Jump to content

Moto Zajednica

Najbolji enduro za duga putovanja?(Dane,Koma,AnteK i ostali -upomoc!)

Recommended Posts

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Imao je covek TDM-a ranije.

 

...i kada je vidio da je kanta :) od motora,onda ga prodao....a sada trazi "Long ride enduro"!

 

Sada sam dobio slike Darijevog(na forumu Loki) Novog KTMa 990 i mislim da je to pravi izbor!

S'njim na kraj svijeta!

Jes' da kosta al' nek ide ..... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

Ne znam sta da ti kazem i kako da ti pomognem. Video sam da ljudi putuju sa svim i svacim. To mi je razbilo mitove o svim motorima, i ispade da je na kraju, ono sto je najpotrebnije, volja...

 

Evo neka moja razmisljanja pa ti vidi sta od toga mozes da iskoristis za svoju odluku.

 

Za duga putovanja bi se uvek opredelio za 2 cilindra. Vibracije iz dana u dan, po vise sati mogu da uticu na umor. Mislim, sutra bi seo i na jedan cilindar da putujem, ali ako mogu da biram, uzeo bi 2.

 

KTMa 950 ne bi uzeo, ali zato 990 je verovatno moj sledeci motor. On ti sada ne ulazi u cenovni opseg koji si naveo. 950 ima odredjenih problema, ali su sve to ispravili na 990. I to bi uzeo onu S verziju.

 

BMW, iz price sa ljudima koji ih voze na dugim putovanjima, kazu da je tvoj model najaci ikad i kunu se u njega. Tako i izgleda... Sa Dakarom dosta ljudi putuje, ali ne znam nista o tome da ti kazem. Cim ga toliko koriste sigurno je dobar. Sreo sam jedan par koji je prosao Mongoliju i njima su otisli zadnji amorti kao Komi.

 

Africa Twin. Znas da je ja imam, pa cu o njoj najvise. Mislim da je taj motor upravo pravljen za ono sto stoji u naslovu, duga enduro putovanja. Tek po Mongoliji sam shvatio za sta je taj motor u stvari. Makadam, oko 80 km/h, +- 30 km/h. Sve je podredjeno tome. Prenos, menjac, snaga, bukvalno sve. Ciklistika, raspored mase, vrhunsko. Po putu moze da se vozi jako dobro i brzo, pije neravnine, tako da je na losem asfaltu cak brzi i od stroma, tako da brzo mozes da stignes i do tog makadama. KTM je sigurno bolji za ekstremniju voznju po makadamu, ali na dalekim putovanjima nema mesta ekstremnoj voznji. Ima par mana, jbg Honda voli da stedi na nekim stvarima, ali se to sve da ispraviti, lako i jeftino. Zna se koje su slabe tacke, i uz odgovarajuce pripreme, nista te nece iznenaditi i motor te nece ostaviti nigde. Ja licno bi opet izabrao nju. Ne tvrdim da je najbolja, ali za mene je to proverena sprava i sa njom bi putovao u miru. Jedan rus, koji je vozio ADV 1200, mi je rekao, jbg kupio sam ovo jer nisam imao izbor, imao sam Afriku pre i uzeo bi je opet samo da se jos proizvodi.

 

Strom. Eto kao sto vidis, prosao je svuda gde i Africa. Nije stao nigde. Imali smo problema sa felnom, ali pitanje je da li bi i neka druga felna izdrzala to sto se dogodilo nasoj. Isao je sporije po makadamu, ali je ipak isao. Od peska je stradao zadnji amortizer, ali jbg. posle skoro 5 000 km offroada sa sve prtljagom. Pesak je razjebo manzetnu. Sa elektronikom nije bilo nikakvih problema, cak ni sa gorivom. Moze Strom svuda ali se Africa ipak bolje snalazi u divljini.

 

Sto se tice velikih rezervoara, mislim da je to nepotrebno. Za rizicna podrucja sam nosio mali kanister, koji nikad nisam ni iskoristio :)

Trebace ti jos dosta sitnica za motor da bi ga opremi za duge ture, tako da i to zaracunas u trosak kupovine. Pored toga i kvalitetna kamp oprema.

 

Eto, preneo sam ti moje iskustvo sa Africom, i par sitnica koje znam za druge motore. Ono sto ne znam nisam hteo da komentarisem. Pitaj ako mogu jos nekako da ti pomognem.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

Ne merim po onom "meni se svidja, bas je lep", vec po performansama, kvalitetu, tvojim potrebama i stilu voznje ;)

 

kakav si ti lik, uopšte te ne razumem. kao što rekoh, u enduro se ne razumem tako da nisam ni očekivao da iko moj savet shvati ozbiljno. jedino si ga izgleda ti tako shvatio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Ako ti je bitna udobnost i da nije ni ruzan  ;) , a agregat je kao i u novoj Teneri onda necu nista reci ...

samo cu ga pogledati (levo) !  ;D

e svaka ti je zlatna  ;D ;D ;D  zna se sta je pravi motor,italijan sa evropskom masinom  ;D ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

Nije ozbiljno na ozbiljno pitanje odgovarati neozbiljno, pogotovo ne ljudima koji sebe smatraju ozbiljnim, kakav je i GS, a ne samo ja. Sorry za off.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest gordanmg

Ako ti je bitna udobnost i da nije ni ruzan  ;) , a agregat je kao i u novoj Teneri onda necu nista reci ...

samo cu ga pogledati (levo) !  ;D

e svaka ti je zlatna  ;D ;D ;D  zna se sta je pravi motor,italijan sa evropskom masinom  ;D ;D ;D ;D

 

Tebi je ocigledno dosadno pa bi bilo pametno da ne dobacujes ozbiljnim ljudima koji se bave ozbiljnim stvarima.

Iskuliraj teme u koje se ne razumes i oduzimas ljudima vreme. Gore pises Africa twin a ovde hvalis apriliju!?!?!

Izvinjavam se svima od GS-a pa nadalje za ovaj off

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In Mud We Trust, 1918 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: 950ADV

od polovnih samo Afrika ili r1150gs a od novih nova tenera ili cak f800gs, mada ce biti dosta skuplji od Tenere.

samo ne znam kako ces sa velikog gs-a na manji motor ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1335 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

evo ti prava makina,kad je bmw pustio apriliju da mu pravi motore,onda znas da je dobro,,za manje para isti kvalitet ;)

 

Bolji je BMWov motor, a i nisu potpuno isti. Pegasusima je znala propišati brtva glave ( čest problem

na nekoliko serija Pegasusa, ovdje kod mene su trojica kuburila s tim ), kod BMWa to nisam čuo.

BMWov motor je imao glavu sa 4 ventila, Aprilia malo drugačiju sa 5 ventila, nemirnije je radila i

trošila više goriva, pogotovo prve serije sa ubrizgavanjem koje su imale problema sa potrošnjom.

Kolega koji sada vozi ADV 990S je u to vrijeme imao F650 ST, sa teškom mukom uz dosta oštru

vožnju jedva da je potrošio 5-5.5 litara, Pegaso u istim uvjetima sukne 7-8 bez problema. Sve skupa,

Pegaso je OK kupovina ako nije jedna od problematičnijih serija, pogotovo jer je jeftin, no mislim da

je opravdana veća cijena BMWa. Novi Pegaso sa Minarelli motorom mi se dopada puno više od starog,

pogotovo u Trail izvedbi, no ovdje ih je malo prodano, dok modela Strada ima koliko hoćeš na cesti,

ljudi su ipak puno više orijentirani asfaltu. Donedavno se Trail mogao kupiti za sasvim pristojne novce

na popustu, no malo ih je prodano, većina ih je kupila XT660R.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

evo ti prava makina,kad je bmw pustio apriliju da mu pravi motore,onda znas da je dobro,,za manje para isti kvalitet ;)

 

Bolji je BMWov motor, a i nisu potpuno isti. Pegasusima je znala propišati brtva glave ( čest problem

na nekoliko serija Pegasusa, ovdje kod mene su trojica kuburila s tim ), kod BMWa to nisam čuo.

BMWov motor je imao glavu sa 4 ventila, Aprilia malo drugačiju sa 5 ventila, nemirnije je radila i

trošila više goriva, pogotovo prve serije sa ubrizgavanjem koje su imale problema sa potrošnjom.

Kolega koji sada vozi ADV 990S je u to vrijeme imao F650 ST, sa teškom mukom uz dosta oštru

vožnju jedva da je potrošio 5-5.5 litara, Pegaso u istim uvjetima sukne 7-8 bez problema. Sve skupa,

Pegaso je OK kupovina ako nije jedna od problematičnijih serija, pogotovo jer je jeftin, no mislim da

je opravdana veća cijena BMWa. Novi Pegaso sa Minarelli motorom mi se dopada puno više od starog,

pogotovo u Trail izvedbi, no ovdje ih je malo prodano, dok modela Strada ima koliko hoćeš na cesti,

ljudi su ipak puno više orijentirani asfaltu. Donedavno se Trail mogao kupiti za sasvim pristojne novce

na popustu, no malo ih je prodano, većina ih je kupila XT660R.

da aprilija sa ubrizgavanjem se losije pokazala ali starija kao moja sa karburatorima trosi oko 5litra radi mirno kao bmw,,mislio sam i na starije serije bmw a,,a trial aprilija se pokazala odlicno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

od polovnih samo Afrika ili r1150gs a od novih nova tenera ili cak f800gs, mada ce biti dosta skuplji od Tenere.

samo ne znam kako ces sa velikog gs-a na manji motor ?

Sutra dolaze po moj motor ! Odlucio sam da izbor smanjim na R1150 GS (nasao sam vec jedan u vrlo dobrom  stanju) i Afriku( tu ce biti posla za Gordana).

Sa mojim starim GS-om sam bio prezadovoljan , a Afriku nisam nikad vozio ali po prici mnogih vlasnika sigurno je dobar motor.

Nova Tenere je zanimljiv motor ali mislim da nije za mene kao i svaki drugi jedno-cilindras jer po asfaltu vozim malo ostrije (bar mi drugi to kazu :)) I mislim da za takvu voznju nemaju dovoljno snage.

Mali Strom je za svoju cijenu super motor ali u BIH je iz nepoznatih razloga najskuplji u Evropi .

KTM 990, F800GS i R 1200GSA  su vjerovatno odlicni za to sto ja trazim, ali su za mene preskupi (mozda neki drugi put).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1414 postova
  • Lokacija: Beograd (zvezdara)

 

Nova Tenere je zanimljiv motor ali mislim da nije za mene kao i svaki drugi jedno-cilindras jer po asfaltu vozim malo ostrije (bar mi drugi to kazu :)) I mislim da za takvu voznju nemaju dovoljno snage.

 

A posto sam ja jedan od tih "drugih" koji ti kazu da po asfaltu vozis "malo" ostrije, bas iz tog razloga sam ti predlagao novu teneru, ali kako vidim, ne mozes ti bez BMW-a ;D ;D :D Sta god da kupis, srecno se navozao :D:);)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

od polovnih samo Afrika ili r1150gs a od novih nova tenera ili cak f800gs, mada ce biti dosta skuplji od Tenere.

samo ne znam kako ces sa velikog gs-a na manji motor ?

Sutra dolaze po moj motor ! Odlucio sam da izbor smanjim na R1150 GS (nasao sam vec jedan u vrlo dobrom  stanju) i Afriku( tu ce biti posla za Gordana).

Sa mojim starim GS-om sam bio prezadovoljan , a Afriku nisam nikad vozio ali po prici mnogih vlasnika sigurno je dobar motor.

Nova Tenere je zanimljiv motor ali mislim da nije za mene kao i svaki drugi jedno-cilindras jer po asfaltu vozim malo ostrije (bar mi drugi to kazu :)) I mislim da za takvu voznju nemaju dovoljno snage.

Mali Strom je za svoju cijenu super motor ali u BIH je iz nepoznatih razloga najskuplji u Evropi .

KTM 990, F800GS i R 1200GSA  su vjerovatno odlicni za to sto ja trazim, ali su za mene preskupi (mozda neki drugi put).

 

 

Jel BMW onaj Svajcarac?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

Nije ozbiljno na ozbiljno pitanje odgovarati neozbiljno, pogotovo ne ljudima koji sebe smatraju ozbiljnim, kakav je i GS, a ne samo ja. Sorry za off.

 

ako GS-u ne smeta što se zezam, ne znam što se ti javljaš...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

Odluka je pala : AFRICA RD07

Posle nekoliko dana vaganja odlucio sam se za Afriku,mislim da je presudila samo veca  off road pokretljivost u odnosu na GS ( malo i niza cijena i puno niza cijena  registracije).

Sutra idem po motor i odmah stavljam slike!

Hvala svima na pomoci oko izbora (castim pivom :)).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1335 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Odluka je pala : AFRICA RD07

Posle nekoliko dana vaganja odlucio sam se za Afriku,mislim da je presudila samo veca  off road pokretljivost u odnosu na GS ( malo i niza cijena i puno niza cijena  registracije).

Sutra idem po motor i odmah stavljam slike!

Hvala svima na pomoci oko izbora (castim pivom :)).

 

Mislim da ti je to i najlogičniji izbor, ako se uzmu u obzir tvoje potrebe. Sretno  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Mali off:

 

Sem Vanje, jos jedan vidjeniji clan foruma je kupio Afriku RD07, sam ce se javiti. Sve smo brojniji!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

Prije dva sata sam dovezao (kombi vozilom) Afriku ,1997,29 000 km,crno-siva,givi vizir,givi crash bar, givi maxia top case -motor je stvarno u fabrickom stanju!

Nema ni jedne ogrebotine na sebi i izgleda da sam ovaj put imao stvarno puuuno srece da nadem motor u ovakvom stanju.

Kako je sada daleko proljece... :(

Slika je sa telefona i prilicno je losa .

 

 

post-1867-12878992997165_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja