Jump to content

Moto Zajednica

Suzuki Freewind 650

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 109 postova
  • Motocikl: Suzuki Freewind

Sta je sadrzao taj off? U razmisljanjima sam da i ja menjam gume, pa sabiram tudja iskustva. Konkretno je problem sa windom sto je 19/17 pa necija iskustva sa 21/17 enduro motora nisu skroz prepisiva na nas slucaj.

a pratio sam forum iz senke vise od godinu dana, znaci vi ste me nagovorili.. :aha:

Nadam se da se nisi pokajao :)

 

Taj off je nasip DTD kanala. znaci trava mokra, posle kise, dosta blata.. tu su gume odlicne,

i sve je ok dok ga neoborim u krivinu, tu dupe zvace gace malo!! :lol2:

Mislim krivinu na asfaltu.. Moguce da je do mene, kazu mi kao treba mi vremena da se naviknem

na novu gumu, drugacije.. Ali nesigurna mi prednja i ja je resio skidanjem!

Nikako se nisam pokajao za " nagovaranje " haha, spustio sam ga par cm i sad mi je taman.

Imam utisak da je dosta laksi od gs-a, imam oba kuci pa mogu da ih poredim,

meni licno Frewind po asfaltu je puno bolji od gs-a , dok je ovaj drugi mi lepsi za off..

Neznam koliko vozis off i kakav, mozda je bolje da pogledas ovo?

http://www.ebay.de/itm/1x-130-80R17-65H-M-C-TL-TT-Michelin-Anakee3-Neu-DOT-5012-/251835010702?pt=Auto_Komplettr%C3%A4der&hash=item3aa2894e8e

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 407 postova
  • Lokacija: Bos.Brod
  • Motocikl: Yamaha XT660R

Vrlo moguce da ti se drugacije ponasa zbog sirine prednje gume. Da je na zadnjoj taj 1cm viska vjerovatno ne bi ni osjetio...

Jesi li to greskom uzeo 110 ili je nije bilo u odgovarajucoj dimenziji?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova
  • Motocikl: Suzuki Freewind

Vrlo moguce da ti se drugacije ponasa zbog sirine prednje gume. Da je na zadnjoj taj 1cm viska vjerovatno ne bi ni osjetio...

Jesi li to greskom uzeo 110 ili je nije bilo u odgovarajucoj dimenziji?

Ma bilo je samo 110, pomislio sta moze da smeta., kad ono, smeta!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova

Ima problema sa paljenjem winda! Motor kad ugasim ono standardno na tipku, lupne nesto u masini (valjda od dekompresije). Negdje sam procitao na forumu netko je napisao da je najbolje gasit ga ono u prvoj i pustit kvacilo to ono kao obicno funkcionira. Kad ga ugasim na tipku i sutra kad ga trebam u palit prvo mi ono na cageru sve se upali kao da je kraju akumulator i onda pocme verglat obicno neupali,a kad ga ugasim ono pod kvacilom normalno pali.. Jel se to ikome dogadjalo i zna li itko u cem je problem

Inace da se pohvalim moj wind ima "14 000" km na satu u mene je 3 mj a vec mi ga je pun k****! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 407 postova
  • Lokacija: Bos.Brod
  • Motocikl: Yamaha XT660R

To ti lupi frajlauf (bendiks), kada ga ugasis na dugme kompresija vrati klip nazad a samim tim se i taj frajlauf, koji je na radilici, zavrti unazad. Posto je to jednosmjerni lezaj on ne moze da se vrti u kontra smijeru tako da dodje do tog udarca i neugodnog zvuka koji ti cujes. Kao sto si i sam zakljucio to mozes izbjeci gasenjem "pod kvacilom" kako si ga nazvao.

E sad taj drugi dio problema nisam siguran sto se desava. Mozda samo da klip ostane u nepovoljnom polozaju pa ti ne kresne na prvu, u svakom slucaju to ne bi trenalo imati nikakve veze sa strujom i lampicama na satu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 29 postova

Btw proderao mi je se taj zracni filter jel to koliko steti masini moze li mi tako ista sjeb** dok mi nedodje novi smijem li ga vozat iako moje trenutno vozanje je 20km tjedno :/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Stavi bilo sta umesto filtera kako prljavstina nebi ulazila u cilindar, moze ostetiti masinu.

Sto se gasenja jednocilindrasa tice, vozio sam Pegas 650 dugo pa imam iskustva. Ubaci u prvu i pustas kvacilo kao da hoces da krenes a na dugme ugasis motor i nema sanse da to vrati nazad klip i sjebe frajlauf.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

Trebalo bi pogledati da nije NSU (senzor polozaja lera) "pobjegao" sa svog mjesta. Tipska falinka ove masine, ali nista strasno ako se na vrijeme rijesi. Ja sam svoj rjesavao prosle zime, oba sarafa koja ga drze za blok su se odvrnula bila.

 

Ako nije zavrnut kako treba, moze doci do ostecenja kabla trljanjem od bilo koji pokretni element u njegovoj neposrednoj brzini (kvacilo, zupcanici izlaza iz mjenjaca...) pa onda ne salje signal kako treba ili jednostavno pravi kratak spoj, sto se moze protumaciti na ovaj nacin koji je Djoga opisao.

 

A mislim da mogu biti i potrosene cetkice alternatora, pa da on nema snage zavrtiti masinu ako ostane klip u nekom specificnom polozaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

- Morao bi mijenjati blatobran sigurno, posto je obim tocka, samim tim i udaljenost od blatobrana do osovine drugacija.

 

- DR ima disk sa lijeve, wind disk sa desne strane, znaci morao bi rotirati felugu i naci disk istog promjera, jer wind ima veci disk od DR-a.

 

- Osovina ima isti promjer, lezajevi su isti, tako da bi se to dalo upasati sa windovom osovinom, vjerovatno bi trebao kod tokara napraviti nove distancere.

 

- Pinjon brzinomjera sigurno ne odgovara, morao bi se ili prilagodjavati pinjon i prihvat ili odustati od windovog brzinomjera.

 

Nisam siguran da se isplati.

 

Ja sam isao sa idejom da prebacim kompletan prednji kraj od DRZ400SM, pa da na njega stavljam 21" tocak, ali sam morao prodati motor, pa odustao.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 407 postova
  • Lokacija: Bos.Brod
  • Motocikl: Yamaha XT660R

@kosooki - Dodatini problem je to sto sve komplet sa viljuskom znatno vise kosta a mislim da ne zelim toliko uloziti  ;)

 

 

Prvi problem je sa diskom, ako bi disk sa xf-ove felge odgovarao na dr-ovu onda bi to znatno olaksalo problem. U suprotnom bi morao traziti veci disk za dr-a jer bi to bilo jedino resenje tog problema...

 

Drugi problem je blatobran, tj. vise me zanima ona metalna plocica koja je njegov nosac. Da li ona ima samo ulogu nosaca blatobrana ili je mozda dodatno ucvršćenje, stabilizator, viljuske?

fender-3-001.jpg

 

Treci problem je hladjenje motora. Posto bi tocak bio visi od prethodnog, samim tim i blatobran bi bio postavnjen na vecu visinu tako da bi prostor za da dovod vazduha do hladnjaka bi bio smanjen.  :neznam:

 

Cetvrti problem je koman. XF ima uski korman prilagodjen 19" tocku, dali bi to predstavljalo problem za upravljanje sa 21"?

 

 
Ideja mi je bila da prilagodim taj tocak od dr-a tako da se sa minimalnim izmjenama na motoru on moze montirati. Sa tim 21" tockom bi se vozio na kratkim relacijama koje bi u vecini slucajveva bile makadam i offroad tako da mi brzinomjer ne bi bio neophodan (problem manje). Dok bi za neke duze ture vratio na motor fabricki tocak i vozio sa njim. 
Ukoliko bi sve to bilo tako kako sam zamislio, vracanje tocka i motora u fabricko stanje bi trajajalo max pola sata sto bi bilo idealno...
 
Evo ovdje jedan jedini takav slucaj koji sam nasao na netu. Autor je malo skrt na informacijama ili ono sto se vidi je da je viljuska ostala  xf-ova a kako mi se cini izgleda da je i disk takodje xf-ov.
 
Podaci koje sam nasao za diskove:
 
DR
Dimensions
Outer Diameter: 280mm
Inner Diameter: 121mm
Thickness: 4mm
Bolt Centre: 142mm
Bolt Diameter: 10mm 
 
XF
Dimensions

Diameter: 300mm
Inner Clearance 121mm
Bolt Offset: 142mm
Bolt Diameter: 10mm
Weight 1.06kg

 
Po ovome bih rekao da to ne bi trebalo predstavljati problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

1. kacenje diska bi trebalo da odgovara, ali nemoj da se oslanjas na ove moje reci pa posle da me juris sa puskom po gradu :)

2. drzanje blatobrana je sekundarna namena, primarna je ukrucenje viljuske. Da li ce ovakvim distancerima sve to oslabiti, ne znam.

3. hladjenje sumnjam da bi bilo problem, jer svakako dovoljno vazduha dolazi do hladnjaka, maske usisavaju i sa strane vazduh, sam cilindar ima i sopstvena pera za hladjenje, tako da o tome ne bih brinuo

4. siri korman ti kosta par desetina eura ukoliko se ovaj pokaze problematicnim za veci tocak

 

5. mooozda bude problem i to sto mislim da je geometrija viljuske na windu malo vertikalnija

 

Sto se brzinomera tice, komotno mozes napraviti foru kao na biciklu, jer se brzina ocitava pomocu najobicnijeg magnetica koji se okrece oko osovine tocka. Dovoljno ti je pinjon pricvrstiti za viljusku negde vise, na zicu staviti magnet i imaces ocitavanje brzine. Naravno sa odstupanjem zbog veceg tocka, ali mnogo tacnije nego da nemas uopste :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 407 postova
  • Lokacija: Bos.Brod
  • Motocikl: Yamaha XT660R

Evo sta kaze covjek koji se bavio pomenutim problemom:

"The XF650 front wheel has a bigger diameter brake rotor, but because the hubs are the same a XF650 rotor can be mounted on the DR650 wheel."

 

U sustini najveci problem bi mogao biti taj sa ucvrscenjem viljuske, ovo kako je rijeseno na slici mi ne djeluje bas preteano pouzdano... Na DR-ovim viljuskama to ni nema  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

 

Drugi problem je blatobran, tj. vise me zanima ona metalna plocica koja je njegov nosac. Da li ona ima samo ulogu nosaca blatobrana ili je mozda dodatno ucvršćenje, stabilizator, viljuske?

 

 

 

 

Da, ona sluzi za dodatno ucvrscenje viljuske i vlasnici DR-a redovno kukaju sto je nemaju :), pa onda montiraju aftermarket varijantu.

 

Sto se kormana tice, ni KLE nema fabricki nesto pretjerano siri korman, mislim da je tu u par mm, a na njemu je 21" tocak. Ako ti bas bude smetalo, imas na piku kormana od raznih endura, lako je ubosti siri da ti pase za sitne pare.

 

Iskreno mislim da ce ti brzo dosaditi stalno prebacivanje diska sa jedne feluge na drugu, ako vec ovo radis, mozda je bolje da se koncentrises na trajnu instalaciju 21" tocka.

 

Takodje je moguce da ces morati praviti i skracene dogbonese za zadnji amortizer, da korigujes podizanje prednjeg kraja. 

 

EDIT: Sad sam se sjetio da XFov zadnji amortizer na donjem kopcanju amortizera ima dva polozaja, za nizi i visi polozaj zadnjeg kraja. Pogledaj kod sebe u kojoj od dvije rupe je saraf koji veze amortizer za nosac, ako je na gornjoj, onda je to nizi polozaj, pa imas "fore" 1-2 cm da podignes zadnji kraj sa prebacivanjem sarafa.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

E da, sta sam jos zaboravio da pomenem malopre. Da se ne desi da prilikom punog stosovanja viljuske ova metalna ploca i blatobran ne udare u motor?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zbunjen, 888 postova
  • Lokacija: Banjaluka, Republika Srpska
  • Motocikl: XRV 650 RD03, KLE500

To se lako da provjeriti, odvrnuti cepove stapova i otpustiti opruge pa lagano spustiti prednji kraj motora do kraja hoda.

 

Izmjeriti slobodni prostor koji ostane pri maksimalnoj kompresiji i znas na cemu si. Trebace pomoc dizalice ili dvojice jacih da se to sve vrati natrag :).

 

Taman idelana prilika da se zamijeni ulje u stapovima, ako vec nisi :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 407 postova
  • Lokacija: Bos.Brod
  • Motocikl: Yamaha XT660R

To se lako da provjeriti, odvrnuti cepove stapova i otpustiti opruge pa lagano spustiti prednji kraj motora do kraja hoda.

 

Izmjeriti slobodni prostor koji ostane pri maksimalnoj kompresiji i znas na cemu si. Trebace pomoc dizalice ili dvojice jacih da se to sve vrati natrag :).

 

Taman idelana prilika da se zamijeni ulje u stapovima, ako vec nisi :).

Pih kako si me sa ovim namamio na nove, neizbjezne, radove na motoru  :)

 

Imam listu stvari koje trebam uraditi vezano za motor samo sto cekaju da zavrsim sa nekim drugim obavezama pa da pocnem. Muci me samo to sto prodje zima...

 

@kosooki - mislis kada se metalna plocica podigne na distancere da li ce tada udarati?

 

A sa "velikim" tockom bi probao prvo ovako, kako sam vec napisao, da ostavim mogucnost vracanja na fabricko stanje. Poslije bi vidio kako bi se to sve ponasao u voznji i da li bi mi odgovaralo pa bi onda razmatrao dalje korake...

 

Trenutno mi je glavni problem felga, cekam da se prodavac odluci prodaje li ili ne...  :zvizduk:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

 

@kosooki - mislis kada se metalna plocica podigne na distancere da li ce tada udarati?

 

 

 

 

Nisam rekao to, samo iznosim kao moguci scenario

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 865 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: X11

Kakvi su utisci sa prednjom gumom 110-90/19? Odnosno jel problem da bude sira? Posto je fabricka ako se nw varam 100-90/19... Procitao sam na prethodnoj strani da jedan kolega nije bio zadovoljan kako mu se ponasao motor nakon montaze...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 109 postova
  • Motocikl: Suzuki Freewind

Kakvi su utisci sa prednjom gumom 110-90/19? Odnosno jel problem da bude sira? Posto je fabricka ako se nw varam 100-90/19... Procitao sam na prethodnoj strani da jedan kolega nije bio zadovoljan kako mu se ponasao motor nakon montaze...

 

Ja sam probao Fullbore m40, ali su dimenzije prednje 110/80/19,

 Meni je nekako dosao jako nestabilan motor u krivinama, sad dali je zbog dimenzije gume,

ili je sama guma takva, neznam, vukao mi malo motor u levo..

Vratio staru napred i sve ok, vise se necu zezati. sta fabrika propise to stavljam!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja