Jump to content

Moto Zajednica

O-ring lanac, laicko pitanje

Recommended Posts

  • Strucnjak, 1616 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Pitanje je mozda glupo, ali sta cu kad ne znam :)

 

Naime, kupio sam XJ6 Diversion, nov. Na sebi ima o-ring lanac. Prvih dana je bio potpuno beo i premazan nekim belim mazivom. Medjutim, nakon 30-ak kilometara iz "valjcica" na lancu curi crno ulje. Ne kaplje vec se razmazuje po lancu. Da li je to normalno?

 

Uzgred, koja je razlika u odrzavanju izmedju o-ring i obicnog lanca? Jedino sto sam pronasao na netu je upozorenje da se ne sme prati pod visokim pritiskom. Neko cak pominje WD-40 kao sredstvo za mazanje ovakvih lanaca. Koja bi bila vasa preporuka?

 

PS

Do sada sam koristio neki motulov sprej na kom pise da je za oba tipa lanaca + da je za offroad vozila (prosli motor je vozen po dosta prasine :) )Da li smem da nastavim da koristim isti?

 

Hvala unapred!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

OFFroad sprej se lakse skida sa lanca jer se cesto PERE i uglavnom OFF lanci su bez O ringova

( pricam o MX motorima i Henduro), WD nije za podmazivanje lanca. Verovatno su na taj MOTUL sprej dodali OFF prefiks da se ne bi zbunjivali vlasnici ulicnih enduro motocikala.....

Dok sam nekad bio ziv OFF MOTUL je bio ZELENE boje na lancu....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1616 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

Nadjoh test raznih supstanci kojima ljudi mazu i ciste lance. Ispitivan je uticaj na gumice. Zakljucak je da recimo benzin uzasno naduvava gumice, da ih wd-40 malo menja, dok je navodno najbolji kerozin. Rec je o sredstvima za pranje i ciscenje lanca.

Taj sprej koji imam jeste zelene boje i pise na njemu da je za lance sa i bez gumica. U svakom slucaju necu eksperimentisati, uzecu nesto za tu namenu.

Zna li neko odgovor na pitanje da li je OK da nov lanac pocrni posle 50-ak km tj da mu mazivo malo izlazi iz valjaka?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Kod mene na Hondi je nov kupljen lanac (bez O-ringova) pocrneo i upljuvao mi celu felnu i gumu, za nepunih 100km.

 

Gde ima da se kupi taj zeleni OFF sprej ?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6345 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Nadjoh test raznih supstanci kojima ljudi mazu i ciste lance. Ispitivan je uticaj na gumice. Zakljucak je da recimo benzin uzasno naduvava gumice, da ih wd-40 malo menja, dok je navodno najbolji kerozin. Rec je o sredstvima za pranje i ciscenje lanca.

Taj sprej koji imam jeste zelene boje i pise na njemu da je za lance sa i bez gumica. U svakom slucaju necu eksperimentisati, uzecu nesto za tu namenu.

Zna li neko odgovor na pitanje da li je OK da nov lanac pocrni posle 50-ak km tj da mu mazivo malo izlazi iz valjaka?

Znas kako kazu stari majstori."Vozio je ko je maz'o".To sto mast izlazi iz valjaka je znak da je ima.Mozda malo vise nego sto je potrebno,ali za pocetak bolje tako...

Sto se tice tog spreja koji vec imas,ako na njemu pise da moze da se koristi za sve tipove lanaca mislim da nema mesta za strah da ce lancu nesto da se desi.Mozda ce malo krace da traje,tj. bice potrebno da se cesce maze,ali sto da bacis nesto sto moze da se iskoristi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6310 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Pod kerozinom se misli na petrolej za lampe, ne na avionski benzin, cisto da znas - amerikanci petrolej zovu kerozin :) Ja za pranje koristim Famin, mnogo je bolji od Ekoklina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Kerozin nije isto sto i avio benzin. To su dve potpuno razlicite stvari. Krezozin koriste mlazni motori a avio benzin klipni, turboprop itd... A famin gde moze da se uzme?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 619 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: TDM 850, DKW RT175

ili u metro-u uzmes onu tecnost za odmascivanje. ja kad sam uzeo to je bilo u baloncicu od dve litre i traje mi dve sezone. uspes decilitar u posudicu pa cetkicom za zube namazes lanac. ostavis 10 minuta pa skines krpom i vrucom vodom. ali ima vise tema gde seova tema provlaci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Ma znam da je bilo vise tema i svako neku svoju teoriju. Jedni kazu ovo steti o-ring-u jedni kazu ne. Pa reko daj i ovde da pitam. Ja sam koristio ekoklin ali ajde da vidim mozda ne valja pa ako ima neki drugi da valja da predjem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Za odmascivanje UBEDLJIVO najbolji Axel Sgrasso, ima u bilo kom vecem marketu da se kupi. Tamo je de su sredstva za ciscenje rerni i slicno. Juce sam oprao agregat automobila sa njim, znaci kao nov je! Propisalo mi ulje na poklopcu za dolivanje ulja i svecice su plivale u ulju. Prvo sam po pritiskom izbacio ulje, pa naprskao na ceo agregat sa Axelom i posle 2 min isprao pod pritiskom opet. Ma kao novo!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

PEtrolej znaci.. Druga hemija mozda dobro odmascuje ali je pitanje kako deluje na gumice

 

Upravo to i pokusavam da saznam. Sta je dobro koristiti a ne sta savrseno dobro odmascuje a pri tome ne znam kako deluje na lanac.

Zato i pitam ponovo da li sme ekoklin da se koristi? ili sta da koristim?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1899 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Ja koristim ekoklin. Takodje poznajem gomilu ljudi koji godinama koriste to i niko se ne zali. Zadovoljan sam kako cisti lanac i lanac mi je posle 2 god i dalje kao nov.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Skotojler:

 

http://www.scottoile...em/vsystem.html

 

Ima da se kupi u Pegazu (barem je bilo): http://www.pegaz-moto.rs/

 

Cena je oko 100 i kusur evra, trebalo bi da produži vek lanca (i lančanika) nekoliko puta, pa se sam isplati posle sezone-dve. Koristi mazivo koje stalno pomalo kaplje po lancu (pa je uvek optimalno podmazan), ali se spira vodom (pa lako silazi, zajendo sa svom prašinom i prljavštinom). Meni je pesma otkako sam ga ugradio: ne mislim o podmazivanju lanca uopšte, a očistim ga više radi reda na početku i kraju sezone.

 

To je prva preporuka. Druga je bilo koji dobar silikonski sprej za lanac.

 

P.S. Svaka čast za izbor: prelep motor taj Diversion. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1616 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L
P.S. Svaka čast za izbor: prelep motor taj Diversion.

 

Hvala! :)

 

Definitivno cu uzeti podmazivac cim dodjem do para. Moram prvo kofer. Do tada cu se strpeti sa ovim sprejom koji imam. A koje ulje se sipa u podmazivac?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Definitivno cu uzeti podmazivac cim dodjem do para. Moram prvo kofer. Do tada cu se strpeti sa ovim sprejom koji imam. A koje ulje se sipa u podmazivac?

 

Ide njihovo ulje. Bočica od pola litre je oko 10e (kao jedan sprej za lanac) i traje oko 10k km (slobodna procena). Pošto ovo produžuje vek lanca, ima smisla uzeti prvo to, pa ondaK kofer. :)

Tako sam ja radio i nisam se pokajao. Kineski kofer za 10e i scottoiler. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Beograd-Bezanija-Bologna
  • Motocikl: Ducati 944 000012....i od neki dan jedan Ducati ST4s

ciao druze.nebrini se nista za to kapkanje crnog,sasvim normalna stvar jer je lanac kad ga odpakujes novog premazan je ako je O-ring i na vise,teflonskom mascu,istom kojom ces ga kasnije prskati svakih 600 km po suvom i svakih 400 km po mokrom.a to sto je crn a ne beo kakvog si ga video prilikom otvaranja pakovanja,samo prasina koja se natalozi.ti ocigledno vozis po malo prasnjavijim putevima.inace sprej se nanosi samo na vruc lanac pa se ostavi da se potpuno ohladi,u suprotnom,ako krenes ranije ili naprskas hladan lanac,sav sprej ce ti odpasti sa njega.mora teflon da se ohladi i zalepi sa oringove.a sto se tice ciscenja,dobio si vec dovoljno odgovora.pozz...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 91 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Malecni Sprint Eagle i Suzuki GSX750F
snapback.pngDjordjeMijailovic, on 03 June 2011 - 13:29 PM, said:Definitivno cu uzeti podmazivac cim dodjem do para. Moram prvo kofer. Do tada cu se strpeti sa ovim sprejom koji imam. A koje ulje se sipa u podmazivac?

 

Ide njihovo ulje. Bočica od pola litre je oko 10e (kao jedan sprej za lanac) i traje oko 10k km (slobodna procena). Pošto ovo produžuje vek lanca, ima smisla uzeti prvo to, pa ondaK kofer. :)

Tako sam ja radio i nisam se pokajao. Kineski kofer za 10e i scottoiler. :)

 

Pogledaj i ovu temu MotOiler, i u to sipas Scottoiler ulje (pola litre 13EUR) i traje sigurno 3-4 hiljade km, a uredjaj je skroz automatski.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Strucnjak, 1616 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Šabac
  • Motocikl: CRF300L

uu svidja mi se ideja! Imam malo iskustva sa elektronikom (mikrokontroleri) pa bih mogao i sam da probam nesto slicno. A radis li ovo i za druge? Moze i privatna poruka ako nije dozvoljeno javno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja