Jump to content

Moto Zajednica

Podmazuvanje lanca uljem

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 390 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

Ajde jedno,dva tri pitanja.Tice se podmazivanja lanca. Do sada sam podmazivao castrolovim sprejom i nisam zadovoljan jel se jako lepi baca na sve strane i skupo je, hteo sam da predjem na ulje SAE 90 pa me interesuje da li je isti princip na koji se podmazuje, i koliko cesto se to radi, do sada sam podmazivao na 500km a vozen je po lepom vremenu, da li se lanac i lancanici brze trose ako ga podmazujem uljem. Sve sto sam do sada nasao na forumu i van foruma sam procitao ali nigde nisam nasao odgovore na ova tri pitanja. Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd-Čačak
  • Motocikl: XRV 750, TZR 125

Ulje obično sipamo u podmazivače pa ono kaplje po lancu i tako ga uvek održava nauljenim. Ne vidim dobar način da to radiš iz ruke. Često bi to radio i mastio bi felnu i gumu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

SAE 90 ili ako nađeš gušće tim bolje.

Poželjno je malo češće mazanje nego sa sprejom, na nekih 200-300km, ja to otprilike tempiram sa svakim dosipanjem goriva, jer pređem oko 250km pa sipam do vrha.

Na vruć lanac, ostaviš poslje toga da prenoći, da ulje probije đe bi trebalo. Ujutru ako imaš centralni upališ ga i navrneš do bar pola obrtaja u 6toj, da otrese višak, obrišeš ono što se zamazalo i vozi.

 

Inače ja moj preko zime skinem i potopim u ulje, pa ga sa prvim prognozama sunca stavim par dana da se cjedi i onda ga montiram

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Pola gasa u 6. brzini. Da nije malo puno to? :D

Bem li ga, ja ga navijem i više, računam da točak mora da se vrti bar ko pri brzini od 120km/h, šta mi vrjedi da ga zavrtim samo do 40-60 kad ću tu brzinu preći čim izađem iz uličice u kojoj mi je stan. A često završim i na autoputu na kom idem u proseku 90-100, ne bih da mi tu zamasti gumu pa da kad krenem da motam po uličicama zadnji točak pokuša da me pređe

 

Normalno ne na hladan motor, to se podrazumjeva

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1071 postova
  • Lokacija: Beograd, Vracar... Novi Sad
  • Motocikl: Bev 250ie.

I ja lanac podmazujem sprejem...ali mislim da cu uskoro ugraditi neki automatski podmazivac i preci na ulje....

Jedan moj drug od uvek podmazuje sa SAE90, i lanac a i lancanici su mu i dalje kao novi...svaki link ne savrseno pokretan...jedino sto je malo smorno koristiti ulje bez podmazivaca... Tako da kad cim negde malo dalje odemo usledi pitanje... Da nisi poneo sprej da malo naprskam lanac??? :)

Sve u svemu ako redovno podmazujes uljem mislim da nemas razloga za brigu....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Ajde jedno,dva tri pitanja.Tice se podmazivanja lanca. Do sada sam podmazivao castrolovim sprejom i nisam zadovoljan jel se jako lepi baca na sve strane i skupo je, hteo sam da predjem na ulje SAE 90 pa me interesuje da li je isti princip na koji se podmazuje, i koliko cesto se to radi, do sada sam podmazivao na 500km a vozen je po lepom vremenu, da li se lanac i lancanici brze trose ako ga podmazujem uljem. Sve sto sam do sada nasao na forumu i van foruma sam procitao ali nigde nisam nasao odgovore na ova tri pitanja. Hvala

 

Princip je slican. Namazes cetkom lanac iznutra.

Radi se cesto. Svakih 100-200 km, ako nema vode po putu. Ako ima vode, onda maltene kod svakog semafora. :)

Lanac i lancanici vole vise ulje od spreja, ali ako ulje spadne (nema ga) onda se trose naravno vise, a ulje spadne lakse od spreja.

 

Rjesenje: Automatsko podmazivanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

ih sad na 100-200km, pretera ga. ako je ok vreme na 400-500 i pozna se da je masan josh uvek. na 200-300 ako pada kisha.

svako 3-4 put ga ochistim WDom, blista ;)

 

a za put imam bochicu od lillyjevog acetona, staje oko 1,5dcl i imash da mazhesh bar 10 puta. ima malu rupicu pa mozhesh lepo da podmazhesh da ne isprskash pola motora, naravno i chep, i staje ispod sedishta.. ta bochica meni i nixu bila i previshe za 2000km proshle godine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Kako reče mile četkom iznutra tanko posle pranja motora tj kad se malo osuši. Ko ima spojku i stari lanac može povremeno da ga počasti potapanjem u smešu ulja i benzina ili recimo petroleja ako proizvodjač tako preporučuje zbog gumica. A koliko često je najbolje vizuelno odrediti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 390 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha TDM 900

evo posto sam procitao par tema o ugradjivanju podmazivaca lanca, mislim da cu se ipak opredeliti za tu varijantu. Video sam lepe izvedbe uz malo para i truda.Nadam se ta ce mi iskusni u tome pomoci.Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 9246 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Da napisem i ja koju... :)

Ulje brzo spada sa lanca sto moze da bude i dobro, necistoce lete sa njim... Svojevremeno dok sprejevi nisu bili dostupni zagrevao sam menjacko ulje i u isto rastapao tovatnu mast dok ne dobijem zeljenu gustinu, razmazivao sam ga cetkicom po lancu.

Zadnjih godina koristim MOL-ov sprej sa teflonom, 800 dinara, extra lepljiv, mana je to sto na sebi zadrzava svu prasinu pa "peskari" lanac i lancanike...

 

Pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2915 postova

fabrika kaze da moze i ulje na lanac,ali je sprej po meni mnogo bolji i kulturniji-ovo ti dodje kao da pijes vodu sa bunara,Bilo kakva voda na putu i ulje ode sa lanca,lepi prasinu a i baca po felni ko ludo pa kad drugi put budes cistio ceo motor naglo ces zavoleti sprej i to motul i castrol jer oni ubedljivo najmanje bacaju.Ulje je dobro koristiti recimo jednom ili dva puta godisnje i to pred pranje motora-nakrkaj dosta da svugde udje jer ti razradi linkove koji kad lanac malo ostari hoce da zaribavaju jedan za drugi-izgleda kao da se kovrdza lanac

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK SO Zandarmerije, 608 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Motocikl: KAWASAKI ER5, pre SUZUKI BANDIT 1200, APRILIJA ATLANTIC 500 CLASSIC

mazem sa sae 90,rucno,plasticna bocica od hidrogena i tanko crevce.podmaze sve zacas.i ne mrzi me,jedva cekam da podmazujem lanac :lol:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

mazem sa sae 90,rucno,plasticna bocica od hidrogena i tanko crevce.podmaze sve zacas.i ne mrzi me,jedva cekam da podmazujem lanac :lol:

 

Cim ti "cekas" znaci da nije problem.

Nesto kao bosanac u Kanadi i prvi susret sa snijegom. :lol:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK SO Zandarmerije, 608 postova
  • Lokacija: Smederevska Palanka
  • Motocikl: KAWASAKI ER5, pre SUZUKI BANDIT 1200, APRILIJA ATLANTIC 500 CLASSIC

sto kaze onaj u rijalitiju-sta mi teeeskoo...rukavice na ruke,krpa,samo malko benzina,da ne ide u gumice,navlazim krpu,obuhvatim lanac,zavrtim tocak,lanac cist,uzmem cistiju krpu,ponovim postupak,lanac sija,bocica sa sae90,zavrtim tocak,dodajem ulje. ustanem,odmaknem se 1 korak,pogledam svoje remek delo,preplavi me neko nezno osecanje,skinem rukavice,lanac sija podmazan,ruke ciste...2 minuta posla ako se zuri,a 4 ako ne . cisto zadovoljstvo :zdravo:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Motor vozim naravno sa dozvolom od 1985. bez prestanka, o kilometrima da ne govorim< ovim poslom se bavim od 1992.god, da ne davim . . . Sprejeve raznih proizvodjaca sam poceo da koristim cim su se pojavili na ovim prostorima. U principu su male razlike od proizvodjaca do proizvodjaca. od pre 2-3 godine na svom motoru koristim grafitnu tovatnu mast i to je to. cinjenica je da ako uhvati kisa malo brze spira nego sprej, no posle kisne voznje svakako sleduje ciscenje (ja to radim mesinganom cetkom i mekom krpom) i podmazivanje. Sprej je cista fenserica, i podmazuje samo clanke i prstenove i lancanike naravno. bilo koji lanac od momaka koji to stvarno odrzavaju(sprej pranje, sprej podmazivanje) lanci su unutra zardjali ! Bilo da su lanci X O ili Z-ring,njima se u fabrici stavi grafitna mast zanituje i to je to. Neka mi ne zamere distributeri sprejeva, ovo je ipak subjektivno misljenje. Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Teram lanac bez gumica tako da ne moram da pazim da iste ne uništim pranjem raznim agresivnim sredstvima.

 

Inače lanac perem petrolejom i četkicom za zube a mažem uljem koje sipam i u motor (na svakoj zameni ostane više od pola litre). Bočica od acetona od 50mL mi traje 6-8 mazanja.

 

Mažem kad se setim :zvizduk: I svaki lanac mi pre crkne tako što se nepravilno istegne (do sada dva a sad ću i ovaj treći da menjam) nego da zapekne ili slično. A lančanici su još uvek dobri, posle skoro 30000km :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1123 postova
  • Lokacija: Mladenovo
  • Motocikl: KTM 660 SMC & KTM 1190 Adventure

I ja lanac podmazujem sa SAE90 uljem,da imam gusceg sa njim bi.Interval je izmedju 150 i 200km. Koristio sam i mast(MZ) i sprejeve ali vec godinama samo ulje i nemam problem.

Nauljim lanac uljem iz sprica,okrenem par krugova,krpom skinem visak i ne prska toliko po felni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja