Jump to content

Moto Zajednica

Obori motor, ne budi sisa...

Recommended Posts

  • Пријатељ, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 1200 super tenere

Ko zna, a ne zna da zna, probudi ga.

Ko ne zna, a zna da ne zna, nauci ga.

Ko zna i zna da zna, sledi ga.

Ko ne zna, a ne zna da ne zna kloni ga se.

 

Vrhunski!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: У души - Дорћол! (Београд)
  • Motocikl: Fosti F51 (Peda X-road 2)

Verovatno spadam u one koji su (kako boki napisa) u ''ozbiljnim godinama''. Uglavnom mi se i na poslu i 'nako, a posebno u saobraćaju dešavaju neplanirane situacije. Voleo bih (a to i činim) da ''uživam u vožnji'' (Alexanto pomenu jedan od bitnih faktora vožnje motora). I šta reći a da ne bude kao u pesmi Đoke Balaševića o pevcu... Uostalom, šta koga briga da li ga obaran ili dižem u krivini. Ako pogrešim - račun sriže ekspresno na naplatu. Neki inteligentniji od mene su postavili tezu Four wheels move body - two wheels move soul. Znači, hajde da uživamo. Svako na svoj način i za svoju dušu. Ne volimo svi narodnjake džez ili klasiku. Šta je sa onima koji su za rok ili hip-hop. A tek rege... Staviš sluške i... uživaš za svoju dušu.

Mislim da je problem u (čak i novom sistemu obuke) da se uči i dalje isto. Kada srećnik dobije dozvolu tek tada počinje učenje ''krivinarenja'' korišćenja (bezbednog) prednosti motora... pravilno sedenje i držanje laktova, nogu na fuzasterima... Ma, znamo mi to sve. Treba neko da nauči one koji hoće da im vožnja bude dovoljno brza i dinamična ali i dovoljno bezbedna. A nadasve da bude uživanje. Nekako ne ide to na prvi pogled zajedno, ali popravlja se (''približavaju stavovi'') vežbom.

Nije sramota reći ne znam, sramota je ne pokazati onome koji manje zna od vas a želi da nauči.

A što se tiče elipsastih, kockastih ili guma drugih oblika... brine me jedino da one budu u svojoj funkciji - bezbedne. Temu ''cava'' ''sisa'' ''...kica'' sam apsolvirao negde pred kraj osamdesetih. Nosio sam kacigu (one bele kao jet sa mekim vizirom koji se podiže) i trpeo komentare velikih vozača.... Vraćajući se sa Avale na raskrsnici kod Belog potoka Reno 4 (i sada se sećam te njegove prljavogolubijeplave boje) skrenu levo preseče mi put, sada je to izraz ''oduzeo mi je prednost''... Kočnica i ručna i nožna..zadnji kraj prokliza motorče pade na levu stranu zajedno smo klizali ..'nako.... Tada sam shvatio i izraz ''Čuva Bog Srbina svog'' Ustadoh:Oderan rukav na kožnjaku koleno vrlo malo odrano a kaciga spasla glavu. Čuvam je i dan, danas - radi uroka.

Mi (posebno generacije ''over sixty'') smo često preopširni, ali pametni ljudi uče na greškama drugih. Nažalost statistika i izveštaji sa puteva pokazuju poražavajuću sliku. Čujem da su i u Beogradu, u sekretarijatu za saobraćaj, počele neke inicijative za veću bezbenost motociklista - treba to iskoristiti. Ako ih malo više pritisnemo (dobrim predlozima i realnim zahtevima) može se verovatno organizovati i neka ''osnovna škola dobre vožnje''. A da se ne plaća mnogo (ili još bolje - za DŽ).

Dotle hajde malo da uživamo u vožnji (kada prođe ova dosadna zima).

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Pa jes Dorcololac uzivam ja tako lepo u voznji a onda snimim baju iz suprotnog smera, na litri, sa kocka gumama, kako u krivini ulazi u moju traku jer ne zna obori motor ni malo, a pre toga na pravcu se malo zaleteo. Pre toga snimio istog u J. Gagarina kako na pravcu cepa 200 sa ortacima, i verovatno ga ti isti ortaci prevarili da proba avalu.

E takvog cu uvek zajebavam ako nije bas mnogo jaci od mene i ako sam totalno nenaoruzan ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 522 postova
  • Lokacija: novi beograd
  • Motocikl: HONDA GL1800

Verovatno spadam u one koji su (kako boki napisa) u ''ozbiljnim godinama''. Uglavnom mi se i na poslu i 'nako, a posebno u saobraćaju dešavaju neplanirane situacije. Voleo bih (a to i činim) da ''uživam u vožnji'' (Alexanto pomenu jedan od bitnih faktora vožnje motora). I šta reći a da ne bude kao u pesmi Đoke Balaševića o pevcu... Uostalom, šta koga briga da li ga obaran ili dižem u krivini. Ako pogrešim - račun sriže ekspresno na naplatu. Neki inteligentniji od mene su postavili tezu Four wheels move body - two wheels move soul. Znači, hajde da uživamo. Svako na svoj način i za svoju dušu. Ne volimo svi narodnjake džez ili klasiku. Šta je sa onima koji su za rok ili hip-hop. A tek rege... Staviš sluške i... uživaš za svoju dušu.

Mislim da je problem u (čak i novom sistemu obuke) da se uči i dalje isto. Kada srećnik dobije dozvolu tek tada počinje učenje ''krivinarenja'' korišćenja (bezbednog) prednosti motora... pravilno sedenje i držanje laktova, nogu na fuzasterima... Ma, znamo mi to sve. Treba neko da nauči one koji hoće da im vožnja bude dovoljno brza i dinamična ali i dovoljno bezbedna. A nadasve da bude uživanje. Nekako ne ide to na prvi pogled zajedno, ali popravlja se (''približavaju stavovi'') vežbom.

Nije sramota reći ne znam, sramota je ne pokazati onome koji manje zna od vas a želi da nauči.

A što se tiče elipsastih, kockastih ili guma drugih oblika... brine me jedino da one budu u svojoj funkciji - bezbedne. Temu ''cava'' ''sisa'' ''...kica'' sam apsolvirao negde pred kraj osamdesetih. Nosio sam kacigu (one bele kao jet sa mekim vizirom koji se podiže) i trpeo komentare velikih vozača.... Vraćajući se sa Avale na raskrsnici kod Belog potoka Reno 4 (i sada se sećam te njegove prljavogolubijeplave boje) skrenu levo preseče mi put, sada je to izraz ''oduzeo mi je prednost''... Kočnica i ručna i nožna..zadnji kraj prokliza motorče pade na levu stranu zajedno smo klizali ..'nako.... Tada sam shvatio i izraz ''Čuva Bog Srbina svog'' Ustadoh:Oderan rukav na kožnjaku koleno vrlo malo odrano a kaciga spasla glavu. Čuvam je i dan, danas - radi uroka.

Mi (posebno generacije ''over sixty'') smo često preopširni, ali pametni ljudi uče na greškama drugih. Nažalost statistika i izveštaji sa puteva pokazuju poražavajuću sliku. Čujem da su i u Beogradu, u sekretarijatu za saobraćaj, počele neke inicijative za veću bezbenost motociklista - treba to iskoristiti. Ako ih malo više pritisnemo (dobrim predlozima i realnim zahtevima) može se verovatno organizovati i neka ''osnovna škola dobre vožnje''. A da se ne plaća mnogo (ili još bolje - za DŽ).

Dotle hajde malo da uživamo u vožnji (kada prođe ova dosadna zima).

:care::takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 764 postova
  • Lokacija: BEG
  • Motocikl: ER6n

Ja samo znam kad sam neke ljude doveo prvi put na Ada Huju da malo probaju slobodniju voznju da sam bio zapanjen njihovim putanjama i tehnikama kocenja i upravljanja.... SOK!!!

Nije mi bilo jasno kako su vozili do tad uopste....

Ti isti su nakon te voznje primetno popravili, a posle par vozili DESET puta bolje, sigurnije.... Niko se nije naucen rodio, i stvarno savetujem ko god ima mogucnosti nek ode na neki TRACK DAY. Da upozna bolje i sebe i svoj motor!!!

Strah je VELIKI

neprijatelj na motoru. I kad osetis kako to i koliko moze, potpuno se drugacije ponasas u nekim kriticnim situacijama....

A to ko je SISA a ko nije, za mene vise ima smisla u svim zivotnim displinama... znate na sta sve mislim!!!

 

Javi sledeci put kad budes isao ako vec drzis besplatne casove ;)

 

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BadBoy, 139 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Hyosung GT250 RN

Samo da dodam na temu, obavezno pogledajte Twist the wrist 2, ima milion caka za obaranje motora, ispravno ulazenje u krivine kao i odabir pravilnih putanja. Sledece godine bi opet trebalo da bude u Sofiji vezbanja na stazi, pa ko je zainteresovan, mozemo idemo zajedno :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Ja samo znam kad sam neke ljude doveo prvi put na Ada Huju da malo probaju slobodniju voznju da sam bio zapanjen njihovim putanjama i tehnikama kocenja i upravljanja.... SOK!!!

Nije mi bilo jasno kako su vozili do tad uopste....

Ti isti su nakon te voznje primetno popravili, a posle par vozili DESET puta bolje, sigurnije.... Niko se nije naucen rodio, i stvarno savetujem ko god ima mogucnosti nek ode na neki TRACK DAY. Da upozna bolje i sebe i svoj motor!!!

Strah je VELIKI

neprijatelj na motoru. I kad osetis kako to i koliko moze, potpuno se drugacije ponasas u nekim kriticnim situacijama....

A to ko je SISA a ko nije, za mene vise ima smisla u svim zivotnim displinama... znate na sta sve mislim!!!

 

Javi sledeci put kad budes isao ako vec drzis besplatne casove ;)

Nema problema!!!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Izvinjavam se svima koje je uvredio moj komentar, najiskrenije. Nije mi bila namera da nekom pozelim bilo sta lose vec da podsetim na surove posledice tog "pomeranja granica"

Previse je tema u sobi ispod posveceno onima koji su znali ali su u pogresnom trenutku naisli na nekog ko nije znao, video, cuo.... Jednostavno, javni saobracaj nije mesto ni za ucenje, ni za pomeranje granica ni isprobavanje masine.

 

Naravno da saobraćaj nije mesto za učenje i testiranje granica... već za primenjivanje naučenog i prezivljavanje glupih situacija u kojima se nadjemo a nismo uvek krivi za njih... Oprema je ono što pravi razliku da li ćeš (daleko bilo) ostati na asfaltu ili ćeš ustati i psovati ko kočijaš a znanje je ono koje će te izvući iz situacije da ne budeš na asfaltu. Naravno znanje i iskustvo... U nekim ranijim vremenima je mozda i bilo opravdanja za nepoznavanje osnova vožnje, ali poenta je da sada možeš JEFTINO doći do osnovnih znanja o teoriji vožnje i relativno brzo ih uvežbati (što više vožnje to je veće iskustvo i sigurnost).

 

I opet kao sto razliciti ljudi kupuju i voze motore iz razlicitih pobuda:

  1. komšinice, vidi mi ............. (popuniti po želji)
  2. vozim skuter jel troši ništa, ništa parking,tačka A tačka B
  3. vozim zbog sebe i zato što je meni lepo
  4. ......
  5. .....

tako i ljudi to obaranje motora (što je osnova sigurnog prolaska kroz krivinu) tretiraju na različite načine... od onih koji vole da izgledaju kao da su pobegli sa MotoGPa do onih koji zbog sebe žele da unaprede svoje znanje. A inače je zaista strašno kada na Avali na kamili (enduro motor) pretekneš vozača R motora koji se obesio i visi sa motora sa sve pozom lakat u koprive, koleno u maslačke, koji zateže 160 kmh na kratkim pravcima da bi spalio kočnice i "proleteo" kroz krivinu sa 30-40kmh...

 

 

Mislim da je momenat da Djunta objasni kako je vozio pre a kako posle kursa bezbedne vožnje ;)

 

 

 

 

 

Čekamo Đuntu...

 

 

Ja samo znam kad sam neke ljude doveo prvi put na Ada Huju da malo probaju slobodniju voznju da sam bio zapanjen njihovim putanjama i tehnikama kocenja i upravljanja.... SOK!!!

Nije mi bilo jasno kako su vozili do tad uopste....

Ti isti su nakon te voznje primetno popravili, a posle par vozili DESET puta bolje, sigurnije.... Niko se nije naucen rodio, i stvarno savetujem ko god ima mogucnosti nek ode na neki TRACK DAY. Da upozna bolje i sebe i svoj motor!!!

Strah je VELIKI

neprijatelj na motoru. I kad osetis kako to i koliko moze, potpuno se drugacije ponasas u nekim kriticnim situacijama....

A to ko je SISA a ko nije, za mene vise ima smisla u svim zivotnim displinama... znate na sta sve mislim!!!

 

 

Oglasio se Đunta?

 

Jel treba ?:dobrodosli2:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 209 postova
  • Lokacija: Zvezdara
  • Motocikl: Beverly 300 ie

Slazem se, ali aktivni trkac je prosao na crveno na jednom tocku.... to je vec izazivanje sudbine!!!

 

 

Koliko se sećam, dečko je išao od Slavije ka AK, nizbrdo, a gospođa je išla iz suprotnog pravca, uzbrdo ka Slaviji i uzela da radi levo skretanje, mislim u Infektološku kliniku.....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 209 postova
  • Lokacija: Zvezdara
  • Motocikl: Beverly 300 ie

Biće da je taj,

 

Ne znam zašto,ali ja sam imao drugačiju informaciju,. izvinjavam se na dezinformacijama.

A sa druge strane, možda ti i nije slučaj o kome sam priča, kako god da je, nije prjatno i neću više da off-topikujem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3500 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Pratim temu od početka, ali nikako da ukapiram svrhu (upotrebnu vrednost) onoga što se piše u ovoj temi? Ovde se "obaranje" motora podrazumeva kao osnovni cilj, (dok je u stvarnim okolnostima nagib motora samo prirodna posledica nekih radnji).

Lako je na stazi odrediti ko je najbolji. Tamo je pobednik onaj koji prvi prođe kroz cilj. Međutim to ne mora da bude obavezno onaj koji najbrže proveze krug, niti onaj koji najviše "obara" u krivini, niti onaj koji je najbrži na pravcu, niti onaj koji najbolje "seče" krivinu, ... .

Korišćenje motora van staze je jedna prilično složena i kompleksna radnja, pa je uzimanje samo jednog elementa iz toga i proglašavanje istog za "osnovu" prilično neozbiljno.

Neko ume da proveze "na zadnjem" samo tako, ali mu je putovanje od pedeset kilometara avantura, a neko prelazi dnevno hiljdu kilometara i obilazi svet na motoru, a da nikad nije "zadnjačio". Neko lagano vozi motor svakodnevno i u svim uslovima (kiša,sneg, hladno, ....), a neko "pegla" isključivo po toplom i suvom asfaltu. Neko struže asvalt kolenom u svakoj krivini (jer možda nije naučio da ispravno uđe u krivinu), a neko drugi prolazi te iste krivine "usparavno"!? Neko je majstor na kros stazi i po blatu, a neki beže od toga ko đavo od krsta.

Pa kako odrediti ko je najbolji, a ko je manje dobar vozač i kako izabrati kriterijum kada su u opticaju potpuno različiti elementi0stabre.gif

Problem je što neki ljudi smatraju da je bitno jedino ono što oni umeju da rade, a da je ono što oni ne umeju (a neki drugi umeju) potpuno nebitno.

A što se mene lično tiče, krivine prolazim na sledeći način: Procenim kojom brzinom mogu (želim) da prođem, malo "smaknem" dupe sa sedišta (prema krivini), tražim pogledom izlaz iz krivine i kontra upravljanjem održavam motor na željenoj putanji. Ukoliko sam prebrz (motor pokušava da ispravi krivinu), guram upravljač "iz krivine". Ukoliko sam spor (motor "pada" u krivinu") okrećem i ja upravljač "prema krivini". Pri tome se motor sam "obara" taman onoliko koliko je potrebno, (a da ja uglavnom nemam pojma koliko je "oboren"). Ukoliko sam u krivinu ušao dobrom brzinom, uspešno ću da je "izvučem" (sa manjim ili većim nagibom), a ukoliko je brzina prevelika (a dešavalo se) motor će jednostavno da "otklizne" i 3gaa.gif0ljut2.gif0plac.gif, a moguće istake.gif!

I to je to! Ne vidim nikakvu veliku filozofiju, niti razloga za ovolikom raspravom.1neznam.gif

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Uz duzno postovanje prema obojici ja se ne slazem :).

 

 

Problem je što neki ljudi smatraju da je bitno jedino ono što oni umeju da rade, a da je ono što oni ne umeju (a neki drugi umeju) potpuno nebitno.

 

Ja ne znam dobro da obaram motor, ali mislim da je bitno da to znanje popravim. To je jedan od razloga sto i vozim 450 kuba a ne litru.

 

 

Neko struže asvalt kolenom u svakoj krivini (jer možda nije naučio da ispravno uđe u krivinu), a neko drugi prolazi te iste krivine "usparavno"!? Neko je majstor na kros stazi i po blatu, a neki beže od toga ko đavo od krsta.

 

Ko u svakoj krivini struze kolenom asflat uvek moze da se uspravi. Ovaj sto sve vozi uspravno tesko ce oboriti kad zatreba. I drugo ljudi koji na stazama dobro voze, najcesce su dobri vozaci i na putu.

 

 

Pri tome se motor sam "obara" taman onoliko koliko je potrebno, (a da ja uglavnom nemam pojma koliko je "oboren"). Ukoliko sam u krivinu ušao dobrom brzinom, uspešno ću da je "izvučem" (sa manjim ili većim nagibom), a ukoliko je brzina prevelika (a dešavalo se) motor će jednostavno da "otklizne"

 

Da ovde imamo dva slucaja dobra brzina i prevelika brzina koja dodovdi do otklizavanja. A sta cemo sa brzinom koja je veca od idealne, e tad mora svesno "na sliu" da se obori motor zarad prolaska kroz krivinu, a tad (bar ja) bas primecujem koliko je motor oboren

 

 

I poslednja i po meni najvaznija stvar

Ne vidim nikakvu veliku filozofiju, niti razloga za ovolikom raspravom.Posted Image

 

Stvar za raspravu je da gomila ljudi ovde ubedjuje kako je bezbednije voziti "uspravan" jer je aman zaman obaranje opasno, ne shvatajuci da je upravo obratno. Ne tvrdim ja da sad svi moramo da cepamo kolena na pantalonama, ali zaboga bilo je u temi nekoliko slika guma koje su katastrofa i ljudima koji tako voze zbog sigurnosti ne bi dao nista jace od 10 konja. Mislim i na polaganju mora neka jbna osmica da se uradi. Licno bi uveo pravilo ako na motoru koji zelis da vozis ne mozes da uradis osmicu, pali brate (ovo jer je direktno veznao sa "naginjanjem" motora).

Kaze jedan od ucesnika diskusije "pa on mozda vozi zzr-a od 1100 kuba zato sto mu se svidja zvuk i izgled motora". Znate sta i meni se izuzetno svidja AA-12 poluautomatska sacmara , ali ne mogu je koristim u svakodnevnom zivotu pa cak ni za zezanje jer nemam obuku za nju, mozda mi je i mentalni sklop ne odgovarajuci i ko zna sta sve. Zato ja mogu da posedujem eventualno magnum ili bokericu jer su vlasti procenile da sa njima mogu da se nosim svojim vestinama.

E tako je i motor od 100 konja, on ne moze ni sa cim drugim da se ukroti osim vestinom, jer tu snaga ne pomaze (ok ako si mozda Konan ili Blek Stena)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1587 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

 

E tako je i motor od 100 konja, on ne moze ni sa cim drugim da se ukroti osim vestinom, jer tu snaga ne pomaze (ok ako si mozda Konan ili Blek Stena)

 

 

Ne vredi ni Konanu, a ni Blek Steni, jer što više siliš i pokušavaš snagom da kontrolišeš motor, to će više ruke da te bole, a motor će biti nekontrolisaniji. Treba vežbati na motoru i pokušavati sve što može da te zadesi (naglo kočenje, oštriji prolazak kroz krivinu, naglu promenu pravca sa i bez kočenja,...) i tako se lepo čovek i oslobodi na svom motoru, ali smatram da svi to manje-više i rade, pa i najveći penzos na bajku kadkad nagari do daske. Samo je poenta da sve to obaviš koliko je moguće bezbedno po sebe, a što je još važnije, po ostale učesnike u saobraćaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Uz duzno postovanje prema obojici ja se ne slazem :).

 

 

Problem je što neki ljudi smatraju da je bitno jedino ono što oni umeju da rade, a da je ono što oni ne umeju (a neki drugi umeju) potpuno nebitno.

 

Ja ne znam dobro da obaram motor, ali mislim da je bitno da to znanje popravim. To je jedan od razloga sto i vozim 450 kuba a ne litru.

 

 

gde si ti video litru sa jednim cilindrom :P :P :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3500 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Uz duzno postovanje prema obojici ja se ne slazem :).

 

 

Problem je što neki ljudi smatraju da je bitno jedino ono što oni umeju da rade, a da je ono što oni ne umeju (a neki drugi umeju) potpuno nebitno.

 

1. Ja ne znam dobro da obaram motor, ali mislim da je bitno da to znanje popravim. To je jedan od razloga sto i vozim 450 kuba a ne litru.

 

 

Neko struže asvalt kolenom u svakoj krivini (jer možda nije naučio da ispravno uđe u krivinu), a neko drugi prolazi te iste krivine "usparavno"!? Neko je majstor na kros stazi i po blatu, a neki beže od toga ko đavo od krsta.

 

2. Ko u svakoj krivini struze kolenom asflat uvek moze da se uspravi. Ovaj sto sve vozi uspravno tesko ce oboriti kad zatreba. I drugo ljudi koji na stazama dobro voze, najcesce su dobri vozaci i na putu.

 

 

Pri tome se motor sam "obara" taman onoliko koliko je potrebno, (a da ja uglavnom nemam pojma koliko je "oboren"). Ukoliko sam u krivinu ušao dobrom brzinom, uspešno ću da je "izvučem" (sa manjim ili većim nagibom), a ukoliko je brzina prevelika (a dešavalo se) motor će jednostavno da "otklizne"

 

3. Da ovde imamo dva slucaja dobra brzina i prevelika brzina koja dodovdi do otklizavanja. A sta cemo sa brzinom koja je veca od idealne, e tad mora svesno "na sliu" da se obori motor zarad prolaska kroz krivinu, a tad (bar ja) bas primecujem koliko je motor oboren

 

 

I poslednja i po meni najvaznija stvar

Ne vidim nikakvu veliku filozofiju, niti razloga za ovolikom raspravom.Posted Image

 

4. Stvar za raspravu je da gomila ljudi ovde ubedjuje kako je bezbednije voziti "uspravan" jer je aman zaman obaranje opasno, ne shvatajuci da je upravo obratno. Ne tvrdim ja da sad svi moramo da cepamo kolena na pantalonama, ali zaboga bilo je u temi nekoliko slika guma koje su katastrofa i ljudima koji tako voze zbog sigurnosti ne bi dao nista jace od 10 konja. Mislim i na polaganju mora neka jbna osmica da se uradi. Licno bi uveo pravilo ako na motoru koji zelis da vozis ne mozes da uradis osmicu, pali brate (ovo jer je direktno veznao sa "naginjanjem" motora).

Kaze jedan od ucesnika diskusije "pa on mozda vozi zzr-a od 1100 kuba zato sto mu se svidja zvuk i izgled motora". Znate sta i meni se izuzetno svidja AA-12 poluautomatska sacmara , ali ne mogu je koristim u svakodnevnom zivotu pa cak ni za zezanje jer nemam obuku za nju, mozda mi je i mentalni sklop ne odgovarajuci i ko zna sta sve. Zato ja mogu da posedujem eventualno magnum ili bokericu jer su vlasti procenile da sa njima mogu da se nosim svojim vestinama.

E tako je i motor od 100 konja, on ne moze ni sa cim drugim da se ukroti osim vestinom, jer tu snaga ne pomaze (ok ako si mozda Konan ili Blek Stena)

 

Takođe uz dužno poštovanje, ali ne znam sa čime se to nisi složio? Ti jesi citirao navode iz mog posta, ali si onda komentrisao nešto što sa tim mojim navodima uglavnom nema nikakve veze!

1. Nisam nigde napisao da ne treba učiti i trenirati vožnju, (što podrazumeva i pravilan, brz i siguran prolazak kroz krivine).

2. Ako neko u krivini struže kolenom, a neko u toj istoj krivini (i pri istoj brzini) nema razloga da struže kolenom, ne znači obavezno da ovaj drugi to ne ume da radi. Pre može da znači da onaj prvi ne ume pravilno da izabere putanju (pa neka slobodno pokuša da se "uspravi" u takvoj situaciji).

3. Ne razumem šta podrazumevaš pod pojmom "idealna brzina"? Na stazi je to maksimalna brzina kojom ta krivina uopšte može da se savlada i svaka brzina koja je veća od te "idealne" dovešće do proklizavanja i pada (kolika god mi imali OO da dodatno "na silu" oborimo motor). A na putu mi je dobra (i idealna) svaka brzina (i nagib) koji mi omoguće da da zdrav i čitav prođem kroz neku krivinu.

4. Nisam tvrdio da motor treba voziti uspravno (pošto bi takva tvrdnja bila suprotna zakonima fizike i predstavljala bi totalnu glupost). Ali tvrdim da potreban ugao nagiba motora (i vozača) ne određujemo mi, nego je to posledica uzrokovana odnosom prečnika dela kružnice kroz koju se u krivini krećemo i brzine kojom se krećemo. Dakle, ako idemo brže (ili krivina ima manji prečnik) nagib mora da bude veći, a ukoliko idemo (sporije ili je prečnik krivine veći) nagib mora da bude manji.

Potreban nagib samog motora možemo donekle da "umanjimo" (ili da povećamo brzinu prolaska kroz tu krivinu) ukoliko naše telo "dodatno" naslonimo u krivinu.

 

 

I da ne bude zabune: Uglavnom si u pravu po pitanju shvatanja principa i tehnike vožnje motora, ali ne vidim u čemu sam ja pogrešio (šta je to suprotno u odnosu na tvoje mišljenj).

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

@milomir22

Cek bre jesi citao Bleka i Konana , oni su bas bas jaki :);)

 

@Popsy

greska civilizacije sto ne postoji thumper od litre :D. Mada sam u onoj konkretnoj situaciji mislio na 2 cilindra

 

@Zika

Izvini nesporazum, desi se :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3500 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Oni koji vole brzinu moraju da nauce da obaraju. Morali bi da idu na "casove" (spominjano na pocetku teme)

 

Oni koji ne vole brzinu nemaju potrebu za obaranjem. u krivine ce ulaziti sporo i uspravno. Nece imati potrebe za obaranjem jer nikada ne ulaze u krivinu brzo.

 

Ja sam jedan od ovih drugih. Postujem one prve sve dok me ne ugrozavaju bilo kao vozaca, bilo kao pesaka.

Nije loše das se nauči i da se zna. Ako planiraš da voziš motor u dužem periodu, zatrebaće ti nekada sigurno. Pa ako ne budeš tada smeo može da bude opasno. U takvoj situaciji treba zaboraviti i na strah i na obaranje. Jednostavno gledaš "u krivinu" i kontra-upravljanjem ideš tamo gde želiš, a motor će da "legne" koliko bude trebalo. Bitno da znaš: Motor ide tamo gde gledaš!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Oni koji vole brzinu moraju da nauce da obaraju. Morali bi da idu na "casove" (spominjano na pocetku teme)

 

Oni koji ne vole brzinu nemaju potrebu za obaranjem. u krivine ce ulaziti sporo i uspravno. Nece imati potrebe za obaranjem jer nikada ne ulaze u krivinu brzo.

Ja sam jedan od ovih drugih. Postujem one prve sve dok me ne ugrozavaju bilo kao vozaca, bilo kao pesaka.

 

Greska. Vec si upucen i ispravio si se, ali ovo je jednostavno po zivot opasna filozofija (tvoj ili trecih lica).

I sa 50 km/h se gule fuzasteri. U lakat krivini, zeze radi, ili u nekoj blazoj, kamiona u tvojoj traci radi. ;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja