Jump to content

Moto Zajednica

Komunikacija između motorista na putu - PMR radio stanice?

Recommended Posts

  • U prolazu, 26 postova

Svi imaju neke zamerke a ne verujem da su IKAD vozili motor i koristili radio stanicu. I ujedno pojma nemaju kako funkcioniše radio veza, jedini kontakt sa radio stanicama im je kad se voze taksijem pa gledaju kako se to radi. :D

 

Uglavnom, ovaj naš sistem će biti jeftin ali vrlo pouzdan, primenljiv i koristan u grupnim vožnjama. Potrebno je samo malo discipline i uhodavanja i uskoro će se svi AMS - BJB Redari pitati zašto ranije nismo koristili radio vezu kod vođenja naših organizovanih vožnji. :D

 

a kakve veze ima da li mi znamo kako radi radio stanica kao potencijalni korisnici ? ako nećeš da nam lepo objasniš i pojasniš (meni još uvek nije baš jasno taj dupleks, kad samo jedan može da priča, a svi ostali da slušaju) nemoj ni da si "duhovit".

 

uglavnom mene je moj tata učio da dobrih (vrlo pouzdanih) i jeftinih stvari nema, kad god sam kupio nesto jeftino, alat, garderoba, patike, čizme, muzički uredjaji, tehnika razna - kupovao sam barem dva-tri puta. nije dzabe motodinkic napisao da je bolje uzeti profi tehniku, pa makar bila i malo skuplja.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Jeftine stanice sa VOX funkcijom su po mom misljenju najelegantnije resenje za komunikaciju u semiduplexu.Uz VOX funkciju obicno ide i ANTITRIP funkcija,koja prosto receno ignorise sve okolne smetnje i buku i predaja se aktivira iskljucivo glasom,tj.ne moze se desiti da glasniji izduv blokira stanicu na predaji...Ako ovde ima radioamatera,znace o cemu pricam...

 

Antitrip imaju samo mnogo, mnogo skuplje radio stanice (i na KT-u i na UKT-u), tako da VOX otpada kao opcija (iako ga imaju ovi PMR-ovi :D)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

ne bih o mojoj strucnosti za radio vezu,ali to mi je posao vec 8 godina...+9 godina skolovanja

ako ste hteli da napravite nesto sa jako malo para uspeli ste,ali ja vam pricam o upotrebnoj vrednosti toga i

opasnosti voznje motora i pipkanja tastera levom rukom,a tom rukom se na motoru koci....

 

to ste napravili je svakako bolje nego da se dovikujete,ali mene iznenadjuje kolicina ironije koju prosipate

prema svakom ko ima drugacije misljenje, zasto ste onda uopste otvorili temu ako niste spremni da cujete

i drugo misljenje...a niste spremni.gospodinu koji spominje nasu ...ne znam sta da odgovorim na to,zgrozen sam

cemu forum ako mislite da sve znate a druge treba ismejavati.

 

 

moze i tako.... cestitam gospodo ,pronalazak je epohalan

a mi glupi vam aplaudiramo....ako ce vam tako biti lakse

 

 

Da li je ovo greška ili .... :D

 

Niko nikog nema nameru da vređa, daleko od toga ali molim vas da pitate ono što nije jasno i da uvažite i stručnost i ostalih, šta, zar ja sad treba da napišem da sam radioamater od 1977. godine a da se profesionalno bavim Motorola radio uređajima od 1993. godine? Zato su me neki komentari stvarno oneraspoložili.

 

Uglavnom, probajte i sami pa vidite da li će i kako da funkcioniše radio veza na motoru i koja je tu kompleksnost izvedbe potrebna da bi se zadovoljili uslovi i oko dometa, kvaliteta prijema, i naravno finansijskog momenta koji baš ograničava :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

...

opasnosti voznje motora i pipkanja tastera levom rukom,a tom rukom se na motoru koci....

Interesantno, levom rukom se koci. Sta pricati sa takvim strucnjakom. To mora da je srednja kocnica kod tebe.  ;D ;D ;D

Drugo, da li ti nekad koristis sirenu, migavce, prebacujes duga/kratka svetla? Pa to su bre sve dugmici i preidaci. Sta bre trabunjas?  ???  Ako imate sta konstruktivno da napisete, izvolite, ali daj bre ne lupetajte vise.. opasno je pipkanje dugmica levom rukom. Vece gluposti nisam skoro procitao na forumu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova

Pa možda je čovek u stvari mislio na kvačilo, šta ste ga odmah napali. umesto da objasnite nama koji ne razumemo kako radi taj dupleks, i u čemu je fora da svi ne mogu da pričaju, nego samo jedan, i kako da se napravi da mogu svi da pričaju (jel to VOX ?) vi pričate kako ste radio amateri od 1973. godine i kako se bavite motorolama. pa ko vam kriv sto ste matori, ali ako nećete da objasnite i to je ok,onda to lepo i napišite, ali kakva je onda svrha ovog foruma. valjda treba da razmenjujemo neke informacije, a ne da se ovi što znaju prave pametni i da neče nista da podele sa nama koji ne znamo. na početku ove teme, mislio sam da je ta radio stanica potpuno nepotrebna stvar za ta vaša putovanja po srbiji, ali evo čitajući dalje mislim da to ipak možda nije loše imati.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Rade,

PMR radio stanice mogu u isto vreme da rade ili predaju ili prijem. Ne mogu obe stvari u isto vreme. Nije ni zamišljeno da ova radio veza služi za ćaskanje među redarima u organizovanoj koloni (mada može da posluži, pogotovo u privatnoj vožnji 2 motora). U svakom slučaju, kada svi pričaju, dolazi do haosa i nerazumevanja ko je šta hteo da kaže. Zato je bitno da govori u jedno vreme samo jedan.

Na radio stanicama postoji taster, čijim se pritiskanjem i držanjem menja radni režim, pa prelazi iz moda za prijem i slušanje u mod za priču i predaju. Taster se zove PTT (Push To Talk). Da bi se omogućila izmena radnog režima i bez upotrebe ruku, t.j. pritiskanja tastera, izmišljen je VOX. Ovo je opcija koju u zadnje vreme imaju čak i najjeftinije stanice, a uključuje se posebnim prekidačem. Radi tako, da se meri ulazni signal na mikrofonu i u vreme kada stanica prima, t.j. dok slušaš. Ukoliko ti progovoriš u mikrofon, dešava se povećanje ulaznog signala i stanica automatski prelazi u režim predaje. Kada si završio priču, signala u mikrofonu nema, te stanica automatski prelazi i režim prijema, odnosno slušanja,

Ovo je sjajna funkcija i može odlično da posluži za neke druge svrhe (skijanje, planinarenje itd), međutim, za vožnju na motoru nije podena, zbog velike količine buke (šuštanje vetra, okolni zvuci motora, izduva itd) koja bi nenamerno aktivirala VOX. Postoje skupi uredjaji koji imaju 2 mikrofona, te jedan služi za slušanje okolnih zvukova, a drugi za pričanje. Posebna elektronika uporedjuje zvukove koji dolaze sa ova 2 mikrofona i uzima u obzir samo njihovu razliku, t.j. koristan signal - reči koje si izgovorio. Ovo je na žalost ipak preskupa opcija, bar za sada.

Nadam se da sam ti bar malo uspeo pojasniti problematiku...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

...

opasnosti voznje motora i pipkanja tastera levom rukom,a tom rukom se na motoru koci....

Interesantno, levom rukom se koci. Sta pricati sa takvim strucnjakom. To mora da je srednja kocnica kod tebe.  ;D ;D ;D

Drugo, da li ti nekad koristis sirenu, migavce, prebacujes duga/kratka svetla? Pa to su bre sve dugmici i preidaci. Sta bre trabunjas?  ???  Ako imate sta konstruktivno da napisete, izvolite, ali daj bre ne lupetajte vise.. opasno je pipkanje dugmica levom rukom. Vece gluposti nisam skoro procitao na forumu.

 

 

normalno da je greska,razmisljao sam dal je bolje da taster bude na levoj ili desnoj ruci

 

opet vredjanje ....sta je sa vama jel ste nesto ljuti

 

"srednja kocnica" "trabunjanje"

ali te uvrede vise govore o tebi ...nisi nikad pogresio u kucanju

Druze, ljudi iznesu cinjenice i pozitivna iskustva sa TESTIRANJA stanica, na sta ti koji ih NISI testirao u voznji kazes  "ta kombinacija sa rucnim stanicama nista vam ne valja" Ja to zvovem trabunjanje.

2 puta kazes kako je pipranje levom rukom opasno poed toga sto tom istom rukom pritiskas ostale dugmice odmah pored PTT tastera. Ja i ovo zovem trabunjanje jer nema veze sa mozgom. Koristenje PTT tastera nije nista rizicnije od koristenja sirene.

Svaka cast tebi na tvom profesionalnom iskustvu, ali brate, pricas napamet, kao dispecer, a ne kao bajker! Sto se tice tastera sa leve strane, sto si 2 puta pmenuo, to nije greska vec verovatno neznanje. Mozda vozis skuter ili sta vec. E, to neznanje se moze oprostiti jer se niko nije naucen rodio, ali nadmen stav, u fazonu... to vam nista nevalja, i...  ja znam jer sam dispecer 9 godina, e to je previse.

Over and out

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2582 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance

Naveo sam pomenuti serijal samo zbog bežične komunikacije njih trojice međusobno. Komunikacija nije za jurnjavu po krivinama gde treba max koncentracija i prosto se nema vremena za bilo šta drugo. Za sporije, turističke vožnje gde se uživa  i u vožnji i u okolnim predelima poboljšava kvalitet celokupnog doživljaja i vrlo je korisna.

 

Jako gresis oko ovog boldovanog a i ispravi ovaj naslov KUMUNIKACIJA  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1448 postova
  • Lokacija: subotica
  • Motocikl: Honda ness 150

pokusao sam da procitam sto vise strana ove teme jer me bas interesuje,ali sam izgubio dosta vremena citajuci rasprave oko toga treba ili ne! lposto sam bio taxista 12god,ja svoj glas dajem ZA! da nije bilo radio stanice ne bih ni usao u taxi udruzenje! SMETA?? NE!!! sve to vremenom postaje stvar navike,na kraju je ni ne slusas samo ponekada kada budes prozvan po svome broju! ocigledno se dovodi u pitanje "moc rasute paznje",istina da je ona po prvi put konstatovana kod napoleona ali je na srecu jos vecina od nas nosi u nekim svojim genima! ostaje zalenje sto nije sastavni deo sviju nas! veza u grupi obavezno,nebrojeno puta smo prilikokm dovoza nekoliko auta iz inostransatva prekinuli kolonu u nekome gradu a jedan auto ima GPS ili je doslo do kvara na nekome autu blizem zacelju kolone! na kraju se postavlje pitanje grupe ili pojedinca,i kolegijalnosti! zbog druga cu nositi vojnu radio stanicu na ledjima ako je u pitanju nasa bezbednost! malo sam posvadjan sa instalacijama na motociklu,pa mi ona VOX varijanta mozda vise odgovara,ali o tom potom! hvala na razumevanju!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova

Rade,

PMR radio stanice mogu u isto vreme da rade ili predaju ili prijem. Ne mogu obe stvari u isto vreme. Nije ni zamišljeno da ova radio veza služi za ćaskanje među redarima u organizovanoj koloni (mada može da posluži, pogotovo u privatnoj vožnji 2 motora). U svakom slučaju, kada svi pričaju, dolazi do haosa i nerazumevanja ko je šta hteo da kaže. Zato je bitno da govori u jedno vreme samo jedan.

Na radio stanicama postoji taster, čijim se pritiskanjem i držanjem menja radni režim, pa prelazi iz moda za prijem i slušanje u mod za priču i predaju. Taster se zove PTT (Push To Talk). Da bi se omogućila izmena radnog režima i bez upotrebe ruku, t.j. pritiskanja tastera, izmišljen je VOX. Ovo je opcija koju u zadnje vreme imaju čak i najjeftinije stanice, a uključuje se posebnim prekidačem. Radi tako, da se meri ulazni signal na mikrofonu i u vreme kada stanica prima, t.j. dok slušaš. Ukoliko ti progovoriš u mikrofon, dešava se povećanje ulaznog signala i stanica automatski prelazi u režim predaje. Kada si završio priču, signala u mikrofonu nema, te stanica automatski prelazi i režim prijema, odnosno slušanja,

Ovo je sjajna funkcija i može odlično da posluži za neke druge svrhe (skijanje, planinarenje itd), međutim, za vožnju na motoru nije podena, zbog velike količine buke (šuštanje vetra, okolni zvuci motora, izduva itd) koja bi nenamerno aktivirala VOX. Postoje skupi uredjaji koji imaju 2 mikrofona, te jedan služi za slušanje okolnih zvukova, a drugi za pričanje. Posebna elektronika uporedjuje zvukove koji dolaze sa ova 2 mikrofona i uzima u obzir samo njihovu razliku, t.j. koristan signal - reči koje si izgovorio. Ovo je na žalost ipak preskupa opcija, bar za sada.

Nadam se da sam ti bar malo uspeo pojasniti problematiku...

 

Jeger brate, hvala tebi na kulturnom i jasnom objašnjenju kako i šta oko radio stanica. ne znam da li je to zato što si iz subotice, tamo su ljudi lepo vaspitani, kulturni i fini, uticaj austrougarske valjda.

 

vidim od ovih "stručnjaka za komunikacije" i "radio amatera od 1973. godine koji rade sa Motorolama" niko nije nteo da lepo objasni, ali su svi bili na kraj srca i puni ironije, pa zato hvala tebi na objašnjenju još jednom. neka se ugledaju na jegera, fin i kulturan čovek, a ne kaže da li je radio amater od 1973. a ipak zna sve i hoće da pomogne. takvi trebaju. da nema jegera trebalo bi ga izmisliti.

 

eto, posle ovoga i ja razmišljam da kupim i ja taj prm da pričam sa ženom, mada bi poznajući nju, to bila samo varijanta da ja slušam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Druze, razmisli da li si svojim tonom i nacinom komunikacije uticao na to da niko ne zeli da ulazi u rasprave sa tobom, niti da ti odgovori.

Ovo ti kazem najdobronamernije.

 

Za jagera, slazem se, veliki PLUS ;) za kvalitetno i potanko objasnjenje.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Savetovao bih da pročitate Mikulančeve fenomenalne putopise gde u postovima opisuje svoja iskustva sa bežičnom komunikacijom između motora u vožnji. Korišćene su mnogo skuplje stanice i kvalitetni Autocom uređaji, ako se dobro sećam i kvalitet grupne vožnje su podigli na mnogo viši nivo.

 

Pored radio stanica za bežičnu komunikaciju u grupi postoje i dosta skupi Bluetooth uređaji koji se stavljaju na kacigu i imaju domet od nekih pedesetak metara i mogu poslužiti za tu namenu. Po meni, najveća im je mana domet i  baš tih 2.4 GHz koje ti stoje uz slepoočnicu i direktno te sve vreme zrače u mozak ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova

Druze, razmisli da li si svojim tonom i nacinom komunikacije uticao na to da niko ne zeli da ulazi u rasprave sa tobom, niti da ti odgovori.

Ovo ti kazem najdobronamernije.

 

Za jagera, slazem se, veliki PLUS ;) za kvalitetno i potanko objasnjenje.

 

ja sam lepo pitao kakva je svrha radio stanica na kratkim putovanjima, i jos poneko pitanje oko dupleksa, a svi sem kolege jegera ste me drugarski bratski bajkerski dočekali na nož, a sad mi još i ti držiš javno predavanje o ponašanju. brate, ako nešto ne žnaš dobro, ili znaš nedovoljno, pa nemoj se praviti da sve znaš kao da si radio amater od 1973. pa kad te neko dobronamerno pita da ga ispljujes zajedljivom generalizacijom priče tipa "Prosli su mnogi ljudi pola sveta (a i celi svet) i bez motora", "A ti, ako vise volis bez nje, niti moras da citas, niti moras da koristis... Sloboda izbora!"

 

arakis neće da napiše ovo sto je napisao jeger, a ako je radio amater od 1973 godine morao bi da zna to isto kao i jeger. za fibera je svako dragaćije mišljenje trabunjanje, ti mi držiš javno mpv (ono iz vojske) toliko o međusobnoj pomoći i saradnji među bajkerima.

 

jos jednom Hvala Jegeru na savetima i preciznom objašnjenju za nekog ko ne zna puno o tome, a hteo je da nešto nauči. izgleda da ovo nije baš najbolje mesto za učenje.

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Architect, 339 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet S

Druze, razmisli da li si svojim tonom i nacinom komunikacije uticao na to da niko ne zeli da ulazi u rasprave sa tobom, niti da ti odgovori.

Ovo ti kazem najdobronamernije.

 

Za jagera, slazem se, veliki PLUS ;) za kvalitetno i potanko objasnjenje.

 

ja sam lepo pitao kakva je svrha radio stanica na kratkim putovanjima, i jos poneko pitanje oko dupleksa, a svi sem kolege jegera ste me drugarski bratski bajkerski dočekali na nož, a sad mi još i ti držiš javno predavanje o ponašanju. brate, ako nešto ne žnaš dobro, ili znaš nedovoljno, pa nemoj se praviti da sve znaš kao da si radio amater od 1973. pa kad te neko dobronamerno pita da ga ispljujes zajedljivom generalizacijom priče tipa "Prosli su mnogi ljudi pola sveta (a i celi svet) i bez motora", "A ti, ako vise volis bez nje, niti moras da citas, niti moras da koristis... Sloboda izbora!"

 

arakis neće da napiše ovo sto je napisao jeger, a ako je radio amater od 1973 godine morao bi da zna to isto kao i jeger. za fibera je svako dragaćije mišljenje trabunjanje, ti mi držiš javno mpv (ono iz vojske) toliko o međusobnoj pomoći i saradnji među bajkerima.

 

jos jednom Hvala Jegeru na savetima i preciznom objašnjenju za nekog ko ne zna puno o tome, a hteo je da nešto nauči. izgleda da ovo nije baš najbolje mesto za učenje.

 

 

 

 

 

Nisi lepo pitao uopste. U nekoj prici u kojoj ljudi obrazlazu sta je bolje, ti uleces sa potpuno filozofskim pitanjem: "Cemu sve to?" Nekoliko ljudi ti da odgovor, "cemu sve to" ali ti i dalje insistiras i provociras i na kraju si kao zainteresovan za celu pricu. Izbacujes iz takta ljude koji jesu dobronamerni, i hoce da pomognu ako se normalno pita.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Rade - necu da polemisem sa tobom, jer ti je ocigledno to cilj.

 

A da li znam dobro ili ne - samo kratko da ti kazem, ja sam po profesiji dipl. ing. elektrotehnike.

 

Opusti se i pozdrav ;).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

...Od teme kojom sam želeo da upoznam drugare sa mogućnostima i opcijama za neko unapređenje i poboljšanje kvaliteta grupne vožnje odosmo u teški off.

 

Molim moderatore da očiste temu od off-a da bi bila korisna za one kojima je ovako nešto interesantno.

 

Za svako dobronamerno pitanje sam uvek na raspolaganju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Auuuuuu, ljudi, opustite se, šta vam je? Vidi kako lepo vreme danas, predivna prilika za vožnju ;) Ja odoh da malo proluftiram mozak, bez komunikacije sa ženom na motoru ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

 

Za sada jedini problem baterije. Dan pre voznje bile su na "formiranju" u standardnom punjacu 14 sati, koliko pise u uputstvu. Kada sam ih skinuo sa punjaca bilo mi je cudno da i posle 14 sati punjenja indikator punjaca i dalje svetli crveno (ocekivao sam da ce preci na zeleno). Ispostavilo se da su mi baterije bile istrosene veoma brzo, prakticno nakon sat i po voznje tj. nakon jedno 20-tak emitovanja, naravno kratkih. Stavih nakon toga baterije od severianove stanice i one su potrajale prakticno do pred kraj voznje ali i njih je stanica (ili kablovska instalacija) isisala. Po povratku stavio sam stanicu na punjenje ali i nakon vise sati punjenja indikator punjaca pokazuje crveno. Videcu o cemu se radi. Sto se tice prijema i predaje signala, dok su baterije OK rekao bih da ovaj model sasvim dobro zadovoljava potrebe.

 

Da li su te baterije ispravne? Punjive baterije imaju rok trajanja. Mozda negde pise, na samoj bateriji, datum proizvodnje. Da li si probao sa drugim (novim) baterijama?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova

Druze, razmisli da li si svojim tonom i nacinom komunikacije uticao na to da niko ne zeli da ulazi u rasprave sa tobom, niti da ti odgovori.

Ovo ti kazem najdobronamernije.

 

Za jagera, slazem se, veliki PLUS ;) za kvalitetno i potanko objasnjenje.

 

ja sam lepo pitao kakva je svrha radio stanica na kratkim putovanjima, i jos poneko pitanje oko dupleksa, a svi sem kolege jegera ste me drugarski bratski bajkerski dočekali na nož, a sad mi još i ti držiš javno predavanje o ponašanju. brate, ako nešto ne žnaš dobro, ili znaš nedovoljno, pa nemoj se praviti da sve znaš kao da si radio amater od 1973. pa kad te neko dobronamerno pita da ga ispljujes zajedljivom generalizacijom priče tipa "Prosli su mnogi ljudi pola sveta (a i celi svet) i bez motora", "A ti, ako vise volis bez nje, niti moras da citas, niti moras da koristis... Sloboda izbora!"

 

arakis neće da napiše ovo sto je napisao jeger, a ako je radio amater od 1973 godine morao bi da zna to isto kao i jeger. za fibera je svako dragaćije mišljenje trabunjanje, ti mi držiš javno mpv (ono iz vojske) toliko o međusobnoj pomoći i saradnji među bajkerima.

 

jos jednom Hvala Jegeru na savetima i preciznom objašnjenju za nekog ko ne zna puno o tome, a hteo je da nešto nauči. izgleda da ovo nije baš najbolje mesto za učenje.

 

Nisi lepo pitao uopste. U nekoj prici u kojoj ljudi obrazlazu sta je bolje, ti uleces sa potpuno filozofskim pitanjem: "Cemu sve to?" Nekoliko ljudi ti da odgovor, "cemu sve to" ali ti i dalje insistiras i provociras i na kraju si kao zainteresovan za celu pricu. Izbacujes iz takta ljude koji jesu dobronamerni, i hoce da pomognu ako se normalno pita.

 

ja ne videh da si ti nesto posebno pomogao u ovoj temi, da objasnis kako to sve radi i koje su prednosti za obične vozače (sa nekim dobrim primerima) osim "Komunikacija je posebno korisna (neophodna) ako vodis i obezbedjujes uredjenu kolonu motocikala". koliko nas u praksi vodi uređenu kolonu ? ja mislim da se velika većina vozi u manjim grupama i grupicama do desetak motora.

 

Rade - necu da polemisem sa tobom, jer ti je ocigledno to cilj.

 

A da li znam dobro ili ne - samo kratko da ti kazem, ja sam po profesiji dipl. ing. elektrotehnike.

 

Opusti se i pozdrav ;).

 

Eto, ja nisam dipl. ing elektrotehnike nisam ni radio amater, pa ste zato procenili da nemam šta ni da tražim ovde i da zapitkujem univerzalne sveznalice.

 

...Od teme kojom sam želeo da upoznam drugare sa mogućnostima i opcijama za neko unapređenje i poboljšanje kvaliteta grupne vožnje odosmo u teški off.

 

Molim moderatore da očiste temu od off-a da bi bila korisna za one kojima je ovako nešto interesantno.

 

Za svako dobronamerno pitanje sam uvek na raspolaganju.

 

arakis isto nije hteo da objasni to oko dupleksa što je objasnio jeger, ali sad moli moderatore da "očiste temu". nije to loše da se sve obriše, da drugi ne čitaju kako se ponašate prema nekom ko nema isto mišljenje.

 

i na kraju, samo magarac ne menja mišljenje, ja odoh do metroa da pazarim nekakve mrp stanice. valjda ću naći nešto.

 

pozdrav svima, a posebno massive respect za jegera koji je jedini čovek dobre volje u ovoj temi.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Ma kakvi, Jager je bas Zloca, a u stvari je Zlocko ;D

 

A ostali su olosh kada pokusavaju da podignu nivo svojih redarskih usluga ::)

 

Da, redari su bese na minimalcu jeli tako...?

 

Kad bi im Pablo digao platu na evropski nivo, a sponzori bili shell i slicni ne smem ni da zamislim kakva bi voznjica bila do Mackovog kamena naprimer..

 

Mi nazalost kaskamo jedno 30 god za ostalim razvijenim svetom, ali eto postale su i nama stvari dostupne samo josh fantomku da stavimo pa po pazar 8)

 

A kolega erash, dodji s nama malo na voznju nekad..Osim gomile pampura i poneki naked, retko vidjam erine.Jel necete da se druzite ili spora kolona krampona za vase celestrone?  ;D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 303 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki GSF650S

'Ajde da napisem i ovde, koristice nekom:

 

godinama koristim Cobrine PMR, prvenstveno zbog skijanja. Svi Cobra modeli (ja koristim mali Microtalk zbog dimenzija, a bio je i jako jeftin) su veoma solidno napravljeni. Padali su vise puta, svaki dan trpe veoma veliku kondenzaciju (u ski jakni) i sve to podnose sa osmehom ;).

 

Kao sto su predhodnici rekli - koriscenje VOX-a direktno sa PMR-a je neupotrebljivo (ne postoji stelovanje osetljivosti). Dakle, stanica se MORA koristiti u PTT rezimu (press-to-talk), tj. mora se ugraditi odgovarajuci taster. Za ovo ima dva nacina:

 

1. Kratko se spoji MIC na PTT taster (+), a masa ide normalno. Pored ovoga stanica se ubaci u VOX rezim. Na ovaj nacin transmit stanice pobudjuje VOX, ali on je aktivan SAMO kada je pritisnut PTT taster. Korist: jako jednostavno povezivanje. Mana: uvek se gubi prva rec

 

2. Napravi se specijalizovani kablic za PTT. Ovo nije sasvim trivijalno, ali nije ni komplikovano. Svodi se na povezivanje u paraleli jednog R i jednog C izmedju + sa MIC-a i mase i to pre PTT tastera. Ideja je da kada se zatvori PTT, praznjenje C da mali strujni impuls koji pobudi Transmit na radio stanici. E sad, glavno pitanje je kolike vrednosti za C i R? Pa, zavisi naravno od struje koja je potrebna da pobudi transmit na stanici (razlikuje se od stanice do stanice i uglavnom se tesko ;) pronalazi podatak), pa se lako izracuna. Za Cobra modele, vrednosti su: C=100pF i R=2.7koma. Radi kao satic (i sa Autocom-om naravno)...

 

Metod 2) moze i da se radi modifikacijom originalnog hands-free uredjaja stanice, ali pri tome obratite paznju: gore pomenuti kondenzator, a cesto i otpornik su zalemljeni direktno NA MIKROFON;), pa kada skinete ortiginalni mic da odvedete signal u svoju kacigu, odjednom sve misteriozno prestane da radi;)).

 

Kao sto rekoh, ovo je zbog ostalih, a cika Arakis i ja cemo dalje uzivo...

 

 

To je sve lepo,a da li moze da mi neko objasni ,zashto na primer helmet set ovi,vec kada niiiiiiiiiiiiiiiiiiiigde u nas neeeeemaju da se kupe,neko lepo ne pochne da pravi,ja da sam zavrshi srednju el teh shkolu,ne bih kukao mami i tati za dzeparac,ne go bi lepo trazio od tate da mi kupi lemilicu i par alatcica,internet,sheme,pa da vidish i helmet setova,i led svetala i ovo i ono,ali ne u srbiji svi kukaju kako nema para ali isto tako niko da se seti da krene neshto da sam napravi shto svi muku muche da nabave preko "teche iz nemachke"Znam ja da je to uzasno tesko,jer bi se chovek(mladic)suochi sa problemom nabvke repro materijala,znam i da bi bilo jako teshko pocheti i biti konkurentan na nepostojecem,)trzishtu sbije,ali shto neko ne pokusha(ali da ne prodaje helmet set za 100€)ma i ja pricham(pishem)gluposti(samo izvoljevam)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Evo, stigli su mi vodootporni tasteri koje sam pominjao. Deluju solidno, a o vodootpornost mogu da potvrdim nakon testiranja u pravim uslovima. Opruga u tasteru je jaca nego sto je to slucaj kod vecine tastera, sto je dobro jer se koriste na motou pa se nece tako lako slucajno aktivirati, a opet nisu previse "tvrdi" da pritiskanje predstavlja napor. Cena GBP 9.50, postarina besplatna.

Link: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=390122647022&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

 

4557955277_cb49ae053c.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 718 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

TOUCUTTER71

Postoje gotovi setovi za razne vrste kaciga i to u Beogradu. Upotrebi pretrazivac i videces... Hint: aluxom

Samo svako zadovoljstvo se placa. Dakle, da mi probamo ovo na nas nacin. Kako to moze za sto manje para, a da ipak radi nesto? :)

 

fibra

Mozda su ovi tasteri veliki? Kako i gde to pricvrstiti?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

fibra

Mozda su ovi tasteri veliki? Kako i gde to pricvrstiti?

Nisu veliki, vec su taman. Da su manji bili binezgodni za koristenje, pogotovo u rukavicama. Kao sto vec rekoh, ako su dobri Touratechu dobri su i meni. ;)  1 kom nije problem smestiti, ali vise komada ce biti izazov. Ja hocu da imam 2 PTT dugmeta... 1 za radio stanicu, drugi za komunikaciju sa suvozacicom. Videcu kako cu da smestim...imam neke ideje i zgodno kuciste i nosac za opticki nisan, pa cu malo da improvizujem.  ;)

 

01-015-0027-0_I_01.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja