Jump to content

Moto Zajednica

ISPRAVLJANJE RAMA

Recommended Posts

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3166 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4

koji motor? kada sam pre par godina zguzvao MZ, savio se na delu ispod rezervoara, popravku sam uradio kod druga autolimara u Vranicu, servis "stefanovic", u sustini je napravio celu novu kutiju i super je ispalo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

Ljepoja je to sam radio na zxr400 kawi, pa ti može pomoći ako nećeš nikom da plaćaš.

 

inače ispravljaje rama radi peca motoline iz sremske mitrovice, meni je ispravljao neke druge stvari i stvarno je odličan.  cena za ram je oko 500e.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova

Brate ninja je prilicno brz motor........

Jel ti mislis da jedan majstor okom moze da ispravi nesto sto je kawa napravila hiruski precizno.Zzamisli sta znaci 1mm negde manje ili vise ili neka pukotina nastala od zamora materijala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

Brate ninja je prilicno brz motor........

Jel ti mislis da jedan majstor okom moze da ispravi nesto sto je kawa napravila hiruski precizno.Zzamisli sta znaci 1mm negde manje ili vise ili neka pukotina nastala od zamora materijala.

 

druže, nemoj da se uvrediš ali mislim da pišeš o stvarima koje ne razumeš, a to nije dobro.

 

za svaki model ima poseban šablon, ram se nalazi u čeličnom kavezu i hidraulikom razvlači uz grejanje. to se radi sve dok ram ne uđe u fabričke mere. pukotine i naprsline se naravno vare.

 

ne misliš valjda da će neko macolom da ispravlja ram od motora koji ide preko 200km/h. bilo bi neozbiljno.  ;)

 

evo ti još jedne preporuke.

 

SLAŽEM SE DA JE BOLJE DA GA OTERAŠ U S. MITROVICU NA ISPRAVLJANJE. DEČKO JE PROFI

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova

Brate ninja je prilicno brz motor........

Jel ti mislis da jedan majstor okom moze da ispravi nesto sto je kawa napravila hiruski precizno.Zzamisli sta znaci 1mm negde manje ili vise ili neka pukotina nastala od zamora materijala.

 

druže, nemoj da se uvrediš ali mislim da pišeš o stvarima koje ne razumeš, a to nije dobro.

 

za svaki model ima poseban šablon, ram se nalazi u čeličnom kavezu i hidraulikom razvlači uz grejanje. to se radi sve dok ram ne uđe u fabričke mere. pukotine i naprsline se naravno vare.

 

ne misliš valjda da će neko macolom da ispravlja ram od motora koji ide preko 200km/h. bilo bi neozbiljno.  ;)

 

evo ti još jedne preporuke.

 

SLAŽEM SE DA JE BOLJE DA GA OTERAŠ U S. MITROVICU NA ISPRAVLJANJE. DEČKO JE PROFI

Druze nemoj ti da se uvredis, ja se mozda ne razumem u motore (koliko ti) ali se razumem u automobile. Jedan ram od bilo kog vozila nije namenjen da se ispravlja budzi ili slicno. Ne poznajes me i nezans kakva iskustva imam i neznas cime se bavim i koliko se razumem u na primer celike. Nisam napisao poruku da bi se sa tobom natezao !!! Daj coveku savet ako hoces nema potrebe da se prepires samnom !!!

P.S

Jednom deformisan materijal (metal) ne moze se vratiti u prvobitno stanje bez OSTECENJA !!!!!!!!!!!!!!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4318 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Brate ninja je prilicno brz motor........

Jel ti mislis da jedan majstor okom moze da ispravi nesto sto je kawa napravila hiruski precizno.Zzamisli sta znaci 1mm negde manje ili vise ili neka pukotina nastala od zamora materijala.

 

druže, nemoj da se uvrediš ali mislim da pišeš o stvarima koje ne razumeš, a to nije dobro.

 

za svaki model ima poseban šablon, ram se nalazi u čeličnom kavezu i hidraulikom razvlači uz grejanje. to se radi sve dok ram ne uđe u fabričke mere. pukotine i naprsline se naravno vare.

 

ne misliš valjda da će neko macolom da ispravlja ram od motora koji ide preko 200km/h. bilo bi neozbiljno.  ;)

 

evo ti još jedne preporuke.

 

SLAŽEM SE DA JE BOLJE DA GA OTERAŠ U S. MITROVICU NA ISPRAVLJANJE. DEČKO JE PROFI

Druze nemoj ti da se uvredis, ja se mozda ne razumem u motore (koliko ti) ali se razumem u automobile. Jedan ram od bilo kog vozila nije namenjen da se ispravlja budzi ili slicno. Ne poznajes me i nezans kakva iskustva imam i neznas cime se bavim i koliko se razumem u na primer celike. Nisam napisao poruku da bi se sa tobom natezao !!! Daj coveku savet ako hoces nema potrebe da se prepires samnom !!!

P.S

Jednom deformisan materijal (metal) ne moze se vratiti u prvobitno stanje bez OSTECENJA !!!!!!!!!!!!!!!!!

 

SMOKE moram da ti kazem da kod auto je to drugacije jer se ja razumem i u aute i u motore.Kod motora se ram ispravlja bez problema samo pod jednim uslovom da nije na savijem oko bandere dva puta

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest farbach

SMOKE znam motore kojima je ram ispravljan pre 20 godina i jos su zivi i zdravi. Ljudi su vozili trke sa takvim ramovima.  Problem moze da nastane samo ako to radi neko ko ne zna.

Trkacki ramovi a pogotovo zadnje vljuske se krive od upotrebe i velike snage, ne treba im pad. Okom se to ne vidi, ali kada se stavi u kavez vide se odstupanja. Da li znas da to savrsenstvo od hirurski preciznog novog kawinog rama nje u nuli. Ima "tolerancije" merene u  milimetrima. Fabrika je procenila da to nije toliko vazno, ali motor nije u nuli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 96 postova
  • Lokacija: Umka
  • Motocikl: Yamaha R1 - 2005

SLAŽEM SE DA JE BOLJE DA GA OTERAŠ U S. MITROVICU NA ISPRAVLJANJE. DEČKO JE PROFI

 

 

Jos da mi date broj od pece iz Sremske mitrovice  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Futog

pozdrav !

 

zavisi koliko ti je ram kriv i koliko je u koju stranu povukao,pukotine se vare naravno

ako hoces sam da ga ispravljas najbitnije ti je da fiksiras centar rama odnosno da mu nadjes tacku iz koje mozes da izvuces sve mere naravno za to ti je potreban i jedan ceo motor koji nije nikada lupan..

 

kada fiksiras ram ja sam ram fiksirao kroz osovinu zadnje viljuske odnosno napravio sam sipku debljine koje je sraf i umesto srafa ubacio sipku pa sve to zategao na sto za ispravljanje automobila sa hidraulikom,a drugu sipku sam ubacio u mesto gde ide prednja viljuska(lezajevi skinuti)...kada se to sve uradi onda ti je ostatak skoro pa igra...polako spanujes hidrauliku i zagrevas mesta na kojima je ram povukao,ja nisam mogao da verujem kako se sve vraca u dimenzije,mislio sam da ce biti mnogo vise igranke sa tim pa sam stavio 3 hidraulicna klipa sa leve,desne i unutrasnje strane rama,treba da izmeris dimenzije druge kawe od osovine do osovine..ili da uzmes osovinsko rastojanje iz neke knjige ili da nadjes na netu..ako budes uzimao meru sa druge kawe gledaj da bude podignuta da bi amorti bili skroz izvuceni..kada dodjes do te dimenzije osovinskog rastojanja,onda meris dijagonalno da vidis da nije povukao u stranu i na kraju pogledas da li ti stoji zadnja osovina pod 90 stepeni sa vratom rama...i to ti je to...tu ima jos nekog stelovanja i pravljenja tih alata..ali mene je izaslo ispravljanje rama samo to sto sam potrosio autogena :) i malo vremena inace sve ovo je trajalo dva dana i mogu ti reci da nisam ocekivao da ce biti takav rezultat svega ovoga.

E sad ti ako imas 500e i voljan si da das da bi ti se ram ispravio,ti daj jer ima i oko svega ovoga malo zezanja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 96 postova
  • Lokacija: Umka
  • Motocikl: Yamaha R1 - 2005

pozdrav !

 

zavisi koliko ti je ram kriv i koliko je u koju stranu povukao,pukotine se vare naravno

ako hoces sam da ga ispravljas najbitnije ti je da fiksiras centar rama odnosno da mu nadjes tacku iz koje mozes da izvuces sve mere naravno za to ti je potreban i jedan ceo motor koji nije nikada lupan..

 

kada fiksiras ram ja sam ram fiksirao kroz osovinu zadnje viljuske odnosno napravio sam sipku debljine koje je sraf i umesto srafa ubacio sipku pa sve to zategao na sto za ispravljanje automobila sa hidraulikom,a drugu sipku sam ubacio u mesto gde ide prednja viljuska(lezajevi skinuti)...kada se to sve uradi onda ti je ostatak skoro pa igra...polako spanujes hidrauliku i zagrevas mesta na kojima je ram povukao,ja nisam mogao da verujem kako se sve vraca u dimenzije,mislio sam da ce biti mnogo vise igranke sa tim pa sam stavio 3 hidraulicna klipa sa leve,desne i unutrasnje strane rama,treba da izmeris dimenzije druge kawe od osovine do osovine..ili da uzmes osovinsko rastojanje iz neke knjige ili da nadjes na netu..ako budes uzimao meru sa druge kawe gledaj da bude podignuta da bi amorti bili skroz izvuceni..kada dodjes do te dimenzije osovinskog rastojanja,onda meris dijagonalno da vidis da nije povukao u stranu i na kraju pogledas da li ti stoji zadnja osovina pod 90 stepeni sa vratom rama...i to ti je to...tu ima jos nekog stelovanja i pravljenja tih alata..ali mene je izaslo ispravljanje rama samo to sto sam potrosio autogena :) i malo vremena inace sve ovo je trajalo dva dana i mogu ti reci da nisam ocekivao da ce biti takav rezultat svega ovoga.

 

 

Tebi svaka cast, ali ja nemam ni pola od tvog iskustva, ali hvala ti sto si pokusao  ;D

Nema mi druge nego 500 evrica

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 299 postova
  • Lokacija: sabac

ja sam protiv ispravljanja rama,jer na novijim mototima ram je od aluminijuma,aluminijum prlikom krivljenja dodje i to istezanja,tj deformacija,a ispravljanjem rama to istezanje se ne moze "sabiti" uvek ce ostati nekih deformacija,i ram je na tom mestu oslabljen,to pitajte bilo kog masinskog inzenjera,bilo kog inzenjera,ne mora masinskog i to ce potvrditi.ram se moze ispraviti,to stoji,moze da radi 20 godina ali niko ne garantuje da nece popustit na odredjenim mestima.opet kaze JA SAM PROTIV TOGA,a nek ispravlja ko hoce ne branim,samo znam da takav motor meni nikad ne bih kupio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

a otkud znaš da ga već nisi imao? - pitanje upućeno svima nama koji vozimo motore od 10+ godina!

 

ostavite se toga kao taj ram ne može da bude više kao fabrički. pa naravno da ne može, niko to nije ni rekao.

 

ramovi se ispravlajju na motorima na kojima se to isplati, polupaš jednog K2, ispravljanje rama je 500e, a nov regularan ram je 2000e (lupam). i šta ćeš da radiš? svako bi voleo da može da baci polupani motor, ode u salon i kupi nov, ali jebiga nije tako.

 

a druga stvar, ram je jedan od elemenata motocikla koji se pravi da bude predimenzionisan, to jest da može da izdrži veću snagu od one koju motor razvija. treće, malo ko od nas vozi konstantno motor do krajnjih granica, pa da se desi da ram popusti.

 

poenta. da će ram biti kao nov - neće, da ćeš se voziti bezbedno - hoćeš, ako to urade ljudi koji se razumeju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Slucajno sam se zateko kod jednog varioca kada je drugi majstor doneo alu felgu nekog sprtskog automobila polomdjenu na 3 (tri)  dela. Ne bih verovao da nisam video sopstevnim ocima, covek sve to lepo obrusio, majstor zavario, ubalansirao i neverovatno, kao da nikada nije lomljena. Pored ovoga isti majstor je doneo i zadnju vilicu nekog sportaka. Po njihovom razgovoru shvatio sam da to cesto rade. Sto znaci da nema razloga za strah, NARAVNO STO BI I OSTALI REKLI: SAMO AKO TO RADE PROFESIONALCI.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Slucajno sam se zateko kod jednog varioca kada je drugi majstor doneo alu felgu nekog sprtskog automobila polomdjenu na 3 (tri)  dela. Ne bih verovao da nisam video sopstevnim ocima, covek sve to lepo obrusio, majstor zavario, ubalansirao i neverovatno, kao da nikada nije lomljena. Pored ovoga isti majstor je doneo i zadnju vilicu nekog sportaka. Po njihovom razgovoru shvatio sam da to cesto rade. Sto znaci da nema razloga za strah, NARAVNO STO BI I OSTALI REKLI: SAMO AKO TO RADE PROFESIONALCI.

Majstore,jel to garantovano dobro? Ajde majstore sedi iza da probamo na 250km/h tu na auto putu. E,kada bi moglo ovako mnogi bi shvatili da to i nije bas PROFESIONALNO. ( pa sto neces majstore,samo malo da dune vetric oko usiju,pa to si ti vario majstore). MALA SALA,ALI TO BI BILO ODPRILIKE TAKO... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Ne slazem sa bas. Majstor koji je to radio vozi motore vise nego sto TI i JA zajedno imamo godina. Ne bih rekao da je sklon ugradnji neproverenih stvari. Naravno da je neosteceni deo mnogo sigurniji nego vareni ,ali ukoliko se neko sprema za trku verovatno i ne razmilja o varenju, govorimo o "civilnoj" voznji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 599 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Ne slazem sa bas. Majstor koji je to radio vozi motore vise nego sto TI i JA zajedno imamo godina. Ne bih rekao da je sklon ugradnji neproverenih stvari. Naravno da je neosteceni deo mnogo sigurniji nego vareni ,ali ukoliko se neko sprema za trku verovatno i ne razmilja o varenju, govorimo o "civilnoj" voznji.

 

Zaista ne znam sta da ti kazem,tj. napisem. Jeste da sam se salio ali ne bih sedao na takvu " majstoriju" i  uzivao u brzoj voznji.  Za ispravljanje rama se slazem, ali za varenje ,odnosno sastavljanje tako vitalnih stvari (viljuska) koja trpe enormna opterecenja???  Neki momak je prepravljao neki motor velike kubikaze i objasnjava mi kako je sekao zadnju felnu na pola (po duzini),ubacivao parce i vario ga pa dobio siru felnu. Ja gledam,slusam i ne verujem kako se ljudi igraju zivotom. Ajde sto smo dovoljno "LUDI" da imamo ovaj ekstremno opasan hobi,ali da jos dolivamo procente opasnosti i to svesno  ----  e,to vec ne mogu da shvatim.  Fabricko je fabricko,jeste skupo,ali moja glava je najskuplja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest farbach

Ljudi su skloni da idealizuju majstore. Sto je dalje i sto nam je apstraktnije to sto radi cini nam se da je bolji. Najbolje je kada ne znamo ko je uradio .

Dosao mi jedan prijatelj slikar, listamo neki airbrush casopis. Gleda neku VAU hiper realnu  sliku i pita:

- ko je ovo radio.

-nemam pojma neki svaba.

-ma nije to on, to je neko drugi.

Taj "neko drugi" je uvek bolji.

Tako kada majtor iz Cantivara vari felnu nema pojma, a kada isto to radi neki nabudzeni majstor na satelitskoj onda je to dogadjaj za prepricavanje. Jos ako majstorcina ima motor od bar 10 i auto od 20 Kilonovaca, e onda je pravi.

Varenu felnu ne bih stavio na motor, samo hocu da kazem da sam se svakakvih cuda nagledao i potcenjenih genija koji su u stanju ta cuda da naprave. Zajednicko im je da nemaju kintu. Valjda kada gen za pamet nabubri potisne onaj za grabez i otimacinu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

na discovery-ju sam se nagledao takvih fušeraja da je to strašno, i to na motorima koji koštaju 50+ hiljada dolara, ali jebiga oni su majstori, fabrikejtori...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 328 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda TransAlp XL600V

Jedno je kad CNC masina isece felnu iz komada aluminijuma,a nesto sasvim drugo kad neko pravi felnu od tri parceta nekadasnje,i jos oni na Discovery-u koriste fabricke ramove,motore,cesto i rezervoare,u sustini samo blatobrane,sedista i auspuhe rade custom sami,a to znam i ja sa vrlo malo iskustva u tim stvarima,kamoli neko ko je majstor godinama i decenijama!!

Pozdrav 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja