Jump to content

Moto Zajednica

Kocioni cilindar, da li se neko razume pliz?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

kao da tema vec nije dovoljno cudna, tj ovaj gremlinski problem...

 

aj procitajte pliz sta mi se juce desilo, i dal mozete ista da logicno zakljucite

 

od brata cujem za majstora u smederevu koji se specijalizovao za kocnice (opravlja valjda diskove, dobose, sta ti ja znam.

 

onako u muci rekao aj da probam, mozda nesto sredi...

 

da ne duzim pricu, ostavim motor u garazi, i posle dva sata zove majstor. popravio je pritisak znatno (da moze da se izadje na ulicu, ali i dalje ne dovoljno dobro, ni blizu onome sto ja zelim.

 

kaze mi tebi je cilindar otisao definitivno, nije vazduh u sistemu.

 

pomirim se ja tu sa sudbinom kletom, i krenem kuci.

 

usput par puta ukocim na pravcu (nista extremno jer i ne moze tako). nisam presao ni 2km od majstora, usporavam ispred lezeceg i odjednom zablokira prednji tocak. Znaci totalno zapekao, motor ne mogu da sklonim sa ulice, nece da mrdne.

 

sidjem, odem sa prednje strane i na cim nekako sklonim motor sa ulice.

 

probam kocnicu, pritisak nenormalan, jedva mozes da je stisnes punom sakom, bas onako kako ja hocu. ali djoku malo, kad je i tocak blokiran !

 

Probam pri tako jakom pritisku da drzim stisnutu kocnicu do kraja, reko videcu ako negde curi, drzim 30sec i pritisak ne opada.

 

posle 20 minuta, dok je brat dosao do mene sa alatom, pritisak je sam od sebe pao, i oslobodio kocnicu. Rucica se vratila na onako mlitavo stanje koje sam i ranije imao (mozda malko jace nakon ovog majstora.

 

majstor nije hteo da kaze sta je radio, kaze samo da je ulio dot5.01 omv tecnost, a kako je odzracivao njegova poslovna tajna...

 

isti efekat naglog porasta pritiska i blokiranja kocnice sam uspeo da ponovim jos jednom, i mislim da nastaje nakon par uzastopnih kocenja (umerenih, ne naglih).

 

ja se sad cudim, ako je cilindar oslabio, crkao, sta god. kako je moguce da se ovaj jak pritisak uopste pojavi.

 

Da li je mozda u pitanju ta tecnost 5.01 koja se na temperaturi siri?? Ili je u pitanju vazduh koji se siri pod temperaturom?

 

u celoj prici jos samo fali muzika iz zone sumraka keve mi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Majstor nije hteo da kaže ali nije teško naslutiti da je podesio da ručka potiskuje klip dublje, bilo da postoji štelovanje ili da je poturio neku podlošku. Zbog toga klip početnom položaju ne stoji gde bi trebao i ne dopušta slobodan povratak tečnosti u posudu. Slični problemi mogu da se jave i zbog neodgovarajućeg ulja, mislim potpuno neodgovarajućeg, vidjao sam i motorno ulje u kočnicama. Gumice nabubre pa ili ovako blokira ili je nema jer klip ostane zaglavljen u krajnjem položaju. Mislim da bi trebao prestati sa eksperimentima dok ti je glava čitava, uradi kako ti je onaj prvi majstor rekao. Mogao bi teoretski i postojeći cilindar da proširiš za 2-3mm (paziti da ne progleda) i da napraviš novi klip iste dužine i rasporeda gumica a odgovarajućeg promera. Samo treba da znaš nekog ko je sposoban da to uradi, znači razbušivanje i honovanje cilindra, klip može odeljati svaki metalostrugar. Gumice imaš kod onih u zr.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

ma cini mi se da nije dublje, na samoj rucici postoji saraf kojim se steluje pocetna dubina klipa. taj saraf je bio skroz odsrafljen.

 

takodje kocnica ne dodiruje disk dok god ne pritiskam kocnicu. problemi nastaju tek ako kocim par puta, onda kao da ostane ukljucena kocnice, pocne da se greje ludacki dok skroz ne blokira.

 

kad priblizim ruku diskocima i klestima to je vrelo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6299 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Posto je ocigledno da nista sam ne mozes da uradis, ja bi na tvom mestu otisao kod nekog od vidjenijih bg majstora (kocka, spale itd) opisao problem i ostavio na popravku. Naravno, unapred bi im rekao da u slucaju da ne rese problem ne placam nista, tj proba popravke se ne placa, vec samo popravka.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

prvo sto sam probao je da odem u ovlasceni ducati servis kod majstor Joce

 

covek i je rekao da ovaj tip kocionog cilindra (fabricki ugradjen) nije dovoljno jak za moja dupla kljesta i pancirna creva.

 

posto mi je to bilo nelogicno (kocnica radila ok pre toga), probao sam sa drugim majstorima

 

jbg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

ma to i kazem da je fabricki predvidjeno od dot3 do dot5 jer tako pise na cepu gde se uliva tecnost

 

fabrički ne može (ne smije i nije) predviđeno od - do ... već je točno spacifirano šta ... ;)

 

DOT3 teško da igdje više možeš naći .. to je nekadašnji "popularni" UK2 kojim smo svi mazali bicikle kad smo željeli skinutu farbu s njega... :lol:

 

DOT4 i DOT5.1 (nema 5.01) su ista "ulja" sa malo različitim karakteristikama, ali se koriste u istim kočionim sistemima.. :takoje:

 

DOT5 je totalno drugi svijet od ova dva prije i ne može se kombinirati s njima u nijednom pogledu i koristi se u drugačijim kočionim sistemima..

 

Znači, ako ti na posudi piše only DOT4, onda je u tom sistemu OBAVEZNO korištenje DOT4 ili DOT5.1, ali NIPOŠTO DOT3 ili DOT5

 

A ovo što ti se desilo nakon odlaska od majstora sam ti ja već napisao zašto i kako ... samo sam bio vidovit i to napisao prije nego se desilo, odnosno nalisao sam ti mogućnosti koje se mogu desiti ...

 

Ustvari, napisao sam ti apsolutno sve što se moglo napisati.... samo trebaš to primjeniti u praksi .. ;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

Ne mogu da izdrzim a da NE pokusam i ja!!!!

Obrenovac, kod mene garaza kad god ti ODGOVARA!!!!!

Simptome povratka iz Smedereva sam vec sretao..... :lol:

 

P.S. veliki pozdrav za kolegu STRASILA,nadam se da cemo se upoznati!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

bitno je da obojica budemo u pravo vrijeme na pravom mjestu ... a sve ostalo će doći samo ... :takoje:

 

 

Iako što se tiče samog problema... može zaista ne treba isključiti mogućnost da je kočiona pumpa otišla u "vječna lovišta" što zbog godina, što zbog neadekvatnog održavanja...

 

U kočionim sistemima motora sam zaista svašta znao naći ... :zbunjen: :zbunjen:

 

ali zato to kod mene svaje druge godine izgleda otprilike ovako .. :zvizduk:

post-4311-0-99178400-1297678693_thumb.jpg

post-4311-0-70195700-1297678696_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

i da i ne ... :neznam:

 

3-4 šarafa više ne znači puno pri rastavljanju, ali znači puno za šatafe koji "zapeknu" od uticaja vlage, temperature, agresivnih tekućina..... kad sam ih prvi puta rastavljao (nakon što sam kupio motor) na*ebo sam se mile majke dok sam to rastavio ... sad kad ih redovno rastavljam, ide bez ikakvih problema...

 

A u konkretnom slučaju kod mene ne možeš izvaditi klipove van jer nema mjesta.. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

fabrički ne može (ne smije i nije) predviđeno od - do ... već je točno spacifirano šta ... ;)

 

 

izvini jebiga, rekao sam sta pice na poklopcu od kanistra za kocionu tecnost

cek, imam sliku negde

 

evo slike, druga po redu na ovom linku, pise koristi samo tecnost od 3 do 5

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/52326-kocioni-cilindar-da-li-se-neko-razume-pliz/page__view__findpost__p__1002981

 

a u servis uputstvu za isti ovakav motor samo 2001 godiste pise da je u njemu fabricki stavljena dot4 tecnost.

 

vidim da vam idem na qr vise sa ovim idijotskim problemom.

 

sori stvarno, mrzim kad smaram nekog :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

onaj efekat kada ti je kočnica naglo otvrdnula a posle totalno omlohavela je kada se cilindri ne vrate nazad pa kočnica koči i kad je opuštena pa se lagano zagrevaju i pločice i paknovi do jedne tačke kada skroz potone kočnica... sa obzirom da si proverio gumice na cilindrima i u kočionom glavnom mora da ti negde ostane vazduh (simptom kada je mlitava ali se kratkotrajnim drukanjem dobije otpor)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

 

izvini jebiga, rekao sam sta pice na poklopcu od kanistra za kocionu tecnost

cek, imam sliku negde

 

evo slike, druga po redu na ovom linku, pise koristi samo tecnost od 3 do 5

 

http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/52326-kocioni-cilindar-da-li-se-neko-razume-pliz/page__view__findpost__p__1002981

 

a u servis uputstvu za isti ovakav motor samo 2001 godiste pise da je u njemu fabricki stavljena dot4 tecnost.

 

vidim da vam idem na qr vise sa ovim idijotskim problemom.

 

sori stvarno, mrzim kad smaram nekog :(

Pa i tu ti ne piše od do, već DOT3 ili DOT5 ... a to je nešto drugačije od DOT4 i DOT5.1

 

možda u tom grmu leži zec ... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

ako sam stvarno plakao i smarao za kocnicu 6 meseci, jer nisam lepo procitao koja tecnost ide, onda sam zasluzio da mi svaki clan bjb lupi po cvonger... <_<

 

mada, gledam sada imam user manual za m750 2001 godiste (moj je 1997), stoji da je fabrika napunila dot4. imam i neki manual za opravke sa slikama za neku verziju 695 (noviji) i tu isto stoji dot4

 

ja sam uvek kontao da ono sto na slici koju sam linkovao pise je kao moze od 3 do 5. jer ima ta kao crtica sa dve tacke. al ako je to znak ili, onda sam zeznuo stvar bio.

 

ako sam te dobro razumeo, dot3 i 5 su potpuno hemijski razliciti od 4 i 5.1 i za druge sisteme. znaci ako je moj sistem 3 i 5 onda 4 i 5.1 i nisu mogli da rade kako treba

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

i da i ne, ali tako nekako ...

 

ja nisam kemičar i neznam kemijske sastave tekućina, samo znam da je DOT5 vrlo agresivan prema gumicama i ostalim dijelovima koji su predviđeni za DOT4 ...

 

Član M900 bi mogao puno više reći o samim tekućinama i tome slično... :takoje: i mene bi to zanimalo pročitati ... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

@strasilo

hvala na objasnjenju, ali samo da potvrdim sa tobom, ono sto pise na poklopcu kanistra za tecnost znaci da nisam smeo da ulijem dot4 kao i dot5.01

 

da li mislis da bih mogao nesto da zeznem ukoliko ulijem dot5 koji kazes da je dosta agresivniji? ipak na poklopcu pise dot5 ? Ne da mi djavo mira sad. otisao bih da prospem ovo 5.01 i sipam dot5 :( al vise ne smem da pipnem nista, da ne zaebbem jos vise

da se nisam podsisao skoro, sad bih cupao kosu >:(

 

 

@popsy

hvala na objasnjenju, ali i ranije sam imao vazduha u sistemu, pa nikad ovako kocnica nije reagovala (grejala se sama od sebe)? Da li mislis da je nesto drugo majstor mogao da uradi da do ovoga dodje?

 

hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

nema DOT5.01, već DOT5.1 (bez 0)

 

Ja donekle po tom pitanju poznajem teoriju .... pa znam da je DOT5 na bazi silikona, dok su ostali DOT4 i DOT5.1 na bazi glycola ... DOT5 ne sadrži tzv. "ovlaživače gumica" (to je neki qurac u samom kemijskom sastavu .. valjda ), pa je samim tim agresivan na gumice.. e sad, kakva je stvar u obrnutom slučaju, tj, kad se DOT4 sipa u DOT5 sistem, neznam točno...

 

Ali znam da sam uvijek poštivao preporuku proizvođača i nikad nisam imao problema s tim .. :neznam:

 

Zaista bih volio da se M900 javi, jer je čovjek "bog" što se toga tiče... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

ma nemam obraza vise da ga ista pitam, prvo sam mu kukao i trazio user manuale, pa onda za neke lezajeve, ni ne secam se vise. udavio sam gnjurca

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

evo ovde sam nasao lepo objasnjenje vezano za kocione tecnosti

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:cw9_NjFSssIJ:www.motorcycleproject.com/motorcycle/text/cows-brakefluid.html+dot+3%2B5&cd=3&hl=en&ct=clnk&client=opera&source=www.google.com

 

 

poenta se svodi na to zasta je kocioni sistem projektovan

ili je predvidjen za tecnost na bazi silikona (dot5)

 

ili je predvidjen za tecnost na bazi glikola (dot3, 4, 5.1)

 

znaci nema moze i dot 3 i dot 5 . a bas tako pise na mom poklopcu za tecnost :neznam:

totalno sam u rebusu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Da ne citam unazad ti si kolko se secam menjao gumice ispusti svo ulje koje je verovatno izmesano i naspi novo dot 4 pa probaj.Obzirom da su nove gumice mala privreda trebalo bi da radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Ne može samo DOT5 kao i njemu slično mineralno LHM, masna hidraulična ulja obično korišćena za mehanizme sa servo pumpom za raliku od običnih vodorastvorljivih glicerinskih fluida. Koliko sam video nisi sipao ništa od toga, ostalo može da se meša.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

evo nešto sam gledao po netu i jedan savet mi je zapao za oko...

 

- It may seem that no matter what you do, the lever stays spongy. Try this: With the reservoir lid off, depress the brake lever halfway and secure it with a Velcro tie, a zip tie, tape or whatever. Leave it overnight. In the morning put the cap back on, take off the tie, put push the bike and pump the lever a couple of times...if you're in luck it will firm up."

 

http://www.webbikeworld.com/Motorcycle-technical-articles/bleeding-motorcycle-brakes/bleeding-motorcycle-brakes.htm

 

http://www.ducati.ms/forums/56-superbikes/20483-ducati-749-749d-how-fix-weak-soft-brake-problem.html

 

znači vidi preko noći da nečim pritisneš ručicu kočnice (kanap, zateznica čime god) i da vidiš ujutru da li je leglo... takođe ljudi kažu da treba pogledati da li se cilindri vraćaju nazad (skinuta čeljust sa pločicama pa probati) rešićemo već nekako... da je motor u BGDu ja bi ti rekao da ga oteraš do Labaratorije jel tamo baš vole ove DosijeX probleme da rešavaju ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

e, ajde ovako ... imam trenutno u radioni jedan Ducati 750SS ... trebam promijeniti tekućinu u kvačilu, pa mogu odmah i u kočnicama... popratit ću to slikama step by step (new kids on the block :lol: :lol: :lol: ) .... a to bi trebao biti isti kočioni sistem kao i na tvojoj kanti ... :D

 

Iako me sad malo strah to početi ... nakon svega ovdje pročitanog :lol: :lol:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

necu vise da pravim saobracajne prekrsaje, majke mi. bicu miran kao bubica

 

ne mogu da se smirim, pa sam isao do OMV pumpe da kupim isto ovo dot5.01 ulje koje je majstor sipao u subotu. ispostavi se da je to u stvari dot5.1 (iako majstor vice 5.01)

i pise da je na bazi glykola.

 

u povratku odradim polukruzno preko pune linije i 200m niz put me zaustavljaju panduri.

kad mi je pokazao po novom zakonu 6 meseci oduzimanje dozvole i 30.000 din kazna, pao mi je mrak na oci. a jos imam vazecu uslovnu kaznu zbog brze voznje :(

 

kad me je video onako izbezumljenog, pandur se smilovao i pisao mi samo nevezivanje pojasa, 5.000 din.

 

bicu miran kao bubica u buduce...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja