Jump to content

Moto Zajednica

Koje ulje sipate u vas motor?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha MT-07 Tracer

Prijavljujem se da sam podlegao opštem utisku koji je ostavio Mannol u ovoj temi, kao i samoj ceni... i rešio sam da probam, ako i ne budem zadovoljan smatraću to jednim "vanrednim" ispiranjem agregata :) 

U svakom slučaju, ovo je moje lično iskustvo za sada, možda nekome i koristi a verovatno neće da šteti :)

 

Svakako je došlo vreme za zamenu, trenutna km je 29.000, u agregatu je bio Shell Advance Ultra 100% Synthetic 10W40 (oko 7.500 km i oko 1.600+ rsd/L kupljen na njihovoj pumpi) a pre Shell-a je bila iPone Katana 10W40 (oko 4.500 km i cena po litru možda 100-150 rsd niža), oba ulja su izgledala identično tamno na istakanju (sipano u isti bidon, nisam primetio razliku u nijansama a čekam da vidim hoće li biti sleganja ili razdvajanja ulja).

Nakon prethodne zamene (prelazak sa iPone na Shell) nisam primetio ama baš nikakvu razliku, agregat je radio identično (taj CP2 ima neko "klaktanje" u gornjoj polovini agregata a koliko vidim svi se isto čuju bez obzira na pređenu km), menjač je isto bio periodično svojeglav (nema veze da li je hladan ili vruć, nekada kao kroz sir a nekada sa malo otpora, moguće i da ima veze sa obrtajima kod menjanja brzina, još uvek učim šta mu kad godi...).

 

Sipan Mannol 7812 + 10% Estera 9929,

prvi utisak (oko 300km ) je da je agregat za nijansu tiši (ili je dublji zvuk ili nema viših tonova), ulazak u prvu je kao ulazak u harem, kao i uvek mora dobro da se lupi kao i na vrata harema, a ostale brzine su manje-više za nijansu glađe nego prethodna iskustva.

Ono što je osetnija razlika je radna temperatura, u vožnji sa prethodnim uljima je uvek bila između 81-83° sada između 79-81°, dok je gradska vožnja čak i na ovim temperaturama bila do paljenja ventilatora a sada se nije upalio nijednom. Realno nisam imao mnogo kreni stani, ali jesam imao grad i pre i posle zamene na sličnim spoljnim temp. gde se pre zamene po pravilu uvek palio ventilator.

Drugu osetnu razliku možda mogu da pripišem auspuhu, mada sam sličnu km prešao sa istim i pre i posle, ali na kruziranju recimo 5-ta ili 6-ta na 4-5000 obrtaja se malo "utiša" kao kada se blago "guši" na konstantnom gasu i nailasku na uzbrdicu (ne znam kako bih plastičnije objasnio). Na nežnije ili oštrije dodavanje gasa, reaguje i povuče identično kao i pre. Možda i tripujem, zaglunule uši i slično ali to je bio moj utisak sa vožnje.

Ono što je takođe novina (za mene) je osetnija promena zapremine ulja na višoj temperaturi :) pomisliće neko da sam lud, mada sam i ja to pomislio ali... na hladno nivo ulja je za dlaku iznad polovine oznaka na prozorčetu a na vruće je na gornjoj crti ako ne i malo preko :neznam: nisam slikao, samo sam se čudio ali ću ovo ponašanje pratiti i dalje - ovo nisam primetio sa prethodnim uljima.

 

Lična kalkulacija, poštujući preporuku proizvođača za 10W40 i min API SG i JASO MA, je da je za agregat sigurno bolje da češće menjam "jeftinije" nego da ređe menjam "skuplje" ulje :) 

U svakom slučaju, nemam predstavu šta se nalazi u tom ulju i samo mogu da verujem da je to što je proizvođač napisao na boci iole blizu ili je iole bolje od preporučene mineralke, odnosno standarda za agregate proizvedene posle 1993.   

 

P.S. kad sam već poručivao ulje o istom trošku dostave uzeh da probam i Mannol čistač lanca 400ml (313 rsd) i sprej za lanac 200ml (360rsd). Lično sam zadovoljan učinkom podmazivanja lanca, ne prska nigde ništa a lanac je posle pređenih 300km u zamašćenom stanju.

  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 333 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Evo i nas trojica se pripremili pa da probamo. Yamaha mt07, Honda transalp 700 i Kawasaki er6

 

IMG-20240226-125020.jpg

Promenio član sale600
dodatak
  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1534 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Dva brza pitanja:

Do skoro je ulje bilo zuto, juce pogledam, kad ono crveno okce, veceras slikao i sad vise ne znam je li ovo neka oznaka na okcetu ili ulje pocrvenelo.

 

Drugo pitanje, posle voznje kad ugasim motor i sacekam koji min, ulja ima preko pola kao na slici, kada se skroz ohladi motor ulje spadne na milimetar ispod pola.

Po nekoj mojoj logici bi trebalo da bude kontra, kad se ohladi i kad skroz slegne da ga bude vise ali verovatno gresim

 

IMG_3629.jpeg

Promenio član Sharky - Alex
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2464 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Ulje se meri na vruć motor posle 10ak min. Nemoj se toliko opterećivati u milimetar oko nivoa totalno je ne bitno. Bitno da pratiš i gledaš redovno i da je tu oko pola i malo iznad.

Da ne kažem da kad nemaš centralni (ko većina) da je greška pri merenju enormna. 

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1947 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Ulje kad je novo je prozirno zuto,kad radi ide ka crnom.

Stavi vaser vagu negde na motor i podmetni nesto ispod copave.

Kad je skroz vertikalan onda meri ulje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Aleksandrovac
  • Motocikl: Honda CBF 600 N; Honda Silver Wing 400; Honda Pantheon 125

Ulja ima ''vise'' kad je zagrejano, to je normalno. Zapreminski se siri kako se greje. 

 

Od 25:40

 

 

Promenio član Miroslav91
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4408 postova
Dva brza pitanja:
Do skoro je ulje bilo zuto, juce pogledam, kad ono crveno okce, veceras slikao i sad vise ne znam je li ovo neka oznaka na okcetu ili ulje pocrvenelo.
 
Drugo pitanje, posle voznje kad ugasim motor i sacekam koji min, ulja ima preko pola kao na slici, kada se skroz ohladi motor ulje spadne na milimetar ispod pola.
Po nekoj mojoj logici bi trebalo da bude kontra, kad se ohladi i kad skroz slegne da ga bude vise ali verovatno gresim
 
IMG_3629.thumb.jpeg.60ed2eebdf3bf1978b7e41ea99f8a368.jpeg
Који антифриз нористиш?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4408 postova
Ulje se meri na vruć motor posle 10ak min. Nemoj se toliko opterećivati u milimetar oko nivoa totalno je ne bitno. Bitno da pratiš i gledaš redovno i da je tu oko pola i malo iznad.
Da ne kažem da kad nemaš centralni (ko većina) da je greška pri merenju enormna. 
Може да имаш и централни али да немаш равну подлогу где би мотор био идеално вертикалан.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 819 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i
Који антифриз нористиш?

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Zar to neće da peni?

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4408 postova
Zar to neće da peni?

Послато са M2007J3SG помоћу Тапатока

Мислиш ефекат "Нес кафа са млеком", јебеш му матер ови нови G 12.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 701 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle
Pre sat vremena, Krokodilo je napisao:

Може да имаш и централни али да немаш равну подлогу где би мотор био идеално вертикалан.

Koliko god da je neravno na centralnom, ili ga držao za korman pa tražio  ravnost, totalno je nebitno, razlika može da bude u 50 ml gore dole, što je takodje nebitna količina.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4408 postova
Koliko god da je neravno na centralnom, ili ga držao za korman pa tražio  ravnost, totalno je nebitno, razlika može da bude u 50 ml gore dole, što je takodje nebitna količina.
 
Зато писах да је оно са бојом зајебанција а ниво небитно.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1534 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Antifriz mislim da nije, pratim i njega i na istom je nivou (crveni je)

Inace motor je presao tek 3000km ne verujem da je poceo da mesa.

@Krokodilo ako mozes uvecaj malo sliku. Meni to crveno deluje kao neka oznaka na okcetu, u pozadini se vidi ulje crno. Kao da je okce sa unutrasnje strane premazano nekom hemijom pa u dodiru sa uljem pokazuje tako.

Ulje je Maxima 10w50

IMG_3629.jpeg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 701 postova
  • Lokacija: Železnik
  • Motocikl: Yamaha Xj900s - za odrasle

Alex, meni to liči kao da ti je upao plastični crveni čep sa kantice od ulja. 😃

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1534 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Ova slika gore je od juce, par minuta posle gasenja motora, motor i ulje vruci.

Nije mi dao djavo mira odem sad da vidim, motor stoji od juce (na centralnom)

Nezgodno je za slikanje, mora blic da se upali pa pravi odsjaj zato sam slikao iskosa

 

IMG_3634.jpeg

IMG_3635.jpeg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4408 postova

Кад окренеш камеру према одашиљачу на даљинском, рецимо од TVа, и притиснеш дугме добијаш црвену тачку. Претпостављам да је неки слични ефекат.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1534 postova
  • Lokacija: Beograd-Borča
  • Motocikl: CFmoto 800MT

Na prvoj slici i kad se pogleda golim okom onako je crveno.
Izguglah neka okca za merenja ulja na nekim industrijskim masinama, imaju ovaj crveni indikator i on javlja da je ulje pod pritiskom

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja