Jump to content

Moto Zajednica

Hocemo li na TNG? :)

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6711 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Pre nekoliko dana, otac i ja krenusmo zajedno do pumpe. On Ladom koja trosi TNG a ja Kawom koja trosi benzin :) Gledam automat, za 1000 dinara je sipao duplo vise goriva od mene. Naravno on nece proci vise od mene jer Kawi trosi skoro pa duplo manje ali kontam, sta ako bi Kawi imala TNG? Iskren da budem ona i nije pogodna za takvu intervenciju, ali maksi skuter svakako jeste, sto zbog prostora za ugradnju i samog koncepta agregata. Nazalost, do sada nisam sreo nikoga ko bi pokusao da iskoristi takav potencijal. Vise sam nailazio na negodovanja tipa, necu skuter pa jos na TNG? Zar je sramota koristiti alternativno gorivo? :neznam: No, to je vec neka druga tema, da se vratim na sustinu:

 

Evo primer sistema na Gileri Runner:

 

Teorijski trebali da dobijemo bar X2 vecu kilometrazu za isti novac u odnosu na benzin. Ja vec izvesno razmisljam da nabavim maksi skut i ugradim TNG. Voleo bih da cujem misljenjai ostalih skuterasa i da napravimo nekakav detaljan rezime od prednostima i manama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Jest debilan link al ajde da i ja podelim moje planove za sledecu godinu...naime ozbiljno sam se bacio u ideju da probam sa ugradnjom ovakvog nekog sistema 0namigivanje.gif

 

http://www.polovniau...ide-na-vodu.php

 

tj. konkretan primer

 

 

Mnogo zanimljivije i nije skupo za ugraditi :)

 

http://www.hho.rs/proizvodi/hs-vg-60-vodonik-generator

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

Jest debilan link al ajde da i ja podelim moje planove za sledecu godinu...naime ozbiljno sam se bacio u ideju da probam sa ugradnjom ovakvog nekog sistema 0namigivanje.gif

 

http://www.polovniau...ide-na-vodu.php

 

tj. konkretan primer

 

 

Mnogo zanimljivije i nije skupo za ugraditi :)

 

http://www.hho.rs/proizvodi/hs-vg-60-vodonik-generator

 

Moze li pojasnjenje ovog uredjaja i da li ga je neko probao?

 

P.S. Ko je pisao ovaj tekst? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6711 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Izmisljeno je jos davno davno, to uopste nije nova stvar. Na njemu su radila dva naucnika, jedan je misteriozno nestao a drugog su nasli obesenog. Mislim da kapiras o cemu se radi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 791 postova
  • Lokacija: Beograd, Palilula
  • Motocikl: Honda CBR1000RR 2005, Honda CBR600F4 1999, KTM 950SMR 2007

Izmisljeno je jos davno davno, to uopste nije nova stvar. Na njemu su radila dva naucnika, jedan je misteriozno nestao a drugog su nasli obesenog. Mislim da kapiras o cemu se radi.

Znaci ako budem to stavio na neko svoje vozilo necu poginuti vozeci vec cu ili nestati ili se obesiti? Onda cu ipak zaobici :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

Ajde da te ispravim ako mogu 1oda.gif

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Stanley_Meyer's_water_fuel_cell

 

Imao je protopit motora koji je radio iskljucivo na vodu....vlada u.s.a. mu ponudila 1 milijardu....u ono vreme je to bila bolena para i naravno covek odbio. Kasnije su ga otrovali u restoranu i zakopali sve sto postoji o tome...

 

"Да би имали процес електролизе воде у нашем HS-VG уређају потребно је на ћелију довести позитиван напон једносмерне струје до 14V. А на ПМ пулсни модулатор доводимо негативан напон једносмерне струје. Из ПМ-а минус проводник водимо на ћелију.

Укључивањем ПМ почиње електролиза воде тако што електролитичка течност, која се налази у мешачу, природним падом, преко доњег уводника, улази у ћелију и у коморама ћелије имамо процес електролизе а издвојени “HHO” гас природним потиском ( водоник је 25 пута лакши од ваздуха ), излази на горњем изводнику ћелије и цревом спроведен иде у мешач. Овде сабрани “HHO” гас на врху мешача излази и цревима спроведен иде у водени осигурач одакле завршава у усисној грани возила."

 

Izmisljeno je jos davno davno, to uopste nije nova stvar. Na njemu su radila dva naucnika, jedan je misteriozno nestao a drugog su nasli obesenog. Mislim da kapiras o cemu se radi.

Znaci ako budem to stavio na neko svoje vozilo necu poginuti vozeci vec cu ili nestati ili se obesiti? Onda cu ipak zaobici :)

Opasnosti nema jer se taj isti gas proizvodi u malim kolicinama i nigde se ne stvara pritisak...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

sto se plina tice, srpska kompleksaska posla

 

vozio sam 2.0 turbo kupe sa 200ks na plin, vozim 1.8 benzinca sa 170ks na plin i sve radi bez greske

zabadanje u blokadu, teranje pun gas... a usteda ocigledna

i jebe mi se sto mi govore "nisi valjda stavio u taj auto plin", a oba auta nose zaista nesvakidasnje motore

da, jesam stavio i stavicu na svaki naredni benzinac koji budem vozio jer nema ni jedan jedini razlog da ne stavim

 

naravno, benzin je benzin i automobili su mapirani na njih, tako da svakako bolje rade na to gorivo + ne gubis prostor u gepeku + jos malo kg u gepeku, ali je razlika u snazi toliko mizerna da je glupo ne preci 80% vecu kilometrazu za isti novac

a takodje i gubitak prostora i dodatak tezine je stvarno vredna zrtva

 

sto se HHO tice, to mi je sledece sto cu ugraditi na auto, iako imam i plinsku instalaciju

samo cekam da to neko zaista proba da vidim da li je sistem stabilan, obzirom da se izdvajaju malko agresivni gasovi :)

 

u sustini, stvar je prosta ko boza

 

voda ulazi u prostu elektroliticku celiju iz koje se izdvaja vodonik i kiseonik koji se sprovodi u usis za vazduh

 

tu oni prostim jezikom pojacavaju reakciju sagorevanja i samim tim za isti energetski proces je potrebno manje fosilnih goriva, bilo da je benzin, dizel ili plin

 

ustede u praksi se krecu od nista :) do fantasticnih 40%

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Super je ideja za TNG.

Čuo sam da Italijani već godinama voze skutere na plin, zašto da ne?

Ali tamo verovatno postoji specijalizovani servis za ugradnju takvog uređaja tako da nema puno filozofije a Alekre je u pravu.

E sad, jedino me brine gubitak snage kod motora sa karburatorom. Za novije modele sa ubrizgavanjem verovatno postoji rešenje sekvencijalnog plina tako da se ne gubi praktično ništa a dobija skoro duplo jeftinija vožnja.

Još jedna stvar koja mi uliva nesigurnost u takvu investiciju je kvalitet plina o kome se dosta priča po Srbiji. Pre neki dan sam baš na tu temu pričao sa kolegom koji ima ugrađen sekvencijalni plin i ima problem sa radom motora, svako malo ide kod majstora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

kvalitet plina je vrlo korektan

brat i ja uopste ne idemo kod majstora

doduse, ja sam isao zbog nekih drugih periferija na motoru (svecice, paljenje....) te sam isao na mapiranja, ali kada je motor u redu, kada se plin nasteluje, to je samo sedi i vozi

 

problem kod plina na motociklima je sto moze veoma mala boca da se smesti u raspolozivi prostor, te je autonomija skromna

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Eto, u mog Burgmana 400 bi mogao da se ugradi u gepek pod sedištem, ne vidim gde bi drugde moglo a da nedostatak prtljažnog prostora nadoknadim top caseom.

E sad tu postoje dva problema: prvi je kada se radi servis pa mora da se skine donji deo gepeka, dakle morao bi i plin da se odveže. Drugi je karburator jer bi išao kao mrtva baba jer se gubi prilično na snazi naročito kod slabijih mašina.

Inače je ideja ok kada bi moglo da se ugradi: hoćeš laganu i jeftinu vožnju uključiš plin, hoćeš punu snagu motora prebaciš se na benzin.

U svakom slučaju dobra ideja, sigurno ostvariva na neki način i voleo bih da neko ko ima iskustva sa ovim to prenese. Dakle ko ga ugrađuje, da li se ide na atest ( a verovatno mora), koliko je komplikovano, koliko je isplativo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Eto, u mog Burgmana 400 bi mogao da se ugradi u gepek pod sedištem, ne vidim gde bi drugde moglo a da nedostatak prtljažnog prostora nadoknadim top caseom.

E sad tu postoje dva problema: prvi je kada se radi servis pa mora da se skine donji deo gepeka, dakle morao bi i plin da se odveže. Drugi je karburator jer bi išao kao mrtva baba jer se gubi prilično na snazi naročito kod slabijih mašina.

Inače je ideja ok kada bi moglo da se ugradi: hoćeš laganu i jeftinu vožnju uključiš plin, hoćeš punu snagu motora prebaciš se na benzin.

U svakom slučaju dobra ideja, sigurno ostvariva na neki način i voleo bih da neko ko ima iskustva sa ovim to prenese. Dakle ko ga ugrađuje, da li se ide na atest ( a verovatno mora), koliko je komplikovano, koliko je isplativo.

neznam odakle ti ideja da se gubi na snazi.... moze da ti se desi cak i da dobijes kao sto je bio slucaj sa burgmanom 250 kog smo odradili.....

a sto se tice servisiranja,pa...boca se skine za 3minuta...i vrati za isto toliko,jedino...sto je autonomija mala,od 4do 6litra moze boca da se stavi....dobra debelozidna boca,jer mesto zauzme i ventil,koji doduse stoji zakacen za bocu,i strci manometar,to jest pokazivac goriva,moze i bez toga onda od 6 do 8litra boca...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Evo Bokilic se javio i objasnio ti. Ja sam juče (pri pokušaju prelaska na Kosovo kod Rudnice) video kod čoveka iz Čačka ugrađen plin (mislim da je motor "Boldorka 750"). Kaže da troši isto kao i benzin i da ne oseća razliku pri vožnji. On je inače izvadio sve delove iz karburatora /dizne, membrane, šiberi) i koristi isključivo plin. Bocu je sam pravio. I ja ću ovih dana da pokušam nešto slično. Osim boce imam sve delove i sve je već montirano na motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Meni treba i pumpa za vodu na 12V,da mogu da napravim sistem za grejanje. Ostalo nije problem. :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Sto se tice TNG-a, ja vozima automobile na TNG vec godinama (jedno Yuga, novu Pandu, Dodge Neon-a, koji je uzgrec budi receno radio savrseno - bez ikakve razlike plin ili benzin) i o tome mogu da kazem sve najbolje. Nema razloga da se ne koristi plin, ustede su ogromne, a prelatim 25-30000 godinje...

 

Sto se tice H2O elektrolize - ne verujem u to. Jednostavno - da bi se voda razlozila na kiseonik i vodonik, potrebno je uloziti isto toliko (tj. malo vise) energije nego sto ce se dobiti njegovim sagorevanjem. Prost i elementaran zakon fizike.

 

Ako neko jeftinim tehnoloskim postupkom izdvaja vodonik i sipa ti u rezervoar - lepo ces se i jeftino voziti.

 

Ako ti ti sam radis na vozilu - potrosices toliko struje kojiko ces sagorevanjem vodonika da dobijes energije. Motor nesmetano radi sa dodatkom malog procenta vodonika, to mu nista ne smeta, ali usteda energije na takav nacin, elektrolitskim postupkom, jednostavno ne postoji.

 

Automobilski proizvodjaci trose bukvalno milijarde dolara na razvoj hibrida i visokoefikasnih motora koji ce im dati prioritet prilikom prodaje automobila na trzistu. Automobili sa manjom potrosnjom se evidentno bolje prodaju i po skuplje pare. To je stratesko pitanje u jednoj od najjacih (citaj: najbogatijih) industrijskih grana u svetu, na njemu rade stotine hiljada odlicno obucenih inzenjera u najboljim mogucim uslovima i vec su do sada milione puta temeljno pretresili postupak elektrolize vode koji se, usput, uci u osnovnoj skoli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Very Funny Rider, 1123 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: ホンダ Tamić Varadero XL Litra '07

ja se vec 3 god vozim sa motorima razno raznim na plin,i ugradjujem u raznorazne motore plin,i naravno da je isplativo :takoje:

 

Reci mi da li boca mora da bude klasicnog ajde da kazem pilulastog oblika ili moze kako god hoces...? Slabo se razumem pa rekoh da pitam 0zbunjen.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

koliko ja znam boca mora da bude "okrugla" (zbog jednakog naprezanja na zidove usled pritiska)..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: KN13DN

Ako sam pravis bocu,moze biti proizvoljnog oblika,samo moras povecati debljinu zida,sto dosta povecava njenu tezinu...Licno sam pravio za neku drugu namenu `bocu` koja ima oblik cirilicno P i u funkciji je vec 10-ak godina,bez primetnih deformacija zbog pritiska i sl;od lima 6mm.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Meni treba i pumpa za vodu na 12V,da mogu da napravim sistem za grejanje. Ostalo nije problem. :zvizduk:

netreba ti,,ni pumpa za vodu ni sistem za grejanje...postoji mnogo bolji sistem....:zvizduk:

ali...o tom potom..:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Meni treba i pumpa za vodu na 12V,da mogu da napravim sistem za grejanje. Ostalo nije problem. :zvizduk:

netreba ti,,ni pumpa za vodu ni sistem za grejanje...postoji mnogo bolji sistem....:zvizduk:

ali...o tom potom..:takoje:

:jee5:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 396 postova
  • Lokacija: Belgrade

Vrlo dobro i hvala na informacijama. Po mojim dosadašnjim saznanjima automobili koji koriste klasičan plinski uređaj sa uvodom u karburator gube na snazi ali ako mislite da nije tako verujem u to.

U stvari najveća mana ovoga je mali prtljažni prostor, mala boca i kratka autonomija ali jeftina vožnja i dalje stoji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja