Jump to content

Moto Zajednica

Bokseri: Motorno ulje

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6488 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ajde opet: gde tacno moze da se kupi to motorno ulje i po kojoj ceni?

 

Pošto je "mrtva" sezona niko od maloprodavca neće da zarobljava "kapital" pa se radi po narudžbi, isporuka bar meni bila sutradan. Do proleća će to tako da funkcioniše a ako budem dovoljno ubedljiv :tras2: nadam se da će "jedan" ubaciti ova ulja u svoju radnju jer i dalje se smatra da su ulja i filteri skupi što jest relativno tako pošto mineralno X ulje može da se nađe za 250-300 dinara a neki zamenski filter ulja za 400 recimo.

 

V Twin 20-50 mineral - 885

V Twin 10-40 polusint - 1.008

Pro 4 15-50 sint - 1.256- pandam OM BMW

Pro 4 plus 10-50 sint - 1.674

filter ulja MANN MW712- 1.304

filter vazduha MANN C1552- 1.113

Menjačko 80-90 mineral/sint -820

-/- 140 - cc700 al trenutno mega pakovanje

 

@Sev- i meni laknulo kad sam preseko, zaista sam mnogo izdangubio al definitivno je cela priča toliko zamumuljena da je vrlo teško bilo razlučiti. Najveći fazon je da većina ulja koja se podvode kao sintetička su u stvari mineralna sa dobranim procentom sintetike ili dobro prerađena mineralna ala neka Kastrol. Vrhunac je da se sada smatra pod pojmom sint čista performansa a ne tip nosećeg ulja.

 

Ono što je bitno za Bokser je da ulje mora da bude termički stabilno a to se ne vidi iz API standarda ili gradacije niti sintetičko binder ulje podrazumeva konkretan ekstrem već se radi dorada. Termičke granice stabilnosti su 160/190, sve ostalo je inženjering. I zbog razvoda ventila kakav jeste, ulje valja, po meni mora, da ima dodat ZDDP koji istina troši katalizator, a po pravilu ga još uvek ima u mineralnim uljima i retkim punim sintetikama. I vrlo je problematično naći podatke o sastavu ili su dosta okvirne. Kod Fuksa je sve to precizno navedeno, naravno do dozvoljenog nivoa tajnovitosti ali više nego dovoljno za nad prosečnog korisnika.

 

Da, ulja su ovogodišnja, VTwin je proizvedeno 21.02.12 u 19.25 časova a auto ulje pre mesec ipo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Zovem ja MultiCompany da se raspitam za ulje. Sekretarica mi daje broj da pozovem, ukucavam broj u mob kad ono broj vec u imeniku :) Djunta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Zovem ja MultiCompany da se raspitam za ulje. Sekretarica mi daje broj da pozovem, ukucavam broj u mob kad ono broj vec u imeniku :) Djunta.

 

Znaci zavera ! Djunta radi kao njihov tehnolog ! Provaljen 1nanana.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Verujem da je jedini način da učine da prestane sa pitanjima bio da ga zaposle kao podršku korisnicima :)

 

ma jok .. nego znao je vise od njih 1zvizduk.gif

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6488 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Zovem ja MultiCompany da se raspitam za ulje. Sekretarica mi daje broj da pozovem, ukucavam broj u mob kad ono broj vec u imeniku :) Djunta.

 

Pa neće valjda svoj da ti da :zvizduk:. Što me nisi zvao.

 

 

Verujem da je jedini način da učine da prestane sa pitanjima bio da ga zaposle kao podršku korisnicima :)

 

Istina, često mi se dešava da je ovo recept da me otkače, prvo bude :dobrodosli2: al ubrzo :goodluck:. Ko zna, možda se i upletem među uljare, ponuđeno, Đuntoil, ha, zvuči :sampion:.

 

 

Verujem da je jedini način da učine da prestane sa pitanjima bio da ga zaposle kao podršku korisnicima :)

 

ma jok .. nego znao je vise od njih :zvizduk:

 

 

 

 

 

Upravo htedoh da napisem isto 1moto3.gif

 

Dobar menadžer je instruiran vrlo dobro al za komercijalnu široku prodaju bilo čega, a za specifikum mora da postoji i neko lično praktično iskustvo za koje se danas nema vremena a i ne gleda se previše sa aspekta dugog veka trajanja čime smo mi ovde opterećeni. Kad se čitaju tjunerski sajtovi, vrlo je zanimljivo kako se dovijaju ne bi li izvukli još neko konjče iz agregata a preko ulja i to za svaku trku ponaosob. Smejo sam se jednom, kupovo ja veš mašinu i prodavac počo da bla,bla, ja ne ostah dužan, kad momak, ajd Vi danas radite mesto mene i delimo bonus lapo lapo.

 

Šalu na stranu, gledajući slike Pecinih klipova, ulje je veliki uzrok pohabanosti hilzni. Voleo bi Peco da uslikaš bregastu i podizače.

 

LM, ja sam ulje uzeo preko svoje firme pa ću posle da ga prevučem kroz neku maloprodaju, dobra relacija pa ako postoji interesovanje neće biti problem da oformimo snabdevanje. Pristojno poznajem branšu a uvek imam i mogućnost da dođem do valjanih informacija, šta,gde, kako...Srpsko tržište je sve samo ne regularno čak ni manji uvoznici ne znaju šta im stiže a da ne govorim o svim ostalim mahinacijama. Da nije sad bilo Fuksa, uzimo bi ulje obavezno preko uprkos velikoj ponudi ovde. I pored sve svoje sigurnosti, dok ne upalim ulje ne mogu tvrditi da je to to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Ako mislis na one klipove sto trazim za R50/5 mogu da pustim jos koju sliku ...

 

Bregasta i podizaci su u pristonom stanju a cilindri dobro da su celi . Motor je promenio mnogo vlasnika ,ima preko 200000km (ko zna) ulja sipana ona na tocenje od 200din a karike stavljane od kola pa kracene brusilicom da upadnu u cilindar .. posle kako crko ? a Radilica ko nova 1zvizduk.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6488 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ako mislis na one klipove sto trazim za R50/5 mogu da pustim jos koju sliku ...

 

Bregasta i podizaci su u pristonom stanju a cilindri dobro da su celi . Motor je promenio mnogo vlasnika ,ima preko 200000km (ko zna) ulja sipana ona na tocenje od 200din a karike stavljane od kola pa kracene brusilicom da upadnu u cilindar .. posle kako crko ? a Radilica ko nova 1zvizduk.gif

 

Tu su košuljice dobrano tvrde tako da karika od vodenjaka ne može da ga ostruže al može od vazdušnjaka, ala Bubina, pogotovu ako metu mali zatvor. Klip ti bar po slikama nije ribao, znači prevelika karika i ne adekvatno ulje. Kod "šipkaša" motora je kritičan spoj čaure podizača

 

cam-follower_zps09794b89.jpg

 

i početak i vrhovi bregova

 

520289025_TKDe2-XL_zps91f44c91.jpg

P1060873_zpsc679eec8.jpg

 

gde se traži ekstremna održivost ulja i još uvek je ZDDP tu nezamenljiv. Kod novijih agregata je ovo drugojačije rešeno a tek eliminisano kod visećih bregastih gde je ventil odma ispod preko nejog štepsla i sl. Ne mora na bregastoj da se odma uoči pohabanost već se očitava komparaterom, ovo na slikama je grub primer.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6488 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Svi se nešto grupisasmo da nađemo dobro i adekvatno ulje :stabre:. Listo sam malo DATU, sva ova Silkolen sintetička imaju veoma visok procenat "starih" aditiva uz ester, sva predviđena za vazdušnjake i za visoke spoljne temperature i naravno za velike zapremine agregata, gotovo idealno, (svrbucka me još uvek MA).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6488 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

V Twin 20-50 mineral - 885

V Twin 10-40 polusint - 1.008

Pro 4 15-50 sint - 1.256- pandam OM BMW

Pro 4 plus 10-50 sint - 1.674

filter ulja MANN MW712- 1.304

filter vazduha MANN C1552- 1.113

Menjačko 80-90 mineral/sint -820

-/- 140 - cc700 al trenutno mega pakovanje

 

Da ne bude neke prozivke, navedene cene su oficijelne, bez ulaženja u politiku cena nit uvoznika nit maloprodaja.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Danas sam u auto izmenjao ulja i filtere na -5°. U agregatu je bio Kastrol Edž, puna sintetika, prešlo 10K i sipano je u VW servisu u Nemačkoj. Na poslednjoj kontroli na oko 7-8 K nije bilo potrošnje a auto prešao 160K. Pre par stotina km počelo je da se načuje zveckanje agregata što je bio znak za zamenu. Istočeno ulje je i dalje bilo masno i koegziszentno i moglo je možda još da se voza. Pre istakanja usut je ispirol 300 ml, neki Forš, odradio 10 minuta i istočio. Na kraju je isteklo malo pihtijaste splačine. Usuto potom 3 l sintetičkog ulja, jedan Elf i ovaj Fuks, opet desetak minuta rada na leru i ispuštanje. Opet tu i tamo malo đubreta. Potom 4,5l, pun kapacitet. Fuks je masan i nakon brisanja prstiju i dalje se oseti masnoća za razliku od Elfa koji među prstima deluje još masnije al ga krpa skroz skine. Sa novim uljem gradacije 5-40, motor mnogo brže zadigne pritisak, karakteristično zveckanje štepslova traje nekoliko puta kraće i neuporedivo tiše, skoro ne primetno. Agregat radi osetno mekše, prigušenije i lepše što mislim da nije samo zato što je novo ulje, prevelika je razlika.

 

Menjač, staro ulje relativno žuto i čisto. Novo, jako lepljivo između prstiju a deluje retko, 79-90, GL4/GL5.(GL5 opasno za neke menjače). Ni ono se ne briše. Prvo ubacivanje u rikverc, odma ručica protrča, iako hladno, menjač u vožnji samo klizi.

 

Filteri svi zamenjeni pre 7-8K, neki ovdašnji.Nov za gorivo MANN, na ulazu ima dodatni filcani sloj, stari ko rolna tolet papira, savršeno sve leglo. Filter ulja isto MANN, vrlo pedantno urađen, sva orebrenja papira idealno postavljena, a središna PVC tuba gladaka ko staklo, nigde nema neke pucne, resice što bi moglo da otpadne. Po iskustvu, nov dihtung na kućištu hoće da procuri i preporuka je da ostane stari ako je sve suvo. Pipajući stari, nov je neuporedivo mekši, verovatno silikonski i naravno dihtuje besprekorno. Na TA sam imao problem sa zaptivkom, jednostavno je bio pretvrd i u nekom trenutku nakon 4,5 K je filter provlažio dobro, ubio sam se dok sam ustanovio šta je, nikad mi se to nije desilo. Na nekoj dužoj turi bi verovatno možda i ostao bez ulja. Filter vazduha stari je bio deformisan, harmonika se izvitoperila i porimilo sve oblik slova S. Očigledno dimenzija nije idealno tačna i dođe do nabiranja što smanji filtraciju i umanji protok vazduha. MANN ko d. na nošu. Ukupni zaključak, agregat osetno bolje zadiže turu i ima reskiji zvuk ne samo zbog čiste zamene, ponavljam, filteri prešli 7-8 K, već se očigledno radi o lošijem kvalitetu. Jedva čekam prvi topliji dan da častim Boksera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6488 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

drugari,

malopre sam cuo da je castrol prestao da proizvodi ulje 20w-50. :zdravo:

po recima nasih bmw dilera, od sada se preporucuju:

 

za novije motore (1200gs) ulje gradacije 15w-50, cena 2200 din / lit

za starije motore (1150gs & 1100gs) ulje gradacije 5w-40, cena 1750 din / lit

 

Od tad je meni poznata informacija da postoji neka ograničena preostala količina.

 

Naredne sezone još možemo da se vozimo na BMW OM ulju. Kod Radulovića preteklo jedno bure. Tako mi rekoše danas.

 

Okreto sam naokolo telefonom i jedna prodavačica mi je rekla da ima na stanju 2 kantice Bokser ulja, reko treba mi bar 4. Ponudila sa da mi naruči il ne znajući da je to nemoguće il predpostavljajući da ja ne znam da ne postoji.

 

Koliko znam od ovog našeg Bratstva, samo B2man i ja smo trošili OM ulje i to ne točeno. Ništa mi ne bi značila još jedna zamena a neki lager bi već ušao u prekoračenje roka upotrebljivosti. Pored toga taj sad već stari OM je osetno skuplji od konkurencije kao i uostalom i nova linija, a po dati Silkolen bi trebao i da bude bolji. Lično, OM BMW ulja više neću uzimati u obzir čak iako nekad pređem na noviji model, što sumnjam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8145 postova

Na žalost ne.

 

Ali, kako mi reče neko (boban mislim?) - pojavio se isti taj Motorex-Šnicer i u Centru S, čovek ga kupio. Ja sam pre 3 nedelje doneo iz SLO i izašao me je oko 12eur/l, a toliko je navodno i ovde, pa probaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Ja danas pazario MOL pa sta mu bude , na kraj sezone se javljam i pricam kakva su iskustva . Mada mi u startu dok je jos u flasi deluje jako retko ali videcemo !

Cena mu je 605din 1L tako da nije puno da se menjai u pola sezone opet .

 

mol-20w50.jpg

dsc02933-medium.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Ne razumem, imaš prvoklasno ulje adekvatno vazdušnjacima :neznam:

 

Mislis ima da se kupi dobro ili je ovo dobro ?

 

Pise da je API SG , JASO MA2

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja