Jump to content

Moto Zajednica

Honda Africa Twin

Recommended Posts

  • IRON WILL, 972 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Voleo bih da imam motor

Kolege sektasi zeleo bih da va cestitam novu godinu i da vam pozelim bezbednu voznju ma gde god da ste i sta god vozite. Ista je strast koja nas tera na dva tocka... Afrika ili ne Afrika... nema ni veze.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Drugovi forumasi sretna Nova Godina i zelim vam puno srece i zdravlja u 2009 god.

 

Ovom prilikom predlazem da se na prolece skupimo na Divcibarima, i provozamo dvodnevni lagani off road i osetimo blagodeti seoskog turizma.

Ovo su simbolicni troskovi, a sigurno  ce te otici kuci sa lepim uspomenama.

Ako ima zainteresovanih za ovu avanturu, rado cu se podruditi da vam boravak bude sto interesantni i dati sve informacije sto se tice smestaja, voznje, planina koje se obilaze, itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

Drugovi forumasi sretna Nova Godina i zelim vam puno srece i zdravlja u 2009 god.

 

Ovom prilikom predlazem da se na prolece skupimo na Divcibarima, i provozamo dvodnevni lagani off road i osetimo blagodeti seoskog turizma.

Ovo su simbolicni troskovi, a sigurno  ce te otici kuci sa lepim uspomenama.

Ako ima zainteresovanih za ovu avanturu, rado cu se podruditi da vam boravak bude sto interesantni i dati sve informacije sto se tice smestaja, voznje, planina koje se obilaze, itd.

 

Racunaj na mene za Divcibare. Sve naj u 2009.

 

;)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Sretna nova godina svima i mnogo sati prelijepog vremena za voznju zelim :) .

 

Odlucio sam se za kupovinu Afrike Twin. Trenutno mi ne odgovara opcija sa uvozom iz inostranstva jer nemam nikoga kome mogu vjerovati da ce mi dovesti upotrebljivu masinu. Ove koje mogu sam vidjeti/probati mi za sad vise odgovaraju.  Iscitao sam ovu kompletnu temu, pregledao i ostale sajtove, ali jos uvijek imam pitanja....

Ponuda Afrika u BiH je jaaaako malena, pa bih zamolio iskusnije clanove Afrika plemena da mi odgovore na par pitanja oko dvije Afrike koje sam uspio pronaci.

 

-jedna Afrika je RD03, '89 godiste sa 61000 KM na satu. Nije registrovana, pa na cijenu motora moram dodati i cijenu registracije. Nema nikakvih dodataka i aftermarket dijelova a prodavac je cijeni 2350 Eura. Da li je ova cijena OK za ovo godiste i stanje. Afrika je uvezena iz Svicarske (ima kockasti far). Kilometraza vjerovatno nije u redu, prodavac nema servisnu knjizicu za nju, ali ako bude u dobrom stanju, to mi nije toliko ni vazno.

 

 

- druga Afrika je RD04, '91 godiste 70000 KM na satu, tek uvezena, ali su placeni carina i svi troskovi do registracije. Prodavac je cijeni 2500 Eura. Uvezena je iz Njemacke i dolazi sa novim gumama i koferom.

 

Sta je najbitnije za provjeriti na ove dvije Afrike? Ici cu da ih pogledam uzivo u toku iduce sedmice, ako vrijeme dozvoli i provozam. Srecom, zima je pa mogu da uzmem jos malo vremena da razmislim o obe. Posto ne vjerujem da ce mi prodavci dopustiti da rastavim motore na sastavne dijelove :), pa ako ima nekih Afrika specificnih stvari koje se mogu provjeriti bez vecih radova na motoru, zamolio bih da napisete.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6313 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Prvo da cestitam svim sektasima srecnu novu godinu i da svi imamo bar duplo vise predjenih km na omiljenom motoru nego prosle :)

 

skullz, meni ovako dok citam dosta bolje deluje ponuda za RD04. Nove gume i kofer treba da ubacis u racunicu svakako, sem toga meni je afrika sa kockastim farom mnogo ruzna, no to je stvar ukusa. Cena za RD03 mi je previsoka, za RD04 je ok. Sta da gledas ? Gledaj opste stvari kao i kod svih motora. Da nisu procureli semerinzi na prednjoj viljusci, stanje lanca i lancanika, gume, da negde ne curi ulje. Pogledaj u kakvom su stanju diskovi, da nisu osteceni, krivi ili suvise tanki. Diskovi ce ti takodje dosta reci o predjenoj kilometrazi.

 

Ako ti prodavac dopusti detaljniji pregled skini plastike i vidi da li su lomljene i krpljene, to se vidi sa unutrasnje strane plastika. Pogledaj da li su krivi ili ulubljeni hladnjaci. Ponesi unimer i ispitaj da li lepo puni akumulator, napon punjenja treba da je od 13,5 V na leru do 14,5V na 5000 obr.

 

Kad je upalis poslusaj masinu, ne sme da bude nikakvog lupkanja, ako se u glavi cuje cak-cak, to nije strasno, verovatno treba da se steluju ventili. Stisni i pusti kvacilo u leru, ne sme da bude razlike u zvuku, ako ga bude, verovatno je druk lager. I to nije mnogo strasno ako se ne cuje mnogo, kod vecine afrika se cuje po malo. 

 

Kod tako starih afrika ces sigurno naici na neku manu ako znas da gledas, sto ih vise uocis imaces vise argumenata za cenjkanje, a ako ih ima bas mnogo odustaj od takvog motora i trazi dalje. Nadam se da sam ti koliko-toliko pomogao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2457 postova
  • Lokacija: Braunau am Inn (Austrija) - Svilajnac Bobovo
  • Motocikl: CBF1000 SC58 '07, FZ1S '06, SV650N

Srecna Nowa 2 0 0 9 godina. Puno puno cega god pozelite  ;D. Sve sto ste zazeleli u 2008 a nije vam se ispunilo nek vam se ispuni u 2009-oj. Sa srecom. Hteo bih da pitam poznavaoci africe. Na str.26 gde sam pitao za svajcarski model sa cetvtastim farom, taj motor je vlasnistvo mog dobrog prijatelja (Micka), koji mi je ponudio za 1300e (sa registracijom), znaci garantuje mi za njega, daje mi za cenu, kolko ga i njega iznela, yet mu ga je doterao iz swiss. Mane su mu izderano sediste i 2 ispucane plastike, preso nekih 80.000km, 88god., sad menjao ulje... Sta vi mislite o tome, da li se isplati?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

 

 

Sta je najbitnije za provjeriti na ove dvije Afrike? Ici cu da ih pogledam uzivo u toku iduce sedmice, ako vrijeme dozvoli i provozam. Srecom, zima je pa mogu da uzmem jos malo vremena da razmislim o obe. Posto ne vjerujem da ce mi prodavci dopustiti da rastavim motore na sastavne dijelove :), pa ako ima nekih Afrika specificnih stvari koje se mogu provjeriti bez vecih radova na motoru, zamolio bih da napisete.

 

 

Sve proveri!

 

Ležaj volana, vile prednje, zadnji amortizer, slušaj korpu kvačila dal čukara, slušaj pod opterećenjem da li se menja zvuk (blokiraj prednju kočnicu i pokušaj da kreneš na malom gasu skoro dok se ne ugasi motor) pa ako svira orkestar zahvali se prodavcu na utrošenom vremenu...

I naravno još gomilu stvari :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

 

 

Sta je najbitnije za provjeriti na ove dvije Afrike? Ici cu da ih pogledam uzivo u toku iduce sedmice, ako vrijeme dozvoli i provozam. Srecom, zima je pa mogu da uzmem jos malo vremena da razmislim o obe. Posto ne vjerujem da ce mi prodavci dopustiti da rastavim motore na sastavne dijelove :), pa ako ima nekih Afrika specificnih stvari koje se mogu provjeriti bez vecih radova na motoru, zamolio bih da napisete.

 

 

Sve proveri!

 

Ležaj volana, vile prednje, zadnji amortizer, slušaj korpu kvačila dal čukara, slušaj pod opterećenjem da li se menja zvuk (blokiraj prednju kočnicu i pokušaj da kreneš na malom gasu skoro dok se ne ugasi motor) pa ako svira orkestar zahvali se prodavcu na utrošenom vremenu...

I naravno još gomilu stvari :)

Ako je ikako moguce izmjeri kompresiju na oba cilindra ,to je pravi pokazatelj stanja motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

 

 

Sta je najbitnije za provjeriti na ove dvije Afrike? Ici cu da ih pogledam uzivo u toku iduce sedmice, ako vrijeme dozvoli i provozam. Srecom, zima je pa mogu da uzmem jos malo vremena da razmislim o obe. Posto ne vjerujem da ce mi prodavci dopustiti da rastavim motore na sastavne dijelove :), pa ako ima nekih Afrika specificnih stvari koje se mogu provjeriti bez vecih radova na motoru, zamolio bih da napisete.

 

 

Sve proveri!

 

Ležaj volana, vile prednje, zadnji amortizer, slušaj korpu kvačila dal čukara, slušaj pod opterećenjem da li se menja zvuk (blokiraj prednju kočnicu i pokušaj da kreneš na malom gasu skoro dok se ne ugasi motor) pa ako svira orkestar zahvali se prodavcu na utrošenom vremenu...

I naravno još gomilu stvari :)

Ako je ikako moguce izmjeri kompresiju na oba cilindra ,to je pravi pokazatelj stanja motora.

Apsolutno netachno. Jedan od pokazatelja, daleko od pravog pokazatelja stanja agregata i na izmerenu kompresiju se nikako ne sme oslanjati!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc
link=topic=14140.msg398023#msg398023 date=1230995947]

 

 

Sta je najbitnije za provjeriti na ove dvije Afrike? Ici cu da ih pogledam uzivo u toku iduce sedmice, ako vrijeme dozvoli i provozam. Srecom, zima je pa mogu da uzmem jos malo vremena da razmislim o obe. Posto ne vjerujem da ce mi prodavci dopustiti da rastavim motore na sastavne dijelove :), pa ako ima nekih Afrika specificnih stvari koje se mogu provjeriti bez vecih radova na motoru, zamolio bih da napisete.

 

 

Sve proveri!

 

Ležaj volana, vile prednje, zadnji amortizer, slušaj korpu kvačila dal čukara, slušaj pod opterećenjem da li se menja zvuk (blokiraj prednju kočnicu i pokušaj da kreneš na malom gasu skoro dok se ne ugasi motor) pa ako svira orkestar zahvali se prodavcu na utrošenom vremenu...

I naravno još gomilu stvari :)

Ako je ikako moguce izmjeri kompresiju na oba cilindra ,to je pravi pokazatelj stanja motora.

Apsolutno netachno. Jedan od pokazatelja, daleko od pravog pokazatelja stanja agregata i na izmerenu kompresiju se nikako ne sme oslanjati!

 

Pa nije baš apsolutno netačno, al motor koji ima dobru kompresiju ne mora da znači da nije prolupao. Kod AT sigurno nećete naići na ovakvu stuaciju, pa ako ste u situaciji da izmerite kompresiju, onda to i uradite, ne škodi, a šta ne škodi to koristi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R
link=topic=14140.msg398023#msg398023 date=1230995947]

 

 

Sta je najbitnije za provjeriti na ove dvije Afrike? Ici cu da ih pogledam uzivo u toku iduce sedmice, ako vrijeme dozvoli i provozam. Srecom, zima je pa mogu da uzmem jos malo vremena da razmislim o obe. Posto ne vjerujem da ce mi prodavci dopustiti da rastavim motore na sastavne dijelove :), pa ako ima nekih Afrika specificnih stvari koje se mogu provjeriti bez vecih radova na motoru, zamolio bih da napisete.

 

 

Sve proveri!

 

Ležaj volana, vile prednje, zadnji amortizer, slušaj korpu kvačila dal čukara, slušaj pod opterećenjem da li se menja zvuk (blokiraj prednju kočnicu i pokušaj da kreneš na malom gasu skoro dok se ne ugasi motor) pa ako svira orkestar zahvali se prodavcu na utrošenom vremenu...

I naravno još gomilu stvari :)

Ako je ikako moguce izmjeri kompresiju na oba cilindra ,to je pravi pokazatelj stanja motora.

Apsolutno netachno. Jedan od pokazatelja, daleko od pravog pokazatelja stanja agregata i na izmerenu kompresiju se nikako ne sme oslanjati!

Molim te reci mi sta za tih pola sata vremena koliko ti vlasnik da da se odlucis o kupovini ,mozes pametnije da uradis od mjerenja kompresije i mjerenja pritiska ulja!?

Mozda da ga zagledas,osluskujes ,mozda da pitas vlasnika da ti dopusti da mu izvadis radilicu i lezajeve ili da ga kupis jednostavno na srecu!

Ja sam pokusao samo da predlozim nesto sto nije lose da se uradi prilikom kupovine , tvoji razlozi javljanja u ovoj temi su bili samo da nas fasciniras svojim znanjem. Uostalom kakva je mogucnost da motor star 15 godina sa kompresiom preko 9 bude podvala i krs koji je sastavljen noc prije prodaje?

Ostajem pri tome da je mjerenje kompresije(po mogucnosti i pritiska ulja) obavezno kod kupovine motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

link=topic=14140.msg398023#msg398023 date=1230995947]

 

 

Sta je najbitnije za provjeriti na ove dvije Afrike? Ici cu da ih pogledam uzivo u toku iduce sedmice, ako vrijeme dozvoli i provozam. Srecom, zima je pa mogu da uzmem jos malo vremena da razmislim o obe. Posto ne vjerujem da ce mi prodavci dopustiti da rastavim motore na sastavne dijelove :), pa ako ima nekih Afrika specificnih stvari koje se mogu provjeriti bez vecih radova na motoru, zamolio bih da napisete.

 

 

Sve proveri!

 

Ležaj volana, vile prednje, zadnji amortizer, slušaj korpu kvačila dal čukara, slušaj pod opterećenjem da li se menja zvuk (blokiraj prednju kočnicu i pokušaj da kreneš na malom gasu skoro dok se ne ugasi motor) pa ako svira orkestar zahvali se prodavcu na utrošenom vremenu...

I naravno još gomilu stvari :)

Ako je ikako moguce izmjeri kompresiju na oba cilindra ,to je pravi pokazatelj stanja motora.

Apsolutno netachno. Jedan od pokazatelja, daleko od pravog pokazatelja stanja agregata i na izmerenu kompresiju se nikako ne sme oslanjati!

Molim te reci mi sta za tih pola sata vremena koliko ti vlasnik da da se odlucis o kupovini ,mozes pametnije da uradis od mjerenja kompresije i mjerenja pritiska ulja!?

Mozda da ga zagledas,osluskujes ,mozda da pitas vlasnika da ti dopusti da mu izvadis radilicu i lezajeve ili da ga kupis jednostavno na srecu!

Ja sam pokusao samo da predlozim nesto sto nije lose da se uradi prilikom kupovine , tvoji razlozi javljanja u ovoj temi su bili samo da nas fasciniras svojim znanjem. Uostalom kakva je mogucnost da motor star 15 godina sa kompresiom preko 9 bude podvala i krs koji je sastavljen noc prije prodaje?

Ostajem pri tome da je mjerenje kompresije(po mogucnosti i pritiska ulja) obavezno kod kupovine motora.

 

Ja bih se slozio da ako moze da se izmeri kompresija - ako vlasnik dozvoli - to obavezno treba uraditi. A ako ne dozvoli i to neshto znachi i govori o motoru a i o vlasniku.

Merenje kompresije je svakako jedan od najsigurnijih metoda provere stanja agregata.

 

;)

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6313 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ako je kompresija i pritisak ulja ok, to je siguran pokazatelj da su vitalni delovi agregata ok. Mada nesto ne verujem da velika vecina to radi pre kupovine motora, ja prvi to ne radim. A nesto sumnjam i da bi se cimao kad ja prodajem motor sa "gledacima" oko toga. Ako je ozbiljan kupac i pokaze mi da je doneo pare, onda moze. Kod kupovine se oslanjam na oko, uvo i na to kako procenim vlasnika i do sad se nisam nikad presao, mada mozda sam i imao srece, ko zna :)

 

Kod kupovine prvog motora su mi promakle sve mane, kod drugog nekoliko, na Africi sam video apsolutno sve sta joj fali (sreca nije bilo mnogo falinki), ukazao na to vlasniku i zbog toga jos spustio cenu motora, za neke ni on sam nije znao. Za tu razliku u ceni sam doticne falinke otklonio i dobio tehnicki savrseno ispravan motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

Veeelika razlika, paz sad...

 

1. Kupujete motor od preprodavca?  Pooojma nemate, a vala on još manje, koje je boje mačka u njegovom džaku.

 

2. Kupujete uvozan i regisrovan motor od Afrikanca ili ti Afrosrbina? E to je već drugi padež. Savesnii vlasnik AT će vam sigurno objasniti podrobnije u kakvom je taj motor  stanju. Nabrojaće sve intervencije obavljene na mašini. Pozvaće vas na zajedničku vikend vožnju ne bi li prisnije osetili motor pod sobom.

(Samo ako kupac ima adekvatnu zaštitnu opremu i "A" kategoriju - bez zabrane).

 

U njegovoj garaži ćete videti kako se crvene police od palete motulovih proizvoda u vrednosti od bar 100 evra (kao recimo kod mene)  8)

 

Prihvatiće sve zahteve kupca za proveru istog, od merenja kompresije do ostalih cirkusa - (teranja motora kod njegovo  šuraka koji blage veze nema sa motorima), a naravno jer je to realna i prirodna stvar koja se radi pri kupoprodaji sokoćala na dva točka.

 

I naravno - spustiće cenu, jer nema srca da posle predjenih 30-40.000km  ne izgubi makar 100 evra na ceni :):):)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja