Jump to content

Moto Zajednica

Suzuki GS 500 ('89-'00, '01+, '04+ F) - svasta ponesto o njemu

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 751 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: yamaha fz 750 genesis

Zaboravih da pitam ima li koga blizu Negotina koji bi mogao da svrati i proveri motor, ja sam iz Kostolca kod Pozarevca i stvarno bi bilo glupo kada bih otisao da vidim i zajb se :-)

Imas naseg clana foruma,Debeljan pa raspitaj se kod njega ako moze da ti to proveri! :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: SUZUKI GS-500

Ne znam, meni izgleda nekako čudno, možda zato što mu rezervoar izgleda usko, a i cjeli prednji kraj je otišao malo više naprjed, valjda da bi ostalo mjesta za satove koji su i dalje na volanu.

 

U svakom slučaju izgleda mnogo bolje nego fabrički GS 500 F, onaj stvarno izgleda čudno

 

Što se hlađenja tiče uljni hladnjak bi bio poželjan mada može i bez njegadok god ga ne ostavljaš da dugo radi u mjestu , ovako zaklopljen imaće problema sa hlađenjem ako nema promaje kroz oklope

 

U tome je fora, kako znati koliko moze da radi u mestu a da se ne pregreje? :)

 

Situacija:

 

Guzva na pancevackom mostu, zastoj. Vucem se 45 min od Metroa do Bogoslovije. Kreni-strani, prodi izmedju automobila pa opet, u krug. Motor vreo,ruka mi se koci od kvacila, napolju vrelina, nema pokazivaca zatemperaturu ulja u motoru, a ja nemam iskustva i pocinje da me hvata panika da ce da se pregreje. Da li je 45min milenja po mostu dovoljno za pregrevanje motora?

 

Cini mi se da bi u ovoj situaciji oklop dodatno zakomplikovao stvari.

 

Da se razumemo, ne tvrdim da je stavljanje oklopa rizicna stvar, samo nemam iskustva (GS mi je prvi motor s menjacem), pa razmisljam na glas i pitam iskusnije! ;)

 

 

Zdravo,

 

 

Suzuki vazduhom hladjeni motor, nije lako toliko pregrejati - da dodje do ostecenja motora!

 

Znaci kada se motor pregreje su: gubitak snage, neravnomeran rad, kod vodom hladjenih - prokljuca para kroz cep, i na kraju motor se ugasi...

 

Situacija koju ti opisujes (gradska guzva), stajanje skoro u mestu, na toplom danu, nije bas toliko bila kriticna situacija.

 

Jedina situacija kada se motorrcikl moze pregrejati (bilo vazduh bilo voda) je: ekstremno dug uspon (vise od 10-20km), sa velikim nagibom, tesko natovaren motor (suvozac) i skroz lagana voznja - na vrelom danu. Tipicna situacija je dugo penjanje na velikom usponu sa puno serpentina... ovo nije samo moja teorija, vec potvrda dvojice renomiranih cacanskih moto - majstora (prelazak preko Jelice na sabor u Gucu).

 

Mi u nasoj Srbiji nemamo ovakvih situacija, nesto slicno je uspon na Zlatibor pored Cajetine, ali je on brz i relativno kratak. Takodje, penjanje na Taru sa Kremanske strane (8km sporih serpentina sa velikim usponom), ali je kratko. Jedino u Crnog Gori, uspon uz Crkvine sa crnogorske strane uz guzvu u saobracaju, moze biti potencijalno kriticna situacija za pregrevanje.

 

Pa kada se i primete znaci pregrevanja, nista opasno: kod vazdusno hladjenih motora stati, izgasiti masinu i ostaviti je da se malo provetri. Kod vodeno hladjenih, isto, samo ne gasiti odmah, vec ostaviti 5 minuta da radi na leru (uz uplajen ventilator), pa gasiti.

 

GS-500 je napravio Suzuki, a ne neka amaterska firma. Sva resenja su mnogo godina proveravana u praksi i usavrsavana. Tehnike hladjnja primenjene kod GS-500 su: odgovarajuci sistema zazora u motoru, velika povrsina rebara za hladjenje cilindara, velika kolicina ulja za razmenu toplote unutar motora, masivna menjacka kutija i rebra na karteru i posebno dizajniran sistem kanala za sporvodjenje i prskanje ulja po kriticnim tackama motora.

 

Vodom hladjeni motori motorcikala, su jednako osetljivi i podlozni pregrevanju. Kod njih je i ceo sistem za hladjenje dosta komplikovan i sa mnogo mesta gde mogu da nastanu problemi.

 

Zakljucak: U GS-500 sipati 3L dobrog ulja (moja preporuka MOTUL 5100 10W40) i po gasu... a u gradskoj guzvi, imati nekoga na zadnjem sedistu da se razbija monotonija.

 

Poz.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Lokacija: Beograd - Borca
  • Motocikl: Futong 250

E, TO se trazi! :) - Konkretno! :takoje:

 

I ako ga nisam dugo vozio, GS mi je brzo prirastao za srce. Rado bih ga opet vozio, ali finansije odose na drugu stranu! <_<

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova
  • Motocikl: Suzuki GS500

Da li valja da se stavi prednja 110/80 umesto fabricki propisane 110/70? Zato sto je ona oko 40 jevreja a fabricka oko 75 istog proizvodjaca. Mozete li da me posavetujete sta odredjeno da gledam na njemu zato sto nameravam da ga kupim za koji dan. Postoji ovde na forumu odlicna tema u kojoj je covek lepo opisao kako i sta da se gleda i pipa ali je neodredjeno vec univerzalno i uopsteno za motore, pa ako bi ste mogli ukratko sta tacno kod njega?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova
  • Motocikl: Suzuki GS500

Da li valja da se stavi prednja 110/80 umesto fabricki propisane 110/70? Zato sto je ona oko 40 jevreja a fabricka oko 75 istog proizvodjaca isti model. Mozete li da me posavetujete sta odredjeno da gledam na njemu zato sto nameravam da ga kupim za koji dan. Postoji ovde na forumu odlicna tema u kojoj je covek lepo opisao kako i sta da se gleda i pipa ali je neodredjeno vec univerzalno i uopsteno za motore, pa ako bi ste mogli ukratko sta tacno kod njega?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: SUZUKI GS-500

...

 

Postoji ovde na forumu odlicna tema u kojoj je covek lepo opisao kako i sta da se gleda i pipa ali je neodredjeno vec univerzalno i uopsteno za motore, pa ako bi ste mogli ukratko sta tacno kod njega?

 

Zdravo,

 

Vestina kupovine polovnog motorcikla sastoji se u tome da sto je moguce tacnije procenis sledece:

 

1. Da li si odabrao koncepciju motorcikla koja tebi odgovara,

2. Da li ti se dati primerak svidja,

3. Da li je motorcikl u takvom tehnickom stanju da moze odmah da se vozi, ili u njega posle kupovine odmah treba ulagati,

4. Sta je to i za koliko vremena na motorciklu treba da se popravi, promeni, uradi, registruje... i koliko ce to priblizno kostati,

5. Da li motorcikl kupujes kod vlasnika sa kime mozes da sklopis kupoprodajni ugovor i kasnije prevedes i registrujes motorcikl na sebe.

 

1. Suzuki GS 500 je tzv "najked" - njaklasicnija i najuniverzalnija varijanta motorcikla (tipican rodonacelnik je MZ-ejac). Ovaj motorcikl je dobar za pocetnika, pa i za iskusnijeg bajkera, dobar je za turisticku voznju u dvoje, voli asfalt, ali moze i da sidje na zemljanu i travnatu podlogu, pa cak i makadam - uz uslov da se ne radi o lomljenom kamenu...

 

Lagan je za voznju, mali potrosac (kada je ispravan i lagano se vozi), relativno jeftin za odrzavanje i registraciju. Licno meni se vise svidjaju modeli posle 2001.god, sklapani u Spaniji i Brazilu, nego, stariji - Japanci. Mada neki kazu da su Japanci bili kvalitetniji? Noviji modeli imaju lepse i bogatije sediste, lepsi i uspravniji upravljac, lepsi i modernije dizajniran "rep", elektronski obrtometar, lepsu color semu i jos nekih sitnica.

 

Meni se "F" verzija sa oklopima ne svidja, ali nekom mladjem to moze sasvim OK da legne, pogotovu sto se radi o novijoj proizvodnji od 2006. Osnova je ista, samo ima dodatak malog uljnog hldnjaka.

 

2. Motor mora da bude lep i cist, a ne zapusten. Treba da ti se svidi na prvi pogled. Treba da ti se svidja i posle godinu dana voznje... i da se svidja tvojoj suvozacici. Nijedna devojka nece da sedne na "krs" i "lom". Licno volim da oprema motora sto vise lici i bude u fabriskom stanju, to je tesko pronaci a i mora da se vise plati.

 

3. Ovo je najtezi i "najstrucniji" deo polsa. Povedi nekoga sa sobom za koga smatras da bolje poznaje motorcikle od tebe - da ti pomogne u proceni!

 

- Pogledati stanje guma. Gume moraju biti crno "masne", da imaju solidnu saru a da nemaju belicastiu skramu i koja uz to ima mikro pukotine. Na GS 500 max zivotni vek kvalitetnih guma je oko 15.000 ili 8-10tak godina max (uz uslov "normalne voznje"). Par novih brenidranih guma je 200eu i VEOMA se tesko nalaze.

 

- Kocioni diskovi: risevi dublji od 1-2mm govore da je motorcikl vec presao 50.000km. Dalje habanje diskova ce zahtevati njihovu skoru zamenu. Pohabanost kocionih plocia je tesko utvrditi, mada tu postoje crte i zarezi, ali je to tesko uocljivo. Jednostavno se proba da li motorcikl OK koci. Koliko znam cene diskova mogu da budu i preko 50Eu/kom, polocica 20-30eu po osovini.

 

- Dalje, pomocnik treba cvrsto da drzi motorcikl u rukama, a ti snazno zaljulaj prednji tocak. Vidi da li to "utegnuto" stoji ili klima.

 

Komplet prosecnih lezajeva za motorcikl je oko 40-50 eu po osovini. Ponovi to i na zadnjem tocku. Posebno zaljuljaj zadnju viljusku. Ona treba elasticno da reaguje, ali ne sme imati lufta, cukanja ili nekih udaraca. Ovo govori o ostecenim iglicastim lezajevima u ogibljenju, koje samo majstor moze da resi.

 

- Zaljuljaj prednju viljusku, da li je tu takodje sve utegnuto, da li je masan neki od semeringa na viljusci. To takodje ukazuje na hitnu majstorsku intervenciju. Proveri sa strane gledajuci - da li su prednji stapovi pravi ili lice na "kljove" od slona sto govori o jakom udarcu u prednji tocak i krivljenju.

 

- Lanac i lancanici: da li lanaac stoji zategnutu ili visi? Mozes li da na zadjnem lancaniku povuces/odvojis lanac sa zupcanika? Ako je ovo moguce, lanac je potrebno zategnuti, sto je redak slucaj, pre se radi o potrebi zamene lanca, a sa njime i lancanika, sto je nekih 100njak eu, min.

 

- Konacno treba da upalimo motor. Najbolje je to da uradi vlasnik. GS je inace bucan, pogotovu sto ima jako dugacak pogonski lanac sa dve bregaste osovine. Bucan je jedno, ali "rastelovan" zvuk poput grebanja, cviljenja, cesanja, udaranja i slicno - je drugo. To ukazuje da je pomenuti lanac verovatno zreo za zamenu, inace njegov zivotni vek je oko 25-30.000km a verovatno mora da se intervenise i na stelovanju ventila. Za lanac bregaste mislim da je cena oko 100tinjak sa zamenom, a stelovanje ventila specijalnim plocicama moze da uradi samo majstor, tipicnu cenu nemam...

 

- Motor treba vlasnik ili drugar lagano i pravo da poveze a ti pokusaj da pogledas da li prednji i zadnji tocak idu trag u trag ili su razmaknuti ili su u obliku slova "x". Oba slucaja ukazuju na kriv ram ili zadnju viljusku (redje samo podesavanje zadnjeg tocka).

 

- Najglupsa stvar je odmah probati koliko motor moze da najbrze ide ili moze li na zadnjaka. Kada se ovako padne, motor MORA da se kupi iaoko ti se ne svidja. Znaci, ako umes da vozis, sedi i lagano, kreni, prvo probaj mozes li lako da nadjes NEUTRAL! Ako nema neutrala ili ga hvatas na "milimetar" ukazuje da je kvacilo pri kraju (redje stelovanje sajle). Koliko znam, komplet kvacilo je oko 300tatak eu. Zivotni vek mu je 50-60.000.

 

- Probati kako se menjaju brzine, ide li to lako, ima li dodatnih sumova, trzanja, udaraca, krcanja...

 

- Probati da li motorcikl lako drzi pravac, probati da li se opire naglom skretanju (sto je OK). Gs-ova ciklistika/geometrija ume da pomogne u savladavanju krivina, tj. voznju po krugu i to treba probati. Ako se oseti da upravljac "vuce" u centar krivine, to je Ok, znaci sve funkcionise.

 

- Pogledati da li zagrejan motorcikl pusi iz auspuha. Ne bi smeo!

 

- Probati lagano kako motorcikl prima gas i kako koci, prednjom, zadnjom, sinhrono...

 

4. Suzuki GS 500 moze dosta kilometara da predje. Medjutim, postoje neke stvari koje su naprosto potrosna roba i postoji nesto sto su "servisni intervali".

 

- Niko ne prodaje motorcikl kome je upravo zamenio ulje i filtere! 3L ulja je oko 30-40Eu, filteri vazduha i ulja su po oko 15-20eu. Na ovo se mora racunati kada se motor kupi i potera kuci. Na svakih 12.500Km se servisiraju (steluju) ventili i menjaju svecice. Na servisu se vrsi i ciscenje i nivelacija karburatora (GS ima 2 karburatora) i to je oko 30tak Eu.

 

- Farbanje nekog komada plastike motorcikla je oko 10Eu po komadu, isto toliko kosta i da se presije sediste novim skajom. Nalepnice - ekstra. Par najeftinijih retrovizora je od 20-30Eu pa na gore. Migavce i satove je tesko naci/kupiti original. Za migavce postoje kineske zamene "karbon mini" i to je oko 4.000din za sva 4 komada. Alarmni sistem je oko 2.500 + ugradnja.

 

- GS je "prost" motor. Nema preterane elektronike i senzora. To znaci da mnoge stvari na njemu mozes i sam da uradis, uz nesto alata, servisnog uputstva i predznanja iz auto/moto mehanike.

 

- Na kraju, ako ti se motor svidi/svidja, morasa malo i prodavcu da "progledas kroz prste" za neku sitnicu. Ne moras bas mnogo ni cenu da ubijas, i sam ces jednom prodavati svog GS-a, da bi kupio novijeg GS-a!

 

5. Slicno kao i kod zenidbe, pored devojke - moras i majku osmotriti. To vazi i u slucaju kupovine polovnog motorcikla. MUP NE PRIZNAJE (tacnije, mnoge stanice MUP-a), ugovore sklopljene sa nekim ko ima "ovlascenje" da vozi, registruje proda i prevede... Vazi ugovor samo sklopljen sa licem cije ime pise na saobracajnoj dozvoli i overen u sudu. Znaci - proveriti te podatke, kao i brojeve rama i motora. Kod GS-a, ne onaj broj rama na crnoj plocici, vec ugraviran u "vratu" rama ispod upravljaca.

 

Kuporodajni ugovor i taksa za prevod GSa su 2.000 + 5.000din. Taksa se placa u filijali Ministarstva finansija i nju placa vlasnik parama kupca! Prva registracija (sa novim tablicanma) je oko 15.000, produzenje oko 100eu.

 

SRECNO!

 

Napomene:

- ja "motocikl" pisem sa "r", lepse mi zvuci

- neke od pomenutih cena su moje licno iskustvo sa GS-om, dok su druge samo informacije koje sam prikupio preko Interneta ili majstora

- sledeci put pisem o OPITIMALNOM IZBORU SUVOZACICE ZA GS 500!

 

Poz.

 

 

 

 

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7081 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

svaka cast za napisan tekst, slazem se sa vecinom :takoje:

osim da se tesko nalaze gume za GS, nije tacno, mogu se naci, samo sto bas nije velik izbor ali ima ih,

drugo, ja bas i nebi vozio gume stare 7-8 godina a kamoli 8-10 godina, pa nek su i nove ne montirane, to je plastika, to vise nije guma, to na suvom putu proklizava ko da je na ledu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • suzuki rider, 365 postova
  • Lokacija: okolina Šapca

Malo si preterao sa nekim cenama, recimo cena servisa je nesto niza. Pregled ventila i moguce stelovanje idu na 6.000 km, po servisnom uputstvu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

da niko ne prodaje motor sa zamenjenim uljem i filterima, pa ne bih se bash slozhio..

 

moj je otishao sa novim gumama, novim lancem i lanchanicima, novim uljem i filterom, novim lancem bregastih itd...

nixov se prodaje u istom stanju..

 

hochu rechi nisu bash svi u fazonu istroshi motor i onda ga prodaje.

 

ventili kod mog majstora su 4E po plochici + ruke 5-10E, lanac bregastih je oko 80ak E zamena (lanac DID +ruke), gume su oko 200E sa montazhom i balansiranjem, lanac i lanchanici oko 130-150E +ptt iz Louisa, semerinzi i ulje oko 15E, filter ulja je oko 600-700din, ulje zavisi shta sipash, filter vazduha je oko 20E.

u sushtini odrzhavanje je jeftinije i motor je vrlo zahvalan.

 

lanac bregastih mozhe puno vishe od 25-30k km, chak shta vishe mozhe da gura i do 60k km ako se motor vozio kako treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
  • Lokacija: Prnjavor (Banja Luka)
  • Motocikl: Suzuki GS 500

Zdravo!!

 

Javljam se iz Prnjavora kod Banja Luke (Republika Srpska) i vlasnik sam jednog prelijepog, očuvanog, maženog i paženog GS 500, gp. 95. i hoću da kažem svaka čast Miško na ovako lijepo napisanoj stranici u kojoj svaki ljubitelj, vlasnik pa i budući vlasnik ovog motocikla ima tako reći kompletnu predstavu, bitna uputstva, pomoć i savjete u vezi njega.

 

Pošto sam član vašeg i našeg foruma već preko godinu dana, redovno čitam i pratim sve zanimljivosti, putešestvija sa motorima, sugestije i savjete u vezi njih koje vi nesebično dijelite sa svima nama, odlučih da se i ja po prvi put javim na forum i da vama svima zahvalim na odvojenom vremenu i uloženom trudu kako bi ovaj forum bio što potpuniji i bolji. I sam sam ovdje dobio odgovore na mnoga pitanja koje ranije nisam znao o mome GS-u.

 

VELIKI POZDRAV od mene i samo tako nastavite !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

Da li je izvodljivo ugraditi hladnjak ulja na starije modele?

 

nepotrebno. uljni hladnjak je uveden samo na nove modele zbog F verzije koja je oklopljena.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Plavi Banditos 600s

nije da je bas potrebno, ali , od njega samo koristi moze biti :takoje:

 

Na to sam i mislio,ne bi mu skodilo....nigde da nadjem slike gde se creva vezuju na motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Elbow dragger, 2405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: CBR 1KRR Luna Nera / BMW S1KRR Lexa

E i F se razlikuju po tome, mislim da se creva kache negde na karteru.

evo kako mozhesh montirati hladnjak na E verziju...

http://www.gs-500.info/index.php?title=Mounting_an_oil_cooler

 

al, potpuno nepotrebna stvar za E modele.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja