Jump to content

Moto Zajednica

Šta mislite o doniranju organa

  

109 članova je glasalo

  1. 1. Potpisao/la bih donorsku karticu



Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Petrovaradin
  • Motocikl: Hornet S

Donatorstvo DA, ALI NE PO TENEDERSKOM ZAKONU ! Ko da vishe, i "imam jednog koji pashe"

 

Naravno. Isključivo po listi čekanja. A trebalo bi uvesti rigoroznu kontrolu sastavljanja i praćenja tih listi. Dodatno, javno je objavljivati negde. Čak i na internetu.

 

Za to mora da postoji jasan zakon. A toga nema i to je problem.

 

Sada da produzis knjizicu moras da imas ugovor sa odabranim lekarom. Ako nemas,gubis pravo na osiguranje,iako si uredno platio. WTF? A nema zakonski mehanizam da to naknadno uradis. Ili ako je tvoj odabrani u medjuvremenu prestao da radi,a ti nisi imao potrebe za njegovim uslugama (citaj,nisi trosio pare fonda). :stabre:

A u krajnjoj liniji...sta ce ti ugovor. Lekar opste prakse je lekar opste prakse.

 

U takvom sistemu,NE!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Ja samo ne znam zasto mnogi veruju da je tamo, negde u inostranstvu stvar drugacija? Mozda u Norveskoj, Svedskoj, Japanu ... ali oni ionako nisu sa ovog sveta. Medjutim u ostalom delu sveta, sve je manje-vise isto, ali ovde to nije ni bitno, bitna je SVEST i zelja da se POMOGNE drugom LJUDKOM BICU. Samo na osnovu toga moze se ocekivati da ce neko pomoci nekom vasem ili eventualno(ako je neki vas predak vec zasluzio) vama. Zato je odluka da se doniraju organi cin kojim donator pokazuje ne samo humanost, vec i izuzetnu svest, bez obzira na okolnosti u kojima zivimo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Pitao sam nekoliko puta ali me niko nije udostojio odgovora i pored silnih izliva mudrosti i humanosti. Evo opet: koji je problem da odluku kada je vreme da idete u delove donesu najblizi umesto nekog korumpiranog ili u najmanju ruku nesposobnog random sluzbenika? Ako familiji nedostaje strucnost tu je svakako lekar samo sto njegova nece biti poslednja. Oko toga da su u vecini korumpirani i nesposobni necu polemisati, ja znam a ko ne veruje radi to na sopstvenu odgovornost.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2582 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Ne vidim NI JEDAN JEDINI razlog zbog kojeg bi "ispravne rezervne delove" bacali "u otpad", odnosno sahranjivali umrle sa zdravim organima! Da li organi koriste umrlom nakon što se ustanovi moždana smrt? NE KORISTE!

Ja bih, života mi, da sam na vlasti, doneo neku uredbu po kojoj bi bilo obavezno uzimanje eventualnih zdravih i upotrebljivih organa od umrlih, bez potrebe za pristankom i slično.

Donosenje takve uredbe bi dovelo do protesta vernika u zagrobni zivot, reinkarnaciju itd... Digla bu se na noge cela istocna Srbija :D Meni je definitivno najbesmislenije kremiranje pokojnika. Spali se svaki organ a moguce da bi nekom zaista pomogao.

 

A jes mi vala morbidan post <_<

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drrmrr, 751 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: projekat rinfuz ;)

Eto danas primera o zdravstvu...otishao sam da podignem neki lek za iskašaljavanje za suprugu. Koja je na btw na porodiljskom i naravno redovno placam(o) zdravstveno....i pljas 309 dinara molim...kaze tetkica sa saltera...

Ne bi bio problem, nego sam ja imao kod sebe 300(marfi) i morao sam nazad do kola za 9 dinara iako sam imao ispisan recept i sve kako treba...Eto kako se brinu o natalitetu i slicnim temama, cak iako si na porodiljskom placash sve....Koje bre crno zdravstvo..kome? PA daj da placam fondu kojem ja hocu i da se onda svi lecimo kako hocemo, samo nazalost ne mogu svi.

Ne bira gripa dal neko ima para, nema, ima zdravstveno i 309 dinara il nema. Inace sam kao super prosao lek je 1000 i kusur ovo samo mi pacijenti doplacujemo....

 

A posle ja kao donator treba da imam povlastice, pa zar treba veca stvar da bude seciranje od negovanja novog zivota.... serem im se u zdravstvo >:(

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1855 postova
  • Lokacija: NBgd
  • Motocikl: Triumph Tiger 1050, Medlay 150

Pitao sam nekoliko puta ali me niko nije udostojio odgovora i pored silnih izliva mudrosti i humanosti. Evo opet: koji je problem da odluku kada je vreme da idete u delove donesu najblizi umesto nekog korumpiranog ili u najmanju ruku nesposobnog random sluzbenika? Ako familiji nedostaje strucnost tu je svakako lekar samo sto njegova nece biti poslednja. Oko toga da su u vecini korumpirani i nesposobni necu polemisati, ja znam a ko ne veruje radi to na sopstvenu odgovornost.

 

Pa, (ukoliko sam dobro shvatio pitanje) nije nikakav problem da tu odluku donesu najblizi i verovatno ce tako i biti ukoliko je to tvoja izricita zelja, a ukoliko nije, verovatno nece. E, sad ukoliko si ti bio neodredjen po tom pitanju, najblizima bi bilo teze da se odluce na taj korak. Mislim samo da im tu odluku treba olaksati, kakva god ona bila.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Ja bih, života mi, da sam na vlasti, doneo neku uredbu po kojoj bi bilo obavezno uzimanje eventualnih zdravih i upotrebljivih organa od umrlih, bez potrebe za pristankom i slično.

Bilo u Kini, al su to malo uredili, jos stavili gomilu ogranicavajucih faktora. Jasno mi je da ima humanitaraca koji na taj nacin oce da pomognu, ali njima nije jasno da na svakog od njih postoji jos deset koji gledaju kako to da iskoriste, na nimalo humanitaran nacin. Ajde i sto ce oni da se okoriste, nije problem dok god ce nekome da se spasi zivot, ali da ubijaju jedne da bi spasili druge, tome nije spasavanje zivota, to je cista trgovina.

 

Vama ljudi svaka cast, jer cinite nesto zaista plemenito, to je spasavanje (vjerovatno vise) tudjih zivota kad je vas vec gotov.

 

Samo ne zelim da osudjujete nas koji odbijamo da doniramo organe iz straha od zloupotrebe

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400

Ja sam potpisao donor karticu, ali ja zivim u Kanadi. Do skora je ovde na vozackim dozvolama donora pisalo "DONOR" ali su to ukinuli, valjda da zastite privatnost. Vazno je i da najblizoj rodbini jasno preneses svoje zelje, jer njihova rec moze da bude presudna bez obzira na potpisanu donor karticu.

 

Nista me ne bi ucinilo posthumno srecnijim nego da znam da ce moji ostaci nekom spasiti ili olaksati zivot. Krv mi prokljuca kad citam o primitivcima koji su pustili da im dete umre od izlecive bolesti samo zato sto im njihov nevidljivi nebeski prijatelj zabranjuje da prime tudje organe ili transfuziju krvi >:(.

 

No, treba biti realan i ljude na neki nacin stimulisati da budu donori. Na primer, ako si donor ne moras da nosis kacigu, odnosno postajes automatski donor ako je nisi nosio u slucaju nesrece :). Ili, donori placaju manje zivotno osiguranje, lekove i tsl. Najjednostavnije bi bilo da su svi "opt-out" donori, odnosno da je svaki gradjanin automatski donor dok eksplicitno ne zahteva (kroz brzu i jednostavnu proceduru) da ga skinu sa donor liste.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

cim su se pojavile donorske kartice kod ljecnika primarne zdravstvene zaštite potpisao sam izjavu i popunio karticu te je držim u novcaniku na vidljlivom mjestu. moja obitelj zna za moju želju da u slucaju moje smrti želim biti donator svega što se može iskoristiti. nisam vjernik i ne vjerujem u zagrobni život a neke od njih shvacam da ne žele biti donori i to poštujem. želim samo da se svatko pita dali bi u slucaju ( nedaj bog nikome ) potrebe pristao na tranplantaciju organa, sada kada mu nije potrebna, i da nakon što sam sebi na to pitanje ogovori neka se zapita zašto i on nebi bio donator u nekoj grdoj situaciji koja bi ga mogla snaci.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 981 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Suzuki GSX 750 Inazuma

Donori,

koliko u vašem gradu ima državnih a koliko privatnih bolnica, i u koliko državnih radi

magnetna rezonanca, a koliko u privatnim?

Kad ste poslednji put opravili zub o trošku socijalnog?

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400

Donori,

koliko u vašem gradu ima državnih a koliko privatnih bolnica, i u koliko državnih radi

magnetna rezonanca, a koliko u privatnim?

Kad ste poslednji put opravili zub o trošku socijalnog?

 

Kakve to veze ima sa tim sto moja mama nema ronilacko odelo?

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3503 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

VladCan user_popup.png

Postavljeno Danas, 17:02 PM

 

snapback.pngPonoćni jahač, on 28 December 2011 - 16:53 PM, said:

 

Donori,

koliko u vašem gradu ima državnih a koliko privatnih bolnica, i u koliko državnih radi

magnetna rezonanca, a koliko u privatnim?

Kad ste poslednji put opravili zub o trošku socijalnog?

 

Kakve to veze ima sa tim sto moja mama nema ronilacko odelo?

Shvatićeš kakve veze ima onda kada tvoja mama bude počela da se ozbiljno bavi ronjenjem (bez ronilačkog odela)!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

ima, recimo zašto neko od ljudi koji namerno pokvare/isključe aparate u bolnici da bi pacijente preterali u svoje privatne klinike očekuje da budu realni u odluci da li nekog treba lečiti ili rasturiti u delove.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

zna li se koji su "donori" omiljena ciljna grupa, mislim šta se najviše gleda, starost, istrošenost!? lično nemam ništa protiv da me rasture u delove, al` šta ako si isuviše mator, pa isključe kolegu do tebe jer je manje "pohaban"?

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400

Shvatićeš kakve veze ima onda kada tvoja mama bude počela da se ozbiljno bavi ronjenjem (bez ronilačkog odela)!

 

A to ce biti onda kad paranoja i teorije zavere prestanu da budu srpski nacionalni sport.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3503 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
VladCan Napisao Danas, 19:23 PMsnapback.pngzika56, on 28 December 2011 - 17:17 PM, said:

 

Shvatićeš kakve veze ima onda kada tvoja mama bude počela da se ozbiljno bavi ronjenjem (bez ronilačkog odela)!

 

A to ce biti onda kad paranoja i teorije zavere prestanu da budu srpski nacionalni sport.

Kad su neki pričali da nam preti rasturanje države (Jugoslavije), drugi tvrdili da je to paranoja i terali sprdačinu sa pričom o teoriji zavere! Isto bilo i pred uvođenje sankcija. A takođe i NATO agresija i otcepljenje Kosova je plod paranoje? A paranoja i strah od "teorije zavere" su krivci i za propast cele privrede i domaćih banaka. I ubistvo premijera je bio bezrazložan strah od "teorije zavere"? I milion ljudi koji su ostali bez posla su paranoja. Takođe je i korupcija u svim delatnostima i na svim nivoima čista paranoja!

Pa dobro majku mu! Šta to treba još da se dogodi da bi neki shvatili razliku između teorije i onoga što nam se stvarno događa?! Kao izgrebanu gramofonsku ploču da slušam!

Izgleda da je ispiranje mozgova izuzetno uspešno odrađeno! Mada možda kod nekih nije ni imalo šta da se ispira.

  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Kad su neki pričali da nam preti rasturanje države (Jugoslavije), drugi tvrdili da je to paranoja i terali sprdačinu sa pričom o teoriji zavere! Isto bilo i pred uvođenje sankcija. A takođe i NATO agresija i otcepljenje Kosova je plod paranoje? A paranoja i strah od "teorije zavere" su krivci i za propast cele privrede i domaćih banaka. I ubistvo premijera je bio bezrazložan strah od "teorije zavere"? I milion ljudi koji su ostali bez posla su paranoja. Takođe je i korupcija u svim delatnostima i na svim nivoima čista paranoja!

Pa dobro majku mu! Šta to treba još da se dogodi da bi neki shvatili razliku između teorije i onoga što nam se stvarno događa?! Kao izgrebanu gramofonsku ploču da slušam!

Izgleda da je ispiranje mozgova izuzetno uspešno odrađeno! Mada možda kod nekih nije ni imalo šta da se ispira.

 

Potpisujem. :) Čovek s iskustvom, a i sećanjem dužim od sećanja prosečnog Srbina (zlatna ribica, 3 sekunde).

 

 

Mislim da je doniranje organa normalna i humana stvar. Šta će mi kada umrem?!?

Međutim, znajući kakva je ovo zemlja, ne bi me čudilo da se poveća šansa da mi se desi nešto ružno, ako moji delovi baš jako trebaju nekom pajtašu nekog tajkuna. Kod nas je sada kao u americi, ako imaš para SVE može. Čudo. Dajem redovno krv, ali organe se plašim zaveštati.

 

Paranoični. :takoje:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: AT RD03, SW 400

Shvatićeš kakve veze ima onda kada tvoja mama bude počela da se ozbiljno bavi ronjenjem (bez ronilačkog odela)!

 

A to ce biti onda kad paranoja i teorije zavere prestanu da budu srpski nacionalni sport.

 

VladCan je očigledno davno prispeo u, svima nam dragu, Kanadu...

O, kako je lako se navići na uređenu državu, i kako onda totalno nenormalno deluje ono odakle si otišao...

 

Razumem te.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400

To sto si ti paranoican ne znaci da ti ne rade o glavi :staa2:

 

Na zalost, ni iseljenje mnoge nije izlecilo. Biti dobro informisan gradjanin koji racionalno sagledava svet oko sebe i donosi zivotne odluke bazirane na cinjenicama je nedostizan ideal mnogima koji su ovde decenijama. Ne mogu ljudi da prebole izgubljene bitke svojih navrndeda, pa ih ponovo biju svako vece za kafanskim stolom kriveci sve druge (vatikan, CIA, KGB, masoni...) osim sebe i svog naroda koji su odavno napustili.

 

No, pitanje je bilo da li bi potpisao donor karticu. Drago mi je sto vidim da je broj pozitivnih glasova u direktnoj i drasticnoj suprotnosti sa galamom onih koji su protiv. Mozda i ima nade za unesrecene.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja