Jump to content

Moto Zajednica

Kako da znam da je lanac za mjenjanje?

Recommended Posts

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Da li je stanje lancanika relevatan pokazatelj stanja lanca pod uslovom da se stalno mjenjaju u kompletu? Nekad imam utisak da lanac zveci a nekad ga i ne cujem!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • jedan od DDMZ, 805 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R, gsx R

Hm, nadam se da ti stanje lanèanika nije jedini reper kad treba obratiti pažnju na lanac. :)

Dobiæeš verovatno i detaljnije uputstvo za kontrolu stanja lanca, a ukratko bi to bilo: ti sedi na motor a neko drugi neka pogleda koliko je lanac labav. Trebalo bi da to bude (zavisno od više faktora) oko 2-4cm. Ako je lanac labaviji - zategni. Ako nema više mesta za zatezanje lanca - menjaj lanac, nezavisno od stanja lanèanika.

Svi æe savetovati da u kompletu menjaš lanac i lanèanike. Otprilike, taman kad lanac dotegneš nekoliko puta i on dodje do kraja zadnje viljuške, i lanèanici su za zamenu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 430 postova
  • Lokacija: MLADENOVAC
Hvala!
Kada na sredini zadnjeg lancanika povuces lanac u nazad ako otvori lancanik da se vidi vise od pola zuba onda je za menjanje nema veze dalije zategnut ili ne.Ako ti bude trebalo i to pozovi imam DID set.Menja se uvek u setu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE

Bravo za sliku Urose! :kul:

 

I jos jedna stvar, ja do sada ni jednom user manualu nisam nasao da pise da lanac treba dotezati sa vozacem na sjedistu :?:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 221 postova
  • Lokacija: Toronto, Canada

U teoriji dva seta lancanika zive koliko i jedan lanac ali koliko ja znam uglavnom svi menjaju lanac i lancanike zajedno svaki put. U sustini set lancanika i nije neki veliki izdatak tako da nema razloga za stednju.

 

Ako povuces lanac unazad sa zadnjeg lancanika i vide se zubi preko pola onda je za menjazu. Takodje ako nemas vise mesta da ga dotezes onda se menja. Ako ti se desi da preskoci u toku voznje onda DEFINITIVNO ide na menjazu odmah, mada je ovo ekstreman slucaj pa ce ti biti jasno i bez da ti neko to kaze.

 

NIKAD nemoj da stavljas nov lanac na lose lancanike jer ce ti lanac trajati JAAAKO kratko. Lose lancanike mozes da porepoznas po tome sto imaju ostre vrhove zuba, ili su uglovi zuba sa jedne strane veci nego sa druge, odnosno zubi kad ih gledas sa strane ne izgledaju simetricno. To znaci da su pojedeni i od njih nema nikakve koristi.

 

U praksi, meni je prednji lancanik uvek izgledao odlicno, skoro kao nov, dok je zadnji bio pojeden. U svakom slucaju, menjao sam sve u kompletu sa lancem sto i tebi preporucujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650

Prema opisanim simtomima lanac je O.K. al bice sigurno za zamjenu pri kraju sezone!

Ipak hvala svima!

I ja sam misljenja da lanac treba da se provjerava kad vozac sjedi jer ako bi ga zategli na ono sto pise u user maualu na praznom motoru anda bi prilikom sjedenja nekog kao ja (115kg) mnogo trpio ako ne i pukao!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

poenta sa sedenjem coveka je da on svojom tezinom dovede u jednu pravu tri tacke. to su centar prednjeg lancanika, centar swing arm pivot bolta (tj, onog srafa oko koga se vrti zadnja viljuska) i sredine zadnjeg lancanika. To je pozicija u kojoj se proverava hod lanca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Ja proveravam lanac na sledeæi naèin... Priðeš motoru odpozadi i sa dva prsta povuèeš lanac koji je na lanèaniku, sa zadnje strane. U zavisnosti od toga koliko se lanac odvoji od lanèanika, znaæeš koliko je istegnut. Mislim da je to pravi test jer pokazuje koliko je lanac istegao u odnosu na zube sa lanèanika koji su toliki koliki su. Kada su lanac i lanèanici novi, jednostavno ne možeš da odvojiš lanac. Kada je lanac za menjanje, odvoji se i do 5mm.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1331 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
poenta sa sedenjem coveka je da on svojom tezinom dovede u jednu pravu tri tacke. to su centar prednjeg lancanika' date=' centar swing arm pivot bolta (tj, onog srafa oko koga se vrti zadnja viljuska) i sredine zadnjeg lancanika. [b']To je pozicija u kojoj se proverava hod lanca[/b].

 

Jok, hod lanca se provjerava bez vozaèa gore, i hod treba biti 3-5 cm. Sa vozaèem gore nije mjerodavno jer ovisi o setupu zadnjeg ovjesa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Ne protivurecim nikome i priznajem da nisam neki znalac sto se ovoga tice. Kada sam menjao lanac i lancanike na mom motoru, na kutiji je pisalo i bilo je nacrtano koliki hod sme imati lanac (3-5 cm). Priznajem da nisam detaljno procitao i bacio sam kutiju. Podesio sam lanac pod tezinom motora i kada sam ga provozao osecao sam neku vrstu vibracija ili cega vec (ne mogu objasniti). Tada sam uzeo SERVISNO uputstvo za moj motor od oko 300 strana i tamo je pisalo da se lanac steluje sa vozacem na motoru na najmeksem podesavanju zadnjeg amortizera. Kada sam ga ponovo podesio vibracije su nestale.

 

Predpostavljam da svaki motor ima tacno definisano kako se lanac podesava ali isto tako predpostavljam da se sve to razlikuje po grupama (sportski, enduro,...)

 

Evo i linka sa jednog drugog foruma gde se bas azglaba o podesavanju lanca (nadam se da nije problem posto uglavnom svi znate Caleta)

 

http://www.brzabrzina.com/phpbb2/viewtopic.php?t=354

 

Jos jednom ponavljam da nisam merodavan, ali za moj motor je tako bilo definisano u servisnom uputstvu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 203 postova
  • Lokacija: Patkovgrad
  • Motocikl: Yamaha Virago

Ako zvecka lanac trebalo bi ga zameniti bez obzira na sve

naizgled ok parametre.Cesto lanac i nije istegnut ali su rolnice pojedene pa zveckaju i moze doci do pucanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
poenta sa sedenjem coveka je da on svojom tezinom dovede u jednu pravu tri tacke. to su centar prednjeg lancanika' date=' centar swing arm pivot bolta (tj, onog srafa oko koga se vrti zadnja viljuska) i sredine zadnjeg lancanika. [b']To je pozicija u kojoj se proverava hod lanca[/b].

 

Jok, hod lanca se provjerava bez vozaèa gore, i hod treba biti 3-5 cm. Sa vozaèem gore nije mjerodavno jer ovisi o setupu zadnjeg ovjesa.

O tome ja govorim cijelo vrijeme. Nigdje necete naci da se lanac podesava sa nekim na sjedistu. I to koliko je ko tezak nema veze jer svaki motrocikl ima predvidjenu nosivost i prema tome je proizvodjac i orjentisan. vozac+suvozac+prtljag=ukupna nosivost (kod mene je cini mi se to 193kg)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650
poenta sa sedenjem coveka je da on svojom tezinom dovede u jednu pravu tri tacke. to su centar prednjeg lancanika' date=' centar swing arm pivot bolta (tj, onog srafa oko koga se vrti zadnja viljuska) i sredine zadnjeg lancanika. [b']To je pozicija u kojoj se proverava hod lanca[/b].

 

Jok, hod lanca se provjerava bez vozaèa gore, i hod treba biti 3-5 cm. Sa vozaèem gore nije mjerodavno jer ovisi o setupu zadnjeg ovjesa.

O tome ja govorim cijelo vrijeme. Nigdje necete naci da se lanac podesava sa nekim na sjedistu. I to koliko je ko tezak nema veze jer svaki motrocikl ima predvidjenu nosivost i prema tome je proizvodjac i orjentisan. vozac+suvozac+prtljag=ukupna nosivost (kod mene je cini mi se to 193kg)

 

Moje misljenje je da lanac ipak treba stelovati sa vozacem jer se tada napravi neko srednje opterecenje(izmedju 2 krajnosti:prazan motor-naspram- vozac i suvozac) i mozda najcesca pozicija u kojoj se vozi motor!

Uzmimo situaciju da na prazan motor maximalno zategnemo lanac , onda bi pri prelasku preko rupa na Soft podesavanju amortizera vjerovatno lanac pukao! E o tome ja pricam da je pozicija kad je vozac na motoru neka srednja vrednost zategnutosti lanca! Maximalno opusten kad je prazan a maximalno zategnut kad se voze dvoje pa jos se naleti na rupu.......ne daj boze! :roll:

Mislim da je to i Dane@ mislio kad je pricao o poravnanju 3 tacke!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
poenta sa sedenjem coveka je da on svojom tezinom dovede u jednu pravu tri tacke. to su centar prednjeg lancanika' date=' centar swing arm pivot bolta (tj, onog srafa oko koga se vrti zadnja viljuska) i sredine zadnjeg lancanika. [b']To je pozicija u kojoj se proverava hod lanca[/b].

 

Jok, hod lanca se provjerava bez vozaèa gore, i hod treba biti 3-5 cm. Sa vozaèem gore nije mjerodavno jer ovisi o setupu zadnjeg ovjesa.

O tome ja govorim cijelo vrijeme. Nigdje necete naci da se lanac podesava sa nekim na sjedistu. I to koliko je ko tezak nema veze jer svaki motrocikl ima predvidjenu nosivost i prema tome je proizvodjac i orjentisan. vozac+suvozac+prtljag=ukupna nosivost (kod mene je cini mi se to 193kg)

 

Moje misljenje je da lanac ipak treba stelovati sa vozacem jer se tada napravi neko srednje opterecenje(izmedju 2 krajnosti:prazan motor-naspram- vozac i suvozac) i mozda najcesca pozicija u kojoj se vozi motor!

Uzmimo situaciju da na prazan motor maximalno zategnemo lanac , onda bi pri prelasku preko rupa na Soft podesavanju amortizera vjerovatno lanac pukao! E o tome ja pricam da je pozicija kad je vozac na motoru neka srednja vrednost zategnutosti lanca! Maximalno opusten kad je prazan a maximalno zategnut kad se voze dvoje pa jos se naleti na rupu.......ne daj boze! :roll:

Mislim da je to i Dane@ mislio kad je pricao o poravnanju 3 tacke!

Pazi Igore, svaki proizvodjac je tebi dao neku vrijednost za progib lanca (kod mene je to od 3,5 do 4.5 cm) i kaze da se to mjeri kada nema covjeka na motoru. Proizvodjac je vec proracunao na osnovu nosivosti koliko se lanac zateze i otpusta i na osnovu hoda viljuske takodje. Kakle kada napunis motor, sjednes sa suvozacem i stvarima i nagnjecis viljusku do kraja tada ce ti lanac biti potpuno zategnut, naravno ako pratis data uputstva. To je proizvodjac proracunao i ne stoji to dzabe napisano u svakom uputstvu za rukovanje. Tim inzenjera je sigorno znao zasto to tako treba, nista tamo nije slucajno, vjeruj mi. Zasto bi mi obicni smrtnici se tu pravili pametni :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

smrtnici :D , moraju da se prave pametni, jer dosta njih vozi masine koje su poodavno izasle iz fabrike, pa izmedju ostalog prednje i zadnje ogibljenje su daleko od propisanih fabrickih. pa ako ti je slobodan hod lanca vezan za nesto sto je promenljiva kategorija, ti se uhvati za konstantu, a to je ram i geometrija istog. tri tacke i TACKA. =cetri tacke 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir

nisam ja reka da se lanac steluje dok covek sedi, pa prema njegovoj tezini. nego da on doziranim opterecenjem dovede pomenute tri tacke u jednu pravu... i time nema veze koliko je dignut ili spusten zadnji amortizer, zar ne, dok, kada je na copavoj to ima veze, jer se menja ugao zadnje vile, samim tim i skracuje ili produzava rastojanje izmedju centara prednjeg i zadnjeg lancanika...

 

A ako koza (tj. ja lazem) D.I.D. ne laze :D

 

didhz8.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc
Evo nadjoh i filmic

 

http://70.85.12.34/~saf/chain_adjustment704k.wmv

 

Cika u belom steluje lanac' date=' sve lepo objasnjeno.[/quote']

 

Doktoreeee :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:

 

ps. Kolko naplaæuješ setup Afrike, u stvari cena me ne zanima... Kad da je doteram na potkivanje :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12091 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
Evo nadjoh i filmic

 

http://70.85.12.34/~saf/chain_adjustment704k.wmv

 

Cika u belom steluje lanac' date=' sve lepo objasnjeno.[/quote']

 

Wow, bele rukavice?! :) Glas mu je kao u Windows Speech programu! :)

Kako menja brzine, tj. gde je na ovoj Hondi poluga menjaca?

Da li je onaj lanac podmazan? Pogledajte lancanike i lanac, trunke jedne nema na njemu! Kao iz fabrike...

Postoji li sajt gde su i druge servisne operacije na motociklu ovako lepo predstavljene? Ovo je fenomenalno! Dane, ima li jos????

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BMW GS is waiting for You...what are You waiting for????, 822 postova
  • Lokacija: YU jos uvjek u 36-oj...
  • Motocikl: Wee 650
poenta sa sedenjem coveka je da on svojom tezinom dovede u jednu pravu tri tacke. to su centar prednjeg lancanika' date=' centar swing arm pivot bolta (tj, onog srafa oko koga se vrti zadnja viljuska) i sredine zadnjeg lancanika. [b']To je pozicija u kojoj se proverava hod lanca[/b].

 

Jok, hod lanca se provjerava bez vozaèa gore, i hod treba biti 3-5 cm. Sa vozaèem gore nije mjerodavno jer ovisi o setupu zadnjeg ovjesa.

O tome ja govorim cijelo vrijeme. Nigdje necete naci da se lanac podesava sa nekim na sjedistu. I to koliko je ko tezak nema veze jer svaki motrocikl ima predvidjenu nosivost i prema tome je proizvodjac i orjentisan. vozac+suvozac+prtljag=ukupna nosivost (kod mene je cini mi se to 193kg)

 

Moje misljenje je da lanac ipak treba stelovati sa vozacem jer se tada napravi neko srednje opterecenje(izmedju 2 krajnosti:prazan motor-naspram- vozac i suvozac) i mozda najcesca pozicija u kojoj se vozi motor!

Uzmimo situaciju da na prazan motor maximalno zategnemo lanac , onda bi pri prelasku preko rupa na Soft podesavanju amortizera vjerovatno lanac pukao! E o tome ja pricam da je pozicija kad je vozac na motoru neka srednja vrednost zategnutosti lanca! Maximalno opusten kad je prazan a maximalno zategnut kad se voze dvoje pa jos se naleti na rupu.......ne daj boze! :roll:

Mislim da je to i Dane@ mislio kad je pricao o poravnanju 3 tacke!

Pazi Igore, svaki proizvodjac je tebi dao neku vrijednost za progib lanca (kod mene je to od 3,5 do 4.5 cm) i kaze da se to mjeri kada nema covjeka na motoru. Proizvodjac je vec proracunao na osnovu nosivosti koliko se lanac zateze i otpusta i na osnovu hoda viljuske takodje. Kakle kada napunis motor, sjednes sa suvozacem i stvarima i nagnjecis viljusku do kraja tada ce ti lanac biti potpuno zategnut, naravno ako pratis data uputstva. To je proizvodjac proracunao i ne stoji to dzabe napisano u svakom uputstvu za rukovanje. Tim inzenjera je sigorno znao zasto to tako treba, nista tamo nije slucajno, vjeruj mi. Zasto bi mi obicni smrtnici se tu pravili pametni :wink:

 

Mogu reci da se slazemsa ovom opaskom!

Ne bih da se pravim pametan pa sam zato i pitao !

Bilo bi dobro da svi dodjemo do pametnog zakljucka pa da to neko ko ima smisla za lijepu recenicu (kao Najzli recimo) sastavimo i okacimo kao Lepljivu jer ce vjerovatno za neki mjesec opet neko da pita Kako se zateze lanac?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U potrzi za performansama..., 3388 postova
  • Lokacija: Chemnitz / Beograd / Herceg Novi
  • Motocikl: KTM 690 SUPERMOTO ORANGE
...Bilo bi dobro da svi dodjemo do pametnog zakljucka pa da to neko ko ima smisla za lijepu recenicu (kao Najzli recimo) sastavimo i okacimo kao Lepljivu jer ce vjerovatno za neki mjesec opet neko da pita Kako se zateze lanac?!

Odlicna ideja :kul:

Mnogo mi se svidja ovaj video sto je Dane postavio, dakle tako se to radi uz podataka koliki treba da bude progib za svoj motor, fenomenalno!

E da, evo bas sada citam u svom user manualu: "...prilikom provjere i podesavanja slobodnog hoda lanca, motor mora biti uspravljen (ili na stenderu prikazanom na Danetovom video clipu) i bez opterecenja na njemu...". Dakle sve sto vam je poterebno je ovaj video (tamo cak i pise koji vam je alat potreban za sve ovo) i podatak iz user manula za pojedini motor :kul:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Srbija

Sve sam skapirao oko zatezanja lanca, jedino sto me malo plasi jeste da li cu i koliko jako treba zategniti onaj sraf na zadnjoj osovini. Kod mene u service manual-u za moj motor ima sledeca stavka:

 

Rear axle nut: 100 N·m (10.0 kgf-m, 72.5 lb-ft)

Install a new cotter pin. (For E-03, 28, 33)

 

Prepostavljam da su to neki podatci o sili koju treba primeniti da bi se zategao taj sraf ali ne znam koliko je to u praksi?

Dal samo rukom zatezati ili mozda i nogom kao kod kola  ;D

 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja