Jump to content

Moto Zajednica

Komunikacija između motorista na putu - PMR radio stanice?

Recommended Posts

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Vec neko vreme istrazujem forume i citam recenzije i iskustva korisnika raznih modela stanica i mislim da je bitno napomenuti jednu stvar koja, opet, nije legalna ako niste radio-amater, pa to treba imati na umu.  ;) Naime, da bi ste komunicirali sa kolegama koji imaju "pravi" PMR uredjaj mozete koristiti neku od UHF stanica. Kinezi su izbacili more stanica pravljenih po uzoru na Kenwood i Motorola uredjaje koji su veoma dobrog kvaliteta, pogotovo ako se uzme u obzir da kostaju daleeeeko manje od originala.  :)  Ovakve stanice se mogu programirati da koriste PMR frekvencije. tj. memorisu se frekvencije svih 8 PMR kanala. To se moze kod nekih uraditi rucno ili uz pomc PC-a. Bitan kriterijum za odabir odgovarajuce UHF stanice, koje zelimo koristiti za komunikaciju sa PMR-om, jeste frekventni korak, koji treba da bude 6.25 kHz!

Prednost koristenja UHF stanica u PMR opsegu jeste veca snaga (bez hakovanja), bolje ugradjene antene, mogucnost montiranja neke druge, vece ili spoljne antene, bez potrebe za prepravkama i budzenjem konenktora, i generalno, bolji kvalitet od vecine klasicnih PMR uredjaja koji cesto rade i izgledaju kao igracke za decu. Izlazna snaga moze da se bira iz menija (low/high), bez potrebe za otvaranjem i vadjenjem baterija kako bi se doslo do prekidaca ili jumpera za podesava snage. Ovo je dobro jer baterija duze traje ako nema potrebe da se emituje u "high" rezimu - npr. manja udaljenost izmedju stanica/opticka vidljivost.

Odlicna iskustva su ljudi imali sa modelom Puxing PX-777 koji je veoma popularan. Pored standardne opreme moze da se kupi na ebayu za 50-tak $ sa sve kablom i softverom za programiranje. Ovi kablovi se ugavnom prodaju posebno.

Znaci, ko je u fazonu da za sebe uzme nesto ipak malo bolje, robusnije i fleksibilnije neka razmisli  o UHF stanicama. I naravno, polaganju za radioamatera kako bi koristenje stanice bilo u skladu sa zakonom.  ::)  ;D Cisto da se zna, da ne bude posle...  Fibra anarhista.  ;D

 

Evo, kako izgleda gore pomenuti model PX-777. Postoji i noviji model PX-888, ali iskusni korisnici ipak preferiraju stariji model.

 

2727984353_96170068ba.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Da li je OK korišćenje ovakve stanice na kanalima na kojima komuniciraju "igračke"? Prijem i predaja su dakle na kanalu koji za koji nije potrebna dozvola... ili je ipak bitno koji je uređaj u pitanju?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Nije legalno emitovati snagom vecom od 50mW ukoliko nisi r amater, e sad kad bi bas emitovao sa 50mW samo na PMR kanalima, to bi tehnicki bilo legalno, ali ne znam da se bas na to gleda tako jer sama stanica nije PMR vec UHF koju da bi legalno koristio treba da si adio amater. Mada, ko ce to da kontrolise? Zar tebe stvarno brine da ce pandur da te stopira i proverava kakvu to stanicu imas? Samo kazes PMR i ako je cuo nece te smarati, ako nije objasnis mu da je to personalni mobilni radio kupljen kod kineza. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Beograd, Vračar, Vračar

ja sam mislio da su stanice sa izmenjivom frekfrencijom samo za r amatere ako se izuzmu pravna lica koja imaju neku dodeljenu frekfrenciju

nekada je bilo gore da ti nadju stanicu nego pistolj ... ne znam sad situaciju kakva je ...

ovo kazem jer ako mozeš da menjaš frekfrenciju onda ti samo treba bandplan republike srbije i imaš na 0.7 isprogramirane sve kanale

policije na usputnoj trasi ... :) .. dajem smao primer a ne ideju šta treba ili ne raditi .. . 447.500 .. :) .. mislim da je rezervisana vojna još

na 450.000 .. ili tu negde... :) ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Beograd, Vračar, Vračar

ja sam mislio da su stanice sa izmenjivom frekfrencijom samo za r amatere ...

Pa, upravo to sam i rekao.

 

ja sam razumeo da predlazes da se iste koriste iako ljudi nisu amateri ali na ‚‚slobodnim‚‚ frekfrencijama ...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Da, predlozio sam upravo to kako bi mogli pomocu odgovarajucih UHF stanica komunicirati na slobodnim frekvencijama sa kolegama koji imaju cistu PMR stanicu. Takodje sam nekoliko puta spomenuo i legalnost, odnosno potrebu za dozvolom. Treba razdvojiti tehnicke podatke od zakonskih, sto sam ja uradio. Mislim da povrsno citas sta napisem i onda dajes neke dodatne informacije koje nisu preterano relevantne. Mislim da je bitno da ljudi znaju da i sa UHF stanicama koje su daleko bolje, i koje kostaju manje od nekih PMR stanica moze da se komunicira sa PMR bracom. Mene ne zanima radio amaterizam... zanima me iskljucivo komunikacija sa kolegama u voznji na slobodnim PMR frekvencijama, ali bih u isto vreme da nabavim nesto sto je malo kvalitetnije i fleksibilnije. Pricajuci sa nekim ljudima stekao sam utisak da dele moje misljenje i potrebe. Sto se tice legalnosti na to je skrenuta paznja i tu ne treba mnogo polemisati. I jos jednom... moze na divlje, bez radio-amaterske dozvole, na slobodnim frekvencijama sa cim ja nemam apsolutno nikakvih moralnih nedoumica iako nije legalno. A moze i da se polaze za R.A. pa opet da se koriste ove slobodne frekvencije. Ne treba ici previse siroko... "policija na usputnoj trasi", "447.500", "450.000"...  Ajde da iznosimo korisne i konkretne informacije o opremi koja moze da se koristi za komunikaciju u voznji na slobodnim - PMR frekvencijama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Najpopularnije mesto za kupovinu kineskih radio stanica na netu, pored ebay-a, je Asia Radio Sales, koji sve svoje artikle salju besplatno.  :) Korisna adresa: http://www.asiaradiosales.com

Ljudi su prijavili veoma brzu isporuku, sto uglavnom nije slucaj kod ostalih kineskih online prodavnica koje salju robu besplatno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Za one koji ne zele da polazu za R. amatere ili da rizikuju, a hoce malo kvalitetniju PMR stanicu koja moze da se modifikuje (pojaca), predlozio bih Intek MT-5050

 

inteknr0.jpg

 

 

::)  ;)

 

modswu3.jpg

 

Recenzija: http://www.transmission1.co.uk/2008/09/intek-mt-5050-professional-pmr-446-radio-review/

 

Takodje zanimljivo za procitati: Chinese PMR Special – A Buyers Guide to Low Cost Two Way Radios on the Internet

http://www.transmission1.co.uk/2008/10/chinese-pmr-special-a-buyers-guide-to-low-cost-two-way-radios-on-the-internet/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

...Pored standardne opreme moze da se kupi na ebayu za 50-tak $ sa sve kablom i softverom za programiranje....

 

Pa ako je tako, onda ne vidim čemu nedoumica? Ovo je ipak kvalitetniji uredjaj od ogromne većine malih, dečijih PMR-ova.. A moralne začkoljice za korišćenje ove sprave ni mene ne dotiču, ama baš ni malo :) Kao što ti već jednom reče: A jeli da vam je i sav softver na računaru legalan.... ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: Beograd

Gledao sam stanice sa onog linka sto si stavio, i veoma mi zanimljivo izgledaju

Mozda je moguce dogovoriti sa kinezima neki popust ako se uzme vise stanica, ja evo glasam za Puxing 777 i uzeo bih dve zajedno za 70-80e

 

P.S. Da li je neko pravio neki uredjaj za komunikaciju dve osobe na istom motoru(zicani)? I koliko to kosta da se kupi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Pazi, koliko znam na ovako niske cene tesko da ces dobiti dodatni popust. Probaj. Takodje, jednu-dve stanice mozes da primis i platis sitno carinu ako je prijave na nizu vrednost, ali ako ti stigne 10 stanica najebao si kao lik sto je narucio 10-15 migavaca.  :D To se ne smatra da je licne potrebe i trazice ti dozvolu za uvoz.

 

Uredjaj za komunikaciju sa suvozacem je za neku drugu temu. Ja sam poceo da radim na tome, ali ajde da ne offujemo ovde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Ja spreman za porucivanje stanice. Cekam samo odgovor od prodavca u vezi kabla za programiranje, pa da platim i cekam.

Pdlucio sam se za noviji model Puxing-a PX888 u odnosu na PX777 najvise iz estetskih razloga. Naime kod novije verzije je koristen dvoredni karakterni displej koji je lepsi i zgodniji za citanje. Obe stanice su best buy i nece te pogresiti koju god da uzmete. Ukoliko se jos neko nameracio na ovaj model, nema potrebe da kupuje kabal za programiranje. Samo treba da bane do mene sa stanicom i 2 ladna piva i bice sredjeno. ;)

Ukoliko neko hoce da je sam programira, ovo su PMR frekvencije

 

Kanal       Frekvencija u MHz

 

1 446.00625

2 446.01875

3 446.03125

4 446.04375

5 446.05625

6 446.06875

7 446.08125

8 446.09375

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

E, da... bitna stvar ukoliko se zaletite u kupovinu samo na moju preporuku...

Vecina kineskih stanica se prodaje u VHF i UHF verziji i obe nose isto ime, model i izgledaju identicno. Malo bez veze, ali tako je. Cisto da se ne desi da neko nepaznjom poruci VHF verziju koja nece moci da se koristi za komunikaciju sa ostalim PMR stanicama. Znaci, stanica treba da radi na UHF opsegu sa frekventnim korakom od 6.25 kHz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 33 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBR F2

"P.S. Da li je neko pravio neki uredjaj za komunikaciju dve osobe na istom motoru(zicani)? I koliko to kosta da se kupi"

 

Skyrunner, pogledaj na oglasima u moto opremi, za 2300 din. komunikator (zicani), nije budzeno i lepo radi, imam ga od prosle godine i zadovoljan sam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Hmmm...stvar još nije sređeta? ;D

 

Sto, bre ne stavite taster na mesto koje se prirodno namece. Ako uhvatis rucicu i kruzis palcem, jedino logicno mesto je izmedju prekidaca i nosaca retrovizora sa gornje strane, ali ne u kanalu, vec "jase" preklopnik za svetla i pada pravo pod palac. Fiksiran sa dve unakrsne vezice. Ne mora da se gleda gde je da bi se pritisnuo i "dinamika" je daleko manja ili je bar u bezbednim granicama.  ;)  Brm-brm-u smo tako montirali, ali mrzi coveka da okaci slike i napise misljenje. Evo, na sta mislim...

post-3508-12879074499445_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Brmbrm, 448 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM Life Race

E, sada da se vratimo na temu.

 

Kao sto neki znaju, na mom motoru montirali smo Arakis i ja PMR, pa smo ga jos malo "doterali" kod Severiana. ;) ;D

Ali ono sto ja hocu da pokazem, jeste pozicija koju je Fibra pronasao za PTT taster. Hvala mu za to. ;) Taster je testiran na turi po Rumuniji (u trenutcima kada je komunikacija radila ;)) i pokazao se kao jako dobro postavljen jer ne smeta pri voznji, a bukvalno je na dohvat palca (dok ruka ostaje na gripu). ::)

G3TZr_photo083.jpg

tiTVl_photo087i.jpg

Q8j0l_photo085ls.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Bona Fides, 1310 postova
  • Lokacija: Kraljevina Mirijevo - Beograd
  • Motocikl: http://www.motoscout.de

Danas sam bas lepo maltretirao Brondi i mogu reci da sam sve zadovoljniji pa i sa baterijama.

 

Arakis je bio u pravu: sa svakim sledecim punjenjem kao da su sve bolje i bolje. Isao sam motorom do Sumarka u pescari a kolega iza mene u kolima. Brbljali smo sve vreme, udaljavali se poprilicno i sve radi savrseno. Naravno da sam sklopku prebacio na 4W (hvala Fibra ;) ) ali i pored toga indikator napunjenosti baterije nije se pomerio ni za jotu - znaci moze jos. Prosli put kada su se brzo ispraznile verovatno jos nisu bile formirane a pri tome, bio mi je ukljucen Dual Scan Mode (stanica je konstantno skenirala dva kanala).

 

Definitivno krecem u potragu za kvalitetnijim kablom. Voleo bih da nadjem mikrofonski kabl onaj spiralni sa robusnijom izolacijom pa ako neko naleti na tako nesto nek javi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja