Jump to content

Moto Zajednica

Ugradnja dva fara na mesto jednog

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Hteo bih umesto jednog pravougaonog fara, koji je uzgred budi rečeno jako ružan i loše osvetljava put, da ubacim dva okrugla i metem ksenone. Odgovarao bi mi prečnik oko 110 mm. Zna li ko šta ima da se nađe po radnjama, otpadima ili da bi odgovaralo od nekog auta. Načelno bi uzeo oba glavna fara da bih postavio dupli bixenon, znači sočivo i reflektujući konus iza da može da prelama i dugo i krako. Video sam neke Heline lampe, al prodavci ne znaju detalje, jedna ima pozicionu sijalicu a druga ne, al im se vode obe ko maglenke. Svaki savet dobro došo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5393 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

Ako se ne varam, neko je stavio od BMW-a kockice.

 

Johnynovak je uradio to na transalpu, stavio je far od BMWa E36...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Video sam na Novakovom motoru al nisam tad imao ovaj motor. Ako je kockica, onda nije za Xenon verovatno. Drugo, hoću dva glavna fara, ne jedan za dugo a drugi za kratko svetlo, dupliro bi sijalice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Neka Ekstra Titula, 402 postova
  • Lokacija: BG

idi na neki bmw sekta gs sajt, tamo ćeš naći sve što te interesuje. video sam na slikama da su to ljudi radili tako da verujem da je to neka zvanična konverzija. poz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1041 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

144mm tristac, fap kamion, citroex cx, golf 2 unutrasnji farovi, skoda 120ls ....

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ima "original" al sektaška cena, 297€. golfovi unutrašnji su preveliki plus su samo za dugo svetlo. Mislim da bi mi dgovaralo nešto prečnika oko 100 mm i ne sa rebrastim staklom zbog xenona. Sve te starine nisu imale glatka stakla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12102 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ja cu preko zime kupiti ovo:

 

LRnOB_8230010d.jpg

 

qqkd4_8230010a.jpg

 

0RSCl_8230010c.jpg

 

Ovaj dupli far je Wunderlich-ov i prodaje se za oko 180e. Naravno, ima se povracaj novca pa je cena u stvarnosti nesto niza.

Slican far proizvodi i Touratech, ali je sa plasticnom parabolom za razliku od Wunderlich-ove metalne. Zanimljivo je da je u jednom faru H4 a u drugom H7 sijalica!

 

Dugo sam razmisljao o xenonu ali sam odustao iz dva razloga:

 

1) i pored tog sto se mnogi hvale, jos nisam sreo motocikl sa xenonom nocu a da me nije zaslepeo. Ne zelim i ja to da radim.

 

2) u zemljama EU je koliko znam zabranjen xenon ukoliko vozilo nema podesavanja visine fara i uredjaje za pranje fara. Posto planiram sledece godine neke voznjice po EU, ne zelim da imam problema sa policijom, a voznja nocu je ipak samo kratkotrajna.

 

Na ukgser forumu se kunu u 1100GS bus-light - koliko god ruzan kazu da samo par motocikala ima bolje svetlo od njega, naravno uz odgovarajucu sijalicu, recimo H4 Philips Blue Vision.

 

PBVH1.jpg

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZFE3B3b7_hA

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Problem sa naknadnom ugradnjom xenona je što se oni ugrađuju u farove koji nisu predviđeni za njih već za obične H sijalice. Slično je bilo nekad sa prastarim farovima koji su isto drugačije prelamali svetlo pa se ugrađivao adapter, al je uvek takav far rasipao svetlo. svi uglavnom vozimo motorcikle koji su generacijski projektovani za H$ tako da se problem ponavlja sa ugradnjom xenona. Po mojoj informaciji, samo 2 svetska proizvođača rade setove a koji daju pravilnu svetlost na običnom faru a to nisu ovi od par desetina €. Trenutna cena je 55-75 € za auto komplet, zavisno od roka garancije, tri su različita tipa. Uz dobar odabir i sa niskom vrednošću K, 4.300, svetlo je belo, čak naginje na žuto, tako da ne bode oči po boji. U Hrvatskoj recimo nema decidirane zabrane upotrebe xenona, ko i verovatno u većini zemalja EU, al zato se oštro primenjuje kontrola običnim odvođenjem na tehnički pregled i lako ustanovlja ispravnost svetla.

 

Farove koje navodiš su sa Helinim lampama, sad tih 180€ i nije mnogo pošto se dobija sve po sistemu samo se ušrafi. Potreban je neki nosač za fiksiranje i neki okvir, al kod nas se dosta toga može napraviti rečlativno povoljno. Mislim da ni 2 PRC fara ne mogu koštati više od pad banki, ili neki polovan komplet od auta. Problem kod jednog trgovca je što u katalogu nema dimenzije farova već se oslanjaju na marku automobila što se praktično svodi da idem ulicom i merim šublerom. Nešto od farova imaju u skladištu, sve se može poručiti al jednostavno nije moguće, bar meni, naći šta bi pasovalo, a to je tih stotinak mm prečnika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da, ovaj autobuski far daje širok snop, al kad motor ode u nagib unutrašnja strana je kratka a spoljna sija nebu pod oblake. I verovatno mi je sijalica već oslabila. Kad stanem pored Mojsinog xenona, moje svetlo se ne vidi ma šta da mu radim. Jednostavno ne postoji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5512 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ajd kad je vec pocela prica o svetlima...

Juce pricam sa drugarom, nesto budzi na svom TDM-u 900, te xenon, te nightbreaker...na kraju dolazimo do sledeceg:

-na TDM-u je jedan far kratko, a drugi dugo svetlo. Da li i kako prepraviti da oba fara svetle i kratko i dugo svetlo kao na npr. Stromu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1041 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

dva releja ispred farova, pa nadjes pobudu za kratko i vezes na jedan relej, pa nadjes pobudu za dugo i vezes na drugi relej, a onda sa izvoda od releja vezujes na svaku od sijalica kratko i dugo i voila oba rade i kretko i dugo :zvizduk::takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12280 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ajd kad je vec pocela prica o svetlima...

Juce pricam sa drugarom, nesto budzi na svom TDM-u 900, te xenon, te nightbreaker...na kraju dolazimo do sledeceg:

-na TDM-u je jedan far kratko, a drugi dugo svetlo. Da li i kako prepraviti da oba fara svetle i kratko i dugo svetlo kao na npr. Stromu?

 

 

Upravo ovako kako ti je Zodini rekao, ali.....

 

Problem je u tome sto je na TDM-u onaj drugi far predvidjen samo za dugo svetlo sto se vidi po "brazdama" na staklu. Ukoliko se (nekako) nabudzi H4 sijalica u taj far, rasprsivace svetlo vrlo nepravilno i verovatno ce da zaslepljuje vozace iz suprotnog smera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Polako, sočiva fara za dugo i fara za oboreno svetlo nisu ista i ako su oni tako i razdeljeni, jedan za dugo, drugi za kratko, tako da ako rade oba, onda je to kao ablend efekat što u suštini i nije možda loše al se postavlja pitanje kako smanjiti svetlo kad treba ko kod mimolilaženja noću i zaslepljivanje suprotne strane, ajd može da se srednje svetlo veže direktno a far sa dugim svetlom na prekidač. Ako se pak u oba fara metu dvosnopne sijalice, onda onaj koji je sa sočivom za srednje ima da baca ko zna kud. I postavlja se pitanje izdržljivosti instalacije praktično pod duplim opterećenjem. Mojsa je auto električar i on je nešto petljao na svomtTDM-u i mislim da je razvezao na smo jedan far.BMW ima jak strujni izvor, klasičan indukcioni alternator snage 700 w i nije mu problem da puni 2 fara non stop.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

@Rajko, kasniš malko. Čitao sam teme i tvoje izlaganje o xenonima i baš tvoj zaključak za 4.300 kelvina je pravi. Reci mi, kakva su sočiva kd AT.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12280 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Odlicna. Oba imaju isto socivo i isto staklo tako da mogu dve H4 sijalice da se stave.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

A veličina. Jager mi provuo kroz uši dupli xenon al morao je skroz da ih obori zbog rasipanja kroz neadekvatna sočiva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd-Čačak
  • Motocikl: XRV 750, TZR 125

Odlicna. Oba imaju isto socivo i isto staklo tako da mogu dve H4 sijalice da se stave.

Nisam baš siguran da je tako, ipak desni far rasipa svetlost. Nije problem mimoilaženje, već vožnja iza nekoga. Ubi ih po unutrašnjem retrovizoru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Odlicna. Oba imaju isto socivo i isto staklo tako da mogu dve H4 sijalice da se stave.

Nisam baš siguran da je tako, ipak desni far rasipa svetlost. Nije problem mimoilaženje, već vožnja iza nekoga. Ubi ih po unutrašnjem retrovizoru.

 

Aku su nezvisno podesivi, onda taj desni rasipa sa dugim jer je podešen za donji snop.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Jager ubija i tesko je voziti ispred njega nocu..

 

Kod mene je H-4 i H-7 i kad Joska kaze da ne moze.. onda ne moze..

 

A prijalo bi bolje osvetljenje srednjeg svetla..duga su ok..

 

p.s. lincujmo Jagera i utuliti mu ksendze :nanana:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6493 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Možda su dupli farovi i prejaki, no može se uvek dodatnim prekidačem razdvojiti. I to "ubijanje" je verovatno što farovi nisu za xenon, plus sijalice nisu za stara sočiva. Listajući net našao sam da postoje dve vrste sijlica, jedne za baš izrađeno staklo i sočivo a druge za stare tipove koji su za H4. To mi je i ovaj trgovac rekao, da postoje sijalice koje lepo bacaju snop i sa tim starim farovima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1041 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Možda su dupli farovi i prejaki, no može se uvek dodatnim prekidačem razdvojiti. I to "ubijanje" je verovatno što farovi nisu za xenon, plus sijalice nisu za stara sočiva. Listajući net našao sam da postoje dve vrste sijlica, jedne za baš izrađeno staklo i sočivo a druge za stare tipove koji su za H4. To mi je i ovaj trgovac rekao, da postoje sijalice koje lepo bacaju snop i sa tim starim farovima.

 

Tu dolazimo do onog famoznog jel ima neko da vidim kako to radi, tj dok ne probas nema mnogo mudrosti, jest da je bilo na kolima ali mislim da je prica ista, naime vozao sam jednu skodu 100l koja ima po jedan okrugli far nesto kao golf 1 i fica, e sad tu idu obicne balonke, koje sam ja menjao sa H4 ali onda je snop bio previse rasut po putu, resenje je bilo da iscupam senilo iz fara (onaj mali limcic sto ide ispred sijalice) i situacija se popravila 100% dobio sam super svetlo koje je lepo koncentrisano, slicno sam radio i sa jawinim farom koji sam budzio na sadasnji motor, sa h4 sijalicom je radio super, kad stavih ksenone katastrofa, onda sam morao da vratim stari plasticni far koji nema izbrazdano staklo i dobio extra svetlo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • taraba, 612 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: enduro

ja bih se opredelio za Lalajkovo resenje. Ko ne moze bez ksenona, moguce je ugraditi ih kao dodatne (bocne) farove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5813 postova
  • Lokacija: Minhen
  • Motocikl: K1600GT '23

H7

 

N88CF_1.jpg

 

largeH7.jpg

 

H4

 

N90CF_1.jpg

 

LargeH4.jpg

 

Osim fizičkih razlika, H7 ima jedno vlakno koje služi za oboreno svetlo, a H4 ima dva vlakna, jedno za dugo, a drugo za oboreno svetlo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja