Jump to content

Moto Zajednica

Kako da znam da je lanac za mjenjanje?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 216 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo.

Sve sam skapirao oko zatezanja lanca, jedino sto me malo plasi jeste da li cu i koliko jako treba zategniti onaj sraf na zadnjoj osovini. Kod mene u service manual-u za moj motor ima sledeca stavka:

 

Rear axle nut: 100 N·m (10.0 kgf-m, 72.5 lb-ft)

Install a new cotter pin. (For E-03, 28, 33)

 

Prepostavljam da su to neki podatci o sili koju treba primeniti da bi se zategao taj sraf ali ne znam koliko je to u praksi?

Dal samo rukom zatezati ili mozda i nogom kao kod kola  ;D

 

Pozdrav

 

Tako je, to su podaci o sili kojom treba zategnuti sraf.

Da bi mogao tacno da je doziraz, potreban ti je tzv. "moment" kljuc (ili sto majstori kazu"kilo" kljuc). Na njemu podesis zadatu vrednost, i onda zatezes dok kljuc ne "skljocne" dva puta, cime te obavestava da si sraf pritegao do zadate vrednosti.

E sad ako nemas kilo kljuc, zatezi brale sto jace mozes! ;D ;D ;D

Za taj sraf je bolje da je i pretegnut nego da je labaviji. (ovo se odnosi samo na centralni sraf u zadnjoj viljusci i NIKAKO na sve srafove i matice na motoru, jer neke moraju da budu zategnute tacno koliko je proizvodjac propisao - npr, lezajevi volana), ali ja ti ipak preporucujem da potrazis taj kljuc u bilo kojoj radionici i da stegnes po propisanoj vrednosti!

pozz

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija

Sve sam skapirao oko zatezanja lanca, jedino sto me malo plasi jeste da li cu i koliko jako treba zategniti onaj sraf na zadnjoj osovini. Kod mene u service manual-u za moj motor ima sledeca stavka:

 

Rear axle nut: 100 N·m (10.0 kgf-m, 72.5 lb-ft)

Install a new cotter pin. (For E-03, 28, 33)

 

Prepostavljam da su to neki podatci o sili koju treba primeniti da bi se zategao taj sraf ali ne znam koliko je to u praksi?

Dal samo rukom zatezati ili mozda i nogom kao kod kola  ;D

 

Pozdrav

 

Tako je, to su podaci o sili kojom treba zategnuti sraf.

Da bi mogao tacno da je doziraz, potreban ti je tzv. "moment" kljuc (ili sto majstori kazu"kilo" kljuc). Na njemu podesis zadatu vrednost, i onda zatezes dok kljuc ne "skljocne" dva puta, cime te obavestava da si sraf pritegao do zadate vrednosti.

E sad ako nemas kilo kljuc, zatezi brale sto jace mozes! ;D ;D ;D

Za taj sraf je bolje da je i pretegnut nego da je labaviji. (ovo se odnosi samo na centralni sraf u zadnjoj viljusci i NIKAKO na sve srafove i matice na motoru, jer neke moraju da budu zategnute tacno koliko je proizvodjac propisao - npr, lezajevi volana), ali ja ti ipak preporucujem da potrazis taj kljuc u bilo kojoj radionici i da stegnes po propisanoj vrednosti!

pozz

 

 

 

Hvala na odgovoru sad je vec sve jasno. Jedino me jos zanima gde moze da se kupi taj kljuc i koliko on kosta otprilike?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

E sad ako nemas kilo kljuc, zatezi brale sto jace mozes! ;D ;D ;D

Za taj sraf je bolje da je i pretegnut nego da je labaviji.

 

 

e lep si mu savet dao, nema šta... brale ne zateži ništa najače što možeš, i to što si napisao da kod kola zatežeš točak tako što staješ na ključ i to ja van pameti. ja točkove zatežem rukom i nijedan mi se nije odvio.

 

zadnju viljušku zategni dobro ali nema nikakve potrebe da je siliš, na kraju namontiraj osigurač i nemaš problema. ja sam ovako stezao bezbroj puta osovine na svojim motorima i nikada nisam imao problema.

 

ako nekoliko puta isti šraf zategneš kao sivonja ima da ti nakraju skine navoj i tad nema pomoći.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 216 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo.

Sve sam skapirao oko zatezanja lanca, jedino sto me malo plasi jeste da li cu i koliko jako treba zategniti onaj sraf na zadnjoj osovini. Kod mene u service manual-u za moj motor ima sledeca stavka:

 

Rear axle nut: 100 N·m (10.0 kgf-m, 72.5 lb-ft)

Install a new cotter pin. (For E-03, 28, 33)

 

Prepostavljam da su to neki podatci o sili koju treba primeniti da bi se zategao taj sraf ali ne znam koliko je to u praksi?

Dal samo rukom zatezati ili mozda i nogom kao kod kola  ;D

 

Pozdrav

 

Tako je, to su podaci o sili kojom treba zategnuti sraf.

Da bi mogao tacno da je doziraz, potreban ti je tzv. "moment" kljuc (ili sto majstori kazu"kilo" kljuc). Na njemu podesis zadatu vrednost, i onda zatezes dok kljuc ne "skljocne" dva puta, cime te obavestava da si sraf pritegao do zadate vrednosti.

E sad ako nemas kilo kljuc, zatezi brale sto jace mozes! ;D ;D ;D

Za taj sraf je bolje da je i pretegnut nego da je labaviji. (ovo se odnosi samo na centralni sraf u zadnjoj viljusci i NIKAKO na sve srafove i matice na motoru, jer neke moraju da budu zategnute tacno koliko je proizvodjac propisao - npr, lezajevi volana), ali ja ti ipak preporucujem da potrazis taj kljuc u bilo kojoj radionici i da stegnes po propisanoj vrednosti!

pozz

 

 

 

 

Ra$o, ne vadi iz kontexta! ;D ;D

Sa druge strane, tesko da ce bilo ko sa prirucnim alatom nesto "pretegnuti" kada su u pitanju ove vece vrednosti (10 kgf-m pa na vise).

Savet je bio dobronameran i siguran sam da mu nece stetiti, cak i da uspe da ga pretegne.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

Ma ne sumnjan da je savet dobronameran ali si trebao da ga malo i pojasnis, ako taj prirucni alat bude gazio nogom opet svasta moze da bude. Zategnes ga lepo rukom (ne mislim prstima), ne preterujes i nema brige. Ja na yamahi imam alat koji ide sa motorom, kljuc za tocak je 15cm dugacak, verovatno su oni procenili da sa tom duzinom kljuca tocak moze dovoljno da se stegne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 359 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Kymco VisaR 110, Honda VFR1200XD

Nesto u vezi moment kljuca:

Postoje modeli koji skljocnu samo jednom,pa onda nastave da zatezu kao obicna gedora racva!!!Zato pazljivo sa savetom da sacekas da dva puta skljocne.

Takodje ako zatezes obicnim rucnim alatom,nemoj bas preterivati.Treba malo iskustva da znas koliko otprliike treba da stegnes ako imas podatke o kilazi,odn. sili zatezanja.Recimo,odlican primer je taj fabricki alat za maticu zadnje osovine,koji je dugacak svega 15-20 cm,i sasvim je dovoljno kada ga lepo stegnes rukom da nema problema.Video sam na R1,da pored kljuca,dobijes i cevcicu koju navuces,pa dobijes polugu od nekih 35 cm,i onda mozes da radis i vise nego komotno.

Generalno,na svim kvalitetnim  vozilima,ako imas imalo obzira,ne mozes sjebati navoj.Uglavnom mogu da izdrze mnogo vise nego sto pise,ali jednostavno nema potrebe,a i ne naprezu se spojevi bez potrebe.

A kvalitetan moment kljuc kosta otprilike 100 eura pa nadalje.Imas ih u raznim opsezima momenta stezanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest farbach

Lanac se menja kada se istegne. Izmeri se duzina 10 clanaka lanca, to je 10 cm npr. Kada predje 11.3 lancac je za menjanje. Cifre i broj clanaka nisu tacne, manual mi nije pri ruci, ako nekog interesuje mogu potraziti. (za lanac 520)

Ako lanac jos uvek nije toliko istegnut, a ima tacke gde je vise ili manje zategnut mrtav je.

Da vas podsetim, tema je kada je lanac za menjanje, a ne kako nastelovati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest farbach

Sto se tice zatezanja lanca,

ne postoji opste pravilo za sve motore. Kako viljuska ide prema gore, lanac se zateze do tacke kada su osovine lancanika i viljuske u ravni. Posle te tacke se ponovo otpusta. Kod cross ili enduro motora je osovina zadnjeg tocka niza ( i prelazi veci put da bi se poravnala sa prve dve) nego na drumskim motorima pa lanac mora da bude otpusteniji.  Idealno bi bilo da su osovina prednjeg lancanika i zadnje viljuske u istoj osi. Tada ne bi bilo oscilacija i lanac bi u svakom polozaju viljuske-ogibljenja imao istu zategnutost. Sto je vece rastojanje izmedju te dve osovine veca je i razlika u zategnutosti lanca izmedju poravnatog i krajnjeg polozaja.

Zato lanac ne zatezem kako kaze knjiga ili prijatelj nego kako zdrav razum nalaze. Zategnem ogibljenje da te tri osovine budu poravnate i zategnem lanac koliko je potrebno. Zatim otpustim ogibljenje i izmerim koliko je lanac otpusten. To izmerim sublerom od ivice viljuske do lanca u donjem polozaju. To je 8 cm npr. Od drveta napravim sablon visine 8 cm i on mi sluzi za kasnija zatezanja.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc

To izmerim sublerom od ivice viljuske do lanca u donjem polozaju. To je 8 cm npr. Od drveta napravim sablon visine 8 cm i on mi sluzi za kasnija zatezanja.

 

 

Hehehe, Leonardo da Vinči  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija

Lanac se menja kada se istegne. Izmeri se duzina 10 clanaka lanca, to je 10 cm npr. Kada predje 11.3 lancac je za menjanje. Cifre i broj clanaka nisu tacne, manual mi nije pri ruci, ako nekog interesuje mogu potraziti. (za lanac 520)

Ako lanac jos uvek nije toliko istegnut, a ima tacke gde je vise ili manje zategnut mrtav je.

Da vas podsetim, tema je kada je lanac za menjanje, a ne kako nastelovati.

 

 

Lanac ne bi trebalo da je istegnut, presao sam tek 3.000 km sa njim ali cu proveriti za svaki slucaj.

Kod mene u upustvu stoji da se istegnutost proverava kao na ovoj slici koju sam zakacio pa mozda

nekome posluzi

 

 

post-524-12878991174463_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

 

Ako lanac jos uvek nije toliko istegnut, a ima tacke gde je vise ili manje zategnut mrtav je.

 

 

da na ovo smo potpuo zaboroavili, hvala gosn farbach-u!  ;)

 

moj slučaj na kawasakiju....  prethodni vlasnik je mnooogo voleo da održava motor (zna ga bata  :D) i lanac je mazao NIKAD, i pošto je motor stajao nekoliko meseci došlo je do toga da su na par mesta alke zarđale iznutra. ja sam lanac naravno oprao i podmazao i u početku nije bilo problema, posle nekog vremena počeo je tako da krcka kad naiđe na tih nekoliko alki koje su bile zarđale da sam mislio da će da će pući, i grejao se nenormalno, nisam smeo da ga pipnem. a što se tiče istegnutosti još je mogao da ide. kad sam ga skinuo, na tih par problematičnih mesta jedva da sam mogao da ga savijem rukom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija

Zategao sam lanac i sve je to ok i nacentrirano kako treba medjutim, kada je sraf zadnje osovine otegnut i rukom okrecem tocaj sve se lepo vrti i ne cuje se nista, ali kako zatezem taj sraf u odredjenom momentu kada zavrtim tocak cuje se neto tup tup kao da lupka recimo dva puta u dok okrene tocak ceo krug. To mi se tako culo i pre nego sto sam uopste zatezao lanac. Ima li neko ideju sta moze da bude u pitanju?

 

Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija

Zategao sam lanac i sve je to ok i nacentrirano kako treba medjutim, kada je sraf zadnje osovine otegnut i rukom okrecem tocaj sve se lepo vrti i ne cuje se nista, ali kako zatezem taj sraf u odredjenom momentu kada zavrtim tocak cuje se neto tup tup kao da lupka recimo dva puta u dok okrene tocak ceo krug. To mi se tako culo i pre nego sto sam uopste zatezao lanac. Ima li neko ideju sta moze da bude u pitanju?

 

Pozz

 

Reseno. Problem je bio u tome sto je tocak zakacinjao zadnju stopicu od stendera.  :-[

Nemojte da mi se smejete samo  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja