Jump to content

Moto Zajednica

Hladjenje motora sa vazdusnim hladjenjem

Recommended Posts

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

ma imate srecu da vazdusari nemaju skalu za temperaturu pa da vidite koliko se oni greju na takvoj temperaturi

 

khmmm pa sad nije bas da nemaju. Nadje se pokoji koji ima!!! Leto 2007 Temerin - Ada (moto skup), citavih 55km razdaljine, temeratura 43 celzija, skazaljka temperature ulja zakucana do kraja vec posle 15km.

 

 

Cesto" vodim rat" sa drugarima po pitanju motora sa vazduznim hladjenjem.Mnogi misle da kada se motorom sa vazdusnim hladjenjem prelazi neka veca razdaljina, mora da se zastane da bi se motor ohladio.Po mom misljenju, motorima sa vazdusnim hladjenjem je obezbedjen dovoljan protok vazduha za hladjenje pri odredjenim brzinama, pa se motor dovoljno hladi u pokretu. Pa me interesuje da li sam ja upravu ili nisam?

 

Mora mora, obavezno svakih 600-700km (da se ispusi cigareta i popije kafa)

 

Oni inginjeri u fabrici su valjda nesto malo znali kada su konstruisali te motore.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ma imate srecu da vazdusari nemaju skalu za temperaturu pa da vidite koliko se oni greju na takvoj temperaturi

 

khmmm pa sad nije bas da nemaju. Nadje se pokoji koji ima!!! Leto 2007 Temerin - Ada (moto skup), citavih 55km razdaljine, temeratura 43 celzija, skazaljka temperature ulja zakucana do kraja vec posle 15km.

 

 

Cesto" vodim rat" sa drugarima po pitanju motora sa vazduznim hladjenjem.Mnogi misle da kada se motorom sa vazdusnim hladjenjem prelazi neka veca razdaljina, mora da se zastane da bi se motor ohladio.Po mom misljenju, motorima sa vazdusnim hladjenjem je obezbedjen dovoljan protok vazduha za hladjenje pri odredjenim brzinama, pa se motor dovoljno hladi u pokretu. Pa me interesuje da li sam ja upravu ili nisam?

 

Mora mora, obavezno svakih 600-700km.

 

Oni inginjeri u fabrici su valjda nesto malo znali kada su konstruisali te motore.

ma mislio sam na skuterice ,,tek bi onda videli kako im se pregrevaju masine,,inace i ja sam na boldorci imao merac temperature ulja,i par puta mi se diglo ovo  malo kose na glavi kad sam video temperaturu ulja,,doduse to se desavalo u guzvi po gradu,,i po defileima na skupovima,,na pravcu mi se nije nikad grejala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1838 postova
  • Lokacija: obrenovac
  • Motocikl: cbr 600f

ja kod mene imam merac ulja i u gradu po bas jakim vrucinama nagura oko 110 stepeni inace u normalnoj voznji na otvorenom je oko 80-90 stepeni,mada letos kada smo se vracali iz resave i kada sam ga malo duze drzao na 140-150 km/h digao je na 125-130 ali bila je strasna vrucina,mislim da se asfalt topio...:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

generalno si u pravu, za vazdušare je najnezgodnije da rade u mestu ili da se voze polako kroz gužvu ali i tu nema potrebe da staješ, samo nađeš pravac i malo ga poteraš. ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

a sta ako ima prinudno vazdusno hladjenje  ??? ??? ??? ??? ???moze da radi u mestu ceo dan  ;) ;) ;)

pisao sam generalno o motociklima, ne skuterima. prinudno hladjenje u mnogome popravlja stvar ali se ono montira uglavnom na skutere jer je motor pozadi pa ne dopire dovoljno svežeg vazduha.

 

važno je da smo se razumeli...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Yamaha FJ 1200, vazdusara,tj uljara. Po gradu i po vrucini do odredjene mere,posle pocinje da radi drugacije,pocinje da smrdi... i gubi snagu.

Kod razvlacenja na auto putu cak i preko 200km/h i na duze  nema nikakvih problema. Sto se tice ulja,iskljucivo mineralno (tada nije bilo sintetike) a ono se na visokim temperaturama trosi.

Ali je zato u hladnijim danima bila najbolja drugarica  :) :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ,, 1032 postova

U normalnim uslovima ( znaci ne na +50) radna temperatura motora sa vazdusnim hladjenjem je oko 80 stepeni. Cim stanes temperatura se penje i do 120. Sto se tice pregrejavanja, tacno osetis kada motor pocinje cudno da se ponasa, gubi snagu kao da ima problem sa paljenjem. E tada treba da stanes ili da ga razvlacis dok se ne rashladi. ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6298 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Opet to mnogo zavisi i od konstrukcije motora. Imao sam ranije Gileru od 125cc, vodeno hladjenje, cim se vozi sporije pocinje da dize temperaturu, u off road voznji je cesto isla i u crveno, a nije imala ventilator na hladnjaku..Transalp isto ima vodeno hladjenje, ali nikad nisam uspeo da ga pregrejem. Za celu sezonu mi se samo jednom upalio ventilator, cak sam se pre toga brinuo da je neispravan, a vozio sam dosta offroada na temperaturama vecim od 30C.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

pozz svima

Razmisljam o kupovini kineskog copera sprint prince 250ccm, pa me zanima da li hladjenje moze predstavljati problem posto je vazdusno

Takodje me zanima da li je pametnije kupiti prince 250 ili 125 kubika, ili ipak sprint raptor 125 sa vodenim hladjenjem??

I kakva su iskustva sa ovim motorima uopste, kvarovi, delovi...??

hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 69 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: GS850G

Nikada nisam imao potrebe da stanem radi odmora motora bez obzira na temperaturu.Treba jako dugo da radi u mestu da bi se pregrejao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Ja verujem da su inžinjeri znali sta rade kada su konstruisali motore :moto3:

 

Davno sam studirao i imao predmet motori i koliko se secam na ekstremno visokim temperaturama efikasnije se hlade vazduhom hladjeni motori ( mnogo vise rashladnog fluida i uvek pristize novi :) ).

Kod motora vazdusara jedini problem koji ja vidim moze biti stajanje u mestu, ili jos gore pomicanje u koloni, mada je to retko posto se vecina provlaci i to naravno kod onih koji nemaju prinudno strujanje vazduha.

 

Moze i vazdusara da se pregreje ali u slucaju ( ovo verovatno nije retko ) da sednu dva klipana od po 100kg na motor od 125ccm ubace u drugu i krenu uz Kopaonik punim gasom.

 

Ja nisam suo da ss nekom pregrejao motor sa vazdusnim hladjenjem ( a da nije tomos automatik ). Oni znaju da se zagreju momacki ali za to su i konstruisani , neko je to vec objasnio za zazore i tolerancije.

 

Naravoucenije, vase je da vozite, mislili su inzenjeri na hladjenje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7075 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

^ Tacno, ali oni imaju ventilatore koji se ukljuce i hlade motor, MADA ni to nece pomoci ako se pretera, i njimaje najbolje kad motor ide i tako hladi hladnjak.

2 sezone sam vozio Suzuki GS 500E - neunistivu vazdusaru i apsolutno nikakvih problema nisam imao :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Vodeno hladjenje sadrzi kamaru skupih delova ciji je svaki kvar potencijalno fatalan. Eventualno pregrevanje vazdusara mozda neznatno skracuje vek ali ja ne znam za primer da ga je direktno unistilo kao sto gubitak rashladne tecnosti izvesno proizvodi. ljudi misle da sto komplikovanije mora biti i bolje i ta ih zabluda skupo staje. Tek za male kubikaze nema smisla vodeno napr kod hyosung aquila gv250 posle voznje i duzeg drndanja u mestu je i dalje mogla da se drzi ruka na rebrima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1822 postova
  • Lokacija: Beograd

Nije mi se ni jednom desilo da sam seo na motor i da razmisljam o tako nekim stvarima

A jos sam kupio 125icu iskljucivo za voznju po gradu koja ima vazdusno hladjenje i nikad nisam imao problema ni po najvecim guzvama u Beogradu, cak ni da me motor przi po nogama, a ako realno pogledas koje je to vreme koje motor treba da radi u mestu pa da se pregreje, a tad uvek radi u leru osim ako onaj ko ga vozi nije neki bolesnik pa ga drzi na 2/3 gasa svo vreme, inace se sva putovanja zavrsavaju za sat vremena u vecini slucajeva i to sa poprilicno kretanja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 47 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Colibri T12/Sprint Phantom,Knight Adams 125,T 14 TLS,APN4,APN6 ECO,Automatic a3ms,

pozz svima

Razmisljam o kupovini kineskog copera sprint prince 250ccm, pa me zanima da li hladjenje moze predstavljati problem posto je vazdusno

Takodje me zanima da li je pametnije kupiti prince 250 ili 125 kubika, ili ipak sprint raptor 125 sa vodenim hladjenjem??

I kakva su iskustva sa ovim motorima uopste, kvarovi, delovi...??

hvala

 

Znam da odgovor stize poprilicno kasno al moje misljenje glasi:Sprint/Jinlun prince 125 ti je ekstra dobar motor...znam ja da postoje oni koji ce momentalno reci ma daj japanac je japanac...kupi sebi hrdolinu staru 20 ak godina al samo da je yamaha ili nesto brendirano nema to veze sto je ona prosla 200k km...takvi ljudi ocigledno nemaju pojma o cemu pricaju svaka cast svakome nema ljutnje al za mene muzejski primjerak koji nije presao ni 20 km nemoze biti dobar ako je star 20 ak godina...sto se tice djelova koji su navodno kvalitetniji jer na njima pise yamaha ocakicemo ih macku o rep jer sa danasnjom maloprivredom niko nikada nece biti siguran u originalnost delova i najverovatnije ce kupiti kinesku robu u fancy pakovanju...Da se vratim na prince...ocu da ga kupim...vozio sam ih dosada 4 komada...prvi model sa 1 cilindrom 2 novija modela 2006/2009 i model od 250 ccm...motor je ekstra.polozaj sedenja upravljivost nagib u krivinama kod mene zamerke nemaju...jeftin za odrzavanje bukvalno mozes sam da ga servisiras ukoliko imas i osnovni pojam o mehanici a smatrama da ko god vozi motor vjerovatno ima.razliku izmedju 125 i 250 sam primjetio samo pri startu i u 3 coj brzini sa naglim davanjem gasa...250 malo bolje povuce ali po meni ta razlika nije bas ogromna kako neki kazu...mozda jer sam lagan pa svaki motor koji mene nosi misli da je kosilica...u sustini smatram prince 125 kao jacu verziju tomosovog APN4 slobodno ga peglaj razvlaci maksimalno ga kucaj u 3 coj i 4 toj ali nemoj slajfati nabijati na njega 4 dzaka cementa i taj metalni konj ce te odvuci na kraj svijeta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 824 postova

Evo ja vozim vec tri godine Keeway Speed-a 125ccm (kupio sam ga novog 2010e), jedno 100 puta prelazio sam u cugu vise od 60km po najvecoj vrucini i nisam nista osetio na motoru. Bilo je i kreni-stani po slicnom vremenu i dobro je podneo vrucinu. Malo ga i na pravini kada doguram 100km/h stisnem kvacilo do kraja da spusti obrtaje i malo se oghladi dok smanjuje polako brzinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja