Jump to content

Moto Zajednica

Ispusta guma

Recommended Posts

  • V-Twin torque, 877 postova
  • Lokacija: Niš/Vladičin Han
  • Motocikl: BMW S1000R

Pozdrav bajkeri, imam jedan problem, naime zadnja guma na motoru je pocela da mi ispusta sama od sebe, motor je garaziran i tokom veceg dela dana sedi na nekih 10ak stepeni iznad nule u zatvorenom prostoru, povremeno sam okretao gumu dok je motor stajao u mestu jer sam tako procitao ovde na forumu da ne treba na istom mestu duzi period da bude opterecena, ali od skoro sam primetio da ispusta, kad je napumpam normalno, ispusti za nekih 3-4 dana, a guma je stara jednu sezonu, skoro uopste nije istrosena, ne znam sta bi mogao da bude problem? Prednja guma nije ispustila jos od kraja sezone.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • skuter-servis, 406 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: dr mr

Podigni motor tako da oba tocka budu u vazduhu da nema opterecenja na njih, proveri ventil da ne pusta na iglicu i prodrmaj kompletan ventil da oko njega ne pusta, moze biti da pusta i na rubu felge, ili je negde busna... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd-Čačak
  • Motocikl: XRV 750, TZR 125

Pretpostavljam da ti je tubeleska?

Proveri da nije negde probušena, verovatno ćeš naći ekserčić ili šraf,

Proveri iglicu ventila i sam ventil.

Ako se ne razumeš, sačekaj lepše vreme, pa kod vulkanizera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • V-Twin torque, 877 postova
  • Lokacija: Niš/Vladičin Han
  • Motocikl: BMW S1000R

Pretpostavljam da ti je tubeleska?

Proveri da nije negde probušena, verovatno ćeš naći ekserčić ili šraf,

Proveri iglicu ventila i sam ventil.

Ako se ne razumeš, sačekaj lepše vreme, pa kod vulkanizera.

 

Hm, jeste tubeless, pireli dragon 150/60.. Mogu da proverim za eksercice i srafove ali prvih 2-3 meseca nije ispustala dok je motor stajao u mestu, na ventilu kad primenim onu staru "pljuni" :D ne pokazuje da ispusta, ja se nadam samo da je zbog hladnoce, ali onda bi i prednja popustila, bas naprotiv, prednja nije ama bas ni malo pustila vazduh jos od vozne sezone, pozz i hvala na odgovoru...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Ako nije ventil, a zgleda da nije, onda je verovatno problem što je guma opterećena. Ali ne bi ipak smelo ni toliko da pušta od toga. Exer, i ako vidiš, nemoj vaditi jer ovako sam sebi glumi čep, kolko god to zvučalo bez veze. Najverovatnije pušta negde na felni. Kad rasteretiš gumu, sigurno će manje da pušta. A za sve to ti treba vulkanizer. Dopumpavaj do Đurđevdana pa laganica kod vulkanizera. Nema ti spasa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6391 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Predlog.

 

Doduvaj gumu. Spremi malo sapunice i jedan sundjercic. Nanesi penu po citavom rubu felne, a mozes i na samu gumu. MOra da pokaze gde pusta.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FJ 1100 Yamaha

Meni takodje izgubi pritisak na zadnjoj za 2 dana i samo doduvam. Krpio sam je par puta, a ovo je neka ultra sitna rupica koja se verovatno i ne moze krpiti :neznam: .

 

Ajd da i ja neku progovorim posto se kao nesto malo razumem po ovom pitanju... :). Ako je guma tjubeles, ili ti bez unutrasnje moza da pusta na tri tj. cetiri mesta. Prvo mesto je da si je negde nabusio, ekser sraf ili tako nesto i to se krpi bez problema. Moj savet nikako cepovanjem, toplo vulkaniziranje naravno iznutra, ili bas ako mora flekica i lepak. drugo i trece mesto je ventil. Moze da pusta na iglici, problem se resava promenom iglice ili ventila. trece mesto je izmedju ventila i felne, menja se ventil, nema pomoci... :). I cetvrto mesto u zadnje vreme najcesce je izmedu gume i felne. razlog je starost i korozija felne, koja moze biti minimalna ali dovoljno da blago ispusta. Neverovatno ali mehurici mogu biti velicine dela milimetra i moze se desiti da ispusta samo na odredjenim temperaturama. Uglavnom tu na falcu najcesce fantomski ispusta, pa se to i teze otkriva. I sam pneumatik je po neki put krivac za to narocito ako je starije proizvodnje pa je gima narodski receno "okrtila" ili ti malo izgubila elasticnost. tako mala curenja se tesko otrkrivaju prostim polivanjem gume vodom ili sapunicom zato sto tako malo ispusta da neki put i ne mozes da vidis na taj nacin. jedini nacin detektovanja problema je skinuti kompletan tocak sa motora, potopiti u vodu komplet, sacekati da se voda smiri i da svi mehurici iz rupa, sara gume itd izadu i pazljivo pregledati gde ispusta. Opet napominjem da moze biti toliko malo da se jedva vidi, ali je to dovoljno da mora da se dopumpava na recimo nedelju dana. E sad kako to resiti.. ? Postoji resenje i za to ali na zalost najcesce covek ne moza sam da uradi. Stos je u sirovoj gumi koja je rastvorena u benzinu na odredjenu viskoznost. Time se namaze i guma i falc felne i propisno se montira na felnu. Tada garantovano vise ne ispusta i to je jedino poznato resenje tog problema (osim naravno zamene pneumatika i eventualno felne..:lol: :lol:) Znaci naravoucenije, sve moze da se sredi i resi samo treba znati kako i imati sa cim....:zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

 

Moj savet nikako cepovanjem, toplo vulkaniziranje naravno iznutra, ili bas ako mora flekica i lepak.

 

 

Možda malo skrećem sa teme, ali dam mi molim te malo detaljnije pojasni ovo što si napisao ?!?

 

Hvala :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: temerin
  • Motocikl: honda CBX 550,Yamaha RD 350 ypvs,MZ TS 250-1,Danuvia 125.

Ja sam uveren,da pusta izmedju gume,i felne.Isti problem je bio i meni.Vulkanizer namazao felnu sirovom gumom,da dobro zaptiva,medjutim ipak negde pusta vazduh.Dosta je ostecena unutrasnjost felne,od pajsera,nestrucnog skidanje gume.Vulkanizer je predlozio da tekucim metalom popunim ostecenja na felni i posle lepo brusim,da povrsina bude glatka.Bas to nameravam da radim sad preko zime.U slucaju da felna izgleda ko nov,bez ikakvog ostecenja,mislim unutrasnji deo,onda ili je guma dobio neki eksercic,ili ventil ne valja,drugo ne moze biti.1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

skineš lijepo cijeli točak dole... nadrukaš na 3,5 bara i ubaciš sve u kadu punu vode .... tamo gdje imaš mejhuriće, tamo ti pušta... jednostavnije ne može... :zvizduk:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • V-Twin torque, 877 postova
  • Lokacija: Niš/Vladičin Han
  • Motocikl: BMW S1000R

E ovako, prvo sam podigao zadnji kraj motora na nekih 15ak cm od zemlje, ocistio gumu vodom celu da nema fleka i prasine da bi je detaljno pregledao, pregledao sam svaki milimetar gume od sare preko glatkih povrsina, nigde nema ni eksera ni srafa niti bilo kakvog ostecenja,ventil sam isto pregledao ceo, i par puta pljuvao i na njemu i okolo njega, i stavio kapicu novu gumenu na kraju nakon sto sam je napumpao na 3,5 bara,zatim sam celu gumu sapunicom mazao da eventualno vidim neke mehurice bilo gde, nista od toga, na kraju sad motor sedi tako sa podignutim zadnjim krajem, pa cemo da vidimo hoce li i koliko ce da ispusti bez opterecenja, a pre nego sto sam sve ovo danas radio, guma je ostala na 1 bar(pod opterecenjem), a bila je napumpana na 3 bara pre 4 dana tacno. ako i ovako ispusti onda cu na prvi lep i suncan dan da je skinem i pravac kod vulkanizera :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

@strasilo

 

Bodymorph je protiv čepovanja jer da bi nabio čep, moraš alatom da raskokaš rupu makar kako ona bila mala i tako sigurno pokidaš neko od vlakana iz platna u gumi i da još oštetiš gumu. Sam čep je od materijala koji se po gustini razlikuje od gume tako da tu guma više nije konzistentna a raskokana je.

 

Toplo vulkaniziranje znači da flekicu i lepak kojom se maže vulkanizuješ peglom i doteraš je da bude salivena sa gumom i ima iste karakteristike kao guma tako da je to mesto gotovo isto kao i pre. A pri tome uopšte nisi dirao samu gumu i nisi morao da širiš rupu nabijanjem čepa.

 

Otprilike tako nekako :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

scuba druže, otprilike tako nekako si totalno u krivu ... :zvizduk::takoje:

 

toplim vulkaniziranjem direktno oštećuješ kompletnu strukturu gume jer ju moraš ugrijati više nego što je to predviđeno bilo kakvim vidom njene eksploatacije, a rupa nastala ekserom ili šarafom je ionako već oštetila vlakna koja spominješ, pa ih dodatnim grijanjem još više dehomogeniziraš ....

 

do sad najbolji izmišljeni sistem krpanja je sa tzv. gljivom A6.jpg ... i iza toga stojim sa višegodišnjim iskustvom i radom u vulkanizerskoj radnji za motore i za aute ...

 

i svaka daljnja rasprava oko toga se može svesti samo na nekakva subjektivna mišljenja i stavove ... :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • V-Twin torque, 877 postova
  • Lokacija: Niš/Vladičin Han
  • Motocikl: BMW S1000R

Dva dana nakon sto sam rasteretio zadnji kraj motora i ujedno i gumu, guma nije ispustila, nisam merio koliko bara ima ali i dalje je tvrda pod prstima kao sto je bila kad sam je napumpao, hm?

 

Ali moramo imati na umu i to da temprature nisu ispod nule ovih dana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • V-Twin torque, 877 postova
  • Lokacija: Niš/Vladičin Han
  • Motocikl: BMW S1000R

Guma nakon 10ak dana nije ni malo ispustila bez opterecenja, doduse sad je toplo napolju. Makar znam da nije busna :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja