Jump to content

Moto Zajednica

Šta mislite o doniranju organa

  

109 članova je glasalo

  1. 1. Potpisao/la bih donorsku karticu



Recommended Posts

  • Zainteresovan, 952 postova

Šta napriča majketi? Govorimo o srbiji koja je na začelju po neprofesionalnosti, korupciji i raznim oblicima kriminala sa akcentom na zloupotrebu funkcija. 99% nas je spremno da donira organe ali nisu svi spremni da potpišu blanko dozvolu da neki službenik jedne od najkorumpiranijih službi u zemlji odlučuje o životu ili smrti. Ionako su već sami sebi dali to pravo. Kad god sam poverovao da sistem funkcioniše najebo sam i zato će tako važna odluka biti isključivo na mojim bliskim srodnicima i time unesrećeni neće biti uskraćeni. Slepo verovanje u ovakav sistem nije dokaz humanosti nego gluposti. O kanadi nekom drugom prilikom.

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400

Vlado junace, vrati se ovamo, pa onda racionalno sagledavaj svet oko sebe i donosi zivotne odluke.

 

Ziveo sam tamo 37 godina, racionalno sagledao svet oko sebe, doneo odluku da se iselim i nemam nameru da se vracam.

 

I virtuelni povratak (kao sto je ukljucivanje na ovaj forum) je dovoljno deprimirajuci. Od sada se drzim samo motorciklistickih tema.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400

Pametan decak, koji moj si onda nama prodavao pamet!

 

Imam je u visku i ne prodajem nego delim dzabe :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kontraš!, 1271 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KLX 650 sm/enduro

Vlado junace, vrati se ovamo, pa onda racionalno sagledavaj svet oko sebe i donosi zivotne odluke.

 

Ziveo sam tamo 37 godina, racionalno sagledao svet oko sebe, doneo odluku da se iselim i nemam nameru da se vracam.

 

I virtuelni povratak (kao sto je ukljucivanje na ovaj forum) je dovoljno deprimirajuci. Od sada se drzim samo motorciklistickih tema.

 

pobegao si odavde, nemas nameru da se vraca a da izvines prdis kako su ovde svi posteni i kako mi paranoisemo bez razloga?! Ja napisah na pocetku teme da su coveku izvadili zdrav bubreg samo zato sto je doktor mislio da nece preziveti rizicnu operaciju srca, i ti mi kazes da ja paranoisem bez razloga?!

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Upisao sam se u evidenciju donatora organa odavno, i to mi piše u vozačkoj dozvoli. Tako da ako pandrknem mogu da mi povade šta hoće i rade sa mojim organima šta god žele - meni bi bilo drago da budu nekome od koristi.

 

Moja odluka da budem dobrovoljni donator je iz humanih i religioznih pobuda. Da podsetim verujuće članove Foruma da naša Crkva podržava doniranje organa:

 

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:315937-Vladika-Lavrentije-donor-organa

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kontraš!, 1271 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KLX 650 sm/enduro

motoholic, niko od nas nije rekao da ne zeli da da svoje organe ukoliko nam se nesto ne daj boze desi i ako nema pomoci! Jednostavno se nas nekolicina "paranoika", obicnih smrtnika, boji da zbog tog pocasnog zvanja "donor" nece u srbiji dobiti adekvatno lecenje! Danas Hipokratova zakletva nista ne znaci!

 

Inace, otkad ikad je crkva izrabljivala narod, mada je nekada ta ista crkva imala i smisla, danas njom upravlja drzava i novac, na zalost!!! Na svu srecu crkva nije vera, vera je u nama, pa se jos uvek pravoslavna i katolicka crkva nisu ujedinile, ali se kod nas uveliko na tome radi...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ¡Siempre adelante!, 2188 postova
  • Lokacija: Kalifornija
  • Motocikl: BMW F650GS... Harley-Davidson Nightster

Pero, napadanjem svakog oko sebe se ne vodi debata. Napušio si Vladu da je "pobegao" (a sa njim i ostatak dijaspore koja posećuje ovaj forum), pa sad Crkvu, pa doktore, itd. Ispaljuješ plotune na sve strane kao da si u ratu sa celim svetom.

 

Tako se jedino dolazi do svađe i međusobne mržnje, a nikako do normalne diskusije. Mislim da je sasvim OK napadati tuđe mišljenje i tuđe argumente, ali ovo lično napadanje je sasvim degutantno.

 

Da se vratim na temu... Jel' postoji korupcija? Jel' postoji šansa da će neko pokvaren da zloupotrebi nečiju dobru volju radi lične koristi? Jel' postoji šansa da će tuđa nekompetentnost, ili pohlepa, ili korumpiranost dovesti do nekog broja tragičnih ishoda? Verujem da postoji. Ali je takav broj slučajeva daleko manji od broja pravih slučajeva kada se donacijom organa nekome zaista pomaže.

 

Dakle, da li je važnije uskratiti nekolicini korumpiranih nazovi-lekara mogućnost da te zloupotrebe time što ćeš uskratiti velikom broju pravih bolesnika šansu za život? Ili je s' druge strane važnije dati šansu pravim bolesnicima, a preuzeti rizik da će možda tvoja dobra volja biti zloupotrebljena od strane manjine? Svako treba da odluči sam za sebe, i svačiju odluku poštujem. Ja sam moju doneo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Dakle, da li je važnije uskratiti nekolicini korumpiranih nazovi-lekara mogućnost da te zloupotrebe time što ćeš uskratiti velikom broju pravih bolesnika šansu za život?

DA!!! Meni je moje dupe vaznije od tudjeg, vi koji nemate drugi nacin da nekome pomognete nego da se zrtvujete samo izvolite.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12267 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Samo vas molim da diskusija ne ode u svađu, već su neki postovi krenuli sa omalovažavanjem naših drugara koji ne žive u Srbiji ali sigurno imaju pravo da napišu svoje mišljenje.

 

Tema je o donorskoj kartici i našem slaganju ili neslaganju sa tom akcijom a ne omalovažavanje neistomišljenika ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • SuperStar, 1098 postova
  • Lokacija: Ćićevac
  • Motocikl: MonsteR

nemojte tako..............naši dragi gastarbajteri itekako znaju, čak bolje od nas koji živimo u Srbiji, kako se neki stvari ovde regularnim putem rešavaju..............

 

 

ne šalje džabe MIP delegacije za izbore po celom svetu kako bi naša draga gasterbajterska elita odlučivala i u ime svih nas, koji opet napominjem živimo u Srbiji, buduću vlast...............

 

 

:lol:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Kontraš!, 1271 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: KLX 650 sm/enduro

vidi, nikog ja nisam napusio, ako sam rekao da "prdi"(kao sinonim za lupetanje), niti omalovazavam! Mnogo je vece omalovazavanje to sto nas nekolicinu naziva paranoicima, a iz istih tih razloga zbog kojih smo mi paranoici, on je pobegao daleko i nema nameru da se vraca! Ali zna da je ovde med i mleke i da nije tako crno kao sto mi vidimo. A pobegao je tamo gde je teorija zavere mnogo veca, stim da sirokim masama mazu oci time sto im pruzaju lep zivot. Za lep zivot u americi se vodi rat u iraku, libiju spizdise za mesec dana, sledeci je egipat verovatno al da ne skrecem mnogo temu, znate vi to sve al cutite jer je vama lepo. I zanimljivo je da uvek znate bolje kako je ovde nego mi...

 

Vlado javno ti se izvinjavam ako si moj komentar doziveo kao napusavanje!

 

Dakle, da li je važnije uskratiti nekolicini korumpiranih nazovi-lekara mogućnost da te zloupotrebe time što ćeš uskratiti velikom broju pravih bolesnika šansu za život?

 

Da li ti je vazniji tvoj zivot od profita nesavesnih lekara?! Imaj u vidu da ovde lekar nije ni blizu placen kao na zapadu.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

No, treba biti realan i ljude na neki nacin stimulisati da budu donori. Na primer, ako si donor ne moras da nosis kacigu, odnosno postajes automatski donor ako je nisi nosio u slucaju nesrece :). Ili, donori placaju manje zivotno osiguranje, lekove i tsl. Najjednostavnije bi bilo da su svi "opt-out" donori, odnosno da je svaki gradjanin automatski donor dok eksplicitno ne zahteva (kroz brzu i jednostavnu proceduru) da ga skinu sa donor liste.

Vec ima. Svaki donor organa ima besplatno zdravstveno osiguranje do kraja zivota. Nisam bas siguran ali mislim i da su mu participacije za lekove umanjene a nekih je i oslobodjen. Cak mislim da ima i banalnih stvari tipa da ide preko reda za zdravstvenu uslugu ako je dugacak red. Samo za ovo prvo sam siguran.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Nisam sebican i podrzavam doniranje (o cemu je obavestena moja porodica), ali ne pristajem na poptisivanje donorske kartice iz vec mnogo puta pomenutih razloga.

Pohlepa ja najjaca covekova osobina!

Mnogo je onih koji kazu da pljujemo po doktorima zbog pojedinacnih slucajeva ali moja uzastopna nagativna iskustva su ma navela da generalizujem stvari (na zalost).

1. moj otac je "hitno" primljen na hirurgiju radi operacije slepog creva. ta hitna procedura je trajala vise 24h. jer su nas vracali od hitne do ambulante, pa opet do hitne pa do hirurgije i tako sam vozio coveka (koji je dugogodisnji davalac krvi) od uvece do sledece veceri, od vrata do vrata.

2. tetku (koja je operisala zuc) sam posetio nekoliko trenutaka nakon sto je starija gospodja koja je lezala pored nje preminula jer nisu mogli da dozovu osoblje bolnice koje je trebalo da nesrecnoj zeni ulkjuci kisonik, pa se ista ugusila. kasnije mi je tetka pricala da je oseblje bolnice to krilo od njene porodice nekolliko dana sve dok cerka preminule nije dosla u pratnji policije.

3. sestra od ujaka, koju sam takodje vozio zbog jakih bolova u stomaku, opperisana je sa zakasnjenjem (puklo joj je slepo crevo), jer nisu hteli da je prime na hirurgiju. (kada su nas po treci put vratili do infektivne klinike lekari su rekli ponovili da nije trovanje i da ne odustajemo od hirurgije cak i ako tamosnji doktori ne zele da nas prime "gledaj sta rade, upropastice dete"- su reci jednog od lekadara sa infetivne.. na svu srecu i pored zakasnjenja sestra se uspesno oporavila.

 

Jesam smorio ovim tekstom ali ovo je nesto sto sam doziveo i niko ne moze da me uveri da generalizijem stvari na osnovu izuzetaka.... na zalost izuzetak je kada se desi nesto normalno.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400

Ko se osuri na mleko taj pocne da duva i na jogurt.

 

Slobodno me zovite kakvim god hocete imenima samo molim da me vise ne citirate. Prestao sam da pratim ovu temu odavno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 981 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 Inazuma

Pero, nemoj tako ostro :takoje: Znas i sam da se iz daljine bolje vide detalji, a i smrad se bolje oseca. U mom gradu ima samo jedna velika bolnica, i sest raznih "poluklinika". E sad, kako nekom sa strane objasniti da u velikoj bolnici aparati nisu u funkciji, a u "poluklinikama" svi aparati savrseno funkcionisu. Da su vlasnici uglednih "poluklinika" ugledni lekari koji do tri rade u velikoj bolnici za mizernu platu, a od cetiri u "poluklinici". Kako nekom nasem drugaru koji ne zivi u Srbiji, objasniti da je ovde potpuno normalno da se zakaze termin za zakazivanje termina za zakazivanje pregleda. Da postoje liste cekanja za magnetnu rezonansu, da se ceka po sest meseci na pregled, ali da se moze izbiti na celo liste uz malo finansijskog podsticaja.

Zato Pero, i ostali, molim vas, shvatite da je Srbija na putu za Eurotransplant, i da ce veoma brzo uci u njega, te da je to veliki korak u pravcu Evropske unije, a to ce omoguciti nasim gradjanima uslove lecenja kao u uniji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Pod 1, cela ova tema nema ama baš nikakve veze sa ljudima koji su se odlučili da žive u nekoj drugoj državi.

Vi koji ih pljujete, priznajte lepo i javno da ste samo zavidni i da bi i vi brže bolje zbrisali odavde, samo da možete. I ja sam među vama, ne po pljuvanju, već po želji da odem NEGDE, ali sam tu gde sam, još uvek. I kako stvari stoje, biću još neko duže vreme...

 

Pod 2, totalno mi je nejasna ova nenormalna doza paranoje. Evo, ja već 43 godine živim u Srbiji, pa ne razmišljam tako paranoično. Svi vi koji ste imali negativna iskustva sa lekarima, mogu da vas razumem. I ja sam bar nekoliko puta psovao na sav glas i urlao po bolnici, jednom sam bio spreman i da se fizički zakačim sa medicinskim osobljem kada mi je majka bila bolesna. Prvo slobodno vozilo hitne pomoći je moglo doći posle SAT IPO VREMENA od mog poziva??! Lepo mi je rekao službenik u hitnoj preko telefona: Vozi je kako znaš i umeš, ja za tebe vozilo nemam sat ipo vremena?!?! Odvezao sam je taxijem i onda smo u čekaonici hitnog prijema proveli još bar sat ipo-dva dok se LEKAR POJAVIO!! Moja majka je jedva ostala živa :(

Elem, nosim i ja vrlo ružna iskustva sa našim zdravstvenim ustanovama. ALI! To nije razlog tolikoj dozi paranoje! Zdravstvo u Srbiji jeste generalno "u qrcu", ali recite mi šta ovde NIJE?!? Cela država nam je takva kakva je, na žalost. Naravno, trebalo bi da se sve promeni i da bude drugačije, samo mi se čini da se to neće desiti tek tako skoro i tako lako...

 

Pod 3, budite bre, optimisti. Verujte u sebe, verujte da će doniranje organa pomoći i spasiti 2-3-4 nesrećna života. Ako se zakopaju u žutu zemlju, tada neće sigurno. A i šta će mi bubreg, srce, oko, jetra... kad pandrknem? ŠTA ĆE MI?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Rodjak i drug su mi bili po 15 i 20 dana u komi. Sta su za to vrjeme radili doktori? Ubjedjivali njihove roditelje da, ako i kojim cudom prezive, do kraja zivota ce da budu biljke i nece nikad doci svjesti, te da je najbolje da daju njihove organe za transplataciju. Za ovog druga su se strpili citavih 12 sati pre nego su poceli sa tom pricom (ima retku krvnu grupu).

Oba su danas zivi, zdravi i savrseno funkcionalni, zahvaljujuci tome sto su im roditelji bili glupi i zatucani, neinformisani i sebicni papci koji nisu htjeli da pomognu drugima kad je zivot njihove djece vec bio "gotov"

 

jageru, nije problem to sto ce neki doktor da mi uzme organe kad pandrknem. Problem je sto ja znam, ne mislim ili pretpostavljam, ZNAM da ce se doktor potruditi da pandrknem, da bi on mogao da uzme jahtu..... pardon, organe da nekome "pomogne"

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Vlado junace, vrati se ovamo, pa onda racionalno sagledavaj svet oko sebe i donosi zivotne odluke.

 

Šteta što su ukinuti minusi, majke mi. Ti od mene za jedan ovakav post imaš DEBELI MINUS!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 981 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 Inazuma

Jageru, prihvatam tvoj minus, i u velikom delu se slazem sa tvojim misljenjem, ali tesko prihvatam cinjenicu da iako imas placeno zdravstveno, ni zub nemozes opraviti ako nemas pare. Tako da :takoje::zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Jageru, prihvatam tvoj minus, i u velikom delu se slazem sa tvojim misljenjem, ali tesko prihvatam cinjenicu da iako imas placeno zdravstveno, ni zub nemozes opraviti ako nemas pare. Tako da :takoje::zdravo:

 

I ja teško prihvatam tu činjenicu, slažemo se tu u potpunosti! Kompletno zdravstvo nam je, sem retkih izuzetaka koji potvrđuju pravilo, za svaku osudu, nema šta. Ali sve to nema veze sa doniranjem organa. Mešamo malo babe & žabe.

Ovo zdravstveno osiguranje je nekada davno, funkcionisalo sjajno, kao i sve ostalo u državi. Sada to nije slučaj, ali moraš priznati da smo velikim delom za sadašnju situaciju sami krivi. K'o ovce smo. A ovce su za šišanje, zar ne?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 981 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 Inazuma

Ima veze. Pitam se, gde bi se vrsile eventualne transplantacije, u drzavnoj bolnici do tri ili u privatnoj posle cetiri. Ko bi raspolagao doniranim organima? Doktori koji do tri sede u drzavnoj bolnici, a posle cetiri u privatnoj. Troclana komisija koju cine isti ti doktori? Ko bi pravio liste cekanja? Previse znakova pitanja za tako humanu temu. :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Što se mene tiče, potpuno si u pravu i ovaj put. Trebalo bi da se uvedu neka nova pravila po pitanju kontrole kuda odlaze donirani organi i kompletne liste čekanja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova
Elem, nosim i ja vrlo ružna iskustva sa našim zdravstvenim ustanovama. ALI! To nije razlog tolikoj dozi paranoje!

Možda tvoje iskustvo i nije ali je licemerno to tvrditi za iskustvo ovih momaka koji su preživeli pokušaj parčanja. Ne radi se ni o paranoji, nego o faktima. Na kraju neka paranoja ostane individualna stvar, ipak je ulog preveliki.

 

 

 

Pod 3, budite bre, optimisti. Verujte u sebe, verujte da će doniranje organa pomoći i spasiti 2-3-4 nesrećna života. Ako se zakopaju u žutu zemlju, tada neće sigurno. A i šta će mi bubreg, srce, oko, jetra... kad pandrknem? ŠTA ĆE MI?

 

 

I ja teško prihvatam tu činjenicu, slažemo se tu u potpunosti! Kompletno zdravstvo nam je, sem retkih izuzetaka koji potvrđuju pravilo, za svaku osudu, nema šta. Ali sve to nema veze sa doniranjem organa. Mešamo malo babe & žabe.

Ako ko meša babe i žabe to si ti. Kroz celu temu osporavaš tezu koju niko nije postavio. Vrati se pa nadji ko je tvrdio da želi da mu organe umesto da daju pacijentima zatrpaju u žutu zemlju pa da znamo sa kim se svadjaš. Ne samo ti ali si mi zapao za oko, deluje kao da nisi pročitao na temi ništa osim naslova. Na kraju u pravu si da situacija u zdravstvu nema veze sa doniranjem organa. Bar dok ne potpišete presudu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja