Jump to content

Moto Zajednica

MZ Caffe

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Imam kompletne vile sa sve trouglovima i stapovima od cagive ,neke 125 endurke imaju dovoljno duzine,ako bude trebalo produzenje ima mesta.Koliko li je dugacak vrat na es-u?Sad cu u radionicu da premerim za koju duzinu vrata su ove vile tj. kolika im je osovina izmedju trouglova.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 640 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: etz 150 ,Yamaha xs 250

Duzina celih vila je 83cm,a osovina sto bi trebala da prolazi kroz vrat 18cm.Kako vam se cini da li ce biti dovoljno,ako ima viska nije problem jer moze da se lako pomere stapovi u trouglovima gore dole.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

Људи, сећа ли се неко односа цена МЗ-а током друге половине '80-их и неких других ствари код нас, типа Томосових моторића, Застава, Вартбурга и слично, нечега што би помогло да се стекне неки реалан утисак о нивоу цена МЗ-а?

 

Или је чак и боље ако неко зна и однос цена МЗ-а и којечега другог на Западу, типа Западне Немачке или било где да су се продавали у то време?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Pa kolko se sećam, ( oko 79 - 80 god ), u robnoj kući su bile cene otprilike :

 

Tomos T 15 - 990.000 din

ČZ 350 - oko 1.200.000

MZ 150 - oko 1.200.000

MZ TS 250/1- oko 1.500.000

Tomos Elektronik 90 - oko 1.600.000 din .

 

Cene u nemačkoj iz 1969 godine sam postavio ovde :

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/84891-ovako-su-se-nekad-prodavali-motori/

 

1978 godine je moj otac kupio nov Reno 4 TL special i platio ga 7.800.000 . dinara, na kredit od 6 meseci. Uzeo ga je u februaru mesecu, samo je on radio u to vreme, otplaćivao je auto, nas četvoro je živelo od njegove plate i onda smo u julu mesecu otišli kolima u grčku na odmor .

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3087 postova
  • Lokacija: The very heart of southern Banat

А бре Штампар, колика је теби глава, када вадиш све ове цифре од пре 35 година? :lol:

 

Дакле, неки мој закључак је да је МЗ, када се његова цена стави у релацију са ценама осталих ствари, коштао малтене као данас што кошта неки кинески мотоцикл.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 251 postova

1989 u Madjarskoj etz 250 je kostao 1100dem i to ako se menja po zvanicnom kursu, a ako se menja na ulici onda nesto preko 900dem :takoje: ali zbog uvoza morao si da pokazes potvrdu da si menjao u banci i opet je izlazio jeftinije nego kod nas.Kod nas je kostao oko 26/2700dem.Delovi su bili bruka jeftini, u Pecuju sam ih uzimao ko lud, i cesto menjao iz dosade.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MZ 175/1 ES , MZ 250 ETS ,ETZ 250 , 2 komada trkacka MZ-a (u pripremi), KTM LC4 , MZ 660 Mastif

Pa kolko se sećam, ( oko 79 - 80 god ), u robnoj kući su bile cene otprilike :

 

Tomos T 15 - 990.000 din

ČZ 350 - oko 1.200.000

MZ 150 - oko 1.200.000

MZ TS 250/1- oko 1.500.000

Tomos Elektronik 90 - oko 1.600.000 din .

 

Cene u nemačkoj iz 1969 godine sam postavio ovde :

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/84891-ovako-su-se-nekad-prodavali-motori/

 

1978 godine je moj otac kupio nov Reno 4 TL special i platio ga 7.800.000 . dinara, na kredit od 6 meseci. Uzeo ga je u februaru mesecu, samo je on radio u to vreme, otplaćivao je auto, nas četvoro je živelo od njegove plate i onda smo u julu mesecu otišli kolima u grčku na odmor .

Bas nesto nisam siguran u to ! Moj je otac bio iste profesije kao i tvoj otac . Majka je takodje privredjivala . Ono sto me seca na ta vremena su krediti 3 prema 1 ( za 1 DM kredit 3 puta veci , 3 DM ) .

Tada su moji roditelji , tj 1980. godine , podigli sa bratovljeve i moje devizne stedne knjizice novac i uzeli taj kredit od kojeg su kupili FIAT 125P . Na koje vreme , ne secam se , ali ne bih rekao na 6 meseci .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

1977 - 1981. - srednja škola, usmereno.

Ćale mi svako jutro ostavljao 20 dinara džeparca.

Za to sam mogao da kupim kutiju cigara, ZETA (5din) i popijem dva RUBIN vinjaka (2x7din) u kafani ko čovek.

Jednom nedeljno sam dobijao petaka (50 din) da napunim rezervoar.

Danas od plate mogu otprilike isto to.

 

Ili mi je ćale bio mnogo vredan, ili sam ja teška lenština. Nešto jeste. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Kad sam počinjao da vozim motor, benzin je koštao 2,5 dinara. Znam da sam morao da skupim 5 dinara da bi u Pony Expres sipao 2 litre benzina ( rezervoar je hvatao 2, 2 litre ).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Dve stvari su sigurno tačne : Da smo renoa uzeli u februaru i da je otplaćivan do jula meseca. E sad kad malo bolje razmislim, u to vreme nisi baš mogao da odeš u radnju i kupiš kola, već je bio sistem da se nešto uplati, pa se čeka neko vreme da dobiješ kola, a ti za to vreme već kreneš da uplaćuješ rate. Otac mi više nije živ, pa nemogu da ga pitam.

A što se tiče plate, znam sigurno da je bila oko milion ipo dinara, jer se dobro sećam, dođe otac sa posla, ručamo, onda on raširi novine na swto i stavi novac na njih ( tad je dobijao platu u kešu jer još nije bilo tekućih računa ).

Od te plate - odvoji novac za račune za stan, da majci novac za hranu, pijac i slično, da meni i sestri džeparac, ostavi sebi nešto novca da ima kod sebe, a onda ostatak novca -( oko milion dinara ) - popuni listić za uplatu na štednu knjižicu i da meni da odnesem da uplatim u poštu .

 

Takođe u to vreme se mogao kupiti bilo koji od ovih motora sa spiska i dosta jeftinije samo ako se ode u neko drugo mesto - 50 - tak kilometara udaljeno, jer tad nije bilo interneta ni faksova, pa se dešavalo da u velikom gradu nešto poskupi, a u manjem mestu još nisu podigli cene, pa se trčalo tamo po razne stvari ( frižideri, šporeti, motori . . . ) gde se ista stvar mogla kupiti i 30 - 40 % jeftinije .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Kakva gerijatrija,samo secanja, nista buducnost...ovo su kurac motori ,u moje vreme BMW je imao dva kruga na rucici za gas,eeeee.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova

Pa kolko se sećam, ( oko 79 - 80 god ), u robnoj kući su bile cene otprilike :

 

Tomos T 15 - 990.000 din

ČZ 350 - oko 1.200.000

MZ 150 - oko 1.200.000

MZ TS 250/1- oko 1.500.000

Tomos Elektronik 90 - oko 1.600.000 din .

 

Cene u nemačkoj iz 1969 godine sam postavio ovde :

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/84891-ovako-su-se-nekad-prodavali-motori/

 

1978 godine je moj otac kupio nov Reno 4 TL special i platio ga 7.800.000 . dinara, na kredit od 6 meseci. Uzeo ga je u februaru mesecu, samo je on radio u to vreme, otplaćivao je auto, nas četvoro je živelo od njegove plate i onda smo u julu mesecu otišli kolima u grčku na odmor .

Bas nesto nisam siguran u to ! Moj je otac bio iste profesije kao i tvoj otac . Majka je takodje privredjivala . Ono sto me seca na ta vremena su krediti 3 prema 1 ( za 1 DM kredit 3 puta veci , 3 DM ) .

Tada su moji roditelji , tj 1980. godine , podigli sa bratovljeve i moje devizne stedne knjizice novac i uzeli taj kredit od kojeg su kupili FIAT 125P . Na koje vreme , ne secam se , ali ne bih rekao na 6 meseci .

 

 

Da je bilo tako kako Lale kaže svi bi Nemci potrčali u SFRJ da se zaposle :D a nijedan Jugosloven ne bi otišao da radi u SRN ili Ch.

 

Jer...ja 1978-e nisam poznavao nikoga ko je imao platu od ''milion dinara'' a kamoli više.

 

(''Devizni'' kredit se uzimao na 5 godina...)

evo mala informacija i od mene sto se tice uporedjivanja cena 1982 sam u stoteksu u novom sadu kupio etz 250 ,mozda i prvi motor koji je prodat u jugi posto je agrovojvodina bila generalni uvoznik mz motora ,ja sam taj motor platio 5,555,500 tadasnjih dinara a fica 850 specijal je kostao 13,5000,000 din posto mi je bilo u planu da kupim ili jedno ili drugo vozilo za ficu nisam imao dovoljno para a polovan nisam zeleo a za mz sam imao da iskesiram ,u to vreme jawa je bila 4,350,000 din i prodavala se u gvozdjari preko puta stoteksa u ns ,taj prvi etz je zaista bio prvenac po svemu ,nigde servisa iz 3 brzine je poceo da izbacuje posle 500km a sa njim zajedno i nije vise hteo da puni regler ,valjda sam bio pionir za etz i 12v servisa nigde ,delova takodje ,Tada sam cuo da ima neki servis u senti i otisli tamo ,onaj covek gleda i kaze da takav motor u zivotu nije video sta cu nazad ,posle cujem da ima u madjarskoj u pecuju servis ,sednem na motor i lutam po pecuju ,nadjem nesto ali ista prica i na kreju su mi lokalni autoelektricari otklonili kvar a viljusku i zupcanik trece brzine sam uspeo u madjarskoj u nekoj prodavnici da kupim ...sa tim motorom zaista nisam imao srece

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova

Pa kolko se sećam, ( oko 79 - 80 god ), u robnoj kući su bile cene otprilike :

 

Tomos T 15 - 990.000 din

ČZ 350 - oko 1.200.000

MZ 150 - oko 1.200.000

MZ TS 250/1- oko 1.500.000

Tomos Elektronik 90 - oko 1.600.000 din .

 

Cene u nemačkoj iz 1969 godine sam postavio ovde :

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/84891-ovako-su-se-nekad-prodavali-motori/

 

1978 godine je moj otac kupio nov Reno 4 TL special i platio ga 7.800.000 . dinara, na kredit od 6 meseci. Uzeo ga je u februaru mesecu, samo je on radio u to vreme, otplaćivao je auto, nas četvoro je živelo od njegove plate i onda smo u julu mesecu otišli kolima u grčku na odmor .

Bas nesto nisam siguran u to ! Moj je otac bio iste profesije kao i tvoj otac . Majka je takodje privredjivala . Ono sto me seca na ta vremena su krediti 3 prema 1 ( za 1 DM kredit 3 puta veci , 3 DM ) .

Tada su moji roditelji , tj 1980. godine , podigli sa bratovljeve i moje devizne stedne knjizice novac i uzeli taj kredit od kojeg su kupili FIAT 125P . Na koje vreme , ne secam se , ali ne bih rekao na 6 meseci .

 

 

Da je bilo tako kako Lale kaže svi bi Nemci potrčali u SFRJ da se zaposle :D a nijedan Jugosloven ne bi otišao da radi u SRN ili Ch.

 

Jer...ja 1978-e nisam poznavao nikoga ko je imao platu od ''milion dinara'' a kamoli više.

 

(''Devizni'' kredit se uzimao na 5 godina...)

da se nadovezem ...1980 god sam radio u hemiskoj fabrici kao monter visokogradnje firma termoelektro bgd i imao sam platu od 430.000 din a samnom sto su radili terenci varioci imali su oko 750,000 din ,sto znaci da verujem da se nije plata bas mnogo razlikovala za dve godine i verujem da je bas bilo milionera a sto se tice onog renoa na 6 meseci i moguce i nije ,u to vreme krediti uopste nisu bili popularni svi smo imali pare i moglo je bas da se ustedi bez ikakvog problema ,u to vreme pisem o 79 i 80 godini zidar maistor je imao dnevnicu 50.000dinali ona velika zelena novcanica a fizikalac kao ja 20.000din

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova

Dve stvari su sigurno tačne : Da smo renoa uzeli u februaru i da je otplaćivan do jula meseca. E sad kad malo bolje razmislim, u to vreme nisi baš mogao da odeš u radnju i kupiš kola, već je bio sistem da se nešto uplati, pa se čeka neko vreme da dobiješ kola, a ti za to vreme već kreneš da uplaćuješ rate. Otac mi više nije živ, pa nemogu da ga pitam.

A što se tiče plate, znam sigurno da je bila oko milion ipo dinara, jer se dobro sećam, dođe otac sa posla, ručamo, onda on raširi novine na swto i stavi novac na njih ( tad je dobijao platu u kešu jer još nije bilo tekućih računa ).

Od te plate - odvoji novac za račune za stan, da majci novac za hranu, pijac i slično, da meni i sestri džeparac, ostavi sebi nešto novca da ima kod sebe, a onda ostatak novca -( oko milion dinara ) - popuni listić za uplatu na štednu knjižicu i da meni da odnesem da uplatim u poštu .

 

Takođe u to vreme se mogao kupiti bilo koji od ovih motora sa spiska i dosta jeftinije samo ako se ode u neko drugo mesto - 50 - tak kilometara udaljeno, jer tad nije bilo interneta ni faksova, pa se dešavalo da u velikom gradu nešto poskupi, a u manjem mestu još nisu podigli cene, pa se trčalo tamo po razne stvari ( frižideri, šporeti, motori . . . ) gde se ista stvar mogla kupiti i 30 - 40 % jeftinije .

da da lisice bas je tako bilo u gradovima dignu cenu a po selima jos neke praistorijske cene ,mogao si zaista svastya da kupis za sitne pare

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Pa, moj otac je radio u vojnoj bolnici i plata mu je bila takva kakva je. Ja sam se zaposlio prvi put 1984 godine i prvo sam imao platu oko 900.000 - prva tri meseca dok sam bio pripravnik, a onda oko 1.150.000 . Početkom 1985 godine se selim za Novi Sad, odmah nalazim posao i plata mi je bila 3.000.000 dinara. Nije sve jedno ni gde radiš. Ovde u N. Sadu je oduvek važilo da je bolje biti kafe kuvarica u Naftagasu - nego biti direktor u nekoj lošoj firmi !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 147 postova

Pa kolko se sećam, ( oko 79 - 80 god ), u robnoj kući su bile cene otprilike :

 

Tomos T 15 - 990.000 din

ČZ 350 - oko 1.200.000

MZ 150 - oko 1.200.000

MZ TS 250/1- oko 1.500.000

Tomos Elektronik 90 - oko 1.600.000 din .

 

Cene u nemačkoj iz 1969 godine sam postavio ovde :

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/84891-ovako-su-se-nekad-prodavali-motori/

 

1978 godine je moj otac kupio nov Reno 4 TL special i platio ga 7.800.000 . dinara, na kredit od 6 meseci. Uzeo ga je u februaru mesecu, samo je on radio u to vreme, otplaćivao je auto, nas četvoro je živelo od njegove plate i onda smo u julu mesecu otišli kolima u grčku na odmor .

Bas nesto nisam siguran u to ! Moj je otac bio iste profesije kao i tvoj otac . Majka je takodje privredjivala . Ono sto me seca na ta vremena su krediti 3 prema 1 ( za 1 DM kredit 3 puta veci , 3 DM ) .

Tada su moji roditelji , tj 1980. godine , podigli sa bratovljeve i moje devizne stedne knjizice novac i uzeli taj kredit od kojeg su kupili FIAT 125P . Na koje vreme , ne secam se , ali ne bih rekao na 6 meseci .

 

 

Da je bilo tako kako Lale kaže svi bi Nemci potrčali u SFRJ da se zaposle :D a nijedan Jugosloven ne bi otišao da radi u SRN ili Ch.

 

Jer...ja 1978-e nisam poznavao nikoga ko je imao platu od ''milion dinara'' a kamoli više.

 

(''Devizni'' kredit se uzimao na 5 godina...)

da se nadovezem ...1980 god sam radio u hemiskoj fabrici kao monter visokogradnje firma termoelektro bgd i imao sam platu od 430.000 din a samnom sto su radili terenci varioci imali su oko 750,000 din ,sto znaci da verujem da se nije plata bas mnogo razlikovala za dve godine i verujem da je bas bilo milionera a sto se tice onog renoa na 6 meseci i moguce i nije ,u to vreme krediti uopste nisu bili popularni svi smo imali pare i moglo je bas da se ustedi bez ikakvog problema ,u to vreme pisem o 79 i 80 godini zidar maistor je imao dnevnicu 50.000dinali ona velika zelena novcanica a fizikalac kao ja 20.000din

 

Fizikalac je i onda prodavao kičmu za apsolutno istu lovu kao i sada, 20 eura je ko i onda 20.000 starih dinara...

 

''Velika zelena'' novčanica sa likom Nikole Tesle od 500 dinara je mogla i da potraje a i da se stuca za jedno veče u kafani,pa kako ko...

 

A da je bilo ''milionera'' sa platom ne sumnjam_samo ja nikad nisam takve upoznao.Pričalo se za jednog hirurga u mom kraju da je 1978-e uspevao da zaradi i do dva miliona(sa dežurstvima itd) ali je i on dolazio na posao sa ''peglicom''...

 

Ja sam bio radnik tzv.''udruženog rada'' i dobro se sećam svoje prve plate a i kasnijih,znam i koliko su zarađivali ljudi u mom okruženju i u fabrici...itd...

u to bas sumnjam da se mogla potrositi za jedno vece ,radio sam kod jednog divnog coveka ,uvek sam pre podne sve pripremim a posle podne kad on dodje sa posla onda on zida a ja mu dodajemn spremljeni materijal i jednom prilikom mi je dao tih 50,000 din za jedan dan rada, kada sam dosao kuci baba je htela da me prijavi miliciji nije verovala da sam zaradio toliko

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Pa kako ko, neko danas radi za 15.000 din pa preživljava sa tim, a neko može da potroši za veče i 5.000 evra. Prijatelj mi je vozio kod čoveka koji doteruje automobile iz inostranstva. E jednom je vozio Landrover džip u Englesku na servis. Džip je bio od ćerke jednog našeg biznismena. Mogao je taj servis da se uradi i u Beogradu, al eto princeza je htela da se radi u Engleskoj. Pa sad vidi kolko je joštrrao taj servis ( oni su na šlep službi odneli džip i tako ga vratili nazad - dva vozača i prevoz do tamo i nazad ) !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Znam samo da oni koji imaju ozbiljne pare ne ulaze u taksi.

 

A narod loše stoji, nije dobro.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja