Jump to content

Moto Zajednica

Tehnika "TrailBraking" tj. kočenje u krivini

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Svasta sam procitao od te moto literature, naravno ne i sve...i primetio dosta dodirnih tacaka kod raznih autora, kao i nesuglasice naravno. Tako i mi ovde, ne samo oko ovoga.

 

Sport Riding Techniques je po mo misljenju najkompletnija literatura sto se tice ulicne voznje. Twist je mnogo vise orijentisan voznji po pisti (i poboljsanju vremena po krugu) ali svakako dobro stivo koje vredi citati...ne samo jednom.

Sto se pomenute tehnike tice, nju definitivno treba poznavati i koristiti. Cak i na ulici.

Medjutim dok se dodje do tog stadijuma, mnoge druge radnje bi trebale da se izvrsavaju...rekao bih nekako po automatizmu. To definitivno nije za nekoga ko tek sedne na motor ili po prvi put proba nesto novo. Potrebno je puno vezbe da se "usteluje" desna ruka koja izvrsava ovu radnju sa ono malo (za nekoga mnogo vise) informacija koje oko i drugi senzori uspeju da pokupe za par sekundi (nekada i krace)

Evo i ovde se pojavljuje ta stara dogma da je upotreba prednje kocnice u nagibu pogibljno i neispravno. Potrebno je samo to jako dobro uvezbati, a moram da priznam da nazalost ima i toga da nam je potrebno i malo srece. Toga ima uvek i sve krece onog trenutka kada sednes na motor i okrenes kljuc i toga treba biti svestan...UVEK. Bas zato je vezba majka, da se taj momenat...nazovimo je srece, nekako eliminise sa sto vise znanja...pa sta dragi Bog daa.

Za kraj ove moje palamudjevine jos jedan aspekt iste ove radnje.

Svi znamo da se prilikom kocenja tezina prebacuje napred. Samim ti se sabija i prednja viljuska. Da za trenutak zanemarimo sile, pozabavimo se geometrijom. U kratkim crtama, to sabijanje viljuske ucinice da se smanji ugao predtraga (mislim da se tako na srpskom kaze). Na engleskom je to "Trail"...pa odatle i termin. Ta ce pojava uciniti da nas motor

bude okretniji (u teoriji) i da ce mu za skretanje trebati manje prostora. Za ilustraciju, probajte da zamislite jedan coper i jedan obican naked (recimo). Nakedu ce sigurno biti potrebno manje prostora da napravi pun krug...zbog ugla pod kojim je montirana prednja viljuska...e u tom cucu grmi zec.

Zato se izmedju ostalog propagira ova radnja. Kad je frka i kad ponestane prostora ovo itekako radi...samo sto je za uspesno izvodjenje potrebno sve ono sto sam naveo. Biti u stanju da u trenutku odlucis sta ces i kako ces, je u stvari prava umetnost. Kada imas vise znanja i prakse, lakse se izbavis iz gomana birajuci pravo "oruzje"...da ne pominjem i to da je prava umetnost u stvari u gomna ni ne upasti.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Lokacija: Бијељина
  • Motocikl: Kawasaki KLE 500

E ovako, totalni amater da se javi :D

Juče sam odvezao turu od 130km u komadu, od čega je oko 40 km faktički brdsko-planinski tip puta (usponi i nizbrdice praćene velikim, često i lakat krivinama).

Oko ulaska u krivine... U mom slučaju pravio sam kombinacije, zadnja kočnica-niži prenos-prednja kočnica.

Prije krivine blago koristim zadnju kočnicu, u toku usporavanja tom kočnicom smanjim jednu-dvije brzine/prebacim u niži prenos, sa tipa pete u treću, i prilikom samog ulaska u krivinu i prvi dio krivine blago stišćem prednju kočnicu. Sve to je dalo rezultata da se u jaku, dugu krivinu može ući bezbjedno i sa 50-60 km/h. Nekome izgleda smiješno ta brzina,ali kada se uzme u obzir da mi je ovo najduža tura u životu (prva sledeća "duga" tura je 15km), koju sam super bezbjedno i relativno brzo prošao, mislim da se ova "tehnika" (hahah, ja pričam o tehnici) može preporučiti svim početnicima. Vježbom do savršenstva :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Lepa tema! Ovakve, nazovimo polemike, dovode do toga da mladi ljudi nauce i nesto teorijski a ne samo prakticno! :takoje:

 

Ja pošto vozim SV ( neko gore napisa da naglo pusti gas pre krivine), moram biti nezan na pustanju gasa, jer ima jako kocenje motorom. Ko je vozio L2 zna o cemu pricam, mada svi dvocilindrasi imaju jace kocenje motorom nego 4 u red....

Npr: Kad putujem tipa ibarskom magistralom i precenim krivinu pa udjem prebrzo ili vidim da necu imati lepu putanju, ne pustam gas nego lagano po zadnjoj da mi se malo smanji brzina i ugao, kad dodjem do zeljene putanje polako popustim zadnju. S tim da je SV ima veliko medjuosovinsko, a to znaci da bolje drzi putanju u krivini ali ga je teze usmeriti od motora sa kracim medjuosovinskim...

Verovatno bi sa npr. Hornetom postupao drugacije.

 

Hocu da kazem da mnogo zavisi i od ciklistike, ali da ljudi kad sednu, treba najpre osnove voznje da savladaju, a posle da se pozabave raznim tehnikama i pokusaju polako da ih savladaju...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1118 postova
  • Lokacija: Mladenovo
  • Motocikl: KTM 660 SMC & KTM 1190 Adventure

Probao sam ja sve u vožnji :)Zadnja obara motor, prednja ga ispravlja. Naravno, sve ima svoju granicu, preteraš sa prednjom, skoro sigurno padaš, preteraš sa zadnjom, dupe ti beži u spoljašnju stranu krivine, ako pustiš kočnicu na vreme, motor te malo istrese dok se zadnji točak ne vrati u osu i nastaviš sa kočenjem/obaranjem. Ako ne pustiš kočnicu uopšte, klizaš dok se ne zaustaviš (ako se to desi pri velikom nagibu, verovatno ćeš i pasti, koliko god udarao kontru upravljačem). Ako je pustiš ali prekasno, kada je zadnji kraj dosta pobegao, letiš u vazduK iliti highside-uješ :)

Andreja,mislis na ovo? ;)

img2218sw.jpg

post-8420-0-68610400-1368294623_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ja bih rekao da je kolega ovde promasio tacku kada treba kociti, pa je mozda malo "fixirao" cun umesto da gleda desno di je krivina.

@Gospodar samoce

Lepo je sto kreces da vezbas i sto u voznju ides sa "upaljenim" mozgom, ali nemoj previse da se bavis analizama za pocetak. Trebace ti jos vremena do pravog "Trail brakinga". Uz malo teorije, koju i ovde moze da nadjes i uz jos prakse...za tih 50-60 kroz krivinu, kocnica ti nece ni trebati :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1118 postova
  • Lokacija: Mladenovo
  • Motocikl: KTM 660 SMC & KTM 1190 Adventure

Ja bih rekao da je kolega ovde promasio tacku kada treba kociti, pa je mozda malo "fixirao" cun umesto da gleda desno di je krivina.

@Gospodar samoce

Lepo je sto kreces da vezbas i sto u voznju ides sa "upaljenim" mozgom, ali nemoj previse da se bavis analizama za pocetak. Trebace ti jos vremena do pravog "Trail brakinga". Uz malo teorije, koju i ovde moze da nadjes i uz jos prakse...za tih 50-60 kroz krivinu, kocnica ti nece ni trebati :takoje:

Ne gledam cunj,pogled mi je malo desno,a "motoras" me je uhvatio u blagom highside-u.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Lokacija: Бијељина
  • Motocikl: Kawasaki KLE 500

Razumijem se pronto ;)

Ovdje 'vatam teoriju, a a sve to što po'vatam, provjerava put, kao najbolji i najstrožiji profesor ;)

mislim da ću tek naredne sezone moći nešto više da znam iz iskustva. Ova sezona je isključivo za vježbanje i upozanvanje puteva. Sve puteve, manje-više, bivše Juge sam upoznao kolima, e sad je red na ljepši, intimnji način upoznavanja :D

hvala ti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 403 postova
  • Lokacija: v.gradiste
  • Motocikl: V2- americki

Probao jednom silom prilika i bilo je super jer su imali branike pored puta i malko ihispolirao ali nisam zaroni u Dunav :bicikl:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Quid Quid latine dictum est altum viditur!, 949 postova
  • Lokacija: vrsac / bgd bezanija
  • Motocikl: KTM 1190 ADV, Yamaha R1 RN22 Big Bang

citam sta pisete pa dva puta izadjem u dvoriste da vidim da li ja uopste imam motor. msm kad ne znam da vozim odakle mi uopste? :)

 

imam i to dva :D. celi, ne lupani, mozda malo izgebani od kotrljanja po pescari i brdima. znaci da relativno umem da vozim. nemam bre pojma o cemu pricate, da sam hteo da ucim uglove, fiziku i ostalo valjda ne bi zavrsio ko bagerista.

 

sve je to lepo ali su to stvari koje se vezbaju na stazi i za stazu. u principu nemojte da dovodite sebe u takvu situaciju da morate da koristite agresivno kocenje ni na ravnom a kamoli u krivini. pogotovo sto se za takvu voznju krivina "sece" a to bas i nije najpametnije kada vam u susret dolaze drugi ucesnici u saobracaju.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: AT RD03, SW 400

Prije krivine blago koristim zadnju kočnicu, u toku usporavanja tom kočnicom smanjim jednu-dvije brzine/prebacim u niži prenos, sa tipa pete u treću, i prilikom samog ulaska u krivinu i prvi dio krivine blago stišćem prednju kočnicu. Sve to je dalo rezultata da se u jaku, dugu krivinu može ući bezbjedno i sa 50-60 km/h. Nekome izgleda smiješno ta brzina,ali kada se uzme u obzir da mi je ovo najduža tura u životu (prva sledeća "duga" tura je 15km), koju sam super bezbjedno i relativno brzo prošao, mislim da se ova "tehnika" (hahah, ja pričam o tehnici) može preporučiti svim početnicima. Vježbom do savršenstva :D

 

Pre krivine prednju kočnicu, onoliko agresivno koliko treba da se u obaranje uđe adekvatnom brzinom,možda donekle i zadnjom... Jače kočenje zadnjom i nije baš preporučljivo, jer je zadnji točak rasterećen, i može da blokira. Prednja viljuška je opterećena.

Pri obaranju i u krivini nikako prednja, jer sila koja vuče motor ka spoljnjoj ivici krivine može izazvati proklizavanje prednjeg, i pad.

Blago korišćenje zadnje kočnice u krivini može dodatno oboriti ugao motora, i skratiti radius krivine, ako je motor ušao u krivinu prebrzo, ili postoji potreba da se kroz krivinu prođe brže. Mora se vežbati, za bezbednu primenu...

Sve to propraćeno pozitivim gasom, tj. blagim dodavanjem kako bi oba točka bila opterećena u krivini, čime je obezbeđeno maksimalno trenje guma... Jači gas na izlasku, koji i uspravlja motor...

Prejaka upotreba zadnje u krivini znači proklizavanje zadnjeg, što se teško dobro završava...

 

Koliko sam ja makar razumeo... :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 47 postova
  • Lokacija: CG-PG
  • Motocikl: GSXR-1000

Blago korišćenje zadnje kočnice u krivini može dodatno oboriti ugao motora, i skratiti radius krivine, ako je motor ušao u krivinu prebrzo, ili postoji potreba da se kroz krivinu prođe brže. Mora se vežbati, za bezbednu primenu...

 

Ima tu jedna mala začkoljica sa zadnjom kočnicom. Ulazak u krivinu ide sa kontraupravljanjem. Postoje stvari koje se rade koje uvećavaju efekat kontraupravljanja i koje možda neko radi, a neko bi možda trebalo da počne.

 

1. Jedna od tih stvari je zauzimanje pozicije sa guzovima prije krivine. Kod rejsera je to izraženo, a kod ulične vožnje radi se o samo par centimetara (zavisno od veličine pozadine more biti i više :lol: ).

 

2. Prilikom ulaska u krivinu opterećenje tijela se mora svjesno prenositi na stopalo sa unutrašnje strane motora tj. na desno ako se radi o desnoj krivini. U Twist of the wrist 2 by Keith Code se kaže da motor ne može skrenuti samo prebacivanjem težišta ali je činjenica da motor mijenja pravac tj. ne ide pravolinijski. Zato ovo uvećava efekat kontraupravljanja.

 

E, sad kad uđeš u desnu krivinu aj ti ako možeš i zadnju kočnicu takni, a opterećenje tijela ti je na desnoj nozi. Naravno treba imati u vidu da se na nožicama pravilno stoji ne petama, ne sredinom stopala već na jastučićima ispod nožnih prstiju. To je još jedna sitnica zašto je kočenje u krivini prednjom poželjno savladati.

 

Vožnja motora je jako komplikovana i teorijski i praktično i ja sam se pomirio sa činjenicom da nikad neću naučiti da vozim ali to ne znači da ću odustati. Mislim, ne mogu spavati sa svim dobrim ribama na planeti ali vrijedi pokušati :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

U bre,napraviste celu filozofiju oko toga!Vozi polako i uzivaj,a taj trailbraking cuda probajte na stazi,nisu nasi putevi za ta sranja!Juce sam se vratio sa puta i jedan banzov sa zzr1100 nas je pretekao(normalno vozili smo fiat doblo).Ukocio je ispred krivine koja je dosta zajebana zbog telefona.Imao je srecu jer u sred te krivine su putari bez postavljenog znaka obelezavali nesto na putu,a odmah iza njih je bio parkiran kamion.Da li bi mu pomogao taj trailbraking u toj situaciji ili bilo sta drugo?Mi smo ukocili nekako a njega bi sigurno trazili negde preko brda da je nastavio onom brzinom!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja