Jump to content

Moto Zajednica

Punjac/akumulator

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Bajina Bašta - Tara
  • Motocikl: Bev 2oo

Još jedna blesava ideja, tj. pitanje...

Postoji li mogućnost povezivanja ovog akumulatora od 11Ah i onog u automobilu 66Ah, tj. da li na taj način može da se dopunjava aku sa skutera?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400

Još jedna blesava ideja, tj. pitanje...

Postoji li mogućnost povezivanja ovog akumulatora od 11Ah i onog u automobilu 66Ah, tj. da li na taj način može da se dopunjava aku sa skutera?

 

Ideja nije blesava. Ako su oba akumulatora istog tipa, vezes ih paralelno i vozis bez brige. Pretpostavljam da mislis na varijantu u kojoj ces da zakacis mali akumulator na auto koji vozis preko zime jer to jedino ima smisla. Ako imas mesta da montiras malog bezbedno pod haubu, samo ga zakaci u pralalelu. Ako hoces jednostavnije resenje, zabodi malog u steker za upaljac i stavi ga ispod sedista (samo ako je VRLA tip, klasican mokri akumulator nikako ne bih drzao u kabini). Punjenje paralelnog malog akumulatora ne bi trebalo da (pre)optereti sistem, a imaces i dodatnu snagu za verglanje zimi.

 

Sve u svemu, ako se pametno izvede ovo je jeftino i efektno resenje za zimsko odrzavanje akumulatora. Do nekle zavisi i od auta, ali osnovne pretpostavke su isti tipovi akumulatora (ne bih kombinovao gel i mokri, na primer) i redovno vozenje auta tokom zime.

 

Ako si mislio na dopunjavanje tipa akumulator-akumulator, bez rada motora i sistema za punjenje u autu, to nema mnogo smisla i efektno je samo u nuzdi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Bajina Bašta - Tara
  • Motocikl: Bev 2oo

Mislio sam na povezivanje i držanje akumulatora pod haubom preko zime i naravno voženje auta. Pretpostavio sam da može al' rekoh ajd' da pitam. Tako će se prazniti na mrazu i dopunjavati u vožnji što bi simuliralo onaj mali punjač što radi istu stvar (pražnjenje-punjenje).

Ovo bi takođe mogli da koriste bajkeri koji nemaju punjač ili sl. pretpostavljam 0stabre.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400

Definitivno moze, uz pomenuta manja ogranicenja.

 

Mala ispravka: akumulatori se neprasne na mrazu, odnosno prazne se znatno sporije nego na visim tempreraturama. Snaga im opada na zimi, ali to su dve razlicite stvari.

 

Ideja je dobra za one koji imaju i voze auto zimi a nemaju punjac za akumulator motorcikla ili nemaju gde da ga zakace. To je vrlo cest slucaj ovde sa ljudima koji zive u stanovima i motorcikli su im zimi parkirani u zajednickoj garazi. Odo' da im prodam semu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400
Može mali procenat od prodaje patenta 0zbunjen.gif

 

Sto mali, veliki! Ideja je tvoja :takoje:, ja sam je samo malo razradio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Ljudi, slobodno to tako radite. Žao mi je, nemam slike iz tog doba ali dok sam zimi vozio Land-Rover, redovno sam u njemu držao prikačen mali accu. od motocikla. Do duše, tamo ima mesta pod haubom da metem još jedan od 96Ah a kamo li mali od motocikla. Jedino sam moto akumulatoru češće proveravao nivo elektrolita.

 

e da ne zaboravim, skidao sam mu kleme dok verglam auto. Posle sam mu napravio prekidač da ga isključim dok verglam pa ga uključim kad motor upali. Za svaki slučaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400
Jedino sam moto akumulatoru češće proveravao nivo elektrolita.

 

To je dobra mera predostroznosti bez obzira na stanje/upotrebu akumulatora. Klasicni mokri akumulatori se vrlo brzo upropascuju kad im nestane elektrolit, a isti brzo isparava ako se akumulator puni prejakom strujom.

 

e da ne zaboravim, skidao sam mu kleme dok verglam auto. Posle sam mu napravio prekidač da ga isključim dok verglam pa ga uključim kad motor upali. Za svaki slučaj.

 

Nema potrebe. Kod paralelno povezanih baterija opterecenje se proporcionalno rasporedjuje. Osim toga, dobar akumulator za motorcikl ce sam uredno da zavergla i omanji kamion (test broj 8 ):

The Texas Toast Battery Cook-off

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XXX, 462 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS

Imao sam problem sa punjenjem akumulatora...

 

Akumulator od 10Ah (gel) je ostao na punjacu od 1A oko 40 sati >:(>:(>:(>:(

 

Da ne ulazim u to kako se to desilo (nece mi nista pomoci), koliko se zeznuo akumulator?

 

Sada merim oko 12.8V napon ali kada ukjlucim neki potrosac veoma brzo pada napon... samo na kontaktu padne na oko 12.3V,a sa svetlima i ispod 12 (da ne bude zabune, motor nije radio kada je ovo mereno)....

 

Da li vredi da se odnese u neki servis za akumulatore ili da planiram na prolece novi? ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Donesi u Laboratoriju, imamo odličan regenerator akumulatora (by Joška) i ako on ne pomogne... :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400

... koliko se zeznuo akumulator?

 

Verovatno malo ili ni malo.

 

Sada merim oko 12.8V napon ali kada ukjlucim neki potrosac veoma brzo pada napon... samo na kontaktu padne na oko 12.3V,a sa svetlima i ispod 12...

 

Svi ti naponi su OK. Ako ne padne ispod 11 pod opterecenjem verovatno mu nista ne fali. Treba ga testirati za to nameljenim instrumentom da bi se videlo da li je i koliko ostecen, ali ako moze da zavregla i upali sve je u redu. Malo si mu skratio vek, ali sumnjam da si ga ubio. Potpuno praznjenje bi verovatno napravilo becu stetu nego prepunjavanje sa 1A.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Mala ispravka: akumulatori se neprasne na mrazu, odnosno prazne se znatno sporije nego na visim tempreraturama. Snaga im opada na zimi, ali to su dve razlicite stvari.

 

Hvala, čovek se uči dok je živ.

 

Moj Ctek je iznapunjavao, rekondicirao, osvežavao jedno dvadesetak akumulatora. Uradio je i maksimalno predviđeni akumulator, 140 Ah, sve bez problema, na opsežnom punjenju se blago zagreje što je normalno. Rekondišn je mahom rađen, sad svi akumulatori pale al tek nakon petnaestak dana će se znati nešto više, dal će koji da posustane.

 

Sad se zezam sa jednim navodno AGM Unibatom od 8 Ah. Nakon punjenja sa "običnim" punjačem nakon dana stajanja jedva je verglao. Sa Ctekom al bez regeneracije i na običnom modu, niži napon punjenja, vergla nekoliko puta ali ne kako je bilo letos, opet ne zadovoljava. Sad sam uradio rekondišn i videću sutra jel ima poboljšanja.

 

E sad je potrebna konsultacija. Akumulator ima zajednički zatvarač preko ćelija no mislim da ne zatvara apsolutno hermetički. Vidi se unutra stakleni mat, pipnuo sam ga tankim šrafcigerčićem, nema tragova tečnosti. Po svim čitanjima se AGM baterije ne dolivaju, ne gube kiselinu koja je u mikro porama, mogu da stoje naopako, u glavnom im se ne hvata sulfat itd. Ctek odma pri kopčanju radi analizu, potom drlja, puni pa opet analizira i ako postoji greška-kvar to prijavljuje. Pošto proces odradi bez alarma, znači da akumulator je ispravan i ima neki kapacitet i pun napon. Naravno, to može da znači da aku ima možda 2 Ah umesto 8, punjač ne meri kapacitet.

 

Moja dilema je da li ipak može da dođe do gubljenja elektrolita iz tkanine, jer logički je da pod nekim okolnostima je to moguće uprkos fabričkim navodima, plus je test šrafcigerom pokazao da je mat presušio u taj nepun milimetar zabadanja. Neki naokolni savet je da se prevrne naopako i tako proba da tečnost nakvasi taj gornji sloj, sad stoji tumbe do sutra. Pitanje je dal bi smeo da špricom lagano natapam upijajuću tkaninu, bilo kiselinom bilo destilovanom vodom. Baterija ionako ne zadovoljava sa sadašnjom kratkotrajnom mogućnošću verglanja pa smo rešili da eksperimentišemo do kraja. Svaki savet dobro došao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400
Moja dilema je da li ipak može da dođe do gubljenja elektrolita iz tkanine, jer logički je da pod nekim okolnostima je to moguće uprkos fabričkim navodima, plus je test šrafcigerom pokazao da je mat presušio u taj nepun milimetar zabadanja. Neki naokolni savet je da se prevrne naopako i tako proba da tečnost nakvasi taj gornji sloj, sad stoji tumbe do sutra. Pitanje je dal bi smeo da špricom lagano natapam upijajuću tkaninu, bilo kiselinom bilo destilovanom vodom. Baterija ionako ne zadovoljava sa sadašnjom kratkotrajnom mogućnošću verglanja pa smo rešili da eksperimentišemo do kraja. Svaki savet dobro došao.

 

Ukratko, akoje AGM baterija izgubila elektrolit (teoretski moguce) nema joj spasa - one jednostavno nisu projektovane bilo kakvo odrzavanje. Mozes da se poigras sa dolivanjem destilovane vode, ali to ne bih preporucio ako nisi spreman da je i inace bacis u djubre.

 

Sa druge strane, sumnjam da je toliko suva koliko izgleda. Proteraj je kroz Ctek pa je onda testiraj pravim instrumentom za ispitivanje akumulatora. To je prilicno jednostavna sprava koja meri pad napona pod jakim ali fiksnim opterecenjem na kratko vreme (10 sekundi). Svaki automehanicar vredan svog zanata bi morao da ima tester akumulatora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Moja dilema je da li ipak može da dođe do gubljenja elektrolita iz tkanine, jer logički je da pod nekim okolnostima je to moguće uprkos fabričkim navodima, plus je test šrafcigerom pokazao da je mat presušio u taj nepun milimetar zabadanja. Neki naokolni savet je da se prevrne naopako i tako proba da tečnost nakvasi taj gornji sloj, sad stoji tumbe do sutra. Pitanje je dal bi smeo da špricom lagano natapam upijajuću tkaninu, bilo kiselinom bilo destilovanom vodom. Baterija ionako ne zadovoljava sa sadašnjom kratkotrajnom mogućnošću verglanja pa smo rešili da eksperimentišemo do kraja. Svaki savet dobro došao.

 

Ukratko, akoje AGM baterija izgubila elektrolit (teoretski moguce) nema joj spasa - one jednostavno nisu projektovane bilo kakvo odrzavanje. Mozes da se poigras sa dolivanjem destilovane vode, ali to ne bih preporucio ako nisi spreman da je i inace bacis u djubre.

 

Sa druge strane, sumnjam da je toliko suva koliko izgleda. Proteraj je kroz Ctek pa je onda testiraj pravim instrumentom za ispitivanje akumulatora. To je prilicno jednostavna sprava koja meri pad napona pod jakim ali fiksnim opterecenjem na kratko vreme (10 sekundi). Svaki automehanicar vredan svog zanata bi morao da ima tester akumulatora.

 

 

Spreman za bacanje, naravno ako je ne povratimo. Da, probaću da joj izmerim struju kratkog spoja nakon večerašnjek osvežavanja i tumbe držanja.

 

Baterija je isterala 3 sezone i bez najave je otkazala kapacitet, zato mi je i ideja da je možda presušila, pogotovu nakon umakanja šrafcigera, praksa potvrđuje teoriju. Ne vidim razlog da je ne nakvasim tek toliko dok mat pije, pa šta ispadne. Nije moguće izvršiti merenje koncentracije elektrolita da bi se odredilo dal bi više prijala voda il kiselina. Neko skidanje sulfata može se postići jačim koncetratom i možda produžiti malo vek bateriji. Nekad su u prodaji bile kuglice koje su se u oslabljene akumulatore ubacivale i podizale mu kapacitet. Mora probamo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Đunta, puni agm aku u onom zimskom modu ctek-a (povećan napon punjenja).

 

Nemoj da gubiš vreme sa dopunjavanjem agm akumulatora. Nema svrhe...

 

Slušaj, ja sam Đuntolog i moram sve da raščivijam kad se javi problem. Ctek ima malo dvosmisleno uputstvo:

moto mod-za baterije ispod 14 Ah, gde spada ovaj aku- napon/ struja punjenja 14,4 v/ 0,8 A

auto mod- za akumulatore do 140 Ah, 14,4 v / 4 a

pahuljica mod- 14,7 v / 4 A- za punjenje ispod +5°C i za "razne AGM..."

recond. mod- za baterie 14-140 Ah, izgleda da je još višlji napon punjenja, spominju možda opasan napon za pojedine baterije, 15,8 v.

 

LM, rukovodio sam se postepenošću i punio moto modom adekvatnim za mali kapacitet što je dalo bolji rezultat nego sa običnim punjačem, al ne dovoljno. Sinoć uradio recondišn al mislim da je to silovanje ovako male baterije ipak. U tom modu je uključeno i punjenje. Stajao aku tumbe celu noć, gurao čačkalicu u mat, ostaje crni trag, znači ima neke tvari. @Severian, po tvom savetu evo metuo na pahuljica mod i čim završi nosimo na motor da probamo. Ako neće, ima da ga častim :cirka1:, pa nek se otetura na reciklažu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Toronto, Ontario, Canada
  • Motocikl: 2002 Suzuki GSF1200S Bandit, 2005 Yamaha Majesty 400
recond. mod- za baterie 14-140 Ah, izgleda da je još višlji napon punjenja, spominju možda opasan napon za pojedine baterije, 15,8 v.

 

To bi trebalo da bude "shok mod" koji visokim ali pulsirajucim naponom "prodrma" bateriju u zivot. Ako nista drugo ne pomaze...

 

BTW, AGM, gel i ostale VRLA baterije treba da budu dobro zacepljene u svim uslovima. Drugim recima, ne treba ih nikad otvarati, a ako si to uradio da proveris stanje elektrolita treba da je zacepis po protokolu pre nego sto je stavis na punjac.

Ako neće, ima da ga častim :cirka1:, pa nek se otetura na reciklažu.

 

Kad si vec ovoliko uradio mozes i da je razvalis da vidis kako izgleda unutra pre nego sto je bacis...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Beograd/Borca

Imao bi par pitanja:1.jel nije mnogo 2800din. za VARTA 9A sa tehnologijom zele bombona? 2.ako bi ga stavio na motor koji u voznji puni do 15,3V dali bi mu smetalo? Unapred hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Odradio očas posla punjenje na AGM-pahuljica modu. Probali bateriju, vergla ko da je u top stanju, cimne anlaser i vrti brzo. Pokušavali nekoliko puta, agregat ne pali iz nekog drugog razloga a akumulator nije pokazao znakove posustajanja. Očigledno je oživela, sad dal zbog tumbanja, rekondišovanja ili punjenja na adekvatnom modu, nemam zaključak.

 

@Mikelvw- to je previsok napon punjenja, već zalazi u regenerativni napon. AGM se puni sa 14,7 v a nisam siguran da taj želirani sme da istrpi i toliko a kamoli preko 15 v. Valjda će neko da te ispravnije posavetuje ili pitaj prodavca, uvoznika, mora da imaju tehničku dokumentaciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 479 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT600E

Ajde da malo oživimo temu u ove hladne dane :moto3: .

Pošto sam izgubio predhodni punjač :stabre: , hoću da kupim drugi do 5000 - 6000 dinara. Preporučite neki, ako imate nešto provereno za preporuku. Dalje, da li mogu taj isti punjač da vežem povremeno i na akumulator za auto kako bi ga malo okrepio, tj. da li će to značiti auto akumulatoru i da li će smetati akumulatoru ili punjaču?

 

Ono što sam našao na netu do sada je sledeće:

 

http://www.odigledolokomotive.rs/proizvodi/starteri-i-punjaci-akumulatora/

 

Kakav je npr. ovaj punjač:

 

http://www.odigledolokomotive.rs/proizvod/punjac-h-tronic-al600-plus-2612v-h-tronic/

 

Ili nešto iz Louis-a:

 

http://www.louis.de/_20157756fbae68d81cc7484069bca2de23/index.php?topic=wgr&grwgr=380&wgr=417&hersteller=0&anzeige=0&typ_id=

 

ili odavde:

 

http://www.akumulator-shop.rs/prodavnica-34.html

 

Na autu mi je onaj VRLA akumulator sa gelom,a na motoru čini mi se običan.

 

Hvala unapred :takoje: .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 479 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT600E

I ovo mi deluje kao univerzalno i za auto iza motor:

 

http://www.einhell.com/scripts/products.aspx?CompanyID=1&LanguageID=2&Path=2021|608|4039|4079|1644

 

ali po običaju kod nas izgleda nema da se kupi ovaj model :staa: ?

 

karakteristike su sledeće:

 

Technical Data

Mains voltage 230 V ~ 50 Hz

Charging voltage (arith/eff) at 6 V (car) 5,6/8,0 A

Charging voltage (artih/eff) at 12 V (car) 4,6/6,5 A

Charging voltage (arith/eff) at 6 V (motorcycle) 0,55/0,85 A

Charging voltage (artih/eff) at 12 V (motorcycle) 0,8/1,2 A

Charging rate at 6 and 12 V (car) 20 - 120 Ah

Charging rate at 6 and 12 V (motorcycle) 3,7 - 30 Ah

 

Logistical Data

product code 10.231.10

Unit Pack 6

Width 215 mm

Height 190 mm

Depth 125 mm

Weight 2,45 kg

 

E sad šta mu je Charging voltage arith, a šta je Charging voltage eff

tj. koji se napon punjenja gleda?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

imam akumulator 12v-14ah

 

Izgleda da mi ne radi punjac kako treba, jer se nista ne desava kad stavim prekidac na moto punjenje (prema uputstvu, tad je amperaza 1.2A). Drzao sam tako skoro 2 sata ali kazaljka je stajala i dalje na 0A.

 

Prebacio sam prekidac na 'automobilsko punjenje'. Prema uputstvu, tad je amperaza 6.5A

Skala na punjacu se odmah pomerila i pokazuje 1A na ampermetru. Tako je vec pola sata.

 

Da li da se oslonim na ovu kazaljku i drzim akumulator na punjacu dokle god pokazuje da je tu oko 1A?

 

 

I jos jedna stvar me buni. Otpusio sam sve celije i normalno je da su poceli da se pojavljuju mehurici (umereno), ali intezitet, tj. kolicina tih mehurica nije isti u svim celijama. U 2 celije skoro i da ih nema. Jel ovo normalno?

 

 

Evo slike punjaca

 

 

alpin-auto-batterieladegeraet-kfz-batterie-ladegeraet-typ-9-6v-12v-34324451_29976204.jpg

 

A evo i specifikacije:

 

Line voltage: 230 V ~ 50 Hz

Charge voltage for lead-acid battery: 6 V oder 12 V

 

Ladestrom bei Eilladung:

6V (eff./arith.): 8 / 5,6A

12V (eff./arith.): 6,5 / 4,6A

 

Charging current at normal load:

6V (eff./arith.): 0,85 / 0,55A

12V (eff./arith.): 1,2 / 0,8A

For battery capacity 3,7Ah - 120Ah

 

performance: 84 W

flat fuse: 10A

The device is suitable for rechargeable lead-acid batteries that can be serviced.

 

 

Edit: posle sat i po punjenja 'jacom' strujom, ampermetar pokazuje malo ispod 1A... :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja