Jump to content

Moto Zajednica

Kocioni cilindar, da li se neko razume pliz?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 139 postova
  • Lokacija: Bgd.periferija
  • Motocikl: Uljara 750

Ne rasturaj vise, nista neces napraviti... ocito je madjija u gl.kocionom cilindru.

Kupi lepo drugi master cilindar - polovnjak od neke starije R1,R6 ili slicnog motora sa 4-oro klipnim kljestima (oznaka 16 mislim ) i to ce raditi kako treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: Aprilia Atlantic nekada davno,tren.u potrazi

Nije ovo dosije X, ovo se pretvorilo i kod mene u zonu sumraka... PILU,-LILU,PILU-LILU

 

Hvalio sam se da sam resio kocnicu i jesam i bila je extra tvrda, ali bila... Primetim posle par dana da mi rosi na srafu okca creva jer sam vratio stare bakarne podloske, a nisam ih grejao da se razmeksaju, kreten...

Pritegnem malo sraf i pomeri mi se crevo jako ka auspuhu, gospodin otpustim malo sraf da vratim i povuce mi sistem vazduh i ode sve u propast, poludeo sam.

 

Sada se opet suocavam sa istim problemima kao i PapaStalin i ne mogu da ubrizgam kociono ulje jer se stvorio neki podpritisak, izgleda u kocionom cilindru i nema sanse upumpati kap ulja.

Pokusavao sam kao i do sada sa spricem od dole, sa sisice da natankam. Ranije mi se taj pritisak pojavljivao ali i nestajao i nekako sam uspevao da uspem ulje...

Dali se jos neko imao problema sa tim podpritiskom?

Sada mi sada ulje uopste ne izlazi iz rezervoara na rucki ni kada je drukam aiko je dole raskaceno crevo sa klesta tako da je problem definitivno u kocionom cilindru, mislim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: Aprilia Atlantic nekada davno,tren.u potrazi

Predlazem adminima da se tema vrati u forum GARAZA jer problem nema veze toliko sa markom motocikla i prvenstveno se odnosi na probem KOCIONOG CILINDRA I KOCNICA , a i vise ljudi ce je videti i nadam se pomoci...

 

Hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Kad drukaš ručku ili pedalu a ulje neće da krene posluži se malim trikom, stisneš kočnicu pa je naglo otpustiš, smakneš ruku tako da se sama vrati i lupi u graničnik pod inercijom. To će pomoći da uvuče ulje iz rezervoara i da izadju mehurići iz potisnog cilindra. Obratiti pažnju da poluga ili ručka u otpuštenom polozaju ne nateže klip. Ručka od motocikla sa većim brojem klipova na kočionim kleštima tj. većom njihovom ukupnom površinom takodje ima veći promer i biće tvrda ali možda i previše, biće manja sila kočenja za isti stisak. Bakarne platne nema svrhe grejati, treba samo da budu čiste a ako su oštećene a nema zamenskih mogu se poravnjati šmirglom, gradacija 120 recimo, na ravnu podlogu prst na rupu od platne i kružnim pokretima dok se ne dobije jednolična čista površina.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Kad drukaš ručku ili pedalu a ulje neće da krene posluži se malim trikom, stisneš kočnicu pa je naglo otpustiš, smakneš ruku tako da se sama vrati i lupi u graničnik pod inercijom. To će pomoći da uvuče ulje iz rezervoara i da izadju mehurići iz potisnog cilindra. Obratiti pažnju da poluga ili ručka u otpuštenom polozaju ne nateže klip. Ručka od motocikla sa većim brojem klipova na kočionim kleštima tj. većom njihovom ukupnom površinom takodje ima veći promer i biće tvrda ali možda i previše, biće manja sila kočenja za isti stisak. Bakarne platne nema svrhe grejati, treba samo da budu čiste a ako su oštećene a nema zamenskih mogu se poravnjati šmirglom, gradacija 120 recimo, na ravnu podlogu prst na rupu od platne i kružnim pokretima dok se ne dobije jednolična čista površina.

Ako nemaš šta pametno za reći, nemoj ni gluposti pričati ... :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Ne pričam ništa što nije zasnovano na iskustvu i ne pokušavam bilo kome da zapušim usta. Znači bakarne platne vremenom otvrdnu pa se grejanjem omekšaju, da kažem da je ovo drugo teorijski moguče mada ja nisam u praksi primetio, recimo da je bakarna cev pored mesta varenja mekša od ostatka, ostaje pitanje kako će da nestane deformacija platne nastala stezanjem? Jesi li siguran da govorimo o bakarnim platnama?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Ne pričam ništa što nije zasnovano na iskustvu i ne pokušavam bilo kome da zapušim usta. Znači bakarne platne vremenom otvrdnu pa se grejanjem omekšaju, da kažem da je ovo drugo teorijski moguče mada ja nisam u praksi primetio, recimo da je bakarna cev pored mesta varenja mekša od ostatka, ostaje pitanje kako će da nestane deformacija platne nastala stezanjem? Jesi li siguran da govorimo o bakarnim platnama?

sajbnu zagrejes i bacis u vodu,i bude meka kao papir, i zato nepricaj ono sto neznas,sajbne treba grejati, pa okaliti vodom,tek tada ce ona dihtovati :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Predlazem adminima da se tema vrati u forum GARAZA jer problem nema veze toliko sa markom motocikla i prvenstveno se odnosi na probem KOCIONOG CILINDRA I KOCNICA , a i vise ljudi ce je videti i nadam se pomoci...

 

Hvala!

 

U pravu si.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

ovo za podloške nisam znao... korisna informacija.. mada meni je oko stezanja pomagao Shum@rz a on bi ulubio i čelične podloške bez grejanja tako da je to ok :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: Aprilia Atlantic nekada davno,tren.u potrazi

Nagrdiste ovog RatBoy-a <_<

Ovorio i ja glavni kocioni danas. Malo sam bio uplasen onom PapaStalinovom slikom, verovatno zbog rezolucije trebalo bi mi cetiri 22 monitira da je pogledam ucelo...

Ocekivao sam nesto komplikovanije kad oko klipic, sa dve gumicice ali nadjoh i tragove budzenja. Neko je namotavao teflon traku ispod potisne gumice, pa resih ta zamenim obe jer je bilo tragova curkanja.

 

Uplasio sam se gde cu ih kupiti i nazvao Sigurnost Zr.kad oni imaju :staa: ... Komplet za Grimeca klip fi 12mm oko 2,5e, e sada sta ce da stigne sutra i da li je to to videcemo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Imaju oni u zrenjaninu sve, ima katalog na sajtu, ako i nema modela može po dimenzijama i obliku. Pre 18 godina sam prvi put kupovao kod njih, jeftinije mi bilo gorivo i gumice nego da ih kupim u šapcu. Još uvek nisam bacio taj auto, prešao je posle toga 150k i sad stoji na panjevima i nije procurio nigde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: Aprilia Atlantic nekada davno,tren.u potrazi

Sajt?! Nisam uspeo da pronadjem na netu, samo adresu i br.fona. Aj postavi link ako ti nije problem...

P.S.

Stigle odgovarajuce gumice danas...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 66 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: Aprilia Atlantic nekada davno,tren.u potrazi

PapaStalin se vise i ne javlja, a ja mu resio problem...

Stigle danas gumice glavnog kocionog i odmah zamenjene, kad ono opet ulje nece gore sa spricem od kroz sisicu klesta.

Padne mi na pamet i raskacim klesta sa creva i ono opet nece... podpritisak se stvorio i klestima i on pravi probleme...

Gl. kocioni je verovatno OK, prvo treba rasklopiti klesta. Prostudirati kanale u njima odakle dolazi ulje i gde se moze stvoriti vazdusni cep i tek onda uspricati ulje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

izvini MrBlack za nejavljanje, nisam od muke hteo da spamujem temu :(

 

ko neka spanska serija sam postao, Ljovisna se pomirila sa Hose Armandom - Fernandom...

 

 

kod mene je problem definitivno neki zajeban

 

u subotu je bio kolega Bokilic da proba da sredi, imao je covek ideju sta bi moglo da bude.

i stvarno moram da se zahvalim Bokilicu, dosao covek u subotu iz Svilajnca do Smedereva, cim sam ga pozvao ostavio svoje obaveze.

 

Al jbg nece gov*no da proradi. Probao je sve zivo, okretao klesta sa svih strana da izadje vazduh, ma opet nece.

 

Problem je ili kocioni glavni gore da je oslabio, ili vazduh u sistemu.

 

Ja sam puko skroz, oteracu najverovatnije motor do Bokiliceve radionice, pa ce covek valjda da sredi nekako.

 

Meni je samo najveca zabuna u tome kako se cilindar sjebao, znaci nove gumice, duhtuje sve unutra besprekorno. Zao mi da uzimam neki polovan :(

 

hvala svima stvarno sto su probali da pomognu, al ovo kod mene bar izgleda stvarno dosijex.

 

aj uzdravlje

 

 

ee, zamalo da zaboravim. dao mi je Bokilic super ideju bio kako da se proveri da li je cilindar ispravan, pa da mogu da eliminisem sta je u pitanju.

 

odsrafe se creva sa klesta, i preko jednog srafa i selni se spoje i zategnu. onda vazduh nema gde da se sakrije. Ako i tada cilinda ne moze da nabije pritisak to pokvareno.

 

jedino sto ja nikako nisam mogao da spojim creva tako da dihtuju, pa nisam ovo uspeo da proverim :(

 

e da, javicu kad majstor opravi sta je na kraju bilo, ako neko bude imao slicne muke

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Mislim da češ morati da promeniš ručku za neku sa većim klipom kako ti je savetovao onaj na početku. Često se fabrički stavi deo proračunat da služi dok je sve novo i počne da zeza čim negde malo dobije lufta, nešto se deformiše, ostane neki mizeran mehurić vazduha ili što neko reče crevo omlitavi pa se duva od pritiska. Osam širokih klipova treba da pomeri taj mali, što veća površina to manji hod. Imao sam svojevremeno problema na mercedesu 123 sa hidrauličnim kvačilom, čim se materijal na perima korpe malo zamori hod nije dovoljan da razdvoji, krči u rikverc i tako na 50% auta, staviš polovnu korpu bude isto. Umesto nove korpe stavio sam donji, sekundarni cilindar od bmw, istog oblika ali nešto manjeg promera pa je stoga imao veći hod. Dobilo se za nijansu tvrdje kvačilo ali mnogo mekši menjač i problem se nije vratio za radnog veka auta. Dakle možeš da stviš nov ceo sistem prednje kočnice ili da poslušaš onog majstora. Kako si uopšte siguran da je na motoru sve originalno, meni ona ručka izgleda generički kao bilo koja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

kad kazes rucku, mislis na ceo onaj sklop na kome nalazi i cilindar i kantica sa kocionom tecnoscu, jel tako?

 

kaze mi majstor da nadjem neki kineski, pa da probam da li to resava kvar.

 

evo trazim po internetu firmu u BG koja ima takav promer 10mm nego ne mogu da nadjem verziju za 4 klesta i 2 creva

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Mislim na ceo mehanizam naravno i da nadješ sa većim promerom od tog, znači ako je taj 10 uzmi minimum 12mm što je 30% veća površina i isto toliko kraći hod ručice, neće doći do kraja. Za toliko će biti i tvrdja pa bez dva prsta nećeš nikako moći da ga digneš na prednji :) Mada mislim da su promeri oko 15mm ili veći a tih 10mm si mislio na priključak? I kako za dva creva, pa samo premesti tvoj duži šraf na koji mogu da se stave oba holendera. Idi u neki servis i nadji polovno ali da na licu mesta možeš da vidiš da li ti odgovara, ako treba i da promeniš gumice, to je najmanji problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

uhh nisam lepo objasnio

10mm sam mislio na taj prikljucak, srafic onaj suplji koji drzi crevca.

 

a sam cilindar je 13mm (po serijskom broju sam nasao opis)

 

 

 

izvini, nisam razumeo ovo, jel moz polako da ponovis za nas shustere

 

"I kako za dva creva, pa samo premesti tvoj duži šraf na koji mogu da se stave oba holendera. Idi u neki servis i nadji polovno ali da na licu mesta možeš da vidiš da li ti odgovara, ako treba i da promeniš gumice, to je najmanji problem"

 

koji sraf mislis da premestim? jel to kazes za ovo sto sam hteo sa spojim creva u jedan sud, da testiram pritisak cilindra? jel si to mislio?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Evo ti na slici, nema dva izlaza već jedan i oba creva su nanizana na jedan duži šuplji šraf sa 10mm sitnom lozom što je standardno za veće motore. Samo tako komplet odvrneš i zavrneš u drugi, ne stegneš sasvim pre nego što krene ulje da bi što manje vazduha proterao dole do klešta i to je to, ostalo si valjda naučio od kad se zezaš. Negde po ovim forumima sam pročitao da je ducati u garaži kao da imaš sina narkomana, stalno mu nešto treba :)

post-8570-0-19866300-1297346382_thumb.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Nisam se dosad uključivao mada pratim zanimljivu temu.Al sad moram da priupitam sledeće.

Koje ulje je sipano koje treba po proizvođaču.

Ako su mešana ulja dot2 i dot 4 hoće da pravi problem ako treba dot 5 ono se ne meša sa starijim i ako se pomeša hoće da napravi problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 635 postova
  • Lokacija: Beograd / Smederevo
  • Motocikl: Suzuki DL650

motor kupljen u aprilu 2010 sa nepoznatim kocionim uljem

 

tokom prvih problema sa odzracivanjem kocnice sipano nepoznato dot4 ili dot5.

 

nakon sto su se problemi nastavili, ispustio sam komplet tecnost i ulio dot4 neki noname iz LAV auto, pola litre za 250 din, odlicna kupovina !

 

fabricki je predvidjeno od dot3 do dot5, tako da bi trebalo da je ta strana u redu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Koliko ja znam za dot 5 su gumice drukčijeg kvaliteta.Postoji neki prelaz dot4x koji može da se meša sa dot 5 ali dot 3 i dot 5 sigurno nemogu da se mešaju.

Proveri šta kaže manual koje ulje i sipaj odgovarajuće možda problemi isčeznu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja