi cisto sumnjam da cu da vozim, a po mraku tek manje. Kao sto si rekao, ja i kada vozim sad, uvek vozim sa povecanom opreznjoscu, kako za saobracaj, tako i za moj motor (pogotovo zato sto je stariji)...

Tako krece, ali se ubrzo stice odredjena sigurnost koja te tera da pomeras granice...tu dolazi do zajeba jer je osecaj sigurnosti varka :(

To je inace stanje poznato pod imenom "Dunning-Kruger effekt". Izguglaj.

 

Sto se tice toga da neces voziti po mraku i kisi...hoces :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Honda VFR800 FI

@KursullaPozz, verovatno si u pravu za sve sto si rekao, to mislim za sad, ali ko zna sta cu misliti za godinu, dve....Verovatno ce i da mi dosadi ovaj motor sto sada posedujem, verovatno cu zeleti nesto vece, snaznije... Sve u svemu, hvala i tebi:)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova
On 12.12.2021. at 10:03, mick je napisao:

@DRCvetko dobrodošao! 

 

Dobio si dosta dobrih saveta...ono najbitnije što su ljudi pomenuli:

 

1. Oprema

2. Defanzivna vožnja (grad posebno)

3. Poznavanje svog vozila i mogućnosti koje ti trenutno vozilo pruža. Kako budeš napredovao apetiti će ti rasti što je i normalno...samo idi po redu i ne preskači kubikaže i jačine motora. Višestruk benefit ćeš imati od toga... 

4. Učenje ciklistike, doosta poligonske vožnje u smislu ovladavanja motorom.

5. Poznavanje saobraćajnih propisa je nešto na šta se ljudi ne obaziru a u velikoj većini i nemaju dovoljno znanja u tom segmentu.

6. Imaš dosta video materijala na YT koji govore o načinu, tehnici i sigurnosti u vožnji. Daju se dobri primeri i bukvalno ti je sve sažvakano. Slobodno isprati...

 

Na kraju uživaj u vožnji, živiš u delu Srbije koji je dušu dao za fenomenalne vožnje i upijanje svih divnih predela. To je i poenta :)   

 

decko je lepo napisao da su mu i otac pa cak i deda profesionalni vozaci

a ti se nasao da pametujes

ako nemas nesto novo da ga posavetujes bolje nemoj izmisljati toplu vodu

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1976 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 19 minuta, cr4zyzola je napisao:

 

decko je lepo napisao da su mu i otac pa cak i deda profesionalni vozaci

a ti se nasao da pametujes

ako nemas nesto novo da ga posavetujes bolje nemoj izmisljati toplu vodu

Drugar...realno nema smisla da ti odgovaram na tako glup post i konstataciju. 

Druga stvar...mogao bi malo imati poštovanja prema starijim članovima foruma. Ako uopšte kapiraš šta ti se govori.

Nije svako za tastaturu i forum...jbg.

Promenio član mick
  • Hvala 1
  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova

pratim t

Pre 11 sati, mick je napisao:

Drugar...realno nema smisla da ti odgovaram na tako glup post i konstataciju. 

Druga stvar...mogao bi malo imati poštovanja prema starijim članovima foruma. Ako uopšte kapiraš šta ti se govori.

Nije svako za tastaturu i forum...jbg.

pratim tvoje komentare poodavno i svaki drugi ti je glup ovaj glup onaj

izgleda si samo ti popio svu pamet ovoga sveta

a druga stvar stariji sam od tebe i po godinama i na forumu samo sam izgubio lozinku pa nisam bio aktivan neko vreme i otvorio drugi nalog tako da ne ide da vredjas prvi a ti se malo priseti sta i kako

po tebi zakljucujem da stvarno ima mnogo mudrosera na svakom pa i  nazalost i na ovom forumu

pozdrav

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1976 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
pre 13 minuta, cr4zyzola je napisao:

pratim t

pratim tvoje komentare poodavno i svaki drugi ti je glup ovaj glup onaj

izgleda si samo ti popio svu pamet ovoga sveta

a druga stvar stariji sam od tebe i po godinama i na forumu samo sam izgubio lozinku pa nisam bio aktivan neko vreme i otvorio drugi nalog tako da ne ide da vredjas prvi a ti se malo priseti sta i kako

po tebi zakljucujem da stvarno ima mnogo mudrosera na svakom pa i  nazalost i na ovom forumu

pozdrav

Pošto pratiš životna dela potpunih nepoznanika po internetu...mogu samo da zaključim da si dokon moožda malo senilan obzirom da si ''samo'' zaboravio lozinku koja dokazuje ''senioritet'' na forumu, pogotovo volim tu reč ''samo'' :D savršeno pokriće za opravdavanje laži i gluposti. Vozi ti svoje priče, ne petljaj se (da ne kažem ne laži o tuđim) u druge ako nemaš nešto smisleno napisati. 

 

Inače uvek ćeš dobiti adekvatan odgovor u odnosu kako mi se obratiš...obzirom da nismo imali nikakvu komunikaciju na forumu (moožda grešim mislim da je moožda bila neka tema oko fuzastera gde si ti bio uključen ako se ne varam) ne bi trebao da se tako obraćaš ljudima jer ćeš dobiti uvek povratnu reakciju kakvu zaslužuješ u datom trenutku.

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 46, 619 postova
pre 25 minuta, mick je napisao:

Pošto pratiš životna dela potpunih nepoznanika po internetu...mogu samo da zaključim da si dokon moožda malo senilan obzirom da si ''samo'' zaboravio lozinku koja dokazuje ''senioritet'' na forumu, pogotovo volim tu reč ''samo'' :D savršeno pokriće za opravdavanje laži i gluposti. Vozi ti svoje priče, ne petljaj se (da ne kažem ne laži o tuđim) u druge ako nemaš nešto smisleno napisati. 

 

Inače uvek ćeš dobiti adekvatan odgovor u odnosu kako mi se obratiš...obzirom da nismo imali nikakvu komunikaciju na forumu (moožda grešim mislim da je moožda bila neka tema oko fuzastera gde si ti bio uključen ako se ne varam) ne bi trebao da se tako obraćaš ljudima jer ćeš dobiti uvek povratnu reakciju kakvu zaslužuješ u datom trenutku.

 

fuzasteri su moja tema koju si ocenio glupom

i dobio si povratnu reakciju kakvu zasluzujes sam si rekao

tako da

glup si

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1976 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
 
fuzasteri su moja tema koju si ocenio glupom
i dobio si povratnu reakciju kakvu zasluzujes sam si rekao
tako da
glup si
Vidiš kako te radi narcisoidni deo ličnosti. Uvredio sam tvoju nežnu dušicu izjavom da je glupost pozivati na bojkot kupovine fuzastera iz Kine vasiJono!

A šta sad sa ovim slikama? Da se BMW ne kupuje jer se proizvodi u kini i puca na pola?

Daj ne budi smešan, ako si stariji od mene znači da ne bi trebalo da se ponašaš kao razmaženo derište od 10 godina. Da ne kažem paljevina...
722e1ddfd7c14676633e591561495177.jpg3ad3cdcb17397d297be5b711a5d42bd3.jpg6418c38a1c1ef546007275d4548aa548.jpg

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
10 minutes ago, mick said:

Vidiš kako te radi narcisoidni deo ličnosti. Uvredio sam tvoju nežnu dušicu izjavom da je glupost pozivati na bojkot kupovine fuzastera iz Kine emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png vasiJono!

A šta sad sa ovim slikama? Da se BMW ne kupuje jer se proizvodi u kini i puca na pola?

Daj ne budi smešan, ako si stariji od mene znači da ne bi trebalo da se ponašaš kao razmaženo derište od 10 godina. Da ne kažem paljevina...
722e1ddfd7c14676633e591561495177.jpg3ad3cdcb17397d297be5b711a5d42bd3.jpg6418c38a1c1ef546007275d4548aa548.jpg

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka
 

Kakve veze ima ovaj GS sa proizvodnjom u Kini? Boxer se proizvodi u Berlinu i dan danas.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 GT 2022

Drugari, nije  bitno ko je stariji ili ko je duže na forumu. Svi treba da se ponašaju isto i prijateljski.

A ako neko na nekog baš ima zamerku, mislim da bi bili bolje da se pomene  (ne raspravlja) u privatnoj poruci. Bez prepucavanja na temama.

 

Što se tiče nekog mog saveta (iz iskustva sa autom)

Prvih pola sata kao što je kolega rekao, je dosta  klizavo.. Pogotovo leti kada dugo ne pada kiša i onda krene.

I ako kažeš da neces voziti po kiši, uvek moze da te uhvati, pogotovo u povratku.

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1976 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Auu kako se rasplamsa a samo je čovek napao mene

Ja sam pomenuo BMW jer mi je prvi pao na pamet...iskreno nemam nikakav animozitet u tom smeru. Da imam mogućnosti možda bih čak i posedovao GS obzirom da je savršen za moje gabarite ali...činjenica je da se doosta Motorrad-a pravi u Kini, što nikako nije nužno loše ali u kontekstu odgovora dotičnom je sjajno leglo.


WWW.BMWGROUP-WERKE.COM



Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2405 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

I onda vi nesto kazete za zadrugu? Isti ste ko i oni tamo. U ovim zimskim danima ponekad pomislim da vas neko placa da se svadjate oko gluposti :D 

Promenio član drmilan_
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
Auu kako se rasplamsa a samo je čovek napao mene

Ja sam pomenuo BMW jer mi je prvi pao na pamet...iskreno nemam nikakav animozitet u tom smeru. Da imam mogućnosti možda bih čak i posedovao GS obzirom da je savršen za moje gabarite ali...činjenica je da se doosta Motorrad-a pravi u Kini, što nikako nije nužno loše ali u kontekstu odgovora dotičnom je sjajno leglo.



internationale-produktion-stage.jpg WWW.BMWGROUP-WERKE.COM


Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka

Jedina je činjenica da si lupio da se Gs proizvodi u Kini i povukao paralelu koja nema veze sa životom.
Bolje pročitaj sam svoj link, i to više puta, pre nego što počneš random gluposti da pišeš


Nije sve u Kini loše, posebno odnos novac/kvalitet kad se uzme u obzir.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1976 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Jedina je činjenica da si lupio da se Gs proizvodi u Kini i povukao paralelu koja nema veze sa životom.
Bolje pročitaj sam svoj link, i to više puta, pre nego što počneš random gluposti da pišeš


Nije sve u Kini loše, posebno odnos novac/kvalitet kad se uzme u obzir.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Kad nađeš moje reči citiram "da se GS pravi u kini" onda možeš da pričaš i baljezgaš do tad majstore bolje ćuti.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
Kad nađeš moje reči citiram "da se GS pravi u kini" onda možeš da pričaš i baljezgaš do tad majstore bolje ćuti.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka

Pa napisao si dva posta iznad da se bmw pravi u Kini i stavio sliku GSa?

Zašto slika GSa onda koji se ne pravi u Kini?
Hahahha, dečko, ti si teško iskomplekrsiran tip.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1976 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X

Drugar...napisao sam BMW a ne GS. To su slike prvenstveno brenda/marke motora pod nazivom BMW a ti ako misliš da je GS naziv brenda/marke to je tvoj problem.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 270 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: BMW R1250 GSA
Drugar...napisao sam BMW a ne GS. To su slike prvenstveno brenda/marke motora pod nazivom BMW a ti ako misliš da je GS naziv brenda/marke to je tvoj problem.

Poslato sa LYA-L29 pomoću Tapatoka


Drugar, očigledno si ispao glup jer si mislio da se Gs pravi u Kini, ja sam te sam ispravio i rekao da tvoj post nema smisla zato što motor koji si okačio jeste GS i proizvodi se u Berlinu.
Bolje lepo priznaj, pogrešio sam, glupa paralela i idemo dalje

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja