Jump to content

Moto Zajednica

Komunikacija između motorista na putu - PMR radio stanice?

Recommended Posts

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Znam da je normalno. Pa, ne pravi se valjda Crypton, Xwave i ostali u Maloj Mostanici. ;D  Narvno da je sve to PRC. Ali mi se cinilo da su cene bile manje-vise blizu. Bar ovo sto sam do sada gledao. Kad vidim ovaj Binatone koji je masu jeftiniji od brata Brendija koji se kod nas prodaje ... e, to mi je vec smesno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

cccc...fibra, da smo sad na "onom drugom stručnom forumu" :D momentalno bi obrisao postove o ovom bildovanju snage ;D ;D

 

PMR stanice vuku na predaji (kako koja) oko pola ampera, sa 0.5W izlazne snage. Sad nigde ne piše gde je izmerena snaga: na priključku za antenu ili je to mereno meračem polja na tačno određenoj udaljenosti od antene...biće ono prvo :D Sa dobrim akumulatorima pri fabrički preciziranom tajmingu rada - 5% predaja, 5% prijem i 90% stand-by stanica bi trebala da izdrži jedan radni dan što znači 8h.

 

Sa 4W izlazne snage, analogijom sa profesionalnim Motorola prenosnim radio uređajima struja koju bi stanica vukla na predaji je oko 3 - 3.5A...što bi "pojelo" baterije za  manje od sat vremena :D a da ne pominjemo da li je izlazni hibrid predviđen za duži rad na 8 puta većoj snazi ;)

 

I još nešto, dva pakovanja firmiranih akumulatora velikog kapaciteta (iznad 2500mAh), ukupno 8  AAA NiMh  košta više nego 2 kompleta PMR stanica sa sve baterijama i punjačem :D :D

 

...i što kaže onaj Debeli da jačina signala opada sa kvadratom rastojanja i da za malo povećanje nivoa signala na udaljenom prijemniku (jedna "S" jedinica) treba 4 puta jači predajnik.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Opet prica oko napajanja...  ;D  Ma zajebite baterije. Meni licno je bitno da stanica ima dovoljno struje dok je na motoru, a tu struje ima. ;) 3-3.5A u predaji nije problem za "sistemski" akumulator jer je to samo povremeno. Ja sam namerno zaboravio da je ovo toki vok,i i realno na njega gledam kao na mobilnu stanicu. Bar u ovoj temi. Da je ovo neki skijaski sajt, nebih iznosio ovakve ideje. ;) Vidjao sam po netu da ljudi skinu baterije, spoje stanicu na akumulator, montiraju BNC na mesto antene i sve tusnu ispod sedista. Eksternu antenu sa vecim pojacanjem lepo montiraju spoljana zgodno mesto i milina. Trajna instalacija, a bazirana na toki vokiju. Znaci, posto se tema zove "Komunikacija između motorista na putu" sto bi se uopste brinuli  oko potrosnje struje, bar u toku voznje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Beograd, Vračar, Vračar

Opet prica oko napajanja...  ;D  Ma zajebite baterije. Meni licno je bitno da stanica ima dovoljno struje dok je na motoru, a tu struje ima. ;) 3-3.5A u predaji nije problem za "sistemski" akumulator jer je to samo povremeno. Ja sam namerno zaboravio da je ovo toki vok,i i realno na njega gledam kao na mobilnu stanicu. Bar u ovoj temi. Da je ovo neki skijaski sajt, nebih iznosio ovakve ideje. ;) Vidjao sam po netu da ljudi skinu baterije, spoje stanicu na akumulator, montiraju BNC na mesto antene i sve tusnu ispod sedista. Eksternu antenu sa vecim pojacanjem lepo montiraju spoljana zgodno mesto i milina. Trajna instalacija, a bazirana na toki vokiju. Znaci, posto se tema zove "Komunikacija između motorista na putu" sto bi se uopste brinuli  oko potrosnje struje, bar u toku voznje.

 

pa tu bi morao da pravish i neku stabilizaciju struje, sa gomilom tornjeva, mozda i neku filtraciju za smetnje, ne znam kako bi se ponashalo kada bi iza stanice stavio pojachivach i sve to spakovao maltene ‚‚tik‚‚ uz motor ... koliko bi smetnji pokupio kabl, koliko god da ga shildujes, od stanice do pojachivacha ili anteen ... kako bi reagovala elektronika, ako je ima, na signal ‚‚jacine‚‚ 4W ili vishe ... mogu svoje utiske neke sa 2.4GHz pojachivachem, ne ne za wifi, nego za prenos nekog video signala da ti kazem da je bila zurka sa okolnom elektronikom .. a čim se upali agregat dodje do iskrivljenja signala od predaje do pojacivaca

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

...Vidjao sam po netu da ljudi skinu baterije, spoje stanicu na akumulator, montiraju BNC na mesto antene i sve tusnu ispod sedista. Eksternu antenu sa vecim pojacanjem lepo montiraju spoljana zgodno mesto i milina. Trajna instalacija, a bazirana na toki vokiju. Znaci, posto se tema zove "Komunikacija između motorista na putu" sto bi se uopste brinuli  oko potrosnje struje, bar u toku voznje.

 

E, o ovako nečemu sam i ja razmišljao. Ako bi svako ko želi komunikaciju putem PMR-a ovako nešto načačkao na svoj motor, vrlo brzo bi dobili određen broj motora koji može medjusobno da komunicira :)

Gde se i za koje pare mogu nabaviti externe antene? Smatram da je dobra antena polazna tačka kvaliteta signala i dometa. Budženje snage externim pojačalima smatram skroz bez veze, bar za ovu namenu. Lepo se fixira sve i uradi trajna instalacija i gotovo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ne može povećanje snage, ne može spoljašnja antena zato što....nije po zakonu :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Beograd, Vračar, Vračar

spoljašnja antena ... e to sad može biti malo problem ... :) .. zavisi kakvu hotješ :) ..

uvek imash opciju da sa svake strane motora, levo i desno, ako imaš veliku plastiku

smuntaš panel pa na spliter ... ili bipolar ali duzina itd... ako baš hoćeš pro ... onda one

antene ko što imaju taksiste pa se pikuje po kanalu ... dobra antena može da košta

ko 2 kompleta tih stanica :) ...

 

ja sam i dalje stava da ako BJB postoji kao pravno lice da trži namensku frekfrencije sa shift

pa da se vidi da se ‚‚pogura‚‚ i da se dobije neki što veći šift ...

generalno čelo i kraj i eventualno nekoliko redara u koloni bi trebalo da imaju i predaju i prijem

ostali u koloni bi mogli da imaju samo prijem zbog uštede ... čisto da znaju kad cela kolona

kreće staje itd...

mada ja nisam bajker, nemam još ni motor, ni A, ali radim na tome ... možda mi padne nešto

na pamet tek kada budem krenuo da vozim ...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Ne može povećanje snage, ne može spoljašnja antena zato što....nije po zakonu :D

 

A daaaaaaaaaaj ;D Pa koga to briga? :) Da mi neće neko možda merkati kojom snagom emitujem?? ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Zmaje, opet je ograničavajući faktor novac.

 

Znaš li koliko košta Projekat funkcionalnog sistema radio veze? Znaš li kolike su takse za podnošenje Projekta? Znaš li koliko je godišnja taksa po svakoj radio-stanici, eventualno i za mobilni repetitor?

 

To su cifre koje su za sad tolike da ih AMS ne može platiti ni kad bi imao 5000 članova sa plaćenom članarinom. :D

 

PMR-ovi će sasvim dobro i uz dobar Plan radio-veze da odrade svaki posao u okviru potrebe Asocijacije za bežičnom komunikacijom a za dalje...videćemo. :D

 

Edit:

 

Ne može povećanje snage, ne može spoljašnja antena zato što....nije po zakonu :D

 

ne sme antena na motor spoljašnja ? .. ovo nisam znao ...

 

Ne nego PMR je takav kakav je i nisu dozvoljene bilo kakve modifikacije. :D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Beograd, Vračar, Vračar

oki nisam znao za PMR ... ako se dobro sećam postoji neki period godinu dana ... bar je nekad davno bilo ... kao proba ili testiranje itd gde su značajno manje te takse, takodjer za vreme miloševićeve jugoslavije, bilo je oslobadjanje taksi ako ti minstarstvo da mišljenje da spadaš u društveno korisne grupe i udruženja ... forsiranje sigurne vožnje, edukacija mladih vozača, evo pravite ove škole sigurne vožnje, neka saradnja sa MUP oko toga i možete da dobijete takav status .. :)

 

a uvek moežte i mup da se obratite za ‚‚tehničku pomoć i asistenciju u provodjenju projekta sigurne vožne kolone u pokretu‚‚ itd.. .:)

podele vam stanice sa njihovom frekfrencijom .. čak mogu organizuju i njihovo vozilo veze da pokriva radiorelejno ... elem.. inače to nekošta NIŠTA i spada u obaveze mupa prema društveno korisnim organizacijama :) itd ...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

E, nekad bilo, sad se spominjalo... :D

 

Nema toga više druže, stanje sa tehnikom u MUP-u je tužno, ogroman je manjak ispravnih radio stanica koje bi trebalo da nosi svaki pešak policajac. Inspektori i oni iz Agencije preli su na Tetru, što je nešto između GSM-a i klasične radio stanice.

 

Uglavnom od tog posla ništa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12244 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Misliš "E", koja je bila samo za telefoniju, za "D" klasu si morao da znaš telegrafiju. Već 2 godine to ne postoji, postoje samo 1., 2. i 3. klasa, po CEPT-u, ista kao i u EU.

 

A šta misliš da li bi svojom komunikacijom ometali rad radioamatera i koristili njihovu mrežu za sasvim druge potrebe?

 

Ako smisliš još nešto bolje mi pošalji pp, da ne upropašćujemo više temu teškim off-om.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Ako bi mogli da prekinete teoretisanje pa da krenemo sa dogovorom oko nabavke i ugradnje PMR stanica i za siroke narodne mase

Arakis,

Da li ima preporuka koju stanica  da kupimo i da li mozemo da dobijemo popust ako se udruzimo pa zajedno kupimo veci broj (ja cu da uzmem jedan par da mogu da razgovaram sa suprugom u toku voznje)?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1122 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure

Da se i ja ukljucim, nesto imam ali hteo bi da prosirim!

Imama kacigu Nolan 103 + BT, Garmin 660 i telefon,... Sve integrisano!

Od Garmina ispod sica stoje i konektori za mikrofon, slusalice, PC, napajanje, sem napajanja nista nije u funkciji.

 

E sad pitanja:

1. Moze li se integrisati PMR radio stanica na moj sistem?

2. Moze li se "lecka" standardizovati pa da bude neki nas MOTO standard i za komunikaciju sa drugim motoristima, nesto poput SB stanice?

3. Ako ovo pod brojem 2. moze predlazem da se "formira" grupa za standardizaciju, MOZEMO li to?

 

;o)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Ne može povećanje snage, ne može spoljašnja antena zato što....nije po zakonu :D

 

Ne nego PMR je takav kakav je i nisu dozvoljene bilo kakve modifikacije. Cheesy

 

Ma daj Arakise, ko ce da meri sa kolikom snagom emitujes? Nije da ces srusiti avion sto si malo pojacao snagu ili montirao spoljnu antenu na motor. Ovaj Brondi nije jedina stanica koja se moze prepraviti. Na drugim uredjajima je takodje moguce otkljucati i dodatne napredne opcije i prosiriti opseg kao i jednostavno montirati "pravu", podesenu ili spoljnu antenu umesto dosadasnjeg federa.

Treba da znamo sa cim se to petljamo tj. da sami snosimo posledice. Uostalom, nije ni otvoreni auspuh legalan, pa ljudi pisu o tome po forumima, postavljaju slike, filmice i hvale gromoglasni zvuk... Ne treba biti licemeran.

Nemoj krivo da me razumes, nisam ja za rasulo, i svakako da red u etru treba da postoji, ali minimalne prepravke i eksterne antene stvarno nikoga nece ugroziti, iako nije legalno. Verujem da ti ovo licnije shvatas kao profesionalac i dugogodisnji radio amater, ali nije to strasno.

 

btw. nego, thedoh da te pitam.. da li ti je sav softver na racunaru legalan? ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Zoki,

 

da li imas LINE-IN ulaz (cesto ga pisu i kao AUX) na Zumu?

 

Ako imas, moze lako da se integrise. U principu posto vec imas BT headset u tvojoj kacigi i posto je tvoj Zumo prirodni HUB za telefon, a moze da pusta i muziku i posto ti ne treba kvalitetna full-duplex komunikacija sa suvozacem - najbolje je da vezes neku PMR na lini-in Zuma.

 

Dodjes na picence, taman da se vidimo i zdudamo kablic (kad kupis stanicu)... ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8143 postova

Naravno da je pojacanje izlazne snage stanice na 4W potencijalno korisno, narocito u slucaju kada se 0.5/4W bira kratkospojnikom.

 

Spoljne antene postoje, BNC konekcija, omnidirekcione, mislim da su 12dB bile oko 25eur komad, magnetno postolje, ipak nije za motor. Znam i neku firmicu koja je to uvozila.

 

Inace, fibra - 3-3.5A moze da bude problem - narocito posto svi vezujemo napajanja na neki svicovani izvor (da kad nema kontakta nema ni curenja akumulatora), a to je najcesce zadnja pozicija i tsl. gde u zavisnosti od ostalih uredjaja moze lako da ode osigurac. Naravno, dovoljno je da se izvuce posebna instalacija preko npr. 10A osiguraca. Samo ne treba racunati na 0.5W kod ugradnje, a onda prebaciti na 4W.

 

Generalno - svako znanje je korisno i ovaj feature PMR stanica (koji si otkrio) moze samo da doprinese resenju. Evo, recimo meni si otvorio potpuno nove ideje u razmisljanju. Razlika imzmedju 0.5W i 4W je, najverovatnije (treba testirati) razlika izmedju komunikacije samo u grupi i komunikacije i izmedju grupa.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1122 postova
  • Lokacija: Beograd, Čubura
  • Motocikl: BMW F800GS Adventure

Zoki,

 

da li imas LINE-IN ulaz (cesto ga pisu i kao AUX) na Zumu?

 

Ako imas, moze lako da se integrise. U principu posto vec imas BT headset u tvojoj kacigi i posto je tvoj Zumo prirodni HUB za telefon, a moze da pusta i muziku i posto ti ne treba kvalitetna full-duplex komunikacija sa suvozacem - najbolje je da vezes neku PMR na lini-in Zuma.

 

Dodjes na picence, taman da se vidimo i zdudamo kablic (kad kupis stanicu)... ;)

 

 

Na samom uredjaju imam IZLAZ, za ulaz se nesecam. Ali na kontaktima ispod sica mislim da je i ulaz i izlaz, jedino da se ne "sudara" sa mikrofonom. Ali ajde bolja ideja je kafica i pregled na licu mesta!

;o)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1826 postova
  • Lokacija: DE

Inace, fibra - 3-3.5A moze da bude problem - narocito posto svi vezujemo napajanja na neki svicovani izvor (da kad nema kontakta nema ni curenja akumulatora), a to je najcesce zadnja pozicija i tsl. gde u zavisnosti od ostalih uredjaja moze lako da ode osigurac. Naravno, dovoljno je da se izvuce posebna instalacija preko npr. 10A osiguraca. Samo ne treba racunati na 0.5W kod ugradnje, a onda prebaciti na 4W.

Podrazumeva se zaseban vod bilo kakvi dodatni potrosaci da se montiraju. Kacenje na postojecu instalaciju moze samo za aktivaciju releja kad se da kontakt i nista vise. Upaljac-uticnica, termo rucke, stanica, maglenke, sirene... Sve su to veliki potrosaci. Ja sam sebi provukao napajanje od akumulatora do releja (napred ispod maske) i nazad do ispod sedista tako da citavom duzinom motora mogu da pristupim vodu koji ima struju samo kad dam kontakt. Napred i pozadi je mala razvodna kutija sa rednim klemama na koju lako moze da se doda novi potrosac. Mogu da nakacim sta mi treba bez bojazni da cu preopteretiti neki vod na osiginalnoj instalaciji ili da ce mi izgoreti osigurac.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja