Jump to content

Moto Zajednica

Najbolja enduro guma

Biramo najbolju enduro gumu!  

154 članova je glasalo

  1. 1. Koja je najbolja enduro guma?

    • Heidenau K60 Scout
    • Michelin Anakee 2
    • Metzeler Tourance EXP
    • Continental Trail attack
    • Dunlop Trail Max
    • Bridgeston Trail Wing
    • Pireli Scorpion Trail
  2. 2. Koja je Hard enduro guma najbolja?



Recommended Posts

  • , 86 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: @RD-04

Conti Escape...prezadovoljan, za blato nisu, ostali off 0takoje.gif, asfalt 1care.gif

 

0takoje.gif +1

I treba da stoji ova guma, a ne Trail Attack u listi za glasanje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

Conti Escape...prezadovoljan, za blato nisu, ostali off 0takoje.gif, asfalt 1care.gif

 

0takoje.gif +1

I treba da stoji ova guma, a ne Trail Attack u listi za glasanje

 

a šta fali Trail Attacku?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • , 86 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: @RD-04

Conti Escape...prezadovoljan, za blato nisu, ostali off 0takoje.gif, asfalt 1care.gif

 

0takoje.gif +1

I treba da stoji ova guma, a ne Trail Attack u listi za glasanje

 

a šta fali Trail Attacku?

 

ne fali mu ništa, ali ako je TKC hard enduro, onda je Escape enduro guma...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1292 postova
  • Lokacija: Lazarevo
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 XT, Transalp 600 pd10

Vidim dosta ljudi ne zna koja guma čemu služi i gde ista pripada (a i ovo glasanje mi je totalno bzv), pa bih da pitam da li postoji mogućnost da se nekako prepravi to glasanje? U ovoj temi sam naišao na par korisnih informacija, pa bih molio da se nekako preuredi, za rad koristi svih nas. Akcenat bih stavio na ˙˙teškaše´´, jer se i sama tema fokusirala na iste.

Neka podela, po meni, bi izgledala ovako:

 

1.Gume, koje su pretežno za asfalt (može da se koristi i za blagi makadam, ali može i prst u oko, ali boli... :) ) - 90:10 (80:20) u korist asfalta

-Avon Distanzia

-Bridgestone Trailwing TW152/203/Battlewing BW502

-Continetal Trail Attack

-Dunlop Trailmax D607/TR91

-Heidenau K76

-Mitas E-08

-Michelin Anakee 2(3)

-Metzeler Tourance i Tourance EXP

-Pirelli Scorpion Trail

 

2.Gume, koje se mogu koristi i van asfalta (govorimo o tzv. ˙˙Dual Sport´´ gumama, koje su vrlodobre na asfaltu i dobre na težem makadamu) - 70:30 (60:40) u korist asfalta

-Avon Gripster

-Bridgestone Trailwing TW42/48/302

-Continental Escape

-Dunlop Trailmax D602/D909

-Heidenau K60/Scout

-Mitas E-07

-Michelin Sirac

-Metzeler Sahara

-Pirelli MT 60/90

-Shinko 244/700/705

 

3.Gume, koje su pretežno za van asfalta (ovo su tzv ´´kramponke˙˙ i ljudi od njih puno očekuju, ali da li će ih iste izvući u svakom trenutku?. Da podsetim, da smo se na početku fokusirali na ˙˙teškaše´´, pa s obzirom na to da su nam motori preteški (dobro de kako koji, ali znate na šta mislim), od ovih guma možemo da očekujemo najviše, ali ne previše, što se može dobiti od ponuđenog. Budimo realni, vozimo teške motore, koji nekad nisu u stanju da se izbore sa veoma teškim terenima. Tada, kakve god gume da posedujete, neće vam pomoći. Recept-kupite ˙˙krosaljku˙˙) - 50:50 (40:60) u korist vanasfaltnih deonica

-Continental TKC 80 Twinduro

-Dunlop Geomax/D909

-Heidenau K74

-Mitas E-09/10

-Michelin T63

-Metzeler Karoo T/2/3

-Pirelli MT 21 RallyCross

 

Ovo su većina guma koje se koriste, pa stoga sam napravio neku približnu podelu. Kao što i sami znate, to je veoma nezahvalan posao, jer ima jako puno modela renomiranih proizvođača, a iz dana u dan izlaze noviji modeli. Neki zadrže ime, ali neki i promene, pa je i tu problem. Nadam se da sam ´´donekle´´ u kratkim crtama objasnio podelu, o kojoj se može pisati na više strana.

 

Uživajte!

 

P.S. Molio bih nadležne, da se, ako je ikako moguće, ovaj post nekako pretvori u glasanje ilipak prebaci kao prvi post na prvoj strani (ako se složi većina, ali mislim da će se složiti, s obzirom da sam obuhvatio sve). Bio bih zahvalan, jer sam izdvojio dosta vremena pretraživajući gume po internetu, pa neka admini prebace gde sam zamolio.

Hvala!

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Hvala! :) Imao sam za diplomski rad tehnologiju gume, pa kad bi i o tome pričao... :D

 

 

Ajde :Mina:

 

Znam da ima jako puno trgovačkih "žvaka" i sviranja qur... oko guma

 

Piši malo o dezenima (šarama) i smešama al molim te rečnikom razumljivim za laike.

Jer nismo svi vrhunski hemičari i tehnolozi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar, 334 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: V strom 650 2008-2013,
1364500132[/url]' post='1468090']

Vidim dosta ljudi ne zna koja guma čemu služi i gde ista pripada (a i ovo glasanje mi je totalno bzv), pa bih da pitam da li postoji mogućnost da se nekako prepravi to glasanje? U ovoj temi sam naišao na par korisnih informacija, pa bih molio da se nekako preuredi, za rad koristi svih nas. Akcenat bih stavio na ˙˙teškaše´´, jer se i sama tema fokusirala na iste.

Neka podela, po meni, bi izgledala ovako:

 

1.Gume, koje su pretežno za asfalt (može da se koristi i za blagi makadam, ali može i prst u oko, ali boli... :) ) - 90:10 (80:20) u korist asfalta

-Avon Distanzia

-Bridgestone Trailwing TW152/203/Battlewing BW502

-Continetal Trail Attack

-Dunlop Trailmax D607/TR91

-Heidenau K76

-Mitas E-08

-Michelin Anakee 2(3)

-Metzeler Tourance i Tourance EXP

-Pirelli Scorpion Trail

 

2.Gume, koje se mogu koristi i van asfalta (govorimo o tzv. ˙˙Dual Sport´´ gumama, koje su vrlodobre na asfaltu i dobre na težem makadamu) - 70:30 (60:40) u korist asfalta

-Avon Gripster

-Bridgestone Trailwing TW42/48/302

-Continental Escape

-Dunlop Trailmax D602/D909

-Heidenau K60/Scout

-Mitas E-07

-Michelin Sirac

-Metzeler Sahara

-Pirelli MT 60/90

-Shinko 244/700/705

 

3.Gume, koje su pretežno za van asfalta (ovo su tzv ´´kramponke˙˙ i ljudi od njih puno očekuju, ali da li će ih iste izvući u svakom trenutku?. Da podsetim, da smo se na početku fokusirali na ˙˙teškaše´´, pa s obzirom na to da su nam motori preteški (dobro de kako koji, ali znate na šta mislim), od ovih guma možemo da očekujemo najviše, ali ne previše, što se može dobiti od ponuđenog. Budimo realni, vozimo teške motore, koji nekad nisu u stanju da se izbore sa veoma teškim terenima. Tada, kakve god gume da posedujete, neće vam pomoći. Recept-kupite ˙˙krosaljku˙˙) - 50:50 (40:60) u korist vanasfaltnih deonica

-Continental TKC 80 Twinduro

-Dunlop Geomax/D909

-Heidenau K74

-Mitas E-09/10

-Michelin T63

-Metzeler Karoo T/2/3

-Pirelli MT 21 RallyCross

 

Ovo su većina guma koje se koriste, pa stoga sam napravio neku približnu podelu. Kao što i sami znate, to je veoma nezahvalan posao, jer ima jako puno modela renomiranih proizvođača, a iz dana u dan izlaze noviji modeli. Neki zadrže ime, ali neki i promene, pa je i tu problem. Nadam se da sam ´´donekle´´ u kratkim crtama objasnio podelu, o kojoj se može pisati na više strana.

 

Uživajte!

 

P.S. Molio bih nadležne, da se, ako je ikako moguće, ovaj post nekako pretvori u glasanje ilipak prebaci kao prvi post na prvoj strani (ako se složi većina, ali mislim da će se složiti, s obzirom da sam obuhvatio sve). Bio bih zahvalan, jer sam izdvojio dosta vremena pretraživajući gume po internetu, pa neka admini prebace gde sam zamolio.

Hvala!

 

Slazem se sa Cedom po svim pitanjima!Kada sam pravio ovo glasanje prevashodno sam mislio na teske motore kakav ja imam, i ideja je bila da odaberemo gumu koja se pokazala dobro na putu i gumu koja moze pruziti neku sigurnost i zadovoljstvo van asfalta ! Naravno spram mogucnosti nasih preteskih motora! Mozda sam pogresio sto sam koristio izraze tipa Enduro i Hard enduro nije ta terminologija za ovu klasu motora , za nas su vise odnosi tipa 90/10 ili 70/30 itd....

Ako bi admin mogao da promeni glasanje i da stavi kategorizaciju koju je Ceda naveo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Vidish na primer, stranci i kategoriju 3 zovu dual sport gume .. sto ima logike, jer sa gumom kao sto je na primer TKC ili T63, Karoo ili MT21,

mozesh strasno kvalitetno, brzo i ostro da peglas (vozish) kako po asfaltu, tako i po off-u .. Dok kategoriju 2 jednostavno zovu - Enduro gume

 

Opet na koje teske motore ciljamo? Strom nema nikako iste karakteristike ni na asfaltu ni na off-u kao na primer Super Tenere ..

 

Sto se glasanja tice, moze da se promeni, ali je svakako besmisleno kao ovakvo, jer ne mogu da se porede gume iz ove 3 kategorije medjusobno nikako.

Treba nekako logicno preformulisati pitanje i samo glasanje. 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1292 postova
  • Lokacija: Lazarevo
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 XT, Transalp 600 pd10

Hm, tema može jako široko da ode, ali ajd´ da pokušamo nešto.

Pre nego što nastavim opet o gumama, reću nešto o samim motorima (ne takmičarskim motokros motorima niti sličnim kojima je dodata signalizacija, da bi se moglo i po putu voziti). Pošto smo većinu izraza i naziva uzeli iz stranog jezika (Dual Sport, Enduro,...), ja ću se koristiti istim, jer se isti nigde ni ne prevode.

Tehnički gledano, ni sama granica između klasa motora nije jasno definisana, te pošto smo se bazirali na teže Enduro motore, tako ću (opet po meni) napraviti podelu po težini, da bi nekako uspeli da izvećamo na kraju u vezi glasanja. Da napomenem, većina motora iz iste klase ne mogu da se porede jedni sa drugim (neki su dosta slabiji, a neki su dosta jači, neki su višlji/niži, itd). Znači samo težina!

Prva kategorija enduro motora bi bila Soft (laki) Enduro motori. Tu spadaju: Yamaha XT/XTZ/TT, Kawasaki KLR/KLX, Honda XL/XR, Suzuki DR, KTM 600cc ... Uglavnom jednocilindraši. Da se razumemo i oni su teški, ali su najlakši među ovom podelom. Njihova težina se kreće od oko 140-170kg+-.

Druga kategorija enduro motora bi bila Medium Class (srednja klasa). Dobro, možda nije baš svugde usvojen ovaj naziv. :) Tu bi spadali motori, kao što su: Kawasaki KLE, Honda Transalp, BMW F650 i 800GS, Aprilia Pegaso, Suzuki Freewind, KTM 900cc,... Njihova težina se kreće od oko 180-220kg+-.

Treća kategorija enduro motora bi bila Maxi (veliki) enduro motori. Tu bi spadali: Yamaha Super Tenere, Honda Afrika Twin, Suzuki V-Strom, BMW GS1200, Triumph 1200, i mnogi drugi. Njihova težina je 220kg+.

Da se razumemo, ne mogu da se porede npr Super Tenere sa Stromom ili Transalp sa Velikim GS-om ili F800GS sa TT-om,... Npr. Veliki GS je po meni apsurdno voziti terenom koji je lošiji od utabanog makadama (opet kažem po meni). Ja na motore gledam drugačije. Neću sigurno očekivati od mog Transalpa da se pentra tamo gde ne može. Mogu ja biti lud, pa da pokušam, ali šta time postižem?! Lepo uzmem lakši motor, ako budem osetio potrebu da se iživljavam na lošijem terenu i kraj. AT i ST imaju podosta potencijala i kada vidim kako dosta vas terate te kamione, samo dubok naklon od mene.1care.gif Isto bih rekao da posedujem i jedan i drugi model.

Nezahvalno je uopšte doticati se ovakve tematike, jer vidite da ne može tako lako da se izvuče iz ove problematike, upravo iz tog razloga što ne postoji jasna granica među podelom enduro motora,

Tu je Hitman u pravu, kad je rekao da nemaju iste karakteristike npr Strom i ST, jer nemaju nikakve sličnosti, kako na asfaltu, tako van asfalta. 90-tih se ta razlika itekako znala. Danas je to sve pretežno orijentisano na asfalt.

 

A sad malo gumama da se vratimo.

Svakako da je treća podela najozbiljnije orijentisana na off, ali se postavlja pitanje da li ćeš isto voziti, npr TKC gume sa DR-om ili Afrikom? Da li će ta ista Afrika sa TKC gumama biti sposobnija od tog istog DR-a sa, npr Heidenau K60 Scout iz te druge klase ´´Enduro´´ guma? Mnogo tu ima polemike i problematike.

 

Rezime svega ovoga je da ne možemo upoređivati neuporedivo. 1neznam.gif

Nemam neku ideju kakav bi naslov mogli da stavimo, samo znam da bi bila šteta da se ona podela o gumama baci pod tepih. Ajd´ šta kažu ostali?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1292 postova
  • Lokacija: Lazarevo
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 XT, Transalp 600 pd10

Hvala! :) Imao sam za diplomski rad tehnologiju gume, pa kad bi i o tome pričao... :D

 

 

Ajde :Mina:

 

Znam da ima jako puno trgovačkih "žvaka" i sviranja qur... oko guma

 

Piši malo o dezenima (šarama) i smešama al molim te rečnikom razumljivim za laike.

Jer nismo svi vrhunski hemičari i tehnolozi.

 

Ne mogu da ti garantujem, ali verujem da ima svega i svačega što se tiče proizvodnje gume. U domaćoj gumarskoj industriji sam se nagledao svega i svačega, tako da smo s razlogom tu gde jesmo. Za strance ne znam šta da ti kažem. Ne bih da se frljam sa dezinformacijama, jer nisam imao priliku da odem u neki iole ozbiljniji pogon proizvodnje gume. Profesor, mi je rekao da ni taj Michelin nije više kao što je nakad bio. Verovatno zato što je pogon preseljen u Tajland, pa zato. Svi gube na kvalitetu, pa čak i najbolji. Moje lično mišljenje je da su gume preskupe, s obzirom kakav kvalitet dobijamo...

U vezi šara, ja se nadam da ti mogu odgovoriti enduro guru-i. Tu nisam vičan, jer je tu praksa na delu (mislim na praksu vožnje motora). U vezi smeša ti mogu pisati do sutra. ali već je kasno, pa ću pokušati nekako tokom vikenda da uprostim, naravno neću smarati, biće korisnih informacija i naravno razumljivih za sve. ;)

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1292 postova
  • Lokacija: Lazarevo
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650 XT, Transalp 600 pd10

Pirelli Scorpion MT90 A/T 70:30 off

Moj glas za njih, a nema ih na spisku!

 

:nanana:

 

Ima, predposlednja u drugoj podeli. 1nanana.gif

Progutao sam to Scorpion...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: @ UBER ALLES

Nova , na oko dopadljiva i mozda vrlo upotrebljiva guma Metzeler Karoo 3 !

Cini se i cenovno konkurentna . Zivi bili pa videli .

 

http://www.metzeler.com/site/uk/products/tyres-catalogue/Karoo-3.html

 

http://gumexl.net/metzeler-metzeler-karoo-3-14080-17-69r-enduro-onoff-102029.html

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Kosjerić
  • Motocikl: XT1200Z

Nova , na oko dopadljiva i mozda vrlo upotrebljiva guma Metzeler Karoo 3 !

Cini se i cenovno konkurentna . Zivi bili pa videli .

 

http://www.metzeler....ue/Karoo-3.html

 

http://gumexl.net/me...off-102029.html

 

Ima li ova guma da se kupi negde kod nas?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1331 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Nova , na oko dopadljiva i mozda vrlo upotrebljiva guma Metzeler Karoo 3 !

Cini se i cenovno konkurentna . Zivi bili pa videli .

 

http://www.metzeler.com/site/uk/products/tyres-catalogue/Karoo-3.html

 

http://gumexl.net/metzeler-metzeler-karoo-3-14080-17-69r-enduro-onoff-102029.html

 

Metzeler Karoo 3

 

90/90-21

130/80-17 1469,00 kn

 

90/90-21

140/80-18 1518,58 kn

 

90/90-21

150/70-18 KTM Adventure 1622,29 kn

110/80-19

150/70-17 1550,06 kn

120/70-19

170/60-17 Novi BMW 1200 GS 1672,91 kn

 

Sve cijene su sa 25% HR poreza i za par prednja/zadnja ...

Uvoznik MOTOBOX Split

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 49 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: BMW F 650 GS DAKAR

Citam sve ovo i ne postoji prava formula idealne gume. Da postoji jedan bi vladao svima ( 'ko prsten).

Koristim vec cetvrtu godinu Michelin Sirac i stvarno sam prezadovoljan sposobnostima same gume. Na vlaznom je odlicna i po svakakvim vrstama asfalta, Ali kao i sto nista nije idealno, bar kod mene se trosi brzo. Imam BMW f 650 Dakar i 90% sam po asfaltu a onih 10 % off, koga uhvatim da mi pravi drustvo. Predjem mozda sezonu i po , a ove sadasnje su jos 3-4mm srednja sara i kraj.

Nekih 8-9000 km. Verovatno im je to limit. Ali posto guma glavu cuva ( pored same glave), bolje mi je meksa guma koja bolje prijanja na sve vrste puteva a vozim godisnje ture 2500-3000km u cugu. Sada idemo za Grcku na 4000-4500km i moram da stavljam nove.

Nisu jeftine a razmisljam se samo sa Haidenau K60 scout, i nisam nasao mnogo komentara za njih. Cujem samo da duze traju pa mi je to jedini razlog da ne menjam gume bas svaku sezonu. Moze li neka pomoc u odlucivanju jer mi je ostalo jos 20-ak dana do puta.

Hvala svima i pozdrav !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Metzeler Karoo 3

 

90/90-21

130/80-17 1469,00 kn

 

90/90-21

140/80-18 1518,58 kn

 

90/90-21

150/70-18 KTM Adventure 1622,29 kn

110/80-19

150/70-17 1550,06 kn

120/70-19

170/60-17 Novi BMW 1200 GS 1672,91 kn

 

Sve cijene su sa 25% HR poreza i za par prednja/zadnja ...

Uvoznik MOTOBOX Split

 

Hvala Antek! 0takoje.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1007 postova
  • Lokacija: Novi Sad-Sabac
  • Motocikl: Suzuki DR-Z400, Yamaha TMax 500, Qingqi qm 200

Jel se vozao neko na Avon gumama ? Od enduro imaju Distanzia i Gripster.

 

Ja sam krenuo da se raspitujem i ako bude love uzeću Dunlop Trailmax TR91, a ako ne onda Haidenaou K76 pošto sam uglavnom na asfaltu ili na suvoj zemlji i makadamu.

 

Međutim, juče dobijem ponudu za Avon (čekam da vidim koji to model imaju) nove , novi dot, za neverovatnih 120eur par ( za Transalpa 130/80-17 i 90/90-21).

 

Malo sam googlao, nema nešto podataka, osim da su jedan od glavnih izbora u Americi posebno za teške kruzere, ali suštini ništa loše.

 

Pretražio sam i forum, samo par iskustava do sada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja