Jump to content

Moto Zajednica

Cudan zvuk kad se zagreje Thundercat

Recommended Posts

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Zvornik
  • Motocikl: yzf600r Thundercat

U avgusto ove godine kupio sam YZF 600 r , pre neki dan primetio sam interesantan zvuk agregata koji bih uporedijo sa cegetanjem mercedesa 123 dizela :) jer ne znam kako bih ga drugacije opeisao. U voznji se nista ne primecuje nego kad se sagne i prisloni uvo cini mi se kod dekla gde se sipa ulje. ni ovo ne bih primetio jer mi auspuh malo brunda ali mi se tad motor gasio pri kretanju kao da pustam veoma naglo kvacilo pa sam se sago ga pogledam sajlu koju sam sam nabudzio pa mislim da je do nje problem sa gasenjem. nista nisam dirao a sutradan sam upalio motor i sve je bilo normalno, tek kada se agregat zagreje ponov se cuje onakav zvuk, drugar mi je rekao da postoji mogucnos da je lose ulje te se razredi i gubi viskozitet i da ce nakon zamene biti sve ok, e sad kako u okolini Zvornika nema ili bar ja ne znam za nekog gurua koji popravlja motore, a s obzirom da sam pocetnik

molim vas za savete.

Hvala :))))))))

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 104 postova

Radilica steze.. :) Daj malo vise detalja ja nisam kompetentan da dajem odgovore ima iskusnijih ali reko da kazem svoje misljenje.. :) Da li lupa samo na odredjeni br obrtaja,i da li tesko vergla kad zagrejes motor?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova
  • Lokacija: Sabac,beograd
  • Motocikl: yamaha 600 r thundercat

Gurua za popravke imas u Loznici, to nije daleko od Zvornika. Ako budes zainteresovan poslacu ti broj na pp. Inace majstor se zove Mica i odlicno radi po normalnim cenama.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: BEOGRAD
  • Motocikl: thundercat i sv650

U avgusto ove godine kupio sam YZF 600 r , pre neki dan primetio sam interesantan zvuk agregata koji bih uporedijo sa cegetanjem mercedesa 123 dizela :) jer ne znam kako bih ga drugacije opeisao. U voznji se nista ne primecuje nego kad se sagne i prisloni uvo cini mi se kod dekla gde se sipa ulje. ni ovo ne bih primetio jer mi auspuh malo brunda ali mi se tad motor gasio pri kretanju kao da pustam veoma naglo kvacilo pa sam se sago ga pogledam sajlu koju sam sam nabudzio pa mislim da je do nje problem sa gasenjem. nista nisam dirao a sutradan sam upalio motor i sve je bilo normalno, tek kada se agregat zagreje ponov se cuje onakav zvuk, drugar mi je rekao da postoji mogucnos da je lose ulje te se razredi i gubi viskozitet i da ce nakon zamene biti sve ok, e sad kako u okolini Zvornika nema ili bar ja ne znam za nekog gurua koji popravlja motore, a s obzirom da sam pocetnik

molim vas za savete.

Hvala :))))))))

 

Predlazem da vozis motor nekim kombijem,prikolicom...mozes da ga sj... totalno ako stegne radilica..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 115 postova
  • Lokacija: Bečej
  • Motocikl: Hayabusa

U avgusto ove godine kupio sam YZF 600 r , pre neki dan primetio sam interesantan zvuk agregata koji bih uporedijo sa cegetanjem mercedesa 123 dizela :) jer ne znam kako bih ga drugacije opeisao. U voznji se nista ne primecuje nego kad se sagne i prisloni uvo cini mi se kod dekla gde se sipa ulje. ni ovo ne bih primetio jer mi auspuh malo brunda ali mi se tad motor gasio pri kretanju kao da pustam veoma naglo kvacilo pa sam se sago ga pogledam sajlu koju sam sam nabudzio pa mislim da je do nje problem sa gasenjem. nista nisam dirao a sutradan sam upalio motor i sve je bilo normalno, tek kada se agregat zagreje ponov se cuje onakav zvuk, drugar mi je rekao da postoji mogucnos da je lose ulje te se razredi i gubi viskozitet i da ce nakon zamene biti sve ok, e sad kako u okolini Zvornika nema ili bar ja ne znam za nekog gurua koji popravlja motore, a s obzirom da sam pocetnik

molim vas za savete.

Hvala :))))))))

 

Nije radilica,po meni kvačilo...0namigivanje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1426 postova
  • Lokacija: BG - Zemun - Zvornik
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300, Ktm exc300

Cek malo, thundercat-u nesto da fali, ma lazes :)

 

Kad sam provozao tvoj motor cinilo mi se da kvacilo hvata bas na kratko za razliku od mog, tako da moguce da je nesto sa lamelom. Agregat je bas fino radio i lepo vukao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Zvornik
  • Motocikl: yzf600r Thundercat

Evo ovako, sto se tice paljenja pali kao mina i nema teskog verglanja niti zagrejan niti kad je hladan, a kada se zagreje i javi se taj zvuk ne pojavljuje na odredjenim obrtajima nego se cuje i na gasu i na leru, linearno se povecava sa gasom. Ne znam da li je bitno ali da pomenem da pri otpustanju gasa ne odsece nego lagano spusta obrtaje ali takav je bio od kako je kom mene.

 

Ovo u vezi kvacila sto Marko rece je tacno, nekako odpustanje kvacila i pokretanje motora nije onako elasticno i ima cini mi se prilicno mali razmak na rucici izmedju ovojenog kvacila i kretanja .

 

Pa sta znam moguce da je lamela, da se razumemo to nije bas neki mnogo jak zvuk treba se bas sageti da se cuje ali mislim da ne bi trebalo da ima ikakav prizvuk cesanja struganja ili brundanja.

Vidim niko ne veruje da je moguc problem sa starim uljem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Zvornik
  • Motocikl: yzf600r Thundercat

Cao svima

ponovo imam neka pitanja, pa ako se neko razume da mi objasni sledece:

1) da li sam smeo vaditi sipku koja gula lamelu-korpu kvacila da razdvoji? Skidao sam jednom deklo na koje dolazi sajla kvacila da bih je zamenio, kako je bilo prljavstine i masnoca od lanca uzeo sam da to operem a u medju vremenu je ta sipka malo izasla naposlje. Samo sam je vratio nazad, zamenio sajlu kvacila i vratio sve na mesto.

Neko vereme posle toga poceo je da se cuje ovaj zvuk, ali je kasnije poceo da ide pod kvacilom i teze ubacuje u prvu, u pocetku se to samo nazuralo a kasnije kad stisnem kvacilo dam gas on povce.

Ponovo sam skinuo deklo na koje dolazi sajla i podesavao onaj (aparat, uredjaj neznam mu naziv) koji kad se sajla povuce gura spiku da razdvoji. Sa spoljasne strane ima sraf koji kada se pritegne izbaci malo kuglicu kaoja se naslanja na sipku i gura je unutra da odvoji prenos. Mislio sam da je tu problem, i da je kuglica previse unutra (u tom aparticu) jer pretpostavljam da se ta sipka mora okretati i da nije dobro nasedala na kuglicu pa se o nesto cesala i pravila onaj zvuk.

Nije me mrzelo ni da izvadim sipku napolje da vidim kako izgleda, na celu sa leve strane prema deklu ima utor za kuglicu i to deluje ok, na sredini ima nekih ulegnuca, znaci da se cesala o nesto i malo habala, ne mislim da je strasno. Sa druge strane je malo zasiljena poput olovke.

Pretpostavljam da se i tu trljala od nesto pa se tako pojela. Kad je sve bilo sklopljeni normalno je razdvajalo kvacilo ali je nekako bila tvrda rucica kvacila, pravo da te ruka zaboli.

Gledao sam na netu neke snimke i video da i sa druge strane treba da stoji kuglica, pretpostavljam da one druze tu sipku u centru i omogucavaju joj okretanje.

 

2) Da li je moguce da mi je ta druga kuglica nege ispala i menjac kad sam vadio sipku? motor je stajo na nogari, naget na stranu na koju sam vadio sipku.

 

moze li gde da se kupi ova sprava koju povlaci sajla i ima li potrebe da to slikam pa da okacim?

 

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 80 postova
  • Lokacija: Novi Bečej
  • Motocikl: YAMAHA 850 TDM

Svašta si ti ovde napisao.

 

Negde si spomenuo da ti kvačilo ne odvaja dobro. Uzrok tome može da bude i loše ulje, jer se kvačilo kupa u ulju kod tvoje yamahe. Drugo, koliko se secam, nema dve kuglice nego je sa jedne strane excentar i poluga koja u osnovi negura više od 2mm šipku 17 na kojoj je sa druge strane kuglica 18 na koju se oslanja mala glavčina sa aksijalnim ležajem 12.

 

 

17.jpg

 

Tako da nevidim da je tu neku problem sa zveckanjem i kuckanjem. Može da bude, ali obično tu kada nesklopiš nešto kako valja kvačilo NERADI ili ga rasturiš skroz pa imaš BELAJ :-)

 

Uzrok kuckanja može da bude i razvodni lanac, ventili, podizači, bregaste. A pošto čuješ negde dole da se to dešava (mada se zvuk prenosi kroz materijal, pa može da te prevari odakle stvarno dolazi) može da bude i lanac alternatora. Milsim da to tvoj model ima, nsiam 100% siguran. A ako ti je zakovala radilica.... nedaj Bože... mislim da taj zvuk nebi bio tako slabašan, kako ti opisuješ. U svakom slučaju, promeni ulje naravno neko kvalitetno i da poštuje norme proizvodjača pa se odna javi da li se to i dalje čuje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Zvornik
  • Motocikl: yzf600r Thundercat

Matori, brate hvala ti na trudu i vremenu.

 

moguce da je problem sa uljem jer ja ga nisam menjao a ko zna kad je menjano dok je motor dospeo do mene.

E sad sto se tice kuglice na poziciji 18 , za nju sam mislio da je druga, i zanima me da li je ona mogla sipasti negde u negde u menjac kada sam vadio sipku napolje?

za prvu kuglicu mislio sam na onu koju se nalazi u ovom cudu na poziciji 19 koja se podesava srafom na poziciji 21. to sam malo pritego i poceo je da razdvaja.

 

nisam znao sta se nalazi sa druge strane sipke jer sam samo skidao deklo sa sajlom i dovrnuo sraf 21. drugu kuglicu ( Pzicija 18) video sam ovde

 

Jos jedno pitanje. Da li sam u pravi da sipka ne treba da bude zasiljena na strani prema kuglici na poziciji 18, nego bi po meni treba biti utor na sipci tagvog obika da ova kugla naleze? Kada sam je izvadio to zasiljeno mi nije delovalo masinski obradjeno nego da se pojelo, mozda i gresim ali smatram da tu postoji neka anomalija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 80 postova
  • Lokacija: Novi Bečej
  • Motocikl: YAMAHA 850 TDM

U pravu si netreba da bude zašiljeno nego kao mesto na kome ulegne kuglica. Nebi treblo da je kuglica ispala negde jer nema kuda da ispadne sem napolje i to samo kada si rasklopio sve to. U sklopljenom položaju nema gde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Zvornik
  • Motocikl: yzf600r Thundercat

Evo danas sam nasao vremena i resio da se malo igram oko kvacila u pokusaju da nesto popravim i da to podelim sa vama, pa ako sam gresio ispravite me a mozda nekom avanturisti bude i od koristi :)

 

Prvo sam naravno rastavio dekl na koji dolazi sajla kvacila i na kome se nalazi ovaj ezcelerator na kome se nalazi zakacka za sajlu koja kada ga povuce u smeru kazaljke na satu on izlazi i potiskuje sipku, a opruga ga vraca u prvobutni polozaj. Nisam merio ali njgegovo aksijalno kretanje (prema sipci) je oko 10 mm, kada ga sajla maksimalno zategne. Na sredini vidi se kuglica koja je u dodiru sa sipkom na kojoj je ulegnuce odgovarajuce velicine, da bi sipka mogla da se okrece i da je drzi u centru. Dubina kuglice moze da se podesava srafom sa druge strane i time takodje regulise hod sipke. Ako se taj sraf odvrne kuglica ne moze ispasti, a moze se dovrnuti toliko da se kuglica vise ne moze okretati, pa tu treba naci odgovarajuci polozaj jer ne bi valjalo da se kugla ne okrece.

 

post-26074-0-65768000-1354305668_thumb.jpg

 

zatim sam raskacio oprugu i jedva odvrnuo ova dva srafa koja drze ezcelerator i demontirao ga kako bih ga ocistio od prljavstine. Sastavljen je od dva dela u kojima su ukopani spirlni kanali a izmedju njih su kuglice i mrezica koja drzi kuglice na okupu sto omogucava aksijalno radijalno kretanje, kada ga sajla povuce on izlazi napolje.

 

post-26074-0-06257100-1354307260_thumb.jpg

 

post-26074-0-41539100-1354307468_thumb.jpg

 

Da bi se na kraju sve upakovalo u kuciste se sa jedne strane ubacuje mrezica i saviju se uske kako mrezica ne bi mogla hodati, poredaju kuglice i drugi deo lagano uvrne. kuglice treba namazati tovatnom mascu kako ne bi spadale inace zbogom zivci :)

post-26074-0-85607900-1354307900_thumb.jpg

na drugom delu exsceleratora nalazi se sraf kojim se podesava polozaj kuglice a kada se namesti blokira se maticom.

 

post-26074-0-06916900-1354308254_thumb.jpg

 

Nakon ovoga izvadio sam sipku i naravno iscurelo je malo ulja.

 

post-26074-0-74120900-1354308481_thumb.jpg

 

Sipka je u osnovi aluminijumska ali na celu gde se dodiruje sa kuglom exceleratora je od tvdjeg materijala kako se ne bi poderala i skratila vremenom

 

post-26074-0-36692000-1354308649_thumb.jpg

 

Par Cm prema motoru vide se mala ostecenja na sipci ali mislim da nisu strasna i da ih je napravio semening, nisam primetio da ima curenja na semeningu pa racunam da je zanemarivo

post-26074-0-67454600-1354308872_thumb.jpg

 

E sad je problem na drugoj strani sipke, koja je siljata, nije fabricki takva ngo ju je neto unutra zaostrilo. Po semi koja mi je poslata i sa druge strane nalazi se kugla a ne bi trebalo da onana moze ovo napraviti.

post-26074-0-46610600-1354309230_thumb.jpg

Sa druge strane nema tvrdjeg materijala pa sam mislio da je sipka polomljena ali razmisljam da je mozda namerno tako napravljeno kako bi se pri nekoj anomaliji poderala sika a ne nesto drugo pa bi mozda problem bio ozbiljniji.

Takodje na par cm od siljka ima ostecenja na sici ali ono nije po celom krugu ili obimu sipke pa ne znam sta ga moze napraviti.

post-26074-0-38802900-1354309615_thumb.jpg

post-26074-0-86122900-1354309669_thumb.jpg

 

Kada sam vratio sipku nazad u masinu a nisam vratio deklo ni sam ne znam zasto uplio sam motor, sipka se pocelea okretati, verovatno se malo izvukla i okretanje je prestalo. Prstom sam malo pritisnuo siku pocela je da se okrece po osi ali excentricno, osa sipke nije bila staticna nego je i ona malo kruzila. Sipka je bila u debalansu verovato to pravi zasiljeni deo sipke.

post-26074-0-48643300-1354310053_thumb.jpg

 

Deklo sa druge strane nisam skidao, verovatno treba skinuti lamelu, videti da li ima kuglice i kakva je kratka sipka, druk lezaj ..... ne mislim da je preterano komplikovano ali nisim siguran da sam rasklapam, videcemo. Najbolje da to odradi neki dobar majstor da nesto ne propustim ili ne primetim ako ima nesto drugo pored ovoga da odradi.

 

E sad pitanje gde moze da se nabavi ova sipka? Lako bih je napravio kad bi znao tacne dimenzije ili imao neku da izmerim, a ako ne bi nasao orginalnu, da li bih se mogao osloniti na tragove semeninga iz slike 8 , jer se moze pretpostaviti da je za toliko kracena?

post-26074-0-65768000-1354305668_thumb.jpg

post-26074-0-20036300-1354309574_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 80 postova
  • Lokacija: Novi Bečej
  • Motocikl: YAMAHA 850 TDM

Meni ovo liči da je šipka iskinuta. Odnosno i taj drugi kraj što ga ti nazivaš "zašiljeni" treba da ima nastavak od tvrdog metala i ulegnuće za kuglicu ili oslonac. Imam u garaži jednog rasturenog tunercata pa cu da probam da izvadim iz njega šipku i da je slikam, ako budem mogao da dodjem do njega od krtoga. U svakom slučaju TO TVOJE NIJE DOBRO, tako da svakako rasturaj kvačilo i vadi sve opiljke napolje što nadješ.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 11 postova
  • Lokacija: Zvornik
  • Motocikl: yzf600r Thundercat

Ako nadjes vremena i ne bude te mrzelo, ja bih te zamolio da mi posaljes sliku i ako nije problem da izmeris duzinu. Nije mi hitno, nemam zimske gume :)))

Mozda ga ne bih sad rasklapao zbog ulja, jer mi neki govore da je bolje na prolece zameniti ulje jer gubi viskozitet kad stoji preko zime u motoru. :neznam:

Da li mozda ta sipka sto imas na prodaju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 78 postova
  • Lokacija: BEOGRAD
  • Motocikl: thundercat i sv650

. Imam u garaži jednog rasturenog tunercata

Izvinjavam se na offu..

Imas li plastikarija za njega? Jel na prodaju? moze PP

 

Usput,vidim da se razumes,koliki je posao srediti 2 brzinu,izbacuje mi iz nje? Cuo sam da je bas veliki posao...mada sam vec navikao jer mi je prethodni R1 imao isti problem sa 3 brzinom..

Promenio član Mihajlo Bg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 80 postova
  • Lokacija: Novi Bečej
  • Motocikl: YAMAHA 850 TDM

 

Usput,vidim da se razumes,koliki je posao srediti 2 brzinu,izbacuje mi iz nje? Cuo sam da je bas veliki posao...mada sam vec navikao jer mi je prethodni R1 imao isti problem sa 3 brzinom..

 

 

U ovoj temi mohikanac to lepo objašnjava: http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/87552-menjac-fzr1000exup92-pitanje-za-iskusne-majstore/ .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja