Jump to content

Moto Zajednica

Obori motor, ne budi sisa...

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

pa,ono moze i tako,al mi ucismo to na ulici,pa vidim da nam nista nefali...

 

Učio i ja ko i većina po ulici kao što kažeš jer se nije imalo drugojačije. Ne sreću, ne fali ni meni ko i većini; "manjina" je u crnoj hronici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

pa,ono moze i tako,al mi ucismo to na ulici,pa vidim da nam nista nefali...

 

Učio i ja ko i većina po ulici kao što kažeš jer se nije imalo drugojačije. Ne sreću, ne fali ni meni ko i većini; "manjina" je u crnoj hronici.

 

to jeste,al bar dobra polovina je u crnoj hronici tudjom krivicom,a ostala polovina je ...

 

mada..smesno mi je kad za nekog kazu..vidi kockaste mu gume nezna da vozi...nekom motor jednostavno nije za to..neko nevozi tim stilom,a neko i dalje vozi i prolazi brze krivine sa kockastom gumom u odnosu na neke koji imaju lepe oblo pojedene gume...nije da nije umetnost pojesti gumu do kraja,moze se, ali treba i uslova znanja adekvatan motor guma,vise kockica mora da se sloze,a i ne moraju..od kad mi se cerka rodila vozim svoju voznju..po nekad i oljustim gume po nekad ne,redje je ljustim.. vozim drugim stilom.polako..:lol:

zato sam naveo da svako ima nesto pred ocima,mene ima ko kuci da saceka neko kome sam potreban bar jos 20godina,....neko ne razmislja tako..nisam ni ja nekad...0plac.gif

treba nekazem da netreba kurs voznje i bas bi voleo da prisustvujem da vidim novotarije.mozda i nesto novo naucim..da mi je neko u mladosti objasnio pojedine stvari..

NEBIH IH KROZ ZIVOT UCIO NA TEZI NACIN :(

ali netreba ni praviti od toga bauka...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

pa,ono moze i tako,al mi ucismo to na ulici,pa vidim da nam nista nefali...

 

Učio i ja ko i većina po ulici kao što kažeš jer se nije imalo drugojačije. Ne sreću, ne fali ni meni ko i većini; "manjina" je u crnoj hronici.

 

to jeste,al bar dobra polovina je u crnoj hronici tudjom krivicom,a ostala polovina je ...

 

mada..smesno mi je kad za nekog kazu..vidi kockaste mu gume nezna da vozi...nekom motor jednostavno nije za to..neko nevozi tim stilom,a neko i dalje vozi i prolazi brze krivine sa kockastom gumom u odnosu na neke koji imaju lepe oblo pojedene gume...nije da nije umetnost pojesti gumu do kraja,moze se, ali treba i uslova znanja adekvatan motor guma,vise kockica mora da se sloze,a i ne moraju..od kad mi se cerka rodila vozim svoju voznju..po nekad i oljustim gume po nekad ne,redje je ljustim.. vozim drugim stilom.polako..:lol:

zato sam naveo da svako ima nesto pred ocima,mene ima ko kuci da saceka neko kome sam potreban bar jos 20godina,....neko ne razmislja tako..nisam ni ja nekad...0plac.gif

treba nekazem da netreba kurs voznje i bas bi voleo da prisustvujem da vidim novotarije.mozda i nesto novo naucim..da mi je neko u mladosti objasnio pojedine stvari..

NEBIH IH KROZ ZIVOT UCIO NA TEZI NACIN :(

ali netreba ni praviti od toga bauka...

 

Koliko god da je "mala" polovina u crnoj hronici ne bih želeo nikom a ni sebi da se nađe u njoj iz bilo kog razloga iako lično ne perferiram većinu.

 

Prostom rekonstrukcijom scenarija pogibija motorciklista koje je vršeno u nekoj od zemalja EU, zaključeno je da bi bar u 40%, možda i 70% slučajeva, (ne sećam se tačnog podatka, Pablovo izlaganje), vozač motora se zaustavio 5 m ispred prepreke-auta, da je znao pravilno da koči, a izginuo od udarca. Ako je kočenje toliko indikativno loše, kako li je tek sa skretanjem,obaranjem koje je u toj funkciji i izbegavanjem prepreke. To što nam je jedini izvor znanja GP i uzor Rosi i vrsnici je po meni iracionalno u odnosu na svakodnevni saobraćaj koji nas 99,99% jedino i upražnjava, čast takmičarima među nama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2582 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

....

da "nadjes priliku" sto prije i naucis da struzes

 

gde ??? kako ???

 

Na stazu. Veliki parking. Aerodrom....

Neko ko zna da ti objasni i pomogne. To vec moze da bude problem utvrditi.

ne znam takvu osobu, svi pricaju drugacije, vecina kazu polako naucices vec, a to vec nikako da dodje

 

Paa, upoznaj , :ljubav: , moju "malenkost". Imaš čestitku na pp. Biće obuka, polako.

 

Sram te bilo, ozenjen covek :lol:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ENDURO, 1344 postova
  • Lokacija: Vrčin
  • Motocikl: Honda XR600R

 

Na stazu. Veliki parking. Aerodrom....

Neko ko zna da ti objasni i pomogne. To vec moze da bude problem utvrditi.

ne znam takvu osobu, svi pricaju drugacije, vecina kazu polako naucices vec, a to vec nikako da dodje

 

Samo VOZI i vremenom ćeš uvideti da si sve bolja i bolja. Al' moraš malo da forsiraš, ne možeš da voziš motor uspravno, istom brzinom kroz krivine i da očekuješ napredak. Kad se setim koliko sam u početku kočio pred krivinu... Ako uporedim moju vožnju motora kad sam ga tek uzeo (u aprilu) i sad, mogu slobodno da kažem da u krivinu mogu da uđem za najmanje 30% brže (a uglavnom i još više) nego u početku. Konkretno, gde mi je na 50 bila frka, opušteno šibam 80.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Sad gledam - pa uz ovoliku temu da admini ne dodaju smajlića sisu?! Pa njie lepo, a pristajali bi uz ovu temu. Baš sam mislio da si prikačim jedan...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Zemun-Ugrinovci
  • Motocikl: suzuki dr 650

ja javno priznajem da sam SISA i bas me boli ona stvar STO NEZNAM DA OBARAM...lepo udjem a da ne padnem u krivini i to je to...

svako svoju glavu vozi,pa nek vozi kako ko hoce...bolje da vozim lepo nego da umerem pokusavajuci i da se izlomim i ja i motor...cemu?da bi zalego u krivini?ne kazem...mogu i da padnem sa 20km/h i da idem ulicom i da mi padne deo trosne fasade na glavu i ubije na licu mesta!valjda sudbina,ali kazu ne izazivaj sudbinu :ups: ko ce znati sta nas sutra ceka...

neka mene polako cu ja,bolje tako nego da me u najgorem slucaju oplakuju sin,zena i ostala rodbina!

ko zna svaka cast :care: ja neznam i nemam potrebe da silim leganje u krivini :lud:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

da "nadjes priliku" sto prije i naucis da struzes

 

gde ??? kako ???

 

 

Na stazu. Veliki parking. Aerodrom....

Neko ko zna da ti objasni i pomogne. To vec moze da bude problem utvrditi.

 

ne znam takvu osobu, svi pricaju drugacije, vecina kazu polako naucices vec, a to vec nikako da dodje

 

 

 

 

Kao sto rekoh, to moze biti problematicno.

Sto ne oprobas onaj BJB kurs bezbedne voznje? Tamo ce se valjda naci neko ko ce ti pokazati par glavnih fora da ostruzes fuzastere na parkingu. ;)

Nije to atomska fizika. Treba samo uvjezbati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

ovaj deo obuke moze i moja baba da prodje,jel ima nesto teze.

sa tezom neobaras motor nemozes da prodjes krivinu mogu da se slozim..ALI...

dva ista motora dva vozaca sa drugacijim pristupom voznje.. iste gume,jedan ce proci krivinu sa manje oborenim motorom,jedan sa vise a recimo istom brzinom prodju krivinu,

ja vise volim da se okesem na motor da izbacim teziste i da ga manje oborim...ako me razumete..veca je gazna povrsina desava mi se da pocnem da preticem u krivini onog sto ljubi asfalt..naravno i tom neobaranju ima kraja,ima momenata kada mora da se ljuste nogostupi...ima kada proradi adrenalin pa..pa bi jos da se obaram..

svako ima svoj stil voznje,nije sve ni u tome oboriti motor sto vise.. moze krivina da se prodje i bez preteranog obaranja kesanjem o motor..

probaajte,dovoljno je da prebacite guzicu iz sredine motora na levo ili desno bz reakcije ruku na volan..videcete sta ce se desiti...mnoge koje sam video voze kao kip,niti se sjedine sa motorom brzinom,kao bre da su od betona..niko nemrda guzicom obore motor a telo u sred krivine ispravljaju koleno guraju napolje,a u stvari izbaceno koleno treba da bude posledica pomeranja tezista tela...no dobro od 100 vozaca bar 70 drugacijih stilova voznje...a i zavisi sta ti je pred ocima u tom momentu..nekom porodica,nekom krv,nekom adrenalin...

Probaj Boki da blokiraš volan, da ne može ni levo ni desno, samo pravo, pa uđi u krivinu. Može, al' mLogo će da boli, a i ko će posle da čisti i šteluje karbove da mašine šapuću. Bolje da mi veruješ - bez okretanja volana ne može da se prođe krivina. Probali ljudi, ne biva. Nekad je skretanje (pa i ovde omiljeno kontraupravljanje) volana neprimetno (vidi se tek na usporenom snimku), ali uvek postoji.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1585 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600, triumph 1050

@spredrag u pravu si i tu nema diskusije, možeš da prebacuješ težinu (zadnjicu) s jedne strane na drugu koliko hoćeš, dok prednji točak ne skrene levo ili desno, a motor se nagne i skrene u suprotnu stranu, nema govora ni o kakvom skretanju. Ranije se mislilo da je kontraupravljanje moguće samo pri većim brzinama od 15 km/h, ali je dokazano da motor i pri brzini od 2 km/h može da skrene jedino na ovaj način. Trkači se naginju i prebacuju težinu, jer u svakom trenutku pokušavaju da izvuku maksimum maksimuma iz svake krivine, u praksi nije baš tako, jer bi onda svi morali da imaju slajdere na kolenima.:zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Na prošlom kursu sam Evil Zou doneo čokoladu zato što mi je taj kurs do tada spasio glavu iz 3 vrlo "čupave" situacije... za dve nisam uopšte bio kriv (klasično oduzimanje prednosti i oba puta sam ostao na motoru iako je jednom prilikom bilo kontakta) a jednom moja nepažnja u trenutku i krivina koja me je "iznenadila"...

 

Pre 4 dana sam opet imao "čupavu" situaciju, tj. na Obrenovačkom putu mi je pukla prednja guma na "putnoj" brzini... nije se izduvala lagano pa da ja osetim podrhtavanje kormana već mi je samo odjednom ceo motor krenuo u levo ka bankini... 5 do7 sekundi kasnije (ili pola sata u mojoj glavi) sam zaustavio motor bez pada... činjenica je da me je pogledao i onaj odgore (i fala mu na tome) ali definitivno rad na tehnici vožnje motora i vežbanje iste nije odmoglo ;)

 

Kada sam sa Spetacolom radio prevod za Twist of the wrist u glavi mi je bilo da samo dvojici trojici bajkera taj film spasi glavu ja sam u ogromnom plusu... tako da, kada već postoje mogućnosti da se popravi tehnika vožnje uradite to, jel svi znaju da voze kada je sve kako treba ali to znanje je potrebno kada je neka čupava situacija i to znanje može značiti razliku između prolaska i pada...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Пријатељ, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 1200 super tenere

Cela stvar je u jednoj naizgled vrlo prostoj stvari, znanju t.j. saznanju. Znanje će nas uvek učiniti srećnijim, dok nas saznanje može učiniti ili srećnijim ili nesrećnijim.

Tek na poligonu, a uskoro će se pružiti prilika, da svako isproba svoje znanje, pa da, siguran sam dobije i saznanje. Nakon samo par vežbica, reči neće biti potrebne. Reči vetar nosi, dela govore. Bilo je već na tom poligonu znalaca, medjutim brzo su ušli sa nama u vežbanje i na sreću postajali dobri sagovornici.

Postojaće od proleća mogućnost da svako dokaže, sazna i što je najvažnije nauči. Odgovornost je velika na svakom pojedincu koji ovde iznosi vrlo paušalne tehnike vožnje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Пријатељ, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 1200 super tenere

Još jedna važna stvar, na poligonu ili znaš ili ne znaš, možeš ili ne možeš. Svih ovih 19 strana i još mnogo sličnih, postaju bezvredne.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Gledam neku emisiju na tv-u, i snimaju se neki klinci kako lete sa bajsevima i skejtovima. Kada su najekstremnije situacije snimak se usporava i vide se najsitniji detalji tih vratolomija koje golim okom ne mozes videti. Samim tim se vidi i umetnost tih vozaca.

Pitaju klince "Kako?"

Klinci odgovaraju "Ne znamo, niti nas interesuje. Nama je lepo."

Ako ne osecas to sto radis, dzaba. Poligon su finese. Ali znache!

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ovaj deo obuke moze i moja baba da prodje,jel ima nesto teze.

sa tezom neobaras motor nemozes da prodjes krivinu mogu da se slozim..ALI...

dva ista motora dva vozaca sa drugacijim pristupom voznje.. iste gume,jedan ce proci krivinu sa manje oborenim motorom,jedan sa vise a recimo istom brzinom prodju krivinu,

ja vise volim da se okesem na motor da izbacim teziste i da ga manje oborim...ako me razumete..veca je gazna povrsina desava mi se da pocnem da preticem u krivini onog sto ljubi asfalt..naravno i tom neobaranju ima kraja,ima momenata kada mora da se ljuste nogostupi...ima kada proradi adrenalin pa..pa bi jos da se obaram..

svako ima svoj stil voznje,nije sve ni u tome oboriti motor sto vise.. moze krivina da se prodje i bez preteranog obaranja kesanjem o motor..

probaajte,dovoljno je da prebacite guzicu iz sredine motora na levo ili desno bz reakcije ruku na volan..videcete sta ce se desiti...mnoge koje sam video voze kao kip,niti se sjedine sa motorom brzinom,kao bre da su od betona..niko nemrda guzicom obore motor a telo u sred krivine ispravljaju koleno guraju napolje,a u stvari izbaceno koleno treba da bude posledica pomeranja tezista tela...no dobro od 100 vozaca bar 70 drugacijih stilova voznje...a i zavisi sta ti je pred ocima u tom momentu..nekom porodica,nekom krv,nekom adrenalin...

Probaj Boki da blokiraš volan, da ne može ni levo ni desno, samo pravo, pa uđi u krivinu. Može, al' mLogo će da boli, a i ko će posle da čisti i šteluje karbove da mašine šapuću. Bolje da mi veruješ - bez okretanja volana ne može da se prođe krivina. Probali ljudi, ne biva. Nekad je skretanje (pa i ovde omiljeno kontraupravljanje) volana neprimetno (vidi se tek na usporenom snimku), ali uvek postoji.

pa rekao sam bez reakciju ruku na volan,kad pomris teziste to jest guzicu ruke ce po automatizmu i zakonima fizike to same da odrade,nisi ti to lepo shvatio....probaj.nemoj reagovsti rukama ti,to ce one same...nemoze leva ruka da ostane mirna kad premestis teziste,nemoze ni desna,mora se probati....a verujem da 70% ljudi i nezna za foru.probaj na pravcu prvo da prebacis teziste...znaci okeses guzicu levo ili desno...sve ostalo ces sam skapirati....ruke ce same da se nameste permanentno pomeranju guzice...neki su me poslusali,vise ne prolaze istu krivinu u strahu 50,sad prolaze 80i misle da mogu i brze....stvar vezbe i prakse,mada se to savlada od beograda do novog sada...utopis se u motor ko jedan na jedan...J

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

....

da "nadjes priliku" sto prije i naucis da struzes

 

gde ??? kako ???

 

Na stazu. Veliki parking. Aerodrom....

Neko ko zna da ti objasni i pomogne. To vec moze da bude problem utvrditi.

ne znam takvu osobu, svi pricaju drugacije, vecina kazu polako naucices vec, a to vec nikako da dodje

 

Paa, upoznaj , :ljubav: , moju "malenkost". Imaš čestitku na pp. Biće obuka, polako.

 

Sram te bilo, ozenjen covek :lol:

 

Uhuhu, Đunt-ozna eve dozna, nemo vadimo veš, ženski.:D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Još jedna važna stvar, na poligonu ili znaš ili ne znaš, možeš ili ne možeš. Svih ovih 19 strana i još mnogo sličnih, postaju bezvredne.

ako neznas neko te valjda poduci da znas na poligonu....mislim da je poligon odlicno mesto za isprobavanje pojedinih tehnika,naravno neko ko zna treba i da ti pokaze ,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 725 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Strom 650

 

Kada sam sa Spetacolom radio prevod za Twist of the wrist....

 

Znači ti si zaslužan i za one komentare (npr. vozači Afrike i sl...) :-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Kada sam sa Spetacolom radio prevod za Twist of the wrist....

 

Znači ti si zaslužan i za one komentare (npr. vozači Afrike i sl...) :-)

 

Aham :D pesnička sloboda :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Пријатељ, 365 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XT 1200 super tenere

Još jedna važna stvar, na poligonu ili znaš ili ne znaš, možeš ili ne možeš. Svih ovih 19 strana i još mnogo sličnih, postaju bezvredne.

ako neznas neko te valjda poduci da znas na poligonu....mislim da je poligon odlicno mesto za isprobavanje pojedinih tehnika,naravno neko ko zna treba i da ti pokaze ,

 

Potpuno ste u pravu poštovani kolega Bokiliću. Obuku može obavljati i obavlja isključivo sertifikovani i licencirani instruktor.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 764 postova
  • Lokacija: BEG
  • Motocikl: ER6n

Ovako se skrece i to treba da se prihvati i vezba.

Ono sto nedostaje je da to treba shvatiti kao prebacivanje tezista tj postavljanje motora u pravi polozaj pre nego krene da se obara (malo ili puno) i spremanje da delujemo nasuprot centrifugalnoj sili usled koje motor ostaje na tockovima tj ima grip sa asfaltom. i jako je jednostavno za 2 dana se totalno savlada posle samo treba razmisljati i koristi ga sto vise da bi postalo rutina i navika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 627 postova
  • Lokacija: Beograd Republika Miljakovac
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600E

Samo malo da pojasnimo, kontraupravljanje je samo jedan deo tehnike, drugi je položaj sedenja i "držanje" motora nogama. Obratite pažnju na položaj vozača iz gymkhane i sličnih video materijala . Tek u kombinaciji sedenje+kontraupravljanje, ova tehnika dobija punu vrednost

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 764 postova
  • Lokacija: BEG
  • Motocikl: ER6n

^^^ 2:13 izgleda kao da ce da padne ali nema sanse jer se drzi za motor a centrifugalna sila vuce motor ka gore da ga ispravi u prirodni polozaj i u isto vreme mu osigurava grip sa asfaltom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: DL 650

^^^ 2:13 izgleda kao da ce da padne ali nema sanse jer se drzi za motor a centrifugalna sila vuce motor ka gore da ga ispravi u prirodni polozaj i u isto vreme mu osigurava grip sa asfaltom.

 

 

 

 

0stabre.gif1neznam.gif

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja