Jump to content

Moto Zajednica

Vespa PX serija

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6301 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Ima za to alat...koji se popularno zove treća ruka. To se retko nalazi, čak i po radionicama.

Ako imaš dovoljno mesta, tačnije, ako sajle nisu sečene tik uz burence, možda ti pomognu "smrt" klešta....ili neko da drži zategnutu sajlu, dok ti zatežeš.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Vespa GS 160, Vespa GTS 300 HPE
5 hours ago, pronto said:

Ima za to alat...koji se popularno zove treća ruka. To se retko nalazi, čak i po radionicama.

Ako imaš dovoljno mesta, tačnije, ako sajle nisu sečene tik uz burence, možda ti pomognu "smrt" klešta....ili neko da drži zategnutu sajlu, dok ti zatežeš.

Sajle se zatežu zatezačima, pomoću ključa 8 ili 10, zavisi od modela. Uvrneš zatezače do kraja, zategneš sajle kleštima i onda dotežeš tako što izvrćeš zatezače. Ne treba nikakav specijalan alat, nikakva treća ruka i slično. A sajle se odseku da budu duže 4-5cm, na PX-u ima čak i držač tog viška, a na nekim modelima se provuku kroz poklopac selektora, kao kod mene na GS160, da posle ponovo možeš da ih zategneš.

I nikako ne treba pretezati sajle, jer onda teško idu. Menjač u brzini ne drže sajle, nego zupci na selektoru u koje upadne graničnik sa oprugom. Ako pretegneš sajle, onda svako pipanje ručke izbacuje iz brzine.

Promenio član zhex

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Vespa GS 160, Vespa GTS 300 HPE
8 hours ago, milje80 said:

Pripremam lagano svog PX-a za sezonu, podmazivao sajle, sve razalatio, sve sklopio i kada sam slopio primjetim jedno čudno dešavanje. Kada stisnem kvačilo upada u prvu brzinu ili u drugu, ali kada je u brzini i stisnem opet kvaličo motor je i dalje u brzini. Naravno sve ovo kada je ugašen. Mjenjač nisam otvarao tako da ja nisam mogao nešto zeznuti u tom dijelu.

 

Moje pitanje kojim redom provjere da idem sajla, mjenjač ili..... šta mislite da li je nešto zapeklo ili nije naštelovano.... treba mi prijedlog kako da odradim dijagnostiku problema najbolje i kojim redom..... 

Kada kažeš ostane u brzini, šta tačno misliš pod tim? Motor ne radi, kako vidiš da je ostao u brzini? Da li se motor okreće ako vrtiš točak? Ako je tako, onda sajla kvačila nije zategnuta, što je verovatno, ako si je menjao ili otpuštao pri podmazivanju. Mada, kad motor ne radi, a ti ručno vrtiš točak, nije isto kao i kada ga upališ.

Dakle, probaj da upališ motor. Stisni kvačilo i ubaci u brzinu. Ako motor vuče i hoće da krene ili krči pri ubacivanju, dotegni sajlu kvačila. Ja lično mislim da će to sve biti ok, jer ako ga nisi palio, lamele su malo "slepljene" od stajanja. U svakom slučaju, nije neki problem, ako je motor pre toga radio kako treba, ne brini :).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6301 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Nije neophodan, ali izuzetno pomaže. Naročito ako se petlja sa starim sajlama. Pride, stegice, kleme, ili kako već umeju da budu oštećene i nije zgoreg imati slobodne ruke, da se ljudski sa njima radi. "Treća" ruka drži sajlu (može sa se šteluje zategnutost), a sopstvene dve rade pos'o.

Šraf koji zateže sajlu unutar stege je za ključ 7 i preporučuje se zamena svaki put i kada se sajla menja (ili po potrebi). To sranjce ne bi smelo da košta više od par stotina dinara, ali nema baš svugde da se nađe. Budže to ljudi luster klemama, svakako...ali je lepo kada je sve kako treba da bude.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150
Pre 9 sati, milje80 je napisao:

Pripremam lagano svog PX-a za sezonu, podmazivao sajle, sve razalatio, sve sklopio i kada sam slopio primjetim jedno čudno dešavanje. Kada stisnem kvačilo upada u prvu brzinu ili u drugu, ali kada je u brzini i stisnem opet kvaličo motor je i dalje u brzini. Naravno sve ovo kada je ugašen. Mjenjač nisam otvarao tako da ja nisam mogao nešto zeznuti u tom dijelu.

 

Moje pitanje kojim redom provjere da idem sajla, mjenjač ili..... šta mislite da li je nešto zapeklo ili nije naštelovano.... treba mi prijedlog kako da odradim dijagnostiku problema najbolje i kojim redom..... 

zdravo to je lako resiv problem na menjacu kod rucke imas mali krug obe sajle dovedes do selektora menjaca , selektor stavis u ler pozeljno je da ima jos jedna osoba da drzi rucku menjaca dok ti dole zatezes menjac kad zavrsis dotezanje selektor dobro namazi sa tovatnom masti krajeve skrati i zakaci za perca da bi mogao da stavis poklopac menjaca da nebi ulazila prasina i cestice peska.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Vespa GS 160, Vespa GTS 300 HPE
1 hour ago, pronto said:

Nije neophodan, ali izuzetno pomaže. Naročito ako se petlja sa starim sajlama. Pride, stegice, kleme, ili kako već umeju da budu oštećene i nije zgoreg imati slobodne ruke, da se ljudski sa njima radi. "Treća" ruka drži sajlu (može sa se šteluje zategnutost), a sopstvene dve rade pos'o.

Šraf koji zateže sajlu unutar stege je za ključ 7 i preporučuje se zamena svaki put i kada se sajla menja (ili po potrebi). To sranjce ne bi smelo da košta više od par stotina dinara, ali nema baš svugde da se nađe. Budže to ljudi luster klemama, svakako...ali je lepo kada je sve kako treba da bude.

Nisam imao nameru da ispadne da palamudiš, nikako. Zgodna stvar ako radiš sam, definitivno. A burića, ako nigde drugde, ima u Motobike u NS, rade i online.

Ali ja sam mislio na zatezače koji se uvrću u telo selektora, a kroz njih prolazi sajla. Tako da ne moraš na knap zategnuti sajlu na nipli, nego je dotegneš tim zatezačem. Tako bez problema sve uradiš sam. Probao, xxx puta :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Vespa GS 160, Vespa GTS 300 HPE

Evo tog zatezača na koji sam mislio. On eliminiše potrebu za knap zatezanjem sajle na nipli (buriću).

 

Zatezac.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6301 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Preporuka za one koji stavljaju NOVE sajle je...da ovi zatezači obavezno budu vraćeni na početni položaj. Pošto svaka nova sajla ima potrebu da sebi nađe mesto u novoj sredini, najbolje je imati prostor za manevar, tada će ovi zatezači  biti od izuzetne koristi. Kada je i ako je unutar mašine sve kako treba , a menjač počne da zeza, upravo sa njima se eliminišu problemi....ako im se to dozvoli.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 132 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: Vespa T-5 lml 150
Pre 5 sati, Zog je napisao:

Ja bi stavija na skoro početni položaj.

zdravo , posto u letnjem periodu predjem dosta kilometara putujem i na crnogorsko primorje razlicitim putevima praktikujem da svake trece godine menjam sajle , sajle menjaca i kvacila kocionu sajlu uvek proveravam njenu ispravnost. Ima ljudi koji prave sajle u vrhunskom kvalitetu. kocionu noznu sajlu uvek prvu proveris.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Kopaonik
  • Motocikl: BMW F650, Vespa nv150

Ova kombinacija plave i braon na Vespi izgleda sjajno. Nazalost cesto ljudi pokusaju da je oponasaju i u odevnim kobinacijama pa na plavo odelo obuju braon cipele. Zasto li misle da to svako moze da iznese :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Vespa GS 160, Vespa GTS 300 HPE

Samo obavezno proveriti ono zaribavanje... Ulje, smeša ili nešto drugo... Može biti ozbiljan najeb ako se ponovi u vožnji...

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6301 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran
Pre 14 sati, Sachmo je napisao:

Prva voznja sa Vespa px200


 

Slušaj bata Vojo....ovo sa zaribavanjem mora da se ozbiljno pregleda. Tu je najverovatnije rađena generalna i cilindar nije izbušen na dobru meru u odnosu na klip. Plus, trebalo je staviti i nešto veću glavnu diznu. Kada bude došlo toplije vreme, ovo će se sigurno ponoviti...i baš ume da bude zajebano. 

Znam, jer se to meni dogodilo sa saputnikom. Težina i gasiranje su to prouzrokovali, ali i pojednostavili kriznu situaciju, jer smo bili teški pa nije bilo ševrdanja. Radio sam motor i posle par dana, kada sam se već malo opustio, krenulo je zavrtanje i bila je ista ovakva manifestacija. Da nije Vespa, ne bi se ti sa pančevca odvezao kući...nego bi bilo hilfe gur, gur.

Može da bude i još ponešto, ali bih ja zbog sopstvene sigurnosti skinuo cilindar. U svakom slučaju, sada na klipu postoji trag i to verovarno može da se sredi bez zamene. 

Jedared kad je napraviš kako valja, nema posle tu posebnog čačkanja (kao što piše u jednom trenutku).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 853 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: PX 200 E Arcobaleno

Ribanje masne na ovakvom vremenu nije bas dobro.....Zamisli jul mesec i 40 stepeni......Pancevac bi bio daleka destinacija.....

savet,proveri sve parametre i sklopove kako bi bio miran i bezbedan (na prvom mestu) u sledecoj voznji..

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1324 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

U zadnje vreme mi se vespe motaju po glavi.

 

Od kako sam uzeo kawasaki, pocela je da mi nedostaje prakticnost skutera. Planiram neki da kupim na prolece, a vespa mi je davnasnja zelja.

 

Ove "savremene" me manje zanimaju.

 

Zanimaju me neke stvari (nikada ih nisam imao, niti vozio). Pre svega, razlika izmedju PX, PK i LML serija. Ono sto sam trazio po netu je, koliko sam ukapirao, PK ima drugacije zadnje rubove, a LML cetvrtasti far. Da li je to glavna-jedina ralika? 

Vidim da se na netu cesto spominju sitni bagovi, kojih ima mnogo. Da li su dostupni rezervni delovi? Ili je to skupa igracka?

 

Da li bi mi neko to razjasnio, kupio bih jednu, i ne bih da se zayebem. 

 

Ako tema nije za ovde, neka je neki admin prebaci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6301 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Imate vi po Nish dosta vespadžija...bio i lep klub, kafić....

Nego, da ti kažem odma'...nije ona posebno praktična. Iako je majka svim današnjim plastikancima, popularno nazvani "twist and go" naslednici  su ipak bolji izbor za grad. Ona je pravljena u neko doba, kada brzina i nije bila posebno važna...već prevesti se od A do B....sa stilom. To može i danas, ali nije sa njom lako učestvovati u današnjem saobraćaju. Da ne ispadne da previše kudim, posedovao sam ih više i volim je...ali moram da budem i objektivan. Ja sam sâm sve odrzavao, sa zadovoljstvom. Kod nas nema baš mnogo majstora koji hoće da se prihvate posla oko nje. Rešenja su u principu jednostavna, ali nekako komplikovana da se radi na brzinu.

Pouzdana je, kada je ispravna, ne troši puno i najviše voli kruz na 60. Start sa semafora joj nije najomiljeniji sport. To je moja najveća primedba...i mali točak, koji u principu nije strašan...strašne su nam ulice.

PK i PX su dve potpuno različite mašine....i motor i ram...sve. Dele po neku sitnicu. PK kod nas i nije baš prisutna. Najčešča je LML, koja uopšte nije loša. Da znaš odma' i njih ima u više verzija...ima i okrugli (NV) i četvrtasti far (T5). 

Ne odvraćam te od kupovine, ali život sa njom nije jednostavan..naročito ako nije pažena. Izdržaće puno nepažnje, ali kad dođe na jeste...zajebancija. Ako možeš i hoćeš sam da joj se posvetiš i iskreno ti se dopadne, ništa ti neće biti teško . Ako ne "kliknete"...jbg. Mnogi su probali...

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3011 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Ne znam mnogo o Vespama, ali bih se potpisao sve što kaže @pronto. Imam drugara iz mladosti koji je Vespa frik, obožava ih, i ima ih nekoliko, iz različitih decenija, a opet ima i Beverly za švrćkanje po gradu :)

Isto kaže, nisu teški problemi, ali većinu je silom slučaja godinama sam savladao da radi, jerbo je malo majstora koji to hoće da rade ljudski.

Ukratko, to je više hobi, nego praktično prevozno sredstvo, rekao bih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1324 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650
WWW.POLOVNIAUTOMOBILI.COM

Vespa LML De Lux 150, 2001. godište, Scooter, vozilo prešlo 22000 km, Vršac. Cena 1.500 € - Motori - Polovni Automobili

 

 

Ova mi se posvidjala. Na prolece bih kupio ovako nesto. Na oko deluje "celo". Kakav je sklop, tesko na osnovu slika...

 

 

 

Edit: po snazi bih rekao da je 4T, verovatno ima i elektricni start...

Promenio član MaxiS
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3011 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Tjah, samo ti se prisviđalo na osnovu nekih emocija iz detinstva, starih filmova, šta god... Kao početnicima naked motori.  Dok ne počneš da živiš sa tim i uvidiš sve prednosti, a bogami i mane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1324 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650

Ne! Na protiv. 90% moje voznje je "kuca-poso". 

I iz ljubavi prema motorima sam kupio kawu. I naglasavam stalno da i to malo sto putujem, ne predjem 100 na sat. Vozim iz ljubavi a ne nadmudruvanja i utrkivanja (na razlicite nacine). Vozim sam. E to je "zayeb" i emocija, ili ti bacena para po nekima, a naročito po mojoj ženi :)

 

A vespu bih uzeo za gradsku voznju od tacke a do tacke b. Nameravao sam 50ccm novog kineza, ali to nema "dusu". 

 

Kod vespe me plasi odrzavanje i nabavka delova. To nikada nisam imao. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3011 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Sve te ja razumem, samo ja mislim da je Vespa za nekog zato što je voli, ne zato što je mnogo praktična. Ima mnogo praktičnijih skutera.

Ja lično nikad ne bih menjao svog Kymca za Vespu, ali svako je lud na svoj način :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja