Jump to content

Moto Zajednica

KLE za pocetnike?

Recommended Posts

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Primetio sam da se dosta "pocetnika" odlucuje za KLE kao svoj prvi motor, da li je to dobra odluka za pocetnike? Postoji li bolji motor za neiskusne? Da li i stariji pocetnici treba da krenu sa manjim motorima??

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Pa evo ja, kao stariji pocetnik, sam poceo sa gpz-om 500 s, sto je, kao sto znas, malo brzi KLE  :). Znaci, pre 2 godine sam znao da krenem, saltujem i stanem. Toliko. Presao sa njim 10ak hiljada i mogu da kazem da bolji motor za mene (za te pare) nisam mogao da nadjem.

Naravno, kad si "stariji" pocetnik, to znaci da nisi napaljen, nezreo, da imas odredjeni broj godina iskustva u saobracaju, da si verovatno i seo na par motora u zivotu i provozao ih, ali prvi svoj motor kupujes "pod stare dane". U tom slucaju GPZ, odnosno KLE (cak jos vise KLE) je, po meni, idealan. Naravno, pricamo o slucaju kad ne zelis ili nemas da potrosis brdo para na motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1779 postova
  • Lokacija: Nis- Bliski istok

Pa ja mislim da je KLE odlican motor za pocetnike s tim sto moze da ga vozi i neko kome neke brzine i startovi nisu prioritet .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6293 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Po meni to dosta zavisi od godina pocetnika. Nije isto ako pocinjete da vozite motor kao 16togodisnjak ili kao starija osoba vec formirane licnosti. KLE je ipak dosta jak za prvi motor deckicu neizivljenom i zeljnom dokazivanja.Oni bi ipak trebali poceti sa 125cc. Sve ovo ne vazi za starije osobe koje su izasle iz klinackog doba i koje znaju da se kontrolisu i obuzdavaju, ako uopste i imaju sta da obuzdaju :D :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest babyboy

KLE, tog sam i ja posmatrao neko vreme, mada bi to meni bio drugi motor posle MZ 251. Ima masinu "istu" kao i GPZ 500 tj EX 500. Znaci - ako si vise za enduro - put i komfor varijantu - KLE, a ako si vise za "sport"turing - GPZ varijanta. Za neke ce biti bolji KLE, ako npr zive u mestima gde su losi putevi i putevi bez asfalta i malo pravaca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1520 postova
  • Motocikl: KTM 990 Adventure, KTM Lc4 Adventure-R 640

Osim etikete da je " početnički " oće li neko i objasniti zašto je početnički.

 

Recimo u čemo je razlika izmedju njega i GPZ500 ili EN500 ili ER500 ( ovo što se Kawa tiče ) ili izmedju Transapla600 ili DR650 ili XT600Z ili Dominatora 650 ili ...( što se endura tiče ) ili ...

 

Ja nisam početinik i nije mi ovo prvi motor i nimalo me ne vredja ova etiketa ali me baš interesuje ali argumentovano.

 

Samo bez onoga " Honda je to " ili tome slično.

 

Ajd, sad  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stomatolog na motoru, 1522 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: Transalp XL600V-X

Kazu dobar je za pocetnike jer nije agresivan i lagano i lepo se vozi, ima mali krug zaokreta, odnosno okretanje kormana ima veliki hod pa je pogodan i za gradsku guzvu. A uz to je provereno pouzdan motor pa novajliju ne ocekuje odmah problem sa nekim delom i kako ga eventualno naci jer je ponuda delova dobra a i delovi nisu mnogo skupi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Osim etikete da je " početnički " oće li neko i objasniti zašto je početnički.

Recimo u čemo je razlika izmedju njega i GPZ500 ili EN500 ili ER500 ( ovo što se Kawa tiče ) ili izmedju Transapla600 ili DR650 ili XT600Z ili Dominatora 650 ili ...( što se endura tiče ) ili ...

Ja nisam početinik i nije mi ovo prvi motor i nimalo me ne vredja ova etiketa ali me baš interesuje ali argumentovano.

Samo bez onoga " Honda je to " ili tome slično Ajd, sad  ;)

Sve te razlike su na nivou početnika totalno neprimetne i zanemarljive. Mislim da su izmedju ostalog vrlo dobri početnički modeli. Nekoliko puta smo prežvakali tu temu... ajd opet... Svi gore pomenuti modeli su uglavnom jeftini za kupiti, jeftini i jednostavni za neko bazno održavanje, za registrovati(uglavnom), nemaju neke vrhunske performanse i gomilu konja, nemaju veliku max brzinu, jeftinih su potrošnih materijala,malo troše, a ipak mogu da isteraju neku touring brzinu od oko 110-130km/h, mogu da sidju s asfalta, ivičnjaka, stepenica... (sem GPZ-a, naravno)) po potrebi, može se na njemu lepo naučiti voziti motor, zbog pitomih karakteristika, i za kraj, od svih tzv. ''početničkih'' modela, enduro je najsposobniji i najsvestraniji motor što se praktičnosti tiče, a ipak može da ''greje'' vlasnika dugi niz godina... Slična priča je i za uličnu braću, sem onih silazaka s asfalta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest babyboy

Etiketa:Najbolji za pocetnika potice obicno od toga sto npr. nema 200 konja i nemoze da izvuce 300 na sat! (to je bio sarkazam!) - Na zalost vecina bajkera kod nas tako gleda na "slabije" motore, i 600tke su "pocetnicki" - cast izuzecima! Tek postajes "zreo" i "pravi" bajker kad furas JAPANCA od najmanje 900 - 1000 ccm. A i ono sto je ispisano^ gore^ vazi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

Ja se ne slazem da je KLE dobar motor za pocetnika u bilo kojoj varijanti, bez obzira na godine (cast izuzetcima, mada ja ne poznajem ni jednog).

 

Krajnje je neodgovorno tvrditi da je motor od 50 konja i 180kg dobar motor za pocetnika, bez obzira koliko "pitom" bio. Taj motor za oko 5sec stize do sto, i posle treba ukociti...

 

Da li bi vi sto kazete da je to sasvim ok nekom svom dobrom prijatelju koji NIKADA nije vozio 2 tocka (vasu decu, ili onu koju cete mozda imati da ne pominjem, posto smo se valjda slozili da za mlade pocetnike nije nikako) savetovali da uzme ovaj motor kao prvi, znajuci da ste ga tim savetom ohrabrili da pre dodje u situaciju da padne, povredi se, obogalji ili cak usmrti?

 

Izuzetci uvek postoje, siguran sam da postoji covek kojem bio ovo mogao biti motor za pocetak (iako ja ne znam takvog), ali kada se daje savet, pogotovu na forumu od preko 2500 ljudi, daje se onaj koji ce odgovarati 99% ljudi, a ne izuzetcima.

 

Dokaz ovoga sto pricam je statistika...

Koliko vi ljudi znate da su seli na motor od 50 i kusur konja i da nisu bar pali sa laksim/tezim posledicama?

A sad vas pitam koliko ljudi znate da su prvi put seli na motor  od 50 i kusur konja i da su poginuli/trajno se ubogaljili?

 

Pogledajte crnu hroniku...bilo je i clanova foruma koji su tako ginuli...oprezni, mudri, sa svescu o motoru, a ipak nedovoljno iskustva ih u situaciji u kojoj bi se iskusniji bajker izvukao kostalo glave.

 

Za klince je motor od 50cc sasvim dovoljan (i preporucljiv) za pocetak, a za malo matorije i iskusnije 125cc ili 2t sa blokadom, ili (preporucljivije) 4t...bar samo jednu sezonu, i dosta predjenih kilometara...pa posle polako na gore, do granice koju oni sami odrede, i koliko ce im biti dovoljno...a padove ce sigurno iskusiti i na ovim motorima, pa ce kasnije sami znati da misle za sebe...

 

Do tada uglavnom vi (koji dajete savete) mislite za njih, i velikim delom ste odgovorni za ono sto ce im se desiti...zato pazite sta pisete i sta kome savetujete. Takav savet smatram ili ishitrenim i brzopletim, ili, u slucaju sagledavanja situacije i shvatanja svega sto sam napisao, a opet davanja istoga saveta, zlonamernim. Ovo se posebno odnosi na Admine, cija je pisana rec ovde vece tezine nego obicnih korisnika.

 

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Po meni definitivno nije motor za nekoga ko jos nije vozio, ili za nekoga ko je jos uvek previse mlad i neukusan.

 

moje misljenje:

- maloletnici - nista preko 50cc

- punoletni bez iskustva - prvi motor do 250cc i 25-30KS max

- punoletni koji imaju iskustva i hoce da uzmu svoj prvi ozbiljniji motor motor tipa KLE je odlicna stvar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Evo citam vase postove i razmisljam...Ja sam upravo jedan od takvih pocetnika o kojima se ovde govori.

 

Imam Tomos automatika koji ne ide preko 40 (50 na nizbrdici  ;D) i koji uzbrdo mene ne moze da povuce preko 25-30.Zbog toga se ne vozim puno po gradu jer sam par puta imao vrlo neprijatna iskustva kada me obilaze trolejbusi i autobusi i sateruju uz ivicnjak preko otvorenih sahtova al dobro pa samim tim i nemam puno predjenih km - oko 1500.

 

Vozim kola vec dve godine i znam kako se vozi po Beogradu pa ne bi puno da eksperimentisem sa svojim Tomosom po gradu i hocu da uzmem neki jaci motor. Znam da bi logican izbor bio nesto od 125-250 kubika pa polako na gore (ne umem ni da saltam brzine) ali postoji problem sa finansijskom situacijom zbog cega vec 2 godine ne mogu sebi da priustim to zadovoljstvo...Nadam se da ce mi se do pocetka sledece sezone ukazati prilika od nekih 1000-2000eu tad i ko zna kad pa se razmisljam o kupovini nekog pitomog endura tipa KLE koji bi vozio narednih 5-6 godina jer ko zna kada cu opet imati priliku da kupim motor-pa otpada ideja o postepenom prelasku. Dakle treba mi neki motor koji bi dugo trajao, koji me ne bi iznenadio naglim ubrzanjima, koji je upravljiv, jeftin za odrzavanje, malo trosi ali koji je sposoban za neke duze ture po autoputu i mislim da  se KLE odlicno uklapa.

 

Mozda ovaj moj post ide u off ali mislim da sam obrazlozio zasto neki pocetnici kupuju KLE-a kao prvi ozbiljniji motor.

 

Sta vi mislite o ovakvom rezonovanju? Da li bi s obzirom na svoju finansijsku situaciju ovakav izbor motora bio pametan?

 

ps. ako je previse off recite pa cu otvoriti novu temu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stomatolog na motoru, 1522 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: Transalp XL600V-X

Evo ja sam pre dve sezone bio takav pocetnik kao ti sada. Kupio sam lepo kineza novog za 1700e(sakrpilo se nekako) od 125cc kros.  Cele prosle sezone sam merkao jaci enduro. Posle izvesnog vremena izbor se sveo na KLE ili Transalp. Nakon jos razmisljanja i odmeravanja i saveta odluka je pala definitivno na Transalpa koga cu kupiti cim prodam ovaj moj sad na prolece. Takodje tebi preporucujem ovako neku varijantu kupi neki pouzdan motor od 125cc od coveka koji nece da te zajebe pa da posle celo leto lupas glavu, najbolje polovan jer vidim da nemas bas mnogo para a i cena mu nece mnogo pasti za sezonu dve pa ces moci da napravis taj lagani prelaz na nesto jace. Gubitak u novcu je mnogo manji tako nego da kupis jaci, skuplji, motor pa da nedaj Boze padnes, a jos mozes i da se povredis pa onda hebes sve novce.

 

Znaci nabavi nesto sa brzinama pa polako ali sigurno. Nadam se da sam ti bar malo pomogao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

Upravo tako, thelord ti je dao dobar savet...na polovnom motoru te cene i klase neces izgubiti mnogo za sezonu-dve (to moze da bude u rangu 200e), a kasnije prodaja i kupovina veceg (mozda za godinu dve odvojis jos nesto novca)...

 

I jos jedna stvar...ostavi i nesto novca za minimum kacigu, a po mogucnosti i zastitnu jaknu (pretpostavljam da to nemas, buduci da vozis Automatika)...bez toga ne sedaj na motor, i to mnogi previde u  kalkulaciji kada kupuju nov motor.

 

I sto vise se izvozaj na toj 125-ici...svaka greska na nekom vecem motoru kasnije ce te skuplje kostati...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Ovako, imam ga, pokusao sam neke pocetnike da nagovorim da ga probaju i znate sta, uplasi ih velicina.

Ima 500 ccm ali gabaritno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 870 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Suzuki XF650 Freewind

A kako neko, kao ja recimo, koji vozim cruisera od 150 ccm(prvi motor)... Da li cu ja za godinu, dve, imati dovoljno iskustva da sednem na KLE-a?

 

Ovo vas pitam zato sto merkam nesto KLE-a za svoj sledeci motor(ko zna kad ali planira se unapred ;D) i pitam vas zato sto su ovo dve totalno razlicite klase motora. Ima li to neke veze sto vozim cruisera a posle sedam na endura?

 

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: VFR 800

Mali off, ne zamerite, da ne otvaram novu temu. Gledao sam jedan KLE i sa desne strane motora iz dekne pri davanju gasa se čuje pištanje, na leru radi lepo ali čim malo dam gas on pišti. Lik kaže da je to lanac(debeli, ne znam šta razvodi) i da se on čuje kod svakog Kawasakija  ???. A opet neki kažu da to ne sme da se čuje. Zna li neko o čemu se radi?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3125 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

A kako neko, kao ja recimo, koji vozim cruisera od 150 ccm(prvi motor)... Da li cu ja za godinu, dve, imati dovoljno iskustva da sednem na KLE-a?

 

Ovo vas pitam zato sto merkam nesto KLE-a za svoj sledeci motor(ko zna kad ali planira se unapred ;D) i pitam vas zato sto su ovo dve totalno razlicite klase motora. Ima li to neke veze sto vozim cruisera a posle sedam na endura?

 

Pozdrav!

 

Evo ti moje iskustvo: Vozio Tomosa automatika u osnovnoj, na kraju osnovne tomos 14, kasnije jawu 350, posle toga MZ 250 4-5 godina, isao na moto skupove sa njim, vozio ga 10 meseci u godini, padao sa njega, imao sudar u centru grada, ispekao malo zanat voznje bajka, (nikad nisi dopecen). Kada sam proletos kupio GPZ 500, prvih par dana sam ga vozio po kraju i navikavao se na njega, nisam mogao odmah da uletim u saobracajne guzve. Znaci imao sam nekoliko desetina hiljada kilometara pod dupetom, a ipak nisam smeo odmah po gasu i u grad. tako da mislim da je i KLE prejak za pocetnika, ma koliko godina starosti imao. Moze kle, i gpz 500, ali sa blokadom na 25kw, pa kada naucis motor posle sezone dve, onda ga "otvoris" za sve pare. Cak i masine od 250ccm nisu za pocetnike, ima takvih koje idu i blizu 200km/h, a potezu ko besne. Ukratko, mora sve po redu: Corba, predjelo, sarma, pa tek onda pecenje i nakraju slag sa torte.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 935 postova
  • Lokacija: Beograd - Mirijevo
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600

Do tada uglavnom vi (koji dajete savete) mislite za njih, i velikim delom ste odgovorni za ono sto ce im se desiti...zato pazite sta pisete i sta kome savetujete. Takav savet smatram ili ishitrenim i brzopletim, ili, u slucaju sagledavanja situacije i shvatanja svega sto sam napisao, a opet davanja istoga saveta, zlonamernim. Ovo se posebno odnosi na Admine, cija je pisana rec ovde vece tezine nego obicnih korisnika.

 

Shesti, vidi, ja ne mislim da je iko zlonameran, pa cak ni ishitren ili brzoplet, ako daje svoje misljenje i ima argumente za to. Ja se potpuno slazem da je idealna situacija biti u mogucnosti da menjas motor na sezonu-dve i to lepo od 50 kubika, pa na dalje. Ako je moguce da stalno kupis nov, pa da ne mislis da li ce nesto da ti se raspadne na njemu.... milina. Ja sam izneo svoje iskustvo sa tim motorom (agregatom) i ipak mislim da je odlican za (starijeg) pocetnika. Kao sto klinci mogu biti jako pametni i zreli, tako i stariji mogu biti jako neinteligentni i nezreli, tako da svako na svemu moze da pogine. KLE\GPZ je motor koji ipak oprasta neke pocetnicke greske, a dovoljno je zivahan da ga se ne mora menjati posle jedne sezone. Uostalom, tu je i novcani momenat. Kada nesto kupis sam od svojih para, a kao "stariji" pretpostavlja se da si sam kupio masinu, a nisi je dobio od tate, onda ces verovatno biti oprezniji sa svojim vozilom da bi ti duze trajalo. I da, mislim da bih ga preporucio svom prijatelju kao prvi motor. Znaci, po cenu da budem ocenjen kao zlonameran, ipak cu reci da mislim da je KLE\GPZ jedna jako dobra sprava za ucenje voznje, naravno, uz dozu razuma i samokontrole.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 84 postova
  • Lokacija: Zemun

Dokaz ovoga sto pricam je statistika...

Koliko vi ljudi znate da su seli na motor od 50 i kusur konja i da nisu bar pali sa laksim/tezim posledicama?

A sad vas pitam koliko ljudi znate da su prvi put seli na motor  od 50 i kusur konja i da su poginuli/trajno se ubogaljili?

 

 

Nebi se slozio moj kolega vozi kle 2 dve godine pre toga nije nikad seo na  motor za sada presao 8000 ziv i zdrav(hvala bogu) nikad nije padao, ipak mislim da su godine i vugla vazni,za ovo vreme nije presao brzinu 120km kaze da nema potrebu,(ok lazem jedan put je isao 140 jedno 10 sec autoputem).Temperament je vazan do jaja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

Cili, vidi :), opet radis ono sto sam rekao da ne bi trebalo da se radi, a to je da dajes savet koji vazi za 1% ljudi.

 

A sto se tice finansijskog momenta, lepo sam rekao da polovna 50-ica-125-ica gubi na vrednosti za godinu dana max 200 evra, a ako dobro prodjes, mozes jos i da zaradis prodajom, tako da to nije nikakvo opravdanje. Finansijski momenat je najgluplje opravdanje za neciji zivot.

 

To sto ti mozes da se iskontrolises, to je sasvim ok. Ako mozes tako kontrolisano da ga vozis do kraja zivota, isto je ok. Ali ja ti garantujem da nikada neces znati da vozis taj motor kao neko ko je poceo sa manjim, i ima staz na njemu, i isto tako ti garantujem da neces dovoljno dobro odreagovati u nekoj excesnoj situaciji kao neko ko je vec to prosao na manjem motoru (to vec ne zavisi od tvog stila voznje, jednostavno neko ce ti izleteti). To ne znaci da se iz toga neces izvuci, ali sanse su svakako vece onome koji je prosao voznju onako kako treba, nego tebi.

 

E, sad, mozda si ti bas taj izuzetak, i mozda ovo za tebe sve ne vazi, u to necu da ulazim jer te ne poznajem, ali veruj mi, za veliku vecinu vazi.

 

Pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Auckland, New Zealand
  • Motocikl: nema

Dokaz ovoga sto pricam je statistika...

Koliko vi ljudi znate da su seli na motor od 50 i kusur konja i da nisu bar pali sa laksim/tezim posledicama?

A sad vas pitam koliko ljudi znate da su prvi put seli na motor  od 50 i kusur konja i da su poginuli/trajno se ubogaljili?

 

 

Nebi se slozio moj kolega vozi kle 2 dve godine pre toga nije nikad seo na  motor za sada presao 8000 ziv i zdrav(hvala bogu) nikad nije padao, ipak mislim da su godine i vugla vazni,za ovo vreme nije presao brzinu 120km kaze da nema potrebu,(ok lazem jedan put je isao 140 jedno 10 sec autoputem).Temperament je vazan do jaja

 

Pa dobro to je jedan covek koga znas...a sto ne pogleda crnu hroniku?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja